Plaatselijk nieuws Tërhorst Bus m 11 y Opbrengst Deken-Actie HET VERMOLMDE VOETSTUK THOLEN OUD-VOSSEMEER SINT-ANNALAND £3 STAVEN ISSE SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND Stemmen van lezers 2 DECEMBER 1971 Attraktie voor de jeugd Geslaagd Het 29e bedankje Modetip van St. Nicolaas Men style Huizen bewoond Oostvest 20 onbewoonbaar Notabelen Zendingswerk Volop resultaat Opbrengsten Bevorderd Zangavond Hersenschudding Tafeltennis Nieuwe kerkvoogd Oogstcollecte Auto in brand Geen kampioen Pak even uw zakboekje Veehouderijavond Bejaardenmiddag Informatie over de Portugese koloniën Zoekt u een WINTERJAS dan naar Loop der bevolking over de maand oktober 1971 Geboorte Cornelia dv Cornelis J. Hameeteman en van Maatje C. van der Sluijs.Huibrecht Frans zv jan B. Leunis en van Maartje W. de Kwaasteniet.Said dv Mimoune A. Boudou en van Telayatmas Mimoune Jelladi Overlijden Dina Hendrika Vroegop, geb. 7 februari 1901, wed. van J. M. Verkamman. Maatje Bout, geb. 16 januari 1894, echg. van E. v.d. Heuvel Heuvel Vertrokken Jan Sanderse (2 pers.) naar Vriezenveen Antoon C. Gorlee (2 pers.) naar Halsteren Simon J. Beukelaar (2 pers.) naar Bergen op Zoom Adolf M. Dinkelberg (2 pers.) naar Bergen op ZoorruAntonie van Harten (4 pers.) naar Dinxperlo. Wilhelmina J. M. Stuart naar Amsterdam Jeroen E. Mokkenstorm naar Leiden. Vestigingen Jacobus A. Bruring van Bergen op Zoom Sjabbe van Silfhout .van Brummen.Richard H. de Bats (3 pers.) van Bergen op Zocm.Adriana Geers van Bergen op Zoom. Hendrik M. Koevoet (4 pers.) van Arnhem .Gerarda J. van den Berge van Vlissingen Catharina A. Schot-v. d. Male van Bergen op Zoom.Wouterus J. Molenaar (2 pers.) van Bergen op Zoom .Gerard Polderman (2 pers.) van Bergen op Zoom.Marinus A. Bijl van Ridderkerk Paulina L. Bogert-van Thillo van Ossendrecht. Adri Moeliker van Bruinisse. Johanna E. Ganter-Ceelen van Rotterdam •Elisabeth Roggeband- de Graaf van Maarsen Verhuizingen binnen de gemeente Abraham J. Roggeband van Vossemeersepoort 32 naar Henegouwenplantsoen 10 Adriana lobse van Sint-Maartensdijk naar Abr. Crijnssenstraat 31.Hendrik Quaak van Kon. Julianastraat 38 naar van Glymesstraat 11 Janna Quaak-Jansens van Scherpenisse naar van Glymesstraat 11 Jacob J. Schot van M. van Gelrestraat 52 naar van Henegouwenplantsoen 4 Bronno Schut van Oud-Vossemeer naar Gemaalweg Johannis D. Bogért van Bosstraat 7 naar Visstraat 32 Pieter M. Plantsoen van Hertenkamp 16 naar Abr. Crijnssenstraat 4 Jacobus van Westen (3 pers.) van Verbrandestraat 27 naar Abr. Crijnssenstraat 10 Hubrecht M. Moeliker (4 pers.) van Ter Vate 6 naar Abr. Crijnssenstraat 8 Leendert W. v. d. Male (6 pers.) van Louisestraat 9 naar D. v. Orlienstraat 1 Frederikus J. A. Verbon (2 pers.) van J. v. Bloistraat 26 naar D. v. Orlienstraat 5 Cornelis L. ;van Iwaarden (3 pers.) van Oudelandsestraat 1 naar Abr. Crijnssenstraat Leendert Rozenmond (2 pers.) van Hoogstraat 42 naar Abr. Crijnssenstraa't67 Huwelijk Hendrik Quaak, geb. 1 juli 1950 en Janna Jansens, geb. 30 september 1951 In het kader van de winkelaktie organiseert de afdeling Veilig Verkeer zaterdagmiddag vanaf 2.15 uur een kin- derverkeersfïlm in het veilinggebouw. Naast een paar speciaal voor de jeugd aangepaste leerzame verkeersfilm, wordt ook wat vrolijk celluloid gebracht met o.a. de Dikke en de Dunne. Bovendien krijgt ieder kind, die deze middag gratis kan bijwonen nog een attraktie toe. Dat wordt druk in de veiling zaterdagmiddag. Mevr. J.Toutenhoofd-Hasman is geslaagd voor het examen voet- en schoenkundig pedicure van de stichting vakopleiding en vakexamens voor de detailhandel in schoenen te Rotterdam. Ds. J. Vroegindeweij heeft bedankt voor het beroep dat de Nederlands Her vormde Gemeente op hem had uitgebracht. Dit is de 29ste predikant die voor een beroep bedankt. De gemeente was in september al drie jaar vacant. Loop der bevolking over de maand oktober 1971 Geboorte johannis Hendrik zv Cornelis L. Vroegop en van Janna A. Dijkema* Ja nemiek dv Johannis L. van Gorsel en van Marian K. de Oude Huberta Necltje dv Dingenus Lindhout en van Jacomina G. Troost Engelbertus Johannes Anthonius zv Engelbertus M. Mees en van Maria C. Westdijk Huwelijk GiorgoW. Bargellesi, geb. 25 april 1948 en: Christina M. Imandt geb. 30i november 1951 Antonius A. M. Aarts, geb. 27 april 1945 en: Helena A. van de Watering, geb. 8 jan. 1947. Overlijden Jacoba van Gorsel, geb. 10 april 1908 Vertrokken Anna B. van Tilbeurgh naar Bergen op Zoom.Maria C. Quist naar Breda.Karel J. Moerland (6 pers.) naar Halsteren. Barendina P. van Bruinessen naar Bergen op Zoom. Helena C. A. Aarts van Watering naar Halsteren. Johanna J. de Wilde-Bruijnzeel naar ,s- Gravenhage- Vestigingen Luis Nogueira van De Lier Verhuizingen binnen de gemeente Bronno Schut van Veerstraat 66 naar Tholen Loop der bevolking over de maand oktober 1971. Geboorte Mercedes Estella Silvana Chantal dv Dingenus Hage en van Neeltje J. Heijboer. Johannes Jacob zv Johannes J. Elenbaas en van Cornelia L. Bolier. Jacob Johannis zv Izak P. Goedegebuure en van Jannetje J. Hage Cathalip Elisabeth Pieternella dv Pieter den Engelsman en van Jacomina E. de Jager„Matthijs Anthonie zv Anthome A. VAN Luijk en van Cornelia Goedegebuure Huwelijk Cent van Dijke, geb. 30 oktober 1947 en: Aberdina I. Dekker, geb. 27 november 1951 Overleden iLena Gunter, geb. 22 mei 1909 sechtgenote van D.A. Hartog. David iRidderhof, geb. 10 mei 1888, wedn. /an E. Dekker Vertrokken Janna J. Sandee naar Kenija. Apolonia Goedegebuure naar Utrecht Vestigingen Jean P. A. de Wilde van Rijswijk Z.H. Jeanette C. de Wilde van ,s-Gravenhage Hendrikus M. Pruijn (3 pers.) van RotterdamHeiltje de Frel van Dinteloord Verhuizingen binnen de gemeente Cent van Dijke van Hoenderweg 29 naar Tonhuisstraat 1 Aberdina I. van Dijke-Dttkker van Tuinstraat 40 naar Tonhuisstraat 1 Loop der bevolking over de maand oktober 1971. Geboorte Adriana dv Marinus J. Smits en van Neeltje de Rijke Overlijden Krina Cornelia Evertse, geb. 21 juni 1881 wed. van L. Lemson. Philippus Hubrecht Westdorp, geb. 11 december 1967 Vestigingen Anna J. Stouten-van ,t Veer van Goes Andreas A. Vriens van Bergen op Zoom Anna F. I. van Haaften-Koks van Bergen op Zoom Verhuizingen binnen de gemeente Marinus A. Stouten (2 pers.) van Molenpad 6 naar Pr. Irenestraat 8 Pieter Potappel (6 pers.) van Stoofdijk 59 naar Schoolstraat 20 Leendert P. van Haaften van Stoofdijk 33 naar Schoolstraat 12 Loop der bevolking over de maand oktober 1971 Geboorte Izaak Willem zv Jan P. Dorst en van DinaJ. Kloet.Johan Adriaan zv Jacobus Pot en van Geertruida B. de Viet. Henderkien dv Jan Haandrikman en van Geessien Dokter. Johanna Adriana dv Pieter van Haaften en van Cornelia E. den Engelsman. Vertrokken Gabriël Heijboer (3 pers.) naar Middelburg. Johanna M. Quaak naar Goes. Willem M. van den Heuvel naar Leusden. Martinus H. Heijsteeg naar Amstelveen.Arie M. de Viet naar Breda Vestigingen Anthonia Bijl-Rottier van BorseleJohan P. de Man (4 pers.) van Rotterdam. Adriana H. Moerland van Kapelle.John Soetken van Bergen op Zoom Verhuizingen binnen de gemeente Thomas C. Benou (2 pers.) van Paralellelweg 15 naar Parallelweg 2 Adriana Jobse van Oostvest 37 naar Tholen.Willem J. Potappel (3 pers.) van Scherpenisse naar Molendijk 26 Ga voor modieuze shawls, handschoenen, vesten, pullovers eens kijken naar de uitgebreide sortering bij advertentie IM Gebr. v.d. Berg N.V. uit Bergen op Zoom heeft de eerste van een serie nieuwe huizen in de bloemenwijk opgeleverd. Deze gereed gekomen woningen staan aan de Anjerstraat. De bewoners hopen dat er spoedig met de herbestrating kan worden begonnen. De Thoolse gemeenteraad ging akkoord met het voorstel van b en w om het perceel Oostvest 20 onbewoonbaar te verklaren. De heer L.J. Koopman (s.g.p.) informeerde of aan de eigenaar van dit perceel ook al was gevraagd of hij 't wilde verkopen. Wethouder C.J. Moerland antwoordde dat dit nog niet het geval is geweest. De heer Koopman informeerde of het de bedoeling is. dat het bijvoorbeeld nog als pakhuis kan worden gebruikt, maar de wethouder van volkshuisvesting verklaarde, dat er niks in mag komen bij onbewoonbaar verklaring. Ir. M.A. Geuze(c.h.u.) vroeg of de huidige bewoonster gesteld is door aanbiedingen van een andere huisvesting, waarop de voorzitter bevestigd antwoordde. De heren H.Duine en J.C. Klaase zijn als notabelen van de Nederlandse Hervormde Gemeente herkozen. Loop der bevolking over de maand oktober 1971 Geboorte Maria Pieternella dv Jacobus van Moolenbroek en van Maatje de Visser De in de Geref. Gemeente gehouden zendingsavond heeft ƒ490,- opgeleverd inclusief/100,- voor het vliegtuigje van Ds. Kuijt. Met succes is zaterdag de winkelweek afgesloten, waarbij de hoofdprijs terecht kwam bij de heer C.v.d.Werf, bestaande uit een slaapkamer ameubelement. De tweede prijs, een gouden dameshorloge was voor mevr. v.d.Werf-Gunter, de derde prijs een herenrijwiel voor dhr. D. Hage en de 4e prijs een stereo platenspeler voor Elza van Haaften. De eerste kinderprijs ging naar de familie P.Poot en bestond uit een casette recorder. Er waren nog talrijke andere prijzen. De belangstelling voor deze winkelweek aktie was enorm, getuige ook het feit dat de omzet twintig mille hoger lag dan vorig jaar, zodat voor de ambulance inventaris een bedrag kan gereserveerd worden van 1079,- Voor de kleinste woonkern in de streek is dat een beste beurt. De verkoop van kinderpostzegels heeft op de o.l.s. 676,00 opgebracht en op de chr. school 317,50 De oogstcollecte op dankdag in de Ned. Herv. Gemeente heeft totaal 3992,47 opgebracht, waarvan 3055,42 voor de kerkvoogdij en 937,05 voor de diaconie. In de Geref. Gemeente bracht de oogstcollecte op dankdag/ 3081,00 op, verdeeld over de kerkvoogdij met 2011.57 en de diaconie met 1069,43 Onze dorpsgenoot Kees van As is bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bevorderd tot ambtenaar eerste klas. Overlijden Cornelis Leendert Tholenaar, geb. 11 januari 1889 echtgenoot van P. C. i Kleppe Laurens de Graaf geb. 3 juni 1901 echtgenoot van H. Hageman Vestigingen Laura H. Hardon echtgen. van Groen, van Rotterdam Verhuizingen binnen de gemeente Janna Quaak-Jansens van Bakkerstraat 8 naar Tholen Willem J. Potappel van Lenteplein 7 naar Sint Maartensdijk Adriaan C. van der Werf van Ooststraat 10 naar Poortvliet.Adriana D. Pleune-Hage van Hoge Markt 18 naar Hoge Markt 16 Er was grote belangstelling voor ae in ae Geref. Gemeente gehouden zangavond, georganiseerd door de zangvereniging ,,De Lofstem" en met medewerking van „Cresendo" uit Tholen. Ds. C.Hegeman opende de bijeenkomst met Schrift lezing en gebed, waarna gezamelijk ps 119 3 en 17 werd gezongen. Dit werd gevolgd door het optreden van ,,De Lofstem" en daarna door „Cresendo". De koren zongen vervolgens gezamelijk ps. 21 en ps. 98. Ouderling M.C. Bolier sprak het slotwoord en ging voor in dankzegging. De gehouden collecte bracht ƒ176,-op. In verband met het 40 jarig bestaan van de zangver. „Cresendo" in Tholen, zal „Lofstem" op 17 december haar medewerking verlenen, evenals de zangvereniging „Soli deo Gloria" uit Dirksland. Het zoontje van dhr. J.Vroegop Dzn kwam op de weg naar school met zijn fiets tegen een stoeprand. Na de val werd hij bij de familie Opree bin nengedragen en constateerde de dokter een lichte hersenschudding. Vërvoer naar huis was 's avonds toch weer mogelijk. Loop der bevolking over de maand oktober 1971 Huwelijk Adriaan C. van der Werf, geb. 17 juni 1950 met Martina J. Ligtendag. geb. 16 september 1951 Overlijden Pieter Onderwater, geb. 19 februari 1898 Verhuizingen binnen de gemeente Arie C. Bolier (2 pers.) vanStrijensepad naar Dcestraat 15 Adriaan C. van der Werf van Scherpenisse naar Langestraat 27 De tafeltennisvereniging Veritas heeft zaterdagavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen Velocitas uit Oud- Vossemeer gespeeld. Veritas won met 12 - 4. De resultaten luiden als volgt: M. Geuze - K. Drooger 12 J. Murre - K. Pipping 20 M. Geuze - G. Vis 20 J. Murre - R. van Gorsel 20 M. Geuze- K. Pipping 20 J. Murre - K. Droogers 12 M. Geuze - R. van Gorsel 21 J. Murre - G. Vis 2—1 H. Goudzwaard - G. Vis 20 J. Krijger - R. van Gorsel 21 H. Goudzwaard - K. Pipping 20 J. Krijger - K. K. Droogers 1—2 H. Goudzwaard - R. van Gorsel 20 J. Krijger - G. Vis 20 H. Goudzwaard - K. Droogers 21 J. Krijger - K. Pipping 21 Na ongeveer 25 jaar zijn functie te hebben uitgeoefend heeft kerkvoogd Burgers wegens gezondsheidredenen voor dit ambt in de Nederlands Her vormde Gemeente bedankt. Notabel M.J. Geuze /is als opvolger benoemd De heer M.W. Heijboer werd als notabel herkozen, terwijl voor de vacatures M.J.Geuze, wijlen M.W.Deurloo en wijlen M.C.Geuze niemand de volstrekte meerderheid haalde. Daarom was er een her stemming nodig tussen de heren J.Kik J.Polderman, S.W.Quist, M.C.v.- d.Graaf. M.Mol en J. van Oudenaarde. Daarbij werden de twee eersten gekozen. Afgelopen dinsdag vond de twee herstemming plaats voor de derde te kiezen notabel. Dit ging tussen de heren Mol en V.d.Graaf, waarbij M. v.d.Graaf gekozen werd.Diaken M.J. de Groen werd bij enkele kandidaatstelling herkozen en nam zijn herbenoeming aan. Volgende week dinsdag zijn er weer kerkelijke verkiezingen. 's Morgens en 's avonds is voor de lid maten gelegenheid om twee ouderlinger te herkiezen. Voor de heer C.P.Bijl (niet herkiesbaar) zijn M.C.v.d. Graaf en J.J.Polderman kandidaat, voor de vacature Overbeeke (niet herkiesbaar) J.Kik en S.W.Quist. De oogstcollecte in de N.H.Gemeente heeft op dankdag 5713,66 opgebracht. Met nagiften is het totaal nu uitgegroeid tot 6684,93, waarvan 4870,23 voor de kerkvoogdij en 1840,70 voor de diaconie. De oogstcollecte is 18,27 meer dan vorig jaar. Daarbij kwam er dit jaar alleen aan 'VHje .giften voor de kerkrestauratie al 37.000,00 binnen, zodat er niet tevergeefs een beroep op de kerkgangers is gedaan tot herstel van de kerkgebouw. Toen zaterdag de sirene het brand weerkorps alarmeerde bleek een auto van de heer Van der Meijl aan de zeedijk in brand te zijn geraakt. He blussingswerk leverde niet veel Vanwege de geringe opkomst voor de mosselrit van de M.A.C. heeftt men vrijdagavond in hotel de Druiventros geen kampioen kunnen aanwijzen. Dit gebeurt nu op de jaarvergadering. De laatste rit werd vrijdag avond gewonnen door P.K. Stouten met slecnts 4 strafpunten. S. Everaars volgde goed met 11 straf punten, maar Sjaak Reijngoudt had op de derde plaats al 56 strafpunten. Vierde was A. de Raat met 78, vijfde J.J. van Iwaarden uit Zierikzee met 81 en zesde M. van Nieuwenhuijzen uit De Heen met 166 strafpunten. Oud-Vossemeer: vr. 10 dec. Gemeente-avond N.H. Gemeente 18 febr. Uitvoering NVV, café Vroegop, 8 r Sint Maartensdijk Za 11 dec ZVU Haestinge Brainbox Bergen op Zoom Luxor do en vr 8 u, za 6.45 en 9 u Reeperbahn 's nachts om half één 14j. zo 2 uur Hercules tegen Odysseus a.l. Zo 4 en 6.45 ma en di 68 u Wij zijn de Lt. 18 j. Bergen op Zoom: Roxy do en vr 8 u, za 6.45 en 9 u, zo moeilijkheden op, maar van de autc bleef niet zo veel goeds over. Vanavond om half acht wordt er in café de Tol voor de leden van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting van de ZLM een veehouderavond gehouden. Zoals gebruikelijk zullen de prijzen van de Thoolse Dagen uitgereikt worden. Bovendien is er een film van de nationale tentoonstelling N.R.S. met een toelichting van ir. F. de Boer en een inleiding van ir. M.C. Verboon uit Goes, over „gebruikskruisingen voor de rundvleesproduktie". Loop der bevolking over oktober 1971 Geboren Wilhelmina Cornelia dv J.P. v.d. Reest en M.D.Moerland, Jozua Coenraad zv A. Breeman en H.A.Moerland Overleden Adriaan Verwijs oud 91 jr ev. M.S.Mol Ingekomen personen J.Pos Torres en gezin van Alblasserdam Vertrokken personen J. Hendrikse naar Middelburg, C.H. Menger naar Zoetermeer, J.M .Wesdorp naar Nieuw- Vossemeer, M.M. van der Reest naar Zierikzee, L. Reijngoudt naar Duiveland, J. Aar- noudse naar Dordrecht, D.C. Aar- noudse naar Dordrecht A.B.Verstrate naar Zierikzee Huwelijken C. Reijngoudt 24 jr en J. Hooglander 20 jr, K. Brouwer 27 jr en L. Reijngoudt 23 jr, A.B.Verstrate 22 jr en E. Sinnema 21 jr. In de bovenzaal van het gemeentehuis werd weer een bejaardenmiddag gehouden onder leiding van mevrouw van Doorn, die na een welkomstwoord al spoedig het woord gaf aan de heer C.M. Geuze. Deze bracht op rijm verslag uit van de in mei gehouden bejaardenreis. Na de theepauze vertelde mevrouw Mullié van haar reis naar Indonesië, bovendien met mooie en interessante dia's geillustreerd. Er kwam nog eens koffie op tafel, waarna mevrouw van Doorn de medewerkenden aan deze middag dank bracht en men omstreeks 5 uur weer; zijns weegs ging. De bedoeling is om de kerstsamenkomst te houden op 22 december. De deken-actie die de Dr. Eduardo Mondlane Stichting eind september heeft gehouden is een groot succes geworden. In totaal is de actie in ongeveer 150 plaatsen door actieve groepen ondersteund. Het aantal vrijwillige medewerkers bedroeg ongeveer 5000. De opbrengst aan dekens ligt tussen de 70.000 en 80.000. Enkele plaatsen met het aantal opgehaalde dekens: Amsterdam; 20.000; Arnhem; 3000; Bergen op Zoom 210 Gem. Tholen 30. Verder is er reeds 200.000 gulden gestort op de girorekening van de Mondlane Stichting. Van dit bedrag zal niet alleen de verpakking en het tran sport tot Dar es Salaam(=de hoofdstad van Tanzania) gedekt zijn (ca./I,- per deken), maar ook het verdere transport tot de grens met Angola, waar de M.P.L.A. (=de bevrijdingsbeweging van Angola) de dekens over kan nemen. 20.000 dekens zijn bestemd voor de oorlogsslachtoffers in het bevrijde deel van Mozambique. -5000 dekens voor de bevrijdingsbeweging (P.A.I.C.) in Guinéé-Bissan. 50.000 dekens gaan naar Angola. Portugal is een klein arm en on derontwikkeld land met 9 miljoen inwoners.Het gemiddelde inkomen van de inwoners is het laaste in West Europa. Het land beschikt over bijna geen industrie. Toch is dit land in staat om al meer dan 10 jaar een koloniale oorlog te voeren in haar „overzeese gebiedsdelen". De zwarte meerderheden in deze landen snakken naar het einde van de steeds scherper wordende onderdrukking en willen evenals andere staten in Afrika zelf hun toekomst bepalen. Ze hebben lange tijd geprobeerd zich op geweldloze wijze aan de onderdrukking te onttrekken, maar toen bij vreedzame demonstraties in Sharpville (Zuid- Afrika) en Mueda (Noord- Mozambique)honderden werden gedood is het tot een uitbarsting gekomen. In een paar maanden tijd waren in Angola al 50.000 Afrikanen vermoord. De bevrijdingsbeweging en (M.P.L.A.-Angola, Frelimo Mozam bique en PAICG-Guineé-Bissan) hebben reeds grote stukken land bevrijd .Toch is Portugal nog steeds in staat zich in grote gebieden te hand haven.Hoe komt het dat Portugal deze kostbare oorlog kan volhouden? - De Portugese wijze van oorlogvoering kost kapitalen. Hoewel Portugal meer dan 50% van haar inkomen in de oorlogvoering investeert, kan zij zelf die kapitalen niet opbrengen. Daarvoor heeft zij de steun nodig van landen die ook belangen (economische, en militaire)hebben bij de handhaving van de koloniën. De NATO twaarvan Nederland lid is)speelt hierbij een grote rol. Deze belangen tellen voor hen zo zwaar dat zij instemmen met de Portugese handelwijze. Nederland bijvoorbeeld heeft zich in een vergadering van de V.N. uitgesproken tegen het rascisme in Zuidelijk Afrika, maar toen er gestemd moest worden om op te treden tegen de portugese han delswijze onthield Nederland zich van. stemming om economische redenen. (Ned. neemt ±25% van de Angolese koffie af) U ziet ook Nederland is betrokken bij deze problematiek in Zuidelijk Afrika. Verde informatie te verkrijgen bij Angola-Comité, Da Costastraat 88, Amsterdam of bij mij Arie de Vliet Kon. Julianastraat 7, St. Maartensdijk. 4.30 u Zeppelin LZ 36: 14 j. zo 6.45 u, ma, di en wo 8 u The priest wife; 14 j zo 2.30 u Vernietigingswapen H-128; 14 j Kremerstraat 11-13, Bergen op Zoom Advertentie IM FEUILLETON 21 Westfriese streekroman door Maartje Zeldenrijk Een halfjaar later had Siem Blazer een leegstaande winkel gehuurd aan de Weerwal in Purmerend. Daarvoor had hij twee redenen. In de eerste plaats wilde hij niet permanent in zijn zaak aan de Amstelstraat zijn. Tanja was een lieve meid, maar hij bemerkte, dat hij langzaam onder haar invloed kwam en op het ogenblik, dat hij tot deze ontdekking kwam schrok hij. De omgang met zijn winkelbeheerster was zuiver kameraadschappelijk. Ze dreven samen de zaak, met dien verstande, dat Tanja hoofdzakelijk de detailhandel verzorgde, incasu de winkelklanten hielp, terwijl hij zelf zijn grossierderij opbouwde, nieuwe kontakten met fabrieken en wijn centrums legde, af en toe, een reisje maakte om persoonlijk met zijn nieuwe leveranciers en hun produkten kennis te maken en de boeken bij te houden. Buiten de werkuren om gingen ze af en toe,een reisje de stad in. Soms, als het erg druk geweest was, zei Siem: „Maak vanavond maar geen drukte meer. Tania. Knap ie wat op, dan gaan we in de stad eten." Welk etentje doorgaans gevolgd werd door een bioscoopje, of dansen tot sluitingstijd, of gewoon hier en daar maar binenvallen, wat drinken, wat praten, om tenslotte tegen middernacht weer huiswaarts te keren. Ze kusten elkander en beiden beschouwden dat als iets prettigs. Soms, als Tanja een jolige bui had, dan stoeiden ze samen of renden het hele huis door, tot hij haar gevangen had en in zijn armen hield, om haar opnieuw te kussen. Op zulke momenten gebeurde het wel eens dat zijn bloed begon te koken, zodat hij meer wilde dan alleen een willige mond en stevig gevulde armen rond zijn hals. Doch dan stuitte hij telkens op een besliste weerstand. „Dit niet, Siem, dat zul je bij mij op deze manier nooit bereiken. Ik niagje.dat weet je. Ik mag je zelfs bijzonder graag. Met al je fouten en gebreken. Enne, ik heb ze ook. Maar op dit punt versta ik maar één compromis: Je kunt me krijgen, helemaal en voorgoed. Maar op de ouderwetse, beproefde manier. Kortom, via een huwelijk." Doorgaans was de ban dan gauw verbroken. En kwam hij met zijn gebruikelijke stokpaardje: „Ik ben niet geschikt voor het huwelijk. Tanja. Je zou al heel gauw spijt hebben, want als ik een andere knappe vrouw ontmoette, die me boeide, zou ik van voren'af aan beginnen om te bewerkstelligen.dat ik haar kreeg. En wat dan? Hoe zou je dan over me denken?" Het antwoord, dat hij de eerste keer na zo'n stoeipartij had gekregen, verbaasde hem. Ze zaten in een half leeg vertrek, dat als opslagplaats werd gebruikt en waar ze een sigaret opgestoken hadden. „Dat weet ik. Dat heb ik bij voorbaat al ingecalculeerd. Als ik met je trouw, weet ik vooruit al. dat je me niet trouw zult zijn." Hij was stom verwonderd. „En toch zou je met me trouwen, als ik je vroeg?" Ze tipte de as van haar sigaret. .Zeker. Ik ben in één bepaald opzicht ouderwets, dat weet je nu. Eerst trouwen, dan ga ik akkoord met de rest. zoals het hoort. Maar ik ben niet meer zo conservatief om van je. te eisen, dat je me onvoorwaardelijk trouw zult blijven. En waarom niet? Omdat ik je ken. Het is precies, zoals je zegt: af en toe zul je een slippertje maken; ik zal je niet tegenhouden. Ik moedig het natuurlijk evenmin aan, zo gek zal ik beslist niet zijn. Maar omdat ik je ken, weet ik. dat je er gauw genoeg van zult krijgen om dan min of meer berouwvol in mijn armen terug te keren. Ik zal je accepteren zoals je bent." „En als jij zelf?" was zijn vraag geweest. Maar dit was in slechte aarde gevallen. Er was een gevaarlijke flonkering in haar ogen gekomen. „Meneer Blazer, wat op dit moment en alle eventuele komende gelijke momenten voor u geld, zal voor iedereen géiden, goed begrepen? Met andere woorden: ik zal alleen zijn voor m'n wettige man en voor niemand anders. En als ik misschien geen wettige man krijg in m'n leven, dan ben ik voor niemand. Is dat duidelijk?" Hij was ervan geschrokken. „Heel duidelijk, Tanja. Neem me niet kwalijk. Ik had het immers kunnen weten. Je stijgt in m'n achting. En sorry, dat ik me even liet gaan...." Daarop had ze hem hartelijk gekust. .Je bent een man. En wat voor een man. Met temperament. Daar ben ik blij om. Ik zou nooit van een man 'kunnen houden, die niet z'n wilde verlangens had. Enfin, je kent me nu. Het woord is verder aan jou." Maar hij had het niet uitgesproken. En omdat hij ook bang voor zichzelf begon te worden, had hij een besSssing genomen. Ik verplaats eenvoudig m'n kantoor. En buiten Amsterdam. Zodat ik ver van haar vandaan kan blijven, als ik haar. om welke redenen dan ook. niet wil zien. Tanja had het begrepen. "Ik kan je geen ongelijk geven. Misschien is het voor beide partijen het beste. Enfin.... dit is jouw huis en je komt natuurlijk, wanneer je wilt, overdag, 's nachts. Je kent me. dus ch.„." Hij liad een winkelbediende erbij in dienst genomen. Daar was ze in de eerste instantie niet best over te spreken. Maar toen ze zijn argumenten hoorde: Jij krijgt het nu wat gemakkelijker en kunt het winkelwerk helemaal aan hem overlaten, als je er geen zin in hebt. Je bent nu ook minder gebonden, want als je eens wilt winkelen, kun je gaan. Wees nou wijzer, malle meid. ik doe het toch enkel voor jou?" ging ze er mee akkoord. Ze kuste hem zelfs als beloning.voor haar doen heftig. „Ik weet, dat je een schat bent. Siem. Goed. jij zult tenslotte het beste weten, wat goed is voor de zaak." „En voor jou." „Dit laatste is iets. dat ik zelf het beste kan beoordelen. Desondanks ben je lief." Met Tine was hij tot een oplossing gekomen. Na een derde wild weekend hadden ze zondagsmiddags rustig gepraat met elkander. Op duidelijke wijze had hij uiteen gezet, dat ze niet moest rekenen op een huwelijk met hem. „Ik zal nooit trouw kunnen blijven. Tine, dat is misschien m'n noodlot. Het zou alleen maar verdrietig voor je worden. We weten nu van elkaar, hoe we zijn. Ik ben je dankbaar voor wat je me gegeven hebt, doch we moeten het hierbij laten. Tine, heus." Natuurlijk was het een huilpartij geworden. Hij was naast haar stoel neergeknield en had haar gesust. Doch geleidelijk aan kalmeerde ze. Ze hadden elkander gekust, ditmaal beheerst, zonder verdere verlangens. Het enige wat ze nog gevraagd had, was ,Je blijft toch komen, he Siem?" „Wil je het graag: „Als je dat dan niet meer wilt.... misschien heb je wel gelijk.... maar blijf niet weg uit m'n leven. Je bent er een deel van geworden. We hebben immers samen zoveel meegemaakt." Nu zat hij in z'n kale kantoortje en dacht na. Als ik nu wil. kan ik zo naar haar toe fietsen. Dat is misschien een kwartiertje. Ik heb een nieuwe fiets en daar zal ik wel gebruik van maken. Misschien wip ik zo eens aan. om een kopje thee te drinken. Of naar Gijs te kijken. Naar de gewassen. Want ook de tuin trekt me nog altijd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 5