Gemeente Tholen wil het Holland Huis in Scherpenisse overnemen Olympiade gordijn Zeedijk Oud-Vossemeer wordt aan openbaar verkeer onttiMken Veiling Sint-Maartensdijk voor het eerst met nadelig saldo Vijf Sint Philipslandse geslachten in Lievensberg Omzet elektriciteit steeg met 46.8% SUBSIDIES Nog geen zomerzon op Thoolse arbeidsmarkt DEZE WEEK 27V2 miljoen bloemengroeten Raadsvergadering dinsdag 18 juli 19.30 uur Flinke opknapbeurt Nieuwe kleedaccommodatie Drie bestelauto's voor gemeentewerken Dertig premie- en dertig bejaardenwoningen Personeelsbezuinigingen veilplicht naleven Nieuwe kabels Het geheim der gezelligheid ligt eenvoudig in de aandacht voor het kleine Samen met Stavenisse 28e Jaargang no. 35 Donderdag 13 juli 1972 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7,50 per halfjaar, per post 9,Losse nummers 35 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3.00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer De gemeenteraad van Tholen vergadert dinsdagavond 18 juli om half acht in het gemeentehuis aan de Hoogstraat in het stadje Tholen. Er is als het ware een vakantie-agenda, met weinig omstreden punten. Verwacht mag worden, dat het geen latertje wordt. Temeer niet, daar verschillende raadsleden wegens vakantie afwezig zullen zijn.De heer L. A. Polderman uit Scherpenisse zal er beslist wel moeten zijn, want hij wordt beëdigd als nieuw raadslid. In de SGP- fractie volgt hij de heer A. J. Smits uit Stavenisse op. De Stichting Gemeenschap Eiland Tholen wil de eigendom en het beheer van het Holland Huis te Scherpenisse om niet overdragen aan de gemeente Tholen, evenals de nog aanwezige 11.000 gulden. Voorwaarden daarbij zijn dat het geld benut wordt voor ver» betering van de vloer en de verwarming. Verder dient de bestemming van het Holland Huis onveranderd te blijven zo lang aan die bestemming behoefte be staat en niet op andere wijze in voldoen de mate in die behoefte wordt voorzien. Bovendien dient het op de erfpachts- grond opgerichte gemeenschapshuis be schikbaar te blijven voor agrarische activiteiten (regionaal en lokaal), welke activiteiten voorrang zullen genieten. Schoolstraat te Stavenisse en 8 aan de secretaris Rijstenbilstraat te Oud- Vossemeer. Genoemde stichting vraagt voorts daar toe de benodigde grond te willen ver kopen. Verder vraagt de stichting „Beter Wonen" benodigde grond aan haar te verkopen voor 30 bejaarden woningen. Daarvan worden er 13 in Oud-Vossemeer gebouwd, 4 te Stave» nisse en 13 te Sint-Maartensdijk. Voor particuliere bouw vraagt de heer J. F. Kousemaker te Tholen garantie op een aan te gane geldlening. Een zelfde verzoek is er van de heer F. B. Kalker te Tholen. B. en w. willen van de raad wel machtiging om deze garandering voor taan aan het dagelijks bestuur te dele geren. Dat kan de procedure bespoedi gen. De voormalige gemeenten op Tholen hadden met uitzondering van Scherpe nisse een regeling, waarbij subsidie verleend kon worden in de kosten van onrendabele elektriciteits- en waterlei dingsaansluitingen. De laatste tijd zijn er dergelijke verzoeken niet meer ont vangen, waarom b. en w. van mening zijn, dat die verordeningen wel opge heven kunnen worden. Het bouwrijp maken van gronden kost ook geld, wanneer ze buiten de grenzen vallen van de bestemmingsplannen. B. en w. vinden dat ook bij uitgifte 2,50 ,per m2 te moeten vragen in de kosten voor het bouwrijp maken. B. en W. gaan akkoord met die voor waarden. Zij noemen een goed functio nerend verenigingsleven de maatschap pelijke stoffering van een samenleving, waarvoor een doelmatig verenigingsge bouw nodig is. Het college wil het r* i Holland Huis een flinke opknapbeurt SpOrtVelft JuOeKWeg waarvoor totaal 41.500 gulden geven uitgetrokken wordt: een gasgestookte centrale verwarming van 10.000 gulden, herstel van de vloeren voor 5550 gulden en nog diverse andere voorzieningen. De grond waarop het Holland Huis werd ge bouwd, is door de Zeeuwse Landbouw Maatschappij tot 1 jan uari 2008 in erf pacht uitgegeven. De gemeente heeft nu overeenstemming bereikt omtrent de aankoop van de 718 m2 grond. B. en w. doen verder een voorstel 22.382,00 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van drie bestelauto's voor de Thoolse gemeentewerken. Het wordt één kleine bestelauto Renault 4 Fourgonette van 5870,00 voor de monteur die belast is met het onder houd van de rioolzuiveringsinstallaties, gemalen en rioolpompen. Voor een te formeren algemene onderhoudsploeg en straatmakersploeg zijn twee bestel auto's nodig: een Ford Transit FT 100 met gesloten laadbak van 8415,00 en een Ford Transit FT 100 met open laadbak van 8097 gulden. De gemeenteraad zal gevraagd worden een geldlening te garanderen voor de bouw van 30 premie-huurwoningen. Het verzoek hiertoe kwam van de stichting „Beter Wonen", die tot de bouw zal overgaan. Voor de 30 premiewoningen is 1.400.000,nodig en voor die lening is gemeentelijke garantie ge vraagd. Van de 30 komen er 13 huur woningen aan de Maria van Nassaustraat te Scherpenisse, 9 aan de Burgemeester en wethouders van Tholen willen in de begroting 1972 als nog subsisieposten ramen voor de zang en schietverenigingen. Voorde zangverenigingen 750 gulden en voor de schietverenigingen 700 gulden. Met toepassing van de vorige maand goedgekeurde subsidieverordening kunnen hieruit bijdragen worden verleend aan degenen die een verzoek indienen. Dan moet echter wel aan de voorwaarden voldaan worden die in de subsidieverordening gesteld zijn. In de voormalige gemeenten Sint-Annaland en Poortvliet werden de zangverenigingen gesubsidieerd met het oog op de kosten van zaalhuur. Het bestuur van de voetbalvereniging „Tholense Boys" verzocht medewerking aan het gemeentebestuur voor de bouw van een nieuwe kleedaccommodatie op het sportveldencomplex aan de zoek weg. Het bouwplan is- afgestemd op het model zoals dat in Bruinisse is ge realiseerd. Uit de jaarcijfers van Fleurop- Interflora over 1971 komt naar voren, dat de mensen op de wereld ondanks alles elkaar heel sympathiek vinden. Maar liefst 21Vi miljoen bloemetjes zijn vorig jaar via Interflora bij blije mensen bezorgd. Dat waren er ruim een miljoen meer dan het jaar daarvoor. Dit aantal betekent, dat elke minuut 64 mensen ergens ter wereld met een bloemengroet worden blij gemaakt. Ook in ons eigen land steeg het aantal bloemenorders, dat tussen de 1511 aangesloten bloemisten werd uitgewisseld, n.l. naar ruim 840.000 (vorig jaar 788.000). Stond ons land in 1970 nog op de vierde plaats wat het aantal bloemengroeten per 1000 inwoners betreft, in 1971 neemt Nederland de tweede plaats in, met 78,8 orders per 1000 inwoners, na Zweden! Nederland neemt in Europa de derde plaats in wat het aantal Fleurop- groeten betreft per aangesloten bloemist, na Zweden en Noorwegen. De bloemenchèque in de uitvouwbare rozet mocht zich in 1971 in een grote belangstelling van de Nederlandse bloemenminnaars verheugen; men verraste er 24.000 relaties mee, tegen 12.000 in 1970. In het kader van de Olympische Zomerspelen td München is er als noviteit een gordijnstof bedrukt met de Olympische ringen in de orginele kleuren. De achtergrond wordt gevormd door verschillende afbeeldingen van diverse takken van sport. Deze in één kleurstelling vervaardigde Pflegeleicht driikstof uit 100% rayon, genaamde „Olympic", is bijzonder geschikt als gordijn in een jongens kamer, dan wel zeer toepasselijk voor het interieur van clubhuizen. Dit 120 cm. brede gordijn met zijn aktuelei voorstellingen is tegen de prijs van ca. /'8,95 per meter te verkrijgen bij de erkende wohiiiginrichterszaken. Dit model is door de K.N.V.B. en de N.S.F. goedgekeurd. De kosten zullen bij zelfwerkzaamheid der leden ongeveer 34.284,77 bedragen. Voor de bouw van kleedaccommodaties in de kernen Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Annaland zijn gemeentelijke bijdragen in het vooruitzicht gesteld van elk 21.000,Twee hiervan kunnen in 1972 nog in uitvoering worden genomen. In de kern Tholen voldoet de kleedge legenheid helemaal niet aan bepaalde eisen. Mede door de grootte der vereni ging is men letterlijk uit de bestaande povere accomodatie gegroeid. B. en w. stellen voor om de bijdrage van 21.000,thans voor Tholen beschik baar te stellen. Nu Tholense Boys vierde klasser werd en daardoor in KNVB verband gaat voetballen, de lagere elftallen spelen in de afdelingen van een KNVB onder af deling, zijn er ook hoger eisen. Pro motie, dus uitkomen in de vierde klas kan de KNVB alleen dan toestaan aan Tholense Boys, wanneer het speelveld wordt verbeterd (bezoding kale plekken, enz.), de doelen opnieuw worden ge schilderd, de hoekvlaggen volgens de voorschriften zijn, de aanwezige slenk in noordelijke richting aanvullen met grond en herleggen van de zode. De eerste twee voorwaarden kunnen in eigen beheer worden opgelost. Voor de wettelijk voorgeschreven hoekvlaggen zal Tholense Boys zelf zorgen en de ver beteringen van het speelveld worden op 5000,geraamd. Dit laatste bedrag willen b. en w. be schikbaar stellen. Er is ook nog een verzoek van de voet balvereniging Tholense Boys om de be nodigde grond voor de nieuwe kleed accommodatie aan de vereniging in eigendom over te dragen. B. en w. voelen daar echter niet voor, aangezien het hele sportveldencomplex gemeente eigendom is. Men is wel bereid opstal recht te verlenen tegen een vergoeding van 5,per jaar. Dit voor een peri ode van 30 jaar. Naar aanleiding van een verzoek van het waterschap Tholen willen gedeputeerde staten van Zeeland 310 meter doodlopende weg in de Van Haaf- tenpolder te Oud-Vossemeer aan het openbaar verkeer onttrekken. Het gaat hier om de Zeedijk, waaraan de woningen en het landbouwbedrijf van de heren W. A. en G. L. D. Daakeer staan. Het waterschap voert aan dat vele recreanten, voornamelijk sportvissers, hun auto's op deze betrekkelijk smalle landbouwweg parkeren. Daardoor ontstaan dikwijls moeilijkheden voor het bereiken van de boerderij met auto's en landbouwmachines. Het verkeer om en op de boerderij is meerdere keren zeer hinderlijk doordat auto's voor de schuur worden geparkeerd waardoor deze onbereikbaar is. In het kader van de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal worden juist voor het begin van de Zeedijk andere wegen aangelegd, zodat recreanten via deze nieuwe wegen en oprit gemakkelijk de andere kant van de Zeedijk kunnen bereiken. Er is op deze nieuwe wegen ook voldoende parkeerruimte aanwezig, waardoor de Zeedijk van de ondervonden overlast kan worden bevrijd. Na de onttrekking van de Zeedijk aan het openbaar verkeer, zullen de eigendom, beheer en onderhoud bij het waterschap blijven berusten, aangezien deze weg belangrijk is voor het bezoeken van de Zeedijk. Overigens heeft de Zeedijk voor het' verkeer geen betekenis. Belangheb benden noch de vaste commissie van advies en bijstand voor de waterstaat (polders en wegen) van het provinciaal bestuur hebben bezwaren gemaakt. De provinciale staten van Zeeland zullen het voorstel van g.s. in de staten vergadering van 8 september dus wel goedkeuren. Daarna is er nog een koninklijke goedkeuring vereist. De geregistreerde arbeidsreserve op het eiland Tholen is tijdens de maand juni gedaald van 83 tot 80 mannen, wat zeer gering is. De vraag naar arbeidskrachten steeg van 23 tot 36. De arbeidsmarkt blijft dus ongunstig. Er wordt dan ook met een blijvende werkloosheid van enige omvang rekening gehouden. Een stijging van het aanbod dient in de komende maanden niet te worden uitgesloten. Onderstaand overzicht geeft de stand van het aanbod en de vraag weer in vergelijking met de overeenkomstige data van het vorig jaar. Beroepsgroepen mei 1971 juni 1971 mei 1972. juni 1972 Bouwnijverheid1 2 9 10 Grondwerken enz22 15 Metaalnijverheid3 4 g Niet varend verk. personeel2 3 2 5 Kantoorpersoneel3 3 5 Los arbeiders2 9 g Overige beroepsgroepen13 ig 29 28 Geregistreerde arbeidsreserve24 30 83 80 Vraae72 75 7i 36~~ de vraag richt zich onder meer op machinale houtbewerkers, jeugdig personeel voor de banket- en kledingindustrie, chauffeurs en magazijnpersoneel. De afgestudeerden van de mavo, lts en nijverheidsscholen konden ook dit jaar weer vlot een arbeidsplaats krijgen. Het aanbod van vrouwen nam tijdens de maand juni iets toe. Het grootste gedeelte van dit aanbod betreft echter parttime krachten. De vraag richt zich op inpaksters en modinettes. Het ligt echter in de verwachting dat de vraag naar modinettes in de komende maand zal dalen, zo vertelde ons de directeur van het arbeidsbureau te Tholen, dè heer J. P. M. van der Male. Het jaar 1971 is Voor de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij een bijzonder bewogen jaar geweest door de al in 1970 ontstane moeilijkheden rond de persoon van directeur ir. T. Bogerd. De Algemene Rekenkamer stelde een onderzoek in, een organisatiebureau lichtte het bedrijf door en het dagelijks bestuur trad af. Niettemin zette de spectaculaire groei van de laatste jaren zich vorig jaar onverminderd voort, zo bljjkt uit het concept-verslag over het drleënvijftigste boekjaar van de PZEM. De omzet van elektriciteit steeg met 46.8% tot 2.054.766.616 kWh. Een groot deel van de stijging kwam voor rekening van de zeer grote verbruikers. De exploitatie-opbrengst van het elektriciteitsbedrijf steeg van 73.250.000,00 in 1970 tot J 99.850.000,00 in 1971. De exploitatie- Voor de eerste keer in de geschiedenis van de veilingvereniging Sint- Maartensdjjk en omstreken is er een werkelijk tekort geboekt op de verlies- en winstrekening. Ook al is er de hoop dat het niet telkens even slechte land- bouwuitkomsten zfln als vorig jaar - want dan zouden er weinig boeren overbUjven - er is toch de noodzaak dat het bestuur op alle fronten bezuinigingen invoert. Tot deze conclusie kwam dinsdagavond voorzitter J. L. M. Geluk op de algemene ledenvergadering in café P. J. van Houdt. Het nog jonge seizoen 1972 heeft trouwens in dat opzicht al wat meer perspectief, wat niet wegneemt dat er ook bij meer normale uitkomsten een zo doelmatig mogelijk beleid gevoerd moet worden om baten en kosten in even wicht te houden. Het nadelig saldo 1971/1972 bedroeg 31.385,45 en dat knijpt er voor een jaar toch nogal stevig in. De voor ogen staande bezuinigingen betreffen ook het personeel. Tot dusver kon men de vaste staf ook in de slappe periode nog handhaven, maar die kosten gaan toch te zwaar drukken. Daarom zal het wel enige tijd een WW periode moeten worden. Daartoe is reeds overlegd met de bevoegde in stanties, die medewerking zullen verlenen. De winst- verliesrekening wijst verder uit dat de lonen en salarissen in vergelijking met vorig jaar stegen met zo'n 13.000,00 plus nog eens vijf duizend gulden sociale lasten. Daarentegen verminderde de provisie door de lage prijzen van 81.955,37 in 1970/1971 tot 53.540,35 in 1971/1972, een ongunstig verschil voor de veiling dus van een kleine dertig (mille. Met deze twee posten is in feite het volledige nadelig saldo reeds aangetoond. Enerzijds verminderden de inkomsten door lage landbouwprijzen, anderzijds werden de kosten hoger door gestegén lonen. De accountantsdienst kwam tot de conclusie dat de ver mogenspositie van de veilingvereniging zwak te noemen is. Echter, wanneer de verlies- en winst- rekening zoals voorgaande jaren nog een voordelig saldo laat zien, loopt dat nog wel, maar tegen een depressie als vorig jaar valt niet zo heel lang op te tornen. Gespecificeerd was er aan aardappelen geveild voor een bedrag van 624.256,07 aan uien 201.795,23 aan augurken 39.499,62 en aan knolselderij 1.375,30 dus totaal 866.926,22 In 1970/1971 was de totale omzet nog 1.265.824,75 en in 1969/1970 1.810.963,96. De ongeveer veertig aanwezige leden konden na bespreking en toelichting van de jaarcijfers instemmen met het bestuursvoorstel om het nadelig saldo als volgt te dekken: 29.942,36 ten laste van de reserve en 1.443,09 ten laste van de stille reserve. voldaan moet worden. Dat geldt zowel voor aardappelen als voor uien en fruit. Het inleggeld bleef tien gulden, de contributie vijf gulden en de em- ballagehuur enz. en prqtvisie ook on veranderd. Op een desbetreffende vraag antwoordde voorzitter Geluk dat de opbrengst van het gasbedrijf bedroeg 20.725.000,00 in 1971 tegenover 15.700.000,00 in 1970 en bleef door de zachte winter wat achter bij de raming. Niet temin leverde het gasbedrijf nog een winst op van 338.000,00. De totale netto-winst van de PZEM over 1971 was 3.166.622,00 ondanks de grote kostenstijgingen en ruime af schrijvingen. Gezien de hoge in vesteringen in de komende jaren en de hoge rente acht de raad van bestuur van de PZEM het in belang van de ven nootschap de winst na aftrek van dividend en dividend-reserve 2.760.472,00) te bestemmen voor de reserve voor uitbreidingen e.d. In 1971 werd 6 km nieuwe telecommu- nicatiekabel gelegd tussen Tholen en Oud-Vossemeer. Wat de afdeling veilingvereniging zes vaste per soneelsleden heeft. Met betrekking tot de kunstmestopslag werd opgemerkt dat er zo'n 800.000 kilo zal worden opgeslagen waartoe honderd vierkante meter ruimte nodig is in het gebouw en de rest op het terrein. Ten aanzien van het drogen van gladiolen werd gesteld, dat ze eerst gehard worden en daarna in grote kisten gedroogd worden. Er is verder een gascel gereed gemaakt voor eventuele ontsmetting. Met de wens op betere uitkomsten, zowel voor de teler als voor de veiling, besloot voorzitter Geluk de algemene ledenvergadering van de veilingvereniging Sint- Maartensdijk en omstreken. Holland Huls overname op Thoolse raadsagenda Vijf geslachten In Sint Philips- land. Een nieuw kleedgebouw voor Tholense Boys Arbeidsmarkt bljjft ongunstig Verdachte kreukel raper Pas in 1975 rijkssubsidie voor Poortvliefs toren Jan Overeenkam behandelt ver stopping en uitverkoop Keetie Hage nieuw kampioen schap achtervolging Indeling voetbalcompetitie bekend Nieuws ook in de uitverkoop advertentie-pagina's Dit nummer pagina's bestaat uit 10 elektriciteit betreft, werden vorig jaar de oude reserve-voedingskabels van Ouwerkerk naar Stavenisse buiten bedrijf gesteld en voor zover mogelijk op Duiveland in een ring herlegd ten behoeve van een veiliger voorziening. Voorbereidingen werden getroffen voor verbetering van de voeding naar Sint- Annaland en in de omgeving van Sint- Maartensdijk. Wat de aard gasvoorziening betreft, vindt de PZEM het wenselijk dat een kern zo mogelijk langs verschillende wegen van gas kan worden voorzien. Soms is dit slechts met onovenredige kosten te bereiken, soms echter kunnen door een relatief korte transportleiding twee trans portsystemen worden gekoppeld. Zo is in 1971 door de aanleg van de leiding Sint-Annaland/Krabbenkreek een- doorgaand systeem Scherpenisse, Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland, Oud- Vossemeer, Tholen bereikt, gevoed door de gasontvangststations te Scherpenisse en Tholen. Er werd een bestelling geplaatst voor de apparatuur voor de verremeting van de gasont vangststations te Tholen en Scher penisse. Tenslotte kan nog uit het jaarverslag 1971 vermeld worden dat uit onze streek burgemeester J.E. van Boeijen en statenlid en wethouder C. Boender zitting hebben in de raad van bestuur van de N.V. PZEM. Vanaf 1 juli is er een verdere samen werking tot stand gekomen met de veilingvereniging Stavenisse, met name wat het gezamelijk veilen en de ad ministratie betreft. Ook zijn besprekingen gevoerd over het drogen van graszaad, terwijl er met de kunst- mesthandel Vulcaan N.V. voor een jaar overeenstemming is bereikt over de opslag van kunstmest in het veilinggebouw en op het veilingterrein. De heer D. Bazen werd als bestuurslid herkozen, terwijl de heer T. Hoek Jzn., de heer P. B. de Vliet in de raad van toezicht opvolgde. Het verplicht veilen van aardappelen werd gesteld tot 1 oktober. Voorzitter Geluk benadrukte de noodzaak van naleving van artikell7 der statuten, dat over de veilplicht handelt. Om de veiling in stand te houden is hét mede nodig dit artikel strikt te handhaven. Hierover volgde nogal enige discussie, maar de aanwezigen waren het wel met het bestuur eens dat aan de voorschriften Dat vorige week in het ziekenhuis Lievensberg Geertruida Neeltje Groeneveld werd geboren is op zich niet zo'n bijzonderheid, dat er in de krant behalve mogelijk via een geboorte-advertentie extra aandacht aan wordt geschonken. Maar Trudy was tegelijkertyd de vijfde generatie in de familie en dat was een plaatje waard op het moment dat de vijf geslachten bij elkaar waren. Om van jongsaf aan te beginnen, zien we Trudy, toen 3 dagen oud, die haar stemgeluid al flink kan laten horen. Op het bed ook de trotse moeder mevrouw M. Groeneveld-Gcense (25 jaar) de weinig minder trotse oma mevrouw N. Géense van Oeveren (47 jaar) moeder ook van wielrenner Bram Geense, vervolgens overgrootmoeder mevr. J. Oeveren den Braber (66 jaar) en tenslotte bet-overgrootmoeder mevr. M. den Braber-Geense (85 jaar) die ook nog heel vief en blij de vijfde Geense generatie bekykt. Een toch ook in onze tijd nog zeldzaam vóórkomende gebeurtenis, die volop waard was op het aantrekkelijk plaatje te worden vastgelegd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1