Bevolking besprak bestemmingsplan kom Poortvliet Beroep op bijstand Noodweer teisterde Ruitersport Sanering ligt menigeen zwaar op de maag Geringe verwachting dat Langestraat winkelcentrum wordt DEZE WEEK Vooral grote schade aan landbouwgewassen Ringdorp Waarom nog boerderij-monument Tijd nodig Rozemarijn- en Noordstraat Geen hoop Toegangsweg Onteigening Blikseminslag in twee landbouwschuren, waarvan één behouden bleef Hoe dankbaar zijn we het leven terstond na het gevaar In Scherpenisse polder Tweede schuur in lichte laaie vervoig op pag. 7 28e Jaargang no. 37 Donderdag 27 juli 1972 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7,50 per halfjaar, per post 9,Losse nummers 35 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,1b per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Men hoeft nog niet zoveel jaren te tellen om te weten, dat er in een week heel wat kan gebeuren. Dat zowel internationaal als nationaal, in eigen streek, ook in eigen woonplaats, zelfs in eigen gezin. Hoe ingewikkelder en jachtiger de tijd, hoe sneller de gebeurtenissen worden achterhaald. Vandaar ook dat nieuws zo snel weer oud-nieuws is. Het is meteen achterhaald. In een week een complete Engelse sta king, in een week een kabinetscrisis, in een week ook een landbouw optimisme gedaald. Ondanks een lange, kille voorzomer waren de gewassen gegroeid, gegroend en inmiddels gerijpt. De polders vertoonden een panorama, een groenschakering, een variatie, die zowel dorpeling als hier in grote getale thans vertoevende stedeling met bewon dering mocht vervullen. Het was een lust te kijken over de wijde polders. In enkele uren was het na die vroege vrijdagmorgen 21 juli veranderd. Neergevelde bomen, neergekwakte korenvelden, verwaterde aardappel akkers, zwarte peulvruchtenpercelen, geknakte uienhectaren, een verschrom peld bietenareaal. Zelfs een door de bliksem getroffen ver brande Iandbouwschuur. Een groot deel van een vruchtbaar Thools agrarisch gebied kreeg een schier onherstelbare natuurramp te ver werken. Degenen die het die vroege vrijdagmor gen met eigen ogen zagen, zullen deze constatering niet overdreven winden. Een in ons gebied ongekend noodweer teisterde huis en gewas. Na een paar dagen zegeviert de nuch tere kritiek. Dan wordt vastgesteld, dat hier en daar voorkomen had kunnen worden, dan wordt het bijzondere ge beuren vergeten en blijft nog slechts over datgene wat anders had kunnen en in eigen ogen ook had moeten zijn. Hier en daar in westelijk Tholen was er die vroege vrijdagmorgen nood. Be. woners van een getroffen boerderij, nood vanwege wateroverlast, vanwege schade, vanwege vernieling. Het trok hier en daar een diep spoor. Maar geen mens had het veroorzaakt. Ondertussen is er wel voor velen die schade. Voorzover het enkele onder delen betreft valt daarin te voorzien, voor het geheel is dat een onmogelijke zaak. Het oppeppertje, waarvan we in het vorig nummer melding maakten voor de landbouw werd in die enkele uren voor menigeen een diepgang. Nog geen week later worden de rotte aardappelen ge licht, zal de graanoogst dubbel moeilijk worden en moet nog maar worden afge wacht wat er van peulvruchten, uien en bieten terecht zal komen. Op zeker moment schijnt dan toch weer de zon. Voor wel en voor niet getroffe. nen. Maar die ene week, nee die enkele uren werden in ons gebied voor duizenden guldens schade veroorzaakt. De menselijke afhankelijkheid werd onderstreept. Zaterdag 22 jl. werd te Dordrecht een concours hippique gehouden met ook weer een vertegenwoordiging van de landelijke rijvereniging de „Eendracht"- ruiters uit onze streek. Met het volgende resultaat: Individuele dressuur, klasse L: ring 5 lste prijs J. P. van Dalen met Oscar, ring 6 2e prijs Jacqueline Deurloo met Athleta. Springen L: 4e prijs Jacqueline Deurloo met Athleta. Springen M: 2e prijs J. P. van Dalen met Oscar. Jachtspringconcours: foutloos en snelste tijd: J. P. van Dalen. De temidden van de vakantieffjd en zware regenval gehouden hoorzitting in de bovenzaal van het gemeentehuis Poortvliet leverde met een 35 aan wezigen geen overmatige belangstelling op. Wel was het merendeel van direct belanghebbenden aanwezig. Opnieuw moest de gedachte dat een dergelijk plan in een handomdraai te realiseren valt worden ontzenuwd. Opnieuw bleek men wat terughoudend tegenover voorgestelde saneringen, met name de oudere mensen en opnieuw moest worden beklemtoond dat tevoren degelijk overleg wordt gepleegd om slechts in uiterste noodzaak tot ont eigeningsprocedures over te gaan. Ook deze bijeenkomst was er één van jasjes uit tijdens een nog niet geheel verdreven onweersstoring. De gesprekken bij binnenkomst liepen voornamelijk rond de vorige nacht ervaren wateroverlast, waardoor met name de Poortvlietse landerijen ernstige gewassenschade opliepen. Het was ook de reden voor de mede aanwezige wethouder Moerland nog een verklaring over dat gebeuren af te leggen, waarvan elders in dit nummer mededeling wordt gedaan. Men zag voor deze hoorzitting het gebruikelijk forum met burgemeester J.E. van Boeijen, ditmaal van de wethouders alleen C.J. Moerland, stedebouwkundige J. Kelderman van het adviesbureau Kuijken te Middelburg, wnd. secretaris C. Meertens, het hoofd van de derde afdeling Van de Merbel en in de zaal de raadsleden mevrouw Deurloo, mevrouw Renes, tevens leden van de commissie ruimtelijke ordening en de heren Van Kempen, Hollebranas en ir Geuze, vooral ook als Poortvlietse deskundigen. Burgemeester Van Boeijen eerst herinnerend aan de publicatie over dit bestemmingsplan, vond het prettig dat een toch wel plezierig aantal inwoners interesse toonde voor het praatplan en beklemtoonde nog eens, dat er nog al wat moet gebeuren, eer een eerste spa wordt gestoken als uitvoering van zo'n opzet. Hij spoorde de aanwezigen aan tot een inbreng naarmate men op het hart meende te hebben en verzekerde dat opmerkingen niet zo maar naast de tafel worden gelegd, maar via een verslag van de notulist straks in b. en w. en bij de commissie ruimtelijke or dening op tafel komt. Hierna gaf stedebouwkundige Kelderman nog een korte toelichting op het ontwerp, zoals dat ongeveer ook in de EB van 25 mei 1972 is opgenomen. De stedebouwkundige belichtte de vorm van deze woonkern, aan te merken als een ringdorp met in het midden de hervormde kerk. Er zijn drie hoofdtoe gangswegen, namelijk via de Paasdijk, via Zuidstraat en Smidtstraat. Een bestemmingsplan betekent richtlijnen aangeven voor de toekomst. Dit zowel met het oog op het verkeer als ten aanzien van woningbouw en winkelplanning. Men dient enerzijds rekening te houden met uitbreiding, anderszijds met sanering van slechte woningen. Daarom is in een bestem mingsplan als dit de sanering een onderdeel van het geheel. Aan de hand van de aanwezige kaarten gaf de heer Kelderman aan, welke woningen in Poortvliet zijn gekwalificeerd als goed, matig en als slecht. Het kan ook zijn dat in een algemeen belang, bijvoorbeeld ten behoeve van het verkeer, een nog goede woning ergens in het gebied moet verdwijnen, maar het is logisch, dat een gemeentebestuur dat alleen in uiterste moodzaak doet vanwege de daaraan verbonden kosten. De stedebouwkundige verklaarde graag uit de zaal te horen aan welke toegangsweg tot de kom men het meest de voorkeur gaf, omdat de ontwerper daaromtrent ook nog wat twijfels had. Toen er voor de aanwezigen gelegenheid was tot hun inbreng was er de in formatie waarom de boerderij van de fam. Heijboer als een monument was aangemerkt. Een boerderij in de gemeentekom is toch in deze tijd niet meer gewenst en waarom dan toch op de monumentenlijst. Nadat de voorzitter had geantwoord, dat die boerderij nu eenmaal op de lijst staat, vulde ir Geuze nog aan, hoe zich dat reeds had afgespeeld in de nog zelfstandige gemeente PoortvlieJ. De mogelijkheid was er destijds wel be zwaren in te dienen. Dat is niet gebeurd, zodat men er zich nu bij moet neerleggen. Een andere vraag was hoe het recht op schadeloosstelling is geregeld, wanneer iemand zijn huis in een bestemmingsplan moet offeren. De voorzitter antwoordde dat zulks gaat via onderhandeling met beide partijen. In het algemeen is het niet zo dat men een huis tegen een huis kan ruilen, maar aan de hand van de waardebepaling (via officiële schattersinstantie) wordt voor het verkochte goed geld uitgekeerd. Daarvoor kan men dan hetzij een andere woning huren, dan wel een ander huis kopen of nieuwbouw plegen. Bezwaarlijk werd gevonden, dat mensen op hun oude dag nog moeten verkassen en bovendien op groter lasten, c.q. huurkosten worden gezet. Deze opmerking bracht de voorzitter er toe nog eens uitvoerig in te gaan op de duur van vaststelling, c.q. uitvoering bestemmingsplannen. Hij onderkende de moeilijkheden voor betrokkenen daaromtrent in onzekerheid te verkeren, maar anderszijds is het ook een gemeentebestuur onmogelijk de tijd van aanpak nu reeds te palen, niet in jaren, laat staan in maanden of weken. In het algemeen zit er een dik jaar vast aan ontwerp en vaststelling plan. De gemeente Tholen heeft dan met een vijftal plannen in de onderscheidene kernen te maken. De volgorde van uitvoering is dus evenmin op korte termijn te bepalen. Daarbij komt dan nog of en hoeveel geld er voor is. Hoe zeer hij het betreurde dat betrokkenen om die reden in onzekerheid gelaten moeten worden, een gemeentebestuur kan toch ook geen belofte doen, die geen grond heeft. Er is alleen deze grond, dat wanneer een bestemmingsplan is goedgekeurd het ef de een of andere dag ook van zal komen, dat het wordt uitgevoerd. Voorzover het evenwel bejaarde bewoners in een saneringsplan betreft, is naar al eerder is gebleken, zowel b. en w. als de commissie van ruimtelijke ordening en wellicht ook de gehele raad van oordeel, dat dit een extra voor zichtige aanpak vereist. Vandaar ook dat het voorkomt, dat een gemeen tebestuur wel koopt van zo'n bejaarde, maar onder de restrictie dat hij, zolang hij dat wenst of voor zijn leven, het recht van bewoning behoudt. Dat is niet overal mogelijk, maar dan wordt toch wel gepoogd om tot een voor betrokkene goede oplossing te komen. Er was ook de concrete vraag of de mensen in de Rozemarijnstraat kunnen blijven wonen, en waarom de 5 woningen in de Noordstraat moeten verdwijnen. Er werd daarbij op gewezen, hoe de aangemerkte woningen in de Noord straat en ook in de Molenstraat veelal door de bewoners behoorlijk zijn opgeknapt. Daarom werd het jammer gevonden, dat hier 9 huizen zullen moeten verdwijnen. De stedebouwkundige meende dat men het ontwerp in grote lijnen wel zou moeten handhaven, hoewel voor sommige punten kan gelden, dat wanneer de levensduur van die woningen op zou zijn, kan worden overwogen of ter plaatse al dan niet opnieuw kan woeden gebouwd. Volgens het ontwerp moeten de aangegeven woningen zowel in Rozemarijn- als Noordstraat ter zijner tijd verdwijnen. Toen er nog op werd geattendeerd dat het in laatstgenoemde straat vooral jongeren zijn, die er wonen, was het antwoord dat zo'n plan ook wel een jaar of tien vooruit kijkt. Er werd voorts op gewezen, hoe het perceel Langestraat 3-5 geheel is gemoderniseerd. De Paasdijkstraatpercelen 7 en II blijven in de bebouwing gehandhaafd. Zo nu en dan kwam het ook wel tot een leuke opmerking, zo bijvoorbeeld wanneer men van mening was dat bepaalde woningen (op papier) reeds verdwenen waren, maar de betreffende bewoner riep: maar ik zit er nog in. Van de zijde der familie Heijboer werd ook wel uitdrukkelijk gesteld dat er achter hun bedrijf geen grond meer overblijft nu daar doorheen een parallelweg is geprojecteerd. Een weg die in feite geen zin heeft. De voorzitter meende van wel, want die weg is nodig als een soort expeditiestraat opdat de winkelpercelen Langestraat dan ook achterlangs voorzien kunnen worden. Hoewel de aanwezigen de situatie over het algemeen serieus benaderden, was er grote twijfel zo geen hilariteit, toen de stedebouwkundige sprak over de bestemming Langestraat als winkel- loopstraat. Men zag het voor Poortvliet heus niet zitten, waar men zo langzamerhand wel aan het minimum van middenstanders-winkeliers is De hoorzitting te Poortvliet was vrijdagavond de eerste openbare bijeenkomst na het noodweer, dat een deel van onze streek trof. Daarom maakte wethouder C. J. Moerland (sociale zaken) van die gelegenheid gebruik er bij de aanvang van de Poortvlietse bijeenkomst op te attenderen, hoe veel mensen in Scherpenisse en Poortvliet voorzover het de woningen betrof, die afgelopen nacht in de narigheid waren gekomen, terwijl de akkers ook onder Poortvliet van die zware regenval te lijden kregen. Voorzover inwoners daarvoor een goede verzekering gesloten hebben, zal dat wel in orde komen, maar dat is bij allen lang niet het geval. In Sint Maar tensdijk zijn er zo'n 30 35 gezinnen, die grote schade in de woning (inventaris) hebben opgelopen. Hij wees er op, dat voor hen, die geen andere mogelijkheid hebben, de bijstandswet recht op hulp verschaft. Het zou de wethouder spijten, dat juist degenen, die dat nodig hebben schromen een verzoek in te dienen. Hij ver zekerde dat het gemeentebestuur met de getroffenen zowel in huis als op het land, meeleeft. Vandaar ook reeds vroeg een bezoek van burgemeester en wethouders aan die mensen, straten en akkers. Hij hoopte dat de schade niet nog meer zou tegenvallen. Vanuit de zaal werd er toen op geattendeerd, hoe de Poortvlietse wenszitting destijds attendeerde op de noodzaak van nog een stuk nieuwe riolering in deze woonkern, maar na 1 jaar is daaromtrent nog niets vernomen. Het betrof een zeer urgente zaak en het is wel teleurstellend, dat uitvoering nog niet aan de orde kwam. Zeker, als men dan leest dat er voor Tholen zoveel geld voor een zwembad wordt uitgetrokken. Burgemeester van Boeijen verzekerde dat er aan de Poortvlietse riolering toch heus wel iets is gedaan, maar men had wensen uit 7 kernen te behan delen. Het feit echter dat er een sub sidietoezegging voor de Poort vlietse riolering is gekomen van het ministerie zegt voldoende, dat er wel aandacht aan is geschonken. Dat ligt nu zwart op wit op tafel. Overigens zag hij de watervloed van deze nacht als iets waartegen ook een nieuwe riolering niet bestand zou zijn. Dit werk was aanvankelijk in DACW gedacht, maar werd als zodanig niet uitgevoerd. Er is nu wel een mogelijkheid toe dat het gaat gebeuren. De aandacht werd er verder vanuit de zaal op gevestigd, dat men bij de overgang oude en nieuwe riolering nog zit met een opjagend pompje, waardoor ook een ongewenste situatie ontstaat en men in Poortvliet dan ook al tot tweemaal toe in drie weken in de narigheid zat door wateroverlast. gekomen, dat er in de toekomst nog een nieuwe straat vol winkels zou ver schijnen. De stedebouwkundige wees er op, dat men elders ook wel eens een verkeerde gedachte had in dat opzicht. Het gaat er ook maar om, dat wanneer er winkels zouden komen het dan in de Langestraat-Markt zou moeten zijn. Dit om het dorpseigene te handhaven en anderszijds de wilde winkelbouw toch te beperken. Zo lang die behoefte er niet is, mag het ook woonstraat blijven. Gesteld werd dat er thans enkel maar winkels zijn aan de linkerzijde van de Langestraat en er daarom aan de an dere zijde ook nog geen behoefte bestaat voor een weg achterlangs. De stedebouwkundige antwoordde dat het ook bij normale bewoning heel aan trekkelijk is alles niet via de voorkant te moeten afwerken, ook al met het oog op eventuele autoberging. dwijnen. In de praktijk blijkt het laatste niet eenvoudig. De voorzitter deed wel de toezegging dat desgewenst uitgebreide voorlichting kan worden verstrekt over bouwmogelijkheden. Geïnformeerd werd ook of onteigening door de gemeente mogelijk was. De voorzitter antwoordde dat zulks na goedkeuring van het plan door gedeputeerde staten inderdaad mogelijk zou zijn. Zou het zover komen, dan beslist de rechter over de prijs van het perceel waar het om gaat. Het is voor beide partijen overigens weinig aan trekkelijk. De gemeente kan er niet aankomen, alvorens de uitspraak is gedaan en betrokkene heeft er gewoonlijk weinig voordeel bij, aangezien de geschatte waarde zelden een onderwaardering blijkt te zijn. Vanuit de zaal werd er voorts op geattendeerd, dat de economische waarde toch wel herhaaldelijk om de hoek kwam kijken tijdens deze discussie. Het is nu eenmaal zo, dat men in het algemeen thans voor zichzelf ergens goedkoop woont en men door de min of meer gedwongen verhuizing duurder komt te zitten, hetzij het een huur- of andere (nieuwe) eigen woning wordt. Daarom werd het van groot belang geacht, dat betrokkenen op de hoogte komen van de mogelijkheden die er zijn bij premie-bouw, eventueel bij gezamenlijke premiebouw. De vraag rees voorts of er eventueel geruild kan worden, dus een gemeentewoning tegenover de woning die moet ver- Uit de vergadering bleek dat de toegang tot het dorp via de Smidsstraat voorkeur had boven die via de Burgemeester van Oeverenstraat. Via de Smidsstraat is het de kortste weg, terwijl de Van Oeverenstraat ook verkeerstechnisch knelpunten meebrengt. Aan de orde kwam ook nog een vraag rond een tweede woning, maar in een al bestendige toestand is er dienaangaande eenzelfde behandeling als voor de vaste bewoners. Benadrukt werd voorts ook nog eens, dat de Langestraat toch als de hoofd ader van het centrum wordt gezien met de Markt, terwijl een aanwezige van mening was dat het gemeentebestuur hem nu reeds de voet dwars zet door verkeersmaatregelen voor de Achter straat. Dit bleek te zijn uitgekiend op andermans verzoek, die overlast had van vervoers-combinaties. Gevraagd werd of er al een urgentiever klaring is gevraagd voor bouw van een nieuw gymlokaal nu het huidige op de saneringsnominatie staat bij de kerk, maar zover is het nog (lang) niet. Tenslotte werd de vraag bevestigend beantwoord, dat de (goede) woningen aan de Langestraat kunnen blijven staan. De voorzitter sloot de bijeenkomst af met de conclusie, dat er open en goed over het ontwerp kom Poortvliet was gesproken. Hij herhaalde dat men geen spoedige uitvoering kon verwachten, dat het nu zelfs wel enige tijd stil zou blijven rond dit ontwerp, maar dat wil niet zeggen, dat het in de doofpot gaat. Daarom is het goed rekening te houden met wat deze avond aan de orde werd gesteld en voorzover men daarin is betrokken ook in de toekomst in formaties bij het gemeentebestuur trekt, indien men aan verhuizing of veran dering toe zou zijn. Onder dank voor de aanwezigheid verzekerde de burgemeester dat men op de secretarie altijd tot gewenste nadere inlichtingen bereid zal zijn. Schade Noodweer boven westelijk Tholen Hoofdpijn in Scherpenisse school Een pendelende gemeentelijke dienst Beroep op bijstandswet mogelijk Poortvlietse Langestraat voorlopig geen winkelcentrum Een stukje Reimerswaal-historie De 24ste Vosmeerse ronde Het competitie-programma Dit nummer bestaat uit 10 pag. Men moet wel een hele tjjd terug om op Tholen een soortgelijk noodweer te herinneren als zich in de vroege vrijdagmorgen van de 21ste juli heeft voorgedaan. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Blikseminslag in, maar vooral buiten de bebouwde woonker nen, waarbij een schuur in Poortvliet afbrandde, twee getroffen koeien, vernielde bomen en enorme wateroverlast, die uiteindelijk voor de landbouw de grootste schade zal veroorzaken zijn de naweeën van het noodweer. Brandweren van Scher penisse, Poortvliet, Sint-Maartensdijk en Stavenisse rukten uit in on voorstelbare weersomstandigheden, waarbij hier en daar stapvoets moest worden gereden omdat men tot de as in het water zat. Hoewel met enige droge tussenruimte duurde de onweersaktiviteit vele uren, waarbij vrijdagavond Stavenisse het ''extra te verduren kreeg van regenval, zodat in het tevoren nog vrij ongeschonden deel de landbouw ook hier een nare portie waterschade heeft. Het ergste is de brede strook er aan toe tussen de Poortvlietse weihoek tot en met de Sint Maartensdijkse Noord. De brandweercommandant L.J. de Graaf uit Scherpenisse kreeg de eerste melding. Dat was om 4.45 uur, toen landbouwer D.K. Rijstenbil uit de Langeweg in de Scherpenisse polder meldde, dat de bliksem een gat in het dak van zijn schuur had geslagen en dat er mogelijk bij snelle hulp nog veel gered kon worden. Die hulp was er inderdaad zo snel mogelijk, al vergde een overstroomde Langeweg voor zichtigheid van de brandweerwagen chauffeur. Om 5.00 uur werd al Van de door de bliksem getroffen schuur bij landbouwer Bijnagte te Scherpenisse was de andere dag al niet veel meer te zien. Het puin werd via trekker met aanhang geruimd door helpende familieleden. Het perceel staat aan de Engelaarsdijk niet zo ver van de watertoren om een bekend punt in Scherpenisse te noemen, maar dan aan de overzijde van de verbinding Scherpenisse-Poortvliet, welke dijk op de achtergrond van de foto zichtbaar is. Men ziet het aangebouwde woonhuis dat via de brandweer toch gespaard bleef. water gespuid en daaraan, zowel als aan de slagregens was te danken, dat de schade zeer beperkt bleef in vergelijking met de realiteit, dat deze kapitale Iandbouwschuur geheel verloren had kunnen zijn. De nieuwe rietbedakking was door de slagregens doorweekt en het hooi was juist aan de andere kant van de blikseminslag opgeslagen. De schuur van 18,5 X 18 X 8 bleef behouden met dan weliswaar een gat in het dak en waterschade van binnen. Op het moment dat de brand weer arriveerde en een dikke rookkolom uit het gat van het dak sloeg leek het zoveel erger te zijn dan het was. Maar het was ook de hoogste tijd, dat redding opdaagde, zo constateerde het brand weerkorps en de bewoner van de boerderij. Zekerheidshalve was ook de brandweer Sint Maartensdijk om hulp gevraagd, maar die hoefde ter plaatse niet meer tot aktiviteit over te gaan en keerde zo snel als de overstroomde wegen het toelieten terug naar Sint Maartensdijk, waar ook al een beroep op hen was gedaan voor ondergelopen kelders en woningen. Terwijl de Scherpenisse brandweerlie den op begane grond of op de schuur nog met het nablussen doende waren, volgde temidden van het ergste noodweer dat hun ooit was overkomen een hernieuwde knetterslag en on middellijk constateerde de op het dak van Rijstenbils schuur vertoevende brandweerman een tweede brand. Die leek meteen zo hevig, dat geen redding meer mogelijk leek. De brandweer Poortvliet werd via alarmering bij huize L.J. de Graaf opgeroepen en brand weercommandant Gebraad had zijn mannen omstreeks half zes in de wagen. Vooral de brandweerlieden hebben die vroege vrijdagmorgen er-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1