De Waal Thoien maakte in één week 51 ton koekjes Toch knock out Eiiandenselectie voetbalt tegen Smerdiek DEZE WEEK Bikkelharde standpunten over belastingvoorstellen 19/2 verzoend door S(,l* Deelnemers AVRO-rally namen er wat van mee 28e Jaargang no. 32 LU"iii»*iiJüffi33 SGP en P.v.d.A. verwijten confessionele vier politiek stuntwerk t.o.v. Oud-Vossemeer en bevoorrechting kleine groep Stormen in achterhoede Ook gebruiker moet betalen Het SGP-raadslid L. J. Koopman Uit reserve en onvoorzien J. D. de Korte (CHU) Duidelijke matiging Redelijke lastenverdeling Veel onzekerheden Geen duidelijk beleid Bezuinigen vervolg op pag. 5 ëeKKACHTdODE Het enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7,50 per halfjaar, per post 9,Losse nummers 30 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm -P btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Raad Thoien verlaagt straatbelasting tot 19% gebouwd en 10% ongebouwd „Dit wordt wellicht een kabinetscrisis. Ik bewonder de moed en de durf van b en w om tegen de wens van de raadscommissie voor financiën in, toch te zeggen, je kont gemakkelijk praten, de centen moeten er komen." Dat zei maandagavond de SGP- fractievoorzitter L. J. Koopman, by de behandeling van de belastingvoorstellen. Deze juni vergadering van de Thoolse gemeenteraad duurde van half acht tot één uur 's nachts. Nu wilde de SGP woordvoerder niet buigen met zfln voorstel de straatbelastingtarieven op 19% en 10% vast te stellen ln plaats van 20% en 12% zoals b en w hadden voorgesteld. Na twee schorsingen leek de zaak nog muurvast te zitten, aangezien geen enkel voorstel een meerderheid zou halen. B en W handhaafden hun voorstel van 20/12, gesteund door de P.v.d.A.-fractie. De SGP wilde 19/10 en APR, CHU, KVP en VVD 18/9 voor de straatbelasting. Om toch tot een oplossing te komen, bogen b en w (zjj het ongaarne) en de P.v.dA. naar het voorstel van de heer Koopman. De confessionele vier (ARP, CHU, KVP) bleken in laatste instantie hiermee ook nog wel akkoord te willen gaan, maar zty wilden dan Oud-Vossemeer dit jaar geen rioolbelasting en rioolafvoerrecht laten betalen. De heer Koopman wilde dat juist wel vanwege compensatie voor de verlaging van de straatbelasting. Bovendien was voor hem een zwaarwegend argument dat de gemeente voor Oud-Vossemeer wel vtyf gulden per inwoner aan het rjjjk moet betalen voor lozing van afvalwater op de Eendracht. Aangezien de heer Koopman niet tegemoet kwam aan, zoals hty het noemde, een politiek stuntje van de confessionele vier ten opzichte van Oud-Vossemeer, stemden ARP, 2 x CHU en KVP als enigen de vaststelling van de straatbelasting op 19% voor de gebouwde en 10% voor de ongebouwde eigendommen. Ten opzichte van 1971 betekent dat voor de inwoners van Tholen-stad, Scherpenisse en Sint-Annaland een verlaging. B en W trokken hun voorstel om de bran dassur antiebelas ting in het stadje Thoien per 1 januari 1973 op te heffen, terug vanwege de verminderde opbrengst van de straatbelasting. Nu is iedereen ontevreden over iedereen, flapte op zeker ogenblik de VVD woordvoerster er uit tijdens., de. in-, derdaad toch wel hevige boksronde in de Thoolse raadszaal.De belas tingnota was de inzet.Een dergelijke: spontane uitlating raakt vaak de kern. Ook ditmaal was dat zo. In feite is niemand van het Thoolse gemeen tebestuur voldaan uit het strijdperk getreden. Zeker niet de confessionele vier, die zich ditmaal vooral hadden gespitst op het gebouwde- en ongebouwde belastingonderdeel. Maar evenmin de andere partijen. B. en W. incasseerden uiteraard toch ook enig puntenverlies, zelfs al hield ditmaal de bezitter van de financiële portefeuille zich geheel van den dove. Een con statering, die tegelijkertijd ook op merkelijk was. In feite liep dat dagelijks bestuur overigens nog de minste kneuzingen op in deze belastingbokswedstrijd. Zelfs de P.v.d.A. moest eraan geloven. De SGP bleek nog het meest als scheidsrechter op te treden. Al vrij spoedig werd uit de discussie duidelijk, dat het binnen de ring toch niet op een knock-out zou uitlopen. De meest serieuze uitval daartoe kwam wel van die confessionele vier. Maar werd voldoende gepareerd. Iedereen zocht tenslotte de remise. Ze werd moeizaam gevonden. Waarom?Dat het evenals voorheen of de tering naar de nering moet zijn, dan wel betalen als men vindt dat er meer moet gebeuren 'dan voorheen. Dit laatste wil vrijwel iedereen, het eerste wil vrijwel niemand. Daarmee zijn we weer terecht bij de uitlating van de VVD woordvoerdster. Iedereen ontevreden over iedereen. Immers, dat méér willen kan niet zonder méér betalen. Vooral het dagelijks bestuur toonde dat in alle duidelijkheid. Was ook niet gelukkig dat voorstel te moeten doen. Maar deed het wel om enigermate aan wensen tegemoet te komen. Het gevolg is dat Sijmen toch moet betalen. Dat wordt dan wat ver donkeremaand met de opmerking, dat de noodzakelijke bijtrekking te lang was uitgebleven. Maar dat argument slaat niet aan bij de toeschouwers buiten de boksring. Die zijn nu ook weer niet zo achterlijk, dat men niet zou weten, dat er met meer inkomsten méér valt uit te geven. Zoiets ligt voor de hand. Als, om een voorbeeld te noemen, dat toch ook al eens ter sprake kwam, een bibliotheek eerst een steuntje krijgt van 5 cent per boek, dat kan iedereen narekenen, dat van zo'n bijdrage weinig valt te versieren. Wanneer men bereid is aan zo'n bibliotheek een bijdrage te gaan geven van vier gulden per inwoner, nou, dan maakt zo'n bestuur er 'n klinkende lectuurvoorziening van. Dat blijkt de cióu van heel de zaak.Met méér geld méér mans. Hetzij groot of klein. Hetzij een kleine,hetzij 'n grote bestuur kracht. Maar wie moet dat meerdere geld dokken. Heel rechtvaardig ver deeld overigens. Die lof kan men mogelijk nog wel doorspelen aan het kleine en ook aan het grote Thoolse college. Na dat nu en dan heftige debat over die belastingnota. Maar het enige waaraan niet is te ontkomen, en ook niet kan worden •ontkomen, als men iets wil doen, is dat die Thoolse Sijmen toch eerst moet betalen. In dat opzicht is er dus helemaal niets veranderd. Zal er ook wellicht nimmer iets veranderen. Daarom ook viel er voor de publieke tribune geen puntenverdeling te bewerken. Daar was men al bij voorbaat knock-out. Uitgeteld vraagt het zich nu wel af of toch maar heel voorzichtig moet worden omgesprongen met wensen of met te grootsteedse allures. Een dieper duikertje in een zv/embad bijvoorbeeld vergt al gauw een paar ton meer. Misschien heeft daarom dat Thoolse publiek van deze eerste belastingnota-dan ook nog het meest geleerd. Wie weet wordt dan de verliezer door die ervaring niet nog eens winnaar. Dat hopen we nog ook. De Thoolse gemeenteraad bestond voor deze belangrijke vergadering maar uit vijftien leden: het VVD-raadslid'A. M. vam Engelen was met vakantie terwijl het nieuwe SGP-raadslid L. A. Polderman maandagavond pas werd toegelaten nadat zijn geloofsbrieven waren goedgekeurd. Hij zal in juli beëdigd worden. Behalve over de belastingen, sprak de raad ook langdurig over de zwembaden in Thoien en in Sint-Annaland. Met alleen de 4 stemmen van- de SGP tegen werd de aanleg van het verwarmde openluchtzwembad aan de Zoekweg in Thoien goedgekeurd. De SGP was ook als enige partij tegen openstelling op zondag. Het beschikbaar stellen van 15.000 gulden voor het „zwembad" in de haven van Sint-Annaland werd aangehouden voor overleg met de in specteur van de volksgezondheid over de kwaliteit van het water. Alle andere voorstellen van b en w, zoals die vorige week uitvoerig zijn weergegeven, werden aangenomen. Bij de behandeling van de belastingvoorstellen constateerde mevr. M. J. Renes-van Geer dat de straat belasting enige stormen in de achterhoede veroorzaakt had. Zij doelde daarbij ook op een brief van de ZLM Kring Thoien en Sint-Philipsland aan de gemeenteraad waarop ook weer een antwoord van b en w gekomen was. De ZLM noemde het onredelijk een bepaalde bevolkingsgroep, met name de landbouw, onevenredig en extra zwaaite belasten door de verhoging van de straatbelasting. Een gemiddeld Thools landbouwbedrijf van 20 ha. zou 43 gulden meer straatbelasting moeten opbrengen en een gemiddelde huiseigenaar maar ƒ4,30. Als eerste spreker van de raadsfracties gaf de heer L. Kloet (P.v.d.A.) zijn mening over de belastingvoorstellen van b en w. Hij vond het ingrijpend en wees erop dat er zowel in de raadscommissie Afgelopen zaterdag hebben 569 deelnemers aan de Avro-autorally met hun familie of vrienden de produkten van De Waal gekeurd. Het bedrijf was namelijk één van de vijftien controlepunten in de N-route van deze rally. Van 's morgens zeven tot 's middrqs vijf uur kwamen 2276 ménsên van financiën als door de ZLM gepleit wordt voor verlaging van de straat belasting. Toch kon de P.v.d.A. zich met de 20/12 voor straatbelasting verenigen omdat het tarief in de voormalige gemeenten de laatste jaren niet is aangepast. De socialisten hadden wel de grootste moeite met de rioolbelasting en vooral het rioolafvoerrecht. Voor huurders van woningwetwoningen noemde de heer Kloet die belasting van zeer ingrijpende aard. Grote gezinnen zouden volgens hem op het water verbruik moeten gaan bezuinigen, wat bezwaren voor de hygiëne en de volksgezondheid met zich mee zou brengen. Zo maakte de P.v.d.A. ten aanzien van het rioolafvoerrecht enig voorbehoud voor wat betreft de goedkeuring van het voorstel van b en w. Daarentegen had de heer Kloet waardering voor b en w dat de ruimte die door de hogere belastingen- verkregen wordt, voor een actief gemeentebeleid benut wordt. De P.v.d.A. fractievoorzitter vond wel dat er enige reserve bij de wensen van de bevolking geboden is. Ook SGP-woordvoerder L. J. Koopman wees op de vele verlangens van de - bevolking, zoals b en w ook in hun voorstel aangevoerd hadden. Hij vroeg zich echter af welk deel van de bevolking dat nu is, want uiteindelijk zal het toch allemaal van onze belastingcenten moeten gebeuren. De heer Koopman kon niet begrijpen dat het P.v.d.A.-raadslid M. A. J. van der Linde, die in de financiële commissie voor het tarief 19/10 had gestemd, nu met zijn fractie teruggevallen was op het voorstel van b en w 20/12. Hij achtte het geen bezwaar, gezien de verhoging van de rioolbelasting voor verschillende kernen van 20 en 30 gulden, dat ook de gebruikers van woningen de helft betalen (rioolafvoerrecht). Anders zou het volgens de SGP-fractievoorzitter in de kantine van De Waal om koffie, een pakje koekjes en een grote bokkepoot. In de eerste plaats ging het echter om het stempel, waarvan men er totaal vijftien moest hebben om 's avonds bij de finish in het Turfschip te Breda kans te maken Op een prijs. Bij De Waal kwamen er twee deelnemers allemaal op de eigenaars aankomen zodat bij de woningwetwoningen de gemeente of de woningstichting de dupe zou zijn. Wat de straatbelasting betreft handhaafde hij zijn standpunt in de commissie van financiën: 19% gebouwd, 10% ongebouwd. Mevr. Renes (VVD) was het met de heer Koopman eens dat er in de commissie na veel praten, geven en nemen tenslotte een meerderheid was voor 19/10. Aangezien de raadscommissie niet eensgezind was, kon mevr. Renes wel begrijpen dat b en w met hun voorstel 20/12 waren gekomen. Als b en w met de 19/10 akkoord gaan, dan zijn de stormen geluwd, dacht de liberale woordvoerdster. De voorgestelde percentages vond zij voor de landbouw een dubbele aanslag en voor de eigenaars die eigendommen hebben en verwerven een straf. Het VVD-raadslid wilde niet zoals b en w alvast wat ruimte voor 1973, aangezien er volgens mevr. Renes dan inkomsten zijn uit de recreatie- en forensenbelasting. Zij was ervoor om Oud-Vossemeer de helft te laten betalen van het rioolafvoerrecht en de rioolbelasting omdat de gemeente aan het rijk 5 gulden per inwoner moet betalen (voor Oud-Vossemeer, Sint- Zaterdagmiddag om half vier is er in Sint-Maartensdijk een feestelijke voetbalwedstrijd tussen Smerdiek en een selectie van spelers uit de overige Thoolse clubs. Dit ter gelegenheid van het afscheid van Kees v.d. Hoek, die jarenlang eerste elftalspeler en aanvoerder van Smerdiek is geweest. De hoofdonderwijzer uit Stavenisse heeft zelf de eilandsectie opgesteld, waarmee de verschillende besturen akkoord zijn gegaan. In het doel staat Daan Vaders van Vosmeer, achter André Hommel (Vosmeer), Henk Dijkema (WHS), Kees Timmermans (Vosmeer) en Wim Heijboer (Vosmeer) midden Jan Verrijen (Vosmeer), Marius van Houdt (Tholense Boys), Hans van Dijke (SPS), voor Jan Mosselman (WHS), Theo Moerland (WHS) en Frank Kousemaker (Tholense Boys). Wisselspelers zijn Nico Hage en Piet de Rijke van WHS en Ad Moerland van Sc Stavenisse. De eilandselectie staat onder leiding van WHS-trainer Nico de Frel. met vijftien stempels, één om vier uur en één om half vijf. Verschillende deelnemers klaagden over de te lange rit. Men was bovendien nog gedupeerd door de drukte bij de Zeeuwse veren, niet alleen over de Westerschelde, maar ook bij Zijpe en Oud-Vossemeer. Daardoor verloor men veel tijd. Aan de rally waren ook nog verschillende opdrachten verbonden. Zo moest bij De Waal geraden worden welke koekjes uit vijf soorten de Wellingtons waren. Ook waren bij verschillende posten bekende Nederlanders aanwezig van wie men de naam moest zien te weten te komen. In Thoien zou dat eerst Keetie Hage zijn, Annaland en Stavenisse) voor veront reiniging van het oppervlaktewater. Verder wilde mevr. Renes afwachten wat de andere raadsleden allemaal te zeggen hadden. Namens de confessionele vier (2 X CHU, ARP, KVP) sprak het CHU- raadslid J. D. de Korte. Hij vond dat b. en w. in hun voorstel de twee adviezen van de financiële commissie hadden moeten vermelden; dat voor de meer derheid voor 19/10 straatbelasting_ en dat van de minderheid voor 19/8. Voor dat laatste tarief bleken CHU, ARP en KVP te zijn. Dit zou inhouden dat er 27.000 gulden minder aan straat belasting in de gemeentelijke kas zou komen (4 punten 5000 gulden voor het ongebouwd, 1 punt 7000 gulden voor het gebouwd). Daarentegen is volgens de heer De Korte de straatbelasting 13.200 gulden hoger dan het door b. en w. geraamde bedrag vanwege het toege nomen aantal gebouwde eigendommen (4200 gulden) en de gebouwen die voor de grondbelasting geen belastbare op brengst hebben en door b. en w. geschat worden (9000 gulden). Een tweede com pensatie voor de verlaging van de straatbelasting zagen de confessionele vier in de verlaging van de reserve voor straten en wegen met 12.000 gulden. Met een meer-opbrengst van 13.200 gulden en 12.000 gulden uit de reserve zou er dan bij verlaging van de straatbe lasting met 27.000 gulden nog 1800 gulden ongedekt zijn. De heer De Korte wilde deze 1800 gulden uit de post on voorziene uitgaven bestrijden, wat toch volgens hem geen twistpunt kon zijn. Zijn voorstel voor 19/8 straatbelasting noemde hij een werkelijk serieus gebaar tegenover de agrarische sector, waarin het de laatste jaren bar slecht gaat. De confessionele vier stelden uitdrukkelijk dat het alleen om 1972 ging. Raadslid De Korte haalde ook nog de woorden van de burgemeester aan dat een belas tingverlaging waarvoor geen verschui ving kon plaats vinden, in mindering op de post onvoorzien gebracht zou moeten worden. Met 1800 gulden liep dat vol gens het CHU-raadslid zo'n vaart niet. De confessionele vier wilden Oud- Vossemeer voor 1972 zonder meer bui ten de rioolbelasting houden, zoals ook in de begroting was opgenomen. Zij be schouwden het uitdrukkelijk als een ge maar zij moest vanwege een wielerwedstrijd verstek laten gaan. Het VVD-raadslid mevr. M.J. Renes-van Geer uit Thoien verving haar. Zij verontschuldigde zich telkens met „zo bekend ben ik nou ook weer niet" en maakte het de deelnemers gemakkelijk door zelf haar s naam op het deelnemersformulier in te vullen. Zo bleken de bokkepootjes bij de rallydeelnemers bekender te zijn dan mevr. Renes, die door velen werd aangezien voor de actrice Tonnie Huurdeman die dikwijls op de televisie te zien is. Van de vorige week 51 ton geproduceerde koekjes gingen er 708 pakjes met de rally-deelnemers mee naar huis. Zij verorberden bovendien nog 21 dozen Van 45 grote bokkepoten. weid aandoen van de eigen begroting wanneer b. en w. op een reeds inge nomen standpunt terugkwamen. Namens b. en w. ging burgemeester J. E. van Boeijen op de verschillende frac tievoorzitters in. Hij vond dat men in deze zaak geen spel kan spelen en wees erop dat de wensen en verlangens van de bevolking eisen stellen aan de begnv ting. Alleen al uit de geiijktrekking van de belastingen voor alle Thoolse kernen vloeit een verhoging voort, zodat een duidelijke matiging in de verhoging gewenst was. B. en w. wilden ook niet overvragen. Bij andere gemeenten ver geleken zijn onze tarieven voor de straatbelasting ook niet uitzonderlijk hoog. Wij vragen zowel van de eigenaar als van de gebruiker een offer. Als wij de belastingen niet op een behoorlijk peil brengen, zou ons bij elke subsidie-aan vraag van rijkswege verweten kunnen worden dat we zelf niet genoeg gedaan hebben, zo vervolgde de burgemeester. De relatie tussen straatbelasting en onderhoud van de wegen kan ook nauwelijks meer gelegd worden. Het is een aanvulling op de algemene uit kering van het rijk. Daarom is ons uit gangspunt geweest: 1. de verhoging mag niet bovenmatig zwaar zijn 2. de verhoging moet voor alle groepen zoveel mogelijk gelijk zijn. Wij hebben minder straatbelasting voor de gebouwde eigendommen voorgesteld omdat het rioolafvoerrecht alleen binnen de bebouwde kom geldt. Als het tarief voor gebouwd volgens de ministe riële norm op 24% was vastgesteld, was er misschien minder kritiek geweest. B. en w. hebben een geheel eigen verant woordelijkheid in deze zaak. Ik wil er ook duidelijk op wijzen dat het grootste deel van het advies van de financiële commissie wel overgenomen is. Slechts op één ondergeschikt punt is een klein verschil met de commissie. Daarover werd in de commissie ook zeer verschil lend gedacht. Een verlaging van de be lastingen wenst het college niet voor haar rekening te nemen. Anders zie ik, gezien ook de snelle daling van de post onvoorzien, een afremming van de plannen tegen het einde van het jaar. B. en w. handhaven hun voorstel, daar een straatbelasting van meer dan 8% voor het ongebouwd een onevenredige be voordeling van de bewoners buiten de bebouwde kom zou zijn. De hogere lasten waardoor anderen het kind van de rekening zouden wordfcn., worden naar redelijkheid en billijkheid ver deeld. Ik wil met klem een beroep doen op uw raad deze natuurlijk impopulaire zaak te volgen, aldus de burgemeester. 4 Meer op de onderscheidene'punten van de fractiewoordvoerders ingaande, zei de burgemeester tot de heer Kloet dat een zo goed mogelijke verdeling van de lasten inhoudt dat ook de huurders een bijdrage in de rioleringskosten leveren via het rioolafvoerrecht. In antwoord op raadslid Koopman zei de voorzitter dat b. en w. de vrijheid hebben te beslissen na het advies van de raadscommissie gehoord te hebben. Het college week op slechts één punt van de commissie af. Over de straatbelasting werd ook zeer verdeeld gedacht in de commissie. De begroting 1972 biedt nog vele onzeker heden. We moeten nog ervaring opdoen met de inkomsten en uitgaven. De ruimte zien we snel slinken terwijl de post voor on voorziene uitgaven ook niet verder aan getast mag worden. De extra inbouw van de rioolbelasting uit Oud-Vosse meer is zeker verantwoord. Nu zegt de heer De Korte wel dat de straatbelasting 4200 gulden meer opbrengt door de toe name van het aantal gebouwen, maar dat geld is nodig voor verrassingen in de begroting 1972. Bij de 9000 gulden voor geschatte gebouwen zet ik grote vraag tekens, daar dat geld mogelijk via een andere weg weer voor rekening van de gemeente komt (dorpshuizen, wijkgc- bouwen). Tenslotte wil dhr. De Korte als compensatie van de verlaging der straatbelasting een deel uit de reserve halen. Dat is niet de weg die we op willen. Daarvoor is het te vroeg, zei de burgemeester. In antwoord op mevr. Renes zei de raadsvoorzitter dat het jaar inderdaad al voor de helft verstreken is terwijl ook de post onvoorzien is gehalveerd, maar De verlaging en de verhoging van de Thoolse belastingen Stuntwerk en harde politiek Tonnen koekjes uit Thoien Een afscheidsvoetbaIwedstr(jd in Sint-Maartensdijk De eerste Doré's Thools zwembad ook op zondag open Intrede ds. de Reuver in Thoien Extra subsidie voor N. H. Kerk Scherpenisse Geschenkbonnen van VVV Toogdag van de CBTB Sportdag en jeugddag Veel vee op Thoolse Dagen VOOR WIE GENOEG TE WEINIG IS, IS NIETS GENOEG. dit nummer bestaat uit 10 pagina's. de gemeente is sinds maart pas goed aan het draaien met de uitvoering van plannen. De recreatie- en toeristenbe lasting in 1973 achtte de burgemeester nodig voor investeringen in de recrea tieve sector. Hij stelde ook dat een af weging van de verdeling van de meer dere lasten wel degelijk plaats gevonden heeft. De burgemeester liet tenslotte de heer De Korte weten dat 8% straatbe lasting voor de ongebouwde eigendom men ten opzichte van de oude gemeen ten een verlaging zou zijn en ook een onevenwichtige lastenverdeling. Vervolgens kwam de raad in tweede in-, stantie aan het woord. De heer P. van Schetsen (P.v.d.A.) zei persoonlijk in zijn fractie de meeste moeite gehad te hebben met de belastingvoorstellen. Hij snapte niet dat andere fracties een ver laging van de straatbelasting voorstaan, terrwijl bijvoorbeeld gezinnen in Poort vliet 60 gulden meer rioolbelasting, moeten betalen. Hij deed een ernstig beroep op de andere partijen bij belastingvoorstellen te denken aan de gewone man. De heer Van Schetsen kon dan wel akkoord gaan met het rioolaf" voerrecht. Raadslid Koopman kon niet begrijpen dat de P.v.d. A. wel bezwaar maakt tegen het rioolafvoerrecht en niet tegen de rioolbelasting, die alleen eige naren moeten betalen. De SGP-woord voerder vond het van b. en w. niet con sequent dat men wel de toegift van de financiële commissie heeft gepakt (helft rioolbelasting en rioolafvoerrecht in Oud-Vossemeer), maar niet de ver laging van de straatbelasting. Door de compensatie waren we toch voor 1 jaar uit het tekort, vond de heer Koopman. Ir. M. A. Geuze (CHU) vond het voorstel van b. en w. geen duidelijk beleid. Hij kon niet aan vaarden dat het college door de 20/12 voor straatbelasting en de rioolbelasting in Oud-Vossemeer ruimte voor 1973 gaat vragen. „Dat had u in april bij de begrotingsbehandeling moeten zeggen. Nu praten we over 1972", aldus ir. Geuze. De burgemeester voerde aan dat b. en w. dergelijke pijnlijke operaties zoveel mogelijk willen beperken. Zo wil het college over 4 maanden bij de begro tingsbehandeling 1973 niet opnieuw met dergelijke voorstellen komen. Ook mevr. Renes vond het niet juist maatregelen te nemen op langere ter mijn. Zij stelde ook dat door het in de wind slaan van het advies van de finan ciële commissie iedereen ontevreden is over iedereen. „Bepaalde groepen moet je niet extra belasten", zei het VVD- raadslid, die bij het straatbelastingtarief 19/10 bleef. Zij wees er nog met nadruk op dat niet b. en w. maar de commissie met het voorstel gekomen is Oud-Vosse meer dit jaar de helft van de riolbelas- ting te laten betalen. Overigens achtte zij dat wel juist. „Oud-Vossemeer heeft altijd in zo'n gunstige positie gezeten, daar kon niemand tegenop", zei mevr. Renes. Raadslid De Korte wist pertinent zeker dat de geschatte belastbare opbrengst voor gebouwen die voor de grondbelas ting geen belastbare opbrengst hebben 9000 gulden extra oplevert voor 1972. „Daar hoeft u niet aan te twijfelen", stelde het CHU-raadslid zeer beslist. Voorbeelden van deze gebouwen zijn volgens hem de bejaardentehuizen, Banketfabriek De Waal en Zonen N.V. uit Thoien heeft vorige week alle records gebroken door 51.000 kilo koekjes te maken. Daarvan waren 39 ton bokkepootjes. Dit gebeurde allemaal in één week. Hoewel er wel overgewerkt werd, is de grote produktie een bewijs van de goede organisatie in het bedrtyf Waarby er tijdens de koffie-, thee- en etenspauze doorgewerkt wordt. Mede door gebrek aan vrouweiyk personeel kan men echter niet aan alle aanvragen uit binnen- en buitenland voldoen, ook al worden er nog bestellingen uitbesteed aan collega's. Het Thoolse bedrijf heeft plannen om in samenwerking met andere bedreven ook de consumenten in de Oost-Europese landen van de bokkepoten en andere koekjes te laten proeven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1