KRUISWOORDPUZZEL Weekeinddienst: dokter gevraagd spoedgeval.... Tholen in oude ansichten Boekennieuws Nieuwe richtlijnen in woningtextiel Computer als inspiratiebron voor gordijnstofdessins Een gouden kleinood van Paulus Prins Claus der Nederlanden Morgendauw en Avondrood Juliana Regina 1972 Touw- en staaldraad voor beroeps- en pleziervaart Tentoonstelling Bergen op Zoom Het kijk- en kookboek Homoeopathie in de praktijk De betekenis van zout en sporenelementen Oorpijn' Angst groter dan ziektegeval Spoedgeval speelt buiten Luchtbevochtiging bij aardappelbewaring Trend naar gedessineerd tapijt Donderdag 5 oktober 1972 EENDRACHTBODE 11 JA... V een abonnement op de Eendrachtbode kost u slechts f 7,50 per half jaar Doen! JLJL Hot Smidtklokjo t» "Oud Vosmeer Uiig. R. W. J. Ocbtman, Appelmarkt, ZUr1h?e«. Een fotoboekje van 17,90 lijkt een stevige prijs te zijn. Overigens niet voor hen. die weten dat een gebonden boek altijd reeds boven het tientje ligt, terwijl de Nederlandse boeken in vergelijking tot het buitenland nog laag in prijs worden gebracht. Als men echter voor 17,90 niet minder dan 110 oude prentbriefkaarten bezit, dan gaat het er weer heel anders uitzien, want dan is de prijs voor een foto amper 17 cent. Dan is het eigenlijk een koopje. Bij de Europese Bibliotheek te Zaltbommel, die doende is van heel wat gemeenten in ons land een historische uitgave aan de vergetelheid te ontruk ken is nu ook verschenen: Tholen in oude ansichten. Dit was mogelijk dank zij de verzameling van de ook in onze uitgave (denk maar aan de lopende his torische serie) bekende heer P. Jasperse te Sint-Maartensdijk. Hij selecteerde uit zijn rijke bezit een goede collectie waar door alle woonkernen van de nu ene ge meente Tholen uit de verf kwamen. Intussen - want de Europese Bibliotheek verzuimde tijdig aan ons een recensie exemplaar te doen toekomen - is menig inwoner - reeds eigenaar van het toch wel aantrekkelijk fotoboek. Natuurlijk kan men zeggen dat hier en daar een scherper foto de waarde zou hebben verhoogd, maar dan vergeet men de kwaliteit van het materiaal, dat voor de samensteller van dit boekje voorhanden was. Trouwens, de oudheid der op namen maakt het juist aantrek kelijk. In die tijd beschikte men nog niet over zulke goede apparatuur ook, wan#t de titel van het boekje (oude ansichten) geeft de werkelijkheid weer. Naar onze mening een interessante selectie, want natuurlijk waren er nog heel wat meer mogelijkheden om de 60 pagina's te vullen. Dat op het omslag het Thoolse Veer verwerkt is, spreekt als vanzelf, want in de historie was die ver binding de band met overig Nederland. Inmiddels is reeds gebleken dat menig streekbewoner groot- of overgroot ouders uit de plaatjes herkent. Het is een relatiegeschenk bij uitstek, 'n Nauwkeurige bestudering zal hier en daar een onjuistheid, tegenkomen. In het algemeen zal dit slechts ieder uit de plaatjes van eigen woonkern opvallen. Zo is een vraagteken te plaatsen achter plaatje 10, waar bakker C. Polderman ook het beroep van mandenmaker wordt aangewreven,maar voorzover ons bekend gebruikte hij de (gekochte) manden om de oven van turf te bevoor raden. Overigens is de kortheid van de onderschriften juist prettig voor een goed begrip. Dat de uitgever het voor die prijs nog wel aantrekkelijker had kunnen uitvoeren, zoals bijvoorbeeld een soortgelijke uitgave over Zierikzee bij een uitgever aldaar, is van ons maar een greep in de lucht. Niettemin blijft de conclusie dat het voor menig streekbewoner en relatie daarbuiten een zeer aantrekkelijk bezit is. In de boekhandel is het momenteel dan ook een bestseller. Inmiddels heeft dhr. Jasperse ervaren, dat het toch nog een hele karwei is tot een dergelijke selectie te komen. Bij de Stichting Protestantse Periodieke Pers te Uithoorn is verschenen „Een gouden kleinood van Paulus" van de bekende Edese predikant Ds. W. Chr. Hovius. De prijs bedraagt 7,50 en ver krijgbaar in de boekhandel. Met het gouden kleinood van Paulus wordt hier zijn brief aan Filemon bedoeld. Het zijn een zestal overdenkingen over dit gouden kleinood geworden in de bijna 100 pagina's, namelijk: Een drievoudige getuigenis, Eertijds.... nu. God is goed voor alle drie, Drieërlei schuld, Ge schonken door het gebed en een aposto lische groet en zegenbede. In begrijpelijke taal zijn de overdenkin gen overgebracht. Dit gouden kleinood zal in onze streek wel aftrek hebben. Bij Hollandia n.v. te Baarn is eind juni verschenen Prins Claus der Neder landen, een voornamelijk met foto's ge vuld boek. door Fred. J. Jammers samengesteld, voor/ 8,90 in de boek handel verkrijgbaar. In dit geschreven portret wordt de Nederlandse tijd behandeld van Claus van Amsberg, diplomaat en wonende in het Duitse Bad Godesberg. Door zijn huwelijk met kroonprinses Beatrix werd het Prins Claus. Het is nu bijna zeven jaar later. Een ge trouwd en gelukkig paar met drie zoons. Een Prins die geen erebaantjes zoekt, maar wiens ambitie uitgaat naar zinvol werk. Tachtig pagina's illustraties en toelichtende tekst met een prachtige kleurenfoto van het gehele gezin op het omslag. Onder deze titels zijn twee gedichten bundeltjes verschenen bij auteur en tegelijkertijd particulier uitgever W. Spelt, Schoonoordselaan 4 in Doorn. De twee bundeltjes zijn uitsluitend samen verkrijgbaar voor/ 6,.- Daarmee bezit men dan een 40 gedichtjes, waarin de tragiek van het leven domineert. Het jaarlijks overzicht in beeld en woord rond het Koninklijk Gezin kwam weer ■uit bij Hollandia. n.v. te Baapp. Dat is al sedert 1948 het geval, toen er de troon- wisseling was. Elk deel wordt jaarlijks op 1 september afgesloten. Jaar lijks vindt deze uitgave zijn weg in veel gezinnen, dïe zich met"hêfde en aan hankelijkheid rond het Vorstenhuis scharen. De samensteller F. J. Lammers maakt al jaren een goede keuze uit wat zich in 12 maanden rond het Oranjehuis afspeelt. Daarop maakt 1972 geen uitzondering en dus opnieuw een goede selectie van fraaie foto's over het 24ste regeringsjaar van onze vorstin. De laatste afleveringen te meer aantrek kelijk vanwege de kleine prinsen, die in het geheel zo sympathiek meespelen. De aflevering 1972 kost ook weer 4,25 en is in de boekhandel verkrijgbaar. De uitgeverij Hollandia n.v. te Baarn heeft een al beroemde collectie uitgaven op het terrein van de plezier-, maar ook voor de beroepsvaart. Via deskundige Kaj Lund is daar een nieuwe uitgave bijgekomen onder de titel „Het werken met touw en staaldraad voor de beroeps- en pleziervaart. Geïllustreerd met meer dan 1000 foto's. Prijs 22,50 en in de boekhandel verkrijgbaar. Prettig leesbaar is een overzicht ge maakt van zowel de moderne als de tra ditionele materialen en methodes ten behoeve van de beroeps- en pleziervaart. Zal men bij de beroepsvaart met veel wat in deze uitgave staat ongetwijfeld vertrouwd moeten zijn, van bijzondere betekenis is dit boek voor de plezier- zeiler. Immers, .touw en staaldraad zijn ook daarbij belangrijke onderdelen. De talrijke figuren maakt het gemakke lijk het alles ook werkelijk te leren. Een op dit gebied uitstekende handleiding voor een veiliger beroeps- en plezier vaart. De aanschafkosten zullen bij kennis van de inhoud in belangrijk groter voordelen omgezet kunnen worden. Zeker voor de plezierzeiler een onmiskenbare handleiding. Adspirant of al doorgewinterde huis moeders hebben lang niet te klagen over in ons land steeds opnieuw verschij nende voorlichting om op aantrekke lijke wijze gretige (mannen)magen te vullen. Zelfs van de Batavieren is al be kend, dat de liefde zich via de maag een goede plaats wist te veroveren. Bij dat vele is er nu en dan ook 'n uit zonderlijke uitgave. Zo mag het zojuist verschenen Kijk- en kookboek bij uit geverij La Rivière Voorhoeve n.v. te Zwolle wel genoemd worden: een uit zonderlijk goede uitgave op dit omvang rijke terrein. V. Vabrec is auteur en samensteller. De inhoud maakt duidelijk, dat deze direc teur van een kokschool gewend is om van de grond af aan te moeten be ginnen. Daarom een boek voor zowel beginners als ruim gevorderden op het gebied van kokkerellen. Het reuze aanknoping voor elke gewone huisvrouw met een normale keukenuit rusting, eveneens een pracht handlei ding voor de minnaar van culinaire spe cialiteiten. Een kook-bak-standaard- werk van 542 pagina's met 1734 recep ten, met 56 kleurenfoto's, met 200 zwart/witfoto's, grafisch uitstekend uit gevoerd, in fraaie band voor 27,50 verkrijgbaar in de boekhandel. Pagina's vol afbeeldingen en toelichting over heel eenvoudige gerechten maar ook de verrukkelijkste hapjes, schotels die op elke goede spijskaart voorkomen, ook typisch nationale gangen. Simpele drankjes voor de jeugd, maar ook ge raffineerde cocktails. Tenslotte ook nog een register van de recepten en een alfabetische inhoudsop gave. Het zou verwonderen, als het.nu alvast niet op menig verlanglijstje boven aan werd genoteerd, hetzij als verjaardags cadeau of tijdens de alweer naderende sinterklaasperiode. Geld ten bate van het gehele gezin kon heel wat minder worden besteed dan door aankoop van deze uitgave, waarvan het resultaat op de tong kan worden geproefd. Van al hetgeen in de loop der jaren over gezondheidszorg en geneeskunde voor het grote publiek is gepubliceerd, heeft het levenswerk en bekende boek van dr. J. Voorhoeve zijn bestsellersniveau de jaren door kunnen handhaven. Thans is bij uitgeverij La Rivière Voorhoeve n.v. te Zwolle de 13e druk van dit bekende werk verschenen. Nu dan ge heel herzien en aangevuld door Dr. R. A. Benthem Oosterhuis, de nestor van de Nederlandse "homoeopathie. De allerlaatste bevindingen op medisch gebied zijn erin verwerkt terwijl bij de voorlichting wordt benadrukt dat tijdig de huisarts moet worden geconsulteerd. Een medische vraagbaak in 534 pagina's, die ook belangstelling wekt bij de leek voor de belangrijkheid van de volksgezondheid. De homoeopathisch arts Dr. R. A. Benthem Oosterhuis schrijft in het voorwoord, hoe het voor het begin van de tweede wereldoorlog scheen dat de homoeopathie door de medische facul teit van de universiteit zou worden erkend, maar het tijdsverloop ernd heeft helaas weer een minder soepele houding van die zijde opgeleverd. Het boek wil, zo staat er verder in het voorwoord, behalve de verbreiding van kennis van de homoeopathie, vooral het voorkómen van ziekten dienen. Het richt zich daarom tot het gehele volk, dus ook tot de leken. Iedereen wordt in het dagelijks leven geconfronteerd met diverse lichte ongesteldheden, maar ook met ernstige stoornissen. Een verstandig inzicht kan ertoe bijdragen de kleine ongesteldheden, hetzij te voorkomen door een verstandige levenswijze, hetzij ze zelf op te lossen, maar zodra er sprake is van ziekte ook deze tijdig te herkennen en ten spoedigste de arts te consulteren. Ten einde aldus ook de leken te be reiken en voorlichting te geven, is het boek zo eenvoudig mogelijk geschre ven. Moge het velen tot nut zijn en vele vooroordelen uit de wereld helpen, aldus dr. Benthem Oosterhuis. De grafisch uitstekend verzorgde uit gave met talrijke illustraties kost 32,50 en is in de boekhandel verkrijg baar. Op dinsdag 3 oktober is het 350 jaar ge leden dat de Spaanse troepen onder aanvoering van de befaamde veldheer Spinola het beleg rond Bergen op Zoom, dat maandenlang had geduurd, op hieven op de nadering van het Staatse leger dat de stad kwam ontzetten. Ter gelegenheid van dit gedenkwaardige feit wordt van 30 september tot en met 29 oktober in het gemeentemuseum Mar kiezenhof te Bergen op Zoom een ten toonstelling gehouden, getiteld „1622 Bergen belegerd". Onder meer zullen op deze expositie te zien zijn archief stukken, prenten, kaarten, boeken en pamfletten uit die tijd, alsmede gouden, zilveren en bronzen gedenkpenningen en oorlogstuig. Het materieel is afkom stig uit eigen gemeentelijk bezit en uit collecties van talrijke bruikleengevers in den lande. De expositie is dagelijks te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. Op de Vakbeurs voor Woningtextiel Inter Decor is een collectie gor dijnstoffen gepresenteerd, die behalve diverse nieuwe dessins, verscheidene uiterst modische tinten omvat, daarmee inderdaad de lijn volgend van de Europese trend. Ondanks de vele nieuwe kleurencombinaties varieert het gamma van berber tot donkerbruin, lichtgeel tot okeroranje, appelgroen tot donkergroen en van oranje tot aubergine/terra. Hoewel er verschillende uitschieters in de collectie zijn, beperken wij ons tot het noemen van de drukstoffen „Compugraph" en „Graphisto" (de veel besproken grafische dessins welke door een computer werden geprogrammeerd) en de sterk naar vitrage hellende transparanten „Morena', „Monarch" en „Morgana". Juist omdat in de huiskamer het transparante gordijn een steeds groter plaats is gaan innemen, wordt de vraag naar open weaves groter en het aanbod gevarieerder. Ook in de tapijtsector is sprake van nieuwe richting bij het zien van de unieke Vorwerk-2000 collectie, welke onder het motto „Iedereen spreekt over kleuren - hier zijn ze", in 63 prachtige kleuren exclusief op de Nederlandse markt werd gebracht. Horizontaal: 1. opgewekt, fit 7. bridgeterm 12. zangstuk 13. plaats in Oost-Europa 14. dee'l v.d. bijbel 16. ongerijmd 17. onmeetbaar getal 18. onzekerheid 19. strijkmos 20. water in Friesland 21. zangnoot 22. uitroep 24. handvat 26. Europeaan 28. steensoort 29. aanbieding 31. delfstof 34. koude, frisse 35. rond stuk hout 38. dat is (Lat. afk.) 39. geogr. aanduiding (afk) 40. wettig 42. sterke, dappere 43. waterpeil 44. boom 45. displaced person (afk) 46. muziekteken 48. bloedhuis 51. talmen 52. buikriem Verticaal: 1. kledingstuk 2. Voorzetsel 3. zegeteken 4. vogelprodukt 5. spoorstaaf 6. mank 7. steenmassa 8. goud (Fr.) 9. overweging 10. welwillende lezer (Lat. afk.) 11verwisselen 15. telwoord 17. vader (Frans) 23. snelheid 24. krachtig 25. bange 27. voor alles 30. grondig 31. door water omgeven land 32. strook 33. opgetaste hoop 35. oude munt van 12'/2 cent 36. plaats 37. deel van een luidklok 41. met bomen beplante weg 42. klap 46. N.V. (Franse afk.) 47. Frans lidwoord 49. zangnoot 50. eerwaarde heer (Lat. afk.) Keukenzout en sporenelementen zijn van groot belang voor de gezondheids toestand en de produktiviteit van het vee. De voornaamste sporenelementen die de dieren geregeld tot zich dienen te nemen, zijn: magnesium, koper mangaan, cobalt, jodium en zink: Het is daarom noodzakelijk deze stoffen naast keukenzout steeds binnen het bereik der dieren te brengen. Het is bekend dat wanneer het voedsel een tekort aan zout en sporenelementen bevat, ziekteverschijnselen ontstaan, o.a. likzucht, kramptoestanden, kopziekte, maag- en darmstoornissen, vitamineverlies en voorplantingsmoei lijkheden, een en ander altijd ten koste van de prodiktiviteit. Voor het goed functioneren van het organisme hebben al de genoemde stoffen hun eigen betekenis,en zelfs houden zij onderling verband met elkaar. Een tekort van de ene stof heeft vaak tot gevolg, dat ook de andere stoffen, die wél voldoende aanwezig zijn, on werkzaam worden. Een prachtoplossing voor al deze problemen biedt de liksteen. De samenstelling hiervan is volledig aangepast aan de doorsneebehoeften van de nederlandse veestapel. De liksteen fungeert ook vaak als barometer voor de gezond heidstoestand. Het is bekend dat het natriumgehalte van zeer veel weidegebieden beneden de gewenste norm ligt. Ook blijken steeds weer individuele be- hoefteverschillen bij de dieren te bestaan waarin met het normale dagelijkse voeder niet of nauwelijks voorzien wordt. Men kan voor een luttel bedrag- een liksteen kost maar weinig geld- zich veel risico's besparen. Zowel 's zomers als gedurende de winter moet het vee voortdurend enkele likstenen ter beschikking hebben. Het komt de gezondheid -en dus de produktiviteit- van de dieren ten goede. Weekeinddienst; by spoedgevallen bellen dokter... tel.... Deze eenvoudige mededeling, die u regelmatig in uw eigen krant kunt aantreffen, is het nummer dat de burger by een plotseling ernstig ziektegeval kan bellen. Vol spanning kijkt de familie van de patient naar de komst van de dokter uit. Maar zyn deze noodkreten aan de arts altyd terecht? moet dé dokter persé op zondag komen of kan er misschien gewacht worden tot maandagochtend? Kunnen de mensen zelf onderkennen wat wel en wat niet ernstig is? Om dit eens van dichtbij mee te maken, heeft uw verslaggever in één der grote steden van ons land, een weekeinddienst met een dokter „meegedraaid". De arts is in dit geval vervanger voor acht collegae in de dagdienst ingedeeld en wel van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Zondagmorgen klokslag acht uur meldt de eerste patient zich aan de telefoon. Een vrouw deelt mede dat haar man zo'n oorpijn heeft. Mevrouw vindt het zelf geen spoedgeval, maar haar man wel. Als de dokter uitlegt dat het wel moeilijk is om voor „oorpijn" op pad te gaan, terwijl de mogelijkheid van een hartpatiënt in moeilijkheden niet mag worden uitgesloten, wordt er aan de andere kant geantwoord: „Mijn man moet morgenochtend vroeg op zakenreis." „U kunt bij mij thuis komen", stelt de arts voor. Ook be zwaarlijk. „Dan kom ik in de middag even langs", zegt de arts vriendelijk. „Nou dokter, laat u maar zitten. Het is zulk mooi weer, dan zijn wij er niet. Dag dokter." Een kwartier later rinkelt weer de telefoon. Een angstige jonge moeder vertelt dat de tandjes van haar baby zwart worden en dat het kindje bloed in de ontlasting heeft. De dokter begrijpt na enig doorvragen niets van dit verhaal en verwijst de moeder naar een kin derspecialist. Zelf neemt hij even later contact met de betreffende arts op en deze vertelt zijn collega dat hij een dergelijk verhaal nog nimmer in zijn praktijk heeft gehoord,laat staan meegemaakt. Hij heeft de dame ook net gesproken en haar doorverwezen naar het ziekenhuis. Vervolgens gaat gestadig de telefoon. Veel klachten zijn het zelfde: misselijk, buikkrampen gepaard gaande met de koorts of verhoging. De zomergriep heeft zijn kop opgestoken. De dokter stelt telefonisch zijn diagnose en vertelt dat het niet ernstig is. „Kan de dokter even langs komen?" Moeilijk. Ver volgens adviseert hij de patient de eerste drie uur niets te drinken te geven. Daarna mogen kleine hoeveelheden koolzuurhoudende dranken op kamertemperatuur worden verstrekt. Betreft het echter bejaarden, kleine kinderen of bijvoorbeeld ast- mapatienten, dan worden deze na de goede raad ook op het bezoeklijstje geplaatst. Om half tien wordt de eerste ronde gemaakt. Kleine kindertjes met keelpijn worden bekeken, ouders gerustgesteld. In hoog tempo wordt van „spoedgeval" naar „spoedgeval" gereden. De angst van de familie is duidelijk groter dan het spoedeisende karakter van het ziektegeval zelf. Iedereen is zichtbaar opgelucht als de dokter aan de omstanders heeft medegedeeld dat de patient binnen een paar dagen weer helemaal is hersteld. Een dame vraagt aan de dokter een morfineinjectie voor de zenuw in haar been. Zij krijgt het gevraagde niet, maar een recept voor zetpillen. „Dokter!!!" „Aan spuiten begin ik niet mevrouw. Deze zetpillen helpen ook tegen de pijn", interrumpeert de arts haar. Hij is al weer op weg naar de volgende patiënt. Nadat er contact is opgenomen met de doktersdienst of er nog meldingen zijn binnengekomen, worden deze indien noodzakelijknog bezocht. Daarna naar huis. Koffie drinken en de telefoon beantwoorden. Dan komt er een melding van een spoedgeval. Een opgegeven kankerpatiënt heeft het zó benauwd of de dokter s.v.p. wil komen. De eigen huisarts is met vakantie. Het tweede kopje koffie blijft in de pot en snel naar het opgegeven adres. Een wanhopige vrouw vraagt aan de dokter of hij haar man wil helpen. De man zelf ligt uitgeteerd rochelend in bed. Hij heeft zeer veel pijn en waanzinnig benauwd. Zijn levensuurtjes kan men van zijn gezicht aftellen. Op verzoek van de echtgenote geeft de arts hem een pijnstillende injectie, waarna hij ontspannen kan inslapen. De vrouw zal de arts bellen als haar man is overleden.Weer teruggekeerd, „spoedgevallen" beantwoorden en noteren. „Vandaag is het wel uit zonderlijk druk", deelt de medicus mij desgevraagd van achter zijn kopje koffie mede. „Zullen we maar weer", stelt hij me even later voor. Op de route komen wij een knaapje buiten spelend tegen, dat kort tevoren nog als „spoedgeval" is bezocht. De patiënten, die door de dokter worden onderzocht, kijken hem met grote angstogen aan. Sommigen zijn dermate in paniek, dat zij eigenlijk geen direkte behoefte hebben aan medische hulp maar meer aan geestelijke bijstand. Een opbeurend geruststellend woordje en de patient voelt zich honderd procent gezonder dan enkele ogenblikken daarvoor. Op weg naar de jonge moeder met de zwart wordende tandjes van haar baby. Zij heeft namelijk weer gebeld. „Ik ga toch maar even kijké'n. Ik denk dat de moeder denkt dat het kind geheel verrot is. Misschien moet de kleine tegen de moeder worden beschermd." Aangekomen laat de jonge vrouw een vuile luier zien. Het is de normale ontlasting, die elke gezonde baby presteert. „Ziet u niets dokter?" „Nee mevrouw, helemaal niets." Dokter, ik zie duidelijk bloed!" „Waar dan?" Zelfs met erg veel fantasie was er niets te bespeuren wat enigszins op bloed kon lijken. Het spreekt vanzelf dat de tandjes van de baby ook wit waren. Buiten gekomen staart de vrouw de dokter niet begrijpend na. „Zij vindt dat het kind ziek moet zijn, dus dan is het ziek. Als ik nu meer tijd had, had ik er meer aandacht aan besteed. Het is een duidelijk psychisch geval. Ik ben o.m. gaan kijken of ik het kindje ter bescherming in het ziekenhuis had moeten laten opnemen", legt de dokter mij met dit vreemde ziektegeval uit. De volgende patient is een tachtigjarige man, die lichamelijk op is en het leven achter zich heeft liggen. De dochter, die de arts met een smoesje heeft laten komen, vraagt wat zij voor haar vader kan doen, nu hij zo onrustig is. De voorgeschreven medicijnen worden bekeken. Na enkele medisch gerichte gestelde vragen.moet de dochter haar vader de medicijnen geven welke de huisarts heeft voorgeschreven. De tachtigjarige vertelt met krassende stem dat hij in twee wereldoorlogen heeft gevaren. In het napraatje aan de familie deelt de dokter mede dat de oude baas op is, en met een paar dagen wel zal overlijden, aangezien er medisch niets meer aan te doen is. Dat had de familie inmiddels zelf ook al bekeken. Opnieuw de auto in; de laatste patiënten van het lijstje worden bezocht. Terug op honk aan de thee. Enkele patiënten van collegae, die met vakantie zijn, worden voor de maandag genoteerd. De late namiddag is al enige tijd gevorderd. De telefoon rinkelt. De vrouw van de kankerpatiënt, die 's ochtends al bezocht was, stelt de dokter op de hoogte dat haar man is overleden. Als wij bij haar aankomen, is ze opgelucht en bedroefd tegelijkertijd. „Hij is ontspannen gaan slapen dokter en zonder pijn heengegaan." De dode ligt er vredig bij. Zeer ontspannen praat de vrouw met de arts, die haar nu ook van allerlei zakelijke toestanden op de hoogte stelt. Na een half uur laten wij haar alleen achter. Mocht zij de dokter nodig hebben, dan mag zij hem op elk moment bellen, nu haar eigen arts met vakantie is. „Beschouwt u mij maar als uw huisarts". Na haar nog het allerbeste te hebben gewenst weer op weg naar de volgende patiënt, een koortsig jongetje van acht jaar... Nu „aardappelen" na twee zeer matige jaren weer een goed lonende teelt lijkt te worden, is dit een reden te meer om er tijdens de bewaring nu goed op te passen. Een box aardappelen moet regelmatig geventileerd worden, omdat ze assimileert en daarbij warmte en afvalstoffen produceert die moeten worden afgevoerd. Hoe lager de temperatuur, hoe langzamer dit assimilatieproces verloopt. Een akkerbouwer heeft echter de temperatuur niet in de hand en wordt vaak gedwongen tot ventileren met te hoge temperaturen en een te droge lucht. Hierdoor ontstaat uitdroging en uit drogen betekent o.a. gewichtsverlies, soms tot 10 15%. Maar dat niet alleen, uitdroging is ook de oorzaak van snel versleten partijen met uitval aan blauw, drukplekken en fusarium. Gelukkig dat in onze westerse economie ieder probleem onmiddellijk wordt besprongen door iemand die gaat zoeken naar een oplossing. Die oülossing schijnt te zijn gevonden in de vorm van de zgn. Mist-Master (systeem Kooi). Door het gebruik van een Mist-Master bij het ventileren kan de lucht iedere gewenste luchtvochtigheid worden gegeven en wordt deze lucht bovendien 3 h 4 gr. C. in temperatuur verlaagd. Twee vliegen in één klap dus, bevochtigen en koelen. Een Mist-Master wordt aangesloten op de waterleiding en het elektriciteitsnet en geplaatst in de ruimte, of voor, of in het ventilatiekanaal. Het apparaat werkt automatisch en heeft een zeer grote capaciteit. De in het afgelopen seizoen behaalde resultaten zijn zodanig, dat in de komende jaren ventilatie en luchtbevochtiging on verbrekelijk met elkaar verbonden zullen worden. Niet alleen bij de opslag van aardappelen, maar eveneens voor andere doeleinden zoals tuin- bouwprodukten, champignoncultuur, pluimveehouderij, bloembollencultuur etc. Om te komen tot een geheel ander beeld in de dessinering dan men tot nog toe in Nederland gewenst is,heeft men gebruik gemaakt van de ongekende mogelijkheden welke de computer biedt. Er werden experimenteel een aantal grafische dessins geprogram meerd. De uitkomst bleek zeer verrassend, geheel eigentijds en zeker een belangrijke noviteit. Op Inter Decor in Utrecht heeft men voor het eerst kennis kunnen nemen van deze jongste ontwikkeling op gordijnstofgebied, bestaande uit enkele zeer fraaie dessins, Indanthren gedrukt op bijzonder mooi doek met struc tuurwerking. Deze kwaliteit,deel uit makend van de progressieve Colorama- serie is 120 cm. breed, Pflegeleicht, en komt op een geadviseerde con sumentenprijs van nog geen 20,per meter. Waren het aanvankelijk de wollen tapijtsoorten welke ook gedessineerd op de markt werden gebracht, thans kunnen goedkopere nylonkwaliteiten eveneens in zeer acceptabele dessins geleverd worden. Het Rotterdamse groothandelsbedrijf Dehnert Jansen NV heeft haar tapijt kollektie bewust in tweeën gesplist, namelijk het service programma cn het zg rollen-programma. Het eerste deel is opgebouwd vanaf het goedkoopste tot en met het duurste, in prijzen variërend van ca. 80,- tot 310.- per strekkende meter. Hiervan heeft de woninginrichter steeds stalen uit de SQ-scries voorhanden. Het andere deel wordt gevormd door de meest courante synthetische tapijtsoorten die lager in prijs liggen door het ontbreken van kostbare stalenpresenties, maar waaraan de verkoop uitsluitend per rol kan geschieden. Overigens kan voor elk interieur de 100% nylon kwaliteit „Riva" worden aanbevolen. Dit is tapijt met een hoge slijtweerstand cn leverbaar in 6 op merkelijke. aan de vraag aangepaste kleuren. De consumentenprijs voor deze kwaliteit komt op 120,- p.m. op 400 cm. breed. Dc hoofdtrend gaat momenteel wel sterk in de richting van het gedessineerde. Dit is een snel opkomend modeverschijnsel, mede ook als gevolg van de vele dessineringsmogelijkheden, waarvan verwacht mag worden dat zij nog verder uitgebuit zullen worden. Echter, niet alleen de berbertinten zullen een rol gaan spelen, maar zeker ook de m ^r goudkleurige, zoals brons, oker :n groen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 11