Zaterdag reeds afscheid van Sint-Philipsland Sint Philipsland gaat eind september begroting 1973 behandelen Verdiende promotie DEZE WEEK Burgemeester G. van Velzen promoveert naar Goedereede 28c Jaargang no. 42 Donderdag 31 augustus 1972 BH Het wordt een korte pijn. Het afscheid van de Sint- Philipsianders van hun burgemeester en de installatie van de heer G. van Velzen in Goedereede. Nu de benoeming dinsdagmiddag is gevallen, gaat het allemaal in snel tempo.Goedereede heeft vlug zijn nieuwe burgemeester nodig. Er staat een nieuwe vismijn te openen en een nieuw gemeentehuis. Sint-Philipsland kan zich met dankbaarheid de Van Velzen-periode herinneren. Er kwam in zes jaar enthousiast beleid heel wat tot stand. Wel vragen zich de bewoners af, of er nog een vervolg komt? Wel blij 0p korte termijn Afscheid Doorzetter Ontsluiting voor sportveld en begraafplaats Toekomstige waterzuiveringsinstallatie in studie Reconstructie straten Rioolgebouw Woningbouw zakt wat af Wateroverlast Aannemer te laat Het zal wel lukken Nieuwe gemeente niet onbekend Het zekerste middel om niet van mening te veranderen is niet na te denken eENDRAC Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs j 7,50 per halfjaar, per post 9.Losse nummers 35 cent Sluitingsdatum advertenties dins- dagmiddag - Advertentieprijs U.18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3.00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Zou men het de inwoners van Sint- Philipsland vragen, dan zal waarschijn lijk unaniem het antwoord zijn, dat de heer G. van Velzen de promotie naar Goedereede verdient. Als zodanig mag het toch wel worden aangemerkt wan neer men na een zesjarige ambtsperiode in een gemeente van goed 2000 in woners leiding mag gaan geven aan een gemeente van 8500 burgers. En die Sint-Philipslandse erkenning houdt tegelijkertijd in, dat de heer Van Velzen zijn ambt in zijn eerste gemeente volop waar maakte. Ook dat is buiten twijfel. Een opsomming van hetgeen in die periode daar tot stand kwam, is in deze kolom overbodig. Voor onze lezers is dat trouwens een bekende zaak. Nu kan echter ieder op zijn vingers na tellen, dat bij een burgemeestersbenoe ming niet uitsluitend de prestatie door. slaggevend is. Zelfs bij vervulling van een vacature in een niet zo grote ge meente is dat ook een politieke aange legenheid. In dat opzicht zijn de moge lijkheden voor een SGP-burgemeester in ons land vrij beperkt. Daarom te meer, zien we het als een promotie, ook al is er dan in zijn nieuwe gemeente een sterke politiek verwante aanhang. Uiteindelijk kwam er toch eet) wijziging van A.R.P. (H.J. Smith) in S.G.P. Af gaande op hetgeen de heer Van Velzen in zijn eerste, inderdaad veel kleinere gemeente, wist te bereiken, menen we dat in Goedereede alle politieke groepe ringen hun nieuwe eerste burger met vertrouwen kunen verwelkomen. Intussen rijst voor Sint-Philipsland de toch wel actuele vraag of volledig in de ontstane vacature zal worden voorzien, dan wel zal worden volstaan met een waarnemend burgemeester. Inderdaad kunnen we het met de scheidende burgemeester eens zijn, dat er wettelijk op dit moment geen reden is anders te denken dan volledige vervulling van de vacature. Maar zo rond de Thoolse herindeling zijn toch ook wel Sint- Philipslandse balletjes opgegoooid. De zesjarige periode Van Velzen bewees dat het ook voor een kleine gemeente van belang is om zelfstandig te kunnen blijven en dan een eigen actieve burge meester te hebben. In dat opzicht gunnen we de overbuurman graag be stendiging van de situatie. Wat nog niet betekent dat we er daarom ook al zeker van zijn. Voorlopig mag Sint- Philipsland zijn scheidende burgemees ter dankbaar zijn voor wat is bereikt. En die erkentelijkheid willen we graag in deze kolommen vertolken. Met ook de beste wensen voor het ongetwijfeld weer nieuwe en weer andere in Goede reede. De 42-jarige burgemeester (lid van de SGP en de Gereformeerde Gemeente) gelooft zelf van wel. „Waarom zou niet in de vacature worden voorzien. Er is toch geen voorstel tot herindeling, er is toch geen wettelijke reden om de ont stane vacature open te laten? Het is bovendien een gecombineerde betrekking van burgemeester-secretaris. Overigens heb ik daarover niets te zeggen", voegde een met zijn benoeming toch wel verheugde burgemeester er aan toe. „Maar ik vermoed toch dat er een normale burgemeestersbenoeming voor Sint-Philipsland in het verschiet ligt. Ik hoop ook dat het spoedig zal gebeuren, want voor een gemeente is het niet prettig vacant, zeker niet lang vacant te zijn". Ondertussen is de heer Van Velzen vanzelfsprekend blij met de geam bieerde nieuwe functie. Een duidelijke promotie van een stevige 2000 inwoners naar een gemeente van 8500 zielen. Goedereede, de enkele jaren geleden heringedeelde gemeente op Flakkee met de kernen Ouddorp, Stellendam en Goedereede. Met een variatie aan landbouw, recreatie en visserij. Vooral dit laatste is voor mij nieuw, vult de pas benoemde Flakkeese burgemeester er aan toe, maar daarom ook des te boeiender. Er zal ongetwijfeld volop werk aan deze gemeentelijke winkel zijn, maar dat past wel bij de heer Van Velzen. Weliswaar heeft Goedereede nog al een tijdje moeten wachten, sinds het vertrek van burgemeester H.J. Smith (onze streek wordt blijkbaar de opleidingsschool voor de Flakkeese burgemeesters) naar Nunspeet, maar nu de benoeming per 5 september a.s. een feit is, gaat het allemaal in sneltrein vaart. Maandag reeds wordt de heer Van Velzen beëdigd en waarschijnlijk is er woensdag of donderdag de installatie. Op korte termijn immers moet er in Stellendam een vismijn worden geopend en volgende week vrijdag staat ook het nieuwe gemeentehuis in gebruik te worden genomen. Begrijpelijk dat de gemeenteraad van Goedereede er bij de minister op aandrong nu niet te lang meer te wachten met al die bijzondere In de Sint Philipslandse periode was het voor burgemeester G. van Velzen zeker een hoogtepunt toen de commissaris en zijn echtgenote De Wimpel kwamen openen. Het dochtertje van de burgemeester heeft zojuist de bloemen aangeboden. openingen in het verschiet. Te meer omdat men toch al wat geduld heeft moeten hebben. Daarom ook komt er een afscheid op zeer korte termijn in Sint-Philipsland. Reeds zaterdagmiddag 2 september is er de buitengewone openbare raads vergadering in het dorpshuis de Wimpel, waar de gemeenteraad en genodigden officieel afscheid nemen van het gezin Van Velzen. 's Avonds krijgt de bevolking gelegenheid dat te doen, eveneens in het dorpshuis waarop burgemeester en bevolking nog altijd trots mogen zijn. Er is trouwens in deze ruim zesjarige periode Van Velzen meer tot stand gekomen in Sint-Philipsland. Een belangrijke verbetering van het wat dan genoemd wordt „voorzieningenpakket". Een krachtige saneringsgreep via het Karreveldplan, een omvangrijke uitbreiding in het noordelijk gedeelte, waar in één klap door de gemeenteraad een gebied van acht hectare bouwgrond werd gekocht. In dat plan Noord is heel wat aan de leefbaarheid toegevoegd: een nieuw dorpshuis, een bejaar dencentrum, een bijna voltooid sportveld en ook een nieuwe begraafplaats. De woningbouw kreeg een injectie. De Sint-Philipslanders kennen hun burgemeester als een doorzetter. Ook als een administratieve vakman. Hij was er hoogst persoonlijk bij als een gemeentelijk karwei in uitvoering kwam. Heel wat gepresteerd, zo zal elke inwoner het onmiddellijk toegeven. Hij vergat daarbij soms het burger(- vader)schap, wil een andere Van Velzen onderdaan toch ook wel eerlijk bekennen. Tien minuten tevoren had je zakelijk maar ook zeer menselijk op het gemeentehuis met hem gesproken en dan kwam je hem even later op straat tegen en hij scheen je vergeten te zijn. Dan liep hij blijkbaar alweer met een ander karwei in gedachten. Gesaneerden prijzen hun vertrekkende burgemeester vanwege de altijd eerlijke Binnen afzienbare tyd zal zowel het nieuwe sportterrein als de nieuwe begraafplaats te Sint Philipsland in gebruik genomen worden. Deze mededeling werd de raadsleden gedaan via de begrotingsbrief 1973, toen dit jaarstuk in de vrijdag 25 augustus gehouden vergadering werd aangeboden. Door die ingebruikneming zal het ook nodig zijn in 1973 tot een verdere ontsluiting te komen van plan Noord via het doortrekken van de Zjjpe- en van de Eendrachtstraat. Een verdere ontsluiting zal nog moeten plaatsvinden door de aanleg van een nieuwe oprit vanaf de Eendrachtstraat naar deOostdijk, terwijl de nabij perceel Oostdijk 47 liggende oprit verwijderd zal worden. Deze verdere realisering van plan Noord behoort wel tot de voornaamste plannen voor 1973. Overigens ;ijn de plannen voor 1973 wat beperkter <an in voorgaande jaren, toen voor deze *emeente met name op het saneringsvhk heel wat tot stand is gebracht. >at is nu ook allemaal in de begroting verwerkt en omdat de plaatselijkf belastingen niet verder zijn verhoogd, i de ruimte voor grote kapi» taalswerkei, als die er zouden zijn,wat minder gevorden. Overigens kon het een sluitende begroting ijn, die werd aangeboden met een pot onvoorzien op de gewone dienst van j 19.025,60. Het zit er eater wel in, dat al meteen bij die openbre begrotingsbehandeling, waartoe alsdatum 26 september werd genoemd, en eerste begrotingswijziging nodig is. D«voorzitter, burgemeester G. van Velzendeeide mee, dat tussen het samenstella van de cijfers door b en w en de aanteding aan de raad een brief van het rmisterie van Binnenlandse Zaken wc-d ontvangen inzake de uitkeringeiuit het gemeentefonds voor 1973. Die gegevens konden voor het concept ret meer worden verwerkt, zodat ze i gebaseerd op de uitkering 1972. Dat maat meteen een wijziging nodig, warbij de voorzitter zich nog niet uitliet of die ten gunste of ten ongunste zal zijn. Thans werd in elk geval de begrotings positie der gemeente gezond genoemd, terwijl toch rekening is gehouden met alle bekende lasten. Nieuwe voorschriften met betrekking tot de samenstelling van het jaarstuk betekenen, dat de lasten per object tot uitdrukking komen en niet meer stuks gewijze in één verzamelpost zijn on dergebracht. Daardoor is dit jaar een vergelijking wel wat moeilijker. De post onvoorziene uitgaven is wat lager dan vorige jaren, omdat nu o.a. alle saneringsplannen zijn verwerkt. Dat is mede gezien de steeds stijgende kosten en de niet verhoogde plaatselijke belastingen een normaal verschijnsel, zo vervolgen b en w hun begrotingsbrief. In de afgelopen jaren is doelbewust gewerkt naar een beter voorzieningen- peil en in het komende begrotingsjaar staat b en w hetzelfde voor ogen. Daartoe ligt niet alleen een ontsluiting van plan Noord in portefeuille, maar staan er ook nog straatverbeteringen op stapel. Naast een post voor normaal onderhoud moet aandacht worden geschonken aan de verkeerssituatie in de Hengelosestraat. Het doorgaande verkeer ondervindt overlast van geparkeerde voertuigen. Deze straat is te nauw om met twee voertuigen elkaar te passeren. Verder is een straatverbetering mogelijk van de Zuiddijk nabij de molen, nu daar een woning is afgebroken. Een gedeelte van de Langeweg (west zijde) zal worden verbreed zulks in het kader van de reconstructie van de polderwegen. Daartoe werd reeds in 1970 een bedrag van 10.000, gereserveerd. In opdracht van b en w is een zeer globale studie gemaakt voor een toekomstige waterzuiveringsinstallatie. In afwachting van de verdere ont wikkelingen zal aan een revisie van de pompen van het bestaande pomp- gebouw van de huidige riolering niet zijn te ontkomen, zo schrijft het dagelijks bestuur verder in de begrotingsbrief. Volgens roulatie zal de begroting worden onderzocht door de heren G.J. de Jager, P. van Hekken en A.W. Beurkens. De bouwaktiviteit in onze gemeente vertoont enige teruggang, melden b en w vervolgens. Alle saneringswoningen zijn nu afgebroken en er zijn geen bewoonde huizen meer met het bord onbewoonbaar verklaard. De normale agenda vergde maar enkele minuten. Er was een brief van het hoofd van de chr. lagere schoool te Sint Philipsland over de ingang van het gymnastieklokaal, welke ter afdoening naar het dagelijks bestuur werd ver wezen. De heer M. Moerland in de GladioIen|traat 45 krijgt een ver- huiskostenbijdrage van 1500, Aan de Geref. Gem. werd 100 m2 grond verkocht aan de Oostdijk voor in totaal f 2000,en aan A. v.d. Reest 500 m2 voor de bouw van een woning in de Gla- diolenstraat. Aangeboden werd ook de rekening over het dienstjaar 1971, welke zal worden nagezien door dezelfde commissie die de begroting onder handen neemt. Aan het bestuur van de Prinses Marijke kleuterschool wordt medewerking verleend voor nieuwe rail overgordijnen en schoonmaakmateriaal; Tenslotte werd nog een kasgeldlening afgesloten. Op deze raadsvergadering, waar de heer G.J. de Jager vanwege een andere bijeenkomst met kennisgeving afwezig was, bleken ook een drietal schriftelijke vragen te zijn ingediend. Zo waren door de heren L. den Engelsman en P. van Hekken (beiden s.g.p.) vragen gesteld vanwege de on dervonden wateroverlast. Dat was met name het geval geweest in de Zijpe- en Gladiolenstraat. In sommige woningen was het water onder de vloeren gelopen en bij dhr. Everaers in de (ondergrond se) garage. Is het mogelijk dat te voorkomen. Bij een flinke bui staat het daar in Noord al spoedig blank, merkten genoemde raadsleden op. De voorzitter herinnerde aan de ab normale regenval, vaak in zeer korte tijd. Er kunnen zodanige buien voor doen, dat niet alle schade te voorkomen is. Een riooloverstort bij de Zijpestraat bleek toch niet helemaal aan de eisen van zulke stortbuien te kunnen voldoen en daarom is de muur bij de overstort met een 35 cm verlaagd. Toch is voor de zekerheid nog gevraagd aan het technisch bureau van de Ver. v. Ned. Gemeenten, die in 1954 het ontwerp voor het rioleringsstelsel maakte, die zaak nog eens te bekijken. Het plan Noord is een uitbreiding geworden van de bestaande situatie en het kan best zijn. dat daarin nog verbetering is aan te brengen. Overigens kon hij de vraag van dhr. Den Engelsman ontkennend beantwoorden, dat de gemeente niet te maken heeft met polderwater. Een hierop aansluitende vraag was waarom de trottoirbanden bij het perceel Everaers niet op gelijke hoogte zijn gelegd met het overig trot- troirgedeelte. De voorzitter antwoordde hierop, dat b en w in het algemeen geen trottoirverlaging toestaan. In het on derhavige geval moest tijdens de her bestrating nog al wat grond worden verwerkt, zodat toen het verlaagd trottoir wel gewenst was. Dat is toen zo gebleven, wellicht mede als gevolg van een gewenste gemakkelijke garage-inrit. De heer A.W. Beurkens (c.h.u.) veronderstelde dat er bij herbestrating toch ook wel toezicht wordt gehouden. De voorzitter verklaarde in dit opzicht ook wat schuldig te zijn, want hij stond er bij toen men daar aan het werk was. De heer Den Engelsman is blij met deze bekentenis van de voorzitter, want hij kon zich al niet goed voorstellen, dat het werk zonder dat de voorzitter er een kijkje had genomen, was uitgevoerd. Dan moest u wel ziek zijn geweest, veronderstelde dit raadslid, .maar dat bleek gelukkig niet het geval te zijn. Overigens vond dhr. den Engelsman dat een straat volgens bestek moet worden uitgevoerd. De voorzitter was wel van oordeel, dat tijdens buien als zijn neergekomen ook de verhoogde trot toirband niet geheel had voorkomen, dat de ondergrondse garage water binnen had gekregen. Mogelijk heeft de eigenaar bij de bouw ook wat minder naar wateroverlast gekeken dan naar een gemakkelijke inrit. Een derde schriftelijke vraag van de heren Den Engelsman en Van Hekken was de late oplevering van de speelplaats in de Mosselkreekstraat. De raad besloot daartoe op 22 februari van dit jaar en men had verwacht dat de jeugd er nog deze zomer gebruik van had kunnen maken. Is er dan in het bestek geen tijd van oplevering genoemd? De voorzitter antwoordde op het laatste bevestigend. De n.v. W. van Vossen en Zn. te Sint Annaland kreeg na de gunning op 27 april veertig werkbare dagen voor de uitvoering en heeft dus de bestekstermijn overschreden. Ondanks wat weers-tegenslag had het klaar kunnen zijn. Het college is dan ook voornemens de aannemer in gebreke te stellen en de boetebepaling toe te passen. Dit toch kleine werk voor zo'n aannemer had al lang klaar kunnen zijn. De heren raadsleden blijken met het antwoord tevreden; waarna sluiting. onderhandelingspositie waarmee ze tegemoet zijn getreden. Unaniem constateert Sint-Philipsland: we zijn als gemeente wel gevaren met deze burgemeester. Dat vindt ook de nieuwe waarnemer en eerste wethouder A.A. Rijstenbil. Wie de kaart van de gemeente zes jaar ge leden en nu naast elkaar legt, hoeft geen verdere uitleg meer, constateert de loco burgemeester. Daarom betreurt de gemeente ook het vertrek van de heer Van Velzen, want in de afgelopen jaren is er heel wat werk verzet. De heer Rijstenbil vertrouwt erop dat de vacatureperiode wel te overbruggen zal zijn, want „we kunnen het beleid op dezelfde wijze voortzetten. De begroting is aangeboden en die gaan we 26 september behandelen. Het is fijn dat het jaarstuk nog tijdig gereed kwam". Ondertussen had de eerste wethouder het even druk, vanwege het regelen van het afscheid op zo korte termijn, als de scheidende burgemeester zelf. Flakkee ligt dicht genoeg bij Sint- Philipsland, zeker na de vaste ver bindingen, om er iets van te weten. Ook voor burgemeester Van Velzen is de nieuwe gemeente geen onbekend gebied. In de eerste plaats was hij er een keer op vakantie, vervolgens ga je na een uitgegane sollicitatie ook wel eens incognito een kijkje nemen. Er is geen twijfel of burgemeester Van Velzen staat het wel aan., zijn nieuwe gemeente te gaan leiden. Ook mevrouw Van Velzen is begrijpelijk blij met de promotie en de vijftienjarige Kees, de dertienjarige Peta, de negenjarige Willemien en de achtjarige Jan zijn ook wel voor het nieuwe, al vinden ze verandering van school nu niet direct Verdiende promotie Burgemeester G. van Velzen ver trekt uit Sint-Philipsland Benoeming en vertrek naar Goedereede binnen een week Wethouder A. A. Rijstenbil presideert nu begrotingszitting De nieuwe voetbalcompetitie start zaterdag Optimistische en pessimistische voorzitters Jan Verreijen zegt er ook het zijne van Schaak- en damverenigingen bloeien op Hogere veertarieven in Oud- Vossemeer Een variatie aan plaatselijk nieuws Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. een lolletje. Kees was bovendien lid van de jeugdbrandweer. De enige Sint- Philipslandse Van Velzen, Gerarde, is nog geen jaar oud en gelooft het allemaal nog wel. Vandaag gaat het gezin Van Velzen voor de eerste officiële kennismaking naar het nieuwe gebied. Wanneer Goedereede bij de komende periode Van Velzen even wel vaart als Sint- Philipsland de afgelopen zes jaar koers hield, dan is er vandaag in het Flakkeese al volop reden de wimpel te laten wapperen. Zoals zaterdagmiddag in de wimpei de driekleur voor het laatst wordt opgestoken als dank voor wat burgemeester Van Velzen voor zijn eerste gemeente heeft kunnen bereiken. Zo kwam burgemeester G. van Velzen op 29 december 1966 In Sint Philipsland. Z^n eerste gemeente, waar hij in de nog geen zes jarige periode heel wat tot stand kon brengen. Eind december 1966 was er een hartelijke ontvangst van het gezin Van Velzen. De gemeente mag zich die dag herinneren als het begin van een goede Sint Philipslandse periode. Burgemeester G. van Velzen zorgde voor een hoogtepunt in zijn gemeente, toen het bejaardencentrum werd geopend. Daarmee had hij het hoogtepunt in Sint Philipsland bereikt en zyn blik lijkt hier ai te zjjn gericht op...GOEDEREEDE.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1