Ook in Sint Phiiipslandbeperkingtweedewoningverkoop EUEFS 1 Schelde-Rijndam verbindt nu Tholen met Sint- Philipsland Nieuwe gazonmaaier en centrale verwarming school Polder Vervolg plaatselijk nieuws De verrekijker op „Degrofa" Donderdag 29 juni 1972 EENDRACHTBODE 7 Geen splitsing maken Bedenkingen Soepelheid a Meningsverschil Luchtverontreiniging Grasmaaier STAVENISSE Bejaardenreis SINT MAARTENSDIJK Arm verbrand 0p reis .j Doorgereden na aanrijding Katholieken kerken in Haestinge 0p reis Wielrennen Kennismaking Voetbal Autobedrijf WEST-BRABANT SCHERPENISSE Zeebaars-succes Bedankt Nieuwe bezorger POORTVLIET Weer prijs met schoolradio Race bromfiets Botsing Open beenbreuk Kerkvoogd overleden Veiling dinsdag 27 juni SINT-PHILIPSLAND Grote opkomst bij TBC- onderzoek Schoolreis o.l.s. Flinke verwonding In toenemende mate worden ook in de bebouwde kommen van deze gemeente woningen opgekocht om als tweede woning gebruikt te worden. B. en W. hebben gemeend hieraan paal en perk te moeten stellen teneinde te voorkomen dat in de toekomst elke leegkomende woning in de bebouwde kom voor dit doel zal worden bestemd. Dit zal de leefbaarheid niet ten goede komen. Zo was het voorstel door b. en w. nader toegelicht tot het vaststellen van een verordening op het gebruik van gebou wen en gronden in Sint-Philipsland. We achten deze verordening te meer urgent, zo voegde burgemeester G. van Velzen er bij de behandeling dinsdagavond nog aan toe, nu ook het gemeentebestuur van Tholen een soortgelijke verordening vaststelde. Daarmee is Sint Philipsland een in dat opzicht nog groter jachtge bied geworden. De heer P. van Hekken (s.g.p.) infor meerde of het hierbij alleen gaai om een eventueel ingrijpen bij verkoop of ook bij verhuur. Hij zou de vrijheid in dit opzicht nog niet al te zeer aan banden willen leggen. Is de gemeente bovendien bereid een eigenaar schadeloos te stellen? De voorzitter wees er op, dat wanneer woningen niet meer aan bepaalde eisen van bewoning voldoen, de overheid ver plicht is in te grijpen door ze onbewoon baar te verklaren. Het is voldoende be kend dat de centrale overheid de laatste jaren ook in de richting heeft gewerkt om de krotwoningen te saneren, waar aan we ook grif hebben meegedaan. Wethouder A. A. Rijstenbil (VVD) wees er op. dat er ongezonde situaties ont staan, wanneer in een straat meerdere woningen worden bestemd als tweede woning. Ze worden gewoonlijk slechts in de zomermaanden en dan nog meest in de weekends bemand.Stel dat je in zo'n straat woont in wintertijd. Er valt sneeuw, je ruimt het zelf op, maar de nogal krasse zaak, waarbij het om op sporingsbevoegdheid gaat en alszodanig ten allen tijde toegang tot de woning moet worden verleend. Hij zou dit artikel toch wel graag wat soepeler redigeren. Bij elkaar voelt dhr. De Jager er niet zo bar veel voor maar gebod op gebod, regel op regel uit te vaardigen, indien dit niet strikt nood zakelijk is. In zijn antwoord zei de voorzitter, dat de heer Dc Jager de indruk krijgt dat via deze verordening de individuele belan gen van de burger worden aangetast. Dat is toch niet het geval. Het gaat om een zekere collectieve bescherming van de leefbaarheid. Of de gemeente een alternatief kan stellen tegenover de eigenaar? Nee. dat kan ze niet. Behalve dan een verkoop aan de gemeente tegen een redelijke prijs. Wanneet elke woning in de gemeente vrij zou komen en als tweede woning verkocht, dus aan iemand die er niet regelmatig woont, dan zou dat tenslotte voor de wel steeds aanwezigen geen pretje zijn. Hoewel de handel in deze vrij is, hoeft men in de opgedreven prijzen toch ook niet be paald een particulier belang te zien. Eigen mensen kunnen ze voor normale prijzen niet meer kopen. De voorzitter voelde er evenmin als de beide wethou ders niets voor om de buitengebieden buiten de verordening te laten. Het col lege is er wel van overtuigd, dat daar voor wat andere normen gehanteerd kunnen worden, maar er zijn via ar tikel 2 ook duidelijk ontheffingsmoge. lijkheden. Voor het buitengebied zullen de bezwaren zeker minder zwaar wegen. Het rechtsgebied in stukken knippen is ongewenst. De kern Anna Jacoba Polder is ook via alle plaatselijke vep- ordeningen duidelijk aangemerkt als bebouwdekom en dat is ze ook. We hebben er ons als college nog niet zo op bezonnen, maar het kan inderdaad zijn, vier buurmans zijn niet thuis en komen dat we er ten aanzien van Anna Jacoba- ook niet thuis, zolang die sneeuw er ligt. Dan zit je er maar mee. Het mag dan een simpel voorbeeld zijn, het toont toch onder meer een der ongemakken die aan een veelvoud van tweede woningen kleven in de bebouwde kom der ge meente. Ook de vooorzitter beaamt, dat het niet om de enkeling gaat, maar wanneer het grote vormen zou aannemen, gaat dat toch ten koste van de leefbaarheid voor de eigen bewoners. De heer Van Hekken informeert dan of er wel subsidie mogelijk is om dergelijke woningen te verbeteren. De voorzitter antwoordt bevestigend, maar dan zijn daaraan eisen verbonden en dat geldt niet voor een tweede woning. Men moet er dan wel definitief verblijven. De woordvoerder van de prot. chr. groe pering, het a.r. raadslid G. J. de Jager verklaarde toch wel enige bedenkingen te hebben. Hij kon er inkomen, dat b. en w. hiermee aankomen voor de be bouwde kommen der gemeente. Daar zou het inderdaad te ver kunnen gaan. Hij las in de verordening eveneens de ontheffingsmogelijkheid, maar voor dat laatste maakt men toch niet een ver ordening en bij aanvaarding heeft men toch te maken met een regeling, die al gemeen beperkend is. De argumenten van b. en w. voor de dorpskernen spreken me wel aan, er kende dhr. De Jager, omdat een derge lijke ontwikkeling niet ten koste mag gaan van de leefbaarheid der bevolking zelf, terwijl er nog wat nevenaspecten aan kunnen kleven, die ook beter te voorkomen zijn. Maar overigens had hij evenals door dhr. Van Hekken zijn ge noemd, wel een paar vragen. Een collec tieve regeling kan wel eens zodanig in strijd zijn met individuele belangen, dat men er beter van kan afzien. In de eerste plaats zou dhr. de Jager graag horen, wat b. en w. voor alterna tief stellen tegenover de eigenaar die zo'n woning wil verkopen. Vervolgens zou hij graag zien, dat de buitengewesten buiten de verordening kunnen worden gehouden. Het blijkt immers dat de woningen in de buitenge bieden vaak een beter aanzicht en onderhoud krijgen, wanneer ze als tweede woning verkocht kunnen worden, dan wanneer ze verder moeten verkrotten. In de derde plaats wilde dhr. De Jager weten of het college bereid was in dit geval Anna Jacoba Polder ook als bui tengebied aan te merken en dus buiten deze verordening te houden. Het is ieder bekend, dat in de Polder de ver oudering toeneemt. De leeftijdsopbouw is er niet gunstig. Het belang van de mensen daar is, dat ze in elk geval hun woning nog behoorlijk kunnen ver kopen, wanneer ze hetzij in een bejaar denwoning of op andere wijze naar Sint- Philipsland verhuizen. Daarom zie ik het als een belang voor de mensen in de Polder dat deze verordening voor dat gebied niet van kracht is, vond dhr. de Jager. In de vierde plaats zou hij graag ver nemen voor welke periode deze verorde ning wordt vastgesteld, mede met het oog op een komende provinciale veror dening voor vrij kamperen. In de 5e plaats wil hij horen of het college voor nemens is in deze een soepel beleid te voeren,dan wel stringent aan de ver ordening vast te houden. Hij ziet het namelijk niet zo'n vaart lopen met die tweede woningen. Wanneer aan rede lijke eisen wordt voldaan, dan is het zelfs zeer nuttig, dat er meer contact is tussen stedeling en plattelander. In de zesde plaats vindt hij de bepaling in artikel 4 lid 2 van de verordening een polder wat anders tegenover staan dan voor de dorpskom Sint-Philipsland. De verordening heeft onbeper' .kte duur, maar kan aanpassing behoeven, wan neer een provinciale verordening andere lijnen aangeeft en als zodanig van hogere orde is. Ook het Sint-Philips- lands college wil wel een vrij soepele lijn hanteren met betrekking tot het vrij kamperen, maar toch ook wel onder zekere voorwaarden en niet verder gaan dan een 3-tal pünten per booerderij. De voorzitter geeft toe, dat artikel 4 niet bijzonder soepel lijkt, aangezien het ook reeds van 1853 stamt, maar voorwaar den moeten er nu eenmaal zijn. Hij ver wacht met deze beantwoording de op posant niet geheel te hebben bevredigd, maar dat zijn dan wel de gedachten van b. en w. omtrent deze verordening. De heer De Jager vindt dat de voorzitter daartoe in elk geval een lofwaard ige pogingdeed. Hij heeft uit het an twoord wel geproefd, dat b. en w. de soepelheid althans willen benaderen. In dat opzicht is hij wel tevreden gesteld. Men kan dan nog wel van mening verschillen of dan nog wel een verordening nodig is, want die maakt men toch niet vanwege de ontheffingsmogelijkheid. Overigens zou dhr.De Jager nog wel meer beklem toon d willen zien, dat de zaken voor de buitengebieden, inclusief de Polder toch wat anders liggen dan voor de kom Sint- Philipsland. Bovendien moet het alle maal niet alleen worden benaderd van de verkoop van een woning, maar ook wel van de verhuur. Ik heb nu echter ge proefd dat b. en w. toch met onze be zwaren rekening willen houden, zo be sloot dhr. De Jager in tweede instantie en wilde nogmaals een soepel beleid be klemtonen. Grijp slechts dan in, wan neer de collectieve belangen te zeer ge schaad zouden worden. De voorzitter erkent het verschil tussen verhuur en verkoop. Bij verhuur kan het ongedaan worden gemaakt, maar bij verkoop niet Hij wijst er nog eens op, dat vooral ook het feit, dat Tholen tot een soortgelijke verordening is ge komen, het dagelijks bestuur van Sint- Philipsland deze zaak te meer serieus ging opnemen. Het geeft toch wel aan leiding tot moeilijkheden als men alleen maar meer goed genoeg zou zijn voor tweede woningen. Na deze discussie blijkt niemand nog behoefte aan stemming en wordt de ver ordening vastgesteld. Als gevolg van een door C. den Braber (PVAB) in een vorige raadsvergadering gestelde schriftelijke vraag - hij was dit maal met kennisgeving afwezig - was er meningsverschil ontstaan tussen b. en w. en de redactie van de Eendracht- bode. In beantwoording van die schrif telijke vraag hadden b. en w. gesteld, dat zich moeilijkheden hadden voorge daan door een wijziging in de regeling ophalen huis- en grofvuil. De wijziging werd aangebracht, zonder dat b. en w. van Sint-Philipsland tevoren op de hoogte was. Middels de rubriek plaatse lijk nieuws in de Eendrachtbode was gel poogd de wijziging alsnog tijdig kenbaar temaken, maar door een over vloed van van kopij kwam die mede deling niet in het betreffende nummer. Dat komt de laatste tijd wel meer voor, schreven b. en w. in hun beantwoording. Tot slot werd er aan toegevoegd, dat de informatie via een voorheen goed func tionerend streekblad, waarmee de EB werd bedoeld, voor Sint-Philipsland tot een minimum is gereduceerd. Zonodig gaan we zelf een plaatselijk mededelin genblad uitgeven, was de opmerking van b. en w. Tegen de passage „reduceren van de nieuwsvoorziening" werd door de re dactie van de Eendrachtbode geprotes teerd en het tegendeel aangetoond, met name in het laatste jaar via openingen dorpshuis, bejaardencentrum, Rode Kruis, en andere verslagen over plaatse lijke aktiviteiten. Bovendien acht de re dactie zich niet verantwoordelijk voor publicaties door het gemeentebestuur van Tholen, betreffende de vuilnisop haaldienst. B. en w. beantwoordden deze aan de raad gerichte brief aan de EB met „Nu door de redactie op deze wijze is gerea geerd kunnen b. en w. alleeen maar constateren dat de wil in elk geval aan wezig is om ook aan dacht te blijven schenkenaan deze gemeente, hetgeen voor de algemene voorlichting als een groot voordeel is te beschouwen. Waar mogelijk zullen b. en w. hieraan gaarne de nodige medewerking verlenen." Inci dent gesloten, constateerde het raadslid De Jager. Er was een verzoek van dhr. H. A. van Herpen, Stationsstraat 27 om een ver- huiskostenbijdrage, hetgeen op voorstel van b. en w. werd afgewezen. Ten tijde van het vertrek door dhr. Van Herpen werd de Sluisweg 16 immers niet geheel ontruimd. Gedeputeerde Staten drongen er bij het gemeentebestuur van Sint-Philips- landnogmaals op aan tot deelname aan de gemeenschappelijke regeling lucht verontreiniging. B. even w. besloten in 1968 niet deel te nemen vanwege het feit, dat deze luchtverontreinigingsbe- strijding gezien wordt als een nationale zaak en vervolgens omdat in dit gebied n og geen sprake is van luchtverontrei nigende industrieën en het daarom niet billijk is dat hiermee in een eventuele bijdrage geenrekening wordt gehouden. De heer De Jager informeerde hoe groot thans die bijdrage is, wat de voorzitter zal nakijken. Men staat er op zich niet geheel afwijzend tegenover, maar dan wel via een billijke bijdrage regeling. De raad was het daarmee eens. Anna Jacobapolder krijgt centrale ver warming, nu de oliekachels versleten zijn. Er is 14.000,voor geraamd, maar het zal zo verwachtte de voorzitter met 12 mille wel bekeken zijn. De woning Gladiolenstraat 35 werd ver huurd zaan W. Huijzers nu de eerder toegewe zenc J. Nelisse zich terugtrok. Ten behoeve van de stichting Bejaar denzorg wordt een geldlening van 45.000,gegarandeerd. De gemeente gebruikt thans een tweetal maaiers voor de gazons. Ze voldoen goed, maar de capaciteit is te gering, nu het aantal te maaien gazons, mede door dorpshuis en bejaardencentrum omgo. ving, straks ook sportveld en nieuwi begraafplaats belangrijk toeneemt. Men wil nu een nieuwe machine kopen met groter capaciteit, waartoe b. en w. een bedrag van ƒ11.500,- nodig hadden De raad had er geen bezwaar tegen dit te voteren. Tenslotte was er nog een wijziging van de begroting 1972. kelderboetiek suede en nappa kleding zuivelstraat 17 bergen op zoom Advertentie IM j Kortemeestralt 17 - B.o.Zoom I - Nieuwe Markt 48- Roosendaal advertentie IM OUD- n r-r\ mhimjoW; I Sl»r- WSSEMEtR^ 'OOSmiErlÉl \S\H1-W» UMRTCHSDUK ANNA MCOBAPOLD Op 21 juni namen 40 bejaarden uit Stavenisse deel aan het jaarlijkse reisje. De reis werd gemaakt met een bus van Krijger Tours uit Goes. Men vertrok 's morgens om acht uur uit Stavenisse. Via Bergen op Zoom ging men naar Udenhout, waar in hotel „Qiiatre Bras" de koffie werd gebruikt. Daarna ging het richting Den Bosch om vervolgens langs de Zuid-Willemsvaart te rijden naar Veghel, Uden, Grave, Mook, Groesbeek, Berg en Dal. In café restaurant „De Sterrenberg" te Beek- Berg en Dal werd gestopt om de meegenomen broodjes te verorberen. Om half twee werd weer gestart naar - Nijmegen, over de Waalbrug en de Rijn ging het naar Arnhem, via Oosterbeek, Wageningen naar de Grebbeberg. Vandaar over Tiel naar Waardenburg om vervolgens weer over de Waal in Zaltbommel te belanden. In hotel „Gottschalh" werd de thee gebruikt. Om 6 uur arriveerde men in café restaurant Bosbad-Hoeve. Gewoon tegetrouw werd hier het diner gebruikt. Daarna ging het huiswaarts met nog een korte onderbreking in de Raayberg te Bergen op Zoom. Tien uur was men thuis. In de bus werd het comité dank gebracht voor de goede zorgen door dhr. A. Fierrens. De bejaarden vonden het een prachtige reis. Bij het aanbrengen vah mastiek op een plat dak van hét in aanbouw zijnde PZEM schakelstatión aan de Nijverheidsweg /kreeg Peter Potter woensdagmiddag een gedeelte van een emmer hete teer over zijn arm. Dokter van der Bel was er snel bij voor eerste hulp, maar achtte verdere behandeling in Lievensberg nodig. De leden van de landbouwvereniging „Eendracht Bindt" maakten vrijdag een tocht naar de hoofdstad van ons land. Met 28 personen werd omstreeks 7 uur per bus vertrokken om via de Grevelingendam en door het Westland Tholen en Sint-Philipsland zijn woens dag 21 juni 1972 aan elkaar geklonken. Op die dag sloot het aannemingsbedrijf Van Oord uit Werkendam namelijk het stroomgat in de dijk van het toekom stige Schelde-Rijnkanaal. Met toestem ming van rijkswaterstaat werd dit histo rische feit een dag eerder bereikt dan de planning was. De genodigden stonden donderdag dan ook voor een reeds ge dane zaak. Volgens schema zal het tweede stroomgat op 4 augustus a.s. worden gesloten. Op deze dam, die aan de Thoolse kant langs landbouwer G. L. D. Gaakeer aan de Zeedijk te Oud- Vossemeer loopt en aan Sint-Philips- landse kant bij de Prins Hendrikpolder uitkomt, ligt al grotendeels een asfalt weg. Na dichting van het stroomgat, kan die werkweg worden doorgetrok ken, maar voorlopig zal deze verbinding nog voor het verkeer gesloten blijven. Tussen de twee dammen zal een groot speciedepot worden opgespoten. Door de afsluiting is het nu ook onmogelijk worden van Oud-Vossemeer naar Sint- Annaland te varen. De verbinding heeft verder als gevolg, dat de stroom in de Krabbenkreek bij Sint-Philipsland en Sint-Annaland vermindert. De water stand zal ook zo'n 20 cm'lager zijn. Tussen Tholen en Oud-Vossemeer is het daarentegen gevaarlijker geworden. Vandaar dat het bouwbureau Schelde- Rijnverbinding in samenwerking met het waterschap Tholen ook kistdammen op de kruin van de dijken heeft aange bracht. De foto geeft vanaf Thoolse kant een beeld van de tweede dam, waarvan het stroomgat op 4 augustus gesloten wordt. Aan de overkant de Prins Hendrikpolder van Sint-Philips land. De nu afgesloten dam ligt nog rechts, richting Oud-Vossemeer. langs de Westeinderplassen in Am- sterdan aan te komen; Daar werd een bezoek gebracht aan de Floriade, waar men niet snel is uitgekeken. Na de middag werd de stad bezichtigd en op de thuisreis in motel Gorkun de warme maaltijd gebruikt. In Wouw was de laatste stopplaats. Ongeveer 11 uur was men thuis na een gezellige tocht. De rijkspolitie heeft zondagavond de 22- jarige J.G.K. aangehouden die na een verkeersongeluk in Hoeven (NB) van schrik was doorgereden. Er waren geen gewonden bij betrokken. Wel was er materiële schade. Hoewel K. na het veroorzaken van het ongeluk zonder meer was weggegaan, had men het nummerbord van zijn auto kunnen opschrijven. Binnen VA uur was de politie bij K. om proces-verbaal op te maken wegens doorrijden na een botsing. Alle papieren waren in orde, terwijl hij ook WA-verzekerd was. Automobilisten die als schrikreactie na een aanrijding doorrijden, kunnen zich binnen 24 uur na het ongeluk bij de politie (in heel Nederland) vrijwillig melden. Zij krijgen dan geen proces verbaal wegens doorrijden. Het initiatief moet dan wel van de betrokkene uitgaan. Is namelijk binnen die 24 uur de politie er eerder bij, dan gaat het proces-verbaal wegens doorrijden wel door, evenals trouwens na die 24 uur. Vanwege het toegenomen aantal toeristen, wordt vanaf zaterdag 1 juli tot en met 2 september voor de Rooms- Katholieken in Sint Maartensdijk en omgeving in plaats van in de kantine Van Lammeren de kerkdienst op zaterdagavond in de zaal van het recreatiecentrum Haestinge gehouden. Dat is dan telkens om 7 uur H. Mis zaterdagavond. Evenals vorig jaar heeft de heer M. Post het voornemen voor de liefhebbers een reis te organiseren. Dat wordt dinsdag 4 juli met een bezoek aan het leeuwen park te Hilvarenbeek, beziens- waardigheden in Eindhoven en het oorlogsmuseum te Uverloon. Men kan zich nog voor deze reis opgeven. Behalve de successen van de dames Hage, elders in dit nummer vermeld, was ook Cees Stoutjesdijk dit weekend goed in vorm. In Aardenburg was hij met nog 51 andere renners aan start. De helft van de deelnemers moest in deze cours de wedstrijd staken. Cees plaatste zich na achtervolging op de kopgroep als negende. De leerlingen van de openbare kleuterschool maakten kennis met het personeel van het basisonderwijs, nu in komend schoolseizoen de kleuterschool bank wordt verwisseld voor de bank in de „grote school". De jonge lichting bezichtigde de klassen en kreeg bovendien nog een traktatie. Daarom wordt de overgang aantrekkelijker, al zal men niet dagelijks een traktatie kunnen verwachten. Dat is trouwens ook niet goed voor de tanden of het moet fruit zijn. Vandaag is het voor de kleuters een feestdag, want er wordt van 44 leerlingen afscheid genomen plus dat er nog een leidster jarig is. De 140 leerlingen zullen vandaag op school blijven eten. Dat wordt me wel een feest. Vanavond voetballen de gemeente ambtenaren een partij tegen een team van het stedebouwkundig bureau Kuijken om 7 uur op het sportveld van Haestinge. DAF-dcaler voor Bergen op zoom e.o. Roosevelt laan 76 BERGEN OPZOOM Tel. 34646 Advertentie IM Op het internationaal concours te Halsteren veroverde de Zeebaars de eerste korpsbeker en daarmee een goed resultaat. Dit kwam tot stand door de individuele prestaties van 1. A. Hengstmengel. 5. M. Dijke, 11. A. Hoogesteger en 13. Chr. van Aart. De beroepen kandidaat bij de Geref. Gemeente alhier Hofman heeft bedankt. Na een elfjarige trouwe medewerking moet de familie A. Schipper tot onzp spijt per 1 juli a.s. met de bezorging van de Eendrachtbode stoppen. Wij danken hen voor de prettige samenwerking. Tot onze vreugde kon de familie Schipper de bezorging overdragen aan de familie A. Jasperse, Hoge Markt 33, telefoon 738. In samenwerking met onze bezorger A. Jasperse en onze correspondent C. Pipping (Laban Deurloostraat 37, telefoon 655) hopen wij onze lezers, in Scherpenisse weer elke week van dienst te zijn. De school met de bijjbellis opnieuw in de prijzen gevallen met de NCRV- schoolradio serie „nou jij weer". Vorig jaar was het Marlies van Kempen, nu de tienjarige Hans Elenbaas uit de 4e klas van onderwijzer Walhout die met de eerste prijs ging strijken. Vrijdag was hij voor de opname in de; NCRV-studio en maandag was hij te horen bij de uitzending van de schoolradio (14.05 - 14.30 uur) waarin de uitslag van „nou jij weer 4" werd bekend gemaakt. De opgave voor de kinderen was, zelf het slot te bedenken van een kort hoorspel. Dit keer was dat getiteld „hoe kwam de autoplaat terecht". Deze schoolradiolessen werden gevolgd door de leerlingen van de 3e en 4e klas van de school met de bijbel. De rijkspolitie heeft een zeventienjarige bromfietser uit Tholen aangehouden die met een snelheid van ongeveer 75 km. op de provincialeweg reed. Ver schillende onderdelen werden van de bromfiets afgehaald en in beslag genomen. Op de Hogeweg tussen Poortvliet en Oud-Vossemeer zijn zaterdagavond twee auto's tegen elkaar gebotst. Er waren geen gewonden, maar de materiële schade was groot. Het ongeluk gebeurde tegen half tien, toen F.J. den E. uit Sint-Annaland met hoge snelheid de hoogte in die weg opreed. Net over de heuvel reed A. v.d. S. uit Bergen op Zoom heel langzaam. Hij deed mee aan een oriëntatierit en dacht spoedig links of rechts te moeten af slaan. Den E. zag de Bergse automobilist te laat. Hij wilde hem nog wel inhalen, maar Den E. greep de personenauto aan de linkerachterkant, die ingedrukt werd. Zijn eigen auto kwam links in de bossen terecht, die aan weerszijden rond de helling staan. De portieren en de zijkant waren flink beschadigd. Landbouwer M. Geuze zette de beschadigde auto met zijn tractor weer op de weg. Na een botsing tussen twee bromfietsers is mevr. De J.-D uit Groede zater dagavond met een open beenbreuk in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom opgenomen. W.G. reed met zijn duo-passagier J.B. (beiden uit Tholen) over het fietspad huiswaarts, toen rond half tien uit tegenovergestelde richting de heer P.J.H. de J. uit Groede met zijn vrouw als duo-passagier, naderde. De jeugdige G. lag voorover opzijn stuur en scheen iemand te willen inhalen Doordat hij niet voldoende rechts hield,.- was een botsing onvermijdelijk. Mevr. De J.D. had een open beenbreük.terwijl B een verwonding aan zijn linkerknie had. G. kwam in de sloot terecht. Beide bromfietsen werden beschadigd. Mevr. De J.-D. ging met haar man in verband met de vakantie naar haar ouders in Scherpenisse. Op 71-jarige leeftijd is dinsdagmorgen overleden de heer P. Burgers, die jarenlang kerkvoogd en president kerk voogd was bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Al geruime tijd kon hij door ziekte niet meer aktief zijn, al voelde hij zich met name nog nauw betrokken bij de restauratie van de kerk. Sint-Annaland. Doré I 43,20 - 45,00; II 41,00; Apart 33,00 - 42.00; Drielingen 27,2Q - 29,00: kriel 47,90 - 53,00. Aanvoer 5700 kisten. Sint-Maartensdijk Doré 43,40 - 45.00; Doré drielingen 29,10; kriel 52,70. Aanvoer 600 kisten. Stavenisse Doré gewoon 44,80 - 44.90; Kriel 52.20. Aanvoer 97 kisten. Tholen Doré 40,00 - 44,10; Doré drielingen 24,00; kriel 52,60. Aanvoer 376 kisten. Van de 1563 inwoners van Sint- Philipsland die voor het TBC-onderzoek zijn opgeroepen, hebben er 1078 een röntgenfoto laten nemen. Daarbij was ook nog een inwoner van de gemeente Tholen. Verder werden er 364 kaartjes ingeleverd waarbij de reden werd vermeld waarom niet aan het onderzoek werd meegedaan: 13 vertrokken of overleden, 144 bedrijfsdoorlichting, militaire dienst, onderwijs, 53 regelmatig consultatiebureau, 54 schippers, 28 uitstedig, 50 ziekte, ouderdom, 14 geen reden. Van 122 inwoners werd helemaal geen bericht ontvangen. De drie hoogste klassen van de o.l.s. hebben onder leiding van hoofd onderwijzer G. Otte- een tweedaagse schoolreis gemaakt. Met Klundert 1 ours uit Oud-Vossemeer vertrokken de kinderen woensdagmorgen om acht uur naar Gorkum, waarna het beroemde slot Loevenstein werd bezocht. I11 het bosbad bij Amersfoort werd een ver frissing gebruikt, wat wel nodig was voor de vermoeiende wandeltocht door de Soesterduinen. In een jeugdherberg te Soest werd de nacht doorgebracht. Donderdag regende het hard, maar gelukkig had men voor die dag een binnenprogramma. Men reed langs Drakensteijn, dat vanwege de bossen echter niet zichtbaar was, langs het koninklijk paleis naar Utrecht waar het Spoorwegmuseum en een ten toonstellingvan hedendaagse kunst met een bezoek vereerd werd. Bovendien werd de Dom beklommen. Het hoogtepunt van de schoolreis was het Dolfinarium in Rotterdam. Tenslotte werd in de Gouden Leeuw te Zeven- bergsehoek flink gegeten. Precies 36 uur na het vertrek kwamen de schoolreizigers weer thuis. De heer P. Hoek heeft tijdens werk zaamheden in de Eendracht don derdagmiddag een zware her senschudding, een dubbele polsbreuk en enkele andere verwondingen opgelopen. Hij moest in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom worden opgenomen. De machinist van een dragline van het aannemingsbedrijf Van Oord Werkendam was hij behulpzaam bij het steken van een draad. De dragline stond op twee aan elkaar gelaste bakken. De heer Hoek viel tijdens dat werk op onverklaarbare wijze tussen twee schotten. - Stemmen van lezers Geachte redactie, In het raadsverslag in uw blad van 22 juni j.l. laat u de heer Van Schetsen betogen dat o.a. de Confessionele groep bij hun belastingvoorstellen ten behoeve van een kleine groep optraden en niet een eerlijke verdeling van lasten voor stonden. Ik heb daarop niet alleen geantwoord dit een eenzijdig betoog te vinden, doch heb er - en dat zij gemeld aan toegevoegd dat wij voor alle woningen 2,- gemiddeld minder belasting hadden voorgesteld en voor de land bouwbedrijven 1,50 per hectare minder. Tevens wees ik op de belastbare op brengst voor vele middenstanders, die ook boven 't gemiddelde belast worden. Daarbij had de heer De Korte uitvoerig aangetoond dat ons voorstel mogelijk was zonder de reserve van de gemeente onverantwoord aan te tasten en ten koste van slechts 1800,-, van de post onvoorzien. De lezer zal zelf wel uitvinden, wie het inzake de belastingen het beste met hem voor had. M.A. Geuze Poortvliet. De detail- en groothandel en fabrikant „Degrofa"" te Bergen op Zoom heeft nu alles in één grote ruimte ondergebracht. Dat gebeurde in het perceel Oude Stationsweg 5, waar voorheen de Zebra gevestigd was. Buiten de produktie en opslagruimte is er een hal van bijna 600 m2 voor direkte verkoop. Een assor timent van aluminium jaloezieën, zonneschermen, raam- en deurhorren, .maar ook alles voor de kampeerder, zoals tenten, gasverlichting, ver warming, kookapparatuur, lucht bedden, slaapzakken, tuinmeubelen, enz. Naast het reeds gevoerde assortiment bloembakken zijn er nu ook vele tuinartikelen en een enorme keus uit een serie kunstbloemen en planten, die niet van echt zijn te onderscheiden. De zowel voor Degrofa als voor vele bedrijven en doe het zelf particulieren is er een belangrijke uitbreiding van ijzerwaren en gereedschappen met 1001 artikelen en een verfbad, waar de doe- het-zelver zijn hart kan ophalen. Er zal binnenkort ook een afdeling voor sportkleding en sportartikelen worden gecreëerd. Op zaterdag 1 juli opent Degrofa de poort. Menigeen zal er dan een kijkje nemen, omdat Degrofa zowel aan particulieren als aan winkeliers levert.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 7