Profs gaan dwars door muur heen voor diefstal 550 Mayfair costuums Eendracht- expositie met muziek op Tholen Post - abonnee(s) (in Utrecht) Met strikte naleving veilplicht kan veiling Stavenisse het redden Onzekerheid onder bewoners Stadskern Oost over ontwerp-bestemmingsplan in Tholen-stad H.P= Keur veertig jaar bij Kroondomein Aanbod en vraag namen iets af op Thoolse arbeidsmarkt DEZE WEEK Grote meerderheid leden voor doorgaan Beveiliging onschadelij k gemaakt Uit onderzoek „verontrusten" blijkt: Vragen Met Koninklijke onderscheiding Zeeuwse kunstenaars Met 400 bezoekers grote belangstelling voor openbare les l.t.s. Meer onkosten Na generale repetitie op 4/5 februari in Sint-Maartensdijk Politie overbelast Draden doorgeknipt Vertrouwen geschokt Voorjaar: de natuur breekt nooit haar wet 28e Jaargang no. 17 Donderdag 9 maart 1972 ,£N0l Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Slnt- Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7,00 per halfjaar, per post 8,50- Losse nummers 30 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,00 btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Bijzonder sluwe beroepsmisdadigers hebben de bedryfsleiding van N.V. Mayfair Herenkledingfabriek te Sint-Maartensdijk en de Thoolse politie opnieuw voor raadsels gesteld. Moest het na de volautomatische beveiliging in januari praktisch uitgesloten zijn dat er één jas uit het al verschillende keren door grote inbraken geteisterde bedrijf werd gestolen, vrijdagochtend 3 maart 1972 was het weer keihard raak. Nadat de sirene en het zwaailicht onklaar waren gemaakt, sloegen de dieven een gat van een vierkante meter in de muur van het magazijn. Niet minder dan 550 costuums (totale waarde zo'n 110.000 gulden) verdwenen hierdoor in het VW- busje van P.S. uit Tholen, dat de dieven 's nachts uit de Molenvlietsestraat te Tholen hadden gestolen. „Alles wijst erop dat het dezelfde mensen zijn. Het zijn echte profs. Vier weken geleden, toen er een poging tot inbraak was en de sirene en het zwaailicht werkte, was de generale repetitie. We zullen andere maatregelen moeten nemen", zegt Mayfair directeur A.J. Dernee verdrietig. Het bedrijf werkte net zo goed. De produktie was flink opgevoerd door een gunstige personeelsbezetting en dan deze grote kraak weer. Financieel is de herenkledingfabriek er nog niet direct op achteruitgegaan - de verzekering betaalde steeds, maar er zijn al klanten die reeds drie keer gedupeerd zijn door de diefstallen. J Blijven die mensen klant van Mayfair nu het bedrijf al ver schillende keren niet aan de opdrachten heeft kunnen voldoen tengevolge van de reeks inbraken? Ook de sfeer in de onderneming gaat er niet op vooruit. Telkens wordt hard gewerkt om costuums te maken en de beveiliging te verbeteren, maar steeds wordt men hevig teleurgesteld als blijkt dat men opnieuw voor een onbekende baas gewerkt heeft. De Thoolse politie die donderdagnacht om kwart voor twaalf nog met de patrouillewagen bij de herenkledingfabriek in Sint- Maartensdijk was jeweest, tast ook nog in het duister. Ook de vorige- nog niet opgeloste - diefstallen leverden nog geen Hier het gat in de muur waardoor de inbrekers in het magazijn van Mayfair Herenkledingfabriek te Sint-Maartensdijk konden komen en waardoor 550 costuums verdwenen. Vooruitlopend op de discussie en voorlichtingsavond over de ontwerp- bestemmingsplannen Stadskern Oost en Zuid in het stadje Tholen - vanavond om half acht in het stadhuis - hebben acht Tholenaren zaterdag de mening gepeild van verschillende inwoners. De „verontrusten" mej. A. Deurloo, de heer L. Baaij, de heer en mevr. S. van Silfhout, de heer en mevr. C. Stuart en het echtpaar R. Schmidt, zijn na een huis aan huis onderzoek in Stadskern Oost tot de conclusie gekomen dat een groot deel van de bewoners van dit gebied - vooral de ouderen - in grote onzekerheid verkeren. De acht vragen zichzelf ook af, wat er over blijft van het karakteristieke van Tholen als de saneringsplannen uitgevoerd worden. „Is de auto zo belangrijk dat het hele stadsbeeld hieraan opgeofferd moet worden?" aldus de verontrusten". Uit de antwoorden op vijf vragen die aan de bewoners van Stadskern Oost gesteld zijn blijkt volgens de on derzoekers dat de mensen zich afvragen wat hen te wachten staat als ze hun huis, waarin ze zoveel jaren hebben gewoond (vaak generaties lang), moeten verlaten. Wonen in de nieuwbouwwijk was voor een groot aantal van hen geen prettig vooruitzicht, mede door de hogo. huur Een nieuw huis lokt hen soms wel aan,, maar dan liefst op dezelfde plaats (dus volgens het ontwerp-bestemmingsplan enkele meters naar achteren) of in elk geval in de Stadskern. Volgens de enqueteurs vragen velen zich ook af waar het saneringsplan goed voor is. Met name de inwoners van de straten waar men de huizen wil afbreken, zonder dat er een duidelijke reden voor is. Hierbij sluiten de „verontrusten." zich aan. „Nu men algemeen tot de conclusie komt dat de oude stadswijken behouden moeten blijven, zouden er zonder meer zoveel huizen afgebroken moeten worden omdat er een weg moet komen waarvan de noodzaak ook niet duidelijk is. Ook is het dwaas dat er overal maar parkeerplaatsen en autoboxen komen. Is het nodig dat zoveel gezinnen hun huis moeten verlaten omdat er zonodig een parkje voor in de plaats moet komen. Hoe is het te realiseren als zeker zeventig gezinnen uit de stadskern in hetzelfde gebied nieuwe behuizing willen hebben? Laat men de oude vervallen huizen opknappen en indien nodig van twee huizen één woning maken en alleen de huizen slopen op de plaatsen waar het werkelijk nodig is. De vis- en gasfabriek kunnen zonder meer weg. Maak daar maar speelruimte van voor de kinderen" aldus de acht Tholenaren. Zij vragen zich tenslotte af: 1. Moet de geplande weg alleen maar dienen als oprijlaan voor de geplande nieuwbouwwijk Zuid (waarin volgens de „verontrusten" geen plaats zal zijn voor de betrokken bewoners van de saneringsbuurten) 2. Is er werkelijk zo'n behoefte aan parkeergarages en parkeerplaatsen?. 3. Is dit hele plan reëel, gezien de huidige financiële toestand van stad en rijk?Gezien deze belangstelling kan het gemeentebestuur van Tholen vanavond •op de discussie- en voorlichtingsavond veel mensen verwachten. De nieuwe inspraakprocedure bij bestem mingsplannen is in eerste instantie al goed op gang gekomen. Ben W en de commissie ruimtelijke or dening uit de Thoolse gemeenteraad bieden u vanavond in het stadje Tholen een mogelijkheid, die de bewoners van Stadskern Oost en Zuid in het stadje Tholen zeker zullen aangrijpen. Behalve belanghebbenden zijn ook andere belangstellenden welkom om half acht. enkel spoor dat leidde tot aanhouding van de dieven. Voor het onderzoek werkt de politie samen met de districtsrecherche uit Middelburg en de technische recherche van de rijkspolitie uit Den Haag. Bij de beveiliging van de fabriek werd destijds door het Overlegorgaan Industrie Sint- Maartensdijk ook gedacht aan een nachtwaker. De politie wees dit als amateuristisch van de hand. daar men met beroepsmisdadigers te doen heeft die ook voor een bewaker niet uit de weg schijnen te gaan. In de patrouilledienst van de Thoolse politie is het Smerdiekse industrieterrein - evenals enkele andere afgelegen bedrijfs gebouwen op ons eiland-steeds opgenomen. De leden van het Thoolse politiekorps zijn echter al over de top van hun nachtdiensten. „Je kunt niet meer van de mensen vragen" zegt de opperwachtmeester W.A. van Zweeden, plaatsvervangend groeps commandant van de Thoolse politie. Na de proefinbraak op 4/5 februari wisten de dieven kennelijk hoe het veiligheidssysteem van Mayfair werkt. Zodra men probeerde in de fabriek te komen of de draden trachtte door te knippen zou de sirene en het zwaailicht gaan werken. Boven op het dak waar de sirene en het zwaailicht stonden, was dat blijkbaar niet het geval hoewel de draden nauwelijks bereikbaar waren. Toch gelukte het de inbekers de draad aan het topje van de sirene door te knippen door een bout uit het zwaailicht te halen ook daar bij de draad te vernielen. Via de langzamerhand traditionele weg, door één van de ramen aan de zijkant, kwam men vervolgens in de fabriek. Daar stuitte men op de extra beveiliging: de stalen deur van het magazijn. Dit onoverwinnelijke ob stakel lieten de dieven echter voor wat het was. In de speciaal ook voor de beveiliging van de costuums in het magazijn opgetrokken muur werd een gat van 1 bij 1 meter gekapt, nadat men daarvoor eerst bij een wat verser lijkend gedeelte een vergeefse poging had gedaan. Door het gat werden alle 550 costuums doorgegeven naar de garage, waar een auto in gereden werd om alles te laden. Ook aan de binnenkant kan de stalen duer namelijk niet geopend worden, zodat men wel door het gat moest. Mayfair en de Thoolse politie hadden vertrouwen in de beveiliging waarmee destijds ook de ver zekeringsmaatschappij accoord was gegaan. Nu blijkt echter dat de dieven zelfs niet voor een muur uit de weg gaan waardoor de herenkledingfabriek binnen een jaar voor de zesde keer werd gekraakt. De muur, opgetrokken uit vrije grote blokken steen, is ongeveer 20 centimeter dik. Het gestolen busje is in tegenstelling tot de vorige inbraak, nog niet teruggevonden. Ook van daders weet de politie nog niets, al heeft men volgens groepscommandant adjudant V. Eekman dit keer wel „goede hoop". Op 2 maart was het 40 jaar geleden dat de heer H. P. Keur. in onze streek geen onbekende, werd benoemd tot opzichter bij het Kroondomein. Tijdens een bijeenkomst met kinderen en kleinkinderen ten huize van de familie Keur te Breda werd dit feit zaterdag 4 maart herdacht. De rentmeester van het Kroondomein, de heer J.M. Baron van Tuyl van Serooskerken, die met echtgenote aanwezig was,, schetste in een toespraak de loopbaan van de heer Keur. In 1932 was hij als 2e opzichter voor Tholen bij het Kroondomein benoemd, naast zijn vader de heer J. Keur Dzn uit Scherpenisse. Baron van Tuyl wees erop. dat het in 1973 honderd jaar is, dat het opzichtersambt wordt vervuld door de familie Keur. Daarvan was de heer Q. Keur 46 jaar in functies J. Keur Dzn. 45 jaar en de heer H. P. Keur 40 jaar. l)it waardering voor zijn werk in dienst van het koninklijk huis werd de heer Keur door H.M. de Koningin onderscheiden met het Kruis van trouw en verdienste in goud van de Huisorde van Oranje. De versierselen werden door Baron van Tuyl van Serooskerken uitgereikt. Ook daarom voor de jubilaris een heugelijke dag. Voor hem ook vanuit zijn bekende geboorteland gefeliciteerd en de beste wensen. Van zaterdag 25 maart tot en met 8 april wordt er in het voormalige stadhuis te Tholen een Eendracht- expositie gehouden om het culturele leven op ons eiland te bevorderen. Het is de bedoeling dat de tentoonstelling tussen maart en oktober jaarlijks in drie tot vier verschillende woonkernen op Tholen wordt gehouden. De Een- drachtexpositie is gratis te bezichtigen van 2 tot 6 uur op de weekdagen en van 10 tot 6 uur op zaterdag. De herindeling vormde de aanleiding voor deze activiteiten, daar er enkele prachtige historische gebouwen voor vrij kwamen. Op initiatief van burgemeester J. E. van Boeijen sloeg een commissie van vijf mensen de handen ineen: wethouder A. J. Scherpenisse (culturele zaken), raadslid mevr. J M. Deurloo-van Broekhoven, bibliothecaresse mej. M. Blaas, groepstherapeut R. Schmidt en kunstdeskundige A. K. Weysters voorzitter van de stichting Etcetera uit Bergen op Zoom. De tentoonstellingen zullen zo af wisselend mogelijk zijn, waarbij men in de zomer een belanrijke trekpleister voor het toerisme wil zijn. Werk van eigen Thoolse bodem is van harte welkom op deze Eendracht-expositie. Men denkt aan modellen van oude vissersschepen, oude prenten enz. Verder hoopt de commissie een gids te kunnen uitgeven met een korte beschrijving van de bezienswaardig heden in de verschillende Thoolse woonkernen, zoals de molens en historische gebouwen, verlicht met tekeningen. De tentoonstellingen worden voorzien van een muzikale omlijsting, in gevarieerde uitvoeringen. Op de eerste tentoonstelling op zaterdag 25 maart in het stadje Tholen zullen vijf zeeuwse kunstenaars hun werk ex poseren: Tessa Braat-Voorhuis uit Zierikzee (keramiek), Liesbeth Messer- Heybroekuit Vlissingen (beeldhouwwerk), Miems van Citters uit Burgh-Haamstede (schilderijen). Ad Braat uit Zierikzee (beeldhouwwerk) en Piet Ryken uit Middelburg (schilderijen). Beiaardier C. v. d. Boom zal de tentoonstelling met carillon muziek inleiden. De opening die om 4 uur door burgemeester J. E. van Boeijen wordt verricht, wordt omlijst door een kwartet dat zestiende eeuwse muziek zal laten horen. Voor aankopen op deze tentoonstellingen wordt 25% rijks- en 15% provinciale subsidie gegeven. De geregistreerde arbeidsreserve op het eiland Tholen is ten opzichte van de maand janauri 1972 gedaald van 190 tot 182 mannen. Van dit totaal zijn 23 mannen werkzaam op aanvullende werken. Indien geen ontslagen van betekenis zullen optreden ligt het in de ver wachting dat het aanbod in de komende maand flink zal afnemen by de beroepsgroepen bouwnijverheid, grondwerken, landbouw, niet-varend verkeerspersoneel en de los arbeiders. De vraag naar arbeidskrachten nam nog iets af en is in het rayon Tholen van zeer geringe omvang. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer van de stand van het aanbod en de vraag t.o.v. de overeenkomstige data van vorig jaar. beroepsgr. 1971 i971 1972 1972 totaal ger. arb. res. jan. febr. jan. febr. bouwnijverheid 8 3 19 26 grondwerken 4 3 46 39 metaal - 2 10 18 landbouw 5 6 17 14 niet-varend verkeers pers. 9 3 32 24 los arbeiders 19 2 24 20 overige beroeps groepen 28 21 42 41 totaal vraag 80 88 20 Er was enige toename van het aanbod te constateren bij de beroepsgroepen bouw- en metaalnijverheid. De lichte daling bij de anaere beroepsgroepen was een gevolg van de uitbreiding van de werkgelegenheid bij aannemers grondwerken buiten het rayon Tholen en iets meer bedrijvigheid in de landbouw en aanverwante bedrijven. In het stadje Tholen is woensdag 8 maart begonnen met de aanleg van het tweede hoofdveld wat in samenwerking met het arbeidsbureau als aanvullend werkobject gebeurt. 73 40 190 182 18 Brutale Mayfair - inbrekers sloegen opnieuw toe. Verontrusten over bestem mingsplan stadskern Oost Tholen-stad. Familie Keur..„bijna een eeuw Kroondomein. Zangkoren zongen en zangkoren luisterden in De Wimpel. De groeiende Technische school hield openbare les. Nu ook ruimte voor ZLM kringvergaderingsverslag. Zeelands toekomst in discussie. Veehouderij en de EEG. Talryk plaatselijk nieuws gaat onverminderd verder. Smerdiek en Vosmeer bed- dwongen Vlaamse reuzen. Jan Overeenkam....de tijd heelt ook de schoonmaakwoede. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Van een postabonnee uit Utrecht ont vingen wij een witte girokaart zonder naam en adres. Hij of zij betaalde op het postkantoor te Utrecht op 28-2-72 8.50 voor het le halfjaar 1972. De afstempeling is als volgt: Utrecht 5 OA 28 II 72 51178. De postabonnee die eenzelfde afstempeling op zijn girostrookje heeft, verzoeken wij naam en adres aan ons door te geven, anders weten wij niet van wie deze betaling is. Dc postabonnees die nu hun abon nementsgeld over het le halfjaar 1972 nog niet betaald hebben, verzoeken wij dat per omgaande te doen, daar u anders straks incassokosten moet betalen. Nimmer tevoren is er een zo grote belangstelling geweest van ouders en anderen, dan afgelopen zaterdag voor de door de technische school te Sint Maartensdijk georganiseerde openbare les. Een weliswaar jaarlijks terugkerende gebeuren, maar vanwege de steeds groeiende school in de laatste paar jaar nu ook met groter interesse gevolgd. Ook menig oud-leerling gebruikte deze gelegenheid weer eens zijn voor hem dan oude-school te bezoeken en de kennismaking met het lerarenkorps te hernieuwen. De show van gemaakte werkstukken kreeg niet minder aandacht. Op de verdieping waren er de theoretische lessen en beneden kon men het praktisch onderricht op deze school 'volgen. Voor allen werkelijk een gelegenheid kennis te maken met het beroeps onderwijs in onze streek. Een grote meerderheid van de leden der veilingvereniging Stavenisse heeft zich woensdagavond 1 maart in het dorpshuis uitgesproken om als zelfstandige veiling door te gaan. Dit gebeurde bij schrifteiyke stemming. Begrijpelijk was er voor deze buitengewone ledenvergadering veel belangstelling. Sommigen wilden desnoods met een 2% hogere provisie nog doorgaan, maar anderen vonden weer dat de provisie niet mag stijgen daar veiling en leden dan steeds dieper zinken. „Zetten wij de veiling voort, dan zullen alle leden hun produkten zonder uitzondering via de veiling moeten verkopen. Er is geen groei in het aantal aanvoerders mogelijk, terwijl de kosten als maar hoger worden. Als de leden een offer willen brengen, kunnen wij natuurlijk doorgaan, maar dan moet de veilplicht strikt nageleefd worden", zei de voorzitter J.C. de Rooij. Aanleiding tot deze buitengewone ledenvergadering was de afwijzing van de fusie der Thoolse veilingen door de Sint Annalandse veilingvereniging. Het bestuur wilde nu de mening van de leden wel eens peilen wat er met de veiling Stavenisse moest gebeuren: doorgaan of stoppen. Het afwijzen van de fusie was voor Stavenisse zeer teleurstellend. Voorzitter de Rooij trok zich terug als vertegenwoordiger van de Thoolse veilingen in de provinciale vergadering alsmede ook in eilandelijk verband. Bovendien vertrok in februari veiling directeur Westdorp wegens het aannemen van een andere betrekking. Hij had op het doorgaan van de fusie gerekend en daarbij als jongste geen plaats in het nieuwe systeem voor zich gedacht. Het bestuur was in december van het vorig jaar - toen de stemmings over de fusie plaatsvond - al bekend met het feit dat veilingmeester Westdorp zou ver trekken. Op de buitengewone leden vergadering wees voorzitter De Rooij erop dat de exploitatie - resultaten van dit jaar niet als maatstaf beschouwd moeten worden bij de discussie over het voortbestaan van de veiling. Hij hoopte dat de prijzen in de toekomst weer normaal worden. Het bestuur wilde het vorige boekjaar als uitgangspunt nemen, waarbij 6% veilingprovisie voldoende zou zijn. „Gaan wij door, dan moeten wij wel beseffen dat wij meer onkosten krijgen en de statuten gehandhaafd zullen worden. Bij ofheffing komen wij ook voor hogere kosten, o.a. transport kosten aldus de heer de Rooij. Hij wees er nog op dat ook in andere gebieden de afzet niet zonder problemen schijnt te zijn. Verder kwam naar voren dat de omzet dit jaar ongeveer 600.000 gulden gaat lopen, terwijl ue prognose is dat bij een omzet van ongeveer 1 miljoen gulden de veiling met 6% provisie kan rond komen.Blijft men daaronder dan moet de provisie achteraf hoger gesteld worden. Tijdens de uitvoerige discussie kwam o.a. uit de vergadering naar voren dat op ons eiland alle veilingen toch niet kunnen blijven. De voorzitter beaamde dat. maar wees erop dat het punt van bespreking was, of men de veiling Stavenisse wilde missen. „Vinden wij de exploitatie te duur worden, dan moeten wij er mee stoppen. Als de leden zich uitspreken voor doorgaan, dan zal het bestuur trachten de mogelijkheden waar te maken. Ik kan niet voorspellen, maar bij doorgaan wordt het wel duurder", zei voorzitter de Rooij. Bij de schriftelijke stemming spraken de leden der veilingvereniging Stavenisse zich daarna in grote meerderheid uit om de veiling té behouden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1