Waardering uitgedrukt in vele cadeaus bij afscheid burgemeestersgezin van Velzen Thools echtpaar 65 jaar getrouwd Oud-Tholenaar C. G. Boender burgemeester van Mariekerke Hij was goed! Startavond NCVB winterwerk DEZE WEEK Tijdsfactor was grote tegenstander Herindelingsdreiging Nieuwe raad Gods zegen Vakbekwaam burgemeester Talenten Buitengewoon Nog nooit heeft een geweerschot iemand geluk gebracht Draagbare radio Ook streekfuncties VERVOLG OP PAGINA 6 28c Jaargang no. 43 Donderdag 7 september 1972 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholcn en Sinl-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Ann aland - Telefoon 01665-375 Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7,50 per halfjaar, per post 9,Losse nummers 35 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3.00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer „Op het moment dat de benoeming officiéél Afkwam beseft men pas tenvolle, dat men tevens afscheid moet nemen van dé: gemeente, waarin men zes jaren heeft gewerkt en gewoond. Ik kan gelukkig zégjgen, dat ik met groot genoegen in deze gemeente heb gewerkt. Er lag een moof arbeidsterrein waarop gewerkt kon worden aan grote objecten, want ons verblflf in deze kleinste gemeente van Zeeland kenmerkt zich door uitvoering van objecten die normaliter in een gemeente maar eenmaal voorkomen". In deze passage van het afscheidswoord, dat zaterdagmiddag 2 september 1972 werd gebracht door burgemeester G. van Velzen lag de samenvatting van de periode Sint-Philipsland, die zowel voor gemeente als voor het burgemeestersgezin een goede tijd is geweest. De grote zaal van De Wimpel was vol met genodigden en duidelijk werd bij deze samenkomst, dat ook een organisatie op zeer korte termijn volop kan slagen. In de zo korte periode tussen benoeming en afscheid kon niet zo lang worden nagedacht over vorm en opzet van het afscheid. Het moest op spontane wijze gebeuren en dan loopt het meestal nog het beste ook. Aanwezig was naast het burgemeestersgezin en de voltallige gemeenteraad ook de secretaris van de commissaris der koningin in Zeeland, de heer J. Parent, gemeentelijke colleges van Tholen, Steenbergen en Nieuw-Vossemeer, afgevaardigden van de bestuursschool Zeeland, van het kanaalschap De Eendracht en vertegenwoordigingen van het complete plaatselijk kerkelijk en verenigingsleven. Precies half drie opende wnd. burgemeester A.A. Rijstenbil de buitengewone raadsvergadering met ambtsgebed, waarna door wnd. secretaris A.C. Beneder voorlezing volgde van het koninklijk besluit met de benoeming per 5 september 1972 tot burgemeester van Goedereede en een gelijktijdig eervol ontslag voor de heer G. van Velzen als burgemeester secretaris van Sint-Philipsland. Van het provinciaal bestuur was een soortgelijke brief ontvangen. Zelfs de notulen van de op 25 augustus 1972 gehouden raadsvergadering werden op deze bijeenkomst nog goedgekeurd. Daarna was het woord aan de scheidende burgemeester. Hij begon met te wijzen op de uiterst korte termijn van benoemingsdatum en de reden daarvan is dat op vrijdag 8 september in Goedereede het nieuwe gemeentehuis officieel wordt geopend. Vandaar ook reeds op 6 september de installatie van de nieuwe burgemeester. De heer Van Velzen releveerde de Sint- Philipslandse periode zonder te veel in details te treden over datgene wat tot stand kwam. Daarbij was er maar één groot tegenstander, zo oordeelde de burgemeester, namelijk de tijdsfactor. Alle werken moesten in snel tempo worden uitgevoerd omdat een achterstand moest worden ingehaald na het vele wat na de watersnood direct had moeten gebeuren. Er kon geen pas op de plaats worden gemaakt, zeker nu de economisch vette jaren teneinde liepen. Het was in het belang van de burgers om snel te handelen. Vooral ook vanwege de zo sterk stijgende bouwkosten. De burgemeester vond het nodig deze achtergronden wat nader te belichten, omdat het soms overrompelende tempo van werken wel eens als een soort verwijt aan het adres van de burgemeester werd gericht. Er zou teveel tegelijk overhoop zijn gehaald. Een andere factor die meespeelde om de zaken voortvarend aan te pakken was de herindelingsdreiging. Weliswaar niet zo direct voor Sint-Philipsland aan wezig, maar men had als kleine gemeente een duidelijk bewijs te leveren dat er geen noodzaak tot herindeling was. Ook met een niet groot aantal inwoners moest worden bewezen, dat bestuurskracht mogelijk is en niet alleen afhankelijk van de grootte. De burgemeester spoorde de inwoners aan om attent te blijven, met de tijd mee te gaan en de voorzieningen te treffen die nodig zijn. Laat u niet ontmoedigen omdat u na 1 juli 1971 de kleinste gemeente zijt. Waardering en bewondering had hij voor de moed en durf van het gemeentebestuur en de slagvaardige beslissingen die werden genomen. Dank ook aan de gehele bevolking, zo vervolgde de heer Van Velzen zijn toespraak, voor het grote vertrouwen, waardoor het wonen en werken werd veraangenaamd. Waarom dan nu toch weggaan? Ik heb er nooit een geheim van gemaakt Sint-Philipsland als een begin te beschouwen en te pogen bij voorkomende gelegenheid een grotere werkkring te vinden. Het is trouwens niet de mens zelf die zijn weg bepaalt, maar God schonk ons kracht hier te mogen werken. Het eendracht maakt macht was geen loze frase maar in Sint-Philipsland werkelijkheid. Verder herinnerde de scheidende burgemeester aan de grote verandering, die in 1970 ontstond, toen van de 7 raadsleden slechts 2 op hun zetel terugkeerden. Het betekende ook 2 nieuwe wethouders. Maar het ging goed en daarvoor mijn bijzondere dank aan de wethouders Rii-.tenbil en Walpot. Het wordt een moeilijke tijd omdat er met het vertrek van de burgemeester tegelijkertijd een vacature ontstaat in het ambtelijk apparaat (secretaris). Overigens hoop ik wel, dat u zult ont dekken, dat het secretariaat voor mij maar geen pro-forma baan was, zo voegde de burgemeester er aan toe. Hij was blij met de arbeidsvreugde die er ook -voor de ambtenaren was op de secretarie, ook al werd soms heel wat van hen gevraagd. Zelf ambtenaar geweest wist ik dat er arbeidsvreugde moet zijn om goed en snel werk te leveren. In zijn dankwoord betrok hij ook de inmiddels gepensioneerd amb tenaar J.C. de Rooij, de gemeen tewerklieden M.A. van Duuren, A. Kosten, J. van Duuren, G. Hooglander, J. den Braber en C.E. Wagemaker. Het onderwijzend personeel, de werksters van het gemeentehuis, de vrijwillige brandweer en de rijkspolitie. De jeugdbrandweer kreeg een af zonderlijk woord van waardering en een aansporing daarmee door te gaan, vooral nu het examen brandwacht aan deze jeugdige vrijwilligers zal worden afgenomen. De gemeenschap is hiermee gediend. De burgemeester wenste voorts een verder succes toe aan de stichting Dorpsbelangen, waarvan hij voorzitter is geweest en die het dorpshuis ex ploiteert, evenals de stichting Bejaardenzorg waaraan hij eveneens leiding gaf. Burgemeester Van Velzen besloot zijn afscheidswoord met namens vrouw en kinderen de gehele bevolking van zijn gemeente dank te brengen voor de ondervonden vriendschap, de zeer vele geschenken ook bij de geboorte van de jongste dochter en wenste de gemeente Sint-Philipsland Gods onmisbare zegen toe voor de toekomst. Wethouder en wnd. burgemeester A.A. Rijstenbil verklaarde in het af scheidswoord de grote liefde voor Sint- Philipsland te hebben beluisterd van de nu scheidende burgemeester. Namens het gemeentebestuur kwam er uit zijn mond een gelukwens met de benoeming te Goedereede. Toch zien we U node vertrekken en dat zullen ook vele an deren in Zeeland. Na 6 jaar geleden uit Krabbendijke naar Sint-Philipsland te zijn gekomen moet worden gezegd, dat uw tevoren opgedane vakkennis onze gemeente ten goede is gekomen. Met name bleek dit op het gebied van de woningbouw. De heer Rijstenbil memoreerde de totstandkoming van het grote saneringsplan, de bouw bejaar dentehuis, dorpshuis annex gymzaal, sportterrein, begraafplaats en de aansluiting op het aardgasnet. Er was een hoge mate van inspraak in deze 6 jaar. Gezegd wordt dan dat een burgemeester boven de partijen moet staan, maar voor ons was het verheugend dat u naast ons stond. Het moet voor de gemeente Goedereede een voorrecht en een geruststelling zijn dat een ervaren en toegewijde voorzitter aan het hoofd van het gemeentebestuur wordt geplaatst. Hij wenste namens de raad het gezin Van Velzen een goede toekomst in Goedereede. Wethouder L. Walpot had er niet op gerekend, dat burgemeester Van Velzen voor Sint-Philipsland een blijvertje zou zijn. Daarvoor waren werkkracht en capaciteiten te groot. Ook de bijbel geeft aan dat toegewijde arbeid, op welk gebied ook, wofdt beloond. Spreker herinnerde aan de gelijkenis in de Evangeliën waar wordt gesproken over de talenten. U krijgt nu ook de macht over meer steden, zoals dat in de bijbel wordt gezegd. Ondertussen werden uw talenten aan onze gemeente gedurende zes jaar dienstbaar en daarvoor zijn we u zeer dankbaar. Wethouder Walpot betrok ook mevr. Van Velzen in zijn dank voor de gastvrijheid in de ambtswoning en wist dat de raad het als pijnlijk moest er varen zijn leiding bij de vergaderingen te missen. Een periode van voort varendheid en snelle besluitvorming ligt achter ons. We weten niet wat ons de toekomst brengt. De wethouder besloot eveneens met het gezin Van Velzen Gods zegen toe te wensen voor de nieuwe taak die wacht. Velen drukten zaterdagmiddag burgemeester en mevrouw Sint-Philipsland. Rechts hun twee zoons en op het podium verenigingen aanbood. Raadslid G.J. de Jager, sprekend namens de Prot. Chr. Fractie in de raad wees op het in menig opzicht wat buitengewone van deze bijeenkomst. Een buitengewone raadsvergadering, een buitengewone dag, want zaterdag is het overgrootste deel van Nederland vrij, een voor een raadsvergadering buitengewone plaats en uiteraard een niet alledaags gebeuren, een afscheid van de burgemeester. Buitengewoon ook vanwege de benoeming op zo korte termijn. Vaak wordt gezegd, dat de ambtelijke molens langzaam malen, maar dan zijn ze nu toch wel even doorgedraaid. Met een snelheid, die in het atoomtijdperk niet misstaat wordt u getransformeerd en getransporteerd van Sint-Philipsland naar Goedereede. In ons goede vaderland zijn er kennelijk toch zaken, die op zeer korte termijn tot stand kunnen komen. Ondertussen, mijnheer Van Velzen, zo vervolgde de woordvoerder van de Prot. Chr. Fractie, bedankt voor datgene wat u gedaan hebt en ook wat u niet gedaan hebt. Wat u niet gedaan hebt is bijvoorbeeld de raad vervelen met ellenlange vergaderingen en uitgebreide verhalen en toelichtingen Het was „to the point", het was kort en zakelijk. Het geen woorden maar daden was u op het lijf geschreven. Wat u wel gedaan hebt, zo vervolgde de heer De Jager, daar hoef je niet over te filosoferen, want dat kun je gewoon zien. Wat u ook gedaan hebt is als voorzitter van de raad een vertrouwenssfeer creëren, waarin het goed werken was, ondanks een voor 70% geheel nieuwe raad. Niet in alle zaken waren we het eens, gelukkig niet, maar het was ook een goede zaak met u te discussiëren. Het kon interessant zijn, ook als we het niet eens waren. Immers, vertrouwen is als een rijpe vrucht. Als exponent van Anna Jacoba Polder verklaarde dhr. De Jager dat de in woners daar hun nieuwe burgemeester aanvankelijk met enig wantrouwen aankeken, temeer omdat het al spoedig van geruchten gonsde. Het moet u een voldoening zijn te weten, aldus dhr De Jager, dat daar ook veel waardering is gegroeid. Grote geesten vinden veelal eerst erkenning na hun dood. Als gewone mensen die het uitstekend hebben gedaan mag je bij een afscheid zeggen, hoe zeer zij gewaardeerd werden en dit burgemeester, doe ik namens onze fractie. Dat mevrouw Van Velzen in die dank en waardering deelt, behoeft geen betoog. Met felicitaties voor de benoeming te Goedereede meende de heer De Jager ook Goedereede te kunnen feliciteren met deze burgemeester. van Velzen de hand by hun afscheid van de klok die dr. H. Menger namens dertig De 85-jarige W. Perestam en de 84-jarige J. Perestam-Verkerke uit Tholen hebben dinsdag 29 augustus hun 65-jarig huwelijksfeest gevierd. Dat gebeurde in het verenigingsgebouw met de acht kinderen, 24 kleinkinderen en 16 achterkleinkinderen. Vooral mevrouw Perestam is nog bijzonder vitaal en helder van geest en weet precies wanneer het brood een cent duurder is. Zij werd op 25 oktober 1887 in Poortvliet geboren, werkte graag op het land en weet zich te herinneren dat de mensen toen tevreden waren. De heer Perestam werd op 27 november 1886 in zijn huidige woonplaats geboren en heeft een werkzaam en humoristisch leven achter de rug. Hij werkte twintig jaar in de landbouw bij de heer Geluk in Mosselhoek. waar hij met de paarden reed. Hij deed dat graag, maar het werd niet betaald. In 1924 stapte hij over naar aannemer Van der Valk die in heel Nederland en ook op het eiland Tholen de waterleiding aanlegde. De heer Perestam herinnert zich nog hoe er dertien uren per dag en totaal 110 uren per week gewerkt werden om o.a. de zinker van de waterleiding in de Eendracht te krijgen. Samen met mannen uit Scherpenisse en Tholen werkte hij achttien jaar bij aannemer Van der Valk, onder meer in Purmerend, waarbij de heer Perestam dan maar om de vier weken thuis kwam. Na de waterleidingperiode werkte de krasse Tholenaar 24 jaar als tuinman in de stichting Vrederust te Halsteren. Ook in de oorlog ging hij elke dag al heel vroeg op de fiets naar zijn werk. Op zijn vijfenzeventigste jaar vond de heer Perestam het welletjes. Het echtpaar woonde 47 jaar in de Venkelstraat waarna in maart van dit jaar de bejaardenwoning Hofstraat 37 werd betrokken. Mevrouw Perestam vindt het lekker warm in haar nieuwe huis. Het 65-jarige bruidspaar heeft elf kinderen gehad, waarvan er drie gestorven zijn (waarbij een tweeling was). De acht meisjes zijn allemaal getrouwd. Drie wonen er nog in Tholen. Ter gelegenheid van hun huwelijksfeest kreeg het krasse echtpaar een telegram van Koningin Juliana en de commissaris der Koningin in Zeeland, een fruitmand van het Thoolse gemeentebestuur en vele andere geschenken en bloemen. Burgemeester J. E. van Boeijen gaf ook blijk van zijn belangstelling op de receptie. Sint-Philipsland dankt burge meester Van Velzen. Bewyzen dat er geen herindeling nodig is Ook Groene Kruis Oud-Vosse- mcer voor fusie. Stichting gemeenschap Sint- Maartensdijk in het zilver. Een 65-jarig bruidspaar in Tholen. Weer een SGP-burgemeester, maar nu uit Tholen afkomstig. Een reeks van gediplomeerde zwemmers. Alleen de jongste voetbalvereni gingen begonnen de voetbalcom petitie goed. Ook de junioren voetballen weer. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Voorde NCVB-afdelingen op het eiland Tholen, het rayon Zuid-Beveland, wordt er dinsdag 12 september in 't dorps huis „Luctor et Emergo"te Rilland- Bath een startavond gehouden van het winterwerk van de NCVB. Het onderwerp is„Het geziri'\Dit wordt o.a. ingeleid door ds. Hauwer, dr. Hubert en dhr. Walhout. Medewerking verleent ook 't Smalstands Mannenkoor uit Sint-Maartensdijk, o.l.v. dirigent Iz. Riedijk. De samenzang wordt geleid door mevr. E. Weijler-Kurvink uit Poortvliet. Bij de bestuursleden in de verschillende kernen zijn programma's verkrijgbaar. Terwijl er via wethouder Rijstenbil reeds bloemen waren overhandigd namens de raad aan mevrouw Van Velzen, kwam er een draagbare radio voor de scheidende burgemeester via het gemeentepersoneel. Bij monde van de wnd. gemeentesecretaris A.C. Beneder werd de burgemeester namens het gehele personeel gelukgewenst en ook dank gebracht voor het onder zijn leiding gezellig werken. De heer Beneder verklaarde dat het personeel min of meer deze afscheidsbui heeft zien aankomen. Alleen wist men niet wanneer, maar de wolken dreigden wel. Hij wist zich de tolk van alle bij de gemeente betrokkenen, wanneer hij verzekerde dat de chef de secretarie zal worden gemist. Burgemeester Van Velzen dankte alle sprekers die tot dusver het woord voerden en benadrukte daarvan nog enkele opmerkingen, waarna de heer Rijstenbil de buitengewone raads vergadering met dankzegging beëindigde. Reeds na de af scheidsspeech van de burgemeester was de ambtsketting aan de heer Rijstenbil overgedragen, terwijl voor de raads vergadering het echtpaar Van Velzen door de raadsleden Den Engelsman en Beurkens waren binnengeleid. Bij dit afscheid waren er nog meer toespraken, want zowel plaatselijk als in de regio had de heer Van Velzen zich niet beperkt tot alleen datgene wat een burgemeester als hoofdtaak heeft. Burgemeester J.E. van Boeijen van Tholen sprak namens deze buurgemeente en als vertegenwoordiger van het kanaalschap De Eendracht. Naast gelukwensen betuigde hij ook zijn spijt over het met grote vaart heengaan uit Zeeland door de Sint-Philipslandse eerste burger. De goede woorden en waardering moeten niet beperkt blijven tot wat u voor Sint-Philipsland deed, maar ook in de regio had u Dit is de mooiste onderscheiding voor het 45-jarig statenlidmaatschap en de constructieve bijdragen aan het bestuurlijk werk-van je vader", zei de commissaris der Koninging in Zeeland, mr. J. van Aartsen, dinsdagmorgen bij de beëdiging van de heer C. G. Boender tot burgemeester van Mariekerke. Wethouder C. Boender uit Tholen was inderdaad bijzonder blij met deze benoeming. Zijn 44-jarige zoon, hoofdonderwijzer aan de Rehobothschool van de Gereformeerde Gemeente in Kootwijkerbroek, zegt dat de naam van zijn vader ergens wel meegespeeld heeft en dat hij de benoeming mede te danken heeft aan het bestuurlijk werk van zijn vader. Bovendien wordt de SGP-fractie in het parlement volgens de heer Boender jr. door het minderheidskabinet Biesheuvel bijzonder gewaardeerd nu men op de zakelijke punten steun heeft toegezegd. De politiek heeft altijd al zijn interesse gehad. In 1969 werd hij hoofdbestuurslid en penningmeester van de SGP en in april van dit jaar landelijk secretaris. Als het mogelijk is blijft hij die functie aanhouden, maar de heer Boender jr. weet nog niet precies wat het burgemeestersambt in Mariekerke allemaal gaat omvatten. Zijn eerste sollicitatie voor burgemeester was raak en daarmee is de hoofdonderwijzer wel ingenomen. Hij werd in 1928 in Tholen geboren en ging in september 1945 naar de kweekschool in Dordrecht. Daarna was hij onderwijzer in Rijssen, Scheveningen en weer Rijssen om in 1955 hoofdonderwijzer te worden in Nieuw-Beijerland. In 1963 ging hij naar Kootwijkerbroek in de gemeente Barneveld. Dinsdag heeft de heer Boender na de beëdiging door de commissaris der Koningin in Zeeland een bezoek aan zijn nieuwe gemeente gebracht. Hij maakte kennis met de gemeenteraad (3 SGP, 2 ARP en 2 Algemeen Belang/CHU) van de bijna 3000 inwoners tellende gemeente. Mariekerke is bij de herindeling in 1966 gevormd en bestaat uit de kernen Meliskerke (waar het gemeentehuis staat). Grijpskerke (waar de ambtswoning en het dorpshuis staat) en Aagtekerke. Volgende week zaterdag wordt de heer Boender om twee uur in het dorpshuis te Grijpskerke geïnstalleerd. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1