Vlammend protest Thoolse raad opnieuw in principieel debat door tennisvereniging Visser uit Zevenbergen bij Gorishoek verdronken Kees Geluk redt oom en drie kinderen DEZE WEEK Openstelling zondag lukte met SGP stemmen tegen Wethouder Boender hoopt op vlammend protest van kerken Thools raadsverslag in vogelvlucht Het valt me tegen Ook de VVD Roeping Grote vrees Wat wil God Stemming Geestelijke vrijheid Geen woord te veel Geringe accommodatie Harde stenen slijpen 't ijzer, harde stoten maken wijzer 28c Jaargang no. 36 Donderdag 20 juli 1972 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phiiipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7,50 per halfjaar, per post 9,Losse nummers 35 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Men zal het niet zo vaak horen uit de mond van de bejaarde, van de ervaren, van een ook wijze wethouder als de heer Boender is; een vlammend protest. Toch zijn deze woorden hem dins dagavond in de Thoolse raadszaal ontvallen. Dat gebeurde tijdens een principieel debat, in een duidelijk wat emotionele sfeer. Inclusief de voorzitter - bij absentie van drie -zien we veertien mensen zich buigen over een verzoek van een ten nisvereniging en meteen is er een duidelijke scheidslijn getrokken. Veertien volksvertegenwoordigers die het collectief goed met de streek menen, waarover ze gesteld zijn te besturen maar het gaat nu over de zondag. Het gaat om een principiële uitspraak. In feite was die al veel eerder gevallen. Om te beginnen tijdens de eerste begro tingsbehandeling. Daarin kwam im mers ook voor de post voor onderhoud van het Vossemeerse sportveld en van de Vossemeerse kermis. Toen reeds lagen de papieren op tafel. Maar bij de SGP broeders leefde waarschijnlijk nog de hoop, dat het hier veel meer ging om bestendiging van een gegroeide situatie dan om het principe zelf. Niet omdat hierover bij de SGP zelf enige twijfel zou bestaan. Een tweede maal was er eenzelfde duidelijke vingerwijzing, toeni :iet ging over openstelling var het toekomstig zwembad in Thr /stad (op zondag). Opnieuw een dui £jke uitspraak. Voor de SGP fractie duidelijker nog dan tevoren. Het girv^iamelijk niet meer om een al gegroeid( tuatie. Het was geheel nieuw. Waarom dan van SGP zijde voor deze derde maal een opnieuw uitvoerige standpuntbepaling? Een tegelijkertijd voor de gehele fractie, maar vooral voor wethouder Boender zo bijzondere teleurstelling.? Men zou na de twee voorgaande peilingen noch een teleurstelling, noch een (door de SGP) andere uitslag kunnen verwachten. Toch kunnen we zeker voor dat eerste begrip opbrengen, met name voor de heer Boender. Toegeven, het is een geheel andere bestuurlijke situatie dan voor de herindeling. Niemand van het nieuwe bestuur heeft nog enige verantwoording voor 't oude.Maar inderdaad is in alle toonaarden bezongen dat het oude niet overhoop gehaald moet worden. Veelal door alle politieke groeperingen. Zo goed als destijds Vossemeer begrijpelijk voor zijn bestaande vrijheden vocht, zo zwaar zou het toch wel op de Thoolse maag liggen, wanneer bijvoorbeeld de sportclub Stavenisse van de huidige gelegenheid gebruik zou maken -die gelegenheid bestaat via de samenstelling van de Thoolse raad- om in die woonkern zondagvoetbal te verwerven. Inderdaad, men kan tegenwerpen, dat wanneer er daar inderdaad behoefte aan die zon dagvoetbal bestaat, waarom dan niet? Ons land kenmerkt zich immers vooral door de geestelijke vrijheid? Toch zou men ook als door dik en dun vrijheidsminnende achter zo'n geval een vraagteken plaatsen. Laat staan de SGP fractie die prin cipieel al tegen zondagssport is. Ieder Tholenaar is voldoende op de hoogte om te weten dat 't die mensen niet te doen is om andermans vreugde te ontnemen, maar dat ze zulks uit overtuiging op grond van hun bijbelse opvatting wensen te weren. Het is des te meer logisch dat het voor hen een teleurstelling is, wanneer een wel gegroeide situatie overhoop wordt gehaald.Dat was hier in feite het geval. Wethouder Boender had met zijn Het leek dinsdagavond In de broeierige raadszaal - maar dat was het deze 18 juli ook daarbuiten - dat er maar een vakantieagenda viel af te werken. Dan was men vergeten, dat de ten nisvereniging „Eegedima" uit Tholen- stad het verzoek had gedaan de ten nisbanen ook op de zondag te mogen gebruiken. r*et meerderheidsvoorstel van b. en w. collega's destijds ingestemd met ten- nisveldenaanleg in Tholen-stad, zoals ook reeds eerder met sport veldenexploitatie was ingestemd. Bovendien was het toen eigenlijk nauwelijks punt van bespreking geweest of er al of niet op zondag zou worden gespeeld. Dat vraagteken bestond noch bij de toenmalige VVD, CHU, ARP of welke andere politieke partij ook in die voormalige Thoolse raad. Evenmin bij de vereniging zelf. Nu ligt dat duidelijk heel anders. We herin neren in dit opzicht nogmaals aan de 2 voorgaande principiële discussies in de Thoolse raad. Is het nu echter ook niet zo, dat door die voorgaande uit spraken de mogelijkheid wordt aangegrepen om van de gelegenheid te profiteren? Dit nu roept bij ons toch enige vraagtekens op. Moeten we dat inderdaad doen? We twijfelen helemaal niet aan de overtuiging va: de tennissers in Tholen dat er behoefte is om hun sport op bepaalde uren te kunnen beoefenen. Dat neemt toch niet weg dat minstens de indruk wordt gemaakt. Zo bezien kan .men er inderdaad inkomen, dat wethouder Boender zich min of meer „bekocht"., voelde. Denk daarbij met name aan de loyale SGP houding tot aanleg van die accomodatie. Nu komt dan het gehoopte vlammend protest van diezelfde volksvertegen woordiger. Daarmee hebben we wel enige moeite. We willen toegeven dat dit commentaartje zo vers van de lever en onmiddelijk na die raadsvergadering uit de pen is gevloeid. Toch rijst bij ons de vraag of in een vlammend protest kerken en chr. verenigingen in onze streek moeten worden betrokken.Van zelfsprekend kennen we de SGP op vatting,dat één zondagsontheiliging er een te veel is,maar of de scheidslijn vanuit de raadszaal doorgetrokken moet worden naar de kerken -ook al te zeer verdeeld in onze streek- blijft voor ons toch wel een grote vraag. Immers, men kan wel aannemen.dat zowel meerderheid kerken als meerderheid chr. verenigingen wel een vlammend protest wil laten horen,maar 'n vraag is toch wel of kerk en vereniging op Tholen zich hiermee unaniem willen bemoeien. Aan nog weer een scheidslijn is er bepaald geen behoefte.Onze huidige regering schijnt het maar een goed jaar te hebben gered. Op de Thoolse situatie teruggebracht menen we dat vooral de kiezer ten aanzien van dit alles straks hopelijk weer een uit spraak zal kunnen en mogen doen. Duidelijker; het volk krijgt de regering die het wenst. Het kan een verkeerde regering zijn. Maar ook Israel kreeg in ;Saul en koning. Zonder vlammend protest. Op onverklaarbare wijze is vrijdagmiddag 4 uur de 32 jarige Johs.G. van de Luijtgaarden uit Zevenbergen bij Gorishoek om het leven gekomen. De man was met zijn drie kinderen van 4 - 8 en 9 jaar en met zijn 64 jarige oom in een polyesterboot aan het vissen ongeveer 200 meter uit de wal. De boot lag voor anker. Ter plaatse staat veel stroom en is de Oosterschelde 47 meter diep. Het kan zijn dat het anker is gaan werken, maar in elk geval is de boot omgeslagen. Alle inzittenden raakten te water. De drie kinderen wisten zich met watertrappen drijvend te houden en de bejaarde oom kon de omgeslagen boot grijpen. De 32 jarige Luijtgaarden lag toen in de kiel van de boot, wat werd gezien door Kees Geluk uit Sint Maartensdijk, die met zijn boot vlakbij lag en onmiddellijk te hulp schoot. Hij trok eerst de kinderen binnen boord en toen hij de oudere man greep zag hij de boot met het slachtoffer in de diepte verdwijnen. Gezien de situatie wordt het niet uitgesloten geacht, dat het slachtoffer, die zonder enig teken van leven in de boot lag. door een hartaanval was getroffen van de schrik. Het stoffelijk overschot werd nog dezelfde avond omstreeks half elf op de slikken gevonden. was om dit verzoek in te willigen. Daarmee was voldoende voer aanwezig om opnieuw tot een uitvoerige prin cipiële discussie te komen, waarbij met name wethouder Boender zich bijzonder teleurgesteld toonde en hoopte dat de kerken en christelijke verenigingen op Tholen een vlammend protest zouden doen horen. De SGP-wethouder had zich als laatste in de discussie gemengd en verklaarde dit niet te doen als wethouder, maar als raadslid en dan nog een persoonlijke mening verkondigend. Wel wenste hij zich volledig aan te sluiten bij hetgeen eerder door de SGP- woordvoerder, de heer L.J. Koopman was gezegd. Zelf tastte hij echter nog wat dieper in het verleden. „Ik zou het zeer betreuren, wanneer de raad zich in deze tegenover Gods wil zou stellen, want dit verzoek inwilligen is lijnrecht in strijd met de eis van God", zo begon de heer Boender. „Het is meer dan 12 d 13 jaar geleden, dat we in deze zaal gronden hebben aangekocht voor sportvelden in Tholen. Als SGP hebben wij daarin toegestemd op voorwaarde, dat die sportvelden niet op zondag gebruikt zouden worden, In de gebruiksverordening werd dat vastgelegd. Een paar jaar geleden gebeurde precies hetzelfde met de tennisbanen. Er is toen niet eens over gepraat. Men vond het een van zelfsprekende zaak dat die banen zondags gesloten zouden zijn. Ook de tennisvereniging zelf. U kunt begrijpen, hoe teleurgesteld ik thans ben door het verzoek van dat bestuur. Ze zijn volkomen op de hoogte van het verleden, maar ondanks dat tóch dit verzoek. Het stelt me bitter teleur. Als de raad dit verzoek nu gaat inwilligen, zou me dat nog meer teleurstellen. Ik hoop echter, dat het anders zal uit vallen. Mocht de raad toch beslissen tot zondagsopening, dan hoop ik dat de kerken als representanten van een overgroot deel van onze bevolking dan hoop ik dat ook alle verenigingen, die Gods woord eerbiedigen, een vlammend protest zullen laten horen, om de zondag in ere te houden. Het zijn gemeentelijke eigendommen, die we hier ter beschikking stellen. Het gaat er niet om een ander onze wil op te leggen. Ieder mag thuis tennissen zoveel hij wil. Daarover hebben we als mens tegenover mens, maar hebben we ook als raadsleden niets te vertellen. Het gaat hier om gemeentelijke bezittingen, bezittingen ondertussen ook waaraan door alle burgers is meebetaald. Die gaan we nu openstellen in strijd met Gods wet. Ik hoop van harte dat de raad dit verzoek zal afwijzen, zo besloot wethouder Boender zijn betoog, duidelijk wat meer geëmotioneerd dan men van hem gewend was. Mevrouw M.J. Renes-van Geer (VVD) haakte er even op in. „Met alle respect voor uw overtuiging en voor uw betoog, omdat ik ook wel aanvoel, dat het uit de grond van uw hart komt, begrijp ik toch niet waarom u dit eerst thans aanvoert en niet een vorig maal bij de kwestie openstelling zwembad Tholen. Een vorig maal", zo merkte mevrouw Renes vervolgens op, zei raadslid Koopman, dat zijn kiezers zich zouden afvragen of hij had zitten slapen door te stemmen voor openstelling zwembad op zondag. Wanneer wij nu tegen dit verzoek zouden stemmen, zou onze aanhang zich eveneens afvragen, of we wel goed wakker waren". Wethouder Boender: „Misschien, heel misschien". De discussie over het verzoek van de tennisvereniging was geopend door raadslid L.J. Koopman als woord voerder van de SGP-fractie. ,,U begrijpt, meneerde voorzitter", aldus de heer Koopman, „dat wij uw meer derheidsvoorstel om het verzoek van „Eegedima" in te willigen niet zomaar voor kennisgeving kunnen aannemen. Het verdriet ons zeer, dat we als raad wederom met een dergelijk verzoek worden geconfronteerd. Voor de tweede maal in zo korte tijd moeten we terug grijpen naar een principieel betoog. Bij beëdiging van raadslid Polderman is door de voorzitter gesteld, dat de verstandhouding in de raad goed is. Inderdaad, maar deze dingen doen ons zeer. Destijds hebben we in de tweede kamer heel wat moeten aanhoren over de vrijheid van Oud-Vossemeer. Ik heb me toen wel eens afgevraagd: waar kom je als raadslid toch voor te staan. Het was immers te Oud-Vossemeer een vergroeide zaak, dat men zondags voetbalde en kermis had. „Niet dat wij als daarmee als SGP instemmen, maar men kan zich in denken dat het voor de raad niet prettig was om dat te verbieden. Al moet Gods woord als richtsnoer wel prevaleren. Echter, het blijft helemaal niet bij Oud- Vossemeer, maar we zijn bezig voor de gehele gemeente de zondag te ont heiligen en de sport op Gods dag toe te staan. Dat stelt me teleur en doet pijn", zo vervolgde de heer Koopman. Hij greep vervolgens terug op de ver slagen van intervieuws met politieke voormannen, afgedrukt in de Een- drachtbode van 18 en 25 maart 1971. Het mag voldoende bekend zijn, dat ik voor wethouder Moerland alle respect heb. ook waardering voor het vele wat hij voor de streek doet. Toch wil ik herinneren aan zijn uitspraak tijdens genoemd intervieuw, namelijk dat hij de bestaande situatie in Oud-Vossemeer niet graag zou verbieden, maar an derzijds evenmin propageren om dat ook in andere kernen te gaan doen. Daarin zat toch duidelijk het standpunt om althans de gegroeide situatie te bestendigen. In soortgelijke zin heeft wethouder Moerland zich uitgelaten tegenover een verslaggever van „Het Vrije Volk" in dezelfde tijd. oie verslaggever con cludeerde dat de PvdA op Tholen een gematigde partij was en ik was het daarmee eens. Ik kan ook nog begrijpen, dat u zich niet zoals het zelfde Vrije Volk het uitdrukte, niet laat persen in een middeleeuws SGP- kostuum." „Jammer en te betreuren is nu echter dat u wel instemt met overal zon dagsopeningen". Ook de huidige VVD-wethouder 'Scherpenisse stelde in een soortgelijk intervieuw: „Als je moeilijkheden wilt zoeken, moet je de boel door elkaar gooien. Ook hij wilde de Vossemeerse situatie wel bestendigen, maar dan ook zeker niet verder gaan. Wat zien we nu van de VVD? „Het spijt me", zo ver volgde dhr Koopman, „dat ir. Geuze niet aanwezig is,vooral om de reden van zijn absentie, terwijl dhr De Korte, zijn fractiegenoot, met vakantie is. Toch moet het me van het hart hoe in die tijd van CHU-zijde werd gezegd: „De dingen die als goed ervaren zijn, moeten we niet om zeep helpen. Nu zijn we echter doende de eigenheden en ver worvenheden van ons eiland door enkele vreemdelingen te laten ombuigen. We gaan goede dingen om zeep helpen". De ARP-woordvoerder zei voor de verkiezingen bij een intervieuw: „Je moet de verwordpnheden en het eigene van de kernen zoveel mogelijk in tact laten. We zijn echter nu bezig dat eigene van Tholefi-stad overhoop te halen. Onze roeping is, zo vervolgde raadslid Koopman, die zich evenmin kon verenigen met een halve zon dagsheiliging van de KVP, hetzij als staatsman, als onderwijzer, huisvader of vriend, in het openbaar of thuis, om de dag des Heeren te verdedigen. Een verplichting volgens het vierde gebod: gedenk de Sabbatdag dat gij die heiligt. Het is geen dag van de wereld, geen dag van een mens, van een gemeente, maar een dag die de Heere gemaakt heeft, een dag om ons in Hem te verheugen. Dat is geen blijdschap op een voetbalveld of dergelijke, maar een verblijd zijn in God. De heer Koopman verwees hierbij naar enkele bijbelteksten. „Mijnheer de voorzitter, de vrees van Oud-Vossemeer is veranderd in een veel groter vrees van de SGP en van vele anderen in onze gemeente. Daarom vragen zij u terug te komen van uw besluit, want alleen dan is het goede voor onze gemeente te verwachten. Een groot staatsman zei 't zo: Indien wij blijven bij de beginselen des bijbels, zal ons land welvaren. Indien wij zijn in zettingen veronachtzamen, zijn voorschriften verwaarlozen, zijn gezag verwerpen, geen mens kan zeggen hoe snel wij zullen verzinken. Of die andere uitspraak: neem de zondag weg, neem de religie weg, neem het gezag weg, neem de band weg, wat overblijft is bandeloosheid. Twee uitspraken die voor zichzelf spreken in het jaar onzes Heeren 1972", zo besloot raadslid Koopman zijn uitvoerig betoog. Zijn fractiegenoot J.I. Hollebrands verklaarde daaraan nog een kleinigheid te willen toevoegen. „Wanneer ik terugga in de historie," zo begon dhr. Hollebrands, „dan was er toen een algemene christelijke kerk, dus geen hervormde of gereformeerde, geen katholieke of oud-gereformeerde, maar een kerk. Ze had haar oorsprong in de eerste christenheid. Men hield de zondag in ere. Zelfs enkele romeinse keizers verboden alle slaafsheid op zondag, maar ook sport en spelen. Het is dus niet het enge begrip van de SGP om de zondag te heiligen, maar van onze destijds enige algemene chr. kerk, van Gods woord. Daarom ook ben ik het niet eens met collega Van Kempen, want het gaat er niet om wat de mens, maar wat God wil. Het is ook hier niet een ja of nee omdat het volk het wil, maar of het op grond is van Gods woord. Wat is er niet gedaan om Oud- Vossemeer zijn vrijheden te laten, maar wat zien we nu?: als Vossemeer het mag, dan willen wij het ook. Volgens mij was er inderdaad de tendens bij alle politieke partijen om de bestaande situatie te handhaven en niet te doorbreken zoals we nu bezig zijn te doen". Het A.R.P.-raadslid W.C. van Kempen had al eerder verklaard zich te con formeren aan zijn bij de zwem badkwestie bepaald standpunt, namelijk dat hij persoonlijk die zon dagssport niet zou verkiezen, maar anderen niet hetzelfde standpunt zou willen opdringen. „Ik ben in deze zaal geen particulier, maar raadslid, ook voor burgers die er anders over denken dan ik er over denk. In dit opzicht ben ik het eens met het citaat van ir. Geuze uit de Galatenbrief, waarin wel degelijk over geestelijke vrijheid wordt gesproken. Er is ook de verantwoordelijkheid van het individu. Ik moet u zeggen dat ik met dit verzoek niet blij ben. Daarom zou ik er ook de /oorwaarcfe aan wiffen verbinden dat er op zondag geen com petitiewedstrijden moeten plaatsvinden en er ook niet voor 12 uur wordt begonnen. De voorzitter wijst er op dat er in het verzoek ook niet over wed strijden wordt gesproken". Dhr. Hollebrands vindt dat de vrijheid in de Galatenbrief een andere vrijheid is dan door de heer Van Kempen wordt verondersteld te zijn. Het betreft hier geen commerciële zaak, maar een scheppingsgebod Wethouder Moerland had al eerder geïnterrumpeerd op het betoog van de heer Koopman. „In mijn verklaring voor de verkiezingen heb ik nooit beweerd verzoeken als deze te zullen afwijzen, maar alleen gezegd, dat ik in de andere kernen geen zondagssport zou propageren. Het verzoek wat hier ligt is niet van mij. De SGP wil echter haar eigen visie ook aan anderen opleggen. Het is eigenlijk de meest bevoorrechte groep in ons land, want bij alle gemaakte wetten is er een clausule dat men vanwege gewetensbezwaar ontheffing kan krijgen. Waarom doet de SGP dan niet precies zo tegenover andersdenkenden?" De heer Van Kempen wil er in elk geval niet in zien, dat men thans een verordening gaat maken om ook alle voetbalvelden op zondag open te stellen. „Beslist niet", antwoordt de voorzitter, „Het gaat hier uitsluitend om het verzoek van de ten nisvereniging". Wel had burgemeester Van Boeijen in een enkel betoog beluisterd een zekere antithese tussen de autochtone Thoolse bevolking en zij die hier later waren komen wonen. Hij vond dat er geen scheidingslijn moet worden getrokken. Daartoe is ook niet de minste reden, vond de voorzitter. Men moet geen soort tweede rangs burger gaan kweken. Dhr Koopman: „Ik zou niet graag beweren dat alle import hier de boel overhoop wil halen, maar het komt wel vaak uit die hoek, de goede niet te na gesproken". Mevrouw J.M. Deurloo-Van Broekhoven (KVP) wijst er op hoe de v— tennisvereniging „Eegedima" 125 leden telt met nog een flinke wachtlijst. Er zijn hiervoor slechts 2 tennisbanen, wat dus betekent dat ze overbezet zijn. Veel leden zijn door werk of studie niet in staat tot die ontspanning op de werk dagen. Voor die leden is het van belang dat er ook zondags gespeeld kan worden. Bovendien is er geen personeel voor nodig. De leden doen het werk zelf. Een belangrijk punt vindt mevrouw Deurloo dat zij die zondags willen tennissen dat kunnen doen, maar dat anderen dat evengoed kunnen nalaten. De heren A. Kurvink en het nieuwe SGP-raadslid L. Polderman verklaren zich bij de mening en het betoog van hun fractiegenoten aan te sluiten. De voorzitter concludeert dat de standpunten opnieuw voldoende kenbaar zijn gemaakt. Daarbij zijn er twee belangrijke uitgangspunten. De ene partij wenst in geen enkele vorm zondagssport, een ander deel van de raad wil dat niet verbieden wanneer er desgevraagd behoefte aan bestaat. Hij vreest dat het meningsverschil door verdere discussie niet wordt overbrugd en daarmee zijn alle leden het wel eens. De voorzitter begrijpt dat de SGP- fractie stemming wenst. Daaraan wordt gevolg gegeven. Voor inwilliging van het verzoek der tennisvereniging zijn mevrouw Renes en dhr. Van Engelen (beiden VVD), mevrouw Deurloo (KVP), de heer Van Kempen (ARP), de heren Van Schetsen, Kloet, Goud zwaard, en Moerland (PvdA). Tegen zijn de heren Boender, Koop man, Kurvink, Hollebrands en Polderman, waarmee het meer derheidsvoorstel van B. en W. is aangenomen met 8 tegen 5: stemmen. Een vlammend protest Tennissen op zondag werd voor Thoolse raad een flinke discos- siehap Holland Huls eigendom nu gemeentelijk Nieuw raadslid beëdigd Hart voor de brandweer Aan het spit op de Bergse brade rie Telers en veiling kregen oppep- pertje Stijgende Rode Kruiscollecte in Tholen Jan Overeenkam gunt ook ander frisse lucht Openbare werken en specialiseert centraliseert Dit nummer pagina's. bestaat uit 8 Na de uitvoerige discussie over het verzoek van de Thoolse tennisvereniging tot gebruikmaking van de velden op zondag, werden de overige agendapunten vrij vlot afgewerkt. Het betekent voor uw verslaggever-echter, dat na de ruime weergave van die discussie noch tijd noch ruimte overblijft om de overige agendapunten deze week het volle pond te geven. Voorzover nodig komen we er later nog op terug, evenals op de ingediende ragen. Dat beperkte zich tot drie. In deze juliraad was er geen vragenuurtje, ook al was dan een nieuw kwartaal begonnen, zoals was afgesproken. De datum voldeed wel aan een vragenuurtjes-eis. Burgemeester van Boeijen vond echter vanwege de absentie van vier leden dat de rondvraag beter naar de augustusvergadering kon worden verschoven. Daarbij wilde ook mevrouw Renes, en die overigens toch wel iets op het zwanenhart had, zich neerleggen. Voor deze raad waren verhinderd wegens omstandigheden van persoonlijke aard de heren ir. Geuze en van der Linde, terwijl de heren Scherpenisse en De Korte ïun stoel leeg lieten vanwege vakantie. Na opening werd het nieuwe raadslid L.A. Polderman (S.G.P.) binnengeleid door het oudste raadslid Hollebrands en het jongste Van Kempen. De vereiste eden werden afgelegd. De raadsvoorzitter burgemeester J.E. van Boeijen, gesterkt door een vier weekse vakantie, begon met het nieuwe raadslid geluk te wensen. U bezet een stoel van het zeer gewaardeerde raadslid A.J. Smits, die door omstandigheden moest bedanken. Dat brengt enerzijds verplichting mee, het zal anderzijds voor u een overbrugging betekenen van een leemte na het wethoudersschap van Scherpenisse. Dit laatste betekent echter ook, dat u nauw bij het gemeentebestuur was betrokken en we hopen daarvan te mogen profiteren. Opnieuw en in groter verband wórdt U met de bestuurlijke zaken van een gemeente geconfronteerd. De samenwerking in de raad is goed. Ik hoop dat u daartoe ook mag bijdragen en u veel werk zult mogen doen in het belang van Tholen, zo besloot de burgemeester zijn welkomstwoord tot het nieuwe raadslid. De heer Polderman dankte voor die woorden en verzocht meteen -om het presentiegeld voor deze raad waar te maken- of hij ook al een schriftelijke vraag mocht indienen. Dat kon vanzelfsprekend worden toegestaan, want dhr. Polderman is nu volwaardig lid van groot Tholen. Hamerstukken werden de voorstellen tot garandering van rente en aflossing geldlening voor 30 premie huurwoningen. De stichting „Beter Wonen" zal die 30 huizen bouwen in Scherpenisse, Stavenisse en Oud-Vossemeer. Hamerstuk was ook de grondverkoop voor de bouw van 30 bejaardenwoningen, waarvan 13 in Oud-Vossemeer, 4 te Stavenisse en 13 te Sint Maartensdijk. Een bijdrage van 21.000,-voor verbetering kleedgelegenheid ten gunste van de voetbalvereniging „Tholense Boys" kwam ook zonder discussie figuurlijk op tafel. Mevrouw M.J. Renes-van Geer (V.V.D.) informeerde wat te doen, wanneer er toch nog een of meer aanvragen komen om gemeentelijke subsidie in een onrendabele elektriciteits- of waterleiding aansluiting voor tuinbouwbedrijven. Er lag een voorstel om de verordeningen dienaangaande uit vorige woonkernen vervallen te verklaren. Wethouder Boender zei, dat van de 7 kernen er maar 5 die verordening hadden en dat de laatste jaren praktisch geen aanvragen meer binnenkwamen. Zou er nog een aanvrage komen, dan valt die altijd nog te bekijken. Een dure zaak vond de heer A.M. van Engelen de voorgestelde aankoop van drie bestelauto's voor de afdeling gemeentewerken. Kan dat niet met wat minder en kunnen de gemeentewerklieden niet op eigen woonkern blijven werken? Burgemeester van Boeijen en wethouder Moerland gaven daarop nadere toelichting. Een uiteenzetting die men, wat inhoudt betreft, kan vergelijken met het verhaal dat we in dit nummer maakten over reorganisatie en centralisatie gemeentedienst. Mevrouw Deurloo informeerde waarom niet alle drie de auto's bij Thoolse leveranciers waren* gekocht. De voorzitter antwoordde dat men voorkeur gaf aan één dealerschap. De heer van Kempen vond dit laatste hoogstens belangrijk gedurende het eerste garantiejaar. Ook hij had verwacht, gezien het goede garagebestand op Tholen, dat de auto's van streekleveranciers betrokken waren, al is het dan ten dele wel gebeurd. De heer Koopman was daar ook voorstander van, al moet het dan niet ten koste gaan van de gemeente. De raad besloot in elk geval tot aankoop van de drie voertuigen. De naamgeving voor de nieuwe school te Sint Maartensdijk werd tot de au gustusvergadering uitgesteld aangezien de oudercommissie nog met een suggestie zal komen. Het Holland Huis te Scherpenisse werd door de gemeente overgenomen met inventaris en al? Informeerde mevrouw Renes. Denkelijk wel, was het antwoord. Voor deze week moeten we het er nu maar bij laten. Het was echt nog geen vakantievergaderingetje. We zien het er ook voorlopig niet van komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1