Principieel debat over ambtsgebed in Thoolse raad MAYFAIR RATTENPLAAG DEZE WEEK U had gelijk Principiële verdraagzaamheid Dorpshuizen op zaterdagavond tot 11.45 uuropen organiseert kostenloze opleiding voor de gehuwde vrouw DOEN WE HET li RIJKE HISTORIE 28e jaargang No: 6 DONDERDAG 23 december 1971 Met 10 tegen 6 stemmen gehandhaafd Formulewaaraan reeds veel gedokterd is De basis gelegd Koppen tellen Te gedwongen Niet de persoon maar de raad Vervlakking Niet gedwongen Leer U veel meer te schamen voor Uzelf dan voor anderen Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Si'nt-Annaland Abonnementsprijs/7,00 per halfjaar, per post/8.50 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0,18 per mm BIW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Spierinkjes t/m 20 woorden/3,00+BTW contant. Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer. De raad van Tholen kreeg_ dins dagavond een paar' onderwei pen te behandelen, die moeilijk losgezien worden van principiële overtuigingen. Ambtsgebed, permis, zondagsluiting dorpshuis. Het een principieel wat sterker geaccentueerd, dan het andere, maar toch wel duidelijk benaderd vanuit basis-standpunten. Als het gaat om het geloof en als het gaat om de liefde zijn er snel gevoeligheden, zijn er niet zelden emoties. Overzien we de discussie in de Thoolse raad dinsdagavond over deze on derwerpen dan is er bij de begrijpelijk geconstateerde verschillen evenzeer de conclusie mogelijk, dat de discussie niet ontaardde in onverdraagzaamheid en daardoor in haatgevoelens.Zelfs al is de ene woordvoerder bij dergelijke onderwerpen wat geëmotioneerder, wat scherper dan de ander, zolang de onver draagzaamheid buiten de raadszaal blijft, kan er zonder dat het eigenlijk "belang wordt geschaad over dergelijke onderwerpen worden gediscussieerd. Dat weldenken betekent eveneens, dat niemand afbreuk wenst te doen aan andermans overtuiging. Daarover wel van meningsverschillen. Het was in onze contreien niet ver wonderlijk dat het ambtsgebed de meerderheid haalde. Uitgaand van de basisprogramma's der onderscheidende partijen lag die uitkomst voor de hand. De tegenstanders hadden het anders gewild, maar zijn van die uitkomst niet onderste boven. Ze hebben hun mening duidelijk naar voren gebracht en in feite kwam het er toch op neer, wat door één hunner wat rauwklinkend, maar naar realiteit werd gesteld: koppen tellen. Moet daarna de waarde van het ambts- gebed worden overschat ofinderschat? Wel beoordeeld naar de kern, die de S.G.P. woordvoerder toch raakte. Een openlijke uiting van erkenning, van afhankelijkheid. Vanzelfsprekend kan dat een diepere strekking vinden in de binnenkamer en ook in stil gebed. Maar het ambtsgebed is ook een getuigenis. Nu in deze raadsvergadering de duidelijkheid van het geloof, men mag ook lezen, de overtuiging, de liefde niet verkoelde, is deze principiële discussie er als een winstpunt voor alle partijen uitgekomen. Met zijn allen staan we te snel klaar om andermans overtuiging te veroordelen. Met al te veel gemak misbruiken we daartoe zelfs vaak Gods Woord. Dan wordt zo'n principe wel sterk ondergraven. Gaat het woord - waarmee we pogen te schermen - zelfs tegen ons te getuigen. De betoonde principiële ver draagzaamheid in de Thoolse raad noteerden we als een winstpunt. Ook t.en aanzien van niet principiële zaken. Dit winstpunt maakte het tot een goede raadsvergadering aan de vooravond van kerst 1972. Een kerst, die ieder ook weer persoonlijk zo kan beleven, dat het hem of haar winst brengt. De Thoolse gemeenteraad heeft het voorstel van b en w inzake het gebruik dorpshuizen zo gejwijz'igd dat deze gemeentelijke verenigingsgebouwen op zaterdagavond tot kwart voor twaalf in plaats van tot twaalf uur open z^jn. Gebruik op zondag is alleen na voorafgaande toestemming van b en w mogelijk. Op andere dagen moet het gebouw om 1 uur ontruimd zjjn, tenzij b en w ontheffing hebben verleend. Het SGP-raadslid J.I. Hollebrands had in eerste instantie een voorstel ingediend om de dorpshuizen op zaterdagavond al om elf uur te ont ruimen in plaats van twaalf uur met het oog op de zondagsrust, zowel uit gods dienstig oogpunt als in verband met het lawaai. „Er is altijd rumoer van startende auto's en luide stemmen die tot veel onrust kunnen leiden. Er is wel een formeel tijdstip van sluiting, maar er wordt allicht een kwartiertje aan vast geknoopt. Zo ook bij de sluiting van de café's", aldus de SGP-woordvoerder. Burgemeester J.E. van Boeijen vond elf uur sluiten op zaterdagavond wel wat aan de vroege kant. „Waarom de café's wel tot kwart voor twaalf open en de dorpshuizen niet?", vroeg de raads voorzitter zich af. De raad zag het verschil ook niet en stelde met algemene stemmen het sluitingsuur voor de dorpshuizen op zaterdagavond om kwart voor twaalf. Ook de SGP kon zich hiermee verenigen. gesteld het ambtsgebed te willen handhaven. Wij zijn mede daarom gekozen en wensen thans geen ander standpunt in te nemen. De heer Geuze kon bovendien meedelen, dat het KVP lid, mevrouw J.M.Deurloo van Broekhoven en de A.R.P.er W.C. van Kempen zich bij dit standpunt hadden aangesloten. Met op de achtergrond een hartstochtelijk beroep van raadslid LJ.Koopman (s.g.p.) om in deze principiële zaak ook als eenheid op te treden, kwamen uit de behandeling van het Reglement van Orde voor de Thoolse raad toch twee blokken naar voren. Aan de ene kant de meerderheid van de WD en de P.v.d.A. om geen formulegebed te doen uitspreken door de raadsvoorzitter, maar gelegenheid geven tot stil gebed zowel onmiddeliyk na opening als voor de sluiting van elke raadsvergadering. Aan de andere kant de confessionele raadsfracties, die het tot dusver in de gemeente Tholen gebezigde ambtsgebed wensten te handhaven. De discussie mondde uit in een stemming,waarbij invoering (in dit geval in feite handhaving) van het ambtsgebed met 10 tegen 6 de meérderheid kreeg. Voor dat ambtsgebed stemden de 5 SGPers, de 2. C.H.Uers, de K.V.P.er, de A.R.P.er en de Behoud V(M kernvrijheid (VVD) wethouder AJ.Scherpenisse. De heer L.J. Koopman (s.g.p.) was verwonderd over de door dhr. Van Engelen genoemde vrijheid.Ieder heeft kunnen lezen, dat met name de V.V.D. het eigenene van de zeven woonkernen zoveel mogelijk wenste te handhaven. In vijf van de 7 woonkernen werd een raadsvergadering met abtsgebed geopend. Waarom dan nu niet in goede trouw die zo grote meerderheid te volgen.Ik betreur het dat we vanavond komen te staan met een rechtse en een linkse groepering. Het is toch een voorrecht dat we deze zaak voor de gemeente mogen doen. En dit voorrecht is niet van ons. Menige woordvoerder heeft de voorzitter toegevoegd: Ik hoop dat de Heere u kracht geeft om het werk te doen. Ik wil een hartstochtelijk beroep doen op de raad, zoals vorig maal wethouder Moerland dat bij een ander onderwerp deed, om het op Tholen te laten zoals het was. We stoten toch niemand door dit ambtsgebed. Het is door vorige sprekers erkend. Laten we dan ook niet vergeten,wat in de bijbel staat: Zonder M" kunt gij niets doen. Daarvan zijn we ons toch allen bewust. Het verheugde me, dat iedereen de eed wenste af te leggen bij de installatie als Op de vergadering van dinsdag voor kerst- waar wethouder C.J.Moerland door ziekte verhinderd was - kreeg de raad het ontwerp reglement van orde voor de vergaderingen fan de raad ter vaststelling voorgelegd. Artikel 6 van dit reglement bracht de meeste stof voor discussie. Een principiële zaak. In de tweede alinea van dit artikel onder punt 1 staat: „Daarbij spreekt deze (dat is de voorzitter-red) bij afzonderlijk raads besluit vast te stellen gebd uit. „Zie voor de tekst van het ambtsgebed ook elders in dit nummer. Als eerste van de raadsfracties, die daarover een mening formuleerd, kwam de woordvoerster van de VVD, mevrouw M.J.lRenes - van Geer aan het woord.Zij benadrukte vooraf, dat haar betoog als erm ^bedoeld opgevat diende te worden. Ten aanzien van de invoering, c.q. handhaving van het ambtsgebed vroeg ze zich echter af,waarom dat ambts- gebed dan wel ontbreekt in de vergadering van b en w en in dé com missievergaderingen. Waarom moet het persé gebeuren in een openbare raadsvergadering. Is dat omdat daarbij de pers aanwezig is of omdat er publiek is?Dat kan toch geen rederf zijn voor een ambtsgebed.Dit maakt op mij geen prettige indruk en het is voor mij evenmin een prettige gedachte. Voor mijn gevoel moet het bidden van binnen uit gebeuren en wanneer men daaraan behoefte heeft om te bidden om een zegen voor een goede vergadering, voor goede besluiten, kan men dat thuis doen. Heel persoonlijk en daardoor meer overtuigend.Niet in het openbaar en dan nog een formulier reeds zoveel gedokterd is opdat er niemand door gestoten wordt.-De VVD zal er zeker ook mee instemmen stilte in acht te nemen voor een stil gebed Een laatste bezwaar is dat er nooit wordt gedankt na een raads vergadering, vond mevrouw Renes in haar eerste betoog. erkennen.Dit houdt ook de erkenning in van Zijn souvereiniteit, macht en welbehagen en met die erkenning richten we onze gebeden tot Hem Nu is er opgemerkt, dat het een dwanggebed zóu zijn. Waarom? In deze raad worden telkens beslissingen genomen met de meerderheid van stemmen, is er ook telkens een meerder- of een minderheid. Vinden we daarom ook alle besluiten afgedwongen?Men moet het ook niet zien, dat de voorzitter bidt bij het ambtsgebed,maar de Raad bidt, als eenheid, niet persoonlijk. Waarom dan geen gebed bij commissie vergaderingen, zo werd gestel. Dat mag ook, maar is wel iets anders. De commissies zijn afgeleid van de Raad die de zegen over haar werk, dus ook over dat van de commissie heeft ingeroepen. Als onderdeel van de raad dus, zo vond dhr. Hollebrands. Ir M.A.Geuze zei over dit onderwerp als woordvoerder van de C.H.U. heel kort te kunnen zijn. In het C.H.U. ver kiezingsprogramma was onder meer Aangemoedigd door de toenemende belangstelling voor een opleiding tot modinette in andere delen van ons land heeft de Directie van N.V.Mayfair Herenkledingfabriek te St. Maartensdijk besloten ook tot een dergelijke kostenloze opleiding over te gaan. Tijdens deze leerperiode wordt bovendien aan de deelneemsters loon uitbetaalt. Een netto maandinkomenvan ca. ƒ260,- indien men per week slechts 5 middagen of ochtenden werkt, is haalbaar. Deelname aan dezeopleiding is in elk opzicht aantrekkelijk: u verhoogt Uw inkomen, U breekt met de dagelijkse sleur van de huishoudelijke werkzaamheden en U maakt prettig contact met andere mensen. Bij voldoende belangstelling zal ook een crèche voor de kinderen worden opgericht. Persoonlijke of telefonische inlichtingen verstrekt U gaarne de Heer A.J. Dernee tel. 01666-511 en 599.: Advertentie IM raadslid en daarbij heeft gezegd:Zo waarlijk helpe mij God almachtig. Jongens, laten we er alsjeblieft niet aan tornen", zo besloot raadslid Koopman in wat bewogen bewoordingen. De heer Van Engelen vond, dat er toch wel verschil is in besluitvorming. Beslissing voor een ambtsgebed is heel iets anders dan 'n besluit over 'n meer zakelijke aangelegenheid.^ Z^als dhr. Hollebrands dat poogt voor testellen is het niet te vereenzelvigen, meende de heer Van Englen. M'n grote bezwaar in deze blijft het op commando te moeten bidden. Ik had het grote genoegen enige tijd raadsvoorzitter te mogen zijn. In Oud-Vossemeer was geen ambtsgebed. Als ik dat had moeten doen, dus gedwongen, dan zou het mij een minder groot genoegen zijn geweest. Mevr. Renes Ach, er valt eigenlijk Haar fractiegenoot de heer A.M. van Engelen verklaarde er geen behoefte aan te hebben om over dit punt een groot principieel debat op te zetten. Niemand van ons in deze raad zal zich tegen bidden in het algemeen willen Verzetten ook onze fractie niet. En ik evenmin. We moeten blij zijn dat deze vrijheid er voor alles is,dat er in ons land godsdienstvrijheid is.Dat ieder voor zijn geloofsovertuiging mag uitkomen. Maar ook bidden dient met overtuiging te gebeuren. Dat kan met ook doen in eigen woning. Mijn bezwaar als goed liberaal is echter in deze ook het móeten doen.En het is niet allen dat we het moeten doen, maar er wordt dan ook nog voorgeschreven hoe we het moeten doen.Ik kan maar moeilijk begrijpen dat er iemand gesticht wordt door een gebed op commando. Daarom zou ik ook geen formule gebed willen invoeren, maar gelegenheid geven tot stilte. De P.v.d.A. woordvoerder L.Kloet verklaarde het in hoofdzaak eens te zijn met vorige sprekers. Vandaar ook dat zijn fractie wil voorstellen om inplaats van het ambtsgebed direct na opening van de raadsvergadering en voor de sluiting gelegenheid te geven tot stil gebed. Ook voor hem is het aan vechtbaar aan te komen met een for mulegebed. Dhr. J.I.Hollebrands (woordvoerdei van de S.G.P.fractie) verklaarde na het aanhoren van de verschillende meningen, dat zijn fractie duidelijk voor het ambtsgebed is. De overheid is Gods dienaresse, dient Gods souvereiniteit over alles te In de Thoolse raadsvergadering van dinsdagavond bleek, dat de b.l.o. school „De Toetssteen" te Sint-Maatensdijk niet in aanmerking kon komen voor gelden, nodig voor de aankoop van een stencilmachine. Het aantal leerlingen van die school is niet voldoende om het de inspecteur mogelijk te maken daarvoor toestemming te geven en als de inspecteur dat niet kan, is het ook een gemeentebestuur niet mogelijk daartoe gelden te voteren. De school zou er nochtans zeer mee gebaat zijn, omdat daarop veel kan gebeuren, wat voor de leerlingen la minute gewenst is. Particulier initiatief? Wijs dat nu niet helemaal af, vond de voorzitter van de Thoolse raad, want via dat is er ook vaak meer betrokkenheid. Er is geen twijfel aan een meeleven van onze streek met de b.l.o. school. Maar we laten het bestaan daarvan toch gewoonlijk afhangen van de gemeentelijke en rijksbedragen. Zeker, ook daaraan helpen we ons steentje bijdragen. Maar gaan we hier toch iets aan doen? Als particulieren. Als een extra kerstgave. De redactie van uw streekblad wil graag bemiddelen. Beginnen met een gewenste machine te leveren tegen inkoopsprijs. Vervolgens niet direct vragen om gelden van de lezers, want dan is er kans dat gewenste bedrag wordt overschreden om maar direct optimistisch te zijn. En op dit ogenblik is er meer dan het gevraagde apparaat niet direct nodig. Wie mee wil doen, moet zich voorlopig maar beperken tot een toezegging te doen van het bedrag dat hij hiervoor beschikbaar wil stellen. Men Kan naartoe de redactie bellen (tel. 101665-375) en aan de hand van de toezeggingen volgt er een onmiddelijk stop als het gestelde doel is bereikt. Doen we het? Als onze eigen kerstaktie. Zonder te kort te doen aan al het andere wat u zich had voorgenomen te doen. Belt u dan maar 01665-375. Naam en adres en bedrag. Bedankt. Op initiatief van ir. M.A. Geuze (CHU) hebben alle raadsfracties b en w van Tholen gevraagd of het college wil overwegen en nagaan of de overmatig toenemende rattenplaag in het eiland, in samenwerking met het Waterschap Tholen, nog deze wintei; bestreden kan worden. Het KVP-raadslid J.M. Deurloo-van Broekhoven is opnieuw terug gekomen op het afwijzen van de aanschaf van verwarmingsbakjes voor de c.v. in de o.l.s. in Scherpenisse. Zij wil nu weten hoe het advies van de schoolarts hierbij luidde. De liberale raadsleden M.J. Renes-van Geer en A.M. van Engelen hebben schriftelijk aan het Thoolse college van b en w gevraagd of zij zo spoedig mogelijk hun medewerking willen verlenen aan de afbouw van de volière in Oud-Vossemeer. „Deze volière kan pas „bevolkt" worden wanneer het nachthok in goede staat wordt gebracht. Diverse 65+ers hebben reeds toegezegd de verzorging van de vogels voor de volière op zich te willen nemen, terwijl verschillende vogelliefhebbers vogels voorde volière willen afstaan", aldus de twee VVD-vertegenwoordigers in de Thoolse gemeenteraad. niet aan te tornen. Een kwestie van koppen tellen, hoe vreemd dat ook in dit geval moge aandoen, maar het is niet anders. Ik zie overigens in de eedaflegging wel iets anders dan in het gedwongen uitspreken van het ambts gebed. De eedaflegging is niet ver plicht, dus een persoonlijke vrijheid. Wij geloven allemaal in God, maar daarmee willen we nog niet allemaal een ander dwingen tot het uitspreken van een ambtsgebed. Dhr. Kloet: Ik sluit de mogelijkheid niet uit door voor te stellen om stil te zijn na opening en voor sluiting. Dhr. Koopman tot mevrouw Renes: Uzegt nu wel, dat de koppen geteld zijn, maar in de provinciale staten week ir. Landheer toch ook af van de mening van zijn fractie. Dat kan hier ook. als de De heer P. van Schetsen (P.v.d.A)Het is duidelijk, dat VVD en P.v.d.A. van mening zijn dat via een formuliergebed de eerbied eerder wordt aangetast dan bevorderd. Wanneer we in deze discussie te ver gaan en er zelfs con sumpties bij betrekken, dan blijkt hieruit reeds de vervlakking. Waarom niet ieder persoonlijk de gelegenheid geven tot gebed. Dat lijkt mij meer serieus te zijn. De heer Hollebrands: Juist dat per soonlijke kan thuis gebeuren, het gaat hier niet om het persoonlijke element, maar om de raad als eenheid, als publiekcollege. Het is een gebed van de raad, een erkenning van God. Ir. Geuze: Ik ben nu ook niet zo gelukkig met allerlei vergelijkingen, die we thans horen. Het gaat voor ieder om een persoonlijke keuze volens het geweten. Laten we elkaar kunnen verdragen, begrip hebben voor elkanders moeilijkheden, begrip ook voor andersdenkenden. Als meerderheid ook de belangen van de minderheid willen zien en minderheid de overtuiging van meerderheid. De voorzitter merkte op in deze geen stemrecht te hebben, wat niet betekende dat hij zijn oordeelhierover willen geven. Hij wees er op, hoe de meerderheid van het college van b en w voor een mogelijkheid was tot stil gebed, zoals ook door dhr. Kloet is voorgesteld. Toen de commissie ad hoe het ontwerp besprak bleek daar de meerderheid voor een ambtsgebed te zijn. Dat was voor b en w aanleiding om met het voorstel te komen het ambtsgebed in te voeren, c.q. te handhaven. „Persoonlijk wil ik er wel aan toevoegen daar helemaal geen bezwaar tegen te hebben. Ik wil niet de indruk wekken daarop tegen te zijn. Ik voel het ook niet als een dwang'.Wethouder A.J. Scherpenisse (V.V.D) gaf daarna een verklaring van zijn standpunt. „De voorzitter heeft al gememoreerd hoe aanvankelijk de meerderheid van b en w hierover dacht en hoe de commissie ad hoe dit on derdeel benaderde. Persoonlijk zou ik aan een stil gebed de voorkeur geven, maar ik wil me bij de meerderheid aansluiten en dat betekent da"t ik mijn stem zal geven aan de invoering van het ambtsgebed". De heer Kloet verklaarde stemming op prijs te stellen. Uit die stemming bleek, dat 10 voor het ambtsgebed waren en 6 voor een stil gebed. De voorstanders waren confessionele groeperingen en VVDer A.J.Scherpenisse. Het andere stnaipunt lag bij de P.v.d.A. en de VVDer mevr. Renes en dhr. Van Engelen. Het kerstnummer met extra bijlage In Thoolse raad principieel verdraagzaam. Dorpshuissluiting Nodige rattenbestryding. Jan Overeenkam in Kerst- stemming en wat vorige week bleef overstaan. De prijswinnaars van de sin- terkiaaspuzzei. Kerkgebouw Geref. Gem. in gebruik. Thoolse begroting 1972 in het eerste kwartaal. De historie van de streek. De gladiolenprijzen. Prijzendebat by de Zeebaars. Stemmen van lezers. De redactie en alle medewerkers van de Eendrachtbode wensen alle lezers goede kerstdagen. Samenlezing van de Een drachtbode is geiyk aan één keuken voor twee gezinnen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Meer dan dat, u had volkomen gelijk, toen u, zoals een Rotterdamse abonnee vorige week vrijdag- reageerde met de opmerking over het vorige nummer „zo'n krant krijgen we hier gratis". Het enige wat u van ons moet aannemen, is dat het niet anders kon. De drukkerij zat vol om nog extra pagina's te maken. Overigens hadden wij zelf zes, inplaats van de afgedrukte 2 pagina's tekst gefabriceerd. Ten aanzien van onze krant hebben we altijd nog volledige opening van zaken tegenover onze lezers gegeven en dat doen we ook nu. U had ten aanzien van vorige week gelijk, dat er on voldoende tekst in dat nummer stond. We kunnen evenmin van u vergen, dat u zich nog herinnert, hoe we in juli (vanwege de vele herin- delingscopie 14 pagina's maakten, waarvan 10 tekst en maar 4 ad vertenties. Toch was het niet onze bedoeling u vorige week zo tekort te doen. Daarom gaan we u in dit en in het volgend nummer nog wat compenseren, zodat de Een drachtbode gemiddeld toch een rijke variatie heeft aan streeknieuws, ook in het zo dichtbije nieuwe jaar. Het oudejaarsnummer, zeer om vangrijk, verschijnt normaal of donderdag (30 december) Donderdag 16 december 's middags .tussen half vier en half zes werd door de Thoolse afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een matinee gehouden in de bovenzaal van hotel Zeeland. Er was een schat aan materiaal bijeengebracht door verschillende leden waardoor men een overzicht kreeg van de rijke historie en de mooie cultures die Tholen heeft gekend o.a. mossel- en oestercultuur. Bij de entree mocht iedere bezoekstei een corsage uitzoeken. Er waren vijl corsages bij van een speciale kleur. De vijf dames die zo'n kleur hadden werden voor een keer tot alternatief bestuur gebombardeerd. Zij zullen in het nieuwe jaar een avond verzorgen. De dames zijn: Mevr. Jonker-de Korte, mevr. Tichem-Geluk, mevr. v.d. Peyl, mevr. Deurloo Goorden, mevr. Nieuwenhuis Visser. Rond 4 uur kwam mej. M. Blaas gekleed in origineel Thools costuum de zaal binnen; zij werd met een hartelijk applaus ontvangen. Door een gedeelte van de cabaretgroep werd een lied gezongen op de wijs van Farce Majeur, dat bijzonder in de smaak viel. Men kan terugzien op een zeer geslaagde middag, die bij alle aan wezigen erg in de smaak is gevallen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1