Hoor zitting Sint-Annaland is het eens met het uitbreidingsplan Stoofweg Beatrix en Claus bezoeken Tholen en Sint-Philipsland Weinig enthousiasme voor vormingsinstituten DEZE WEEK Principiële bezwaren tegen Levensschool 28e Jaargang no. 41 I Donderdag 24 augustus 1972 I Weinig bezwaren op goed bezochte hoorzitting Speelplaats bij sportveld Parkeerplaats bij ijsbaan Oefenveld/parkeerterrein Prinses Beatrix en prins Claus zullen woensdag 27 september a.s. een bezoek brengen aan Tholen en Sint-Philipsland. Dit is het begin van een driedaags bezoek aan de provincie Zeeland op woensdag 27, donderdag 28 en vrijdag 29 september. De eerste dag staat Noord-Zeeland op het programma, waarbij na onze streek Schouwen-Duiveland met een bezoek zal worden vereerd. Het prinselijk paar brengt aan alle Nederlandse provincies be zoeken. Zo was deze week Utrecht aan de beurt waarbij burge meester W. J. van Doorn (voorheen uit Poortvliet) nrinses Beatrix en prins Claus in zijn nieuwe gemeente Zegveld ont ving. Nadere bijzonderheden over het programma van het be zoek aan Tholen en Sint-Philipsland volgen. Spuistraat afsluiten Javadijk minder druk Langs scholen Bestemming gemeentehuis Ophouden is niet zo moeilijk, maar niet opnieuw beginnen Kantongerecht behandelde overtredingen partiële leerplicht ïfcajy Dansen en kaarten Principieel bezwaar Wat .laastlg ingevoerd Keuze mogelijk Alleen waarschuwing Vervolg op pag. 5 ÊÉNORACHT Men kan stellen, dat de kennismaking bijeenkomsten van het dagelijks bestuur der gemeente Tholen van augustus 1971, dit jaar een vervolg kregen via hoorzittingen over ontwerp- bestemmingsplannen. Die hoorzittingen waren gewenst, zo vond het college (en dat ook naar onze mening), omdat daardoor tijdige inspraak van de bevolking mogelijk was. Anderszijds kwam daardoor het college tijdig op de hoogte van wensen dienaangaande van de betrokkenen. Ook als zodanig is het een vervolg op de eerste kennismaking. Toen immers vormden de wensen van de bevolking ook de hoofdmoot. Men zou zich thans kunnen afvragen op welke manier burgemeester en wethouders in ver volgverhaal nummer drie de bevolking bij haar beleid kan betrekken. Immers, bij alle nog wel voorkomende, soms ook wat scherpe wankantjes, moet worden gesteld, dat het contact tussen bestuurder en bestuurde nuttig is. Al was het slechts om naar elkaar te groeien, al was het alleen maar om naar beide kanten te proeven wat voor vlees men in de kuip heeft. Resumerend zijn deze contacten dan ook zonder meer nuttig. Zodra men die algemeenheid gaat beperken tot een detaillering, zijn er vanzelf wel kritische noten te zingen. Onder meer dat nog te weinigen van de gewone burgers zich op het bestuurlijke pad durven begeven en er ondanks de openheid 1972, ondanks de veel geringere gezagseerbied of beter uitgedrukt gezagsangst in vergelijking met vroeger, toch nog duidelijk een bepaalde schroom viel te constateren. Een mogelijke ingeworteldheid die nog dateert uit de tijd dat men om den brode moest zwijgen. Die schroom hoeft er niet meer te zijn. Zo langzamerhand weet onderdaan en overheid, gekozene en kiezer duidelijk zaken van personen te onderscheiden. Dit temeer omdat daartoe door het hoofd van de burgerij het goede voorbeeld wordt gegeven. Ten aanzien van dat contact tussen overheid en burger mag wat ons betreft met nog minder geldige reden dan een bestemmingsplan, het derde ver volgverhaal komen. Het kan minstens aanleiding geven tot een beter wederzijds begrip, omdat ook naar beide kanten niet alleen de directe situatie, maar ook de achtergronden door de contacten beter worden on derkend. Wat nu de hoorzitting zelf betreft. In Sint Annaland werd dinsdag de cyclus afgesloten. Scherpenisse kwam niet aan bod, aangezien het daar in de toekomst vooral zal gaan om een bestemming „centrum" of breder geformuleerd, de dorpskern. De overige kernen kregen wel de hoorzittingsmogelijkheid. Ze zijn begonnen op wat stormachtige wijze in Tholen. Stormachtig vanwege het nieuwe, maar ook omdat er juist bij die primeur zovelen direct waren betrokken. Een ontwerp bestem mingsplan voor een bebouwde kom met vaak ook een saneringskant is voor meerderen ingrijpender dan wanneer het slechts gaat om bestemming van wat men kan aanduiden als meer „braak" land. De Thoolse storm eindigde te Sint Annaland in een glas water. Het begin was nieuw, was vreemd, was moeilijk. Het vervolg leerzaam en het einde beperkte zich tot een zakelijke benadering. Waarmee overigens ook het nut van het begin werd onderstreept. Blijkens een uitlating van de voorzitter, zal de bevolking ook in de tweede fase bij het gebeuren worden betrokken. Dit vanwege de proef om de vergaderingen van de commissie ruimtelijke ordening in het openbaar te beleggen. Het moge dan wat minder direct persoonlijke belangstelling opleveren, via de publiciteit kan de burger er in bijna dezelfde mate bij zijn, bij worden betrokken. De eindconclusie van de nu afgesloten eerste fase mag zijn, dat een wat schokkend begin dit goede overheids- ivoorbeeld navolging verdient. Zelfs nog buiten beschouwing latend of de bevolkingsinbreng ook ten aanzien van de bestemmingsplannen zelf zoveel veranderingen betekenen, tot zoveel wijziging aanleiding zouden geven. Dat is ook niet het voornaamste doel. Wel dat men tijdig inspraak had. Dat te grote bezorgdheid enerzijds of te veel hoop dat er toch niets van terechtkomt werden afgeschaafd. Tegelijkertijd bracht het toch ook het gevoel als burger (en niet alleen als kiezer) mondig te zijn. Dat is dan minstens het nut van de hoorzittingen geweest. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7,50 per haltjaar. per post 9,Losse nummers 35 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,1$ per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Sint-Annaland heeft dinsdagavond voor het eerst kennis gemaakt met een hoorzitting van het Thoolse gemeente bestuur over een ontwerp-bestemmingsplan, zoals die eerder in Tholen, Oud-Vossemeer, Stavenisse, Sint-Maartensdijk en Poortvliet is gehouden. Aanvankelijk was het dorpshuis maar matig bezet, maar uiteindelijk waren er veertig belangstellenden voor het uitbreidingsplan omgeving Stoofweg. Er werden slechts twee bezwaren tegen het plan naar voren gebracht: de plaats van de schuin achter de bungalow van de heer J. Walhout geplande speelplaats en de parkeerplaatsen die op de splitsing van de Hoenderweg met de nieuwe straat die de woonwijk ontsluit, zijn geprojecteerd. Verder waren er verzoeken van de voetbalverenigingen WHS en de IJsclub met betrekking tot de parkeergelegenheid. Aan het slot van de bijeenkomst werden nog mededelingen gedaan over de toekomstige wegenstructuur van Sint-Annaland, waaruit bleek dat de Spuistraat afgesloten zal worden. Na een welkomstwoord van burgemeester J. E. van Boeijen gaf de stedebouwkundig adviseur van de gemeente, de heer J. Kelderman uit Middelburg, een nadere toelichting bij het plan Stoofweg. Het gaat om een duidelijk, afgegrensd gebied tussen de Stoofweg, Hoenderweg, Anna van Bourgondiëstraat en Dorpsweg, dat nu hoofdzakelijk nog landbouwgrond is. Er zijn echter 221 huizen, 22 garages, 197 parkeerplaatsen alsmede drie sport velden, vier tennisbanen, drie kleedlokalen en een parkeerterrein gepland. De inrichting van het sport complex is nu nog maar een idee. Naar gelang van de behoefte wordt bekeken wat er werkelijk komt. Dit noordelijk deel van het plan wordt met een sloot afgescheiden van het woongebied. Na verwezenlijking van het plan achter de molen komt de nieuwe uitbreiding van Sint-Annaland dus in het zuidwesten, aangezien de haven een barrière vormt om nu een andere richting het dorp uit te Inelden. Om de bouwactiviteiten in de toekomst veilig te stellen, moet nu al aan de lange weg die een bestemmingsplan moet volgen, worden begonnen. Voor het plan helemaal uitgevoerd is, zullen er al heel wat jaren verstreken zijn. De twee agrarische bedrijven aan de Stoofweg die voor huizen zullen moeten ruimen, de boerderij van J. v. d. Repe en het warenhuis van Jac. Slager, zullen voorlopig nog door kunnen gaan. Het plan is zo ingericht dat het grootste deel uitgevoerd kan worden voordat op het laatst pas de boerderij en het warenhuis moeten verdwijnen. De drie hoofd ingangen van de nieuwe woonwijk komen uit op de Stoofweg (vlakbij de boerderij van dhr. v. d. Repe), de Hoenderweg (tegenover de ijsbaan) en de splitsing Anna van Bourgon- diëstraat/Kloosterstraat. Na de toelichting van de heer Kelderman was er werkelijk gelegenheid voor inspraak van de belangstellenden. De heer Nagelkerke maakte als bewoner van een patio bungalow in de Anna van Bourgon diëstraat bezwaar tegen de schuin achter de bungalow van de heer J. Walhout geprojecteerde speelplaats. Dit o.a. met het oog op hinderlijk lawaai van spelende kinderen. Hij stelde voor het speelterein in het sportcomplex onder te brengen, bij het parkeerterrein. Dat zou maar 500 meter lopen zijn van de nieuwe woonwijk. Stedebouwkundige Kelderman zei dat het hier om twee tegenstrijdige zaken ging. Zowel het sportcomplex als de speelplaats hebben eigen inrichtingseisen. Zo kan er op zo'n speelplaats in een woonwijk niet gevoetbald worden. Er worden speelwerktuigen geplaatst voor de kleineren die moeder nog niet te ver van huis wil hebben. De kinderen uit de buurt kunnen zich daar vermaken. Elke woonwijk heeft zijn speelplaats. Zo komt er ook een speelgelegenheid in het bestemmingsplan achter de molen dat nu in uitvoering is. De heer Kelderman vond het bovendien moeilijk om in het sportcomplex nog een plaatsje voor de speelplaats te vinden. Bij de belangstellenden in het Sint- Annaiandse dorpshuis waren behalve bewoners van de Anna van Bourson- diëstraat, bestuursleden van de voet balvereniging WHS en de ijsclub en verschillende landbouwers. Zo in formeerde de heer J. Geluk wanneer zijn grond aan de Stoofweg/Dorpsweg nodig zou zijn voor de aanleg van een sport veld. De burgemeester zei dat de aanleg van een veld inderdaad op het programma staat, maar het tijdstip van aanleg hangt erg van de financiën af. Mogelijk knn er in het winterseizoen 1973-1974 mee worden begonnen, zodat het land ook volgend jaar nog beboerd kan worden. Van de kant van de 850 leden tellende ijsclub werd gepleit om tegelijk met de verwezenlijking van het plan Stoofweg een parkeerterrein bij de ijsbaan aan de Hoenderweg aan te leggen. De ijsbaan zelf is ongeschonden in het ontwerp- bestemmingsplan opgenomen. De burgemeester liet weten dat B. en W. door de plaatselijke bekendheid van wethouder A. J. Scherpenisse de ijsbaan nog tijdig uit handen van de stedebouwkundige hebben kunnen redden. Wat parkeergelegenheid betreft, dacht hij aan parkeerhavens, waarvoor dan echter een sloot gedempt zou moeten worden. De heer Van Boeijen ver moedde dat dit wel een te grote financiële klap voor het hele bestemmingsplan zou zijn. Directeur P.A. Boot van de Centrale Dienst rekende globaal even voor dat aanleg van de parkeerhavens op de gedempte sloot zo'n 30.000 gulden zou gaan kosten. IJsclub-voorzitter A. Burgers zei daarop dat de vereniging nog nooit een centje subsidie gehad heeft. De burgemeester vond het dan echter toch een pittig inhaalprogramma. Hij zegde toe de mogelijkheden te zullen bekijken, mede in verband met de ex ploitatieberekening van het hele bestemmingsplan en de grondprijs. WHS-voorzitter A.J. Soeters haakte nog even in op de suggestie van de heer Nagelkerke de speelplaats bij de sportvelden te projecteren. Hij was echter blij dat de sportterreinen overdag gesloten zijn, want de lieve jeugd gooit toch al veel ruiten van het kleedlokaal in, wat met een vlakbij gelegen speelplaats nog meer zou kunnen voorkomen. Ook de gemeente zal volgens de heer Soeters niet happig zijn telkens ruiten in te zetten. De heer Nagelkerke: „De vorige spreker heeft een baldadig beeld geschetst van de jeugd van Sint-Annaland. Ik weet niet of dat klopt, maar als dat werkelijk zo is, is dat een argument te meer om de speelplaats niet achter de bungalow van de heer Walhout in de woonwijk aan te leggen". De burgemeester nam daar akte van. De heer Soeters stelde nog voor het parkeerterrein, dat op het huidige oefenveld komt, half te verharden (met gravel) waardoor het terrein voor training gebruikt kan blijven worden. Ook de lichtmasten kunnen dah blijven staan, terwijl de andere velden gespaard worden. De burgemeester zegde toe hiermee rekening te zullen houden bij de definitieve uitwerking van het sportcomplex. De voorgestelde inrichtingsschets is nog maar een idee. Met de maat van het totale terrein is nog enig schuiven mogelijk. De heer J.D. Dormaar wees op de garages en parkeerhavens die bij de toekomstige splitsing van de nieuwe toegangsweg naar de woonwijk met de Hoenderweg gepland zijn. Hij achtte die situatie met het oog op het door stromende verkeer gevaarlijk. Wat de garages betreft, zag stedebouwkundige Kelderman dat niet zo, maar met betrekking tot de parkeerhavens gaf hij de heer Dorn u...olkomen gelijk. Bij de nadere uitwerking van het plan zal hier zeker aandacht aan worden geschonken. Toen er geen vragen over het plan Stoofweg meer waren, vertelde de heer Kelderman nog het een en ander over de toekomstige wegenstructuur van Sint- Annaland. Zo zal de Langeweg als toegang tot het dorp belangrijker worden, terwijl de Javadijk aan functie zal verliezen. Het is de bedoeling dat de vernieuwde Tonhuisstraat weer een belangrijke weg gaat worden, terwijl de Spuistraat (de huidige toegangsweg tot Sint-Annaland) aan de kant van de Havenweg zal worden afgesloten. De heer Kelderman legde uit dat Sint- Annaland van oudsher via de noordkant over de Javadijk wordt benaderd. Dit is een wat moeilijke toegang. Gezien de Schelde-Rijnwerken en de daarmee verband houdende nieuwe weg Thoolse Brug - Poortvliet is het te verwachten dat de Javadijk in de toekomst minder druk wordt. Steeds meer mensen zullen door de snellere verbinding via Poort vliet over de Langeweg komen. Behalve op de Javadijk is ook de verkeerssituatie op het Domineeshof niet florissant, zo vond de heer Kelderman. Er zijn o.a. hoogteverschillen zodat er wel verkeersmaatregelen getroffen moeten worden om alles wat vloeiender te laten verlopen. De Spuistraat zal dan bij de kruising met de Havenweg worden afgesloten, terwijl de Tonhuisstraat weer de toegang tot de bebouwde kom wordt. Daarvoor zal dan eerst de in slechte staat verkerende bebouwing langs de Tonhuisstraat gesloopt moeten worden: huizen, pakhuizen en ook de voormalige havenmuur. De opritten bij de schuur van de heer J. van Luijk (op de hoek van de Hoenderweg) en bij de werkplaats van transportbedrijf W.J. Heijboer (op de hoek van de Ooststraat) zijn ook voor de reconstructie nodig en worden voor het gemotoriseerd verkeer afgesloten. Door de verkeers maatregelen is het mogelijk dat het gemotoriseerd verkeer in de toekomst een iets langere weg moet gaan. Als men dan bijvoorbeeld met een auto van het Domineeshof naar de haven wil, moet men via de Hoenderweg, Langeweg, Veilingweg, Javadijk, Havenweg of via de Ooststraat, Ring, Voorstraat, Tonhuisstraat, Havenweg De heer M. Mosselman wees er op hgs* in de toekomst dan nog meer verkeer langs de Chr. Lagere en kleuterschool zal komen en dat is niet gewenst met het oog op de kinderen. Het zou evengoed kunnen, zo meende deze spreker, om het vanaf de Langeweg; inkomende verkeer via de Stoofweg en de Dorpsweg naar de dorpskern te, leiden. Ook de heer G> van der Reest vestigde de aandacht op het in zijn ogen verkeerd geplaatste bord „centrum" op de hoek van de Hoen- derweg/Schoolstraat waardoor al het verkeer juist langs de scholen wordt geleid. Wethouder A.J. Scherpenisse suggereerde de mogelijkheid om dat bord te verplaatsen naar de hoek Hoenderweg/Nieuwstraat om dan in laatstgenoemde straat eenrichtingsverkeer in te voeren. De burgemeester vond eenrichtingsverkeer het laatste middel om naar te grijpen, aangezien daardoor tegelijk de bewoners van de betreffende straten verplicht zijn een omweg te maken. De bewoners zelf zoeken nu eenmaal de kortste weg naar huis. Hij meende dat er met goed geplaatste richtingsborden ook heel wat te bereiken is. Na dit verkeerspraatje stelde de heer I. Vroegop nog een vraag over bestem ming van het voormalige gemeentehuis. Hij had in het raadsverslag gelezen dat de burgemeester in antwoord op een vraag van raadslid A.J. Kurvink had gezegd dat hij na een aanvankelijke belangstelling van verenigingen voor het gemeentehuis daarover nadien niets meer had gehoord. De dorps gemeenschap Sint-Annaland bleek echter reeds in februari 1971 een brief te hebben geschreven aan het toenmalige gemeentebestuur waarin werd aangedrongen op uitbreiding van de accommodatie voor verenigingen. Daarop had de secretaris van de dorps gemeenschap wel een schriftelijk antwoord verwacht maar dit was tot dusver uitgebleven. Wethouder Scherpenisse antwoordde naar aanleiding van die brief een on derhoud te hebben gehad met de voorzitter van de dorpsgemeenschap en gevraagd welke verenigingen dan wel interesse hadden. Daarop is nog altijd niet gerehgeerd. De burgemeester adviseerde de heer Vroegop zich met zijn voorzitter in verbinding te stellen en benadrukte dat er nog altijd mogelijkheden zijn het gemeentehuis te benutten, nu er nog geen bestemming voor is gevonden. Tenslotte bracht de heer Van Boeijen de aanwezigen dank voor hun belangstelling. Hij vond dit een goede zaak en noemde het grote aantal aanwezigen verheugend. De burgemeester was er van overtuigd dat het plan Stoofweg juridisch nog een lange weg moet volgen, maar dat de volgende fase (o.a. behandeling in de commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad) ook openbaar zal zijn, zodat de betrokkenen het verdere verloop op de voet kunnen volgen. Nuttig gehoor Kantongerecht en vormingsinsti tuut Aardappelafzet gezond maken Sint Annalandse uitbreiding naar het zuidwesten Sint Philipslands muziekfestival. Nieuwe riolering in Poortvliet Een trimbaan als geschenk? Zaterdag wandelen in Tholen Beatrix en Claus naar Tholen en Sint Philipsland Stemmen van lezers Nederlaag en oefenvoetbal Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Voor het Zierikzeese kantongerecht, dat vrtydag weer eens een openbare zitting had in Tholen, moesten zeven personen uit Tholen en Sint-Philipsland op het mafje komen voor overtreding van de leerpUchtwet. Het ging daarbij om vijftien en zes tienjarige kinderen die bij de vorig jaar ingevoerde verplichte vormingsdag voor werkende jongeren een dag per week naar een school moeten. Nadat dit in 1971 reeds voor vijftienjarigen verplicht was, is het nu ook doorgevoerd voor zestienjari gen. Voor de kantonrechter kwamen er bezwaren over afstand (Bergen op Zoom), reiskosten, derving van loon en uiteraard waren er ook principiële bezwaren ten aanzien van bepaalde onderdelen uit het lespakket. In twee groepen werden de verdachten door kantonrechter mr. A. Veenhoven behandeld. Er waren niet alleen gezins hoofden opgekomen, maar ook een echtgenote die in de drukke oogsttijd haar man voor de groene tafel kwam vervangen of op wier naam de dagvaar ding stond. Het waren C. A. te Stavenisse, mevr. N. de W.-B. te Scherpenisse, mevr. de V.- Q. te Stavenisse en J. A. V. te Sint- Philipsland. De tweede groep bestond uit A. W. B. te Stavenisse en K. M. en G.-L.K. te Scherpenisse. Op enkele dagvaardigingen was vermeld dat be trokkenen niet tot inschrijving waren overgegaan, wat echter werd tegenge sproken door de dames N. de W.-B. en C. A. Hoe kan het anders dat we steeds berichten van de levensschool in Bergen op Zoom krijgen, zo merkten de dames op. Ook de Sint-Philipslandse havenarbeider V. verklaarde dat de directrice van de huishoudschool te Steenbergen van de inschrijving op de hoogte was. Het dochtertje van V. was echter ziek geweest en toen resteerden nog slechts twee maanden van het cur susjaar De directrice had hem toen ge zegd dat hij zijn dochtertje nu wel thuis kon laten. Deze zaak werd voor nader onderzoek aangehouden, evenals die van de twee Thoolse families, om te kijken of in schrijving al of niet heeft plaats gevon- erigens liepen de -agpèv ai&ii *»$5i t het, na te hebben voldaan aan tfe rplichtwet, voor vijftienjarigen.f niét Snedig was en dan komt er na een jaar. niadat de school reeds lang veijgeteii i$ bericht dat men toch weer een dag per Week onderwijs moet volgen. Daar voe len de kinderen dan gewoonlijk niets Voor. Temeer niet, omdat de dag door een werkgever niet wordt vergoed en die Af liet bovendien lastig vindt dat ze moeten uitbreken. Een ander bezwaar was het feit dat er op Tholen zelf geen vormingsinstituut bestaat. Dat betekent dat men gedwon gen is naar Bergen op Zoom te gaan. Vanuit Stavenisse bijvoorbeeld kost dat nog aardig wat reisgeld. Er waren ook nogal wat andere bezwaren tegen, zoals een moeder het noemde, de nutteloos bestede dag. „Het lijkt wel een kleuter school, daar in Bergen op Zoom". Voor een andere moeder was het weinig anders meer dan dansen, kaarten en koffie drinken op die vormingsdag. Dat had ze tenminste van haar dochter ge hoord, die dat overigens ook maar van horen zeggen had, zoals een vraag van de kantonrechter aantoonde. Voor mevr. de V.-Q. was het zonder meer het principiële bezwaar dat haar man en zij hadden tegen het vormings instituut te Bergen op Zoom. Het on derwijs daar komt niet overeen met wat we onze dochter wensen voor te houden. We hebbben haar dan ook niet laten in schrijven, zo erkende de dame uit Stavenisse ruiterlijk, en dat zal mijn man beslist ook niet doen in de toe komst. De kantonrechter concludeerde hieruit dat deze familie uit Stavenisse het ten laste gelegde, overtreding van de ^leerplichtwet, toegaf. - De officier yyn justitie mr. J. A. Blok V' constateerde dat mevr. de V-Q toegaf haar dochter niet voor de partiële leerplicht te hebben ingeschreven. De i wet die dat regelt, is vorig jaar van kracht geworden en eigenlijk wat overhaast in ons land ingevoerd, vond mr. Blok. Hij herinnerde ook aan het feit dat het hier voor de regering ging om een verzoek van de jongeren zelf. Zij achten dat vormingsonderwijs nodig. De regering heeft dat verzoek snel ingewilligd. Op Tholen is die vorm van onderwijs niet aanwezig, waardoor men op Bergen op Zoom is aangewezen. Naast het grote voordeel dat er aan die jongeren nog onderwijs wordt gegeven, al is het dan ook maar een dag in de week, is er voor betrokkenen het nadeel dat de werkgever niet hoeft door te betalen en ook de overheid geen vergoeding geeft. Voor Tholen en Sint-Philipsland komen daar dus de reiskosten nog bovenop, terwijl er in deze streek ook principiële bezwaren zijn tegen bepaalde on derdelen van het lespakket. Dit laatste als gevolg van de godsdienstige op vattingen. De officier van justitie verklaarde bij de betrokken gemeenteambtenaar, de heer Ph. v. d. M. te hebben geinformeerd en hem is gebleken dat bijvoorbeeld om dat woord maar volledig weer te geven, niet aan dansles moet worden meegedaan. Op de Levensschool in Bergen op Zoom, waarop de Thoolse partie'èel leerplichtigen zijn aangewezen, is het mogelijk een ander pakket te kiezen. Daarom staan de principiële bezwaren ook niet zo sterk als het wordt verondersteld. Men is niet gedwongen aan bepaalde on derwijszaken deel te nemen. Financiële bezwaren achtte de officier van justitie toch wat meer steekhoudend, althans bezwaarlijk, maar ik ben niet in staat om de wet in dat opzicht te veranderen, zo voegde mr. Blok er wat laconiek aan toe. Degenen die deze wettelijke regeling echter overtreden, maken zich schuldig. Hoe groot de bezwaren ook mogen zijn, wat door de overheid verplicht is gesteld, dient te worden nageleefd. Gezien echter deze nog vrij nieuwe regeling, is het zeker niet mijn bedoeling om de zwaarst mogelijke straf voor deze overtreding te vorderen. Ik zou het zelfs willen laten bij een formele waarschuwing. Ik hoop dat het nu tot de inwoners van Tholen doordringt dat er ten aanzien van de principiële bezwaren andere mogelijkheden zijn. Ik wil de ver dachten schuldig verklaren wegens overtreding van de leerplichtwet zonder toepassing van strafmaatregelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1