ZEKERHEID! Papegaai Vijf Zeeuwse kunste naars brachten aan trekkelijke variatie Raadsleden vuurden vragen af Henk Kwaak tekende zich de boot in DEZE WEEK Minister Langman bezoekt Zeeland Waar de nieuwe aanlegplaats voor vaartuigen? Gevaarlijke bochten Snelheidsbeperking Kerkstraat Bushalte dichter bij Maartenshof Bijeenkomst met campinghouders 28e Jaargang no. 20 Donderdag 30 maart 1972 Niets gaat de mensen gemakkelijker af dan anderen verwijten, anderen oordelen, veroordelen. Hoe gemakkelijk bijvoorbeeld wordt het Russische systeem en daarmee ook de Rus zelf ver oordeeld, terwijl de groet van de Russische kerk op paasmorgen tussen de mensen onderling is: „de Heer is opge staan." Veronderstel, dat we elkaar hier zo komende paasdagen zouden begroeten Wat zou het oordeel zijn?: dat is er één van de Pinkstergemeente, van een Jehovah getuige of dergelijke en wie zou die begroeting serieus nemen. Zeker, het kan ook in Rusland niet verder strekken dan gewoonte, maar er zijn ook heel goede gewoontes. Zo rond de kerstdagen kan er nogal wat wederzijdse roman tiek af. Maar met Pasen ligt dat vaak zo anders. Dat speelt zich in wezen af rond de dood en daarmee moet niemand bij ons aankomen. Heel natuurlijk, want wie gaat er nu met een kind, met een jongere over de dood praten. Dat is immers het laatste, dan is men weggerangeerd, vergeten, hoe beroemd men tijdens zijn leven ook scheen, maar dan ook alleen maar in schijn was. De kerk belijdt dat Christus uit de,doden is opgestaan en dat wordt met Pasen gevierd. De kerk staat daarmee opnieuw geïsoleerd, want er zijn in de eerste plaats al enorm veel mensen, die dit eenvoudigweg niet geloven. En gelovigen kunnen het nauwelijks aannemen. De bewering, dat alle mensen één zijn loopt op dit punt zeker uit de hand. De een gelooft het, de ander heeft er deel aan, zo wordt dan gezegd. Een derde zegt: het bestaat niet. Dat was bijvoorbeeld ook de ervaring van de apostel Paulus, toen hij predikte op de Acropolis. Sprekend over de opstanding der doden, wilden zij van hem niet horen. Het Paasgebeuren stelt een mens dan ook voor een wonder en met wonderen is het inderdaad wonderlijk gesteld. Het allerlaatste wat we moeten en wat we mogen doen is anderen te verwijten. Men kan wel met de mond belijden maar het mysterie van het wonder blijft. Dat wonder is juist essentieel voor de godsdienst en voor godsdienst in het alge meen. Zodra men het allemaal wil gaan verklaren, desnoods wetenschappelijk,wordt het hart uit het godsdienstig belijden gesneden. Dat spitst zien vooral met Pasen toe. Pasen plaatst voor een mysterie. Ieder mens moet daar zelf mee klaar komen, want alleen met het nieuwe licht en met de weer ontluikende natuur komt men er niet uit. Dat licht wordt immers weer gedoofd. Die bloemen verwelken weer. Het gaat om een blijvend nieuwe. Een grondslag voor zekerheid in een wereld vol onzekerheden. Ga het zelf maar na, in het eigen persoonlijk leven. Maar die zekerheid kan wel driftig worden aangevreten, helemaal verdwijnen nooit. Dat is Pasen. Zekerheid! Een goede start vande Eendrachtexpositie Smerdiekse scholier won landelijke tekenwedstrijd Inspiratie Genoeglijke dagen Fraaie variatie vervolg op pag. 9 Hel enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7.00 per halfjaar, per post 8.50- Losse nummers 30 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3.00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer De luxe van deze tijd permitteert menig een tot het bezit van een papegaai. Een dier dat van nature graag menselijke karakters imiteert. Daarin ook vaak wonderwel slaagt. Zo is er een gelukkige papegaai-bezitter, die de gewoonte heeft menigmaal te herhalen: het kost alle maal geld. Het ligt voor de hand dat de in dat opzicht pientere vogel een be zoeker of bezoekster met die uitdruk king begroet. Onze gedachten gingen uit naar die papegaai op de terugweg van Goes na een studiedag-ervaring rijker. Een studiedag ovér de gewestvorming. Voor zover men daarvan ooit of nooit gehoord heeft zij opgemerkt, dat dit thans toch wel een aktuele landelijke aangelegen heid is. aangezien de Tweede Kamer zich over gewestvorming buigt. En die buiging uitwaaierde tot de gewesten zelf. Vandaar ook dat de Zeeuwse bestuurders, groot en klein, zich in die materie hebben verdiept. Als we het heel eenvoudig onder de aandacht willen brengen, moeten we volstaan met op te merken, dat het gaat om een pro vinciale bestuurlijke herstructuering of herindeling. Zo'n paar honderd gewestelijke en gemeentelijke bestuur ders hebben er in alle gewilligheid voor volk en vaderland een dag, ook een Zeeuwse dag, aan geofferd. Om tot de conclusie te komen, dat men er eigenlijk geen weg mee weet. Dat gaat vaak zo met herindelingen, maar- de suggestie van bovenaf lijkt een heilige zaak. Dus zal er voor 1 september a.s. iets dienen te gebeuren. Ook in Zeeland. Maar óók niet alléén in Zeeland. Dat maakt het belangrijk ingewikkelder. Als men effi cient bestuurlijk wil herstruc tureren, dan moeten de grenzen wegvallen. Datzelfde is ons immers ook altijd voorgehouden ten aanzien van gemeentelijke herindelingen. Zodra men zich echter poogt op ander terrein dan de eigen akker te begeven, rijzen buurmans haren te berge. Heel begrijpelijk. Daarvan kan onze streek bij ervaring getuigen. Via herverkave ling, via herindeling. Nu is dat op groter, op provinciale- zelfs op lande lijke schaal aande orde. Dan wordt het er niet gemakkelijker op. En zonder die grenswegcijfering heeft herindeling geen zin. Waarom moet er naast ons zich inspan nend gewestelijk bestuur opnieuw een bestuursorgaan voor hetzelfde gebied aan het belastinggeld knagen? Dat heeft geen enkele zin. Zodra het wel zin zou kunnen hebben, komen we op de akker van de buurman. Die heeft ook wel zin, maar dan in onze akker. De meest eenvoudige papegaai zou zich afvragen of dit nu inderdaad het enige is, wat in deze tijd zoveel mankracht, zoveel wetenschap, zoveel tijd, zoveel moeite en uiteraard ook zoveel geld moet vragen. Zou die papegaai dan toch gelijk hebben?: het kost allemaal maar geld. Een zekerheid Het kost allemaal geld. De oude preek in nieuwe taak een nog groot goed. Raadsleden vuurden schrlftciyke vragen af. Geen zeeuws gedrang voor gewestvorming. Een jongenskoor van naam in De Wimpel. Een mavo-leerlinge won een Navo-prijs. Jan Overeen kam.... paaswens. Goede start van Eendrachtexpo sitie Een moeizaam voetbalcompe- titieslot. Een vroljjke start van een junioren Eendrachtcup. Ook veel paasnieuws in de adver tenties. HET LEVEN IS ZO STERK ALS POTTENBAKKERS- WERK. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. De elfjarige Henk Kwaak uit Sint-Maartensdijk zal deze zomer vast en zeker dikwijls aan het strandje in de Pluimpot te vinden zijn. Niet alleen om te zwemmen, maar vooral om te varen met zijn prachtige rubberboot die hij won met de landelijke tekenwedstrijd van de benzinemaatschappij Esso. Op het zonovergoten plein van de Juliana van Stolberg- school, waar Henk in de vijfde klas zit, kreeg de beste teke naar van Nederland de boot uit handen van een lid van de Esso directie uit Den Ha,ag. Behalve de leerlingen van de vijfde en zesde klas en schoolhoofd M. Post was ook de plaatselijke Esso-handelaar J. J. Lindhout aanwezig. Via hem kregen de leerlingen de wedstrijdformulieren voor de landelijke tekenwedstrijd. Het enige gegeven was een wolkje. Voor het poverige werd het aan de fantasie van de kinderen overgelaten. Henk Kwaak tekende met viltstiften een Esso benzinepomp met auto's. Dat allemaal in felle kleuren. Het eindresultaat was goed voor een eerste prijs. De tweede prijs viel in Lisse. Nadat enkele jaren geleden Dinant Quist uit Stavenisse de landelijke tekenwedstrijd van de KLM won, is er uit onze streek dus opnieuw een tekenaar aan de Nederlandse top. Wanner de expostitiebalans op zaterdag 8 april eenzelfde beeld toont dan de start afgelopen zaterdag in het Thoolse stadhuis liet zien, zullen met de vyf Zeeuwse kunstenaars ook de vyf initiatiefnemers in hun handen klap pen. In een tjokvolle stadhuishal en trouwzaal passeerden een dikke duizend bezoekers uit wijde omtrek de tentoonstellingsonderdelen Het inleidende bejaardenconcert en de door een kwartet gebrachte zestiende eeuwse muziek vormden mede een welluidende entourage tot de sfeervolle opening. De organisatoren zijn mogelijk wat overbluft door de op dat openingsuur al zo grote belangstelling. Men had blijkens de ingerichte ruimte mogelijk maar op de helft van het aantal aan wezigen gerekend, maar men paste zich goed aan bij de situatie. Terwijl de Bergen op Zoomse stadsbeiaardier Chris van den Boom zijn laatste noten uit het stadhuiscarrillon deed vloeien over een zonnig Tholen, stroomde de trouwzaal vol genodigden. Daaronder burgemeester en mevrouw van Boeijen, maar ook de echtgenote van gedeputeerde Van Geesbergen, die de Zeeuwse culturele portefeuille beheert en naast de tentoonstellingscommissie ook menig raadslid onder vele andere inwoners. In zijn welkomstwoord moest wethouden A.J.Scherpenisse het Tweede Kamer en Zeeuws Statenlid drs. W.Dusarduijn verontschuldigen. Hij zou volgens het programma een inleidend woord spreken, maar was door familieomstandigheden verhin derd aanwezig te zijn. Het kwartet onder leiding van Karei Smagge, die het clavecimbel bespeelde en voorts bestond uit Loes van Mechelen (diskant kromhoorn, renaissance alt blokfluit en tenor blok fluit) Eugène den Hoed (luit) en Hans Wit (tamboerijn) opende het muzikale gedeelte binnenshuis met een basse dance; „La scarpa niy faict mal" en „Tourdion" van Pierre Attaignant, een compositi e uit 1530. Burgemeester Van Boeijen on- Tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering maakte de voorzitter melding van enkele ingediende schriftelijke vragen. Dat was onder meer het geval door mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven (K.V.P.), die er op wees,hoe de werkzaamheden aan de Eendracht in het kader van het Schelde Rijnkanaal nabij het vroegere veer te Tholen flink vorderen. Er gaat derstreepte het door wethouder Scherpenisse gerichte welkomstwoord tot mevrouw Van Geesbergen en meende dat het moest verwonderen, dat zo weinig van de 17e eeuwse kunst op Tholen te vermelden valt. Hij hoopte dat de expositie niet alleen een gelegenheid is voor de Zeeuwse kunstenaars,waarmee we op Tholen overigens heel blij zijn, hun creaties te tonen, maar ook een middel zal zijn tot bewustmaking van de tekorten, die er ten aanzien hiervan op het eiland zijn. Ons eiland heeft aan inspirerend vermogen heel wat te bieden, meende burgemeester Van Boeijen, maar men mag van onze gemeenschap terzake ook wat meer belangstelling verwachten. Vragen, die ook leefden bij de initiatiefnemers tot deze expostitie. Tegelijkertijd kan men ook wat meer recht doen wedervaren aan de kun stenaars van onze tijd. Als die be langstelling wordt gedeeld,wordt meer bereikt dan alleeen maar een bezoek aan deze expostitie. De burgemeester meende, dat de initiatiefnemers volop dank toekomen voor dit begin, wat tegelijkertijd een basis kan zijn voor uitbreiding op velerlei terrein. Dan zal ook datgene beter functioneren, wat jaren geleden door het Nut van stapel ging en thans door de Zeeuwse Volks Universiteit overgenomen nog niet gedragen wordt door een zo brede laag van de inwoners als mogelijk is. Een nieuw begin in het meest oostelijk Zeeland. Hoezeer ook op Brabant georienteerd in het dagelijks leven is het een goede Zeeuwse zaak, dat de initiatiefnemers erin slaagden Zeeuwse kunstenaars aan te trekken. Met de wens dat het door de initiatiefnemers zeer vele werk, dat voorafging, bekroond mag worden en de expositie voor inwoners en toerist at- traktief moge zijn, verklaar ik de eerste Eendrachtexpositie voor geopend, zo besloot burgemeester Van Boeijen. Dat openingswoord werd muzikaal onderstreept door het kwartet met „Danse du Roy", door „Mon Amy" en ,,Le ioly Boys" van Tieleman Susato (uit de Danseryen, Antwerpen 1551). daar veel veranderen, vooral voor de varende- en vissende inwoners. Slechts weinigen weten hoe de nieuwe situatie nu precies zal worden. Mevrouw Deurloo vraagt het college van b en w of door middel van een publicatie met een toelichting duidelijk gemaakt kan worden, waar straks de nieuwe aanlegplaatsen voor de verschillende soorten vaartuigen, de nieuwe loswal, enz. gaat komen. Zij is van mening dat daarmee aan velen een groot genoegen zal worden gedaan. Een andere vraag kwam van het Wethouder A.J.Scherpenisse dankte in het slotwoord de burgemeester voor de verrichte opening, stadsbeiardier Van den Boom voor zijn muzikale bijdrage evenals het Kwartet.Het gemeen tebestuur en de Centrale Dienst voor de verleende medewerking. We vertrouwen dat de bevolking komende dagen de tentoonstelling komt bezoeken en hopen dat het ook voor de Zeeuwse kunstenaars een plezierig Thools debuut mag zijn. Tenslotte wenste de wethouder de gehele bevolking genoegelijke dagen op de expostitie tot en met 8 april a.s. Voor de verrichte opening overhandigde hij burgemeester Van Boeijen een door de promotor van de commissie, de heer A.Weysters uit Bergen op Zoom gemaakte tekening van het Thoolse stadhuis, tegelijkertijd vanwege de ondertekening, een zich presenteren van de Culturele Commissie, bestaande uit mej. M.W.Blaas, mevr. J.M.Deurloo- van Broekhoven en de heren A.J. Scherpenisse, R.Schmidt en A.K. Weysters. De burgemeester schok de ingelijst* tekening aan de gemeente. Met de expositie van schilderijen, beeldhouwwerken en keramiek kwam er een weliswaar niet zo'n omvangrijke, maar fijnzinnige verscheidenheid op deze eerste Eendrachtexpositie. De bedoeling is nog deze zomer andere exposities te gaan verzorgen, waarbij waarschijnlijk achtereenvolgens Oud- Vossemeer. Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk of Scherpenisse aan bod komen. Daarbij gaat het om steeds wisselende exposities van eigentijdse kunst. Het doel van de culturele Commissie is immers de bewoners meer kunstbewust te maken en de toeristen gelijkertijd meer ontspanning te bieden.De start- daartoe is zaterdagmiddag in elk geval geslaagd te noemen. P.v.d.A.-raadslid A. Goudzwaard uit Oud-Vossemeer, een vraag die even later ook in ongeveer gelijke bewoor dingen bleek te zijn ingediend door mevrouw Deurloo. Daarin werd gewezen op een paar gevaarlijke bochten in de provinciale weg tussen Tholen en Oud-Vossemeer. Een en andermaal zijn daar de auto's de dijk afgeraakt. De beide raadsleden ver zochten het college bij de daartoe bevoegde overheid te willen bemiddelen om die gevaarlijke bochten te doen beveiligen door middel van vangrail. Het zou met name van belang kunnen zijn voor de inwoners van Oud- Vossemeer en van Sint Annaland, die die route dagelijks passeren, evenals voor de vele toeristen. Men kan hieruit tevens concluderen, dat een 'beter wegdek,zoals die terecht op de zogenaamde Thoolse dijk is aangebracht, niet in alle opzichten beveiligend werkt. Dank zij dat betere wegdek is de snelheid van het verkeer opgevoerd, maar de daarin liggende bochten maken dat in feite niet mogelijk, althans niet zonder gevaar. Ook bij voorkomende gladheid zijn het op de Thoolse dijk altijd een paar bochten geweest, die tot extra voor zichtigheid maanden. Maar dat moet men dan wel weten. Het zien van de eventuele vangrails zou de bestuurder, die onbekende is met de ligging van de bochten al enigermate kunnen waar schuwen. Eveneens van mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven was er een vraag of een snelheidsbeperking kan worden ingesteld of een snelheidsdrempel aangelegd in de Kerkstraat Thoien- stad. Mevrouw Deurloo wijst er op, hoe bedoelde straat een druk bezochte winkelstraat is, waar men ook als wandelaar verplicht is op de rijweg te lopen en dat betekent extra gevaar, inzonderheid voor winkelende huismoeders, bejaarden, enz. De drie in de Thoolse raad zitting hebbende leden uit Sint-Maartensdijk, de heren J.D. de Korte (C.H.U.), L.J. Koopman (S.G.P.)en L. Kloet (P.v.d.A) ondertekenden in deze volgorde een vraag aan het college van b en w ten aanzien van de bushalte. De drie raadsleden hadden hun verzoek als volgt omschreven: Zoals uw college bekend zal zijn. is de bouw van het bejaardentehuis de ,,St. Maartenshof" te Sint Maartensdijk thans gereed gekomen en zal het binnen korte tijd De minister van economische zaken, mr. drs. H. Langman, zal op dinsdag 4 april a.s. een bezoek aan Zeeland brengen. Ten provinciehuize te Middel burg zal hij direkt na aankomst (circa half 11) een bespreking hebben met gedeputeerde staten over een aantal aspecten van het regionale beleid (functie van het Westerscheldebekken, infrastructurele voorzieningen, investe ringspremieregeling, arbeidsmarkt situatie e.d.). Na de lunch zal de minister een rondrit maken door het haven- en industrie gebied Vlissingen-Oost, waarna hij om 4 uur in het City Theater te Mid delburg de eerste vertoning van de in opdracht van het provin ciaal bestuur vervaar digde film „Er zijn nog Zeeuwen" zal bijwonen en een toespraak zal houden. geheel door bejaarden zijn bewoond. Verder is het u bekend, dat het aantal nieuwe woningen in plan „West" ter plaatse gestadig toeneemt, met gevolg dat steeds meer mensen zich daar gaan vestigen. Het behoeft dan ook geen betoog, zo vervolgen de Sint Maartensdijkse drie, dat van elders komende mensen welke per bus in St. Maartensdijk (op de haven) aankomen en een bezoek willen brengen bij familie in voornoemd bejaardentehuis of elders in plan „West" een behoorlijke afstand te voet moeten afleggen. Een en ander in overweging nemende, verzoeken on dergetekenden, zo staat het verder in de schriftelijke vraag, uw college met spoed te willen bevorderen, dat, indien mogelijk, op korte termijn wordt overgegaan tot aanwijzing van een officiële bushalte bij de „Burgemeester Bouwense school (L.T.S.) ter plaatse. De grote vier in de Thoolse raad tegelijkertijd de oppositiepartij, waarbi we het woord oppositie dank zi gematigd- en welwillendheid wel tusser aanhalingstekens mogen plaatsen, wani ook zij weten dat het gezamenlijk on* het Thoolse welzijn gaat, stelden eer vraag die verband houdt met het weei komende toerisme. Het zijn volgen: ondertekening de CHU er ir. M.A Geuze, de A.R.P.er W.C. van Kempen de K.V.P.ster mevr. J.M Deurloo-van Broekhoven en de C.H.Uer J.D. dc Korte, een vraag die als volgt luidt Binnen niet al te lange tijd zal het op ons eiland Tholen weer goed zijn te merken, dat de recreatie, met name op dc campings,weer een aanvang heeft genomen, en, naarmate het seizoen vordert, de omvang hiervan t.o.v. het vorig jaar zeker zal toenemen. Teneinde de praktische problemen, welke hieraan zijn verbonden, beter te kunnen overzien. verzoeken on dergetekenden uw college indien mogelijk, op korte termijn een bijeenkomst onder uw leiding te arrangeren, waarbij tegenwoordig zijn een deputatie van de campinghouders Vijf Zeeuwse kunstenaars exposeren deze week met schilderijen, beeldhouwwerken (brons) en keramiek in het Thoolse stadhuis. Dagelijks geopend van twee tot zes uur en zaterdag van 10 tot 4 uur. Toegang gratis. Op de foto van links naar rechts Ad Braat uit Zierikzee (beeldhouwwerk), zijn vrouw Tessa Braat-Voorhuis uit Zierikzee (keramiek), Liesbeth Messer-Heybroek uit Vlissingcn (brons) en Miems van Citters uit Burgh- Haamstede (schilderijen). Op de tweede rij Piet Rijken uit Middelburg (schilderijen, olieverf) en het commissielid en kunstdeskundige A.K.Wcystcrs uit Bergen op Zoom, voorzitter van de stichting Etcetera uit Bergen op Zoom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1