«,,0 REGENJASSEN 25% korting Voorzieningen in Thoolse aula P5TöVk/>t-c PI lernorsu Druk weekeinde voor Thoolse politie Streekmuseum in voormalig gemeentehuis Sint-Annaland? de derde factor Vervolg plaatselijk nieuws Zeeuwse collecte Ploegwedstrijd Pak even uw zakboekje Donderdag 28 september 1972 5 \3^ ANNA MCOBAPOLD ar* SINT MAARTENSDIJK Twee echtparen 55 jaar getrouwd Zwemwedstrijden Klaverjassen Muzikale shows Bibliotheek weer geopend POORTVLIET Zendingsthuisfront Verkoping SINT-PHILIPSLAND Eerste prijs Wielrennen Werk gegund Afscheid van „De Rozeboom" Jubileum dr. Menger Raiffeisenbank hield jaarvergadering HELEMAAL i BEHAAGLIJK!! 1 Met Borg gevoerde Car Coats en Safari Coats Verkeersongelukkendiefstallenvechtpartij Diefstallen Vechtpartij na loos alarm Nog geen lantaarn Medewerking van bevolking EENDRACHTBODE oud- m, ISINT- M°sStMEtRËl H/ toAKTENSDIJK Gisteren, woensdag 27 september, was het 55 jaar geleden dat het echtpaar C.C. Schrier en het echtpaar A.M. de Graaf door burgemeester Nico Polderman, die werd geassisteerd door zijn zoon Johs. Polderman, in het huwelijk werden verbonden. Deze echtverbintenissen vonden gezamenlijk plaats in de Smerdiekse trouwzaal. De tachtigjarige bruidegom C.C. Schrier werd op 1 september 1892 in een landarbeidersgezin geboren en is nog alleen over van de drie kinderen uit dat gezin. Ook de bruid, mevr. Chr. Schrier - van Gorsel, werd in een groot gezin geboren waarvan zij alleen nog in leven is. Uit hun huwelijk werden vijf kin deren, achttien kleinkinderen en dertien achterkleinkinderen geboren.De meeste jaren heeft dit echtpaar aan het Stenenpad gewoond, maar in januari 1970 werd een bejaardenwoning in de Jac. van Beierenstraat betrokken. Het echtpaar weet zeker nog wat armoede is, want in de eerste huwelijksjaren ver diende de heer Schrier maar 6 gulden per week als molenaarsknecht. Ook was hij geruime tijd werkzaam als land arbeider. Hij is erg dankbaar dat hij door de welvaart van zo'n onbezorgde oude dag mag genieten. Beiden zijn nog redelijk goed gezond en hopen hun huwelijksfeest in stilte met hun kinderen thuis te vieren. Datzelfde hopen de heer en mevrouw De Graaf-Jasperse te doen in hun woning aan de Wal 26. Bruidegom A.M. de Graaf werd op 6 maart 1893 geboren, zijn vrouw M. Jasperse op 29 juni 1897, beiden in een land- arbeidersgezin van respectievelijk zes en zeven kinderen. De heer De Graaf woont al vanaf zijn derde jaar op de Wal, zij het niet in dezelfde woning. Hij was ook landarbeider, waarvan vele jaren op Reygersburgh. Ook dit echtpaar heeft de tijd van armoede gekend, vooral toen de heer De Graaf geruime tijd ziek was. Daarom weten ze temeer deze goede tijd te waarderen. Moeder De Graaf kan haar huishouden nog best verzorgen, al wordt de schoonmaak door de kinderen gedaan. Beiden staan 's morgens vroeg op, maar gaan 's avonds ook weer vroeg naar bed. Het land dat de heer De Graaf in zijn vrije tijd bewerkte, heeft hij nu maar weg gedaan. Zolang hij kan, wil hij met mestenvan varKens voor de slacht echter volhouden. Medio november hoopt hij weer een biggetje op te zetten, Het echtpaar De Graaf heeft drie kinderen en vijf kleinkinderen. Beide echtparen hebben nog een bijzondere herinnering aan hun trouwdag, want door ziekte van een familielid van de heer Schrier, trad Bruidegom De Graaf als invaller-getui ge op. In het gemeentelijk zwembad Haestinge zijn in het kader van de feestelijke Stichtingsweek zaterdag 16 september zwemwedstrijden gehouden, georganiseerd door de Vereniging Openbaar Onderwijs en de badmeester. Ondanks het gure weer was er een grote deelname en werd er fel om de eerste plaatsen gezwommen, over de drie onderdélen borst- en rugslag en zwemmen met handicap. Bij de 4 t/m 6-jairgen won Anne Breure. 7 t/m 9 jaar 1. Martin van Damme, 2. Jacqueline op den Brouw, 3. Sarien Breure. 10 en 11 jaar: 1. Jan Scher- penisse, 2. Stijnie de Visser, 3. Hennie Viergever. 12 jaar en ouder: 1. Ronnie Pleune, 2. Jacqueline Roos, 3. Kees Koopman. Na afloop reikte de voorzitter van V.O.O., de heer M. van Damme, de medailles uit. De klaverjasvereniging De Pendelaars speelde in café Smerdiek weer voor de competitie. W.M. Dane 14408 punten, Jac. van Gorsel 14384, P. Knuist 13103, J. Nelisse 13097, Joh. v.d. Werf 13094, P. Bout jr. 12769, Jos Bijl 12306, Jan Bazen 12141, J. van Gorsel 11774, H. Heysteeg 11576, Jac. Knuist 11306, Jan Knuist 8871, M.C. Kwaak 8689, Joh. Geluk 8565, J. Schut 8553, J. Guiljam 8468, mevr. Franke 8109, P. van Splunter 8093, A. Partizan 8030, H.J. den Engelsman 7826, P. Bout sr. 4372, Jan van Splunter 4156, M. Dijke 4105, J. Geldhof 4061, H.J. Hogeveen 3962, L. Kampman 3719, M. Bloppoel 3510. Zaterdagavond bracht de muziek vereniging uit Zevenbergen met drumband een bezoek aan de zuster vereniging Euterpe". Beide korpsen maakten met drumbands eerst een korte rondgang door het dorp, waarna de drumbands een show ten beste gaven op de Markt. Hoewel er tevoren weinig bekendheid aan was gegeven, was er in de loop van het optreden toch al vrij snel goede belangstelling. De bibliotheek, uitgaande van de Hervormde meisjesvereniging ,,Sola Fide" is voornemens zaterdag 30 september weer te beginnen met het uitlenen van boeken in de bovenzaal van de kerk. Voor jeugdboeken zijn de uitleentijden tussen 18.30 en 19.15, voor volwassenen van 19.15 tot 20.00 uur. Er zijn 300 nieuwe boeken aangekocht, waardoor het totaal is uitgegroeid tot 2500 stuks. Keus genoeg. De familie A. van Zetten werd bereid gevonden als bibliothecaris op te treden in de plaats van Joke van Vossen. De door het Zendingsthuisfront van de Geref. Kerk gehouden verkoping leverde duizend gulden op. Voor dit mooie resultaat is men de velen die maakten en de velen die kochten, bijzonder dankbaar. De vrouwenvereniging Tryfena houdt woensdagmiddag van drie tot vijf uur en 's avonds van zeven tot negen uur een verkoping in de vergaderzaal achter de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Zuidstraat. Iedereen is op 4 oktober van harte welkom. De op brengst is bestemd voor de kerk in verband met de hoge kosten van de verbouwing. Op het jaarlijks zangconcours U.N.- D.K. Pleiade te Nijmegen is Maranatha zaterdag 23 september prima uit de bus gekomen. In de eerste afdeling A werd met 333 punten een eerste prijs gewonnen. Deze prestatie behaalden de zangers en zangeressen onder de bekwame leiding van dirigent C. den Braber met het verplichte nummer Oh Ockie Manza Mia van Orlando Bilasso en het vrije nummer Domine Salvan Tak Regian Nostran van A. Gisen. Het wielerseizoen is bijna voorbij. Bram Geense reed zondag in Wernhout zijn laatste wegcourse waar hij dertiende werd. Voor degenen die klassement rijden is 3 oktober de finale in Hulst. Op de wielerbaan in Oudenbosch wordt 1 oktober de laatste wedstrijd gereden. Rijkswaterstaat heeft aan de aanne mingsmaatschappij Jac. G. van Oord N.V. te Utrecht het maken van hoogwa terkeringen en een kanaalvak met bijkomende werken in de gemeente Steenbergen, Sint Philipsland, Tholen en Nieuw Vossemeer opgedragen. Dit project -het vijfde waaraan van Oord Utrecht in de Schelde Rijnverbinding werkt- omvat o.a. de doorbraak van de eertijds gebouwde Slaakdam met het daarop aansluitend kanaalvak door de slikken van De Heene. De aannemings som bedraagt 14.862.000,00. Inmiddels is ook 't eerste jaarverslag van het familiebedrijf Jac. G. van Oord N.V. verschenen. Het jaarstuk 1971 geeft met cijfers en kleurenfoto's een beeld van de activiteiten van dit miljoe nenbedrijf, dat bewust koos voor de N.V.en de rechtsvorm niet verandert in een besloten vennootschap. Over 1971 werd een netto winst van 2.231.108,00 gehaald. Vorige week woensdagavond hebben de bewoners van het bejaardencentrum de Rozeboom afscheid genomen van hun voorzitter, burgemeester G. van Velzen. Behalve de bewoners van het centrum, burgemeester en mevrouw van Velzen, het bestuur van de Stichting Bejaar denzorg, was ook de directrice mevrouw Bakker en wnd directrice mevr. v.d. Vlies-van Dijke aanwezig Vice voorzitter C. Stols wees er op dat er door de gemeente weliswaar officieel afscheid van burgemeester en mevrouw van Velzen was genomen, maar de bewoners van De Rozeboom wilden toch nog wel graag een aparte bijeenkomst, gezien het vele van de burgemeester voor het centrum en dus ook voor haar bewoners heeft gedaan. Mevrouw Bakker wees er op, hoe de bewoners het initiatief namen om de burgemeester een cadeau aan te bieden en uit naam van hen allen kon ze thans een zilveren kandelaar met kaarsen overhandigen. U moet ze wel zelf aansteken, zei de directrice, die hoopte dat de burgemeester in Goedereede licht van boven zou ontvangen om het vele werkte kunnen doen. De directrice bood hierna niet zelf het cadeau aan, want daarvoor zorgde de oudste in woonster van het Centrum, mevrouw Noorthoek, bijgestaan door het zoontje van mevrouw Bakker, die de kaarsen overhandigde. Burgemeester van Velzen verklaarde bijzonder verrast te zijn met het geschenk en ook met de vriendelijke woorden tot hem gericht. Bijzonder mooi vond hij ook de in de kandelaar aangebrachte inscriptie: aangeboden door de bewoners van De Rozeboom, 2 september 1972. Vooral daardoor is het een blijvende herinnering vond de burgemeester. Het werd door hem zeer op prijs gesteld, dat de bewoners apart afscheid wilden nemen, want het ging na de benoeming allemaal zo snel. Voorts vertelde de burgemeester nog een en ander over zijn nieuwe gemeente en verzekerde dat de jaren, die hij als voorzitter van de Stichting Bejaar denzorg werkte in goede herinnering zullen blijven. We hebben het met elkaar gedaan in het belang van onze oudere inwoners. Hij was er zich van bewust dat het voor de mensen, die bijvoorbeeld soms 50 jaar of langer in het Karreveld woonden een grote overgang was, maar met het klimmen van de leeftijd zijn goede voorzieningen toch zeer belangrijk. Ik wens de bewoners nog veel goede jaren toe en hoop dat de Stichting nog veel goeds voor de béjaarde Sint Fhiliplanders tot stand brengt,zo besloot de burgemeester zijn afscheidswoord, waarna men nog enige tijd gezellig samenbleef. Ter gelegenheid van het feit, dat dokter H. Menger zich 25 jaar geleden als huisarts in Sint-Philipsland vestigde, wordt er zaterdagmiddag van half drie tot half zes in het Dorpshuis De Wimpel een receptie gehouden. Hiefvoor is een speciaal comité gevormd, dat bestaat uit bestuursleden van het Rode Kruis en de gym nastiekvereniging De Flippers (van beide verenigingen is dr- Menger voorzitter) en van het Groene Kruis (waarvan hij adviseur is). Iedereen is welkom op deze ontvangst. In hotel De Druiventros hield de Coöperatieve Raiffeisenbank Sint- Philipsland vrijdag 22 september haar jaarvergadering. Er was maar een gering ledental aanwezig, toen voor zitter A.C. Wisse de vergadering opende met een welkomstwoord en meedeelde, dat zowel locoburgemeester Rijstenbil als ere-voorzitter J.A. Stols verhinderd waren. Hij meende dat gezien eerdere verslagen de leden wel bekend zou zijn, waarom het een zo late vergadering is. Men is immers nu gebonden aan ac countantscontrole en dat kan niet overal tegelijk. Ook bracht hij de fusie ter sprake tussen Utrecht en Eindhoven. Men mag zich nu de grootste bank van Nederland noemen. Nadat de heer W. Vermeulen als bestuurslid had bedankt, was hierin tijdelijk voorzien door het optreden van plaatsvervangend bestuurslid H. Timmers. bij 't personeelsbestand kon de door vertrek van C. Menger ontstane vacature tijdig worden voorzien door de komst van J. Passey. De verbouwde bank werd in 1972 voltooid en voldoet aan de door de Centrale Bank gestelde veiligheidseisen. De voorzitter dankte directeur en personeel voor de tijd waarin men ondanks wat behelpen toch het werk volledig klaarspeelde. Tenslotte her dacht de voorzitter in zijn openingswoord de overleden inwoners en leden van de bank P. Rijter, A. Verwijs en P. Reijngoudt Hzn. Nadat secretaris J. Ligtendag de notulen had gelezen, gaf directeur Beurkens een toelichting op de rekening en balans. Het spaartegoed steeg van 4.368.018,72 naar 4.932.677,40. Daarbij zijn de termijnspaargelden met 2.310.598,19 een belangrijk onderdeel geworden. De omzet van de rekening courant gaf een stijging te zien van 181/2 procent. De bedrijfskosten liepen op van 85.416,14 tot 113.956,80. De winst bedroeg 13.231,61. Dit bedrag werd aan de algemene middelen toegevoegd. Herkozen werd het periodiek aftredend bestuurslid J.M. Ligtendag. Benoemd werd voorts de heer G.C. Noorthoek, zodat het bestuur nu weer voltallig is. In de Raad van Toezicht bleef ook de heer J.D. Moelker gehandhaafd en werd tot plv. lid van dit college de heer K.H. Kramer gekozen. Behalve een felicitatie tot de her- of benoemden wees de voorzitter ook op de verant woordelijkheid en hoopte op een prettige samenwerking.Hij dankte de heer Timmers, die nu zijn taak in de Raad van Toezicht weer kan vervolgen. Ook de voorzitter van de Raad van Stols feliciteerde de benoemden en het bestuur met het in 1971 behaalde resultaat. Er werden bij de rondvraag geen bijzondere zaken aan de orde gesteld, waarna de voorzitter de vergadering sloot met dank aan de stemopnemers J. Neele en C. Kosten en de leden voor de opkomst. BERGEN OP ZOOM KORTEMEESTRAAT 1 1ELEFOON 01 640' 5367 advertentei 1M Georganiseerd door de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland wordt ook dit jaar weer de Zeeuwse Collecte gehouden. In het algemeen belasten de ieden van de vrouwenverenigingen zich hiermee, zodat men tussen 2 en 8 oktober de dames met de lijst aan de deur kan verwachten om een bijdrage van u te ontvangen en te noteren. 18 procent van de opbrengst per gemeente wordt bestemd voor de plaatselijke maatschappelijke doeleinden. Het andere percentage is voor financiering van vakantie-vormingsweken voor bejaarden en gehandicapten, waaronder ook blinden. Een gedeelte gaat weer naar het Anjerfonds Zeeland. In antwoord op schriftelijke vragen van KVP, CHU, ARP, P.v.d.A. en WD over het aanbrengen van voorzieningen in de aula op de begraafplaats te Tholen, delen b en w mee dat een zonwering overbodig geacht wordt omdat pas halverwege de middag de zon in de zaal schijnt. Gezien de hoge kosten van een koeling (5500 gulden) alsmede het sporadisch gebruik (tot op heden slechts negen keer) wordt een mechanische koeling vooralsnog niet aangebracht. In beide lichtkoepels zal een tweede ruit van melkglas worden gemonteerd, waardoor een betere temperatuur- isolatie wordt verkregen. Het resultaat hiervan ware voorlopig af te wachten. In de keuken zal tegen de wand een legplank worden bevestigd, terwyi tafeltjes ongewenst worden geacht. Voor de ingang naast de aula zal tijdens de rouwdiensten een te verwijderen koord worden aangebracht met daaraan een bordje met het opschrift: „Niet storen, rouwdienst". sectiepakket aan te schaffen, waarin alle hulpmiddelen zitten die bij secties, afleggen, wassen enz. nodig zijn. De totale kosten van de voorzieningen zijn 2500 tot 3000 gulden. B en W zeggen verder dat de aula bedoeld is voor een rouwdienst waarbij de outillage geschikt is om na afloop van de begrafenis een kop koffie met desgewenst een broodje te serveren. De aula is niet afgestemd op het nuttigen van een volledige maaltijd. Met betrekking tot het treffen van voor zieningen voor het verrichten van secties en de verzorging van stoffelijke over schotten van ongevalsslachtoffers hebben b en w besloten een eenvoudige bak met opstaande rand en een afvoer door middel van een slang, aan te kopen.Deze bak kan op aanwezige staanders worden geplaatst als daarvan behoefte is. In de hoek achter de deur aan de voorkant van de aula kan een wasbak met aan- en afvoerleiding worden gemaakt. Via deze wasbak kan de zinken bak lozen. Tenslotte is het Thoolse gemeentebestuur van plan een Kremenstr. 11-13 Bergen op Zoom voor vader en zoon advertentie IM De Thoolse politie heeft een druk weekeinde achter de rug met een vrjj ernstig verkeersongeluk, diefstallen, een vechtpartij en verstoring van de openbare orde Op de kruising Wester kerkse weg Breihoekseweg in Scherpenisse gebeurde zondagmorgen om half elf een verkeersongeluk waardoor drie mensen in het ziekenhuis te Bergen op Zoom moesten worden opgenomen; De 46-jarige Belg J.FJ.G. gaf geen voorrang aan de richting Gorlshoek rijdende 34-jarige Rotterdammer H.G.H. die z^jn vrouw en kinderen op een camping wilde halen. Beiden reden ongeveer 70 km.Door de botsing liep de Belg een ribfractuur met inwendige kneuzingen op, terwijl zijn 43-jarige vrouw een arm- en bekkenfractuur, een beschadigde rugwervel en een hersenschudding had.H. werd met inwendige kneuzingen in Lievensberg opgenomen. Allen werden per Rode Kruis ambulance vervoerd. Niemand verkeert meer in levensgevaar. De twee auto's werden vernield. De 72-jarige fietser M. uit Poortvliet reed donderdag omstreeks kwart voor een op de provincialeweg tegen een auto van mej. W.N. uit Stavenisse, waardoor hij met een hoofdwond en inwendige kneuzingen naar Lievensberg moest worden vervoerd. M. kwam van de Kadijk. Vrijdag werd de diefstal ontdekt van een buitenboordmotor en een roeiboot bij Scherpenisse. De buitenboordmotor van zesduizend gulden was eigendom van F.W. uit Tilburg die hij vorige week i.v.m. een kapotte auto in de aanhangwagen had laten liggen. Er was nog een zeil over gelegd, maar de motor was weg terwijl ook de autokoffer was open gebroken. J. van D. uit Breda kwam vrijdag weer eens naar zijn roeiboot kijken die hij in mei op Gorishoek had achter gelaten. Hij zocht er tevergeefs naar. Van de daders ont breekt elk spoor. De bromfiets van A.M. v.d. Zande uit Oud-Vossemeer die zaterdagavond op de Hoogstraat in Tholen werd gestolen, is maandag in Hoogerheide gevonden. Er waren verschillende onderdelen van gesloopt. De bromfiets stond niet op slot. Ook is de dader niet bekend van de inbraak bij de familie H. Anthonisse aan de Burg. van Doornstraat in Poortvliet, vrijdagavond tussen zeven en half elf. Bij de terugkeer van verjaar, dagsvisite ontdekte mevr. Anthonisse een dubbeltje op de grond waarna haar oog viel op 'n geldkistje in de gootsteen. Dit was open gebroken. Voor de zilveren rijksdaalder die was gestolen, waren een paar dubbeltjes in de plaats gelegd. Een tweede geldkistje dat was meegenomen bevatte alleen verzeke ringspolissen en dergelijke. De dief is door een open raam van de bejaarden woning naar binnen gekomen. Bij het onderzoek werd nog een speurhond ingeschakeld, maar doordat het geld en het kistje aangeraakt waren, had dat geen effect meer. ze weer Sint Annaland beleefde vrijdagavond om half twaalf opnieuw een loos alarm doordat de 23-jarige W.B. en de 19- jarige H.G. in een dronken bui weer eens op de brandsirene drukten. Beiden zijn hiervoor al eerder door de recht bank tot een geldboete veroordeeld. Volgens hun verklaringen tegenover de politie sloeg B. het ruitje in waarna G. drukte. Ongeveer een kwartier later herhaalde B. het loos alarm nogmaals, waarvan inmiddels gearriveerde brand weerlieden en belangstellenden getuige waren. Toen werd de sirene maar uitgeschakeld om verdere overlast te voorkomen,hoewel het apparaat nog een keer loeide als proef na de inwerk- treding. De onrust was echter nog groter dan vorige keren doordat er op het loos alarm een vechtpartij volgde tussen de 19-jarige Tj. de B. en H.G. waarbij laatstgenoemde met 'n aardappelmesje werd gestoken. Hij liep hierbij een wonde boven zijn linker oog op, wat hevig bloedde en waarvoor vijf krammen nodig waren bij dr. A.A. Kugel in Poortvliet. G. was ook aan de linkerkant van zijn nek nog gewond. De B. brak zijn middenhandsbeentje en moest in het ziekenhuis worden gebracht waarbij zijn rechterhand een gipsverband kreeg. De B. had met zijn twee kameraden in een café flink wat gedronken, maar wilde niet meedoen aan het drukken op de sirene. Na het loos alarm was De B. toch op straat verschenen waar zijn moeder probeerde hem naar huis te brengen. Dat lukte haar niet, waarop de vader van De B. verscheen en hem hardhandig in de auto werkte.Toen B.en G. daarop naar huis wilden, ontstond er op de kruising Schoolstraat Kloosterstaat een vechtpartij. Toen was het al half één Ook de politie arriveerde toen pas omdat het busje bij de inbraak in Poortvliet was. B. en G. werden ingerekend en via drT~ Kugel naar het Groepsbereau in Tholen overgebracht. Zaterdagmiddag werden nuchter vrij gelaten. De gemeente Tholen heeft zich schadevergoeding wegens loon aan de vrijwillige brandweer die opnieuw voor niets kwam opdagen. Tj. de B. werd vrijdagnacht later door de politie opgehaald en wegens een poging tot zware mishandeling in de politiecel te Tholen ingesloten. (B. en G. waren naar Halsteren gebracht.) Na te zijn verhoord door de officier van justitie in Mid delburg is De B. dinsdagvoormiddag vrij gelaten. X Op een vraag van mevr. M. J. Renes-van Geer (VVD) zeggen b en w dat de geschonken lantaarn nog niet opgehangen kan worden aan de gevel van Brugstraat 16 te Tholen. Van de PZEM is nóg geen uitsluitsel verkregen of de lantaarn al dan niet op de openbare verlichting dient te worden aangesloten. Met raadslid J. D. de Korte (CHU) zijn b en w van mening dat herbestrating van de paden achter de Pres. Ken- nedystraat, Pres. Rooseveltstraat, Winston Churchillstraat en Albert Schweitzerstr. in St-Maartensdijk nódig is. Ze zullen in het bestek tot herbestrating van achterpaden op het eiland Tholen, waarvan de uitvoering medio 1973 zal plaats vinden, worden opgenomen. De ploegwedstrijd van de plattelands jongeren op Tholen en St-Philipsland is wegens drukke werkzaamheden in ,de landbouw uitgesteld tot zater dagmiddag 7 oktober om één uur op het bedrijf van H. Ooms te Oud*Vossemeer. Een dag eerder, vrijdag 6 oktober, wordt het al aangekondigde schuurfeest gehouden op camping de Pluumpot te Scherpenisse. Bergen op Zoom Roxy Dracula contra Frankenstein 14 j do en vr 8 u, za 6.45 en 9 u, zo 4.30, 6.45 en 9 u. Achttien jaar kant en klaax 18 j, za 23.30 u, ma, di en wo 8 u. De Wrekers 14 j zo 14.30 u Lnxor The Concert for Bangla Desh a.l do, vr, ma, di 20 u, za 18.45, 21 u, zo 16, 18.45 en 21 u. De avonturen van prins Valiant a.l. zo 14 u. De plannen om in het voormalige gemeentehuis van Sint-Annaland een Thools streekmuseum te vestigen, nemen steeds vastere vormen aan. Op 1 september is een werkgroep opgericht onder voorzitterschap van wethouder AJ. Scherpenisse (culturele zaken) die de plannen nader gaat uitwerken. Doel Is voorwerpen die op het streekeigene betrekking hebben, die aangeven hoe het vroeger op Tholen reilde en zeilde, te redden opdat niet alles verdwijnt in het tuttelhoekje of in handen van opkopers komt. Als u by de najaarsschoonmaak dan ook voorwerpen aantreft, die u met de kraakwagen wilt meegeven maar die best eens voor het streekmuseum geschikt zouden kunnen zyn, doet u er goed aan zich in verbinding te stellen met een van de leden van de werkgroep. Op een bijeenkomst van de werkgroep, maandagavond in de burgemeesters kamer van het voormalige Sint- Annalandse gemeentehuis, werd besloten 22 november een bespreking te houden met de directeur van het Zeeuws Museum uit Middelburg, dr. Van Dalen, en een van zijn medewerksters. Tot die tijd wordt geprobeerd alvast zoveel mogelijk materiaal in Sint- Annaland te krijgen. Behalve de ver schillende vertrekken heeft men van het Thoolse gemeentebestuur ook de zolder ter beschikking gekregen. De voor werpen die de heer P. Jasperse uit Sint- Maartensdijk momenteel in het voormalige gemeentehuis van Scher penisse en op de secretariskamer van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk heeft ondergebracht,worden naar Sint Annaland vervoerd. De werkgroep bestaat uit mevr. M.J. Renes-van Geer en mej. M.W. Blaas en de heer Bern, van Gils uit Tholen, ir. M.A. Geuze uit Poortvliet, de heren P. Jasperse en A. Kloet uit Sint- Maartensdijk, de heren A.J. Smits en C. van Beveren uit Stavenisse, mevr. M. Mol-Geluk en de heer J.T. Dekker uit Sint-Annaland en de heer J.J. Bevelander uit Oud-Vossemeer. De werkgroep hoopt dat de Thoolse bevolking veel medewerking verleent door voorwerpen ter beschikking te stellen aan het streekmuseum. Men denkt aan oude gebruiksvoorwerpen uit de landbouw en visserij, oud aardewerk, klederdrachten, oud gereedschap, haakmutsjes, oude prenten en schilderingen, enz. De werkgroep wil voorkomen dat bijvoorbeeld een oude vlag van een muziekgezelschap tussen de rollen raakt, zoals onlangs gebeurde. Als er goede steun komt, dan kan straks met des te meer volledigheid en genoegen aan de eigen bevolking en aan de toeristen worden getoond hoe het vroeger op het eiland Tholen was. Ook denkt de werkgroep aan de mogelijkheid van wisselende ten toonstellingen in het streekmuseum, bijvoorbeeld van de schedelverzameling van oud-burgemeester W. Baas, schilderijen, enz. De gedachten gaan ook uit naar een rechtsvorm voor het streekmuseum, waarbij de Stichting mogelijk het beste zal zijn om te zorgen dat de voorwerpen eigendom van de Thoolse gemeenschap blijven. Particulieren kunnen de voorwerpen aan de Stichting schenken of in bruikleen geven. FEUILLETON Komun door GrC de Boer In zijn kamer had ze al eens een sextijdschrift gevonden, zoals ze tegen woordig in iedere kiosk verkochten. Van Peet had ze heel oppervlakkig vernomen, in welke toestand hij het tweetal had aangetroffen. Peet had pikante bijzonderheden vermeden, want in gezelschap van zijn vrouw bleef hij immer de heer. Maar uit hetgeen hij had verteld, had ze wel be grepen, dat het niet alleen gebleven was bij een handje vasthouden en een kusje uitwisselen. Van wie zou hij dit hebben? Van Peet? Goed, Peet had ook buien, waarin hij bizonder hartstochtelijk was. Doch altijd nog min of meer op een beheerste manier. Het vulgaire en banale, waarover ze wel eens gelezen had en dat schijnbaar tegenwoordig gang baar was in vele huwelijken, was Peet vreemd. Als hij haar in zijn armen nam, dan was ze prettig gestemd en voelde ze zich met elke vezel van haat- lichaam aan hem verbonden. Dan beleefden ze samen op stille wijze het hoogtepunt van hun liefde. Alleen op deze wijze genoot ze geheel van hun vereniging en dat wist Peet. Daarom vermeed hij alles, wat haarkonschof- feren of waaraan ze zich zou kunnen ergeren. Ook in dit opzicht was hun huwelijk ideaal. Maar Harry.... Nee, van Peet had hij het ook niet. Won derlijk, dat hij in menig opzicht noch op haar leek, noch op Peet. Misschien zat het bij Peet in de familie? Of bij haar? Tenslotte had Betty ook een ongelukkig huwelijk gehad. Nog een geluk, dat er geen kinderen uit voortgekomen waren. Al na een half jaar wist Betty, dat Willem haar bedroog. Pas toen het openlijk bekend werd, dat hij ergens nabij de stad een vrouw had zitten, die in verwachting van hem was, had ze haar maatregelen genomen en een advokaat aangezocht om haar belangen te behartigen. Binnen een half jaar was de scheiding uitge sproken. Maar alimentatie was er niet te halen, want Willem was met de vrouw en de geboren baby met de noorderzon vertrokken en ondanks alle nasporingen, die zowel Betty als Peet hadden ondernomen, was hij in het niet verdwenen. Waarschijnlijk vertrokken naar het buitenland, was Peet's eindconclusie. Intussen zat Betty, wier handen behalve voor 't huishouden overal ver keerd voor stonden, zonder enig inkomen. Zodat Peet bijsprong en haar later aan een winkelhuisje hielp, zodat ze een zaak kon beginnen. Een boetiekje, want dat was modern en dat wilde ze graag. Over hertrouwen sprak ze niet meer. Mannen hadden voor haar afgedaan. Als Peet af en toe eens financieel wilde helpen, zou ze zich wel redden. Later, als de zaak goed liep, zou ze natuurlijk alles terugbetalen. Het was vanzelfsprekend enkel een lening. Na het eten dacht ze er wat dieper over na. Hoeveel geld zou Peet al die jaren al aart Betty gegeven hebben? Ze vroeg nu weer vijfduizend gulden. Indertijd had hij bewerkstelligd, dat ze het winkelhuis kon hüren. Aan vankelijk moest hij ook de aankopen financieren om de boetiek in te richten. Nu werd het volgens Betty te klein en ging ze uitbreiden. De achterkamer werd bij de winkel getrokken. Als vrouw alleen had ze ge noeg aan de bovenverdieping. Maar had hét ooit wel geld opgebracht? Als Peet terugkwam, wilde ze het toch eens vragen, want als het een bodemloze put bleek, moest hij er mee stoppen. Stom, dat ze er nooit over nagedacht had. Betty met haar boetiek Die avond wachtte Wil Bosboom tevergeefs op een telefoontje, dat mis schien het mysterie van Peet's wegblijven zou kunnen ophelderen. Maar in bed kon ze de slaap niet vatten en was ze kwaad. Om een kwartier daarna in een zenuwachtige huilbui uit te barsten. Want ze begon nu over te hellen naar de mogelijkheid, dat hij misschien overvallen was en be roofd. Had hij niet vijfduizend gulden bij zich voor Betty? Maar bij Betty is hij niet geweest en ze woont in de stad, nauwelijks twaalf kilometer van hier. Het moest dus tussen hier en de stad gebeurd zijn. Om middernacht stond ze op. Wil Bosboom had haar besluit genomen. Ze begon aan de cijferschaal van het telefoontoestel te draaien en toen ze verbinding had, zei ze op gedeprimeerde toon. „Mijn man is sinds gister avond half acht verdwenen. Hij was op weg naar de stad en had vijfdui zend gulden bij zich, om te brengen bij mijn zuster. Maar daar is hij niet aangekomen. Bovendien had hij vandaag een belangrijke bespreking op de bank, waar hij werkt. Ook daar was hij niet. Ik heb niets meer van hem vernomen en ik vrees, dat men hem heeft overvallen." De politieman, die nachtdienst had, noteerde een paar gegevens. „Er heeft een rechercheur dienst, mevrouw, maar hij is er op het moment niet. Wat wilt u: moet ik vragen terstond naar u toe te komen? Of hebt u liever, dat hij morgenvroeg komt?'' „O, alstublieft, ik blijf wel op. Deze onzekerheid is niet meer te dragen. Laat hem zo spoedig mogelijk komen!" Hoofdstuk 4 Rechercheur Van Oudena'erde was afkomstig uit een klein dorpje in Zeeuws-Vlaanderen. Daar was hij begonnen als militair, tekende bij, was enige jaren beroeps en solliciteerde toen bij de rijkspolitie. Gezien zijn uit stekende staat van dienst bij het leger, werd hij getest en aangenomen. Hij doorliep de normale rangen en op zijn vijf en dertigste jaar ging hij met enkele collega's over naar de gemeentepolitie, die toen geïnstitueerd werd, omdat de gemeente boven de 20.000 inwoners was gekomen. De korps chef, een bekwame hoofdinspecteur ontdekte in Van Oudenaerde kwali teiten, die de man zelf waarschijnlijk nooit bij zichzelf gezocht zou hebben. Zodat Van Oudenaerde overging naar de politie in burger, ge woonlijk de recherche genoemd. In de acht jaren, dat hij nu dienst deed bij deze tak van het politionele apparaat, had hij verschillende soms mysterieuze zaken als inbraak, diefstal, opzettelijke brandstichting en op lichting tot een succesvol einde gebracht. Dat wil zeggen: dat hij de dader of daders vond en de zaak rond kreeg voor de rechter van instructie. Deze nacht had Van Oudenaerde dienst. Er had een kleine vechtpartij plaatsgevonden na sluitingstijd van de café's en de dader was er vandoor. Maar binnen een half uur begreep de rechercheur uit de uitlatingen van getuigen en omstanders, wie de dader was. Samen met een geüniformeerde collega reed hij naar de woning en lichtte de dader van het bed. Op het bureau bekeek hij de aantekeningen, die de dienstdoende briga dier had gemaakt naar aanleiding van het nachtelijke telefoontje.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 5