Met grote mensen klein zijn Thoolse Roode Kruis nam afscheid van haar grote drie Portret van Tholen op IK0R televisie? Bestuurschool Zeeland DEZE WEEK Weekend-autohulpdienst Bergen op Zoom ook voor Tholen en Sint-Philipsland Het vulde aan met vijf jongere bestuurders Nieuwe ambulance wordt begin maart verwacht 28e JAARGANG No. 3 DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 Vlotte bestuursverkiezing Goede organisator Helpen waar nood is Onderscheidingen Nieuwe ambulance Het was goed Tarieven Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per post 7.00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0.17 per mm 4- BTW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Spierinkjes t/m 20 woorden 3,- BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer. „We doen er dit jaar nu maar eens niet veel aan. Misschien een traktatie bij de koffie, maar nu de kinderen groot zijn is het toch eigenlijk onzin om nog voor iedereen pakjes en gedichtjes en gekkigheidjes te maken. Wat moeten we elkaar nu nog geven? Neen, we doen maar niet meer aan Sinterklaas." Die opmerking hebben we vele mensen al vele malen horen maken. Nu is het vaak zo, dat het vlees zwakker is dan de geest. We nemen ons dat wel voor, we voelen ons wat ontgroeid aan al dat sinterklaas gedoe, maar als de vijfde december nadert, de winkels zulke verlokkende artikelen etaleren, de advertenties spreken van ',,o, kom er eens kijken", we anderen met pakjes, zien slepen, verhalen horen van wat ouderen elkaar zullen geven en rondom ons de geheimzinnigheid voelen van verrassingen die anderen elkaar bereiden willen, dan wordt het vlees zwak. Dan voorzien we eensklaps een wat saaie avond op die 5e december, wetende dat anderen in alle huizen dan gezellig en vol verwachting bijeen zitten en we ineigen huis tegen een kale tafel moeten aan kijken en er niets verrassends te verwachten valt. Dat is een naar vooruitzicht. Neen, laat dat saaie voornemen maar schieten. U zou er op 5 december beslist spijt van hebben. Misschien kunt u weerstand bieden aan al die verlokkingen van etalages en advertenties, misschien hebt u alles wat uw hartje begeert en zou u niet weten, waarmee u de anderen thuis nog blij mee kunt maken of zelfs nog verheugd over zou kunnen zijn. Maar op die bewuste avond alléén maar de krant lezen of naar de televisie kijken of wat praten met gelijkgezinden, met een speculaasje bij de koffie, dat voelt tenslotte zo armetierig aan. U bent een verrassende gezellige sinterklaasavond immers zo vele jaren gewend geweest; u weet dat die dan overal weer plaats heeft en zoudt u de haren uit het hoofd willen trekken van spijt als er die avond bij u thuis niets aan de hand was. Bespaar u die teleurstelling. Zeg gerust: „we doen er dit jaar niet aan", maar voeg er bij: „tenminste niet veel" Dan houdt u toch alle mogelijkheden nog open. Dat betekent toch voor de huisgenoten net voldoende aansporing om voor die avond toch voor een verrassing te zorgen en om de spanning er in te houden, kunt ïu zelf niet veel anders doen. Dat werkt toch naar alle kanten stimulerend genoeg om ook ln uw huis een geslaagde sinterklaasavond tot stand brengw. Waarom ook zouden we als grote mensen ook niet eens even een avondje kind zijn. Mogelijk zijn we het veel te weinig avonden in een tijd, dat we zo veel en vaak moeten doen of we groot zijn. Met eerst een algemene vergadering waarbij zoals steeds een geringe opkomst volgde er onmiddellijk daarop in Haestinge een afscheidsbijeenkomst van drie leden van het dagelijks bestuur der Rode Kruis afdeling Tholen. Dat gebeurde in tegenwoordigheid van hoofdbestuurder Graaf CJ. van Limburg Stirum, van de wnd. kringcommissaris ir. G.A. Kemper, vergezeld van nog een drietal gewestelijke bestuurders, in tegenwoordigheid ook van burgemeester J.E. van Boeijen uit Tholen en leden van de Rode Kruiscolonne en ambulancedienst in ons gebied. Het eerste gedeelte van de bijeenkomst stond voor de laatste maal onder leiding van voorzitter D.C. Bouwense, die naast zijn medebestuurders en adviseur dokter A.A. Kugel uit Poortvliet ook nog enkele leden kon begroeten, zij het dat ze als goede Rode Kruisbekenden bij name genoemd kunnen worden, namelijk de hger en mevrouw Van der Schaaf. Met dit kleine ledental kon het huishoudelijk gedeelte vlot worden verwerkt. Dat gebeurde door vast stelling van de rekening 1970, die in ontvangst en uitgaaf een bedrag liet zien van 19.711,39 met een nadelig saldo van 929,55. De begroting 1971 werd wat laat in het jaar door de algemene ledenvergadering nadat het bestuur met de feitelijke cijfers toch al A' maanden reeds rekening had gehouden, vastgesteld op 16.550,--, waarin een post onvoorzien van 414,05. Voor 1972 werd een wat ongunstiger financieel beeld verwacht, mede als gevolg van de dan in ex ploitatie zijnde nieuwe ambulance wagen, die een hogere uitgaaf vergt. Ondertussen werd ook met dank baarheid mededeling gedaan van ontvangen giften, in de eerste plaats door de hervormde jeugdraad te Oud- Vossemeer, die uit een gehouden boekenmarkt 75,-- had afgezonderd voor de ambulance instrumentarium, terwijl ook van particuliere zijde voor dit doel giften waren binnengekomen, als afgevaardigde naar de kringvergadering werd de heer Anth. v.d. Hoek te Scherpenisse benoemd. Kandidaten werden genoemd in de bestuursvakature en met algemene stemmen gekozen, namelijk burgemeester J.E. van Boeijen uit Tholen, de heer C.G. Meijer (directeur technische school) te Sint Maartensdijk, de heer J. van der Maas uit Poortvliet (al enkele jaren administrateur van deze afdeling), mevrouw C. Quist den Haan uit Sint Annaland en mevr. Istha-Ollebek uit Stavenisse. Her benoemd werd de heer J. Blaas uit Tholen. Als leden van de kascommissie werden benoemd, c.q. herbenoemd de heren J. van der Schaaf uit Sint maartensdijk, C. Droogers te Oud-Vossemeer en M.K. de Wilde uit Stavenisse. Het ligt in het voornemen om in 1972 weer een bloedafname-avond te organiseren. Voor de rondvraag waren er bij deze huishoudelijke agenda geen bijzonderheden, zodat oud burgemeester dit gedeelte van de avond als afgesloten kon beschouwen, waarmee hij in feite ook zijn Thoolse Rode Kruisperiode afsloot. Zo gamakkelijk kwam oud burgemeester Bouwense er echter ook weer niet af, waxii in de foyer van Haestinge waren nu meerdere belangstellenden Behalve de in de aanhef reeds genoemden ook de dames bouwense, Van Doorn en Boot, afgevaardigden van het Roode Kruisbestuur Sint Philipsland en de landelijke en provinciale Rode; Kruisautoriteiten. Ze kregen een welkomstwoord van bestuurder A. van de Hoek die in dit gedeelte van de bijeenkomst de leiding had. Hij richtte zich vervolgens tot de heer Bouwense, die sedert 1 januari 1949 bestuurslid van de Thoolse af deling was en in 1952 wijlen dokter, Tazelaar opvolgde als voorzitter. Een jaar later werd hij ook in het Zeeuws kringbestuur gekozen. Met name tijdens het rampjaar bleek, dat men in deze voorzitter een goed organisator had, die bovendien gerezen moeilijkheden in een later Froukje Bos van de IKOR-televisie heefl gedurende veertien dagen op het eiland Tholen gesprekken gevoerd om de mogelijkheden te onderzoeken voor een programma over het kerkelijk en dagelijks leven in onze streek. Naar aanleiding van dit vooronderzoek maakt zij een intern rapport, waarna het besluit zal vallen om het programma wel of niet te maken. Dit hangt ook in belangrijke mate af van de medewerking van de inwoners. Het IKOR realiseerde zich duidelijk dat medewerking aan een televisieprogramma voor sommige mensen moeilijk ligt. Men respecteert dit ook. Het IKOR vindt het evenwel belangrijk om over een groep, die zich als eenheid manifesteert, een programma te maken om anderen te laten zien hoe men leeft en hoe men gelooft. Men heeft juist een tijdstip gekozen dat men niet om een of andere redenen zoals in het verleden bijvoorbeeld de polio) in publiciteit staat. Als het programma werkelijk doorgaat, is het de bedoeling dat er inwoners van Tholen en Sint- Philipsland in de redactieraad komen waardoor ze mede het programma kunnen bepalen. „Wat denk jij van de onderwijsbezuinigingen, Jan?" „Meer vakantie, sinterklaas!" Ieder z'n meug! Ook op 5 december. stadium met een colonnecommandant in goede banen leidde. Mede als ver tegenwoordiger van de plaatselijke overheid had men in deze voorzitter grote steun. Al de gedane moeite en al de werkzaamheden gaan belonen, zou noch de scheidende voorzitter wensen en is evenmin het doel van het Rode Kruis. Toch wel een klein blijk van waardering, zo meende het overblijvend bestuur en met de beste wensen voor het g ezin Bouwense werd een boekenbon overhandigd Dezelfde cadeaus waren er ook voor de scheidende secretaris C.J.C. Boot uit Sint Annaland en pen ningmeester W.J. van Doorn uit Poortvliet. Twintig jaar diende dhr. Boot deze Rode Kruisafdeling, waarvan sinds 1953 als secretaris. Een sleutelfunctie in een vereniging is het secretariaat en zou men het bij elkaar zien, dan vormde de correspondentie, die de heer Boot heeft moeten ver werken een flinke berg. Daarnaast waren er van zijn kant bijzondere ambities ten aanzien van ledenwerfakties, inzamelingscampagnes en het werven van colonne-leden. Het huidige, zo uitstekende peil van de Thoolse colonne is daaraan voor een groot deel te danken, zo meende bestuurder Van de Hoek. Een zestien jarige bestuursfunctie lag er achter de heer Van Doorn. Met het boekhoudkundig gedeelte, dat vooral yoor zijn rekeniii0 kwam, wordt nor maal niet aan de weg getimmerd, maar het vergt een concentieuse aanpak en zijn inspraak was op financieel terrein zeer vruchtbaar. Bovendien werd het door het bestuur zeer op prijs gesteld, dat hij tijdig de heer Van der Maas heeft doen inwerken om hem te kunnen opvolgen. Ook voor de heer Van Doorn en gezin waren er de beste wensen van de Thoolse Rode Kruisafdeling met dank voor wat door hem was gedaan. De wnd kringcommissaris 2keland, ir. G.A. Kemper verontschuldigde de heer Van der Weel, die voor deze bijeenkomst verhinderd was, maar concludeerde dat ook al kende hij niet iedereen persoonlijk, dat in een Rode Kruis samenkomst minder terzake doet. Men weet immers van elkaar dat het om hetzelfde doel gaat. De geest van het Rode Kruis is aanwezig en dan voelt men zich ook met elkaar verbonden. Helpen waar mogelijk is, hebben ook deze drie Thoolse bestuurders vele jaren gedaan. Men kan soms wel eens de illusie willen koesteren het Rode Kruis: niet meer nodig te hebben. Maar zelfs al zou de mensheid het oorlogszwaard in de schede steken, dan nog zullen er op aarde wel natuurrampen blijven, die hulp aan de naaste nodig maken. Bovendien zijn er nog zoveel andere taken: bloedtransfusiedienst, welfarewerk, ziekenzorg en colon- newerk om maar enkele onderdelen te noemen. Op Tholen is er ook wat dit laatste betreft een goed team en ook in deze afdeling weet men dat de jeugd niet kan worden gemist, zodat het Rode Kruis ook jeugdwerk kent. Naast die uit stekende colonne is het ook een pluimpje waard, dat men hier een eigen ambulance exploiteert. Ir. Kemper ging vervolgens over tot het uitreiken van een drietal on derscheidingen aan de scheidende bestuursleden, waarvan elders in dit nummer (onder de foto) melding wordt gemaakt. Hij dankte de drie heren voor hun inzet ten behoeve van de naaste, ten behoeve van het Rode Kruiswerk. Hoofdbestuurder Graaf van Limburg Stirum wilde zich bij die dankwoorden namens de landelijke organisatie graag aansluiten, hij wist dat er in deze contreien heel wat Rode Kruisac- tiviteiten plaats vinden en onderstreepte eveneens de belangrijkheid van een goede colonne. Hij vond het niet eenvoudig om in een vakature van drie functionarissen, die tot het dagelijks bestuur gerekend kunnen worden in één ruk te moeten voorzien. Dat dit zo spontaan kon worden gerealiseerd maakt duidelijk, dat het Rode Kruis op Tholen leeft. Hij hoopte dat met het verjongde bestuur op dezelfde voet zou worden verder gegaan in het belang van de naaste. Nadat de heer Van de Hoek het nieuwe bestuur had voorgesteld inclusief de oude kern in de heren Moerland uit Oud-Vossemeer en Blaas uit Tholen, deelde hij ook mee, dat de nieuwe ambulance-wagen eind februari of begin maart kon worden verwacht. Ze is thans in aanbouw en zal met een complete inventaris worden afgeleverd. Dat hierbij de gehele Thoolse bevolking haar steentje wilde bijdragen via een gehouden streekaktie op initiatief van De Middenstandfederatie stemde 't bestuur tot grote erkentelijkheid, zo verzekerde de heer Van de Hoek. Namens de colonne werd het woord gevoerd door dokter Kugel, die niet verheelde, dat er bij de leden van zijn team wel eens kritiek werd geleverd op het ontbreken van bestuurs- belangstelling, althans bestuurs^ aanwezigheid tijdens bijzondere colonne-aktiviteiten. Zelf wist hij echter wat het bestuur achter de schermen verricht en met name is dat niet gering geweest van de thans drie scheidende bestuurders, die dan wel niet steeds akte de presence gaven bij wedstrijden van de colonne, maar dat team toch een warm hart toedroeg en via de jaarlijkse contactavond van haar waardering deed blijken. Ook bij monde van dokter Kugel waren er voor de scheidende bestuurders dankwoorden, die nog eens benadrukte, hoe het alles, inclusief de donors, de ambulancedienst en wat het Rode Kruis ook doet, vrijwillig gebeurt. Daarbij speelt geen rol wie zij of hij is, waarvandaan of waarnaar toe, maar alleen of die zij of die hij hulp behoeft. Burgemeester Van Boeijen bracht de dank over van de burgerij aan hen. die zo lange tijd belangeloos voor dit goede doel gewerkt hebben. Hij vond het prettig dat ook de dames in de hulde betrokken waren door het aanbieden van bloemen en stelde dat menige vereniging het loodje zou leggen, indien in één ruk drie steunpunten verloren zouden gaan. Het is fijn dat opnieuw mensen voor dit werk zijn gevonden en het is nodig, dat de bevolking dit werk en die bestuurders blijft steunen. Het goede voorbeeld is geleverd, zo besloot de burgemeester. Oud burgemeester Bouwense wilde de hem en zijn mede bestuurders toegebrachte dank graag doorschuiven naar de gemeenschap, die er ook het zijne toe had bijgedragen om dat alles mogelijk te maken. Erkentelijk was hij zijn medebestuurders, de colonneleden, de mensen van de ambulancedienst en ieder die meehielp te helpen. Erken telijk ook voor de aanwezigheid van hoofdbestuur en kringver tegenwoordigers. Ik hoop dat het nieuwe bestuur het nog beter doet, dat de bevolking er nog meer achter staat, omdat het niet gebeurt voor het per soonlijk eigen belang, maar omdat het gaat om hem of haar die hulp nodig heeft. Daarom ook was het goed dit werk te doen, daarom ook geeft het voldoening dit te hebben mogen doen, zo nam oud-burgemeester Bouwense afscheid van deze functie. Laten we maar eens kinderlijk doen. Nieuwe ambulance wordt In Maart verwacht. Middenstand draait goed voor Rode Kruis. Maatschappelijk Werk en Gezinszorg uitbreiden tot welzijnsstichting. Drie Rode Kruis bestuurders namen afscheid. Toegenomen aantal verkeers ongevallen in onze streek. Gemeente-administratie 65+ers De Eendrachtbode-sinterklaas Is ook weer present. Pessimistische arbeidsverwachtingen Een weekend-auto-hulpdienst. Over een streek- en over een bestuursschool. Ook in dit surprise-nummer weer gevarieerd nieuws. Alleen voetballend Vosmeer deed van zich spreken. Dit nummer bestaat uit 12 pag. In gelijke geest spraken de heren Boot en Van Doorn, waarna de heer Van den Hoek de bijeenkomst sloot met een wel thuis voor degenen die van ver kwamen en een dosis vertrouwen voor een verder gaan met het Rode Kruiswerk op Tholen. De Verenigde Autobedrijven Bergen op Zoom (VABOZ) starten op 1 januarie a.s. met een weekend-autohulpdienst. Tijdens de weekends en op werkdagen vallende feestdagen zal er dag en nacht service verleend worden aan gestrande automobilisten. In hoofdzaak gaat het om kleinere reparaties (ongeveer 1 uur arbeidstijd) en/of noodreparaties. By grotere mankementen wordt de auto naar de garage gesleept, terwyi de bestuurder naar een plaats gebracht wordt waar hij zyn reis met openbaar vervoer kan vervolgen. De weekend-autohulpdienst krygt speciaal alarmnummer: 01640-40888. Tot het werkgebied behoort ook onze streek Tholen en Sint Philipsland. De dienst gaat op 1 januari in bedrijf van vrijdagavond 7 uur tot maan dagmorgen 7 uur. Bij een op een werk dag vallende feestdag gaat de dienst in de op de avond daaraan voorafgaand vanaf 7 uur en loopt tot 7 uur in de morgen na de feestdag. De tien aangesloten Bergse Bovag-bedrijven staan om de buurt één monteur af voor bemanning van de weekend- autohulpdienst. Na het draaien van het alarmnummer krijgt men via het automatisch beantwoordings-apparaat te horen hoe men de monteur kan ber ken. Het dienstdoende bedrijf bedrijf blijkt aansprakelijk voor alle door haar in de weekend-dienst uitgevoerde reparaties. Als men het alarmnummer draait, hoort men derhalve het telefoonnummer van het diensdoende bedrijf ook de tarieven: 20 gulden voor uitrukken, 50 cent per kilometer en 6 gulden arbeidsloon per kwartier. Dit alles inclusief BTW, onderdelen worden apart berekend. De betaling dient contant te gebeuren. Tussen de tien deelnemende garages is de afspraak gemaakt, dat bij oproep door een diensdoend bedrijf, deze zoveel mogelijk voor onderdelen geholpen zullen worden. Alle magazijnbediendes zijn bij de autohulpdienst bekend. Eventueel kan men voor onderdelen ook nog terugvallen op de weekend- autohulpdienst in Roosendaal, die sinds april van dit jaar werkt. De bergse hulpdienst werkt ook samen met de ANWB en de SAS (Schade Alarm Centrale) uit Arnhem. De pas opgerichte VABOZ is een vereniging waarvan leden kunnen zijn. de Bovag-bedrijven in Bergen op Zoom dan wel in de regio Bergen op Zoom. Voor de vorming en opleiding van ambtenaren op de gemeen telijke secretarieën) is in 1964 een gemeenschappelijke regeling in dit gewest tot stand gekomen. Daaruit is de bestuur^ school Zeeland ontstaan. Met uitzondering van de voormalige gemeente Oud-Vossemeer waren de andere Thoolse gemeenten toegetreden. Op de laatste raadsvergadering werd de regeling, die de toegetreden Thoolse gemeenten getroffen had, ingetrokken en werd besloten als nieuwe gemeente Tholen toe te treden Het CHU-raadslid W.J. de Korte uit Sint Maartensdijk in formeerde hoe hoog de gemeen telijke bijdrage is. De voorzitter antwoordde dat dit wordt berekend naar het aantal inwoners en per inwoner op 28 cent is bepaald. De raad had geen bezwaar tegen toetreding. ;,g eenzelfde ere teken na een 20-jarig' dienstbetoon en de voormalige Poortvlietse burgemeester W.J. van Doorn na 16 jaar een bestuursfunctie bij deze afdeling te hebben vervuld met de medaille voor 10-jarige Rode Kruisdienst. Na de onderscheiding en dankwoorden, zowel van hoofdbestuur, provinciale kring als van de afdeling waren de heren bereid ons gelegenheid te geven dit plaatje te schieten met van links naar rechts de heren Bouwense, Van Doorn en Boot. Het verslag van de algemene vergadering en dit afscheid vindt u eveneens in dit nummer. Afscheid nemen hoeft niet altijd pijnlijk te zijn. Als dat nog mogelijk is zoals met deze drie Rode Kruisbestuurders, dan maakt de foto duidelijk, dat het nog niet zo een treurtoneel is. Toch kreeg de Rode Kruisafdeling om het in de sfeer van haar zorg te houden een behoorlijke aderlating te verwerken, nu in één ruk voorzitter, secretaris en penningmeester afscheid namen. Alle drie werden onderscheiden. Oud burgemeester D.C. Bouwense met al meerdere Rode Kruiseretekenen met de gesp na een 22-jarig Rode kruisverband, de heer C.J.C.Boot uit Sint Annaland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1