Wielercomité Oud-Vossemeer bestaat 25 jaar Arnemuiden kon WHS niet hebben BRILLEN Fantastisch jaar voor Thoolse voetbalclubs O Pont weer in de vaart HET VERMOLMDE VOETSTUK Keislag vegen Drie oprichters Wim van Est eerste winnaar DEZE WEEK MANTELS 25% KORTING v.d. Watering Kipmulder HENK HUIJGENS Donderdag 8 juni 1972 EENDRACHTBODE 7 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die vruchten afwerpt i Arnemuiden geprikkeld Vosmeer vriendschappelijk Junioren Autobedrijf WEST-BRABANT Hondenliefhebbers Lef op! TRIMSHOP en DIERENSPECIAALZAAK heeff voor uil soorten VERS DIEPVRIESVLEES Voorzitter J. de Laater op kampioensreceptie Tholense Boys: Opvallende successen Felicitaties lij met jeugd Keeperstrui Het wielercomité Oud-Vossemeer, dat al volop bezig is met het organiseren van de 24e ronde van Oud-Vossemeer op zaterdag 29 juli a.s., heeft dinsdag een feestelijke vergadering gehad. Op 30 mei was het namelijk precies 25 jaar geleden dat het wielercomité werd opgericht. Het comité en de medewerkers aan de jaarlijkse wielerwedstrijd zullen het jubileum nog op een nader te bepalen datum vieren. Op 31 augustus 1948 loste wijlen burgemeester mr. J.J. Versluijs het startschot voor de eerste Ronde van Oud-Vossemeer. Al geruime tijd liepen enthousiaste wielerliefhebbers met plannen rond om een cours te organiseren. Tenslotte hakten T. M. Hage en J.J. Smallegange de knoop door. Samen met C. de Wilde, L. Lagaay.jr, A. Geluk, J. van Vossen,. C. Timmermans, M. Ampt, P. Mees, J. Vaders. L. Lagaay sr., A. Kloet en Adr. van Poortvliet vormden ze het eerste wielercomité van Oud-Vossemeer. Eerst was het de bedoeling met een nieuwélingencours te beginnen, maar door de vele contacten in West Brabant kon men zonder veel moeite een sterk veld met amateurs aan de start laten verschijnen. De leden van het comité stelden zich elk voor veertig gulden garant, wat voor die eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog vrij veel was. Het geld hoefde nimmer aangesproken te worden, want die eerste wielerwed strijd bracht al een voordelig saldo van 1792 gulden op. Start en finish waren toen ook al voor de R.K. Sint-Antho- niusschool, maar het verdere parcours was in de eerste twee ronden ruim drie kilometer in plaats van 1600 meter. Van de Hofstraat fietsten de renners toen namelijk via de Coentjesweg en Vogelzangsedijk naar de Hiksedijk. In de derde ronde werd het parcours verkort door de Coentjesweg en de Vogelzangsedijk er buiten te laten en van de Hofstraat via de Kalisbuurt naar de Hiksedijk te rijden. Nadat er twaalf jaar alleen amateurs hadden gereden, verschenen er vier jaar lang ook nieuwelingen aan de start. Toen ging mer. over op adspiranten. die nu reeds zeven jaar voor de amateur cours hebben gereden. Dc plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, waarvoor de wielerwedstrijd steeds werd georganiseerd, heeft er 25 jaar lang wel bij gevaren. Men ontving ruim 18.000 gulden aan materialen. Ook na de fusie van de Thoolse Groene Kruisafdelingen zal de opbrengst van de Ronde van Oud-Vossemeer voor dat goede doel bestemd blijven. Drie oprichters van het wielercomité zijn nog steeds bij het organiseren van de Ronde van Oud-Vossemeer betrokken: voorzitter T.M. Hage, penningmeester C. Timmermans en de heer P. Mees. De heer Hage, die na een uitstekende voetbalcarrière zich aangetrokken voelde tot de wielersport, is van de 25 jaar 24 jaar voorzitter geweest. Dat geldt ook voor pen ningmeester C. Timmermans die de heer C. de Wilde, die naar elders vertrok, opvolgde, 't Wielercomité Oud- Vossemeer bestaat verder uit secretaris A. de Rijke, dr. A. de Looze, C. van Dorst. J. den Hollander, G. Uit- dcwilligen, G. Timmermans, A. Duine, C. dc Wit Czn, C. de Wit Azn, D. Lindhout, A. Hommel, J. Timmermans, T. Versluijs en M. Geluk. Een naam die ook steeds aan het comité verbonden zal blijven is die van wijlen dokter A. Renes die veel baanbrekend werk heeft verricht en er niet voor schroomde vlak voor de ronde met bezem en blik het parcours aan een laatste controle te onderwerpen. Behalve voor het publiek was de bekorting van het parcours ook voor de renners aantrekkelijker. De Coent jesweg en de Vogelzangsedijk bestonden namelijk uit keislag. Het wielercomité had altijd vijftig vrijwilligers nodig om de route te vegen, al heeft men de minste moeite gehad met het vinden van medewerkers. Over medewerking van de inwoners van Oud-Vossemeer heeft men nooit te klagen gehad, daar de renners langs het parcours overal gastvrij ontvangen werden. Tevens had het comité de beschikking over de lagere scholen. Hoe goed alles was opgezet, bleek wel uit de eerste kalendervergadering van de KNWU, waar de ronde van Oud- Vossemeer werd uitgeroepen tot de best georganiseerde cours van Nederland. Het grote .succes was mede het gevolg van 't feit dat juist in die tijd Wim van Est en Wout Wagtmans tot de Nederlandse en Europese top behoorden. Zij brachten in Oud- Vossemeer veel supporters uit West Brabant mee. De animo van bekende renners was steeds bijzonder groot voor de Ronde van Oud-Vossemeer, mede door de ware premieregen. De eerste vier jaar was de eerste prijs zelfs een complete racefiets, wat later door de vaste prijzenschema's van de KNWU niet meer mogelijk was. Nadat de eerste Ronde van Oud- Vossemeer in een solozege voor de eerste Nederlandse gele truidrager Wim van Est was geëindigd, zijn het steeds prominente renners geweest die op de erelijst kwamen. Daarbij waren o.a. Woutje Wagtmans, Piet van As, Adrie Suikerbuik, Piet Bergmans, Herman Kuitwaard, Ko Mangelaars, Ko Tolhoek, Cor Witteveen, Evert Diepenveen, Jan Pieterse en Wim de Waal. advertentie Het nederlaagtoernooi van WHS uit Sint-Annaland is voor de organiserende vereniging na twee wedstrijden suc cesvol verlopen. Donderdagavond 1 juni wonnen de groenwitten met 30 van Tholense Boys, zaterdag 3 juni werd Arnemuiden met 21 verslagen. Bij de vyf strafschoppen, die volgens de regle menten na de wedstrijd moeten worden genomen (ongeacht de uitslag), waren veel missers. Ln de eerste wedstrijd had WHS er drie goed, Tholense Boys maar één. Zaterdag deden WHS en Ar nemuiden het even slecht; elk maar twee goede strafschoppen. De ontmoeting WHS 2 - Arnemuiden 2 eindigde in een 14 overwinning voor de gasten. Donderdagavond was de eerste helft het meest aantrekkelijke met fraai voetbal van WHS. Er kwamen ook twee prachtige doelpunten uit van het duo Theo Moerland/Nico Hage. De eerste kwam op naam van Nico Hage die van vlakbij keihard inschoot na een uitgekiende voorzet langs het lijntje van aanvoerder Theo Moerland. Bij de tweede goal was het net andersom, terwijl hier de bal met een ferme kopstoot van Theo Moerland in hét net verdween. Er waren nog vele kansen voorde Sint-Annalanders, maar er werd slecht geschoten; ver over, naast of in de handen van Abel Potappel. Aan de andere kant was er één gevaarlijk ogenblik toen de snelle junior Jaap Schot alleen voor de WHS doelman verscheen, maar de uitgelopen Wim Fase kon de bal nog grijpen. Na rust waren er wat wisselingen in de elftallen. Cor van Houdt kwam bij Tholense Boys de voorhoede vesterken, terwijl Jan Mosselman dat bij WHS deed. De gasten misten de geblesseerde Nico van Houdt, de thuisclub de eveneens geblesseerde Henk Dijkema. In de tweede helft werd er echter heel wat slechter gevoetbald, hoewel de Tholenaren wel meer inzet toonden. Cor van Houdt, Piet Schot en Jan v.d. Vlies hadden ook scoringskansen, maar zij schoten te slecht of waren te langzaam. Bij de WHS-voorhoede vlotte het ook niet zo meer. Alleen een vrij gespeelde Theo Moerland kon nog een doelpunt maken. Bij een botsing tussen de WHS-doelman en Kees v.d. Velde, moest de laatste geblesseerd het veld verlaten. De strafschoppen bezorgden de toeschouwers tenslotte nog wat ver maak. Tweede klasser Arnemuiden heeft zich zaterdag een slechte verliezer getoond, nadat WHS door een strafschop met 2 - 1 de overwinning in Sint- Annaland hield. Die penalty werd feitelijk zo maar weggegeven door de gasten, toen een kwade verdediger de opgerukte Theo Fase binnen de lijnen een duw na gaf toen de bal al verdwenen was. Daarna ging een arnemuidense speler nog proberen éen toeschouwer een klap te geven, terwijl de eerste penaltymaker na afloop van de wedstrijd nog eens keihard inschoot toen de bal al gezeten had. Allemaal tekenen van geprikkeld heid van de Arnemuidense ploeg, die blijkbaar niet konden verdragen dat WHS duidelijk betere kansen op de overwinning had. Mogelijk waren ze als tweede klasser naar Sint Annaland gekomen niet de gedachte dat ze zo'n Thools voetbalclubje wel eens eventjes zouden inmaken. Ze begonnen ook goed met verrassend snel aanvalsspel waarbij een schot tegen de lat van het lege doel van Wim Fase pech betekende voor Arnemuiden. De beste kansen waren echter toch voor WHS. Han Vroegop maakte een uitstekende openingstreffer, terwijl Jan Mosselman ook nog een doelpunt voor het inleggen had. In de tweede helft kwamen de gasten met een mooi doelpunt op gelijke hoogte, maar ook toen hadden Nico Hage, Theo Moerland en Tinus Suurland gelegenheid om doelpunten te maken. Een terecht toegekende strafschop besliste deze tweede nederlaagwedstrijd van WHS echter, Kees v.d. Reest blonk in de WHS- verdediging uit. Hij had Joost de Ridder in zijn zak. Het tweede elftal van Arnemuiden (eveneens een klasse hoger dan WHS) speelde een bekeken partij voetbal. Tot ver in de tweede helft wisten de Sint- Annalandse reserves de schade beperkt te houden tot 01. Men kwam zelfs via Wim Fase, die van ver verrassend in schoot, terug tot 11. Conditioneel werd WHS 2 daarna geklopt; 14. Het eerste elftal van Vosmeer heeft zaterdagavond in Goes 11 gespeeld tegen de gelijknamige voetbalclub. Het was een sportieve ontmoeting waarin beide ploegen aan elkaar gewaagd waren. Voor rust schoot Gabi Haver- mans tegen de paal, maar vijf minuten in de tweede helft had kees Tim mermans met een effectvol schot meer succes; 01. Na een half uur kwam Goes gelijk toen een vrije trap ineens achter doelman Daan van Westen verdween. Een juist beeld. Vosmeer 3 won de vriendschappelijke wedstrijd tegen WHS 3 met 10. De thuisclub was daarmee de gelukkigste ploeg, want van krachts verschil was er geen sprake. Opvallend was dat Jan Scherpenisse voor WHS en Gerrit Bril voor Vosmeer vier keer faalden toen ze alleen voor de doelman kwamen. Alleen maakte Gerrit Bril het nog goed toen hij een door Edward Eringa ingeschoten en teruggesprongen bal inkopte. Twee minuten voor tijd scoorde hij opnieuw, maar dit doelpunt werd op appel van WHS terecht wegens hands afgekeurd. OP AL ONZE BEKENDE BINNEN- EN BUITENLANDSE MERK- BOSSTRAAT 34 BERGEN OP ZOOM TEL. 34412 advertentie IM Vosmeer 4 speelde vrijdagavond gelijk tegen SPS 2 »22. De thuisclub nam na 23 minuten de leiding via Bert Boogaart, die een voorzet van Han Geuze benutte. Jos Hommel vergrootte de voorsprong door een vrije trap van aanvoerder Toon Brusselaars in te koppen. Hans van Tiggele stelde de ruststand met een kopbal op 21 vast. In de tweede helft hadden de SPS reserves het beste van het spel. Na een doorbraak maakte Hans Goudzwaard na 28 minuten gelijk en vlak voor tijd maakte de Vossemeerse doelman Piet Moerland met een fraaie redding zijn kans op het derde SPS- doelpunt onschadelijk. Smerdiek voetbalde zaterdag met twee elftallen tegen Chrislandia. De stand aardelftallen speelden 11 gelijk Chrislandia 2 won. met 32 vari Smerdiek 2. waarbij het jammer is dat deze vriendschappelijke wedstrijd dooi het te harde spel voortijdig beëindigd werd. Smerdiek 1 speelde met invallers door afwezigheid van Jos van Splunter, Ko Stoutjesdijk, Kees v.d. Hoek en Kon Knuist. van de aangesloten voetbalverenigingen in de commissie komen. Per strafgeval wordt bekeken wie dat zullen zijn. De clubs moeten daarvoor binnenkort een man aanwijzen die dan op het com- petitieformulkf vermeld dient te worden. Na vele jaren krijgt het juniorenvoetbal ook een nieuwe competitieleider. Het is de heer P. v.d. Elshout van FC. Bergen. Hij volgt broeder Hyacinthus van Loon op die wel adviseur van het kringbestuur blijft, maar als competitieleider en secretaris afscheid nam. Behalve vergaderd, werd er bij de junioren ook nog gevoetbald. Voor de Eendrachtcup: NOAD 3-Vosmeer 5 2 5, SPS 4 - Vosmeer 6 04 en SPS 6 - Vosmeer 9 I9. Tenslotte deden er 65 Vosmeerse junioren mee aan de jaarlijkse Ford voetbaltest die N.V. Difoga in Bergen op Zoom met medewerking van MOCjeugdleiders organiseerde. Michiel de Looze, Henk Potappel, Piet Bevelander, Hans Polderman en Dick den Hollander brachten voor Vosmeer drie tweede en twee derde prijzen mee naar huis. Bovendien kreeg iedereen een shirt. De opdrachten waren;doelschieten op een in vakken verdeeld goal waarbij de moeilijkste hoeken de meeste punten opleverden, dribbelen met de bal en op snelheid vier ballen vanaf de 16 meterlijn op een leeg doel schieten. De dames van WHS tenslotte wonnen zaterdagavond met 91 van de Smerdiekse meisjes. Voor het juniorenvoetbal was er vrijdagavond de jaarvergadering van de kring Bergen op Zoom. Een belangrijke besluit was de wijziging van de leeftijden voor A, B en C junioren. A junioren zijn nu 16, 17 en 18 jarigen (was 15 tot en met 18 jaar). Iedereen die voor 1 augustus nog geen 19 jaar is, mag in de nieuwe competitie bij de A- junioren meedoen. De B-junioren worden 14 en 15-jarigen, de C. junioren 12 en 13-jarigen. Verder is er na een topklas A nu ook een topklas B ingesteld, waarvoor de hoogst geplaatste elftallen uit de juniorenkringen Bergen op Zoom en Roosendaal zich kunnen opgeven. In de nieuwe competitie zullen de elftallen genummerd worden naar de klasse waarin ze uitkomen, dus bijvoorbeeld niet meer SPS 3, maar SPS Al, Wegens het grote aantal strafzaken in de afgelopen juniorencompetitie (40) werd er een aparte strafcommissie ingesteld. Daarin hebben drie bestuursleden van de kring Bergen op Zoom in zitting terwijl er ook twee leden DAF-dealer voor Bergen op zoom e.o. Rooseveltlaan 76 BERGEN OPZOOM Tel. 34646 Advertentie IM optiek Bergen op Zoom advertentie IM Antwerpsestraat 22 - Bergen op Zoom Te'-foon 01640 - 3 35 02 Rauwe pens Donkergestoomde pens blankgestoomde pens boekmaag paardevlees - kopvlees runderhart - corned beef kuikenhart - kuikenmagen. Verder een grote sortering voeders en diverse benodigdheden. precies twaalf jaar na de heroprichtingsvergadering van de voetbalvereniging (3 juni 1960) heeft Tholense Boys zaterdagmiddag in Hof van Holland een receptie gehou den ter gelegenheid van het kampioenschap van de eerste klasse in de afdeling Noord-Brabant. Dat leverde de kampioenen twee stel nieuwe shirts, een keeperstrui, ■een paar wedstrijdballen en bloemen op. Niet voor niets noemde voorzitter J. de Laater het eerste elftal het vlaggeschip van de vereniging. „Als het eerste elftal het goed doet, draait alles vanzelf, zowel by de andere elftallen als bil het bestuur. Dankzij de Inzet van de spelers en trainer Chr. Machielsen promoveerden we naar de 4e klas van de KNVB", aldus de heer De Laater. In de feestelijk versierde zaal waren behalve het bestuur en het eerste elftal met trainer ook het achtste elftal met leider de heer Janse aanwezig, wethou der C. J. Moerland namens het Thoolse gemeentebestuur, secretaris A. Verhees en bestuurslid Heijboer van Vosmeer, voorzitter A. J. Soeters van WHS en vertegenwoordigers van DVO en WC, die in dezelfde klasse als Tholense Boys speelden. Voorzitter De Laater herin nerde in zijn openingstoespraak aan de heroprichting van Tholense Boys, waar toe oud-voorzitter en erelid M. C. Meer man de beginstoot gaf. Voor het sport veld van de gemeente moest de voetbal vereniging in 1960 vierhonderd gulden op tafel leggen. Danzij een actie van de winkeliersvereniging werd het tekort van tweehonderd gulden bijgepast. De voorzitter van Tholense Boys vond dat de promotie naar de 4e klas vrij snel gekomen is, als men ziet dat de voetbal vereniging nog maar twaalf jaar geleden werd opgericht. Dit kon gebeuren door dat de voetballers over een zeer goed veld konden beschikken, hoewel dat nu wat in kwaliteit achteruit gegaan is door "xle hoge bezettingsgraad. Mede dankzij de goede veldaccomodaties in de streek konden de successen echter gerealiseerd worden. Voorzitter De Laater noemde het opvallend, zo'n fantastisch jaar de Thoolse voetbalclubs achter de rug hebben: promotie van SPS 2, KAMPIOENSCHAP VAN Vosmeer 2, WHS en Tholense Boys. Daarbij speelde Vosmeer 1 nog een heel belangrijke rol in de 3e klas D. Toch had de heer De Laater nog heel wat wensen, vooral wat de kleedaccomocatie voor zijn eigen club betreft. Die achtte hij voor de 4e klas niet meer verantwoord. De voorzitter zei dat het gemeentebestuur wel actief is, maar dat er op Tholen toch een achterstand is met betrekking tot sportaccomodaties. Wat de nieuwe competitie betreft, zou de heer De Laater al dik tevreden zijn met handhaving in de 4e klas. Hij wees ook nog op het feit, dat een enorm geweld van jeugd staat te dringen om in Tholen-stad te voetballen. Als enige vereniging in de streek heeft men een ledenstop. Het staat ook nog helemaal niet vast of die stop na het gereedkomen van het tweede hoofdveld en de nieuwe kleedaccomocatie opgeheven wordt. Namens het gemeentebestuur van Tholen kwam de wethouder van sport zaken, de heer C. J. Moerland, de kam pioenen feliciteren. Hij was blij met de activiteiten van de voetbalvereniging. Het feit dat Tholense Boys nu gepromo veerd is, betekent dat er groei en bloei in declub zit vond de wethouder, die herin nerde aaan de eerdere kampioensrecep ties bij Vosmeer 2 en WHS. De wethou der wees ook op de aanleg van sportvel den in Oud-Vossemeer en Tholen en was ervan overtuigd dat de andere velden die in portefeuille zitten er ook komen. Ook uit de plannen voor ver betering van de kleedgelegenheid in Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Anna land komen volgens de heer Moerland dit jaar nog successen voort. Hij hoopte dat Tholense Boys het doorzet tingsvermogen heeft voor het spel in de 4e klas en overhandigde voorzitter De Laater namens het gemeentebestuur een bon voor de aanschaf van twee wed strijdballen. advertentie IM De afdeling van de Noord-Brabant van de KNVB had met het kampioensdiplo ma wel een felicitatie gestuurd, maar wegens drukfe op de velden geen ver tegenwoordiger. De voorzitter van de Thoolse voetbalfederatie, de heer A. v. d. Hoek, kon er ook niet zijn, zodat WHS-voorzitter A. J. Soeters namens de eilandelijke voetbalverenigingen het woord voerde, hoewel hij niet graag de oudste wilde zijn. Uit ondervinding wees hij erop hoe moeilijk het is uit de afdeling te komen. Hij was dan ook blij dat de jeugd van Tholense Boys op deze kampioensreceptie aanwezig was. „Die zult u in de 4e klas nodig hebben", aldus de heer Soeters. Hij bracht ook de activiteiten van bet gemeentebestuur naar voren met betrekking tot sportvel den en kleedaccomodaties en hamerde daarbij op noodzakelijk overleg met de voetbalféderatie. De tijd van de kam pioensreceptie kwam de heer Soeters voor zaterdagverenigingen wat onge legen voor. „Doe het voortaan op vrij dag", was het voorstel van de heer Soeters. die ook zei liever elk jaar wat voor een kampioensgeschenk uit te geven dan helemaal nooit. Van de Thoolse voetbalfederatie kreeg voorzit ter Dc Laater twaalf groene shirts. „Ik hoop dat ze vuil terugkomen, dan hebben de spelers er in de wedstrijd voor gevochten", meende de heer Soeters. Het stelde hem wel teleur dat er geen vertegenwoordigers waren van Stavcnisse, Smerdiek en SPS. terwijl Vosmeer daarentegen zelfs met twee man aanwezig was. De heer De Laater vond het een goed teken dat Vosmeer altijd present is. Namens de adverteerders in het club blad Trefpunt feliciteerde mevr. Glad- dines Tholense Boys met bet behaalde kampioenschap. Zij bood niet minder dan dertien nieuwe shirts, een keepers trui en een wedstrijdbal aan. Ook direc teur J. van Elsackcr kwam namens de Nutsspaarbank nog met een envelop, waarvan Tholense Boys de inhoud goed kon gebruiken. Ook de koninklijke harmonie Concor dia bood een geschenk aan: een muzi kale hulde met harmonie, drumband en i ïajorettenpeloton voor Hof van Hol land, waarvoor bestuur en spelers even naar buiten kwamen. Voorzitter De Laater dankte allen voor hun medewerking, in het bijzonder ook zijn leermeester oud-voorzitter en erelid M. C. Meerman die heel veel voor de voetbalclub en het verenigingsleven in het algemeen heeft gedaan. Dit werd nog onderstreept door WHS-voorzitter Soeters. Na de receptie was er nog een koffiemaaltijd, waarbij ook burgemees ter J. E. van Boeijen aanwezig was. Het pontv^er van Oud- naar Nieuw- Vossqmee» vaart weer. Vanaf 10 april is het gestremd geweest door werk zaamheden voor het ^Schelde- Rijnkanaal. Hoewel de vaarafstand zeventig meter langer is geworden, zyn er toch ook verschillende voordelen aan de verandering verbonden. Het nog overgebleven gedeelte van de veerda.ni aan de Nieuw-Vossemeerse kant is opgehoogd, zodat deze dam alleen nog bij heel hoog water komt onder te staan. Bij hoog water kan er dus langer gevaren worden, wat vooral in de wintermaanden prettig zal zijn. Verder is de oprit vanaf de pont naar de dam aangepast. Het onderste deel bestaat nu uit stelconplaten in plaats van klinkers, terwijl het bovenstuk is geasfalteerd. Dit is een aanzienlijke verbetering. Ook aan de Qud- Vossemcerse kant is de dam opgeknapt, zodat u zich weer met een gerust hart door de veerlieden Rinus de Klerck en Kees Havermans over de Eendracht kunt laten zetten. Lang zal dat niet meer kunnen, omdat er een kilometer verder hard aan de brug gewerkt wordt die in 1973 zal worden opgeleverd. FEUILLETON 33.. Westfriese streekroman door Maartje Zeldenrijk Nu even opletten... Hier ergens moet ik rechtsaf... stond er geen telefooncel? Juist, daar is-ie al. L)an moet er verderop 'n lange donkere laan zijn. Na enig zoeken kwam ze op die laan terecht. Als het goed is, moet hij na een paar kilometer ombuigen naar rechts en moet ik naar links. In het licht van de scherpe koplichten zag ze de bocht en gelijk het bospad naar de andere kant. Behendig stuurde ze het wagentje de smalle weg in en temperde haar snelheid. Hoe was het ook weer? O ja, links stond het. Op een gegeven ogenblik zei haar intuïtie, dat ze vlakbij moest zijn. Opeens beschenen de lampen de bungalow. Ze stapte uit en liep door het natte gras, maar het deerde haar niet, Gek, dacht ze, nu loop ik hier heel gewoon en anders vind ik het griezelig 's nachts alleen buiten. Nu ben ik helemaal niet bang. Na een minuut ontdekte ze het huis. Bijna gelijk gaf ze een gil van schrik, doch ze wist zich net in te houden. Want in het schijnsel van haar lamp zag ze een auto staan, die ze herkende als de grote grijze Chevrolet van Siem. Ze knikte een paar malen met voldoening. Zie je nu wel? Dit is de bewuste bungalow. En nu durf ik er alles om te verwedden, dat hij hier met een vrouw is. Ze draalde niet lang. Bij het licht van haar lamp vond ze de voordeur en zag een belknop. Terwijl ze er op drukte, hoorde ze lang en nadrukkelijk het scherpe belgeluid in de woning overgaan. Ze bleef met haar vinger op het knopje. Er werd licht aangedraaid.Meteen liet ze het knopje los. Ze hoorde ook een stem, van een man. Kennelijk boos. Nog een licht floepte aan, ditmaal boven haar hoofd. Een sleutel werd omgedraaid, de deur week. „Wat heeft dat te betekenen, in het holst van de nacht... kon dat niet wat minder.... Jantine, mijn God, kind, wat doe jij hier?" Ze keek hem ernstig aan. „Zo, dus hier is je schuilhoek. Dat klopt dus ook. Het is dus allemaal waar, wat ze me verteld hebben." Ze keek naar de haastig omgegooide ochtendjas. Daaronderuit staken zijn blote benen, zijn voeten in pantoffels. Ze begreep: hij heeft er niets onder aan. „Wat kom je doen? Is er iets met je moeder?" Ze ging er niet op in. „Dat is zeker wel een leuke afwisseling, he? Zo'n enkel keertje naar de Beemster.... Blijf vannacht maar hier, oom Siem. Je ziet er zo moe uit.... Zal ik het doen? Nou, vooruit, laat ik me verleiden... allemaal gemene doorgestoken kaarten. Welterusten, oom Siem.... En dan maar wachten, he, tot die slome Jantine in slaap gevallen was, zodat jullie vrij spel hadden in bed, nietwaar? Wat ben jij me verschrikkelijk tegengevallen Ik hoorde wel eens geroddel over jou.... Maar ik wilde het niet geloven. Je was altijd zo verduveld aardig voor ons, voor moeder en mij. En ik, idioot, werd nog verliefd op je. Wat zul je me uitgelachen hebben.... Wat ben jij een zeldzame smeerlap, zeg...." Siem Blazer is geschrokken. Hij is wel eens vaker ontmaskerd door een vrouw en hij heeft wel eens vaker een scène moeten doorstaan. Maar veel heeft hij er zich nooit van aangetrokken.Maar nu is hij wel een beetje ontzet. Nog altijd staat dat meisje daar en beschuldigt hem. Hij doet een paar passen in haar richting. Automatisch gaat ze een .zelfde afstand terug.Hun blikken boren in elkaar. Maar Jantine is niet bang. Integen deel, op dit moment veracht ze die man, die ze een etmaal tevoren nog hoogachtte en zelfs liefhad. Dan gebeuren er een paar dingen snel op elkaar. In de deuropening ver schijnt nu een vrouw, ook al in een haastig omgeslagen kimono. „Wat is er aan de hand, Siem?" „O, is datje tegenwoordige liefie," zegt Jantine smalend. „Kijk jij maar uit; als hij genoeg van je gekregen heeft, smijt hij je een eind heen en laat je als een vod liggen...." Nu is het voor Siem Blazer genoeg. Waarom komt Fannie hierheen? Waarom blijft ze niet in bed? Hij draait zich even naar haar toe en blaft: „Bemoei je er niet mee; ga naar binnen." Dan doet hij nog een pas voor waarts, met de bedoeling Jantine te grijpen. Hij wil geen schandaal in deze buurt. Al wonen zijn naaste buren tamelijk ver, in de stille nacht hoor je zo'n twistgesprek veel duidelijker. Maar het houten bordesje, waar hij op stapt, is blijkbaar vermolmd. Met een luid gekraak begeeft het door zijn zware lichaam en zakt hij er door. Het is misschien veertig centimeter hoog; diep kan hij niet vallen, maar toch verliest hij zijn evenwicht en komt languit in het gras terecht. Het is een symbool, denkt Jantine. Ik heb hem zelf op dit voetstuk ge plaatst, hem vereerd en als het ware aanbeden. In hem mijn toekomstige man gezien. Maar het voetstuk was allang vermolmd. Nu is hij er door ge zakt. Niets is er meer van zijn glorie overgebleven. Daar ligt mijn vroegere held, languit in het gras. Ze smijt hem de sleutels van de Daf toe. „Hier, van je geschenk. Ik hoef hem niet meer, meneer de nachtkroegenbezitter, o.„." Snikkend van ell'ende draait ze zich om en rent weg. Intussen probeert de man vloekend overeind te komen. Zijn been zit half klem tussen de brok stukken van het bordesje. In de bungalow is het meisje, bleek van schrik, enkele passen teruggetreden. Tot het tot haar doordringt, dat ook dit meisje iets met hem had. Dan snapt ze de betekenis van hetgeen ze zoëven uit de mond van de ander heeft gehoord: het is toch allemaal waar, wat ze van Siem Blazer hebben gezegd; zelf zal ik waarschijnlijk wel de zoveelste trofee van hem zijn. Ze rent terug naar de slaapkamer en gaat zich haastig aankleden. Als de man eindelijk overeind staat, ziet hij de ring met sleutels van Jan- tine's Dafje glinsteren. Hij raapt ze op en loopt enkele passen in het donker, maar dan beseft hij, dat het geen zin heeft om zo in de nacht rond te gaan dwalen. Zoals hij gekleed is, loopt hij terug naar zijn eigen wagen, start deze en rijdt naar de weg. Meer dan een uur cirkelt hij rond in de omgeving. Hij heeft de Daf zien staan. Ver 'kan het meisje nog niet zijn, maar waar? Vindt haar maar eens in het duister. Na een uur geeft hij het op. Noodgedwongen, want hij ziet. dat de benzine tank bijna leeg is. Terug bij de bungalow begint de motor al te sputteren. Als hij, nog woedend om de doorgestane vernedering, terug komt in de bungalow, is deze ook leeg. Hij rent het hele huis door en brult: „Fannie.... Fannie...." Er komt geen antwoord. Hij valt in een stoel neer, uitgeput van emotie. Zijn been doet pijn van de val. Hoe ter wereld kan Jantine zijn business te weten zijn gekomen? Maar hij weet er geen antwoord op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 5