Verradelijke grond langs Eendracht Springconcours opnieuw attraktief Tot op de meter zette Ton van Gurp zweefvliegtuig op het Pluimpotterrein I B en W lief voor agressief zwanenkoppel in Thoolse Vest DEZE WEEK II Slipdepots Schelde-Rijnwerken levensgevaarlijk SCHELDE-RIJNVERBINDING 28e Jaargang no. 34 Donderdag 6 juli 1972 Bromsnor-problemen Een gebeuren voor de streek Fleurige majoretten Toen kwam Swiebertje Veel gemist Het paard hoort er bij AANLEG IS Nog geen provinciale weg Veel nieuwe grond (Vervolg op pagina 5) Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phiiipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7.50 per halfjaar, per post 9,Losse nummers 35 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3.00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Swiebertje werd Thoolse Dag topper met 2000 kijkers Zolang de commissie Thoolse Dagen elk jaar opnieuw een attraktief programma weet te brengen met daaronder een jeugduitschieter, zo lang zijn de streek- bewoners en toeristen ook bereid tot een bezoek. Het volledige programma werd afge werkt inclusief Swiebertje in de veiling hal, springconcours, zweefvliegtuig en ponydemonstratie. Maar elk jaar opnieuw wordt de nood zaak gevoeld van een grote overdekte hal op het Pluimpotterrein zelf. Wie weet? Al zijn de wonderen de wereld niet uit, het zou zeker voor de zomer 1972 vreemd hebben aangedaan, als beide Thoolse dagen zonnig en droog afgewerkt waren. Maar die uit zondering werd niet genoteerd. Ging het de eerste dag best, op de zaterdag zat het weer voor een deel fout. Fout, omdat het voor de jeugd meest attraktieve onderdeel, het optreden van Swiebertje niet op de meest eenvoudige en tegelijkertijd meest aantrekkelijke manier kon plaats vinden, in de openlucht onder prettige temperaturen en met de zon boven het mutsje van Saartje. Dat was voor de organisatoren zoveel makkelijker geweest en voor de jeugdige en oudere kijksters en kijkers ook zoveel plezieriger. Maar de regendreiging in de morgenuren noopte meteen tot een veilinghal beslissing. Toen waren er ook meteen problemen voor de organisatoren. Hoeveel jeugdige kijkers kon men verwachten. Veel, dat was zeker. Daarom werden inderhaast een groot aantal stoelen en veilingkisten georganiseerd en neergezet.. Om half twee schoten de eerste bezoekers al in de veilinghal om te pogen een fijn plaatsje voorin de toch grote zaal te krijgen. De stroom groeide aan tot een enorme golf van aanrijdende auto's mét vaders en moeders, die de jeugd afleverden. De politie had die middag zoveel andere besognes, dat men noch voor verkeersregeling op de provinciale weg, noch voor de nodige begeleiding bij „De Houwer," aanwezig kon zijn en daardoor dreigde het bij de topaanvoer tegen 2 uur nog even fout te lopen. De verstandige chauffeurs zorgden er echter voor, dat de gehaaste jeugd niet onder een auto, maar in de veilinghal kwamen. Daar waren de problemen nauwelijks minder groot voor de kaartjes verkopers en de plaatsbereiders. Maar op zeker ogenblik zaten er toch zo'n tweeduizend bezoekers ingepropt, tot op het podium van de veilingmeester toe. Er kon met goed fatsoen geen muis meer bij. Vanzelfsprekend domineerde de jeugd. Tot een leeftijd dat men zelf voor Swiebertje nog niet voldoende notie kon opbrengen en het meer een angstig beleven, dan een reuze genieten was. Maar dat reuze genieten was toch voor het merendeel weggelegd. Alleen moest er nog een officieel tintje aan voorafgaan, al raakte dat officiële de jeugd helemaal niet. Die ging toch wel door met zich rumoerig te verheugen op wat te gebeuren stond op het podium. De officiële opening van Tweede Thoolse Dag kon nu immers ook niet buiten plaatsvinden en werd eveneens een veilinghal gebeuren. Commissie voorzitter M.C.J. Kosten poogde de honderden duidelijk te maken, dat wethouder A.J. Scherpenisse van culturele zaken het Swiebertje optreden zou inleiden en bracht tegelijkertijd dank aan het veilingbestuur van Scherpenisse maar vooral ook het stafpersoneel voor het beschikbaar stellen van de veilinghal, want tot vrijdagavond toe waren er nog vroege aardappelen verwerkt. Hierna kwam wethouder A.J. Scherpenisse aan het woord en ook al had hij de beschikking over de nodige microfoons en een goed stemvolume, hij vermocht toch niet de 2000 voornamelijk jongeren te boeien, nu er voor de jeugd zoveel boeiender spektakels te verwachten waren dan het voor hen onbetekenende feit, dat de herindeling van gemeenten op de kop af een jaar geleden een feit werd. Daaraan werd namelijk even herinnerd door wet houder Scherpenisse, die echter meteen inhaakte op het feit, dat de commissie Thoolse Dagen voor de zestiende maal tot deze omvangrijke organisatie was gekomen. *AAAAAA»»AAAA* Burgemeester en wethouders van Tholen blijken niet alleen van belastingen en zwembaden op de hoogte te zijn. Het college heeft zich ook grondig verdiept in de leefwereld van zwanen, speciaal die in de Vest in het stadje Tholen verblijven. Wethouder C. Boender blijkt de bioloog van het Thoolse dagelijks bestuur te zijn. Hij heeft als waarnemend burgemeester het antwoord ondertekend dat b en w geven op de schriftelijke vraag van mevrouw M. J. Renes-van Geer (VVD) over de agressie van de zwanen in de Vest. Zij had erop gewezen dat in Tholen elke dag jonge eendjes vermoord worden, hetzij doodgeslagen of on dergeduwd tot ze verdronken zijn. Terwijl de moedereend die probeert haar kroost te ver dedigen, ook gevaar loopt voor eigen leven. Voor de om wonende en vooral voor de gezinnen met kinderen is dit een onhoudbare toestand. Is het niet mogelijk, zo vroeg mevr. Renes, om ons te verlossen dat het uitmoorden van de eenden met hun kuikens niet meer mogelijk is, of twee vrouwtjeszwanen in de Vest te Plaatsen. Uit de zwanenzang van b en w van Tholen blijkt nu, dat er in de Vest twee mannetjeszwanen en één vrouwtjeszwaan zijn. De vrijgezel is niet agressief en doodt ook geen eenden of een dekuikens. Overlast wordt on dervonden van het mannetje van het gekoppelde paar gedurende de paar- en broedtijd, dus ongeveer vanaf begin maart tot begin mei. In die periode verdedigt het mannetje het gebied, wat ten koste gaat van een aantal jonge eendjes en zelfs volwassen eenden die te dicht in de buurt van het nest komen. Het college is er zich van bewust dat het geen leuk gezicht is, wanneer binnen enkele minuten tien jonge eendjes worden vermoord, maar het biologisch evenwicht onder de wilde eenden wordt hierdoor wel enigszins in stand gehouden. De enige oplossing om een dergelijke moordpartij te voorkomen, zou zijn dat de zwanen uit de Vest verwijderd worden. Dan ontstaat echter een grote kans dat de eenden zich in grote getale in de Vest zullen vestigen, waardoor schade kan ontstaan aan de oeverbekleding en de aanliggen de gronden. De zwanen in de Vest hebben nu zes jonge zwanen. B. en W. achten het zeer wel mogelijk, dat hierdoor de situatie volgend jaar zal worden ver beterd. De suggestie om twee vrouwtjeszwanen in de Vest te plaatsen zal vermoedelijk niet tot het gewenste resultaat leiden. Immers, vrouwtjeszwanen zijn in de paartijd eveneens agressief en zullen in die periode lesbische neigingen krijgen, waardoor dezelfde niet gewenste overlast zal ontstaan. Gelet op al die punten, hebben b. en w. van Tholen besloten de huidige zwanenstand te handhaven. In het voorjaar van 1973 zal nader worden bezien welke maatregelen getroffen moeten worden om het vermoorden van eenden zoveel mogelijk te beperken. Wanneer men ons dan elders nog wei eens als achterlijk gebied wil aanmerken, wordt toch al minstens 16 jaar het tegendeel bewezen, vond de vertegenwoordiger van de gemeente Tholen. Hij vond het fijn, dat er nog altijd streekbewoners zijn, die tot dergelijke aktiviteiten bereid zijn en er ook kans voor zien om het jaarlijks" te doen slagen. Hij onderkende ook de moeilijkheden bij minder gunstige weersomstandigheden en vond deze veilinghal weliswaar niet de optimale, maar een wel gelukkige oplossing, want stel je voor, dat je 2000 kinderen moet gaan zeggen, dat Swiebertje niet door kan gaan. Hij wenste én de commissie Thoolse Dagen ook voor komende jaren en de jeugd op deze middag kostelijke uren toe. Voor de inleidende ontspanning had de koninklijke muziekvereniging „Concordia" uit Tholen met drumband en majorettenkorps al gezorgd, toen men ook alweer inplaats van op het terrein in de veilinghal voor een op treden zorgde, dat kennelijk door de de aanwezigen werd gewaardeerd. Later was dat ook nog een gezellig intermezzo op het Pluimpotterrein zelf toen enige tijd op de geluidswagen moest worden gewacht, eer het concours hippique werd afgewerkt. Zowel in veilinghal als op het terrein oogstten* vooral de Thoolse majoretten volop lauweren. Wethouder A.J. Scherpenisse kreeg; wan die dikke 2000 nog wel een applaus, maar om eerlijk te zijn, gold dat applaus veel meer het feit, dat zijn afgang, een wellicht Swiebertje opgang zou zijn, dan de inhoud van zijn rede. Waarmee aan die toespraak niet tekort werd gedaan, maar alleen duidelijk werd waarop de verwachting van de jeugd was gericht. Niettemin was het 'n plezierige inleiding zowel met de aanwezige opoffering van wethouder Scherpenisse als die van Concordia. Ja, en toen kwam Swiebertje. En Bromsnor, en juffrouw Saartje en tenslotte ook de diefachtige Hanekraaier. Men kan het zich nauwelijks voorstellen, hoe alleen de komst op het podium van Swiebertje, van Saartje van een Bromsnor de jeugd, en daarmee de zaal in vervoering kon brengen. Een zodanig meeleven van de jeugd, dat het alleen daarom ook voor de meegekomen ouders ouderen of begeleiders een groot plezier werd om deze opvoering te beleven. Swiebertje kan er in dat opzicht wel wat van. De voordracht werd naar de cli max gevoerd met 'n diefstal door Hanekraaier met zijn koekoeks klok. Ook wanneer Bromsnor, de bekende gemeenteveldwachter de schuld op Swiebertje wilde steken, waren er in de veilinghal 2000 kelen, die het in een collectief scanderen op namen voor Swieber. Een hoogtepunt was bijvoorbeeld het moment toen Bromsnor Saartje wilde doen geloven, dat Swieber de schuldige was van het breken van een bord, maar die 2000 kelen die Saartje overtuigden dat Bromsnor de dader was. Toen dief Hanekraaier eenmaal was ingerekend, kwam er het bekende Swiebertjes-lied tot besluit en een daverend applaus voor deze opvoering. Met zo'n programma is een goede accomodatie onmisbaar en hoewel men blij was met de regen in de veilinghal het programma te kunnen laten doorgaan, was het voor enkele hon derden achterin zo goed als niet te verstaan en niet te zien. Veel moeite getroostten de organisatoren zich om vooral de kleinsten onder de schare nog zoveel mogelijk naar voren te halen, maar voor een deel beperkte dit overi gens uitzonderlijk programmapunt zich tot een meeleven en een meedoen met de anderen, zonder het zelf te zien of te kunnen verstaan. Niemand kon daar iets aan veranderen. De oorzaak was de regen, want ophet Pluimpotterrein zou er ruimte en gehoor voldoende zijn ge weest. Opnieuw kwam de stroom los, toen Swiebertjes doek was gevallen en het merendeel zich naar het Pluimpotterein spoedde voor het concours hippique en het zweefvliegen. Opnieuw ontstonden er voor de veilinghal, opstoppingen van kinderen, mensen, fietsen, auto's. Maar het liep alles zonder ongelukken af. Dat op de Thoolse Dagen het paard er altijd bij moet zijn, werd deze zestiende Thoolse Dagen duidelijk. In de .morgenuren waren de dressuurproeven afgelegd onder toezicht ook van een aantal liefhebbers. Behalve de Een- drachtruiters waren er als gasten de Oranjeruiters uit Willemstad. Paard en ruiter brachten op de negentiende Thoolse Dagen weer een levendig', beeld. Met name zater dagmiddag tijdens het Parijs springen, waarbij de Eendrachtruiters een beste beurt maakten. Op foto de prijswin naars met Tholen Atleta. Jacqueline Deurloo uit nummer één met haar paard moeten volgens 1973 klaar zijn. plan op 1 november Op verschillende plaatsen langs de Eendracht ztyn gevaarlijke situaties ontstaan. By het graven van het Schelde-Rynkonaal zyn er nameiyk grote hoeveelheden specie vrij gekomen die in sUbdepots by Tholen, Nieuw-Vossemeer en Sint-PhUipsland zyn gespoten. Deze grondbergingen zyn levensgevaariyk. „De bovenste, uitgedroogde koest lijkt heel wat, maar 20 tot 30 cm lager zit water en modder. Je zakt zo weg en je komterjuiët meer uit," zegt de heer J. W. Jeremiasse, technisch hoofdambtenaar vSiTRykswaterstaat aan de Slaakdam te Slnt-Phüipsland. Er zyn borden geplaatst en de politie is verzocht in de weekeindes by de sUbdepots een oogje in het zeil te houden. Bovendien heeft Rykswaterstaat met het gemeentebestuur van Nieuw- Vossemeer een bespreking gehad, waarna er op de lagere scholen in die kern voor lichting over de gevaren van de grondbergingen is gegeven. Bij Oud-Vossemeer liggen de op- en af ritten voor de brug al lang klaar. Bij Sint-Philipsland is dat nog niet heit geval, hoewel de bestaande werkwegen van Rijkswaterstaat daar ook voor be nut worden. De op- en afritten van de brug bij de Slaakdam buigen van de rijksweg af om later zowel in Sint- Philipslandse als in Nieuw-Vossemeerse richting weer op diezelfde, huidige tweebaans weg uit te komen. Zoals vorige week gemeld werd, gaat in augustus de dam tussen Tholen en Sint- Philipsland dicht. In september kan dan de 3Vi meter brede asfaltweg van Rijkswaterstaat worden doorgetrokken. Deze zal dan echter niet voor het open baar verkeer worden opengesteld. Daarvoor is het wachten op het provin ciaal bestuur, dat van plan is naast de werkweg een autoweg aan te leggen. De grond is er immers allemaal voor aange kocht, maar de eigenlijke provinciale weg kan nog wel tien vijftien jaar op zich laten wachten. De financiën spelen hierbij ook een belangrijke rol. Kanaal en wegen slokken behoorlijk wat grond op, maar er komt door de Een Swiebertje ovatie Dagen. op de Thoolse Maar het jonge rundvee kan beter. Het rijpaard wint volop terrein. Zeefvlieger meter. Van Gurp landde op de Voor 28 mille koffie gedronken De groeiende Technische school had diploma-avond in Haestinge Zwanen vechten in de Veste Speciedepots terrein Schelde Rjjn gevaarUjk SPS kreeg nieuwe bestuurders Nog een riksje geslaagden Het is weer bijna juli opruiming IEMAND IS NOOIT TE OUD WAARHEID TE BEZOEKEN. OM Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Schelde-Rij nwerken nog veel meer grond bij dan er af gaat. Dit zijn de grondbergingen, de speciedepots. Ze zijn niet geschikt voor de landbouw, maar wel voor de recreatie. Vandaar dat het kanaalschap de Eendracht plannen voor het gebruik van de slibdepots heeft. Dan zal de grond helemaal gezet en ook droog moeten zijn, als het water eruit kan, zijn de grondbergingen vrij snel droog. Waar dat mogelijk is, graaft Rijkswaterstaat sleuven, zoals op het ogenblik in de Eendrachtspolder aan Brabantse kant gebeurt. De grondber-* ging bij het stadje Tholen, die de Een dracht tussen de oude en nieuwe brug heeft afgedamd, wordt afgedekt met klei en later ingezaaid. Tussen Nieuw- Vossemeer en de Slaakdam zijn maar liefst zes speciedepots. In de Heerenpol der wordt hier in oktober gespoten. De laatste grondberging is het 150 hectare grote terrein tussen de twee dammen van Tholen naar St.-Philipsland. In dit depot zal o.a. de specie die vrijkomt bij het doorgraven van de Slaakdam worden gespoten. In tegenstelling tot de andere delen van de Eendracht,is de specie bij Sint-Philipsland van redelijke kwaliteit. Daar zit zand. Een ander pro ject dat in aanleg is, betreft de vlucht- haven bij het stadje Tholen. Vanwege de bouwvakvakantie liggen de Schelde- Rij nwerken momenteel grotendeels stil, maar straks wordt weer op volle toeren gedraaid. De werkzaamheden aan het 37 km lange, 5 meter diepe en 120 meter brede Schelde-Rijnkanaal vorderen gestaag. De 450 miljoen gulden (totale kosten van dit project), waarvan het grootste deel door België wordt betaald, zijn nog niet op. Men streeft ernaar in 1975 de nieuwe vaarweg tussen het havencom plex van Antwerpen en het Volkerak te openen. Op 16 augustus wordt in Den Haag de aanbesteding gehouden van het laatste werk: het doorgraven van de Slaakdam bij Sint-Philipsland en het maken van de verbinding met het Volkerak. Eerst wordt begonnen met het maken van de dijken langs het te graven kanaal Vanaf de slikken van de Heen komt dan een zuiger binnen die het kanaal graaft in de richting van de rijksweg. Deze weg kan vanzelfsprekend pas doorgraven worden als de brug over de Slaakdam in november 1973 gereed is. Aannemer Ph. de Koning jr. uit Papendrecht heeft de betonnen onder bouw, die helemaal op het droge wordt gemaakt, al een heel eind klaar. De brug bij Sint-Philipsland krijgt evenals in Tholen een doorvaarthoogte van 9.10 meter. De overspanning wordt 140 meter breed. Evenals de eerst gereed ge komen brug over de Eendracht komen er twee rijstroken voor auto's en twee voor langzaam verkeer. De brug bij Oud-Vossemeer, waar Ballast-Nedam ook al een heel eind met de betonnen pijlers is gevorderd, wordt wat smaller doordat er geen aparte weg voor lang zaam verkeer komt. Zowel de brug bij Sint-Philipsland als bij Oud-Vossemeer De Thoolse Dagen deden mens en dier naar het Pluimpotterrein in Scher penisse trekken. Op de eerste dag domineerde het dier vanwege de jaarlijkse keuringen. Op het plaatje toont de zoon van G. A. de Hond jr van boerderij „De Lente" te Tholen dc trofee, die door de jury werd toegekend aan Clara, dc koe met de beste uier op deze fokveedag. Voor de kampioenen en de andere uitslagen, ook voor wat op de tweede Thoolse dag gebeurde, zie elders in dit nummer uitgebreide reportages.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1