Rioolafvoerreclit nieuwe belasting voor alle Thoolse watergebruikers Een harde rechtse Subsidies Twee cent Gemeente Tholen legt tweede woning aan banden DEZE WEEK Thoolse horecabond wil sluitingsuur café's op 1 uur Sneldam- kampioen Gemeenteraad Triolen beslist maandagavond over belastingvoorstellen Vrij kamperen Beroepsschriften Viswedstrijd te Sint-Philipsland Rioolbelasting Rioolafvoerrecht Straatbelasting Harten worden niet door wapenen, maar door liefde en edelmoedigheid verwonnen Zes beroi psschriften ongegrond cerkluard 28e Jaargang no. 31 p-n ÜHIHSH eofflRACH BODE De belastingvoorstellen flle Je gemeenteraad van Tholen maandagavond gaat behandelen, houden ln dat de woninggebruikers - dus ook de huurders rioolafvoerrecht moeten gaan betalen. Maatstaf voor de berekening is de hoeveelheid afvalwater die wordt afgevoerd. In de voormalige gemeenten Tholen- stad en Sint-Maartensdijk bestond deze belasting by een bepaalde waterafvoer al. Vooral bedreven hadden hier mee te maken. Geheel nieuw voor het eiland Tholen is echter dat de woninggebruikers (zowel eigenaars als huurders) rioolafvoerrecht moeten betalen. De rioolbelasting, die wordt berekend naar de belastbare opbrengst van de eigendommen zoals die in de kadastrale leggers vermeld z^jn, blijft normaal bestaan. Deze heffing moeten echter, zoals voorheen, alleen eigenaars van woningen die aanslultbaar z(jn op een openbare riolering, betalen. Hel enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7,50 per halfjaar, per post 9,Losse nummers 30 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Na een al eerder gemelde voor jaarsvreugde vanwege een sluitende begroting, komt maandag de ook toen reeds in het vooruitzicht gestelde belastingnota in behandeling bij de Thoolse gemeenteraad. Om in bokserstermen te spreken was de eerste ronde, was die begrotingsbehandeling, een nog wat vriendelijke verkenning van de kampioenen. Eens kijken wat men aan elkaar had, hoever men ongedekt kon gaan, wat de zwakste zijde van de tegenpartij was en voor welke on derdelen men in het bijzonder moest oppassen. Het benenwerk leek aan beide kanten goed te zijn. In de begrotingsbokswedstrijd worden echter de tussenronden overgeslagen en nu komt men uit de eerste ronde meteen voor de finale in de ring terug. Daarbij plaatst het college meteen een harde rechtse en we zijn toch nog benieuwd, hoe de raad deze klap opvangt. Gaat men direct knock-out of heeft men tijdens die eerste ronde al zoveel er varing opgedaan, dat het hoogstens puntenverlies oplevert. Inmiddels zit het boksstadion wel vol met lang niet alleen maar enthousiaste toeschouwers. Onder die toeschouwers overigens een niet gering aantal, die tevoren talrijke wensen de ring hebben ingesmeten. Het kon niet op. En bokser A noteerde die wensen ijverig, beloofde daarmee terdege rekening te zullen houden, maar heeft nu via de belastingnota het entreegeld voor de match ook zodanig opgeschroefd, dat menig wenser zich achter het oor krabt. Had ik maar wat wensen achter m'n kiezen gehouden. Ondertussen zit ook bokser B daarmee in zijn maag. Hij beleefde nog wel wat gereserveerder de eerste ronde. Er was nog wel enige restrictie, maar B wist toch ook dat een begroting goedkeuren en nu de belastingnota kapseizen geen twee handen op één buik kunnen zijn. Als we ons dan toch weer maar buiten die zinnebeeldige boksring begeven en het met gewone woorden schrijven, menen we toch wel enigszins benieuwd te moeten zijn, naar hetgeen de laatste ronde zal opleveren. Er is altijd nog enig verschil tussen de aankondiging en de realiteit. De aankondiging was er in die eerste ronde en niemand kan dat B en W thans verwijten. Maar de realiteit is toch wel, dat men voor een gemiddelde woning in de grote gemeente Tholen voor 1972 niet minder dan 50,- rioolbelasting gaat betalen. Slechts wanneer men in Oud-Vossemeer woont, kan dat dit jaar nog met 25,- aflopen, wat wel een verhoging is van 100%, want men betaalde tevoren helemaal niets. Echter, die Vosmeerder komt er dan in feite nog beter af dan de Poortvlieter, want die springt van 20,- naar 50,- Bokser A presenteert dinsdag de rekening. Via een harde rechtse. Bokser B zal wellicht nog wat pogen te pareren, maar waarschijnlijk op punten moeten verliezen. Degenen, die op de publieke tribune zetelen, liggen echter knock out. Knock-out aan wensen. Zó groot kan een gemeente niet zijn, het blijft toch altijd dat de tering naar de nering moet worden gezet. Behalve de belastingnota is er ook een nieuwe subsidieverordening, waarover de Thoolse raad zich dient te buigen. B. en W willen zo spoedig mogelijk uniforme richtlijnen voor een bijdrage- basis aan de verschillende verenigingen, maar zijn daar ook nu nog niet geheel uitgekomen. Daarvoor liep het tevoren ook wat ver uiteen. Dit voorstel zal ook belangrijke publieke aandacht krijgen, want wie is geen lid van een vereniging en welke vereniging kan of doet 't nog zonder een gemeentelijke bijdrage. Een uitzondering. Het is al jaren de tendens geweest dat men zich tot de overheid richtte, niet in het minst ook omdat die overheid, daartoe vaak via drang van het parlement de subsidieweg en de subsidiestroom steeds breder maakte. Of het nooit op zou kunnen. Bij het vele goede wat er door tot stand kon komen, is ook wel een andere deugd ondermijnd. Namelijk de deugd van het eigen initiatief, de deugd ook van dit tering naar de nering zetten. Zit men als vereniging eenmaal in de noodzakelijke overheidsvingers, dan kan de bemoeienis ook weer zover uitgroeien, dat het meer op een inktvis lijkt, die mogelijk ongewild, maar daardoor niet minder pijnlijk zijn prooi dooddrukt. Wanneer we bijvoorbeeld artikel 6 van de nieuwe verordening lezen onder punt f (dit artikel bepaalt de voorwaarden waaraan een vereniging moet voldoen, die voor het eerst subsidie aanvraagt), dan lezen we daar het volgende: De De rioolbelasting bedrdagt jaarlijks voor de gebouwde eigendommen en daarbij behorende erven waarvoor de volgens het kadaster bepaalde opbrengst. a. niet hoger is dan 50 gulden .ƒ10,00 B. 51 t/m 75 guldenƒ18,00 c. 76 t/m 100 guldenƒ25,00 d. 101 t/m 125 guldenƒ32,00 e. 126 t/m 150 guldenƒ40,00 f. 150 t/m 200 guldenƒ50,00 g. voor elke 100 gulden of gedeelte daarvan boven 200 gulden 10,00 boven het bedrag van 50 gulden. Als overgangsregeling hoeven woning eigenaars in Oud-Vossemeer dit jaar maar de helft van genoemde bedragen te betalen. Het rijk heeft als minimumnorm 59 gulden per aansluiting gesteld, zodat b en w met hun voorstellen daar nog beneden blijven. Ter vergelijking geven wij u hierbij de Hij die hiermee iii strijd handelt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. B. en W. kunnen van de verbodsbepalingen wel ontheffing verlenen en daaraan ook voorwaarden verbinden. Als men het niet met een beslissing van B en W eens is, kan men bij de gemeenteraad in beroep gaan. Het college is van mening dat het hebben van een tweede woning binnen de bebouwde kommen zoveel mogelijk beperkt moet blijven omdat hierdoor de kommen op den duur onleefbaar worden. B en W denken hierbij aan panden in een saneringsplan waar de opstallen moeten worden gesloopt. Zij zien de nieuwe verordening niet als een permanente hindernis waardoor het onmogelijk zou zijn een tweede woning te betrekken. „Integendeel. Het kan om allerlei redenen van belang zijn dat leegstaande woningen in het buitengebied als zomerwoningen in vereniging moet aangesloten zijn bij een landelijk of gewestelijk overkoepelend orgaan, dat leiding geeft voor de ver wezenlijking van het doel der vereniging. Een voorwaarde, die ons tegen de borst stuit. We begrijpen best het doel van die voorwaarde van de overheid, maar een vereniging moet het wel vrijwillig kunnen doen en zal dat ook doen, wanneer het in het belang van haar leden is. Een dergelijke voorwaarde kan weer initiatiefdodend zijn. Weer een leunen op een landelijke organisatie, waaraan men in feite geen behoefte heeft. Maar nu gedwongen is om dat te doen vanwege een gemeentelijke subsidie. Maar dat helpt een vereniging lang niet altijd. Zo min een voetbalclub gebaat is met een gemeentelijke bijdrage van 20.000,-, maar dan tegelijkertijd verplicht is een gebouw te zetten, dat 90.000,- kost. Zeker, in die nieuwe subsidieverordening staat eveneens in artikel 6, dat B en W van die voorwaarden ontheffing kunnen verlenen. Maar als er alleen maar voorwaarden worden gesteld om ze niet te moeten toepassen, hebben voor waarden ook geen zin. Laat dan de vrijheid maar de blijheid. rioolbelasting in de verschillende Thoolse kernen in 1971: Tholen-stad vastrechtƒ50,00 (bovendien bij waterafvoer van 201 tot 500 m3 ƒ50,00, enz.) Poortvliet vastrechtƒ20,00 Scherpenisse vastrechtƒ30,00 Sint-Maartensdijk .ƒ17,50 t/m ƒ56,00 bovendien bij waterafvoer van 1001 tot 5000 m3 ƒ70,00 enz.) Stavenisseƒ8,00 t/m 52,00 Sint-Annalandƒ18,00 t/m 49,00 Oud-Vossemeer had geen rioolbelasting Het rioolafvoerrecht wordt geheven van de gebruiker van een gebouwd eigendom dat is aangesloten op de riolering van de gemeente. Onder gebouwd eigendom wordt mede verstaan een gedeelte van een gebouwd eigendom waarvoor een afzonderlijke aansluiting op het waterleidingnet is aangebracht. Wie als gebruiker moet worden aangemerkt, wordt naar gebruik worden genomen. Ons college is voornemens om voor deze woningen zoveel mogelijk ontheffing van het verbod te verlenen". Door middel van ontheffingen kunnen B en W ook het vrij kamperen regelen. De Kring Tholen en Sint-Philipsland van de ZLM heeft het Thoolse gemeentebestuur laten weten niet te verwachten dat deze vorm van kam peren in de streek grote vormen zal aannemen. Het college denkt bij de ontheffing voor vrij kamperen aan zodanige voorwaarden dat er ten hoogste drie caravans of tenten geplaatst mogen worden. Bij wijze van uitzondering kan ontheffing verleend worden voor vijf caravans of tenten. De grootte en de omvang zullen van geval tot geval bekeken worden (afhankelijk van erfoppervlakte en beplanting, daar er een redelijke beplanting aanwezig moet zijn). Ook moeten er voldoende en goede sanitaire voorzieningen zijn. De raad gaat maandagavond ook beslissen over zes beroepsschriften tegen de weigering van bouwvergun ningen. B en W willen ze allemaal ongegrond verklaren. 1. J.A.C. Groffen uit Scherpenisse wil een zomerhuisje bouwen op Gorishoek maar het bestemmingsplan in hoofd zaak 1961 Scherpenisse geeft aan dat het hier om agrarisch gebied gaat. Bovendien voldoet het bouwwerk niet aan het Woonketenbesluit en aan de bouwverordening. 2. A. van de Klundert te Oud- Vossemeer wil zijn loods aan de Dorps weg uitbreiden, waardoor de achtergevelrooilijn overschreden zou worden. Dit is in strijd met de bouwverordening. Bovendien zou de loods op 1 meter afstand van de woning Dorpsweg 31 komen, wat het uitzicht belemmert. Ook zou het golfplaten bouwsel bij wind en regen veel lawaai veroorzaken. omstandigheden beoordeeld. Voor de bepaling van de hoeveelheid afgevoerd afvalwater wordt als maatstaf aangehouden het aantal m3 water dat in het laatst afgesloten verbruiksjaar is afgenomen van de N.V. Watermaatschappij Zeeland eventueel vermeerderdmet het aantal m3 water dat door middel van een eigen pompinstallatie in hetzelfde tijdvak werd verkregen. Voor gebouwde eigendommen die noch van een watermeter noch van een eigen pompinstallatie zijn voorzien, bedraagt het rioolafvoerrecht 20 gulden per jaar. Als de belasting minder is dan 4 gulden per inwonerequivalent, is een rioolafvoerrecht verschuldigd van 4 gulden per inwonerequivalent waarbij het inwonerequivalentiegetal wordt afgerond op een veelvoud van 100 naar boven. Dit geldt speciaal voor fabrieken, waar ook als regel één keer per 3 maanden een monster wordt genomen van het op de openbare riolering afgevoerde water. Het rioolafvoerrecht is per jaar voor elk gebouwd eigendom bij een afvoer van a. minder dan 60 m3 waterƒ12,00 b. 60 m3 t/m 130 m3 waterƒ25,00 c. 131 m"3 t/m 200 m3 water .ƒ38,00 d. 201 m3 t/m 300 m3 water .ƒ50,00 e. en voor elke 100m3 water boven 300 m3 water ƒ10,00 boven het bedrag van ƒ50,00 Als overgangsmaatregel geldt dat de woninggebruikers in Oud-Vossemeer dit jaar maar de helft van genoemde 3. J.A. Scherpenisse te Sint- Maartensdijk wil in zijn tuin aan de Zuidsingel duivenhokken met een goothoogte van 4.20 m en een op pervlakte van 16 m2 (die hij ongeveer 2 jaar geleden verwijderd heeft) her bouwen. Dit is in strijd met het bestemmingsplan in onderdelen 1955 zodat op grond van de Woningwet de vergunning moest worden geweigerd. Er mag in de tuin wel een ren of hok gebouwd worden, maar het bouwsel mag niet hoger dan 1.2 m en niet groter dan 8 m2 zijn. 4. J.J. van Loon te Bergen op Zoom wil een zomerhuisje bouwen op Gorishoek wat volgens het bestemmingsplan in Hoofdzaak 1961 Scherpenisse wegens de agrarische bestemming verboden is. 5. M. Gunter te Sint-Annaland wil aan de Hoenderweg een stal, kippenhok en een betonschutting bouwen wat volgens het bestemmingsplan „herziening uitbreidingsplan 1962 Sint-Annaland" niet mag. Ook is het in strijd met de bouwverordening uit een oogpunt van welstand, zodat op grond van de Woningwet de bouwvergunning moest worden geweigerd. 6. J.A. Duym te Halsteren wil op Strijenham een transformatorruimte, afvalwaterzuiveringsinstallatie en enige toiletgebouwen oprichten, hetgeen volgens het bestemmingsplan in Hoofdzaak 1957 Poortvliet verboden is omdat het hier agrarisch gebied betreft. Alle betrokkenen zijn door de raads commissie voor de beroepsschriften gehoord. Een beroepsschrift van A.C. Sakko te Poortvliet moet volgens B en W \ontvankelijk worden verklaard omdat de gevraagde vergunning voor een bouwsel op zijn plat dak nog niet geweigerd is. De raad behandelt maandagavond ook nog een groot aantal begrotingswijzigingen van merendeels al genomen raadsbesluiten. In Sint- Annaland willen B en W het bestem mingsplan Haven wijzigen i.v.m. de bouw van een garage aan de Havenweg door het transportbedrijf W. Heijboer. In Scherpenisse is een wijziging van de herziening 1956 van het bestem mingsplan in onderdelen Scherpenisse nodig vanwege de bouw van drie huizen met garage aan de Laban Deurloostraat door IJ. van der Werf, bedragen moeten betalen. In 1971 bestond het rioolafvoerrecht alleen in het stadje Tholen en in Sint- Maartensdijk. Behalve dat hiermee (vooral in Sint-Maartensdijk) vrijwel alleen bedrijven mee te maken hadden, moesten de eigenaren dat betalen. Het voorstel van b en w van Tholen met betrekking tot de straatbelasting is: a. voor de gebouwde eigendommen 20% van de volgens het kadaster belastbare opbrengst. b. voor de ongebouwde eigendommen 12% van de volgens het kadaster bepaalde belastbare opbrengst. In 1971 was de straatbelasting in de Thoolse woonkernen voor gebouwde en ongebouwde eigendommen respectievelijk: Tholen20% -10% Poortvliet15% -10% Scherpenisse22% -11% Sint-Maartensdijk15%- 8% Stavenisse12%-8%ó Sint-Annaland20% -10% Oud-Vossemeer6% - 3% Het rijk heeft als minimumnorm gesteld 24% voor gebouwde en 12% voor ongebouwde eigendommen. Ter nadere oriëntatie kan nog worden vermeld, dat een heffing van 1% van het gebouwd neerkomt op gemiddeld 1 gulden per woning en een heffing van 1"% van het ongebouwd op 50 cent per hectare grond. Er is ook een voorstel de brandassurantiebelastingen in de voormalige gemeenten Stavenisse en Tholen respectievelijk op 1 januari 1972 en 1 januari 1973 op te heffen. Ook de vermakelijkheidsbelasting in de voormalige gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer en Stavenisse zal met terugwerkende kracht van 1 januari 1972 opgeheven worden, als de gemeenteraad het maandagavond tenminste goed vindt. Wat de belastingen betreft, is er ook nog een voorstel voor afschrijving en uitstel van betaling. Als de belastingschuldige niet in staat is anders dan met buitengewoon bezwaar de belasting of de volle belasting te betalen zijn b en w bevoegd de belasting geheel of gedeeltelijk af te schrijven. De comptabele der gemeente (de heer C. Meertens) willen b en w aanwijzen als degene die bevoegd is uitstel van betaling te verlenen. Er moet bij uitstel van betaling wel intrest betaald worden. Hiervoor is dezelfde regeling geldig als voor de rijksbelastingen. Voor de motivering van de belastingvoorstellen door b en w van Tholen, zie pagina 7. Belasting knock-out Laager ook particulier initiatief blijven. Rioolafvoerrecht ln Thoolse raad. Afscheid brandweerman Van Dyke. Thoolse horeca vraagt zomer- cafésluiting 1 uur Een reeks geslaagden met onze gelukwensen. Waterschap hield stevig saldo over. De Thoolse veiling boerde niet slecht Tweede (recrcatie)woning aan banden. - Thoolse arbeidsmarkt ongu nstig Voor Thools zwembad diep in het zakje. Philipslandse gym maakte beste beurt. dit nummer bestaat uit 10 pagina's. In verband met de aanstaande vakan ties waarb(j vele toeristen uit binnen- en buitenland de gemeente bezoeken, zou den de horeca-ondernemers het ten zeerste op prys stellen als ln alle Thoolse woonkernen het sluitingsuur van de café's uniform op 1 uur gesteld zou mogen worden. Twee af ge vaardig den van de Thoolse horeca-ondernemers hebben hierover vrydagmiddag een bespreking gehad met burgemeester J. E. van Boeyen. Dit onderhoud over het sluitingsuur in de vakanties is het eerste resultaat van de afdeling Tholen van de Nationale Bond van Ondernemers in het Horeca- en Aanverwante Bedrijf die op dinsdag avond 6 juni in Tolrust te Poortvliet offi cieel werd opgericht. Er zijn dertig leden. Nagenoeg alle Thoolse horeca ondernemers hebben zich bij de af deling aangesloten. Doel is, een hechtere onderlinge samenwerking en betere contacten met de gemeentelijke autoriteiten te krijgen daar er op Tholen vele problemen zijn. Het bestuur werd op die eerste vergade ring als volgt samengesteld: voorzitter C. H. P. van der Valk uit Poortvliet, secretaris C. A. Luijsterburg uit Tholen, penningmeester J. Hol uit Tholen, leden P. Knuist uit Sint-Maartensdijk, A. Rozendaal uit Scherpenisse, J. Capelle uit Stavenisse, H. Rijnberg uit Sint- Annaland en J. Dane uit Sint-Maar tensdijk. ln Dordrecht werd Piet v.d. Velde sneldamkampioen van Nederland in de tweede klasse. De heren Van Akkeren uit St. Maartensdijk en Droogers uit Oud-Vossemeer werden resp. 11de en 18de. De zcehengelclub de Makreel houdt zaterdagmiddag van 1 tot 3 uur op de plaat bij de werkhaven van Sint- Philipsland een onderlinge viswedstrijd. Aan de financiële moeilijkheden waarin de pers verkeert is de laatste weken al zoveel aandacht geschonken, dat we daarover niet opnieuw zullen beginnen. Het feit dat de dagbladen per 1 juli met 20 cent per week gaan verhogen zal de lezer het meest aanspreken. Zo erg is het met de Eendrachtbode niet gesteld. Enige bijtrekking is wel nodig, maar dank zij de grote trouw van de lezers, kunnen we dat beperken tot slechts 2 cent per week. Binnenkort komen de bezorgers het abonnementsgeld voor het 2e halfjaar 1972 ad 7,50 bij u ophalen tegen aanbieding van een kwitantie. Alleen degenen, die de krant elke week per post krijgen verzoeken wij hetzij per giro, hetzij via-uw bank 9,- over te schrijven. Het gironummer is 12.44.07 ten name van Eendrachtbode - Sint-Annaland of via uw bank naar de Railïcisenbank - Sint-Annaland. Vergeet uw naam en adres in elk geval niet. U krijgt dan weer 26 weken de Eendrachtbode thuisbezorgd. Na sinds 1 augustus 1934 de vrywUHge brandweer van het stadje Tholen gediend te hebben, heeft commandant A. van Dyke zaterdagmiddag afscheid genomen wegens het be reiken van de zestigjarige leeftyd. Hy was ook jaren voorzit ter van de Kring Tholen van brandweercommandanten en - ondercommandanten en bestuurslid van de Zeeuwse vereni ging van brandweercommandanten. In de Thoolse trouwzaal waren er zowel voor commandant A. van Dijke als voor „ondercommandant" mevr. van Dijke veel waarderende woorden en geschenken. Een verslag van deze feestelijke bijeenkomst kunt u op pagina 7 lezen. Als de gemeenteraad van Tholen de verordening op het gebruik van gebouwen en gronden maandagavond aanneemt is het verboden: a. gebouwen te gebruiken, in gebruik te geven of te doen gebruiken als zomerwoning, indien deze een zodanige bestemming nog niet hebben of als zodanig nog niet worden gebruikt,b. open terreinen alsmede erven by gebouwen te gebruiken, in gebruik te geven of te doen gebruiken tot standplaats voor één of meer woonwagens, caravans, tenten en soortgeiyke niet onder de bepalingen van de Woningwet vallende bouwsels.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1