Is afdamming bij overstort oorzaak van waterschade Sint-Maartensdijk Verkopingen Vrederust terug naar max. 600 patiënten Raiffeisenbank Scherpenisse ook in 1971 gezond bedrijf Moeder (43) en kind (10) op vakantie door Franse vrachtwagen gedood DEZE WEEK 28e jaargang no. 38 Donderdag 3 augustus 1972 Gemeentebestuur ziet er wel verband i in x Overstort>afdamming Direct overleg DE WEG UIT DE NA RIGHEID IS ALTIJD MOEILIJKER DAN DE WEG ERIN Balanstotaal passeerde 10 miljoen Hel enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phi'ipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7.50 per halfjaar, per post 9.Losse nummers 35 cent ■Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0.18 per mm 4- btw - Spierinkjes t/m 20 woorden f 3.00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. «Heijboer De zware regenval inkorte tijd op 21ste juli was wel het middel maar niet de directe oorzaak, dat er in enkele Sint-Maartensdijk- se straten waterschade in woningen is ontstaan. Een afdamming voor een overstort achter het Bos op het eind van de Jacoba van Beierenstraat schijnt in dit verband als de zon daar te worden aangemerkt. Een afdamming die niet meer tijdig verwijderd kon worden toen het water tijdens de zware onweersbui met bakken uit de hemel viel. Het gemeentebestuur vermoedt dat die waterschade wellicht voorkomen had kunnen worden, indien deze afdamming daar niet meer was geweest. Daarom voelt ze zich ook min of meer aansprakelijk voor de geleden schade in de Sint-Maartensdijkse woningen. Via verze- ringsdeskundigen zal dit juridisch worden uitgemaakt. Het is vanwege dit laatste van belang, dat de betrokken bewo ners zoveel mogelijk bewijzen van geleden schade kunnen tonen. Van gemeentewege is Centraal Beheer, de overheidsverzekerings maatschappij, zouden we kunnen zeggen, direct in kennis gesteld, en afgelopen dinsdag is rapport opgemaakt. Vanwege de uitvoering van bouw- rijpmaken in plan West, was er in opdracht van de Centrale Dienst Noord Zeeland door aan nemer Van der Werf een afdam ming aangebracht bij genoemde overstort achter 't Bos. Men was bang, dat via polder water modder in de overstort te recht zou komen, nu het daar slechts ging om een verloop van 1.30 m naar 1.40 min. n.a.p. Bovendien moest nog een gedeelte sloot worden uitgediept en door~ geV'rokken. Dit werk was niet in het bestek vermeld, maar juist om wateroverlast te voorkomen vond de Centrale Dienst die uitdieping gewenst. Het werd als aanvullend werk opgenomen, maar zolang de aannemer daar toe de tijd nog niet had, poogde men de modder in de overstort te voorkomen door die afdam ming tijdelijk aan te brengen. Geen rekening was gehouden met een zo hevige bui als die vrijdag morgen welke niet alleen in Sint- Maartensdijk, maar eveneens in Scherpenisse en Poortvliet heel wat schade berokkende. Na endr- gle tijd is die afdamming wel doorgebroken, maar ondertussen was er ook in woningen water schade ontstaan, terwijl het an ders waarschijnlijk beperkt zou zijn gebleven tot blank staande 'straten, die vrijwel overal het gevolg van die hevige buien zijn geweest De daarop volgende maandag kwam het college van burgemees ter en wethouders via raadslid L. Koopman uit Sint-Maartens dijk van de vermoedelijke schade veroorzaker op de hoogte. Wel iswaar had de gemeentewerkman Knuist die vrijdagmorgen, daarop geattendeerd door een omwonende de dam nog wat verder verwijderd als de stortvloed had gedaan, maar toen was het kwaad al ge schied. Door enkele inwoners werd de gemeente aansprakelijk gesteld. Het gemeentebestuur concludeerde dat er inderdaad verband kan bestaan. Er werd spoedig daarna ook overleg ge pleegd met de fractieleiders en het gaat nu om of ook de ver zekeringsmaatschappij in deze af damming de oorzaak ziet van de waterschade. Hoewel buiten elke gemeentelijke schuld, schijnt de gemeente ook bereid te zijn, de paar getroffen woningen te Scherpenisse en te Poortvliet, via dezelfde onweers bui getroffen, bij die schadever goeding te willen betrekken, maar dit geven we nog slechts door on der voorbehoud, daar we liever niemand blij willen maken met een dood musje, zoals dat heet. Het is niet zo geweest, dat het gemeentebestuur direct een klacht van de getroffenen zelf heeft be reikt over die afdamming en de daardoor ontstane gevolgen in Sint-Maartensdijk. Wel zijn er na het ook in onze uitgave versche nen bericht over eventuele hulp verlening door de gemeente heel wat aanvragen binnen gekomen. Die zullen nu wel worden uitge breid tot alles wat schade leed en voor wat het gemeentebestuur be treft wellicht tot zo volledig mo gelijke compensatie. In een brief aan de colleges van burge meester en wethouders in deze provin cie. vraagt de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg aandacht voor in verschillende gemeenten regel matig voorkomende verkopingen of vei lingen. o.a. van goud en juwelen, tapij ten en elektro technische artikelen zoals wasmachines, radio's en dergelijke. Verkopingen die gewoonlijk kort te voren worden aangekondigd zonder de vereiste vestigingsvergunning. Deze wilde veilingen berokkenen nadeel aan de rechtmatig gevestigde detaillis ten en het publiek wordt misleid. Vaak worden die soort verkopingen ook nog in de avonduren gehouden, waardoor niet alleen de vestigingswet, maar ook de winkelsluitingswet wordt overtreden. Tenslotte kan daarbij ook nog de drank en horecawet worden overtreden. De kamer van koophandel hoopt, dat bovenstaande de volle aandacht van de b. en w.'s zal hebben en men erop zal toezien dat niet lichtvaardig een ver gunning wordt verleend. Tenslotte dat maatregelen getroffen worden om der gelijke wilde verkopingen te voorkomen. De bestuurder van deze auto, de ver voerder van weekbladen, C. P. Lips uit Roosendaal kwam er best af, wan neer men deze foto bekijkt. Hij reed met een huurwagen van de firma Jon- genelen uit Roosendaal richting Poort vliet tijdens een fikse bui en kwam in een slip op de provinciale weg ter hoogte van Bloemhof. Wat er toen met de auto gebeurde is hier voldoen de duidelijk. Daarvan is niet veel an ders meer dan schroot overgebleven. De bestuurder liep wel een gat in zijn hoofd op en was enigszins beurs ge slagen, klaagde ook wel over pijn, maar de dokter kon toch geen breuk constateren. Voor de bestuurder is dit ongeval dus bijzonder goed afgelopen. De politie constateerde wel wat glad de banden. Het ligt in het voornemen van de Vereniging tot Christelijke Ver zorging van Geestes- en Zenuw zieken in Zeeland om in de om geving Goes een nieuw psychia trisch ziekenhuis te bouwen met 300 tot -100 bedden. Wanneer deze nieuwe inrichting er is, zou den ongeveer 150 patiënten van Vrederust daarheen worden over gebracht en kan het huidige aan tal patiënten in Vrederust wor den teruggebracht tot maximaal 600. Dit werd vorige week meegedeeld tijdens de op Vrederust gehou den jaarvergadering van deze stichting door de directeur-ge neesheer dokter J. O. van Ros- sum. Overal wordt regionalisa tie van inrichtingen op het ter rein van de geestelijke volksge zondheid nagestreefd, om de be handelingsmogelijkheden te schep pen in de nabijheid van de woon plaatsen van de patiënten. Daar om is het ook de bedoeling Vre derust in dat opzicht niet ver der uit te breiden, maar tot een nieuwe inrichting in Goes te ko men en daardoor de mogelijk heid te scheppen de patiënten uit deze regio ovei de twee inrich tingen te verdelen, waarbij het djehtsbijzijnde voorkeur krijgt. De voorzitter van de Vereniging, burgemeester J. E. van Boeijen uit Tholen had er in zijn ope ningswoord op geattendeerd, hoe per september 1971 een aantal artikelen van de wet ziekenhuis voorzieningen van kracht zijn geworden, waardoor investering zonder toestemming van de mi nister van volksgezondheid en milliehygiëne niet mogelijk is. Dat betekent een grote ingreep in de vrijheid van de besturen om in overleg met rijksinspectie volks gezondheid en directies te beslis sen over nieuwbouw, vervanging en modernisering, zo stelde de voorzitter, In Vrederust is sinds 1965 een investeringsprogramma in ontwikkeling, dat door die maatregelen aanzienlijke vertra ging tot gevolg kan hebben. Dank zij de medewerking van het provinciaal bestuur van Zeeland werden tijdig de financierings middelen verkregen voor de nieuwbouw van een verpleegat- deling, maar zolang de ministe riële toestemming ontbreekt, kan men niet verder. Daardoor zullen ook de geplande werken voor ko mende jaren als de bouw van een nieuwe kliniek met medisch cen trum eerst later kunnen plaats vinden. Met begrip voor de kos tenstijgingen in de gezondheids sector en de toestand van 's lands economie, is er anderzijds toch de harde noodzaak om een ten dele nog oud complex van gebouwen op Vrederust te vervangen, zo stelde de heer Van Boeijen. Ook is ministeriele toestemming gevraagd voor de bouw van een nieuw filtergebouw voor de drink watervoorziening, voor de bouw van een overdekt instructiebad voor therapeutische doeleinden en voor de bouw van een nieuwe kli niek ter vervanging van de oude. De gevraagde nieuwe verpleeg- afdeling is voor 69 patiënten en moet eveneens enkele verouder de pleegruimten vervangen. Vooral het laatste en het nieuwe filtergebouw is urgent. Om de ontwikkelingen in de wij ze van verplegingen en de in tensivering van de zorg voor een betere maats .happelijke integra tie van te patiënten te kunnen volgen zullen komende jaren tel kens nieuwe accomodates gereed moeten komen. Voor de nieuwe inrichting te Goes is een stichtingsbestuur geinstal- leerd met 8 zetels uit het bestuur van Vrederust en de andere ver deeld over de instellingen in Zee land, die zich met de volksge zondheid bezig houden. Op deze vergadering werd als bestuurslid gekozen ir M. A. Geu ze uit Poortvliet in de plaats van mr. C. Pijl Hogeweg uit Krab- bendijke. De heer A. de Lange uit Goes zal nog een jaar als secretaris aanblijven. Schade voor gemeente rekening Ds Catsburg haakte tijdens afscheidsdienst in op raadsbe- beslissing Vereniging zondagsheiliging schreef open brief Raiffeisenbank Scherpenisse gezond bedrijf Braderie deed Bergen op Zoom uitpuilen Keetie Hage fietst zich opnieuw naar de top Wim de Waal prolongeerde Vossemeerse ronde Nu wel het competitie programma In café Scherpenisse werd schade veroorzaakt Dit nummer bestaat uit 8 pagina's •- Evenals vorig jaar heeft de Axelse amateur Wim de Waal de Ronde van Oud-Vossemeer ge wonnen. Daardoor kwam de dr. Renes wisselbokaal definitief in zijn bezit. De voorzitter van het wielercomité. de heer T. M. Hage.heeft de beker al gereed, terwijl de rondemiss haar beurt af wacht met de bloemen. Met zijn verloofde kijkt en luistert Wim de Waal. Rechts de beken de Middelburgse microfonist Wim Hendriks. Dat de Ronde van Oud-Vossemeer in wieier- kringen een goede naam heeft, bewijst wel het feit dat Ko Tolhoek uit Yerseke, die tien jaar geleden de Vossemeerse cours won, ook nu weer present was. Het Thoolse gemeentebestuur was vertegenwoordigd door secretarisTh. C. Benou. Een verslag van de 24e Ronde van Oud-Vosse meer vindt u elders in deze krant. De Thoolse families Roukema en Van Zanten zijn in diepe rouw gedompeld na dat vorige week woensdagochtend de 43-jarige P. C. Roukema-van Zanten en haar 10-jarig zoontje Erik bij een ver keersongeluk in Frankrijk om het leven kwamen. Zij sliepen in een caravan langs de kant van de weg, toen ze door een vrachtwagen werden geschept De heer D. Roukema en zijn vijf tienjarige zoon Benny overleef den de verkeersramp. De heer en mevrouw Roukema- van Zanten uit Hellevoetsluis wa ren met hun twee zoons in hun splinternieuwe auto met caravan op de terugweg van vakantie in Frankrijk. Dinsdagnacht kregen ze een lek ke band op de autoweg bij Ne mours, 75 km. ten zuiden van Parijs. Zij parkeerden hun ont koppelde caravan op de vlucht strook langs de autoweg. Tien meter daarachter zetten zij hun auto, tien meter daarachter een gevarendriehoek en weer tien me ter daarachter een rode knipper lamp. Via een praatpaal werd een ge- ragehoudcr opgeroepen. Hij kwam de lekke band ophalen en zei woensdagmorgen om negen uur weer te zullen terugkomen. De garagehouder adviseerde tot die tijd maar in de caravan te gaan slapen, wat ook gebeurde. Woensdagochtend 26 juli om kwart voor zeven gebeurde ech ter het verschrikkelijke ongeluk. De na een lange, nachtelijke rit overmoeide en in slaap gevallen Franse chauffeur Yves Ligny schepte met zijn zware vracht wagen eerst de auto en vervol gens ook de caravan. Mevrouw Roukema was op slag dood, ter wijl haar zoontje Erik later in het ziekenhuis aan een schedel- basisfractuur overleed. De heer Roukema had verwondingen aan zijn arm en knie. terwijl hij ook een gekneusde rib had. De 15- jarige Benny mankeerde niets, evenmin als de vrachtwagen chauffeur. Zijn auto schoot aan de rechterkant door -de vangrail. De auto van de heer Roukema werd links de weg op gedrukt. Het voertuig was evenals de ca ravan totaal vernield. Met een als gevolg van de land- bouwuitkonisten toch niet zo'n gunstig jaar 1971 is het de Raiffeisenbank in Scherpenisse toch niet slecht gegaan. Naast een nog ruimere afschrijving kwam men aan een nog wat hogere winst. Die lagere landbouwuitkomsten hebben de groei van voorafgaande jaren in 1971 wel meer beperkt. Maar als men het als partivulier zou bekijken, zou men concluderen met een volledig gezond bedrijf van doen te hebben. Die jaarvergadering was wel belangrijk later dan anders. Voorzitter L.A. M. Elenbaas somde daarvan de reden op. Wij zouden liet liever in een minder warme periode van het jaar hebben gedaan. Het gebeurde ook meestal eind februari-begin maart, nieuwe wet op de jaarrekening schrijft echter voor, dat de jaarrekening eerst moet worden on derzocht dooreen registeraccountant en die accountantsdienst kreeg daardoor zoveel werk. dat het wel veel later moest worden. De resultaten waren in het afgelopen boekjaar overigens bevredigend. Onder druk van geld en kapitaalmarkt werd de rente van de termijnspaargelden een keer verlaagd. Een tweede voorgestelde verlaging werd niet doorgevoerd. De begroting 1972 geeft weer voldoende ruimte voor winstmogelijkheden. De voorzitter herdacht het overlijden van dhr. Joh. van Houdt, vele jaren voor zitter van de Raad van Toezicht en wijlen J. Oudesluijs. die ook nog kort bestuurslid van de Bank is geweest. Daarnaast waren nog vijf leden overleden die bij dit herdenken eveneens werden betrokken. De heer Elenbaas wees er nog op, hoe de lagere prijzen in de landbouw ook hun invloed hadden op de resultaten van de veilingen en de banken. Hij vond dat noch de Scherpenisse-, noch de Sint Annalandse veiling een verstandig besluit had genomen, door fusie af te wijzen. De omzetten zullen voor elke veiling afzonderlijk te klein zijn. Een belangrijke beslissing op bank wezen werd genomen door liquidatie van de centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de centrale Bóerenleenbank te Eindhoven om over te gaan tot oprichting van de coöp. centrale Raiffcisen-Boerenleenbank.Een organisatie die beschikt over meer dan 40% van de Nederlandse spaargelden. De leden zullen ook nog met die fusie te maken krijgen door wijziging der statuten. De heer Elenbaas stond tenslotte ook stil bij een aktueel gebeuren, dat echter tot een somber geluid aanleiding gaf. Het noodweer in de voorgaande nacht deed veel waterschade ontstaan aan woningen, maar ook in de polders hebben de gewassen zwaar te lijden gehad, zodat die schade nog wel vele •malen groter zal zijn. Indien nodig en- gewenst zal de bank langs de geëigende kanalen zeker niet nalaten hulp te verschaffen, zo verzekerde de Raif- feisenbankvoorzitter. De bankdirecteur A. v.d. Hoek gaf nog een nadere uiteenzetting op de nieuwe situatie met o.a. een jaarverslag naar voorgeschreven model, ook al vanwege de wet op de jaarrekening. Hij was het met de voorzitter eens. dat de resultaten toch nog bevredigend waren geweest. De toevertrouwde middelen stegen exclusief rente met 8,4% tegenover een gemiddelde op Tholen-Sint Philipsland met 4.6%. Een mooi resultaat noemde de directeur de balansoverschrijden van 10 miljoen gulden. In dit gebied is Scherpenisse als kleinste kern toch de vierde bank in grootte. Het aantal spaarrekeningen steeg met 44 tot 1514. Een sterke stijging was er te zien bij de privé- of salarisreke ningen, nl. met 67 tot 271 en hét aantal zakelijke rekeningen in rekening courant bedraagt 255. De dagboek- posten stegen tot 11.000. De totale omzet bedroeg ruim 42 miljoen gulden. Voor medio 1973 zal ook deze bank zijn aangesloten op de centrale computer dienst te Utrecht, zoals dat dan met alle banken in deze ring het geval zal zijn. De heer Van de Hoek hoopte dat de gezonde groei van deze bank zich ook in de toekomst zal voortzetten. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering werd benoemd de heer J.J. Hage met dhr. A. v.d. Hoek als plaatsvervanger. Als bestuurslidwerd de heer J. Tichem herkozen en als lid van de Raad van Toezicht de heer J. Ver- sluijs. Wegens vertrek van dhr. P.A. Kievit werd als nieuw lid van de Raad van Toezicht benoemd de heer A. Duijnhouwer DCZn, terwijl dhr. J. Versluijs plv. bestuurslid werd. Bij de rondvraag verklaarde dhr. v.d. Werf dat hij wegens leeftijd moest bedanken en daarom ook de centrale alg. vergadering in Utrecht niet meer kon bezoeken, mede ook vanwege de pok in dat opzicht ingestelde nieuwe regeling. De bracht de vertrekkende heer Kievit dank voor de goede samenwerking, die er steeds bestond. Als dankbare herinnering aan zijn werk voor de bank kreeg hij een barometer. De heer Kievit vond het een bijzonder fraai cadeau en verklaarde bijzonder goede herinneringen aan de bank- vergadering te zullen overhouden. Tenslotte dankte de voorzitter directeur en personeel voor het verrichte werk in het afgelopen boekjaar en de 16 aan wezigen voor hun opkomst, al hoopte hij dat de belangstelling op de 57ste -jaarvergadering groter zou zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1