Schetsontwerp Kerkring Oud-V ossemeer Prinses Juliana'te Scherpenisse viert zestig jarig bestaan M.C.J. Kosten treedt af als voorzitter bedrijfs voorlichting Evers Binnenkort aan de beurt Met provinciale schietwedstrijd in juni 27 Januari 1972 EENDRACHTBODE Parkeerplaats voor hotel Hof van Holland Nieuwe ontsluiting van Ring naar Patrijzenweg Vierwinden- en Zilverstraat alleen voor voetgangers F. D. Rooseveltstraat J. F. Kennedystraat Ring VERKLARING: BESTAANDE BEBOUWING ONTWORPEN BEBOUWING PARKEREN GROENVOORZIENINGEN VOETGANGERSGEBIED BESTAANDE WINKEL Voorstraat Raadhuisstraat Schetsontwerp O O O WINKELZONE WANDELPAD Historie interessant Nadat het gemeentebestuur van Tholen nu twee ontwerp bestemmingsplan in het stadje Tholen en één in Oud- Vossemeer op stapel heeft gezet, komt binnenkort ook aan de beurt: Zuidhoek, Sint- Maartensdijk Zuid, Sint Annaland, Postweg, Stavenisse. Zoekweg, Tholen. Koningssch utters Na de ontwerp-bestemmingsplannen Stadskern Oost en Zuid in het stadje Tholen komt nu de woonkern Oud-Vossemeer aan de beurt met het schetsontwerp Kerkring. Dit is te vergeleken met Stadskern Oost in Tholen, omdat het om de reconstructie en sanering van bestaande bebouwing gaat. De Kerkring is echter een veel kleiner en - wat de vorm betreft - een meer vierkant gebied. Het plan wordt in het noorden begrensd door de J.F. Kennedystraat, in het oosten door de F.D. Rooseveltstraat, in het zuiden door de Raadhuisstraat en in het westen door de Ring. Bestemmingsplan Kerkring omvat een gebied waar alle inwoners van Oud- Vossemeer komen: het grootste deel van de winkels ligt er, het postkantoor, de Ralffeisenbank, de Ned. Herv. Kerk, de bejaardensoos, Twee café's en twee cafetaria's. Het gemeentebestuur van Tholen heeft op dit ontwerp-bestemmingsplan de nieuwe inspraakprocedure van toepassing verklaard. Dit houdt dus in dat een gekleurde kaart van het schetsontwerp een maand in een publicatiekast komt te hangen, waar elke inwoner de plannen nader kan bekijken. Daarna wordt er een hoorzitting gehouden waar iedereen vragen kan stellen of opmerkingen kan maken. Als we het schetsplan nader bekijken, zien we dat het gemeentebestuur de openbare functie van de dorpskern nog verder wil verstevigen. Éénrichtingsverkeer komt er op de Ring, Raadhuisstraat en de Voorstraat, de Vierwindenstraat en de Zilverstraat worden voetgangersgebied, tegenover hotel Hof van Holland komt er een nieuw parkeerterrein, de Zilverstraat, de Ring (aan de kant van hotel Kof van Holland) en de Voorstraat (aan de kant van het postkantoor) worden winkelzone. Rond de hervormde kerk is er een vrij groot groen gebied met een wandelpad, terwijl er ook achter het voormalige gemeentehuis een groenvoorziening is gepland. Aan de binnenkant van de Ring (daarbij ook Voorstraat en Raadhuisstraat gerekend) is er geen enkele winkel meer opgenomen, behalve die van smederij/rijwielhandel J.J. Vos. Een ingrijpende verandering van de bestaande situatie is ook het doortrekken van de Ring naar de Coentjesweg, dwars door het huidige pand van A. Vos. Dit is voor ontsluiting van de Ring, daar de huidige toegangsweg tot de dorpskern Vierwindenstraat, voetgangerspad wordt. Voor het verbreden van de weg moet volgens het schetsontwerp de bebouwing in het begin van de Molenstraat en de F.D. Rooseveltstraat teruggelègd worden. Laten we nu aan de hand van de kaart het schetsontwerp Kerkring Oud- Vossemeer in onderdelen gaan bekijken. Als we rechtsonder beginnen, zien we dat een klein gedeelte van de Molenstraat nog bij het bestemmingsplan Kerkring behoort. De panden van de heren J.F. de Leeuw, A.J. Verhees, H.M. Voshol en Verrijen (Molenstraat 2, 4, 6 en 8) moeten gesloopt worden in verband met het drukke verkeer op deze hoek. Een eindje achteruit mag weer wel nieuwe bebouwing komen, zoals het dik omlijnde, langwerpige blok op de kaart laat zien. De kruising Molenstraat, Corn. Frankenstraat, F.D. Rooseveltstraat, Raadhuisstraat is een belangrijk verkeersknooppunt, zoals de pijlen op de kaart aantonen. Komen we nu in de F.D. Rooseveltstraat, dan zien we dat alleen de westkant onder het nieuwe plan valt. Het onlangs geopende nieuwe kerkgebouw van de Ger. Gem. in Nederland en de andere panden aan die kant vallen dus buiten het plan Kerkring. Vrijwel alle bebouwing langs de westkant van de F.D. Rooseveltstraat wordt teruggelegd behalve de winkel van de heer J.C. Gunst er tegenover. Hier moet dus wel het een en ander gesloopt worden. De kaart toont dat wat achteruit weer nieuwe bebouwing is ontworpen aan deze westkant van de F.D. Roosevelstraat. De driesprong F.D. Rooseveltstraat, J.F. Kennedystraat, Hofstraat wordt door de sloop aanmerkelijk verruimd. Het voormalige café op de hoek verdwijnt hier dus, evenals de winkel van de fa. A.F. Pollie Zn. De kaart toont dat hier weer wel nieuwe bebouwing is ontworpen (wat naar achteren dan), maar dat er geen winkelbestemming is aangegeven. De zuidkant van de J.F. Kennedystraat behoort ook bij het plan Kerkring. Het autobusbedrijf Van de Klundert en de andere panden aan die zijde vallen er dus buiten. Uit de verruiming van de hoek F.D. Rooseveltstraat/J.F. Kennedystraat vloeit voort dat ook een paar huizen aan het begin van de J.F. Kennedystraat gesloopt moeten worden. Aan deze zijde is overigens niet veel bebouwing. Het open achtererf van hotel Hof van Holland zien we gehandhaafd, maar het bestrijdingsmiddelengebouw met kantoor moet volgens het schetsontwerp verdwijnen. Ook de hoek J.F. Kennedystraat-Vierwindenstraat wordt verruimd door sloop van een pand. We zien hier dus eigenlijk over de gehele lengte van de J.F. Kennedystraat een terugleggen van de bebouwingsgrens, waar dan een bredere weg met trottoir en een tuinstrook voor in de plaats komt. Verder gaande, voorbij de Dorpsweg zien we dat een deel van de Patrijzenweg ook bij het plan behoort. De gebouwen van het loonbedrijf A. v.d. Klundert vallen er nog net in. Het pand naast deze bedrijfsgebouwen moet gesloopt worden voor het maken van een nieuwe wegverbinding naar de Ring. Dat geldt ook voor het huis van de heer A.A. Vos, Ring 23. Door de nieuwe weg verliest de Vierwindenstraat zijn functie. Deze is volgens het plan bestemd voor voetgangersgebied. Aan weerszijden van de Vierwindenstraat is bebouwing gepland met achtererf. Komen we nu aan de Ring, dan zijn er aan de kant van het hervormd verenigingsgebouw en café De Hoop weinig veranderingen: langs de gehele westzijde is bebouwing ontworpen, tot aan de Patrijzenweg toe. Wel zal de bebouwing bij de nieuwe weg (van de Ring naar de Patrijzenweg) wat teruggelegd worden in verband met het verkeer. Deze ontsluitingsweg is namelijk voor verkeer uit twee richtingen, zowel naar als van de dorpskern. Op de Ring zelf en ook op de Raadhuisstraat en Voorstraat zien we éénrichtingsverkeer. Aan de binnenkant van de Ring (tegenover het hervormd verenigingsgebouw en café De Hoop) is de bebouwing gehandhaafd tot en met het cafetaria J.J. Vos aan de Ring 32. Vanaf het bestaande toeganspad tot de N.H. Kerk komt er dan een nieuwe parkeerplaats met groenvoorzieningen, waarvoor vier panden het veld moeten ruimen: de voormalige groentewinkel van LNelisse, de winkel van Adr. Aarnoudse, het pand van A.C. van Tilbeurgh en het pand van C.A. Lindhout (Ring 36). Hier dus wel een ingrijpende verandering. Voor hotel Hof van Holland komt dus een parkeerplaats. De gehele bebouwing vanaf de Vierwindenstraat tot en met hotel Hof van Holland is aangegeven als winkelzone. De winkelzone loopt door aan beide kanten van de Zilverstraat en aan één kant van de Voorstraat (zijde postkantoor), de gehele Zilverstraat wordt voetgangersgebied, zodat er geen auto's meer zullen mogen komen. Het voormalige café Koedood op de hoek Zilverstraat/Voorstraat moet gesloopt worden, zo toont de kaart aan. Aan de overige panden in de Voorstraat is de bestemming winkelzone gegeven, uitgezonderd de bejaardensoos. Op de hoek moet er nog wel wat gesloopt worden voor verruiming van de toegang naar het verkeersknooppunt Molenstraat/F.D. Rooseveltstraat/Corn. Frankenstraat. Gaan we terug naar de Voorstraat, dan zien we aan de binnenkant (tegenover het postkantoor dus) nieuwe bebouwing ontworpen met achtererf ontworpen tot aan de groenvoorzieningen rond de kerk. Het pand naast het smidsklokje (waar momenteel een bakkerij is) moet wat achteruit, maar voor het overige is de huidige bebouwingslijn aan de Voorstraat gehandhaafd. Behalve de bakkerij is er ook de winkel van mevr. F.L. Stoutjesdijk, maar in het ontwerp- bestemmingsplan Kerkring komt aan die kant van de Voorstraat geen winkel meer voor. Van de Voorstraat komen we dan in de Raadhuisstraat, waar aan de binnenkant alleen de panden van J.J. Vos staan (winkel en werkplaats) met het smidsklokje. Die zien we dan ook in het schetsplan gehandhaafd. Aan de andere kant van de Raadhuisstraat is er overal bebouwing gepland met alleen op de hoek van de Molenstraat een verruiming voor het verkeer en bij slagerij H. van As Zn. (Raadhuisstraat 16) een kleine teruglegging van de bebouwing. Het ambachtsherenhuis met het voormalige gemeentehuis behoren ook nog tot het bestemmingsplan Kerkring, evenals de daarachter ontworpen groenvoorziening en een voetpad naar de Bou Kooijmanstraat. Momenteel is hier éénrichtingsverkeer, maar evenals in de Vierwindenstraat en Zilverstraat wordt dit volgens het plan voor het verkeer afgesloten en uitsluitend bestemd voor voetgangers. De huidige parkeerplaats aan de binnenkant van de Raadhuisstraat blijft gehandhaafd, evenals de N.H. Kerk met groenvoorzieningen en wandelpaden rondom. eind februari/begin maart gehouden) en vervolgens bespreken b en w van Tholen de schets nog eens met de commissie ruimtelijke ordening uit de gemeenteraad. Na deze nieuwe inspraakprocedure komt de wettelijk voorgeschreven loop van een bestemmingsplan pas, zoals het horen van diverse overheidsinstanties en het officieel ter inzage leggen van het ontwerp-bestemmingsplan. Dit wordt dan zoals gebruikelijk per advertentie gepubliceerd, waarna het plan een maand op het gemeentesecretarie ter inzage ligt. In die tijd kunnen eventuele bezwaren worden ingediend. Het is dus nog een hele lange weg die het bestemmingsplan Kerkring Oud- Vossemeer moet gaan. Als het dan éénmaal definitief is, kan de uitvoering ook nog lang duren. Dit hangt o.a. af van het aankopen van panden voor sanering. De praktik heeft echter geleerd dat belangstellenden/belanghebbenden zich in een vroeg stadium over bestemmingsplannen dienen te buigen. Daarom geeft het Thoolse gemeentebestuur aan alle inwoners van Oud-Vossemeer nu de kans om mee te denken en straks op de hoorzitting mee te praten over het schetsontwerp Kerkring. Dit was dan het schetsontwerp Kerkrir.g Oud-Vossemeer, zoals dat door b en w van Tholen met de commissie ♦•ruimtelijke ordening uit de gemeenteraad besproken is. Het plan is in nauw overleg gemaakt met het stedebouwkundig adviesbureau Kuyken uit Middelburg en de Centrale Dienst Noord-Zeeland. Aangezien het een schetsontwerp is, kan er nog alles aan veranderen. De inwoners van Oud- Vossemeer kunnen hun inbreng leveren op de hoorzitting (mogelijk wordt die In Scherpenisse werd op 23 maart 1912 een schietvereniging opgericht. Ze kreeg met officiële toestemming de naam van „Prinses Juliana". In de vrijdagavond gehouden jubileunqaarvergadering, in aanwezigheid van burgemeester J.E. van Boeijen op de bovenzaal van hotel „De Gouden Leeuw" werd besloten het 60-jarig bestaan officieel te vieren met een provinciale schietwedstrijd op de baan te Gorishoek eind mei of begin juni. Inmiddels was daar al een gemeentelijke felicitatie bij monde van de burgemeester en ook een overheidsjubileumgift in de vorm van een enveloppe met inhoud. ■Ónder leiding van een pittige, enthousiaste, maar ook humoristische voorzitter W.J. Potappel werd deze goed bezochte jaarvergadering beschouwd als een inleiding tot de eigenlijke jubileumviering op de schietbaan. Vandaar ook, dat burgemeester Van Boeijen present was, al beperkte het feest zich op deze avond dan tot het aanbieden van een paar consumpties. Voorstellen en discussies en tenslotte ook nog een historisch overzicht door de heer Potappel groepeerden zich echter wel rond het 60-jarig bestaan. Daarom ook was de voorzitter blij, dat naast de 25 opgekomen leden ook burgemeester Van Boeijen deze toch wat bijzondere jaarvergadering wilde bijwonen. De burgemeester drukte dat bijzondere even later ook uit in een felicitatie namens het gemeentebestuur en zag het als een voorrecht, wanneer in een toch kleine gemeenschap als Scherpenisse een schietvereniging het 60 jaar weet vol te houden en aan kracht nog niets heeft ingeboet.Een bloeiend verenigingsleven is een basis voor een goede gemeenschap en dat de verenigingen het gemeentebestuur na aan het hart liggen, moge niet alleen blijken uit de aanwezigheid op deze avond, maar ook uit deze enveloppe met inhoud, zo vervolgde de heer Van Boeijen. We brengen bestuurders dank voor hun werkzaamheden ten dienst van die gemeenschap en het gemeentebestuur hoopt dat er voor deze vereniging nog jaren belangstelling mag blijven. Tenslotte wensen we u veel succes toe met de jubileumwedstrijd, zo rondde burgemeester Van Boeijen zijn felicitatie af. Voorzitter Potappel wist namens alle leden te spreken, toen hij het gemeentebestuur voor dit meeleven dank bracht. In de loop der jaren is over medewerking en belangstelling van de plaatselijke overheid bij onze vereniging niet te klagen, zo verzekerde de heer Potappel en we moeten eerlijk toegeven, dat het ook moeilijk kan zonder medewerking van het burgerlijk bestuur, zoals we de steun ook nodig hadden van het Waterschap enz. bij aanleggen schietbaan. In de toekomst zullen we het evenmin zonder die medewerking kunnen stellen, vervolgde de heer Potappel, die er zo tussendoor meteen ook het subsidieballetje in de lucht gooide. Burgemeester Van Boeijen haakte daar nog even op in door er op te wijzen, dat spoedig een gemeentelijke nota rond de subsidiëring van vereniging op tafel zal komen. Daarbij zal naast een zekere basis-subsidie welke dan meer uniform zal zijn ook wel een mogelijkheid bestaan tot meer flexibele bedragen naar gelang de behoefte en de noodzakelijk te maken kosten, welke voor de ene vereniging vanzelfsprekend weer anders liggen dan voor de andere. Het ledental kan in aanmerking worden genomen en nog meer andere factoren. De burgemeester verwachtte dat ook het gemeentebestuur in algemeen welwillend zou staan tegenover bijdragen voorzover dat als noodzakelijk zou worden gezien. In het door de aanwezigen met grote aandacht beluisterde historisch overzicht door de voorzitter werden de markante gebeurtenissen uit het 60- jarig bestaan van deze schietvereniging gehaald. Naarmate men zich in de goed bewaarde notulen gaat verdiepen wordt het steeds meer interessant, zo verzekerde dhr. Potappel. Hij wees er op dat niemand van de oprichters thans nog in leven is. De laatste was de heer Johs. Bijnagte, die 2 jaar geleden kwam te overlijden en zowel oprichter als bestuurder was. Het huishoudelijk reglement werd op 29 juni 1912 goedgekeurd en een jaar later had men 23 leden, die per jaar per lid 50 cent contributie betaalden en 20 cent entreegeld. Het ledental steeg tot 35 en bleef die 60 jaar met kleine schommelingen vrijwel constant. In het jaar voor de mobilisatie van de Eerste Wereldoorlog werd de schietvereniging erkend als onderdeel Volksweerbaarheid, zoals dat in die periode gebeurde. Daartoe kreeg men een rijksbijdrage van 400,-. Via burgemeester Kleppe kwam er een renteloze lening van 600,- en met het totaal kon worden gestart. Dokter Polderman werd beschermheer en de heer J. van Houdt eerste voorzitter, spoedig gevolgd door de heer G. Hartog. Het is ook wel gebeurd, dat op een jaarvergadering aan de ere-voorzitter en oud-burgemeester Van Rees werd verzocht zich te verwijderen, omdat hij geen stemrecht had. Anderen vonden dat toch wat al te gortig en toen werd maar gestemd of de ere-voorzitter zich al dan niet moest verwijderen. De meerderheid sprak zich ervoor uit, dat hij er bij kon blijven zitten. In 1929 komen we voor het eerst de naam van M.J. Tichem tegen in de notulen en deze is nog altijd bestuurslid. In 1934 kwam de vereniging tot verhoogde aktiviteiten en won de heer G.M. Larooij de toen voor het eerst beschikbaar gestelde wisselbeker. Een tweede flinke impuls kreeg de vereniging na de oorlog in 1948. Spoedig daarna zien we ook burgemeester Bouwense op onze jaarvergaderingen en kwam het tot aanleg van een nieuwe baan, waarbij o.a. ook dokter Helleman een renteloze lening verstrekte. De prijzenkast werd in die jaren belangrijk groter. De heer Potappel memoreerde voorts, hoe de heer W. Quaak destijds 25 jaar voorzitter was en de heer M.J. Tichem 25 jaar secretaris. Na een 30 jarig voorzitterschap van W. Quaak werd hij door de huidige voorzitter W.J. Potappel opgevolgd in 1962. In dat jaar werd het 50 jarig bestaan eveneens met een provinciale wedstrijd gevierd. In 1964 werd de Thoolse Schietbond opgericht en thans is men provinciaal georganiseerd. Tenslotte gaf de voorzitter nog een overzicht van het huidige bestuur met hun zittingsjaren: M.J. Tichem 43 jaar bestuurslid, waarvan 38 jaar secretaris. H. Poot 32 jaar lid. 24 jaar penningmeester, P. Poot 27 jaar bestuurslid, W.J. Potappel 22 jaar bestuurslid, 11 jaar voorzitter, P. Deurloo 4 jaar bestuurslid, A.A. de Graaf 6 jaar en A. Polderman 1 jaar. Heren, leden, doe ook in de toekomst je Vanmiddag dónderdag 27 januari, houdt de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint- Philipsland om twee uur haar jaarvergadering in het Holland Huis te Scherpenisse.Op de agenda staan drie punten over de heer M.B.J. Kosten uit Tholen: opening door de voorzitter, afscheid- van de voorzitter en .bestuursverkiezing wegens het aftreden en niet herkiesbaar zijn van voorzitter M.C.J.Kosten. Het bestuur heeft de heer A.A. van Nieuwenhuizen uit Anna Jacobapolder kandidaat gesteld als opvolger van de heer Kosten. Verdermoet er nog gestemd worden over de aftredende maar wel herkiesbare bestuursleden C.P.Burgers uit Sint Maartensdijk en J. van Dieren uit Poortvliet. Dr. Ir. C.W.C. van Beekom uit Goes, hoofd ingenieur-directeur van de provinciale direktie voor de bedrijfs- sontwikkeling in Zeeland, zal op deze jaarvergadering praten over „landbouw' in stroomversnelling". kelderboetiek suede en nappa kleding zuivelstraat 17 bergen op zoom Advertentie IM best voor onze schietvereniging, zo besloot de heer Potappel zijn met applaus beloond historisch overzicht. Tevoren was de huishoudelijke agenda afgewerkt. Daarbij was besloten tot een contributieverhoging naar 20,-, maximaal in 2 termijnen te voldoen. Betreurd werd dat niet alle eilandelijke schietverenigingen ook zijn aangesloten bij de Zeeuwse Bond (KNSA), met name ook Sint-Annaland niet. Zeer jammer, vonden de aanwezigen, want men kan alleen verenigingen voor de jubileumwedstrijd uitnodigen, die bij de KNSA zijn aangesloten. Voortaan zal bij wedstrijden niet meer om de eerste prijs worden gekampt, omdat gewoonlijk menig schutter op het eind al is vertrokken. Wel gebeurt dat nog wanneer de wisselbeker in het geding is. Besloten werd om eind mei of begin juni op één zaterdag de provinciale jubileumschietwedstrijd te houden en dan te schieten op 100 meter en 12 meter. Ook zal een verloting worden gehouden. Tenslotte werd een garantiefonds gevormd voor dit jubileumgebeuren, waarbij ieder lid zich voor 5,- garant verklaarde, als er tekorten zouden zijn. Veel is afhankelijk van het weer. Een telefoon op de schietbaan is geen eenvoudige zaak, maar die moet er wel komen. Voortaan zal men op de 12 meter baan ook zgn. geklasseerd gaan schieten. Op 29 januari zal op de korte baan worden begonnen met de 2e serie winterwedstrijden. De baancommandanten werden dank gebracht voor hun in 1971 verricht werk. Dank zij de in 1971 ook georganiseerde wedstrijden, waarbij een batig saldo, kon het totaal verenigingstekort 1971 worden teruggebracht tot 27,14. De bestuurders A. de Graaf en P. Poot werden herkozen. Met een toepasselijk woord wer den de prijzen uitgereikt voor dc win naar van afgelopen seizoen. Op de 100 meter was dat de heer C. Bruijnzeel, die een gemiddelde haalde van 48.75 p. uit 24 series. De heer M. Bolier Azn was koningsschutter op de 12 meter na 43.28 p. uit 25 series. Na nog wat informatie te hebben verstrekt tijdens de rondvraag sloot de heer Potappel de jaarvergadering van zijn 60- jarige Prinses Juliana met een opwekking tot grote medewerking van de leden bij de komende provinciale wedstrijd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1972 | | pagina 3