Bejaardencentrum „De Rozen boom vult Sint-Philipslands dienstenpakket DEZE WEEK Bedrijfsvoorlichting te Poortvliet Commissaris trok het gordijn weg Uit de historie Oude boni en verplaatst Op het nippertje Recreatiecentrum geliefd Ook dat moet gezegd Een kilometer beloften is minder waard dan een i milimeter daadwerkelijke hulp! 28e Jaargang No. 16 Donderdag 2 maart 1972 Het enige nieuwsblad voor de streek Tliolen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint- Annaland - Telefoon 01665-375 Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 7,00 per halfjaar, ner post 8,50- Losse nummers 30 cent Sluitingsdatum advertenties dins dagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm btw - Spierinkjes t/m 20 woorden J -5,UU -+- btw contant Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Terwijl de openingsverf van het dorpshuis „De Wimpel" nog nat is, heeft de Sint- Philipslandse gemeenschap weer een belangrijk onderdeel aan haar dienstenpakket kunnen toevoegen. Officieel gebeurde dat vrjjdag 25 februari 1972 door de commissaris der koningin mr. J. van Aartsen. Het gordijn werd weggetrokken. „De Rozeboom" werd zichtbaar. Een „lustoord" vond een der oudste bejaardenflatbewoners. Men mag zo nog best doorgaan, vond de 91-jarige Janna Noorthoek, met in Sint- Philipsland voorzieningen te treffen als deze, al zou ik dan op het moment niet meer weten, wat we nog kunnen wensen. Ik althans niet, want ik zit hier uitstekend. Mej. Janna Noorthoek 91 jaar had tevoren met haar inwonende 87-jarige broer Kees Noorthoek aanvankelijk nogal wat bezwaren tegen de „ver plaatsing". Zestig jaar lang had men zo gezellig en vrij onder aan de zeedijk gewoond op de hoek Achterstraat. Als men bij een negentig-jarige nog komt praten over verhuizing, dan zet men zich, zover de stramme spieren op die leeftijd het nog toelaten schrap. „Wat, ons huisje afbreken en dan verhuizen?" Verhuizen naar een modern geval. Rondom in de muren, naast je en boven je buren? Dat kunt u ons toch niet aandoen, burgemeester. Zo was de eerste reactie. Maar Janna en Kees Noorthoek zijn tenslotte gezwicht. Men moest ook wel vanwege het saneringsplan. Al ging het aanvankelijk niet van harte, onze burgemeester had 'tpch wel gelijk, dat we naar beter gingen. Zoveel beter, dat ik er na een week al volop content mee was, ver zekerde Janna Noorthoek. Volop bedrijvig met het nog ouderwetse kanten mutsje op, toonde ze vrijdagmiddag ook de commissaris baar nieuwe home. „Komt vrij en blij in mijn oude huis en snuffel maar in alle hoeken", citeerde ze een oud versje. Janna Noorthoek is niet de enige die het best kan wennen in de nieuwe bejaardenflat, genesteld rond het hoofdgebouw van het bejaar dencentrum. Vraag het op het uiterste eind ook maar aan de 82-jarige Van Elsiicker. Vraag het alle anderen in de 24 bejaardenflats. Minstens 50% komt uit de saneringswijk van Sint- Philipsland. Bij velen was er aan vankelijk enige afweer het oude ver trouwde, vaak wat armoedige, zeker ouderwetse pandje, waar zoveel lief en leed was gepasseerd, te moeten verlaten. Begrijpelijk, want men hecht aan het eigen huisje, de eigen omgeving en weet niet dat er werkelijk zoveel meer gemakken bestaan. Tot die verhuizing dan toch een feit werd. Tot de 24 bejaardenflats, gebouwd in twee woonlagen aan de Eendrachtsstraat zijn betrokken. Met een ruime woonkamer, waarvoor terras of indien op de tweede laag met balkon. Met slaapkamer dito. Met een handige keuken, een berging voor de spulletjes, met een fikse douche toiletruimte, die zowel vanuit de hal als de slaapkamer bereikbaar is. En via een alarminstallatie directe verbinding met het altijd bezette hoofdgebouw. Elke woning met centraal antennesysteem voor radio en t.v. voor aan sluitingsmogelijkheid ook van telefoon en kerktelefoon. Een warm waterboiler en elektrisch comfoor met pannen. Alleen de vloerbedekking, meubels en gordijnen moest men zelf doen in brengen. Daardoor kon wat dierbaar was, weer worden meegenomen. Sinds de jaarwisseling is het bejaar dencentrum bewoond en bezet. Men is het er al volop gewend. Ook al was het in donkere winterijd dat men ging verhuizen. Sint-Philipsland, met name de Stichting Bejaardenzorg, geboren uit het Groene Kruis, heeft een prachtige doelstelling kunnen realiseren: het stichten en exploiteren van woongelegenheid voor bejaarden van 60 jaar en ouder en de verzorging daarvan in Sint-Philipsland". Dat is haar of ficiële naam. Het zag vrijdagmiddag haar werk, haar inspanning, haar planning volledig bekroond. Juist op het moment dat mr. J. van Aartsen het doek wegschoof: "De Rozeboom" was geopend. Die opening ging van start bij de buurman, in het dorpshuis „De Wimpel". Daar was het college van burgemeester en wethouders, daar was het stichtingsbestuur, de architect, de aannemer en onderaannemers, de centrale dienst Noord Zeeland, bestuurders van de stichting Dorps belangen, de directrice van het nieuwe tehuis mevrouw Bakker met echtgenoot, daar waren ook de oud-wet houders van Sint-Philipsland. Na een welkomst woord door de voorzitter van de stichting bejaardenzorg burgemeester .-.G. van Velzen zei de commissaris der koningin mr. J. van Aartsen tot de aanwezigen: „Waarschijnlijk is het voor u een teleurstelling, dat ik hier thans ben en niet mijn vrouw, maar dan moet het u een troost zijn, dat ook zij het bijzonder spijtig vond hier vanmiddag niet te kunnen zijn. Ze heeft mij ter nauwernood de vervanging toever trouwd. maar het was haar wegens ziekte onmogelijk thans hier te zijn. Ze komt vast nog een keer kijken en wenst alle bewoners het allerbeste toe. Het dochtertje van een der stichtingsbestuurders Jeanine Wisse bood vervolgens bloemen aan om voor mevrouw Van Aartsen mee te nemen en dat ging de drie- jarige best af. De commissaris verklaarde in zijn toespraak op een paar punten te willen wijzen. In de eerste plaats op de naam van het nieuwe centrum en vervolgens op de bejaardenvoorziening zelf. Terugduikend in de verre historie - dank zij onze Zeeuwse bibliotheek, zei mr. Van Aartsen - bestond Sint- Philipsland, gelegen tussen Duiveland en Tholen uit slikken en schorren. Eén van die siikki.. „vette De Rozeboom. Daaraan is nu de naam van het nieuwe bejaardencentrum ontleend, heb ik begrepen. In 1487 werden de slikken ter bedijking uitgegeven door Anna van Bourgondië, die al eerder Sint- Annaland en Bruinisse had gesticht. Het ging destijds niet voor de wind, vanwege een herhaaldelijk sterke tegenwind. De Sint Felixvloed was er onder meer oorzaak van, dat de eerste pogingen strandden in de vloed. In 1645 was het voor elkaar en was ook De Rozeboom ingedijkt. Ruim 400 jaar later is deze naam in dezelfde gemeenschap weer onder de aandacht gekomen, nu vanwege een bejaar dencentrum. Mr. Van Aartsen herinnerde er aan, hoe in 1967 de Stichting Bejaardenzorg Sint- Philipsland werd gevormd en de behoefte aan bejaardenwoningen onderkende. In Zeeland hebben we vrij veel bejaarden, meer dan het Nederlandse gemiddelde. Het komt op zon 12% van de bevolking. Het is nodig daarvoor de gewenste voorzieningen te treffen. 4% van het totaal zit in bejaardentehuizen. Dat is goed, vooral voor hen, die meer verzorging nodig hebben voor wat maaltijden e.d. betreft. Zolang men echter nog behoorlijk voor zichzelf kan zorgen, zal men liever zelfstandig blijven, in de eigen omgeving. Dat is ook de gedachte geweest van de stichting in Sint- Philipsland. Een goede gedachte en zo is met dit centrum aan twee eisen voldaan. Eerstens de zelfstandige bewoning in de bejaardenflats, tweede de toch aanwezige mogelijkheid van een centrale voorziening vanuit het hoofd gebouw. Mijn complimenten aan het stichtingsbestuur, zo vervolgde de commissaris, evenals mijn felicitaties voor directrice, voor het gemeen tebestuur, maar vooral de felicitaties en beste wensen voor de bewoners zelf. Ik hoop dat het nu en in de toekomst voor velen in De Rozeboom een stil en gerust leven mag zijn en blijven. Een florissante naam voor een florissant gebouw. Allen gelukgewenst, zo besloot mr. Van Aartsen zijn toespraak. Burgemeester G. van Velzen in zijn kwaliteit van voorzitter der stichting bejaardenzorg dankte de commissaris voor zijn goede wensen en meende dat vandaag in Sint-Philipsland toch een mijlpaal is bereikt, die dan vooral en direct de bejaarde inwoners betreft. De nieuwe bewoners zijn voor zeker 50% gekomen uit de saneringswijk van deze gemeente. Zo hier en daar is er tegenop gezien, maar het is nu zover gekomen. Oude bomen verplaatst men moeilijk, maar het is bijzonder goed verlopen. Hij bracht die verhuizers hulde voor hun snelle aanpassing. Het was ook zo, dat men aanvankelijk nog wel in het oude huisje wil blijven wonen, maar in zón saneringswijk vallen er rondom al snel gaten en dan is dat eigene er toch ook weg. Tenslotte ging paiPfligM WmwËÊÊmËMsi Vrijdag 25 februari 1972 werd in Sint Philipsland het nieuwe bejaardencentrum „De Rozenboom" officieel geopend door de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Voor dit gebeuren was mevr. Van Aartsen-Stap uitgenodigd, maar die was wegens ziekte verhinderd. De foto toonthet bejaardencentrum met links en rechts een deel van de 24 flats in twee bouwlagen en in het centrum het hoofdgebouw met op de 3e verdieping de woning van de directrice en op de tweede bouwlaag de recreatiezaal. Op de voorgevel de muurschildering, waarover u en over de officiële opening kunt lezen in dit nummer. het naar de mening van menig gegadigde nog te langzaam met de totstandkoming van de nieuwe bejaardenflats. Rond kerst en nieuwjaar kon het dan toch gebeuren. U hebt er zich best doorgeslagen, zo richtte de burgemeester zich tot de aanwezige bejaarden. U was het ook snel gewend in het nieuwe huis. Als jongeren kunnen we gemakkelijk zeggen: zoiets moet je altijd doen. maar als je 65 of ouder bent, dan zeg je het oude wat je hebt niet zo maar vaarwel. Men is er aan gehecht. Men heeft dat eigen woninkje destijds met ploeteren zelf verdiend en we mogen dat ook thans nog zien als een lofrijk streven. Als jongeren denken we er wel eens te makkelijk over. Wie trouwt moet maar direct een nieuwe woning hebben. Ook nog een auto en kan het niet met eigen geld, dan moet de bijstandswet maar inspringen. Zo ging dat vroeger niet. Anderzijds is het voor de jongeren generatie een pluspunt dat men streeft naar een goede bejaardenvoorziening. De burgemeester was van mening dat het bejaardencentrum in Sint Philips- land nog juist op tijd van de grond is gekomen. Het leek hem thans al heel wat moeilijker om dit nog in een gemeente van 2100 inwoners te realiseren. Trouwens, ook voor dit project was er aanvankelijk geen bereidheid tot een rijkssubsidie. Hij prees het stichtingsbestuur, die van mening was, dat men ondanks dat toch moest doorzetten. De burgemeester vond dat de rijksoverheid ten aanzien hiervan nogal hoge eisen stelt. De opzet moet groot en groots zijn, met zelfs een maatschappelijk werker en al er bij. Daarmee worden echter wel initiatieven in de kleinere gemeenschappen afgeremd. terwijl juist in die gemeenschappen altijd wel mensen zijn te vinden, die veel willen doen om tot een behoorlijk resultaat te komen. Zeer blij is de stichting ook, dat in de centrale voorziening een recreatie ruimte werd geprojecteerd. Ze blijkt in die korte tijd van bewoning al in een grote behoefte te voorzien. Niet alleen voor de bewoners zelf, maar ook bejaarden, die nog elders in de gemeente vertoeven, ontmoetten elkaar in die gemeenschapszaal op de koffie of het theeuurtje. BI ij is ook de stichting met de benoeming van mevtouw Bakker als directrice. Als voormalige ver pleegster heeft ze meerdere kwaliteiten voor deze functie en het is voor bewoners bovendien een geruste gedachte dat haar man in voorkomende gevallen kan helpen. Met de directrice en het verder personeel heeft de stichting het best getroffen en vooral de verhuizing werd uitstekend opgevangen. De heer Van Velzen bracht vervolgens dank aan architect Klap met veel waardering voor het ontwerp en ook met dank voor het door hem ter gelegenheid van de opening geschonken biljart voor de recreatiezaal. Waardering was er eveneens voor aannemer Hop penbrouwer en voor de door hem geschonken fraaie bloembak in de hal van het hoofdgebouw, voor elektricien Neele te Sint Philipsland, Loodgietersbedrijf Wisse te Kortgene, schildersbedrijf Oudesluijs te Poortvliet en de Zeeuwse Verwarming Unie te Terneuzen. De totale stichtingskosten'bedragen 1.250.000,- De Raiffeisenbank ter plaatse zorgde voor de geldlening en gaf bovendien nog een barometer cadeau. Het gemeentebestuur kreeg dank voor een vlotte verkoop van de gronden en verdere goedkeuringen. Het oog van geheel Sint Philipsland is gevestigd op wat in het bestemmingsplan Noord tot stand is gekomen. Dank was er ook voor de stichting Dorpsbelangen en voor de plaatselijke middenstand, die een fraaie elektriche klok cadeau deed. Sint Philipsland heeft nu ook een bejaardencentrum en één van de bewoners uit de bejaardenflats, de heer J. Reijngoudt, die graag in de plaat selijke historie duikt, heeft ons op de naam voor het gebouw, gebracht. We zijn hem daarvoor zeer dankbaar. De burgemeester wees er verder nog op, hoe de muurschildering van P. Rijken, kunstschilder te Middelburg is. Daarin is zowel de veilige haven gesym- boliseerdvia het anker, als de toch nog zelfstandige vrije bewoning, via de vogel op dat anker. Bovendien de letters A. en O. de Alpha en de Omega, het begin en het einde. Het dorpshuis De Wimpel en het bejaarden centrum „De Rozeboom" zijn buren en passen bij elkaar, vond de burgemeester, die alle bewoners van het nieuwe centrum prettig wonen en samenzijn toewenste om daarna de commissaris der koningin een gedenk bord aan te bieden, waarin de letters „De Rozeboom" gegraveerd staan. Uiteraard een geschenk dat bestemd was voor mevrouw Van Aartsen-Stap, die immers de opening zou verrichten. Vice- voorzitter J.A. Stols van de stichting Bejaardenzorg merkte op. dat het niet direct de gewoonte is, dat na de voorzitter ook een tweede voorzitter nog het woqi-d gaat voeren. Maar namens mijn mede-bestuurders heb ik toch wat te zeggen, zo vervolgde dhr. Stols. Zes jaar geleden waren we blij, dat de voor ons nog nieuwe burgemeester bereid was het voorzitterschap op zich te willen nemen van de plaatselijke Groene Kruisafdeling. Wc hadden toen immers al gehoord van zijn aktiviteiten in dat opzicht in Krabbendijke. Die dicht bij het vuur zit, warmt zich altijdhet beste. We zijn er zeer blij, dat u de functie op u wilde nemen, zo richtte dhr. Stols zich tot de burgemeester Van Velzen. AI spoedig kwam u met het plan voor een bejaardenvoorziening. We zijn er nu met zijn allen trots op, wat tot stand kwam. U wist de weg in Middelburg en Den Haag en weet ook vol te houden. Met dank aan het gemeentebestuur mag ik onze stichtingsvoorzitter toch wel een extra pluim bezorgen, zo vond dhr. Stols. Mevrouw Rijstenbil was tolk van de Plattelandsvrouwen en nadat namens alle verenigingen bij opening van De Wimpel een bloemstuk was aangeboden, suggereerde dhr. Timmers Ons. dat wij maar iets moesten doen bij de opening van De Rozeboom zo verklaarde mevrouw. Rijstenbil. Gelukkig hebben we toen dhr. Bossers weer als van ouds bereid gevonden ons te helpen. Hij maakte bij de bejaarden fn Sint Philipsland een rondgang en het resultaat is thans een envelop met 480.- voor een blijvende herinnering in e hal van het nieuwe bejaar dencentrum. Die blijvende herinnering was 'n windwijzer tegelijkertijd ook 'n symbool vond mevrouw Rijstenbil. dat er onder goede samenwerking veel tot stand gebracht kan worden. Voortaan kan r.ien bovendien altijd zien, van waar de wind waait, zo besloot mevr. Rljstenbi' haar met flink applaus onderstrecte felicitatie, öie windwijzer was dus een geschenk van de Sint Philipslandse bejaarden voor het nieuwe bejaardencentrum. De burgemeester was er zeer blij mee en betuigde in zonderheid ook dhr. J. Bossers zijn erkentelijkheid. U zegt telkens er mee op te zullen houden, als het om collecten! ook voor het Rode Kruis) gaat. maar niemand gelooft dat meer, zo verzekerde de burgemeester. Namens de Raiffeisenbank werd het woorc! gevoerd door voorzitter A. Wisse. We voelen ons allen verbonden met het bejaardencentrum, zo verzekerde deze spreker, die er bovendien van overtuigd was. dat er in Sint Philipsland nog meer kan gebeuren bij een dergelijke goede samenwerking. Architect J. Klap uit Waarde bracht dank voor de verleende opdracht en wuifde de lof naar de dagelijks op zichters en de aannemers. Ik hoop dat De Rozeboom in uw gemeenschap diep wortel zal mogen schieten. Burgemeester Van Velzen dankte alle sprekers en alle medewerkers en medewerksters aan de totstandkoming van De Rozeboom en met de beste wensen voor mevr. Van Aartsen de In Sint-Philipsland bloeit nu het bejaardencentrum „De Rozenboom". LTS houdt zaterdag openbare les. De eerste paal voor een nieuwe school in de Smalstad. Vragen van Thoolse raadsleden. Merendeel weegbruggen houdt zich staande. WHS kwam niet verder dan nul en Smerdiek in degradatiezor- gen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Onder leiding van de nieuwe voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen hield de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tliolen en Sint-Philipsland maandag een vergadering in Tolrust. Dr. J.G. H. Stassen uit Boxtel hield een inleiding over kalibcmesting op aardappelen ten opzichte van de opbrengst en kwaliteit. De heer J. Kodde, specialist voor bodem en bemesting bij het C.A. R. te Goes, sprak over stikstof, fosfaat en organische bemesting op bouw- en grasland. commissaris voor zijn aanwezigheid. Nadat het gordijn voor de naam was weggetrokken bezichtig* den de genodigden zowel hoofdgebouw als verschillende bejaardenflats, waar men gastvrij werd ontvangen. Men was het er over eens: De Rozeboom mag er best zijn. De commissaris der koningin in Zeeland,mr. J. van Aartsen opende vrijdag 25 februari in Sint Philipsland hetnieuwebejaardencentrum. Door wegtrekking van het gordijn werd de naam onthuld. „De Rozeboom" was officieel in gebruik en Mr. J. van Aartsen complimenteert de voorzitter van de stichting bejaardenzorg Sint Philipsland, tegelijkertijd ook burgemeester van die gemeente, de heer Van Velzen met de nieuwe voorziening. Op de achtergrond directrice mevr. Bakker en haar man. De 91 jarige Janna Noorthoek en haar 87 jarige broer Kees Noorthoek kreeg vrijdagmiddag 25 februari hoog bezoek, toen de commissaris dér koningin mr. J. van Aartsen het nieuwe bejaardencentrum „De Rozeboom" officieel had geopend. In haar gerieflijke bejaardenflat ontvangt gastvrouwe mej. Noorthoek Zeelands gouverneur en merkte op „komt vrij en blij en snuffel maar in alle hoeken" Op de foto de gastvrouw en Zeeland's commissaris in gesprek met de op de foto niet zichtbare heer C. Noorthoek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 1