Nieuw hoofdstuk Overgang maatschappelijk werk naar welzijnsorgaan Een Paas-vierling op de „Steil Aprèl" Bestuurslichtingen wisselden, maar de staf bleef 65-jarig huwelijksfeest in Sint-Maartensdijk .12 gulden voor asbakken [50 gulden voor de [regenput en in kleur DEZE WEEK Sint-Philipsland zoekt geen Brabant integratie Hulde aan initiatiefnemers Kweek Nieuw bestuur De ouderdom van een arend is beter dan de jeugd van een mus Modeshow van Rita en Yvonne Vervolg op pag. 5 Nienw leven in de lente 28e Jaargang no. 22 Donderdag 13 april 1972 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7.00 per halfjaar, per pö§tf 8.50- Losse nummers 30 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0.18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3.00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Met het voorlezen van de akte door de notaris werd dinsdagavond in het stadhuis van Tholen de Stichting Welzijnsorgaan Tholen" een feit. De voorzitter van de scheidende stichting, de bijna 20 jaar oude Stichting voor Maatschappelijk werk en Gezins verzorging op het eiland Tholen,, noemde het in tegenwoordigheid van scheidende en nieuwe leden een nieuw hoofdstuk, waaraan de Thoolse samenleving begint. Aan een nieuw hoofdstuk moet echter een ander hoofdstuk zijn voorafgegaan en op dit moment zouden we toch nog graag even willen stilstaan bij dat oude hoofdstuk. Van dat oude hoofdstuk wordt een stukje geschiedenis weergegeven in 'n afzonderlijk verslag van de dinsdagavond gehouden bijeenkomst.Ook wordt daarbij de gaande en komende man of vrouw genoemd. Wanneer we dan hier toch nog even dat oude hoofdstuk in herinnering willen brengen, is de verleiding groot namen te noemen. Maar we houden het liever naamloos om juist de algemene waardering te kunnen onderstrepen. Want bij afsluiting van dat oude hoofdstuk mag die algemene waar dering van onze samenleving ook wel eens langs deze weg tot uitdrukking worden gebracht. Waardering voor bijna 20 jaar geleden genomen aar zelende initiatieven, welke echter niet onder de korenmaat werden gestopt, maar tot 'n voor onze streek helder schijnende lamp oplichtte. Vooral het pad verlichtend van een in zorgen verkerende naaste en dan mag men denken aan het schamele begin van 13 geholpen gezinnen in het eerste jaar tot het half miljoen gulden, dat thans voor hulp aan die Thoolse naaste op de begroting 1972 staat. Het schijnsel van die lamp viel voor aller oog in belangrijke mate op de gezins verzorging,maar 't straalde in onze gemeenschap veel verder. In die 20 jaar is er een machtige aanzet en uitbouw geweest van bejaardenzorg (en huisvesting), kwam een b.l.o. school tot stand, een sociaale werkplaats en was er nog zoveel meer ongezien goed werk aan het individu, dat het eerste lichtpitje is uitgegroeid tot moeilijk in omvang uit te drukken voltcijfers. Gebundeld in één Thoolse huiskamer zou het een zee van licht zijn en ver spreid over onze streek,doet het even eens in alle hoeken de schaduwen ver dwijnen. Velen hebben deze Stichting gedurende 20 jaar gediend en daarmee de naaste. Van particulieren tot gemeentebestuur ders, van burgemeesters tot de meest eenvoudige diaken, predikanten en in het dagelijkse bestaan gewone ar beiders. Dat deed en doet er allemaal niet toe. Er was de liefde en er was de opoffering. Van de gehele gemeenschap via de financiële bijdragen, van de bestuur ders door extra zorg,van de staf als 'n dagelijkse arbeid. Velen die begonnen, zijn niet meer, anderen zijn verhuisd of maakten plaats voor opvolgers. Wie het ook zijn geweest, nu dit oude hoofdstuk is afgesloten: dank en hulde. Moge de zegen die dat werk en die moeite vergezelde worden teruggekaatst nu ge wat meer van verre komt te staan. Dan toch nog even het nieuwe hoofd stuk. De grote lijnen daarvan werd in en via dat oude hoofdstuk bepaald. Maar in het nieuwe hoofdstuk staat men voor een oude en ook voor een nieuwe taak. Moge dat met dezelfde overtuiging, lust en liefde gaan gebeuren als zij die het oude hoofdstuk hebben voltooid. Moge die nieuwe weg evenzeer worden geplaveid door de gehele samenleving als in de afgelopen periode het wegdek van de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging door de samenleving werd glad gestreken. Dan zal ook in de toekomst de lamp blijven lichten over hen die door 't donker zijn overvallen, dan zal die lamp ook van het nieuwe hoofdstuk, de „Stichting Welzijnsorgaan Tholen" over de gehele Thoolse samenleving zijn stralen kunnen spreiden... In het stadhuis van Tholen waren dinsdagavond oude en nieuwe bestuurders bfjeen van de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging Eiland Tholen en de Stichting Welzijnsorgaan Tholen. Een afscheid en een welkom. Maar wat gebouwd is gedurende bijna 20 jaar wordt met zorg omringd. Waar mogelijk en nodig de basis verbreed. Met voorzichtige aanpak. Gekweekt, zoals een outsider het stelde. Gekweekt is immers ook het tere gezinszorgplantje, waartoe in 1953 het initiatief werd genomen, het maatschappelijk werk stengeltje en ze kregen beiden vaste voet in Thoolse grond, groeiden als het ware gelijk op om tot beschermend bladerdak uit te groeien voor degenen, die een al is het maar tfjdeiyke schuilplaats behoeven. Na opening met Schriftlezing en gebed richtte de voorzitter, burgemeester J.E. van Boeijen zich met een welkomst woord tot oude bestuurders en de nieuwe kandidaten. Het eerste agen dapunt was de voorlezing van de nieuwe stichtingsakte door notaris W. Loof en de ondertekening daarvan. Mede als getuige fungeerde de enig nog aanwezig zijnde oprichter van de stichting oude vorm, de heer D. Kleppe uit Scher- penisse. Daarna sprak de voorzitter een af scheidswoord tot de bestuurders oud verband en gaf daarbij een overzicht van ontstaan en ontwikkeling der srichting maatschappelijk werk en gezinsverzorging op Tholen. Als gevolg van de februariramp 1953 was er met name in Stavenisse tijdelijk een maatschappelijk werkster in dienst, mej. Gerritsen uit Hengelo. Dat gebeurde in het kader van de hulp verlening. Wellicht met dat voorbeeld voor ogen richtte op 29 juni de toen malige burgemeester van Stavenisse zich met een brief tot zijn collegae op Tholen, waarin werd gevraagd eens gezamelijk te gaan praten over een stichting maatschappelijk werk en gezinsverzorging. Bij die eerste bespreking waren co) kerkelijke vertegenwoordigers en op 4 december 1953 vond de oprichting plaats van de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging Eiland Tholen. De eerste voorzitter was de toenmalige Sint Annalandse burgemeester J. van den Bos. Andere bestuurders waren burgemeester mr. JJ. Versluiis. burgemeester Ds. Bouwense, ds. Brons van Scherpenisse, wethouder Dane van Oud-Vossemeer, G. van Dienst Oud- Vossemeer, ds. D.J. van Dijk van Sint- Annaland, A.L.G. van Doorn van Scherpenisse, D Kleppe van Scher penisse, mevr. Looysen, Tholen, A.A. •van Luijk, Sint-Annaland, W. van Prooyen uit Stavenisse, ds. Van Putten uit Oud-Vossemeer, burgemeester A.J. v.d. Hoeven uit Tholen, burgemesster L.A. Verburg van Stavenisse en als secretaris de heer JJ. van der Slikke uit Stavenisse. Er werd een maatschappelijk werkster benoemd en 2 gezinsverzorgsters. Uit het eerste jaarverslag bleek, dat 13 gezinnen hulp hadden gekregen. Van een eerste begroting groot 13.000,- is er voor 1972 nu een half miljoen voor dit werk op Tholen geraamd. Andere voorzitters waren burgemeester Van der Hoeven uit Tholen, burgemeester H.J. Smith van Sint- Annaland en tenslotte burgemeester Van Boeijen. De voorzitter bracht hulde aan de initiatiefnemers en allen die daarna met moed, elan en liefde dit werk steunden. Van die allen is als enige oprichter overgebleven in het bestuur de heer D. Kleppe, die voor zijn lange zit tingsperiode, welke nu ook werd beëindigd een boekenbon kreeg. Burgemeester Van Boeijen herinnerde voorts aan de liefde en inzet waarmee wijlen burgemeester Versluijs vele jaren de penningmeesterfunctie had vervuld en hoe daarna dhr. Meertens bereid was dat werk over te nemen. Het verheugde de voorzitter, dat secretaris W. Goedegebuure ook in de nieuwe vorm zijn medewerking zou blijven verlenen. Lof had de voorzitter ook voor de heer W.C. van der Stel, mevrouw Van der Slikke en de andere stafleden, die hetzij korter of al meerdere jaren in dienst van de stichting hun werk met veel overgave verrichten. Een nieuw hoofdstuk wordt thans opgeslagen. Ik hoop dat het werk nog mag worden uitgebreid, naast het maatschappelijk werk en de gezinsverzorging ook met opbouwwerk. Er ligt nog een groot terrein braak. Er kan nog veel gebeuren in het belang van velen, maar evenzeer tot hulp van enkelen. Wees overtuigd van de sympathie en daadwerkelijke steun van het gemeentebestuur. Hopenlijk blijft uw werk ook in de toekomst gedragen door de gehele gemeenschap, zo besloot burgemeester Van Boeijen het afscheid tot de oude garde en het welkom tot de nieuwe lichting. De scheidende leden zijn namens de burgerlijke gemeente J.E. van Boeijen en mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven te Tholen, de heer A.J. Scherpenisse te Sint-Annaland. Voorts de heren D. Kleppe te Scherpenisse en C. Meertens te Poortvliet, de heer J.D. de Korte te Sint Maartensdijk. Namens de hervormde kerk de heer A. Vroegop te Sint-Annaland, mevr. C.A. Vogel-van Heemert, B. Franke en C.J. Knuist te Sint-Maartensdijk, J. van Dijke en G. Verkerke te Tholen, dhr. W. Dekker te Scherpenisse. B.J. Vroegop te Stavenisse, P. Douw te Oud-Vossemeer en W.M. van Tiggele te Poortvliet. Namens de Gereformeerde kerken de heer P. Jansen te Tholen en T. Versluys te Oud-Vossemeer. Namens de Ned. Prot. Bond de heer J. Mabelis te Tholen. Namens de R.K. Kerk de heer A.F. Goedemondt te Tholen en A. Hommel te Oud-Vossemeer. De directeur de heer W.C. van der Stel uit Tholen betuigde deze scheidende bestuurders eveneens zijn dank, mede namens het overig personeel. Hij herinnerde zich hoe de nestor van het gezelschap bij zijn komst naar hier had opgemerkt, dat het een kweek moest zijn van het nieuwe dat men tot stand wil brengen. Een kweek betekent een voorzichtige aanpak en liefdevolle verzorging. Hij zal dat niet licht vergeten en hoopte dat ook het nieuwe bestuur die gedachte zal vasthouden. Namens de pas geinstalleerden sprak wethouder C.J. Moerland, die er op wees dat de voorzitter in zijn dank betuigingen was opgehouden bij het vertrek van de voormalige voorzitter, burgemeester H.J. Smith. De voorzitter had er daarbij aan herinnerd hoe burgemeester Smith de eerste plannen voor een verdere uitbouw van het werk der stichting op tafel had gelegd. Wij weten evenwel, dat die uitbouw onderuw leiding uiteindelijk tot stand kwam en we zien ook het dikke archief dat opgenomen, was. Niemand schijnt echter meer precies te weten hoe het tot stand gekomen is en wat het betekent. Verondersteld wordt dat het een oud recht is van de ambachtsheer van de heerlijkheid Poortvliet waarbij de gemeente de asbakken van de kachels op een bepaalde plaats mocht leeg maken. De bijdrage wordt steeds betaald aan de ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe N.V. te Oud-Vossemeer. Onder de recognities is nog een aardige post opgenomen, die voorheen altijd in Ajax iïl kl6Ur de begroting van het stadje Tholen stond. Het gaat hier om 50 gulden dat Niet alles is even ernstig in de begroting jaarlijks aan de Nederlandse Her- 1972 van de gemeente Tholen. zo staat vormde Gemeente wordt betaald voor er een uitgaven van 12 gulden in als het gebruik van de regenput van de kerk „uitkering aan de ambachtsheer van de door het gemeentebestuur in tijden van asbakken". Dit is blijkbaar een heel oud droogte. Dit recht dateert al uit 1798. recht dat voorheen altijd in de begroting De gemeenteraad heeft woensdagavond van de voormalige gemeente Poortvliet 5 anril van zes uur tot half elf in twee afdelingen 'heel serieus de begroting 1972 doorgesproken. Er zijn vele vragen uit gekomen die inmiddels door burgemeester en wethouders beantwoord zijn. Hoe ern stig het Thoolse raadscollege ook lijkt, door de voetbalwedstrijd Ajax - Benfica zijn ze die avond toch ook een beetje meegesleept. Een Smerdiekse handelaar was zo bereidwillig geweest een kleurentelevisie te brengen. Daarvoor bezweken zelfs ook de Thoolse bestuurders, zodat ze in de pauze aan de buis gekluisterd waren en sommigen zelfs ook buiten de pauze. Alleen de SGP-fractie en mevrouw Renes hield het bij het bestuurlijk werk, hoewel raadslid J.L. Hollebrands zich even vergiste. We moeten nu maar afwachten of de Thoolse raadsleden met hun vragen ook raak geschoten hebben of dat het - op die van de SGP-fractie na - allemaal missers ziin. resteerde van de voorbereidingen. De heer Moerland vond het wel spijtig dat de burgemeester niet in het nieuwe bestuur terugkeerde vanwege zijn drukke werkzaamheden, maar kon daar aan de andere kant ook begrip voor opbrengen. Hij was er wel van over tuigd. dat men zijn steun voor dit werk steeds achter zich zou weten. Tenslotte hoopte dhr. Moerland dat het oude werk op de nieuwe basis en misschien met daarnaast nog enige uitbreiding het hetzelfde resultaat zou mogen opleveren als dat tevoren het geval was. Het nieuwe bestuur van de Stichting Welzijnsorgaan Tholen bestaat uit namens het gemeentebestuur de heren C.J. Moerland en A.J. Smits uit Stavenisse en M.A.J. van der Linde uit Tholen. Namens de kerken, bedrijf sleven en particulieren Ds. H.A. Samsom en mevr. C.C. Stoutjesdijk- Engelvaart uit Stavenisse. de heren L.J. Meijer en J. v.d. Schaaf uit Sint Maartensdijk, de heer A. v.d. Hoek uit Scherpenisse, mevr. B. Mullié-Eilander uit Poortvliet, de heer P. Duinkerke uit Tholen, de heren L. de Wilde en A. Verhees uit Oud-Vossemeer en de heren W.P. Goedegebuure en G. Heijboer uit Sint-Annaland. Het personeel van de stichting bestaat uit de heer W.C. van der Stel uit [holen, directuer. De maatschappelijk werkers P. Paans te Tholen en J.P. Verburg uit Sint Maartensdijk, mevrouw M P.W. v.d. Slikke-Leune, leiding gezinsverzorging en het ad ministratief personeel mevrouw Deurloo en mej. J.P. Quist uit Tholen. Nieuw hoofdstuk Oude Stichting Gezinsverzorging maakte plaats voor Welzijnsor gaan. Dinsdag Tholen. de begrotingszitting Sint Philipsland weinig en thousiast voor gewestvorming. Volgorde verlanglijstje b en w Tholen. Bezwaren tegen plaats sportveld in Stavenisse. Installatie burgemeester Van Doom in Zegveld en Kamerik. Wc „schoten" vier bokken. 65 jaar getrouwd in Sint Maar tensdijk. Vosmeer houdt het op de derde klas. Dit nummer pagina's. bestaat uit 10 De 95-jarige J.M. Franke en de 91-jarige M.C. Franke- Huijssen uit Sint-Maartensdijk hebben dinsdagmiddag in Haestinge hun 65-jarig huwelijksfeest gevierd. In een met veel bloemen en geschenken opgefleurde zaal gebeurde dat temidden van dankbare kinderen en kleinkinderen. Eigenlijk was het nog een beetje dubbel feest, daar de heer Franke zaterdag 8 april zijn 95ste verjaardag mocht vieren. Voor dit unieke jubileum was er een gelukstelegram van H.M. koningin Juliana en de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Behalve de fruitmand van het Thoolse gemeentebestuur was ook burgemeester J.E. van Boeijen met zijn vrouw op de receptie aanwezig voor een persoonlijke felicitatie. Ze staan op dit feestelijk plaatje samen met het jubilerende echtpaar en hun zoon Daan Franke. Modehuis Rita met vestigingen in Bergen op Zoom, Goes en Vlissingen en Maison Yvonne uit Bergen op Zoom hebben weer hun voorjaarscollecties getoond. Behalve in Bergen op Zoom deed Yvonne dat speciaal voor onze streek in Hof van Holland te Tholen en Haestinge te Sint-Maartensdijk. Zes mannequins toonden veel variatie in blazers,jurkjes,zonnejurkjes, twee-en driedelige pakjes, jassen en tuniek- pakken, waarbij een deskundige toelichting was. Eenzelfde aantal mannequins liet bij Rita een grote hoeveelheid broekpakken, ensembles, blazers, regenjassen en bruids- en gele genheidskleding de revue passeren.De bezoekers waren door deze modeshows weer volledig op de hoogte van het voorjaarsnieuws op modegebied. Het feit dat na zoveel jaren algehele oriëntatie op West-Brabant geen grotere integratie heeft plaatsgevonden is naar de mening van burgemeester en wethouders van Sint Philipsland het meest duidelijke bewijs dat bij een gewestelijke indeling ook met overig Zeeland moet worden samengegaan. Dit feit wordt de Sint Philipslandse raad voorgehouden wanneer dat gemeen tebestuur zich komende maandagavond een mening zal gaan vormen over de structuurschets voor de bestuurlyke indeling van de provincie Zeeland. Overigens ziet het Sint Philipslandse dagelijks bestuur de noodzaak van gewestvorming in Zeeland niet direct liggen. Daarvoor is in feite het aantal inwoners te gering. Wanneer het dan toch moet.maak dan van Zeeland maar één gewest, zodat de taken van het provinciaal bestuur nog wat uitgebreid kunnen worden. Dat is dan de mening van b en w Dit college ziet er helemaal niets in om er nog een (vierde) bestuurslaag aan toe te voegen. Dat zal de burger beslist niet aanspreken, die toch al geen overmatige belangstelling koestert voor het provinciaal bestuur. Kijk maar naar de opkomst bij provinciale verkiezingen, zo vervolgen b en w hun vooriichtingsbrief over deze zaak aan de raadsleden. Het college kan de mening van gedeputeerde staten geheel onderschrij ven, wanneer in de structuurschets wordt gesteld, dat er een mentale verbondenheid is van Sint Philipsland met Zeeland. Immers, zo voegt het Sint Philipslands college er aan toe, hoewel deze gemeente al jaren op West Brabant is georienteerd met diverse voor zieningen, is geen enkele mentale band tot stand gekomen. B en W zien dat niet direct versneld „Met blijdschap geven wij aan elke streekbewoner kennis van de geboorte van een vierling." Zo had er op Tweede Paasdag 1972 een geboortekaartje kunnen uitgaan vanaf de boerderij „Steil Aprèl" aan de Noorddijk 1 lussen Poortvliet en Sint-Annaland. Een om in toeristische termen te spreken verrukkelijk stukje natuur op Tholen. Maar wanneer een geitenmoeder een vierling werpt, wordt er gewoonlijk geen geboortekaartje gedrukt. Dat was ook ditmaal niet het geval. Toch wel een bijzonder heid. Een geitentweeling is al heel normaal. Een drieling komt niet zelden voor. maar een vierling is bijna een even grote uitzondering als bij moeder-mens. Het is vooral een bijzonderheid omdat het om een jaarling gaat. De nog slechts I jaar oude moeder presteerde 't om reeds te bevallen van een vierling. Dat is mede een unicum. Op de boerderij van de familie Koese-Anthonisse, waarvan de ouders altijd in de veesector naam hebben gemaakt en menigmaal ook tot een prijs kwamen op de Thoolse Dagen met rundvee, is er de dagelijkse zorg voor zo'n honderd dieren: runderen, schapen, geiten. Ditmaal gaat het vooral om de laatste categorie. Op Tweede Paasdag werd er 'n vierling geboren. Moeder geit maakt het best en 3 zoons eveneens, maar nog eer we een weekje later een plaatje maakten van dit gebeuren was er (dezelfde morgen) een bokje dood. Onmiddellijk grenzend aan de boerderij zeifis een aantrek kelijk „dierentuintje" aangelegd. Waar van 6 geiten thans 16 kinderen ronddartelen. Daaronder zijn 3 drielingen. 2 tweelingen eri tenslotte op Paasmaandag een vierling. Op de foto een lentebeeld 1972 met van links naar rechts de drie overgebleven bokjes in handen van de 7-jarige Willy, de 5-jarige Lia en de 6-jarige Arna Anthonisse met op de achtergrond de geiten-bokken-speelweide, waar een kijkje na een drukke dag van veel beslommering alle gewenste ont spanning kan brengen, die men zich maar kan indenken. De op de loopbrug dartelende geiten en bokken in een veel zijdig eircusacrobatiek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1