Vragen over gemeentewoningen Hoe doen we het hier met 't vrij kamperen Op autojacht Marja tegen dijk in Stavenisse Nieuwe belastingen nadelig voor inwoners Oud-Vossemeer Kampeerverordening Twee weken gevangenis DEZE WEEK Donderdag 25 november J971 28e Jaargang no.2 Oud- Vossemeer Scherpenissc Vrij kamperen Vijftienjarige Greet je den Engelsman uit Sint Annaland na auto-ongeluk omgekomen Zondagmorgen 21 november is de vijftienjarige Greetje den Engelsman uit Sint-Annaland na een auto-ongeluk in Steenbergen omgekomen. Haar vriend uit Oud- Beijerland en bestuurder van de auto, de 21-jarige Nico van der Schoor is met verwondingen in het ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen, maar verkeert niet in levensgevaar. Omstreeks half tien was Geertje den Engelsman zon dagmorgen in de auto van haar vriend uit de ouderlijke woning vertrokken op weg naar de ouders van de bestuurder in Oud-Beijerland. Op de Dinteloordseweg bij Steenbergen is de auto vermoedelijk in een slip terechtgekomen en aan de linkerzijde tegen een boom gebotst. De bestuurder werd uit de auto geslingerd, maar het meisje was op slag dood. Omstreeks 11 uur werd vanuit Oud-Beijerland reeds gebeld waar de jongen en het meisje bleven.Daarop kon toen nog geen antwoord worden gegeven dan alleen dat men reeds even over half tien was ver trokken. Wel was er toen al ongerustheid in de ouderlijke woning, die een verslagen zekerheid werd, toen de politie later het ernstig ongeval meedeelde. Greelje den Engelsman was vierde jaars leerlinge van de gemeentelijke mavoschool te Tholen, waar evenals in haar woonplaats grote verslagenheid na dit gebeuren heerste. De begrafenis heeft woens dagmiddag plaatsgehad. Rioolbelasting Gat in dijk Straatbelasting Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per post 7.00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0,17 per mm BTW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Spierinkjes t/m 20 woorden 3,- BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboei. Het K.V.P.-raadslid mevr. J.M.Deurloo-van Broekhoven heeft in augustus de vraag aan b en w van Tholen gesteld of de rente van de waarborgsom die betaald moet worden bij het betrekken van een gemeentewoning periodiek kan worden bijgeschreven ten gunste van de huurder.Dit verzoek werd destijds door b en w afgewezen vanwege de financiële rompslomp. Ook wees het college er toen op dat niet alle huurders op tijd hun huur betalen waarvoor ook geen boete betaald hoeft te worden. In een gesprek dat mevr. Deurloo echter onlangs had met een terzake deskundige, wethouder P. v.d. Watering uit Halsteren, bleek dat men daar ondanks het feit dat de in Tholen geldende bezwaren zeker niet in mindere mate ook voor Halsteren gelden, een regeling te hebben getroffen die zeer goed voldoet en volgens mevr. Deurloo ook voor Tholen zeer ac ceptabel is: 1. de waarborgsom dient hoger gesteld te worden dan 150,-. 2. bij vertrek uit de woning na een aantal jaren dient naast de waar borgsom een gedeelte van de rente, bijvoorbeeld 4 procent per jaar, te worden uitgekeerd. Een en ander vooral met het oog op de geldontwaarding en het feit dat verhuizen altijd een dure geschiedenis is. Mevr. Deurloo heeft nu b en w gevraagd of deze regeling ook op Tholen kan komen. woningen het verlangen leeft om tegen een redelijke huurverhoging alsnog in het genot te worden gesteld van een c.v. Zij wijst erop dat men hiermee in verschillende gemeenten, o.a. Bruinisse, al volop bezig is. „Kan dit hier ook?", is de vraag van mevr. Deurloo In de Cornelis Frankenstraat te Oud- Vossemeer is achter de huizen van o.m. de families B oogaart en Roggeband een gazen afrastering geplaatst. De gedachte leeft, dat dit gedaan is om de jonge kinderen die de kleuter schoolleeftijd nog niet hebben bereikt, te beletten „over te steken" naar het gemeentelijk tegelpad, waar zij veilig kunnen spelen. Als deze gedachte juist is, was het dan niet tactvoller geweest om de betrokkenen daarvan op de hoogte te stellen? Als deze gedachte niet juist is, waarom is deze gazen afrastering daar dan geplaatst?, zo vraagt het iKVP- raadslid Mevr. Deurloo aan b en w van Tholen. Zij wil ook weten wan neer de putten in de Veerstraat te Oud- Vossemeer opgehaald worden. Een andere vraag van het KVP-raadslid gaat over de aanleg van centrale ver warming in gemeentelijke huur woningen. Zij stelt, dat bij veel bewoners van gemeentelijke huur- Door burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen werd vorige week ook een ontwerp-kampeerverordening ter vaststelling aangeboden. Ze was opgemaakt naar een model van de Stichting Nederlandse Kampeerraad en daarom viel er als zodanig weinig aan te tornen en in die verordening was geen speciale regeling opgenomen omtrent het vrfj kamperen. Niettemin verwachten burgemeester en wethouders dat in de toekomst de vraag naar terreinen, waarop vrij kamperen is toegestaan, zal gaan toenemen. Alle terreinen zfjn daartoe, uit maatschappelijk oogpunt gezien, niet geschikt, zo vindt 't college. De huidige: bestemmingsplannen laten het vrjj kamperen niet toe, waarom de Kampeerraad dan ook het initiatief heeft genomen tot een volledige integratie van de regelingen te: komen, zodat de huidige modelverordening wel zal worden herzien. Ondertussen meende het collegidle'erordenlng echter nog wel vast te stellen, om dan tegelijkertijd ook alle andere in de voormalige Thooise gemeenten geldende voorschriften met betrekking tot het kamperen vervallen te verklaren. Dhr. W.J. de Korte (c.h.u.) informeerde na deze introductie van b en w binnen hoeveel tijd de bestaande campings aan de eisen van deze verordening moeten voldoen. De voorzitter antwoordde dat het in het voornemen ligt bij aer bestaande camping-exploitanten te in formeren aan welke van de gestelde eisen wel en aan welke thans nog niet kan worden voldaan. Omtrent de periode dat de zaak geheel in orde moet zijn, zalb enw in overleg met de raad de gedachten nader dienen te bepalen. Burgemeester van Boeijen verzekerde vraagsteller, dat dit overigens nogal wat haken en ogen zal opleveren. Een tweede vraag van de heer De Kort was of er ook een recreatieraad op Tholen moet komen. Dit bleek in het college van b en w nog niet te zijn besproken. De voorzitter veron derstelde, dat b en w wel genegen zou zijn deze suggestie in komend overleg te betrekken. Ir. M.A.Geuze (c.h.u.)achtte het in dit kader wel gewenst, dat b en w spoedig advies uitbrengen omtrent het zogenaamd vrij kamperen. Het is dus gewenst na te gaan of in ons gebied gegadigden zijn voor het toestaan van vrij kamperen en welke mogelijkheden daarin liggen. De voorzitter wil ook deze suggestie noteren, maar vindt wel dat bij vrij kamperen de bezetting dun moet zijn om millieu storingen te voorkomen. Ir. Geuze gelooft eveneens dat niet te ver boven de 2 tot 5 tenten, c.q. caravans per gegadigd bedrijf moet komen, anders is er weer de kans, dat de bestaande campings in de verdrukking komen. De kampeerverordening wordt hierna volgens concept en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. moeten we uit deze weigering con cluderen dat de gemeentelijke lamp bijzonder scheef hangt?zo stelt KVP- raadslid mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven in een schriftelijke vraag aan b en w van Tholen. Op 8 maart is door het hoofd van de o.l.s. te Scherpenisse een verzoek gericht aan b en w van de voormalige gemeente Scherpenisse om de mogelijkheid te bezien ver dampingsbakjes voor de centrale verwarming aan te schaffen. De kosten variëren van 3 gulden tot 6,50 gulden per stuk, wat totaal op 36 tot 78 gulden komt. Op advies van de centrale dienst Noord-Zeeland is dit verzoek afgewezen wegens te hoge kosten, zoals blijkt uit een brief van b en w van Tholen d.d. 12 oktober. Het personeel heeft 's avonds een keel als een rasp en veel kinderen klagen over hoofdpijn. Kan aan dit verzoek alsnog worden voldaan of Het ARP-raadslid W.C. van Kempen heeft aan b en w van Tholen gevraagd of aan de bedrijven buiten het eiland vergunning is verleend om op de gemeentelijke stortplaats vuil te lozen. Hij had namelijk bij het brengen van gerooide bomen op de stortplaats gezien, hoe het transportbedrijf Maagdenberg uit Roosendaal vloeibaar afval loosde. De heer Van Kempen zag graag dat b en w natrokken of dit bedrijf vergunning heeft en zo ja wat voor stoffen geW^d worden. De af valstoffen kunnen namelijk voor de beesten in de polder gevaarlijk zijn, aldus het ARP-raadslid. Het SGPraadslid L.J. Koopman heeft een viertal schriftelijke vragen aan b en w van Tholen gesteld. Hij wil in de eerste plaats weten wanneer de 18 en 26 ratiowoningen in de kern Sint- Maartensdijk eindelijk opgeleverd worden. „En hoeveel is het tijdslimiet dat door de aannemer is overschreden", aldus de heer Koopman. „Kunnen b en w al nadere mededelingen doen betreffende overdracht van door de raad van Sint-Maartensdijk in haar vergadering van 14 mei 1971 aangekochte gronden voor bestemming nieuwe begraafplaats en verdere uitwer king der plannen. Heeft het college al meerdere vorderingen kunnen maken wat betreft compensatie gelden ver vallen havens van Sint-Maartensdijk en Scherpenisselk denk bijvoorbeeld aan stratenverbetering enz. in de kern Scherpenisse. Is nog steeds het door de raad van Sint-Maartensdijk in haar vergadering van 2 februari 1971 aangekochte pand van mevr. Bent- schap-Knook bestemd voor openbare bibliotheek' Zo niet, is het college dan niet met mij van oordeel dat dit pand zo vlug mogelijk moet worden verkocht" zo vraagt het SGP—raadslid L..T- Koopman aan b en w van Tholen. De politierechter in Middelburg heeft J.L. uit Sint-Maartensdijk tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken veroordeeld. Hoewel hem de rijbevoegdheid was ontzegd reed hij toch in een auto. L. was destijds de rijbevoegdheid ontzegd omdat hij onder invloed bij "nee '/Uiidplantsoen in de bebouwde kom van Poortvliet uit de bocht was gevlogen. Zes sportvissers uit Bergen op Zoom, Roosendaal en Schiedam kregen een boete van 150 gulden', voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar voor het het spitten van zagers mosselpercelen te Sint-Maartensdijk Hierdoor ontstond voor duizenden guldens schade. Niet alleen ging kostbaar mosselzaad verloren, maar ook werden de percelen voor vele jaren onbruikbaar gemaakt. De Bergse politie heeft zondagmiddag bij de Noordsingel de auto van de heer M. van Oeffelen uit Bergen op Zoom ontdekt, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Hoogstraat gestolen was. Het voertuig was onbeschadigd, terwijl een radio en een pak zuurkool onaangeroerd waren. Twee andere pogingen tot autodiefstal in de Regen tesestraat en Simon Lindhoutstraat mislukten wegen;> een goed werkend stuurslot en een slecht werkende starter. De daderis) heeft de politie nog niet kunnen aanhouden. Leed door ongeval. Verkeerscyfers, die doen beven. Gemeentebestuur bereid gehoor te geven aan verzoek mid denstandsfederatie inzake overleg grondverkoop voor supermarkt in de Smalstaalstad. Vragen over waarborgsommen gemeentewoningen. Kampeerverordening en drank en horecaregeling Twee weken gevangenisstraf via rechter. Belastingen... toen en nu. Rode Kruis Tholen neemt af scheid van drie bestuurders. Jan Overeenkam- sinterklaassprookje. Ambtsgebed in staten vergadering. Storm joeg schip Maija op Stavenissese. dyk. Nog een raads napratertje onder plaatseiyk nieuws. Sint kijkt in de advertentie- etalages van dit blad. Dit nummer bestaat uit 16 pag. Voor de eerste maal in de 27 jaar komt de E.B. niet op de ver schijningsdag, behalve bij een aangekondigde verschuiving door Hemelvaartsdag of derg. Vanwege de Sinterklaasdrukte kon de drukkerij niet aan haar verplichtingen voldoen. Maatregelen worden genomen dit te voorkomen. Met excuses van de redactie (en de drukker) aan de lezers. Alleen de inwoners van Scherpenisse betalen volgend jaar minder voor het ophalen van het huisvuil. Als we uitgaan van 1 plastic zak per week betekent dat ƒ26,- per jaar (52x50 cent). Dit jaar hebben de Scherpenissenaren voor de eerste vuilnisemmer 26,50 reinigingsrechten betaald en voor elke volgende emmer 24 gulden. Het voordeel bij het gebruik van 1 plastic zak per week is dus vyftig cent per jaar. Hierbij dient ook vermeld te worden dat de reinigingsrechten gebaseerd waren op het gebruik van vuilnisemmers en twee keer per week ophalen. Bij de invoering van de plastic zakken werd maar één keer per week meer huisvuil opgehaald. Voor de inwoners van Oud Vossemeer betekent het nieuwe systeem een dure zaak. Bij gebruik van 1 plastic zak per week gaat men in 1972 bijna vier keer zoveel betalen voor het ophalen van huisvuil als nu het geval is. De reinigingsrechten in Oud-Vossemeer waren immers 6 gulden voor de eerste emmer en vier gulden voor elke meerdere emmer per jaar. Overigens zal dit vermoedelijk niet de enige belasting verhoging zijn die de gemeenteraad (vooral) de inwoners van Oud Vossemeer zal opleggen. Zo kent men bijvoorbeeld momenteel in alle Thoolse gemeenten rioolbelasting, behalve in Oud-Vossemeer. Als men bedenkt dat de inwoners van het stadje Tholen per huis 50 gulden rioolbelasting betaalden (in Scherpenisse was het dit jaar 30 gulden), kan men wel raden dat het voor Oud Vossemeer opnieuw een fikse verhoging zal zijn. Ook bij de personele belasting, hondenbelasting en straa- belasting ligt Oud-Vossemeer belangrijk lager dan de andere voor malige gemeenten op het eiland Tholen. besloten omdat elke gemeente het aantal opcenten toch opnieuw moest vaststellen. De opcenten op de personele belasting zijn in Poortvlieten Scherpenisse 250, in Tholen, Sint Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Annaland 200 en in Oud Vossemeer 150. De straatbelasting is in Scherpenisse het hoogst met 22% op het gebouwd en 11 procent op het ongebouwd. In Tholen en Sint-Annaland is het 20 en 10 procent, in Poortvliet 15 en 10 procent, in Sint-Maartendijk 15 en 8 procent, in Stavenisse 12 en 8 procent en in Oud Vossemeer 6 procent op het gebouwd en 3 procent op het ongebouwd. Rioolbelasting is er in Oud-Vossemeer niet, maar wel in Tholen 50.-), Scherpenisse 30,-), Poortvliet 20,-), Sint-Annaland (f 18,-), Sint- Maartensdijk 17,50) en in Stavenisse 8.-). Voor luxe honden betaalt men in het stadje Tholen 25 gulden per jaar, in Poortvliet, Scherpenisse, Sint- Maartensdijk en Stavenisse 20 gulden, in Sint-Annaland 15 gulden en in Oud- Vossemeer 10 gulden. Voor bedrijf- shonden betaalt men in Sint- Maartensdijk 15 gulden per jaar, in Tholen, Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse 10 gulden, in Sint-Annaland 5 gulden en in Oud-Vossemeer een rijksdaalder. Bij de hondenbelasting is er nog een tarief voor kennels in sommige gemeenten evenals bij de rioolbelasting bij grote waterafvoer. Verder heeft men in Tholen en Stavenisse bran« assurantiebelasting en ver makelijkheidsbelasting, in Tholen alleen bouwterrein belasting en in Scherpenisse alleen (in de Laban Deurloostraat) baatbelasting. Bovenstaande belastingen en bedragen zijn van dit jaar. Voor 1972 zal de nieuwe gemeenteraad zoals nu al met de reinigingsrechten is gebeurd, voor het gehele eiland nieuwe tarieven bepalen. De storm heeft geen ernstige schade veroorzaakt aan de waterkeringen In de streek Tholen en Sint-Philipsland. Wel is er zondagmiddag omstreeks half vyf een 155 ton metend schip met cement tegen de dijk by Stavenisse geslagen. De Marja van schipper L. v.d. Bos uit Vlaardingen is flink beschadigd en inmiddels door de I assurantiemaatschappij verkocht aan het bergingsbedryf L. Polderman uit Hans-" Reinigingsrechten weert. Deze onderneming wil de vast gekoekte cement lossen en het schip alsnog vlot trekken. Het Temeuzense bedrijf Muller heeft hiertoe maandagochtend vroeg en maandagmiddag al twee mislukte pogingen gedaan. Oud-Beijerland. Door Het scheepsongeluk gebeurde zon dagmiddag doordat de motorman de Marjamiddenop het Keeten stopte. Het stuurloze schip raakte in de storm op drift en kwam tegen de dijk aan het eind van de Pilootweg, ongeveer ter hoogte van de boerderij van de heer J.C. de Rooij. Een voorbijganger lichtte opperwachtmeester Verschoor te Stavenisse in, die het groepsbureau van de rijkspolitie in Tholen waarschuwde. Met twee auto's ging de politie op weg naar de Pilootweg. De enige opvarende van het schip, de achttienjarige Leendert v.d. Bos uit Vlaardingen, gooide een touw naar de politie mannen. De schipper kon het aan de boot vast maken, terwijl de politie met vereende krachten het touw strak hield. Zo kon de jonge zeeman op het droge komen, al had hij dan een nat pak. De politie voorzag hem van droge kleren. Het met 135 schip was op ton weg cement geladen van Antweppen j naar het beuken op de steenglooiing w.erd de Marja lek geslagen terwijl het schip ook beschadigingen aan het roer en de achtersteven op liep. Door lekkages en overslaand water koekte de cement vast. De steenglooiing beneden de waterlijn liep ook schade op. Het waterschap Tholen herstelde het gat zondagavond voorlopig met paaltjes en steen. Maandagochtend vroeg heeft een sleepboot van 200 PK van Muller uit Temeuzen bij hoog water 3.40 m.) geprobeerd het schip van de dijk te krijgen, wat niet lukte, 's Middags werd er opnieuw een poging gewaagd, nu met twee sleepboten: Coby M en En Avant 15. Het water was toen echter minder hoog (+2.40 m.) zodat de boot op de dijk bleef zitten. Het bergingsbedrijf L. Polderman uit Hansweert ziet echter wel mogelijkheden de Marja los te krijgen. Men wacht nog op het definitieve koopcontract van de ver zekeringsmaatschappij, waarna het karwei kan beginnen. Als we per woonkern de" reinigingsrechten die dit jaar betaald zijn opsommen, kan iedereen aan de hand van het aantal plastic zakken dat hij per week gebruikt (maal 50 cent) uitrekenen wat het ophalen van huisvuil hem of haar in 1972 meer of minder kost. Scherpenisse: 26,50; 2e emmer 24,00 Tholen: 24.00; 12,00; 2e en 10.00 3e emmer Stavenisse: 22,00; 20,00 2e en 18.00 3e emmer Poortvliet: 22,00; 20,00 2e en 18,00 3e emmer Sint-Annaland: 17,50; 12,00 2e en 10.00 3e emmer Sint-Maartensdijk: 17,50; 12,00 2e en 10,00 3e emmer Oud-Vossemeer: 6,00; 2e emmer 4,00 Alleen de opcenten op de grond belasting zijn in alle voormalige gemeenten gelijk: 60 voor gebouwde en 30 voor ongebouwde eigendommen. Hiertoe werd dit jaar overigens in gezamenlijk overleg toe Niet alleen "dezer dagen heeft de vuilnisdienst in ons gebied stof tot discussie opgeleverd in raadszaal en huisgezin, op bejaardensoos of bij de kapper. Toen eind maart 1968 wat stringenter bepalingen werden ingevoerd ten aanzien van de grof vuil afmetingen, bracht de Eendrachtbode een april mop. Door een naamloze vennootschap zou bij bezorging van de gemeentelijke vuilnisemmer op het gemeentehuis 25,- worden uitbetaald. Het bericht bracht aanvankelijk veel happige twijfelaars, maar uiteindelijk werd het ook door de lezers als een on schuldige mop beschouwd, die ogenschijnlijk serieus werd afgewerkt, zoals dit plaatje nog eens duidelijk wil maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1