Begrotingscommissie vreest toe name trek naar grotere kernen Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakkelijk dichtbij Met MAVO kun je óók ingenieur worden! Raiffeisenbank fSé Boerenleenbank Boekennieuws HET VERMOLMDE VOETSTUK Voorondersoek Thoolse gemeentebegroting ~2 Vragen en antwoorden rond woningbouw en andere bouwaangelegenheden U kunt zoveel méér doen met onze bank OL Militaire keuring EENDRACHTBODE Donderdag 20 april 1972 In 2 pagina's tweezijdig stencilwerk hebben b. en w. de vragen van de twee begro tingscommissies en hun ant woorden kunnen verwerken over de verschillende posten der begroting 1972. Won ingboii wplanning op langere termijn Molens Tegenvallers kerkrestauratie Halsstarrig Wezen Armbestuur Autobedrijf WEST-BRABANT Houwmanager Grebbelinie 1940 Spiertraining voor wedstrijdzeilers De gevangenen van de Seks Peter Wytske, scheepsmaat op de grote vaart De vechtende Téméraire Alles wat met woningbouw, ambts woningen, openbare gebouwen en woningcorporaties te maken heeft, speelde rond deze begrotingsbehan deling volop mee. Wanneer we hier dat onderzoek voor wat deze onderwerpen betreft op de voet volgen, zien we onder meer het verzoek om voortaan de raadsfracties een vaste vergaderruimte te willen geven. B. en w. hopen deze zaak spoedig te kunnen regelen. Er wordt ook (zoals dat voorheen in de gemeente Sint Maartensdijk al gebeur de) nu nog eens gewezen op een paar ontsierende (sloop)panden aan de Markt te Sint Maartensdijk, maar aan gezien deze twee percelen op de lijst van monumenten staan, mag de slopers hamer er niet tegenaan. Tenzij er volgens de rijksdienst wat evenredig beters voor in de plaats komt. Zover is het nog niet. Of er al ideeën voor de woningbouw op langere termijn zijn? Zo is een volgende vraag van de commissie. Hoe zal, zc vraagt men zich als raadsleden af, in de toekomst worden doorgegaan in de diverse kernen met het bouwen van woningen. Is er al een woningbouwpro gramma voor na 1972 en zullen de kleine kernen in de toekomst toch nog blijven meegroeien. Het dagelijks bestuur verklaart dat aan planning woningbouw op langere ter mijn nog niet is gedaan. Ongetwijfeld zal die planning nauw samenhangen met de vraag naar woningen in de onderscheidene kernen. Daarmee houdt dan een eventuele groei ook weer nauw verband. Een onderdeel van het toe komstig structuurrapport zal die woningbouwplanning omvatten. Aan de hand daarvan kan de raad dan mogelijk een beslissing nemen. Wordt er toch wel een goede verdeling toegepast van de verschillende cate gorieën woningen. Alleen premiewonin gen bouwen in de kleine kernen betekent een huur, die 20,hoger ligt dan in grotere kernen. Daardoor zal de trek naar de grotere kernen nog verder toenemen, zo vreest de begro tingscommissie. B. en w. wijzen er echter op, dat de verdeling zo tot stand kwam, omdat in de kleinere kernen ook maar kleine aantallen woningen gebouwd kunnen worden. En dan komt men vrijwel niet toe aan woningwetwoningen, die in derdaad minder huur doen. Toch is het verschil minder groter dan op het eerste gezicht lijkt. In het kader van de huur- harmonisatie-maatregelen zullen de verschillen zelfs spoedig geheel weg vallen. Voor veel ambtswoningen is noch de raad noch b. en w. geporteerd. Er zijn thans in de gemeente nog 3 ambts woningen en b. en w. zullen dit aantal zeker niet willen uitbreiden. Nu na 1 juli 1971 benoemde ambtena ren geen reiskostenvergoeding ontvan gen, ziet de begrotingscommissie steeds meer ambtenaren naar Sint Maartens dijk trekken. In feite een ongewenste stimulans, vindt de begrotingscom missie, maar dat kunnen b. en w. toch niet inzien. Tweeduizend gulden voor schoonmaak artikelen voor de twee in exploitatie zijnde stadhuizen wordt een dure zaak gevonden. Ja maar, antwoorden b. en w., die worden ook intensief gebruikt en alle hallen en ruimten veel belopen. Ook onderhoud tuin bij het Sint Maartens- dijkse gemeentehuis wordt nogal als ge peperd gezien. Onderhoud van de gemeentelijke molens is hoog, zo constateert de commissie. De verzekeringspremie daarvan alleen loopt reeds in de papieren. Kunnen die molens niet pro- duktief worden gemaakt als theehuisjes of dergelijke, zo is de vraag. Het blijkt dat monumentenzorg daartegen nogal wat bezwaren heeft. Een dergelijke exploitatie gaat gewoonlijk gepaard met belangrijke interieurwijzigingen. B. en w. zien dan ook geen kans die molens produktief te maken. Ook is het college er van op de hoogte (de begrotingscom missie attendeert ook daarop), dat de molen „De Jager" bij Oud-Vossemeer in bouwvallige staat verkeert. Die molen is eigendom van de ver. „De Hollandse molen". Een restauratieplan is opge steld en monumentenzorg heeft subsidie toegezegd, evenals destijds de gemeente Oud-Vossemeer. Maar het rijk heeft haar subsidietoezegging ver schoven naar de periode 1976-1979. Het zit er dus niet in, dat restauratie eerder zal plaatsvinden. Oude schoolgebouwen die nu nog door sommige verenigingen worden gebruikt, zullen zo spoedig mogelijk worden ge sloopt, wanneer voor die verenigingen andere mogelijkheden zijn gevonden. B. en w. wordt ook verzocht nog meer bekendheid te geven aan de burgers ten aanzien van de subsidies die men kan krijgen bij verbetering van woningen.De commissie suggereert de percelen Ring 11 en 19 te Oud-Vossemeer, mede in particuliere handen. Er is verbetering toegezegd, maar het is er nog niet van gekomen. Ook is gewezen op de noodzaak van krotopruiming. Met name in Sint Maartensdijk zouden verschillende leegstaande panden gesloopt kunnen worden, bijvoorbeeld aan de Hogeweg en aan de Oosterscheldestraat. B. en w. deden de toezegging het pand aan de Hogeweg te Sint Maartensdijk spoedig te laten slopen. De panden aan de Oosterscheldestraat zijn nog niet alle eigendom van de gemeente, noewel ze reeds lang verkrot zijn. Er is stagnatie ontstaan in de betaling van de gemeentelijke subsidie voor de kerkrestauratie te Scherpenisse en Poortvliet. Waarom? Zo vraagt de be grotingscommissie en kunnen b. en w. bij benadering zeggen, wat de totale kosten voor de gemeente zullen zijn door de tegenvallende werkzaamheden en de loonkostenstijging. B. en w. verklaren dat bij betaling aan de kerkvoogdij van Scherpenisse thans geen vertraging meer hoeft op te treden. Zodra termijnen voor rijkssubsidie in aanmerking komen, kan ook de gemeente haar aandeel betalen. Destijds is echter aan 't raadsbesluit Poortvliet tot subsidiëring kerkrestau ratie goedkeuring onthouden door het provinciaal bestuur, omdat de finan cieringsmiddelen ontbraken. De liquiditeitspositie van de gemeente is nu verbeterd, zodat aan g.s. is gevraagd de begroting van de vml. gemeente Poort vliet alsnog te willen -goedkeuren en machtiging te verlenen tot uitbetaling aan de kerkvoogdij van Poortvliet. Vooral bij Poortvliet zijn er restauratie tegenvallers. Was de begroting aan vankelijk 7 ton, nu is het al meer dan een miljoen gulden. Een aanvullend krediet zal dus nodig zijn. Het aantal gemeentewoningen bedraagt zo'n 1200. al is 't de bedoeling, dat DAF-dealer voor Bergen op zoom e.o. Rooseveltlaan 76 BERGEN OP ZOOM Tel. 34646 advertentie IM hiertoe één woningcorporatie wordt ge formeerd. Men zit echter wat omhoog met het Wezen Armbestuur van Sint- Annaland dat nog altijd niet te bewegen was haar (21) woningen in de grote pot te storten. De begrotingscommissie vraagt alsnog pogingen te doen. Wel antwoorden b. en w., als het er om gaat, de raad is competent om een beslissing te nemen, de Wezen Armen te liquideren. B. en w. zag echter liever dat 2 leden van het Arm bestuur Sint Annaland zitting namen in de nieuwe woningcorporatie. Wanneer de raad van machtsmiddelen gebruik maakt, zijn de huidige bestuurders wel licht niet bereid zitting te nemen. Afge zien van duidelijke voordelen van een uniform woningbeleid, is er sprake van tegengestelde belangen, zo menen b. en w. bij bestendiging van het Wezen Armbestuur. De instelling voert in wezen het beheer over een stuk ge meentelijk vermogen, vinden b. en w. De baten worden aangewend om een deel van de exploitatiekosten der woningen te dekken. B. en w. vin den dat het vermogen van de Wezen Armen en de baten aan de algemene middelen van de gemeente moeten worden toege voegd, zoals eerder gebeurde in Poort vliet, Sint Maartensdijk en Oud-Vosse meer. Exploitatie van woningen dient op zich zelf sluitend te zijn en tekorten moeten niet gedekt worden uit opbrengsten van verpachte landerijen, zoals dat thans gebeurt. Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het' meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. de bank voor iedereen 3000 vestigingen advertentie IM In gezinnen met éindèxamens in het nabije verschiet - nog maar enkele maanden! - groeit alweer de spanning. Je merkt het aan talloze kleinigheden. Er wordt ijveriger gestudeerd of...er wordt meer ouderlijke pressie uitgeoefend om te studeren. Studerende jongelui worden met rust gelaten of zij worden voortdurend uit hun rust opgeschrikt,al naar gelang hun aard en ijver. Er komt nog een belangrijke vraag .aan de orde:„Wat ga ik doen nó het examen met mijn einddiploma?" Sommigen hebben al een advies ge vraagd en gekregen van be roepskeuzeadviseurs en hebben hun richting al gekozen. Sommigen konden met het advies nog niet tot een keuze komen en anderen zullen na het examen wel zien. Een beroep kiezen is een belangrijke en moeilijke zaak. Vooral omdat er tegenwoordig zoveel beroepen zijn met klinkende namen maar waarvan je vaak helemaal niet weet wat het voorstelt en inhoudt.En omdat ei; zo ontzaggelijk veel mogelijk heden zijn komt dót beroep waarvoor je als het ware geknipt bent net niet onder je aandacht. Dan bestaat het gevaar dat je later tot het inzicht komt dat je of je beroepskeuze of je studiekeuze net iets anders had moeten richten. Een vak waar steeds meer vraag naar komt en waarvan maar weinig mensen weten wat het inhoudt, is dat van bouw- manager. Bouwmanagers zijn mensen met aanleg voor wiskunde, natuur- en/of schei kunde, met organisatietalent en disci pline en met belangstelling voor het aktieve. praktische bouwen. Bouw managers zijn meer geïnteresseerd in 't reële doen dan in het theoretisch be spiegelen en zij moeten met mensen kunnen omgaan. Want bouwprojekten - huizen, fabrieken, steden, zee- en lucht havens, autowegen, bruggen, tunnels en viaducten - zijn altijd het werk van een groep mensen die op elkaar zijn inge speeld en die onder leiding van bouw managers samen tot het doel komen. Bouwmanagers kunnen deel uitmaken van de direktie van een bouwonder neming maar zij kunnen ook taken ver vullen als bedrijfsleider, hoofduitvoer der, projektleider, hoofd bedrijfs bureau. organisatie-adviseur, planning specialist e.d. De „Ingenieursopleiding Bouw- manager" is een gerichte 4-jarige dag- kursus die tot nu toe in Nederland alleen wordt gegeven door de Hogere Technische School in Tilburg. De toelatingseisen zijn dan gymnasium- b. atheneum-b of havo. Maar ook met mavo of mts kan de „Ingenieursoplei ding Bouwmanager" worden gevolgd via een voorbereidend studiejaar waarin de ontbrekende basiskennis wordt aangevuld. Bouwmanager is een dynamisch beroep met toekomst. Tilburg is een uitstekende studeerstad en op de Hogere Technische School werken docenten en studenten voortref felijk samen in een letterlijk konstruk- tieve sfeer. Belangstelling voor deze ingenieurs opleiding? Vraag maar inlichtingen. Adres: Hogere Technische School. Ingenieursopleiding Bouwmanagement, antwoordnummer 37 (geen postzegel) Tilburg. De Thoolse jongens die tot de lichting 1973 behoren zijn op 4 en 5 april in Breda voor hun militaire diensplicht gekeurd. De eerste dag waren er 40 van de lichting 73 en 1 van de lichting 1972. Daarvan waren er 16 geschikt, van 10 werd de beslissing aangehouden, 11 waren er voor goed ongeschikt en 3 zijn niet op de keuring verschenen. Van de geschikten kwamen er 2 UIT Poortvliet, 2 uit Scherpenisse, 6 uit Sint Maartens dijk, 4 uit Stavenisse, en 2 uit Tholen, Van de aangehoudenen 4 uit Poortvliet, 1 uit Scherpenisse, 3 uit Sint-Maartens dijk en 2 uit Tholen. Op 5 april waren er 19 jongens van de lichting 73 en 1 van 1972. Hiervan werden er 14 geschikt bevonden, van 4 werd de beslissing aangehouden en 1 was er ongeschikt. Uit Oud-Vossemeer waren er 5 geschikt, uit Sint-Annaland 6. en uit Tholen 3. Van de aangehou denen kwamen er 3 uit Oud-Vossemeer, 1 uit Tholen en 1 uit Poortvliet. In november van vorig jaar is bij uitgeverij Hollandia n.v. te Baarn verschenen „Grebbelinie 1940" door E.H. Brongers. De schrijver was majoor bij het Nederlandse leger en heeft trouwen1; heel wat materiaal aangesleept voor hij zich aan schrijven van het Grebbelinie verhaal zette. Met name Duiste documenten leverden voor hem overtuigend bewijs, dat de slecht bewapende Nederlandse soldaten destijds meer presteerden voor het verdere verloop van de oorlog dan uit eerdere geschiedswerken is gebleken. Met name heeft majoor Brongers kritiek op de weergave van de Greb belinie gevechten in „Mei 40" van DR. L. de Jong. (Derde deel van Hef Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog). Alles viel inderdaad ten nadele uit van de Nederlandse soldaten, wanneer men twee legers wil vergelijken, behalve plichtsbetrachting, inzet en de wil van de soldaten eigen bodem te verdedigen. Gedetailleerd worden de gevechten in het gebied wat de titel vermeld van uur tot uur beschreven. Foto.s en over zichtskaarten maken het verhaal duidelijker en aantrekkelijker. Overigens wel een oorlogsboek, maar velen die bewust die tijd of zelfs die epïsode daar beleefden zullen er kennis van willen nemen. En volgende generaties zullen er hun lering uit willen trekken. De schrijver ziet zijn boek niet alleen als waarschuwing tegen het ver schrikkelijke van een oorlog,maar ook als een rehabilitatie van de Nederlandse militairen, die in mei 1940 vochten. Wel. dat doel had minder idealistisch kunnen zijn. Van de 185 bladzijden zijn er 16 pagina's foto's en 12 kaarten. Dan is het fraai gebonden boekwerk voor 19,90 ook weer niet te duur voor deze tijd. De boekhandel heeft het waar schijnlijk in voorraad. Moet er nu zeirs voor zoiets al een boek werkje gaan verschijnen? Een voor de leek niet ongerijmde vraag. Phillippe Soria denkt er anders over en met hem de bondstrainer van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. In dit bij n.v. Hollandia te Baarn verschenen boekje - een paperback - schrijft eerst de voorzitter van de Franse zeilbond;„Bij de huidige ontwikkeling van de wed strijdsport, in welke tak dan ook, kan niet meer worden volstaan met natuurlijke geschiktheid, met goede wil en een zekere ervaring. Of we het leuk vinden of niet, de sport is een vak geworden." Onze eigen Nederlandse bestuurder Jack van Hellemond voegt er aan toe: „Het is echter noodzakelijk geworden, dat de zeiler over een atletisch vermogen beschikt teneinde het schip sneller te laten gaan. Er zijn maar zeer weinig zeilers, die con- centieus trainen". Over die nood zakelijke training wordt in de 160 pagina's heel wat voorgelicht en met foto's verduidelijkt. Of het boekje aan het gestelde doel beantwoord, vermogen we niet te beoordelen. De uitvoering is in elk geval goed, het is ook begrijpelijke voorlichting en het leest plezierig. Voor 14,90 kan men aan deze spiertraining heel wat doen. Een wel heel ander boek dan menig andere uitgave van Hollandia n.v. te Baarn. Norman Mailer, de auteur van „De gevangene van de Seks" heeft talrijke artikelen geschreven voor tijdschriften als Esquire. Life en New York Times Magazine. Maar ons kon het niet boeien. Het kost in paperback 12,50. Het zeemansleven heeft de eeuwen door niet alleen als een magneet gewerkt op die categorie, waarvan men kan zeggen, dat het bloed nog door de aderen bruist, het bracht ook al heel wat vaardig gehanteerde pennen op papier. Er zijn zelfs heel wat jongeren, die zich beperken met lezen tot al datgene wat met de zee en met een schip te maken heeft. Bij La Rivière Voorhoeve in Zwolle is weer zo'n boek over de zee en over de zeilvaart uitgekomen. Auteur Jan de Ruyter heeft er een spannend verhaal overgeschreven. Met scheepsmaat Peter Wytske in de hoofdrol. Het doet wat denken aan Paddeltje, maar is van minder historische aard, maar wel met veel meer avonturen. Het is ook met kennis van zaken geschreven. Het viel Peter niet mee bij de eerste vaart afscheid van zijn moeder te nemen, laat staan dat het zijn moeder mee viel Peter te laten gaan. Het afscheidshoofdstuk besluit: „Tranen sprongen Peter in de ogen en drupten op zijn handen. Hij kreeg een por in de rug en de vriendelijke stem van Ingeborg zei: „Schaam je. Peter, een zeeman huilt niet!" Dan begint de reis vol spannende, avonturen. Maar tenslotte toch behouden vaart. Een vlot geschreven verhaal. Niet te lange zinnen, niet te moeilijk. Door velen gewild, voor allen geschikt. Met plezierig omslag en in fraaie band voor 9,90 verkrijgbaar bij de boekhandel. De eerste onderzeeboot die na de eerste wereldoorlog een poging waagde om onder water door de Dardanellen te varen was de „Téméraire". De bemanning, althans de staf, diende een voorzichtig onderzoek in te stellen naar de sterkte en vlootbewegingen van de Russische marine in de Zwarte Zee. De schrijver John Winton diende vanaf 1949 bij de marine en vanaf 1957 bij de onderzeedienst. De vechtende Téméraire is reeds zijn zesde boek over het leven op zee. Hoofdfiguur in zijn nieuwe boek is de kapitein luitenant Daniel Tennant, die vindt dat zijn onderzeeboot in de Zwarte Zee eigenlijk niks te maken heeft en veel risico loopt. De gebeurtenissen stellen hem in het gelijk. Nauwelijks de Bosporus voorbij wordt het schip al aangevallen. Hoe de kaptein de Téméraire en zijn mensen veilig thuis brengt wordt in spannende pagina's beschreven. Terwijl ook bij de behouden thuiskomst de problemen weer voor het oprapen liggen. De vechtende Téméraire zal hij en ook wel zij die van spannende verhalen houdt willen lezen. Een uitgave van Hollandia te Baarn en voor 16,90 gebonden in de boekhandel verkrijgbaar. FEUILLETON 29 Westfriese streekroman door Maartje Zeldenrijk „Ik zei je al: in het Gooi. Waar dat is mijn geheimpje. Ze moet voorlopig volledige rust hebben. Ik zei je al: ze heeft een chaperonne, dus zoek er alsjeblieft niets achter, want daar is geen enkele reden voor. Nog iets? Ik moet nodig weer naar Purmerend. M'n nieuwe sekretaresse is nog niet helemaal ingespeeld." „Ik bemerkte dat Edith er niet meer was. Hoe lang had je die?" „Vier maanden. Te brutaal en te eigenwijs." „Zo, zo." Tanja dacht er het hare van, maar zweeg wijselijk. Ondanks haar belofte van de vorige dag ik spaar zoenen voor je op, kusten ze elkaar haast plichtmatig. Buiten loosde hij een zucht van verlichting- Elke vrouw is diep in haar hart jaloers, dat zie je nu weer, dacht hij, toen hij snel wegreed. Binnen een half uur stond zijn wagen aan de waterkant van de Weerwal. In het privékantoor wierp hij zijn hoed op tafel, ging in zijn stoel zitten en keek met welgevallen naar de knappe, stevige jonge vrouw, die achter de schrijfmachine zat te tikken. „En, hoe staan de zaken. Roef?" het meisje fronste haar wenkbrauwen. „Meneer, ik heb u al eerder ge zegd, dat ik Roelfina heet en graag bij m'n volle voornaam wordt aange sproken. Wat is nu Roef!" „Zo'n mond vol, lieve kind. Hoe noemen ze je thuis?" Hij zag het begin van een blos op haar wangen. „Dat zeg ik niet," ant woordde ze stug. Schaterlachend riep hij uit: „Dat zal dan wel wat moois zijn. En je vrijer?" „Heb ik niet meer. Van de winter uitgemaakt!" „Jij of hij?" Ze keek hem veelbetekenend aan. „Ik zei, dat ik het uitmaakte, meneer." „Nou, stomme knul. Om zoiets te laten schieten. Deed-ie dat maar zonder meer?" „Wat bedoelt u? Als ik hem niet meer wil, mag ik dan alsjeblieft uit maken?" „Dat mag." Hij knikte genadig. „Nou, ik wist het wel, als mij dat ge beurde. Mij lapte je het niet!" „O nee? Ik zou wel eens willen weten, wat u er tegen kon doen." Hij kneep één oog dicht. „Ik schaakte je. Midden in de nacht. En reed nietje ergens heen, waar in de wijde omgeving geen mensen wonen. Dan zou ik je leren om van me te houden." De kleur op haar wangen werd dieper. „Ik vocht me dood!" Hoofdschuddend antwoordde hij: „Dat deed je niet. Diep in haar hart heeft iedere vrouw bewondering en verering voor de man met durf, voor de ridder zonder vrees of blaam. Het is de vrouw aangeboren op te zien naar de man, die moed heeft, die iets uitzonderlijks kan presteren." Ze keek hem enige tijd aan. Haar handen rustten op de toetsen. „En u zouc| zoiets durven?" „Nog veel meer, als het moet." Na enige tijd haalde ze de schouders op. Klinkklare onzin. Schakin gen komen in deze moderne tijd niet meer voor." „We babbelen er nog wel eens over. Apropos, dat bloesje staat je uitste kend." Opnieuw verbazing bij de aangesprokene. „Alle mensen, waar u al niet op let." „Roelfina Baas, ik ben een man met een regiment zwakheden. Niets man nelijks is me vreemd. Vandaar, dat ik altijd graag een knappe sekreta resse bij me heb, want ik bewonder knappe vrouwen. En jij bent een knappe vrouw, dat zeg ik: een man. En je moogt het gerust weten: een man met ervaring. Heel wat ervaring zelfs. Zo, dame, nu gaan we over tot de orde van de dag. Ik zie je bloknote met aantekeningen. Steek maar van wal." Ze schoof de machine een eindje opzij. „Om te beginnen de firma Schaver in Rotterdam. Wil offerte Franse en Duitse wijnen. Op jaarleve ring." „Naar beneden. Roel. Afdeling van meneer van der Feen." „Ogoed dat ik het nu weet." Ze keek op haar aantekeningen. „Zending whisky is met breuk aangekomen bij de firma Zetters in Maastricht. Ze weigeren hem." „Juist. Neem maar even op. Mijne heren, verwijzende naar de leverings voorwaarden, te vinden aan de achterzijde van onze nota's, attenderen wij u er op. dat 23 De zomer liep ten einde, wat inhield, dat de dagen snel aan het korten waren. De jongelui in Zuidoost Beemster zochten elkaar 's avonds weer op. De eerste vergaderingen en dansavondjes werden al gehouden. Gerrit Tromp, die wegwas van Jantine Oomes, maar tot nog toe niet veel had kunnen bereiken, stapte op een septemberavond in zijn wagentje, een tweedehands Fiatje. met bestemming de ringdijk. Op enige afstand van het huisje zette hij zijn wagentje half van de weg af in een lege grindkuil, stak een sigaret op, waarna hij rustig naar het huisje wandelde. Net zoals hij verwacht had, zag hij het meisje naar buiten komen met de bedoeling in haar Datje te stappen en weg te rijden. Hij versnelde zijn pas en riep: „Hé. Jantine!" Het meisje keek op. Toen ze zag, wie er geroepen had, verstrakte haar ge zicht. maar ze bleef wachten, tot hij de kluft afgezakt was. Een vrolijke lach kwam over zijn gezicht. „Ha, die Jantine, wat is het toch moeilijk jou te pakken te krijgen." „Moest je me hebben?" vroeg ze op neutrale toon. Hij keek het meisje met welgevallen aan. Vandaar naar de donkerblauwe Daf. „Moet je nog weg?" „Een boodschap. Wat had ie me te vertellen?" „Morgenavond is er dansen in de stad. Heb je zin met me mee te gaan?" „Heel aardig, maar ik heb geen zin." „Toe nou Jantine, doe niet altijd zo stug tegen me. Ik probeer al meer dan een jaar eens met je uit te gaan. maar je weigert altijd. Ben ik zo ver schrikkelijk lelijk?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 9