Sint-Annalandse veilingomzet miljoen gulden lager Veranderingen op buslijnen Tholen (BBA) en Stavenisse (Krijger) Reiniging van melk machines- blijft nood zakelijk Aankoop laatste saneringspand aan de Oostdijk Bert Bogers uit Sint-Maartensdijk ving geen bot de Zeebaars bij DEZE WEEK 28e Jaargang no. 28 Donderdag 25 mei 1972 Te grote aanbod Aardappelen Gladiolen Vergadering Zondag 28 mei nieuwe dienstregeling NS en TAD Bergen op Zoom Tholen Stavenisse/ Bergen op Zoom Sint-Annaland/ Bergen op Zoom Dinsdagavond gemeenteraad Sint-Philipsland Grondverkoop De verzadigde buik kent het gemoed van de hongerige niet Sta achter Uw Rode Kruis ook met Uw geld Het Rode Kruis collecteert 29 mei -10 juni Geef u Internationaal visconcours met 470 deelnemers in Scherpenisse De uitslagen Tussenstand Deltafederatie Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7.00 per haltjaar. per post 8,50- Losse nummers 30 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3.00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer De lage prijzen van de land- bouwprodukten hebben het niet alleen Iedere agrarische portemonnee lastig gemaakt, maar bracht ook de Sint Annalandse veilingvereniging een omzet daling van ruim een miljoen gulden en een nadelig saldo van ƒ31.538,77. De veiling ontving ƒ45.000,- minder provisie dan in vorig seizoen, maar kon ondanks een geweldige loonstijging en een nog voldoende afschrijving de provisie op 5% handhaven. Uiteraard moet het nadelig saldo zich niet te vaak herhalen. De oerwet van vraag en aanbod hand haaft zich ondanks alle economische wetenschap ook weer in het jaarverslag van de veilingvereniging Sint Annaland Omstreken anno 1972. Een pracht oogstjaar 1971 met hoge kilo opbrengsten blijft niet alleen daarom in de herinnering voortleven, meer wellicht vooral vanwege de buitengewoon lage prijzen. Zo staat het er bij de aanhef van het aan de leden toegeslagen veiling jaarverslag. Ook de oorzaak daarvan wordt aangewezen. Die lage prijzen vinden meestal hun oorzaak in het te grote aanbod, wat weer een gevolg is van het te grote areaal, zo lezen we als nadere toelichting op de eerste conclusie. En bewijzen daarvan wordt met cijfer materiaal aangetoond. Een jaar of 5 geleden was het landelijk uienareaal ongeveer 5000 hectare. In 1971 was er echter 9600 hectare uitgezaaid. Dit maakt een verschil van 225.000 tegenover 430.000 ton. Is het met zo'n areaal en met zo'n opbrengstt dan zo verwonderlijk dat er hoegenaamd geen markt is? Daar komt bij, dat het buitenland ook niet stilzat. Zekr niet, nu Nederland zich door de loonstijging vrijwel uit de markt heeft geprijsd. Immers, met de late aar dappelen is het precies zo gesteld. Daarbij is bovendien Frankrijk een aardige concurrent geworden, die de strikte E.E.G. bepalingen via subsidies, al was het alleen maar op de emballage aardig aan de kapstok hangt. Verhoudingswijze is de kleine boer niet slechter af in 1971 dan de omvangrijker (in hectaren) agrariër. Dat kleinbedrijf immers kan produkten telen, die vrijwel niet te mechaniseren zijn. Daardoor meer gevraagd en daardoor behoorlijk betaald. Het bestuur kan bij menige omzetteleurstel ling, kan ondanks een geweldige loonstijging nog wat trots zijn, dat het haar leden niet meer aan provisie heeft gevraagd dan voorheen. Als de prijzen van de produkten voor de teler lonend zijn, dan zou de exploitatie met die 5% ook voor de veiling voldoende zijn,want de kilo omzet verminderde helemaal niet ten opzichte van vorige jaren. Het bestuur wil nog wel wat meer vergelijkingen geven in dat jaarverslag. Terwijl de lonen in de laatste 8 jaar met 118 stegen, ging het veilingsorteer- loon slechts met 10% omhoog. In februari 1972 steeg het loon opnieuw met 5% en kwam er bovendien een 42Vi urige werkweek. Wanneer dus meer dan 8V2 uur per dag wordt gewerkt, zijn het overuren en die extra betaling knagen behoorlijk aan de redelijke exploitatie. Daarom heeft het bestuur ook een andere indeling gemaakt. Er wordt door het personeel nu oir) half zeven begonnen met een schafttijd tussen 8 en 9 uur. Leden en aanvoerders zullen zich moeten aanpassen om een redelijke exploitatie te handhaven. De inventariscijfers lieten zien, dat er in 1971 wat meer, maar niet veel, dorè's waren uitgepoot, n.l. 141 hectare tegenover 137 in 1970. De Lekkerlanders bleven met 30 hectare vrij constant. De eigenheimer schijnt te zijn uitgeteld want de 19 hectare van 1970 werden er 7 afgelopen jaar.Ook t bintje areaal liep terug; 175 hectare in 1971 tegenover 250 in 1970. Er was een goede kilo-opbrengst, maar een droevige prijsvorming. Behalve enige eerste veilingdagen kwam de prijs in juni niet boven de 20,-, in juli tussen de ƒ20,-- en ƒ15,- om geleidelijk verder af te zakken. De prijzen van late aar dappelen lagen niet veel boven de ƒ7,-. Die prijs was belangrijk, wat ook blijkt uit het vergelijkende cijfer 1969/70 tegenover 1971/72. Met een vrijwel gelijke kilo-om^et werd afgelopen jaar een miljoen gulden minder gein- casseerd Dat de uienteelt financieel eveneens bijzonder stellend was blijkt voldoende uit het feit, dat er in 1969/70 aan kilo's 3.661.431.voor ƒ1.303. 175,52 werd geveild en nu 3.464.458 kg., wat aan kilos dus zo goed als niks uitmaakt, maar slecht ƒ327.905,07 opleverde. In Sint Annaland is er dit jaar 10 hectare minder gladiolen uitgezet dan het jaar daarvoor. Ook de prijzen daarvan waren niet om over naar huis te schrijven. De tulpenteelt breidt zich wat moeizaam uit, de oppervlakte knolselderij bleef op 14 hectare constant en gaf ook nog een redelijke financiële uitkomst. De kas- en vollegrondstuin- produkten gaven een redelijk goed resultaat. Witlofwortels en augurkenteelt was lonend. Het ledental van de Sint-Annalandse veiling daalde van 304 naar 248. Dat is 56 minder, maar de oorzaak daarvan zit 'm vooral in de fusiebesprekingen, waarbij de zgn. „papieren" leden werden afgeschreven. Die fusiebespre> kingen werden na 13 maanden door de Sint-Annalandse leden getorpedeerd. In het jaarverslag wordt tenslotte nog stilgestaan bij de jubilerende-.maar daarna zo plotseling overleden gewaardeerde voorzitter M.J. Buijs. Dit laatste is ook de reden, dat er op de komende ledenvergadering, die maandag 29 mei wordt gehouden in de voorzittersvakature moet worden Op zondag 28 mei a.s. gaat zowel b(j de N.ederlandse Spoorwegen als by de Thoolse Antobus Diensten de nlenwe dienstregeling 1972-1973 In.Er zijn daarbty voor onze streek enkele wijzigingen op de TAD lijn 12a-b B.ergen op Zoom/Tholen v.v. en TAD la-b Stavenlsse/Bergen op Zoom v.v.De vertrek-en aankomsttijden van de treinen die in Bergen op Zoom op de bassen aansluiten zijn nauwelijks ver anderd. De meeste tM-ien zijn gelijk gebleven, terwijl in een aantal gevallen de trein één of twee minuten later vertrekt of aankomt. De NS zijn ook van plan In Roosen daal voor een gemakkelijkere overstap te zorgen. Dit geldt voor de reizigers uit Holland en Brabant naar Zeeland en België. Na het gereedkomen van de nieuwe Ibeveiliging in 't najaar kan deze gunstige overstapsitutaie ver wezel y kt wor den. Wat de TAD lijn 12a-b Bergen op Zoom/Tholen v.v. betreft, is op werk-, zon- en feestdagen de late dienst uitge vallen. Die vertrok door de week om kwart over tien uit Bergen op Zoom, kwam om 22.35 uur in Tholen aan en vertrok daar weer een minuut later om tenslotte tien voor elf 's avonds in Bergen op Zoom aan te komen. Op zon en feestdagen ging de laatste BBA-bus om 22.56 uur naar Tholen en om 23.10 uur weer terug naar Bergen op Zoom. Nu is men vanuit Tholen op werkdagen na 18.15 uur en op zon- en feestdagen na 19.35 uur (de vertrektijden van de er met de nieuwe dienstregeling niets. Ook de busdienst tussen Sint-Annaland en Stavenisse v.v. ondergaat geen wijzi ging. Voor alle diepsten geldt dat op Tweede Kerstdag 1972 en op 1 januari, Tweede Paasdag en Tweede Pinkster dag 1973 de bussen als op werk dagen rijden. Op Koninginnedag en Hemelvaartsdag 1973 is de dienst als op zondagen. Het gebruik van arbeidsbesparende melkmachines en melkkoeltanks neemt nog steeds toe. Als bezwaar 'wordt nog vaak aangevoerd.dat de| melkmachines nog al wat onderhoud vergen waar dik wijls veel tijd in gaat zitten.Tegenwoor dig is dit dankzij de nieuwe ontwikke ling van reiniging en ontsmetting veel - gemakkelijker geworden. Momenteel is het zelfs mogelijk gebruik te maken van een gekombineerd middel voor reini ging en desinfektie van melkmachines, melkleidingen en melkkoeltanks. Met de nieuwe vinding van P 3 Ansep On (poeder of vloeibaar) bereikt men een optimaal resultaat. Bovendien is dit middel goedkoop in gebruik. Het pro- dukt is getest en goedgekeurd door t M.O.C. te Wageningen. Zonder reini ging van de melkwinningsapparatuur is het onmogelijk om eerste klas melk af te leveren en hiervoor ook de hoogste prijs te ontvangen. Gelukkig dat de weten schap ook hier niet stilstaat en ver beterde middelen zich aandienen, waarvan de veehouderij kan profiteren. laatste BBA-bussen) op de bussen van Van de Klundert en Krijger aange wezen. Behalve dat de late dienst uitgevallen is, zijn er nog een paar vertrek- en aan komsttijden veranderd. Op werkdagen vertrekt de BBA-bus niet meer om twaalf uur uit Bergen op Zoom, maar om één uur. Tenslotte zijn op werk dagen de vertrektijden van de BBA-bus uit Tholen met vijf minuten vervroegd om 9.20 (i.p.v. 9,25), 10.20, 13.20 (een uur verlaat vanwege eerder genoemde wijziging in Bergen op Zoom(, 14.20, 16.20 en 17.20 uur. De laatste rit van 18.15 uur blijft onveranderd, evenals de twee vroegste diensten van 7.10 (van maandag tot en met vrijdag) en 8.10 uur vanuit Tholen. Op zon- en feestdagen vertrekt de BBA- bus uit Bergen op Zoom ook om één in plaats van twaalf uur. Daardoor is ook de vertrektijd in Tholen een uur later (13.20 uur), terwijl er twee diensten vijf minuten vervroegd zijn: 14.20 en 16.20 i.p.v. 14.25 en 16.25. Op de TAD-lijn la-b Stavenisse/Bergen op Zoom zijn er vier wijzigingen. In Stavenissse blijft de eerste bus van maandag tot en met vrijdag om 6.05 uur vertrekken, maar de tweede dienst is nu al om 6.40 uur (ook alleen van maandag tot en met vrijdag) in plaats van om zeven uur. De derde rit is met vijf minuten vervroegd: 7.30 in plaats van 7.35 uur. De wijzigingen houden in, dat men op zaterdag vanuit Stavenisse pas om 7.30 in plaats van om 7.00 uur met de bus mee kan. In Bergen op Zoom is er op werkdagen voor de bus van Krijger één wijziging: de vertrektijd is gewijzigd in 8.15 uur. Op zon- en feestdagen is er voor de dienst Stavenissse/Bergen op Zoom ook nog een verandering: in plaats van om 15.40 vertrekt de bus van Krijger om 14.40 uur vanuit Bergen op Zoom op zon- en feestdagen. Op de TAD lijn 2a-b Sint- Annaland/Bergen op Zoom verandert De gemeenteraad van Sint-Philipsland komt dinsdagavond 30 mei om acht uur bijeen om een klein aantal punten te behandelen.Daarbij is 'n voorstel van b en w om voor 767 gulden aan de chr. kleuterschool Prinses Marijke 16 tafeltjes en 2 banken te geven. Dit is maar een gedeeltelijke inwilliging van het verzoek van het schoolbestuur. Er is nameiyk om 24 tafeltjes, 2 gym- nastiekbanken, luxaflex voor 1 lokaal aan de zuidzijde en gazen rekken voor afdekking van de zandbak gevraagd. B en W wijzen erop dat de raad in december 1966 medewerking heeft verleend voor de aankoop van 16 tafeltjes, in juni 1968 voor 4 tafeltjes en in april 1971 voor de aanschaf van een groepstafel. Volgens het advies van de inspecteur kan nu worden overgegaan tot aankoop van 16 tafeltjes, wat b en w ook willen doen. De aanvraag voor luxaflex willigen ze niet in omdat in de praktijk van het kleuteronderwijs de voorkeur wordt gegeven aan gordijnen, die in december 1966 al aangekocht zijn. De aanschaf van gazen rekken voor de zandbak (kosten 8UU guiuc»/ komen b en w onpraktisch en duur voor. Volgens het college moet het uitgesloten worden geacht dat deze rekken regelmatig door het onderwijzend personeel op de zandbak worden gelegd. Als dit niet gebeurt - alsmede ook wanneer de kleuters aan het spelen zijn in de zandbak - zullen de kleuters (of anderen) op deze gazenrekken gaan lopen zodat deze spoedig kapot zullen zijn. Daarbij komt dat zelfs bij een goed gebruik deze hekken spoedig versleten zullen zijn omdat deze aan alleweerin- vloeden onderhevig zijn, aldus b en w. Aan de Raiffeisenbank willen b en w 365m2 grond aan de Oostdijk verkopen voor 7300,00. Het gaat hier om de grond waarop de woning,van mevr. Geelhoed-Quist heeft gestaan. De prijs is 20 gulden per m2 onder voorwaarde dat de eventueel te heffen BTW voor rekening van de bank komt. Zonder toestemming van b en w mag de grond nimmer aan een derde worden verkocht.'t College wil van mevr.A.M. Quist-Beurkens de woning Oostdijk 42, groot 242 m2, voor 15.419,00 aankopen. Dit is het laatste .huis dat in het kader van het saneringsplan aangekocht moet worden. Omdat in verband met de sanering het bovengrondse net aan de Zuiddijk bij het Karreveld zal worden opgeruimd, dienen er acht nieuwe straat- verlichtingsmasten te worden geplaatst. De kosten bedragen 3867 gulden. Verder is er een voorstel van b en w tot vaststelling van verordeningen ingevolge de Archiefwet 1962 en vaststelling van de salarisverordening 1971 met een eerste wijziging daarop. In verband met procentuele verhogingen en diensttijdenuitloop diende de oude verordening geheel herzien te worden. Er zijn ook nog een paar begrotingswijzigingen: slotwijziging van dc dienst 1971 (27e wijziging begroting 1971), bijwerking van de kapitaaldienst (8e wijziging begroting 1972). De raadsvergadering begint een half uur later dan gebruikelijk is in Sint- Philipsland: acht uur in plaats van half acht. Wachten bij het ziekenhuis. Vragen rond de Thoolse aula Het bestemmingsplan Poortvliet kom Sint-Annalandse veiling was ook dupe van lage landbouwprijzen De Joden op Tholen historisch artikel. in een TAD Toch wijziging van busdiensten Groene Kruis Sint Annaland zal contributie moeten verhogen Vosmeer prolongeerde drachtcupwinst Een- Smerdlek toonde derde klasser zich blijvend Minister Geertsema in de Thoolse gewestkou Dit nummer pagina's. bestaat uit 14 Voor de familie Bogers uit Sint-Maar tensdyk is het internationale viscon cours van de hengelsportvereniging de Zeebaars uit Scherpenisse op Tweede Pinksterdag succesvol verlopen. De zes tienjarige Bert ving met gewone zagers vier knorhanen van totaal 780 gram weliswaar geen bot, maar toch de eerste prijs: een beker en een gasfornuis. Zijn jongere broer Arie zat met twee knor hanen van totaal 195 gram ook al in de prijzeneerste Zeebaars junior en bovendien een 64e plaats wat toch nog goed was voor een paar kop en schotels. Cor Bogers tenslotte zorgde met 180 gram vis voor de 68e plaats. Hele families zaten maandag tussen half elf en half twee aan de zeedijk bij Schelphoek tussen Poortvliet en Scher penisse. De smalle dijkjes waren ver stopt van de vele auto's. Het goede weer nodigde behalve de 470 deelnemers aan het internationale visconcours van de Zeebaars ook vele anderen naar de Thoolse dijken. Om te zonnen of te kijken naar de buit uit het zilte nat. Dat viel echter tegen. Er is over het alge meen weinig gevangen, wat knorhanen, botjes en een enkele paling. Niettemin konden de vissers toch weer genieten van hun sport. Zeebaars-vooorzitter A. Hoogesteger sprak bij de prijsuitrei king in het Holland Huis dan ook van een geslaagd visconcours. Nadat er om het wachten te bekorten in de warme, stampvolle zaal een verloting was ge houden (eerste prijs, een vouwfiets, voor A. C. Jeroense uit Sint-Maartensdijk) werd om half vijf de uitslag van het vis concours bekend. Bert Bogers (al drie keer kampioen bij de Zeebaars-junio ren) klom op het podium om de beker van voorzitter Hoogesteeger in ont vangst te nemen. Bekerwinnaars Uit de reeks van 80 prijzen (waaronder een rubberboot, een stoel, enz., enz.) koos hij het gasfornuis. Eerste Zeebaarslid (Bert Bogers is ook lid van de Zeebaars, maar telde vanwege zijn eerste prijs niet mee) werd A. V. D. Hoek uit Scherpenisse, die met zijn 680 gram vis de 3e plaats innam.Eerste Zeebaarsjunior;Arie Bogers 195 pun ten, eerste dame mevr. L. Bakx uit Hal steren met 455 punten (negende plaats), De zestienjarige Bert Bogers uit St.-Maartensdijk wordt door Zeebaarsvoorzitter A. Hoogesteger gefeliciteerd met zijn eerste prijs bij Tweede Pinksterdag. internationaal visconcours eerste buitenlander L. Imbert uit Zee- brugge met 545 pnten (vierde plaats), eerste buitenlandse dame werd mevr. Henderickx met 210 punten (51e plaats). De beker van het Thoolse ge meentebestuur was voor de organise rende vereniging de Zeebaars met 2500 punten, tweede de Zeester uit Halsteren met 2455 punten, derde de Edelkarper uit Bergen op Zoom met 1290 pnt., vierde de Strijenvissers uit Bergen op Zoom met 1065 punten en vijfde H.S.V. uit Halsteren met 975 punten. van de 470 deelnemers vielen er 80 in de prijzen. Op het podium in het Holland Huis konden zij een keuze maken. 1. B. Bogers, Zeebaars, 780; 2. L. Bakx, Zeester, 760; 3. A. v. d. Hoek, Zeebaars, 680; 7. C. Zwagemaker, Zeebaars, 495; 24. A. Dane, Zeebaars, 395; 33. J. v. d. Have, Zeebaars, 250; 37. Job Bazen, Zeebaars, 240; 38. M. de Klerk, Oud- Vossemeer, 240(Eendrachtvissers, Nieuw-Vossemeer); 39. G. Oostdijk, Tholen, 240 (individueel); 41. M. Dijke, Zeebaars, 230; 46. A. Poot, Tholen, 220 (individueel); 56. P. Hage, Zeebaars, 205; 57. M. Walhout Sint-Ananaland, 205 (individueel); 58. M. Poot, Zee baars, 205; 60. A. Hengstmengel, Zee baars, 200; 64. Arie Bogers, Zeebaars, 195; 66. M. Otto, Zeebaars. 180; 68. Cor Bogers, Zeebaars 180; 77. C. Bolier, Zeebaars, 165. Bij de tussenstand na vijf wedstrijden voor de Deltafederatie staan Zeebaars leden en de hengelsportvereniging uit Scherpenisse zelf goed geklasseerd. Eerste is Zeebaars-penningmeester M. Dijke met 4364 punten, 3. C. van Aart met 4055,4. A. Hengstmengel 3769, 13. A. van Aart 3070 punten, allen van de Zeebaars. Bij de korpsen staat de Zee baars met 19642 punten tweede, achter de Zeester uit Halsteren met 25.523 punten. De prijsuitreiking van de Deltafederatie vindt vermoedelijk op zaterdag 25 november 1972 in Hal steren plaats.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1