Milde benadering Sint-Philipsland voor centraal Deltagewest Eerste Thoolse begroting haalt het met glans Lamsoren- Begrotingsbeschouwing Tholen DEZE WEEK tijd 28e Jaargang no. 23 ,m Donderdag 20 april 1972 SfÉfl B B "TBs^ 8ji| p^^~===========-==-===- niet ideaal* maar als hel moei Herindeling kan niet omzeild worden „Riks van Koopman" enige verandering 12-4 voor zondagvoetbal en kermis Proef openbare commissievergaderingen Belastingen voorlopig vastgesteld Men vergeeft naarmate men lief heeft. Omstreden zaak Beleidsfout van eerste orde Herindeling Uitholling gemeente Plaatselijke gemeenschap Niet overtuigd Verbindingen Tien nieuwe huizen Zondagheiliging Oud- en nieuw-testamentische benadering leder de vrijheid laten „Ik kan niet anders" Op weinig punten oneens Belastingen Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7.00 per halfjaar, per post 8,50- Losse nummers 30 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0.18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3.00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer De Sint-Philipslandse gemeenteraad zit niet te springen om gewestvorming. In tegendeel, men zit met de brief van gedeputeerde staten van Zeeland waarin de mening van de raad gevraagd wordt met betrekking tot de structuurschets voor de bestuurlijke indeling, feitelyk een beetje omhoog. Men ziet de noodzaak van ge westvorming helemaal niet in en acht de vorming van een bestuurslaag zelfs bijzon der ondoorzichtig voor de bevolking. Toch wilde het Sint-Philipslandsc gemeente bestuur zich niet alleen negatief opstellen. Neen, heel beslist koos men voor het cen traal Deltagewest, wat inhoudt dat Noord-Beveland, Schouwen-Dulveland, Tholen, Sint-Philipsland, en Goeree-Overflakkee één gewest vormen. Men wil voorkomen dat Sint-Philipsland een witte vlek blijft bij de bestuurlijke indeling om straks een omstreden gebied te worden. S.G.P.: Principiële benadering P.v.d.A.: Contact bestuurde en bestuurder V.V.D.: Speelterreintjes voor de jeugd C.H.U.: (Geuze) Oosterschelde dicht; (De Korte) Woningbouw beter sprei den K.V.P.; Thoolse boomplantdag A.R.P.: Voorzichtig met vrijwillige brandweerkorpsen. De gemeenteraad van Tholen heeft woensdagochtend om half één de begroting 1972 met algemene stemmen aangenomen. Alleen de vier leden leden van de SGP- fractie (raadslid A. J. Smits uit Stavenisse is nog steeds ziek) kregen de aantekening tegen de uitgaven voor schooltelevisie, vormingscentrum Hedenesse, Stichting Cultuurspreiding Zecland/ZVU, dijkrecreatie en het lidmaatschap van de Neder lands-Belgische vereniging gestemd te hebben. De enige wijziging die in de begroting 1972 werd aangebracht, staat op naam van de SGP-fracticleider L. J. Koopman. Hij stelde voor het bedrag per leerling voor volksfeesten van twee gulden op een rijksdaalder te brengen. Milde begrotingsbenadering. Meerderheid en minderheid. De Thoolse marathon. De algemene beschouwingen van de raadsfracties. Jan Ooms is ons allen te vroeg ontvallen. Sint Philipsland sprak zich uit over gewestvorming. Rij voorzichtig in Thoolse stads kern. Jan Overeenkamstille gevaren. WHS werd kampioen. 4c De Paardendokter van Tholen. 4c Morgen statenvergadering. 4c Zaterdag landelijke trimdag. 4c 4c Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. zonder te willen beweren, dat de Thoolse raad in haar korte bestaan het gezicht al een keer zou hebben verloren, menen we wel te mogen stellen, dat het tijdens de acht uren durende begro tingsbehandeling 1972 vanaf dinsdag middag 2 uur tot woensdagochtend half één. haar gezicht dan toch volledig heeft gered. Zowel de algemene beschouwin gen als de beantwoording door burge meester en wethouders bereikten een peil. waarvoor niemand zich in onze samenleving behoeft te schamen. Daarbij werd de voorzitter naarmate de kleine uurtjes naderden nog eerder méér dan minder ad rem. In dat opzicht schijnt hij te groeien naarmate de dag verstrijkt. Na deze in het oog van buitenstaaan- ders mogelijk lijkende, maar dan toch beslist geen onrechtvaardige pluimstrij kerij. moet er onmiddellijk op volgen, dat de verschillende fracties het b. en w. in deze eerste begroting ook zeker niet uitzonderlijk lastig hebben gemaakt. Met name voor wat de oppositiepartij - in dit geval de confessionele vier - betreft, was er een milde, zo niet zeer milde benadering en clementie, die van achter de dagelijkse bestuur tafel op de juiste waarde en waardering mag worden geschat. Te meer een milde be nadering en in dat opzicht ook van de andere fracties, nu bij deze begrotings behandeling de daarmee zo nauw samenhangende, ja daarmee onlos makelijk verbonden belastingnota nog een latere inbreng moest zijn. Dat mag dan mogelijk voor deze eerste begroting getolereerd kunnen worden, in feite betekende het toch een vrij zwaar wegend mankement. Zelfs al was over die nota dan achter de schermen al meer bekend. Juist omdat bekend was,, dat die belastingnota een niet geringe verhoging betekent van enkele gemeentelijke be lastingen, werd het zonder hoofdelijk stemmen aanvaarden van de begroting een dubbele vriendelijkheid tegenover het college. Al zijn er dan nog wel enkele voorwaarden gesteld, die ter zijner tijd op die begroting zelf nog van invloed kunnen zijn. Immers, de Thoolse burger overziet minder het geheel dan de hierbij zo nauw betrokken raadsleden en voelt allereerst aan de portemonnee waar de schoen wringt. Die uit zich met de prak tische opmerking: men kan me nog meer vertellen. Ze kunnen altijd een sluitendebegroting hebben en natuurlijk allerlei wensen vervullen, want ze halen het eerst uit mijn achterzak. Voor de oppositiepartij was het dus met die uitspraak voor ogen van de Thole- naren, heus niet zo moeilijk geweest om uit een minder plezierig beschouwings vaatje te tappen. Nog een enkele opmerking na de zo vers van de lever goedgekeurde begroting. Er was namelijk deze lange dinsdagavond ook meteen een principiële uitspraak over zaken, die vroeg of laat toch voor de dag hadden moeten komen en nu te recht op tijd voor het voetlicht traden. Daarvoor zorgde de S.G.P.-fractie en niemand had anders mogen verwach ten, laat staan anders mogen hopen. De uitkomst van de gevraagde princi piële uitspraak toont, dat de langdurige gevechten van met name de woonkern Oud-Vossemeer en de vrees tegen herin deling van die zijde vanwege vrijheids beknotting minstens overdreven blijkt te zijn geweest. Wellicht had een deel van die bevolking dat toen nog niet voorzien en mogelijk heeft men daarop juist aangestuurd om dat voor hen goede resultaat te bereiken. De stem mingsuitslag 12 voor en 4 tegen was zo ondubbelzinnig, dat alle eerder daar over vuil gemaakte woorden, scherpe tegenstellingen en zelfs onderlinge ver wijdering, overbodig zijn geweest. In hetzelfde licht als waarin destijds een vermeende minderheid bang was in haar vrijheid te worden beknot, zou nu een dinsdagavond gebleken andere minderheid wel mogen vragen, héér ge wenste vrijheid, haar zo begeerde zon dagsrust beslist niet meer te verstoren dan die meerderheid minimaal nodig vindt. De manier waarop deze zo principiële zaak is bediscussieerd, de waardigheid waarmee zowel winnaar maar zeker ook verliezer de uitslag heeft opgenomen, was het volgende grote pluspunt op deze begrotingsmarathon. Al zien we nog altijd veel haken en ogen blijven kleven aan de herindeling, na dinsdagavond werd ons weer eens extra duidelijk, dat de Thoolse mensen heel wat problemen, ook opgelegde pro blemen. aan kunnen. Zodat er toch ook voor die Thoolse toekomst in het nieuwe bestel gegronde welzijnshoop geprolon geerd is. ..Ideaal is dat centraal Deltagewest,ge zien de geografisch moeilijke ligging van Zeeland, helemaal niet. Maar als het toch moet, dan één gewest in Zeeland om de vierde bestuurslaag te ontlopen. Met Brabant zijn we zeer goede buren en we hebben er ook geen hekel aan, maar de gevoelsoverwegin gen zijn verschillend", vond de burge meester G. van Velzen maandagavond tijdens de raadsvergadering. De gewest vorming was 't enige punt van de korte agenda, waarover gesproken werd. B. en w. wilden met het oog op de hoorzitting van g.s. op woensdag 19 april in Tholen. de mening van de raad wel eens horen. Dat is dan tevens het standpunt dat men voor 1 juni aan het provinciaal bestuur kan overbrengen. Namens de ARP-CHU fractie sprak allereerst de heer G. J. de Jager. De filo. sofie van b. en w., zoals vorige week in de EB gepubliceerd, kon de prot. chr. fractie in grote lijnen onderschrijven. Van de noodzaak van gewestvorming zijn wij niet overtuigd, hoewel we uit de brief van g.s. hebben begrepen dat we daarmee niet klaar zijn. Het scheppen van een vierde bestuurslaag achten we bepaald niet nodig, al vinden we het argument dat b. en w. aanvoeren (een geringe belangstelling voor het provin ciaal bestuur die gepeild kan worden uit de opkomst bij statenverkiezingen) niet sterk. Die geringe belangstellling be perkt zich niet alleen tot statenverkie zingen. Wel is onze fractie van mening dat de duidelijkheid en het inzicht dat de burger heeft,althans kan hebben, door een vierde bestuurslaag een nog meer omstreden zaak zal worden dan het nu al is. Hoewel ik wil aanvullen dat sommige gemeenschappelijke regeling en inderdaad op dit moment wel eens als erg ondoorzichtig worden ervaren. Onze fractie onderschrijft eveneens de opvattingen van het college m.b.t. de gerichtheid op Brabant. Een gewestelijk samengaaan met Brabant wijzen wij af. Niet omdat we een hekel hebben aan dat gebied, integendeel, maar de mentale verschillen zijn dermate groot dat het een beleidsfout van de eerste orde zou zijn om onze gemeente in een gewestvorming met Brabant te betrek ken. Ik geef, het toe. het is meer een zaak aanvoelen, dan dat daar sterke ar gumenten voor zijn. Maar dat gebeurt meer in het leven. Waarom kiest een bepaalde jongen nu net dat ene meisje uit de duizenden anderen? Als er dan vervolgens gekozen moet worden, lijkt onze fractie een centraal Delta-gewest 't meest realiseerbaar.De argumenten die door 't college van b. en w. worden genoemd, spreken ons aan, weshalve wij die gaarne onder schrijven. Als één van de kleinste ge meenten in Zeeland kunnen wij hiermee niet volstaan. Er zijn een aantal taken die een kleine gemeente niet zelfstandig kan uitvoeren. Welnu, in die situatie verkeren ook wij. Bij de algemene be schouwingen in 1971 heb ik al gevraagd om eens een discussie te wijden aan de positie van onze gemeente. Dit is nu weliswaar niet aan de orde. Reden waarom ik er niet op inga. Er is echter wel een duidelijk verband tussen de positie van een gemeente als de onze, de gewestvorming en een even tuele herindeling. Ik dacht dat de raad zich dit wel in alle duidelijkheid dient te realiseren en dat met de probleemstel ling over een mogelijke gewestvorming in verband met de soms moeilijke posi tie van een kleine gemeente de vraag naar een herindeling ook voor Sint- Philipsland niet meer omzeild kan worden. Politiek is vaak het aangeven van en kiezen uit alternatieven. Het ver band tussen gewestvorming en/of her indeling ligt er duidelijk", zo besloot de heer De Jager. Wethouder A. A. Rijstenbil (PVAB) wilde zijn standpunt ook nog nader toe lichten. Gewestvorming voor Zeeland achtte hij niet direct nodig, maar als de naam provincie moet veranderen in ge west, dan gelooft de heer Rijstenbil dat Sint-Philipsland niet veel bezwaren hoeft te hebben. Na alle beschikbare rapporten en verslagen te hebben ge lezen en reeds diverse vergaderingen over gewestvorming te hebben bijge woond,, was de liberale wethouder erg bang dat met de gewestvorming een vierde bestuurslaag onvermijdelijk zal zijn wat uitholling van de gemeente betekent en een nog groter ambtenaren apparaat. ,,Ik krijg steeds meer de indruk dat men op de departementen niet voldoende weet wat er lokaal en in de provincie ge beurt. Laten we vooral de lokale demo cratie niet vergeten. Bij gewestvorming blijft er van lokaal bestuur niet veel meer over dan wat minder belangrijke taken. Ik zou dan ook liever zien dat de wet voorlopig in de ijskast zou gaan. Ik vind het fout dat de minister nu al een uitspraak wil. Het gehele onderwerp is nog niet rijp voor een wet. We moeten oppassen voor een herhaling Rijnmond. Ook deze wet is er doorgedrukt tegen adviezen in en nu blijkt dat die adviezen juist waren. Ik hoop dan ook, als woensdag de leden van g.s. van de vijfde hoorzitting in Zee land naar Middelburg terug gaan, dat er voldoende aanleiding toe is om te stellen dat er in Zeeland helemaal geen behoefte is aan gewesten. Voor de recreatie in onze streek hebben we reeds een recreatieschap, wat dus betekent dat de bescherming van de be langen van de recreatie veilig staan. Ik denk hierbij ook aan de beslotenheid van de plaatselijke gemeenschap. Wil men die ontzien, dan moet men niet aan gewestvorming beginnen. Voor dit gebied, in uiterste noodzaak, zou een Deltagewest misschien nog aanvaard baar kunnen zijn"., aldus de heer Rijstenbil. Voor hem stond het vast dat er in het parlement nog veel over de gewestvor ming gesproken zal worden wanneer over enkele maanden het voorstel in de Kamer zal komen. Voor de PVAB-wet houder was het niet ondenkbaar dat, gezien de vele opvattingen over de ge westvorming in de politieke partijen, geen enkel voorstel een meerderheid krijgt.- Burgemeester G. van Velzen was ook helemaal niet overtuigd van de nood zaak van gewestvorming in Zeeland. Voor hem stond het wel vast dat er op korte of lange termijn wel iets met de bestuurlijke indeling van Sint-Philips land zal gebeuren. Hij onderschreef ook het duidelijke verband tussen herin deling en gewestvorming, zoals de heer de Jager had aangeroerd. De burge meester wilde in de raad nog geen dis cussie over de toekomst van Sint- Philipsland gaan Houden, omdat b. en w. „nog het een en ander af te werken hebben". Hoewel hij vond dat Zeeland geogra fisch moeilijk ligt, koosde burgemeester (en b. en w.) voor opname van Sint- Philipsland in één Zeeuws gewest van< wege de mentale verschillen met Bra bant. Geografisch is men wel meer op Brabant gericht, maar functioneel op Zeeland.Behalve 't Kanaalschap de Eendracht en de vleeskeuringsdienst zijn er geen gemeenschappelijke rege lingen met Brabantse gemeenten. Gevoelsoverwegingen gaven bij de raadsvoorzitter de doorslag. De gewestlijn achtte hij evenwel moeilijk te volgen voor de burgers, ter wijl gewestvorming bovendien uitholling van de gemeentelijke taken zou beteke nen. In de Randstad Holland kon de burge meester zich de noodzaak van gewest vorming wel indenken, maar in Zeeland en voor Sint-Philipsland beslist niet. Het SGP-raadslid P. van Hekken toonde zich huiverig van de gewestvor ming. Hij voelde er veel voor om deze ontwikkeling zoveel mogelijk tegen te werken. De heer Van Hekken had een boek gelezen over de gewesten in Rus land met alle nare gevolgen, zoals staatspolitie. De heer De Jager was het met de burge meester eens dat je de gewestvorming niet alleen negatief kunt benaderen. Hij wees gr nog op, dat als we allemaal bij Zeeland willen horen, dan de verbindin gen van essentieel belang zijn. Het is goed dat er op het enorme belang van de verbindingen gewezen wordt daar het provinciaal bestuur in de Zeeuwse ont- wikkelingsschets ook niet zo bar veel aandacht aan Noord-Zeeland hebben besteed. De overige voorstellen werden zonder discussie aangenomen. Bij de inge komen stukken waren twee verzoeken om een verhuisbijdrage. De heer C. E. Wagemaker kreeg de 1500 gulden, de heer C. Reijngoudt niet. De laatste be trok namelijk een woning waarvan de oorspronkelijke bewoner, de heer S. A. Vermaas, al een verhuisbijdrage heeft gekregen. Dit bedrag wordt maar één keer uitgekeerd ."Een brief van de aktiegroep Oosterschelde om bij de Tweede Kamer enz. aan te dringen de afsluiting van de Oosterschelde tegen te houden, werd op voorstel van b. en w. voor kennisgeving aangenomen. Men achtte dit een beslissing voor hogere overheden, waarop de gemeente geen invloed kan uitoefenen. Een aanvullend agendapunt was de aankoop van de volle eigendom van 364 m2 grond aan de Oostdijk van de heer E. D. van de Velde uit Tholen voor 200 gulden. In maart is van de wed. J. Geel- hoed-Quist 't recht van erfpacht met opstal (woning Oostdijk 21) al overge nomen. Verder werd het bestemmings plan bebouwde kom Sint-Philipsland gedeelte Achterstraat vastgesteld, kreeg de chr. schooi in Anna Jacobapolder 15.500 gulden voor nieuwe vloeren en kreeg de straat in noordelijke richting vanaf de Een- drachtstraat langs de Wimpel lopende, de naam van Volkerakstraat. Een belangrijke beslissing was ook de bouw van 10 woningwetwoningen door de Fa. Gebr. Smits uit Nieuw-Vossemeer. Eén complex van 4 huizen komt er aan de Gladiolenstraat, een ander complex van 6 huizen aan de Volkerakstraat. Eén daarvan wordt een zogenaamde aangepaste woning voor een gehandicapte. In zijn algemene beschouwing had de heer Koopman daar al op aangedron gen. maar burgemeester J. E. van Boeijen was er in zijn beantwoording niet aan tegemoet gekomen. De SGP- fractieleider noemde het in zijn repliek een beetje kleinzielig dat b. en w. geen twee kwartjes meer bij een Oranjefeest voor de jeugd over hadden. De burge meester achtte de verhoging niet on overkomelijk, maar het college van b. en w. was gezien de vele wensen in de kernen wat voorzichtig geweest. Temeer daar het bedrag voor de herindeling in de meeste kernen onder de twee gulden lag. Uiteindelijk maakte de heer Koop man er een voorstel van 2,50 per leerling (van kleuter- en basisscholen) in plaats van/ 2,00 voor volksfeesten in de begroting te zetten. De raad was het daar helemaal mee eens, waarop b. en w. het zonder op een stemming te laten aankomen, met de „riks van Koopman" akkoord gingen. De bijdrage kan zowel aan Oranjecomité's of -verenigingen en scholen worden gegeven, voor bijvoor beeld het organiseren van kinderspelen, zodat 1 mei a.s. met Koninginnedag op Tholen al van de rijksdaalder geprofi teerd kan worden. De raad en b. en w. waren mede zeer toeschietelijk bij het voorstel Koopman, doordat de SGP-fractie even tevoren een nederlaag had geleden met betrekking tot de openstelling van sportvelden in Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk en het Smerdiekse zwembad op zondag alsmede het beschikbaar stellen van ge meentelijke staanplaatsen voor de ker mis in Oud-Vossemeer en Sint-Maar tensdijk. De heer Koopman had daar over hoofdelijke stemming gevfaagd, waarbij bleek dat de SGP-fractie geheel alleen stond. ARP, CHU, KVP. P.v.d.A. en VVD stemden voor open stelling op zondag van de genoemde ge meentelijke eigendommen en voor het verhuren van staanplaatsen voor de ker mis, zodat de uitslag 124 was. Ir. M. A. Geuze verklaarde namens de confessionele vier,een stemverklaring te willen geven. Hij wees er daarbij op, dat vele gelovige mensen menen te zon digen, wanneer ze zich niet tegen zondagsontheiliging uitspreken. Primair gaat men daarbij uit van het Oud Testamentische standpunt. Er zijn ook christenen, die zich beroe pen op Galaten 5 en 6 en vanuit dut standpunt wel een gewetensbeslissing tot uitdrukking brengen, maar die aan de andere kant niet zover kunnen gaan. om die ook aan anderen te mogen op leggen. Beide opvattingen zijn uit de bijbel maar kunnen ook tegenover elkander komen te staan. Van onze kant, zo vervolgde ir. Geuze, is er alle respect voorde s g.p. en haar standpunt in deze, omdat we er van overtuigd zijn, dat haar geweten niet toelaat anders te handelen. Anderzijds mogen wij daar tegenover vragen ook ons standpunt te willen respecteren. We zullen ons als fractie niet verzetten tegen de bestaande toestand in de genoemde woonkernen, maar willen tocli wel vragen de morgen en avondkerkdienst niet te willen laten samenvallen met sportgebeurtenissen, zo besloot ir. Geuze de stemverklaring van de confessionele vier. De heer A. Goudzwaard (P.v.d.A.) merkte op. dat het zijn fractie spijt, dat de S.G.P. geen oog heeft voor de vrij heid. die een ander zich wenst ten aan zien van de zondag. Het zou zijn fractie dan ook spijten, wanneer een in de woonkern Oud-Vossemeer al jaren voor velen passieve recreatie verloren zou gaan. Deze vrijheden zijn van die kernen niet weg te denken. De heer A. M. van Engelen (V.V.D.) verklaarde eveneens alle respect te hebben voor het standpunt van de S.G.P. Niettemin is hij en zijn fractie voorstander van het handhaven van een bestaande situatie, wat betekent dat in die kernen, waar sport op zondag werd beoefend, dat ook te handhaven. Hij wil ook graag anderen de volle vrijheid laten dat niet te doen en zou zeker niet willen bevorderen dat hetzelfde ge beurde in kernen, waar daartoe geen behoefte aanwezig is. Hij weet echter, dat de voetbalvereniging Vosmeer zeer gedupeerd zou zijn, omdat men i$ aan gesloten bij de zondagafdeling van de KNVB. De heer L. J. Koopman verklaarde geen behoefte te hebben op dit alles diep in te gaan, ook niet op de benadering van ir. Geuze die de Galatenbrief als basis neemt voor het standpunt van zijn frac tie. Hij wil er toch echter wel raadslid Goudzwaard op attenderen, dat men in Oud-Vossemeer ook zelf zegt, dat ze nie. t zouden begrijpen, wanneer de S.G.P. anders oordeelde dan ze nu doet. Wanneer men dit in Oud-Vossemeer zelf zegt. moet.de heer Goudzwaard toch wel kunnen begrijpen, dat de S.G.P. geen oog voor deze vrijheid kan hebben. Het gaat ons heus niet om Vos meer pijn te doen en ik wil ook niemand dwingen, maar ik kan niet anders dan dit voorstel. De Thoolse raadsvergadering was dins dagmiddag al om twee uur begonnen en- duurde na een pauze van half zes tot half acht, tot woensdagochtend half één. Ernstige kritiek op het beleid van b. en w. was er niet. Met af en toe humoristische opmerkingen werd het een rustige begrotingsbehandeling. Burgemeester Van Boeijen was blij dati de raad het op zo weinig punten oneens was met b. en w., daar volgens de raads voorzitter vele gemeenten verlamd en gekweld worden door onnutte discus sies. Veel aandacht besteedde de Thoolse ge meenteraad aan de reorganisatie van de vrijwillige brandweer, de onderbezetting van de politie en de mislukte aanstelling van een gemeentearts. De politiesterkte is in de eerste plaats een zaak van het rijk. maar toch zal dc burgemeester er bij de minister van binnenlandse zaken op aandringen de huidige sterkte van 13 op te voeren naar 16, het streefgetal voor een gemeente als Tholen. Daar naast is er nog een administrateur. Wat de brandweer betreft, wilde burge meester Van Boeijen in verband met de lopende besprekingen weinig zeggen. Persoonlijk stond het voor hem vast dat zeven korpsen plus materiaal voor 16.000 inwoners een 'zware last zijn. In één kern van die grootte zou men vol gens de raadsvoorzitter met minder dan de helft toe kunnen. Het aantrekken van een Thoolse gemeentearts is mis lukt. zodat er nu onderhandeld wordt om van de diensten van de GGD te Bergen op Zoom gebruik te mogen maken. Met openbare commissievergaderingen willen b. en w. wel een proef nemen. Het college denkt hierbij vooral aan die van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening. De P.v.d.A. en VVD hadden hiervoor gepleit, terwijl de SGP tegen was en de confessionele vier er niet veel voor voelden maar met een een proel toch wel konden instemmen. Over de gemeentelijke belastingen die de inwoners dit jaar moeten betalen, valt nog niets definitiefs te zeggen. De begroting is wel gebaseerd op bepaalde tarieven (die als onderdeel van het jaar stuk 1972 met algemene stemmen goed gekeurd zijn), maar de raad behield zich het recht voor na het verschijnen van de belastingnota en een voorstel van b. en w. afzonderlijk over de riool- en straat belasting te praten. Volgens de nu aangenomen begroting moeten de Tholenaren gemiddeld 50 gulden riool belasting en voor straatbelasting 20%- voor het gebouwd en 12% voor het on gebouwd betalen. Uit de discussie bleek dat verschillende fracties met deze tarieven niet akkoord zullen gaan. Wijzigingen kunnen financieel alleen verwezenlijkt worden door verschuivin gen in de begroting of door een ver laging van de belastingen in mindering op de post onvoorziene uitgaven van 99.000 gulden te brengen. Op de antwoorden van b. en w. op de algemene beschouwingen en de re plieken komen wij in de komende weken nog nader terug. Vijfenzestig plusssers maar ook de wat jongere lichting is weer regelmatig te signaleren op de schorren langs de Eendracht, nu de lamsoren weer groot genoeg zijn om geoogst te worden. In af wijking van andere jaren, toen men alleen gezelschap had van vogels, is het door de Schelde- Rijnwerken thans een hele be drijvigheid. Dc aanleg van de dam Tholen/Sint- Philipsland en de brug naar Nieuw-Vossemeer brengen in de anders zo rustige rivier, de nodige drukte mee. Helaas is de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal er de oor zaak van dat het beste snijgebied op het zogenaamde eiland Teu (ter hoogte van het stoomgemaal) is verdwe nen. Het overgebleven schorgedeelte is niet meer vanaf Oud-Vossemeerse kant te berei ken. Men is nu aangewezen op het schor ter hoogte van de boer derij van dc heer A. M. van Engelen aan de Zeedijk. Daar zijn voldoende lamsoren voor een paar smakelijke maaltijden. Ook de zeekralen beginnen weer door het slik heen te groeien, maar de oogst zal nog minstens vier weken op zich laten wachten. koninklijke muziekvereniging CONCORDIA" THOLEN ALGEMENE VERGADERING op donderdag. 20 april 1972 om 20.00 uur in de bovenzaal van Hotel „Zeeland", Kaai Tholen. AGENDA: 1. Opening, notulen, jaarverslaeen 2. Bestuursverkiezing, periodiek aftredend en herkiesbaar: H. Nelisse en A. van Droffelaar 3. Jubilea 4. Bespreking zomerprogramma 5. Jeugdige leden 6. Bestuursmededelingen 7. Rondvraag Het Bestuur N B. - Wij verzoeken de ouders van onze leden beneden 18 jaar op deze vergadering mede aanwezig te zijn. advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1