UIEN LIGGEN PLAT Geen reinigingsrechten meer, maar 50 cent per plastic zak Twee Belgen verongelukt bij Poortvliet Wachten op subsidie Correspondent Ernstig tekort aan vrouwen Het geheime A-wapen van Tholen DEZE WEEK In IJmuiden verongelukte 62-jarige Sint-Philiplander Grondverkoop voor VéGé supermarkt op Haven St.-Maartensdijk Reorganisatie vuilnisophaaldienst Tholen en Sint-Philipsland 27 e Jaargang No J 52 Donderdag 11 november 1971 Gemakkelijker Grote verscheidenheid Niet verantwoord Profijtbeginsel Op het eiland Tholen is er bij het bedrijfsleven een ernstig tekort aan ongehuwde en gehuwde vrouwen, terwijl de vraag naar mannelijke ar beidskrachten in oktober verder gedaald is. Volgens een opgave van het bijkantoor Tholen van het gewestelijk arbeidsbureau Zierikzee bleef de geregistreerde arbeidsrt serve nagenoeg gelijk met 49 werklozen. De vraag naar mannen daalde van 51 tot 28 en is nu van zeer geringe omvang. Het aanbod van vrouwen blijft erg klein. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten, voornamelijk in de banket- en kledingindu strie, steeg de afgelopen maand van 70 tot 103. Geslipt na regenbui In Tholen: Duizenden guldens Wat men voortdurend aanraakt wordt vuil Voorstel aan Thoolse gemeenteraad De gemeenteraad van Tholen beslist dinsdagavond of er op de Haven in Sint-Maartensdijk een nieuwe supermarkt komt. Er is namelijk een voorstel van b en w om 290 vierk. meter grond voor 23.500,-- te verkopen aan de Végé Grossierderij Th. Albada Jelgersma N.V. te Breda. De directie van dit bedrijf deelde ons mee dat men van plan is het gehele levensmiddelen pakket, een vleesafdeling,een afdeling groenten en fruit en een kleine hoek non-food artikelen in de supermarkt onder te brengen. Volgens de verkoopvoorwaarden van het gemeen tebestuur moet binnen zes maanden na de eigendomsover dracht met de bouw zijn begonnen, tenzij wettelijke voor schriften dat verhinderen. Binnen twee iaar moet de bebouwing glas- en waterdicht zijn voltooid. Burgemeester en, wethouders kunnen in bijzondere gevallen te hunner beoor deling de genoemde termijnen telkens met een door hen te bepalen termijn verlengen. Industtfiegrond Het enige ni- uwsblad voor de streek Thöien en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per posr 7,00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0.17 per mm BTW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Spierinkjes t/m 20 woorden 3.- BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer. Als het minste het beste wordt, staat het er slecht voor. Dan zit het volkomen fout. Het is wel met enige aarzeling dat we deze conclusie trekken voor de landbouw als een moment-opname van het ogenblik, maar met alle mogelijke goede bedoelingen en sympathie voor deze bedrijfstak in ons agrarisch gebied, durven we toch niet anders stellen. Is vooral In deze bedrijfstak, die al te veel jaren achterop kwam by het algemeen welvaartspeil, de afgang thans zo omvangrijk, dat er nog nauwelijks lichtpuntjes doorschemeren. Voor de zwaksten onder henbis het reeds afgelopen, voor de middenmoters worden de zorgen schier by de maand groter en voor de sterksten onder deze categorie lijkt de aanhoudende depres- sieperiode al wat achter het handje was, weg te vagen. Als het minste het beste wordt... Daar lijkt het dit jaar op. De suikerbieten, het nimmer speculatief produkt, dat bij een gemiddeld oogstjaar altijd nog ongeveer de dikke kostprijs opbracht, lijkt nu de boer staande te moeten houden. Niet dat we hiermee beweren, dat de suiker bietenteelt al die jaren door nauweiyks werd meegeteld in de totaal opbrengst van een landbouwbedrijf. Dat niet, maar toch veel meer gezien als het bodempje dan als het „uitje". Dit jaar is de suikerbietenoogst niet alleen zeer gunstig, ook de suikergehalte voor treffelijk en als zodanig is dat bodempje een stevige plank geworden. Maar het verdere bouwmateriaal ontbreekt. Alleen met die plank doet men niet veel. Daar bouwt men geen hulzen op en geen huizen van. Die ene plank Is onvoldoende. En het figuuriyk ui^e ontbreekt, omdat het letteriyk uitje momenteel volkomen plat ligt. Niet eerder hebben byvoorbeeld onze veilingen het meegemaakt, dat oktober- november een zo rustige uienperiode opleverde dan thans het geval is. Meerdere veilingen hebben in geen drie weken een ui op de klok gebracht. De voornaamste reden Iaat zich niet moeilijk raden. Zeker men heeft een lekker droog najaar, men kan dus alle najaarsdrukte, zoals gladlolen-seldery en witlof-oogst goed verwerken. Daarmee heeft men het druk (gehad) en mén heeft in dat opzicht zeer gemakkelijk geoogst. Maar als de uienprijs werkelijk fatsoeniyk genoemd had kunnen worden, dan hadden de veilingen thans niet vrijwel plat gelegen. Dan was er om deze tijd beslist redelijke aanvoer geweest. Maar wat wil je. Voor 8 cent per kilo klokprys, hoogsten 8,5. Daar haal je de kosten nooit uit. Dat zou de helft meer moeten zyn om tot een nog maar beperkte beloning te kunnen komen. Dus zeggen de telers. Laten we met dit gunstig weer eerst de rest klaar maken. Die telers snappen er dan ook niets van, dat er nog telkens wordt geschreven, dat de levens standaard stijgt, ook tengevolge van duurdere landbouwprodukten. die telers vragen zich in gemoede af of een kilo uien waarvoor zy op de veiling 8 cent per kilo krygen in een supermarkt ergens in de stad 45 cént voor diezelfde hoeveelheid moet worden betaald. Met de aardappelen is het weinig beter. Als een boer thans 6V2 cent de kilo's land- gewas krijgt, mag hy ook biy zyn. Al is het precies 100% te weinig om er nog een uurloon aan over te kunnen houden. Wat kost diezelfde kilo aard-1' appelen in de stad?. Als het minste het beste moet zijn, zit het fout. Voor die landbouw zit het thans volkomen fout. Aangezien de veilingen het verlengstuk zijn van die landbouw, kan het moeilijk anders of ook de veilingen floreren niet. Daar helpt geen fusie aan, al zal dit de bittere noodzaak ervan nog wel extra onderstrepen. Het is, naar we ver nemen,ook de bedoeling om voor 1 januari 1972 daaromtrent een beslissing te nemen. Bijzonder sneu is wel, dat het in zo'n periode moet gebeuren. 't Kunnen moeilijk opgewekte besprekingen zijn, veel minder om die op zichzelf gewenste samenwerkings- vorm, dan wel 0mdat ze plaats vinden in een tjjd, dat er welke vorm ook zo weinig perspectief zit. Heel lang hebben we ook in deze kolommen getracht een riem onder het hart te steken. Nu is het heel moeilijk dageraad te verwachten. Als die komt, zal het voor velen te laat zyn. Daarvan getuigt onder meer het aantal saneringsaanvragen, daarvan zou het banksalo kunnen overtuigen, daarvan zijn met het blote oog ook zoveel bewjjzen over, dat men die feiten eenvoudig niet kan ontlopen. Zelden heeft de landbouw buiten de crisisjaren èen zo sombere sinterklaas verwacht. Voor dit jaar hebben de inwoners van alle voormalige gemeenten op het eiland Tholen nog reinigingsrechten of huisvuilbelasting betaald. Als de gemeenteraad van Tholen het dinsdagavond echter goed vindt, betaalt u in 1972 alleen nog maar voor de plastic zakken. Een pakje van twintig zakken kost u dan tien gulden. Het gemeentebestuur past hier het profijtbeginsel toe, wat er op neer komt dat degene die gebruik maaktvan de diensten de kosten ook moet betalen. Het beleid van b en w is erop gericht dat alle kosten van de reinigingsdienst via de vijftig cent per plastic zak worden betaald. Tegelijk wil het Thoolse gemeentebestuur per 1 januari 1972 de gemeenschappeiyke vuilnisophaaldienst opheffen en er een gemeenteiyke ophaaldienst van maken. De gemeente Sint-Philipsland mag dan, tegen vergoeding van de daaraan verbonden kosten, gebruik maken van de Thoolse vuilnisophaal dienst. Volgens de herindelingswet van het eiland Tholen dienen alle gemeer- schappelijke regelingen van de voor malige gemeenten te worden herzien. Dat geldt ook, voor de gemeen schappelijke vuilnisophaaldienst, waarbij het na de herindeling in feite alleen om de gemeenten Tholen en Sint- Philipsland gaat. De gemeenschappe-: lijke regeling houdt echter in dat er voor het beheer een afzondelijke commissie, is met vertegenwoordigers van de beide gemeenten. Deze com missie stelt het ophaalschema vast, maakt een begroting en rekening op en brengt aan de deelnemende gemeenten de-kosten in reker ing. Voorts moet een afzonderlijke boekhouding worden gevoerd. B en W van Tholen zijn van mening, dat dezelfde dienstverlening gemakkelijker door het gewone gemeentelijke apparaat kan worden verzorgd. De administratie kan dan gemakkelijker worden ingepast aan het geheel. Volgens het Thoolse gemeentebestuur betekent de opheffing van de gemeenschappelijke vuilnisophaaldienst niet dat Sint- Philipsland maar moet zien een regeling voor de afvoer van vuil te treffen. De feitelijke dienstverleningkan op dezelfde manier voortgaan. Alleen is de gemeente Tholen juridisch het enige lichaam dat de volledige zeggenschap heeft over de dienst. De gemeente Sint- Philipsland maakt gebruik van de f diensten die haar worden verleend j tegen betaling van de hiervoor geldende j kostprijs. Alleen verandert de inspraak. Bij het aangaan van de dienstverle ningsovereenkomst met de gemeente Sint-Philipsland. zal aan de factor van het overleg aandacht moeten worden besteed. Daardoor kan de inspraak gewaarborgd blijven. In de „machts"- verhoudingen komen veranderingen, schrijven b en w van Tholen in hun voorstel aan de gemeenteraad. Zijstellen nog dat het aantal gemeen schappelijke regelingen zoveel mogelijk beperkt dient te worden. Voorzover het mogelijk is, werkt de gemeente door middel van haar eigen organen. Met de vertegenwoordiger van de gemeente Sint-Philipsland is in de commissie van beheer over de gemeenschappelijke vuilnisophaaldienst gesproken. Hij heeft volgens b en w van Tholen begrip getoond voor de situatie. B en W van Tholen willen verder de rei nigingsrechten en huisvuilbelasting afschaffen en Ae kosten van de ophaaldienst in de prijs van de plastic zakken verwerken. Op het eiland Tholen kan men momenteel een pakje van 20 plastic zakken voor acht gulden op de postkantoren krijgen, maar in 1971 heeft iedereen al reinigingsrechten betaald. Volgend jaar betaalt men er tien gulden voor, inclusief reinigings rechten. Sinds de gemeenten bij de gemeenschappelijke vuilnisophaal dienst zijn aangesloten, zijn de reinigingsrechten gebaseerd op het aantal van gemeentewege in bruikleen gegeven emmers. Toen de dienst met vier gemeenten startte en het jaar daarop in vijf gemeenten werkte, waren de geheven rechten gelijk'Bij de verdere uitbreiding van de dienst kon over de door de gemeenten te heffen rechten geen eensgezind standpunt meer worden verkregen. Het gevolg daarvan was, dat een grote verscheidenheid is ontstaan. Aan deze verscheidenheid kan in de nieuwe gemeente Tholen volgens b en w niet worden vastgehouden. Praktisch is dat niet uitvoerbaar en bovendien achten b en w het niet verantwoord dat voor precies dezelfde inwoners van een andere kern. Verder moet er een an dere maatstaf worden gevonden voor de heffing van reinigingsrechten nu de emmers zijn vervangen door plastic zakken. De dienstverlening bij plastic-, zakken is veel beter meetbaar dan bij emmers. Voorheen kwam het voor dat de een twee keer per week een volle vuilnisemmer meegeeft terwijl de ander slecht één keer per veertien dagen een emmer vol heeft. In dit verband zijn in de gemeenteraden nog al eens bedenkingen geuit tegen het algemeen toepassen van een recht per beschik baar gestelde emmer. Vooral voor bejaarden en alleenstaanden werd dit een zware belasting gevonden in vergelijking met det-onge gezinnen. Aan dit bezwaar kan tegemoet gekomen worden door de heffing van de rechten te koppelen aan de verleende diensten. Bij het heffen van retributies, waartoe de reinigingsrechten behoren, dient volgens b en w het zogenaamde profijtbeginsel een grote rol te spelen. De kosten van dienst zijn te berekenen. Ook het aantal zakken dat per jaar wordt vertrekt. Aan de hand hiervan weet men hoeveel het ophalen en verwerken van één zak kost. Voor 1972 wordt het aantal uit te geven zakken geschat op 400.00. Met de begroting 1972 komen b en w dan aan bijna vijftig cent per door de dienst op te halen zak huisvuil. Het tarief wil men op 10 gulden per pakje van 20 zakken bepalen. De 33-jarige W.A.M. de Paep uit Kalmthout en de 46-jarige F.B. van der Mueren uit Stabroek zyn zater dagmiddag bij Poortvliet om het leven gekomen toen hun auto met boottrailer slipte en tegen een boom werd geslingerd. Beide Belgische diamant bewerkers waren getrouwd en hadden een kind. De heer De Paep was vaste gast in Stavenisse, waar hij altijd met zijn boot ging vissen. Vanwege de naderende herfststormen besloot hij zijn boot mee naar huis te nemen. Zijn collega Van der Mueren had dat een week eerder al gedaan, maar vanwege het mooie weer ging hij met zijn vriend nog maar een dagje visserf. Na de boot met buitenboordmotor op de trailer geladen te hebben ging men op weg naar huis. Volgens getuigen reden ze met een rustige gang door de bebouwde kom van Poortvliet. Up de Provincialeweg naar Tholen, ter hoogte van Bloemhof, is de auto met oplegger vermoedelijk te dicht bij de rand van de weg gekomen. Chauffeur De Paep heeft toen vermoedelijk wat bruusk bijgestuurd, waardoor de auto met trailer op het door een flinke regenbui gladde wegdek slipte. Door het slinger- effect van de oplegger draaide de auto totaal om en klapte met de zijkant tegen een boom. De beide inzittenden waren op slag dood door een gebroken nek en hersenletsel. De rechterkant van de auto was zeventig centimeter naar binnen gedrukt. Politie-reservist Geuze uit Poortvliet waarschuwde opper-1 Jachtmeester Van Dijke, waarna snel twee politie-auto's uit Tholen ter plaatse waren omhet verkeer te regelen. Dokter De Looze uit Oud-Vossemeer kon niet meer helpen en liet de slachtoffers naar het lijkenhuisje van de begraafplaast overbrengen, 's Avonds zijn de stof felijke overschotteniaar de aula van het beiaardentehuis in Tholen vervoerd. De plannen voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie zijn klaar. In de stichtingskosten is een bijdrage verzocht op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren. Tot op heden is hierop nog geen ant woord ontvangen. Met de eigenares van de grond waarop de installatie gebouwd zal moeten worden, is overleg gaande om te komen tot aankoop van deze grond. Verder wordt nu overleg gepleegd om tot vaststelling van het bestemmingsplan „bedrijfsterrein Slabbekoornpolder" te komen, waar de installatie gesticht zal worden. In middels is vergunning van g.s. van Zeeland ontvangen voor de aanleg van een effluentleiding van de riool-- zuiveringsinstallatie naar het Schelde Rijnkanaal. Aangezien de realisering van het plan gezien de jaarlijks ten laste Aangezien het is gebleken dat de Hoge Raad van Adel met betrekking tot het adviseren over ontwerp-wapens zeer kritisch is, waardoor soms wijzigingen in het ontwerp moeten worden aangebracht, menen wy dat aan het ontworpen wapen nog geen publiciteit moet worden gegeven. Evenals bij ons college gaat by de commissie ad hoe de voorkeur uit naar het ontwerp „A". Deze hoogst gewichtige, ook wat geheimzinnige taal is in één van de 31 voorstellen te lezen die de gemeen teraad van Tholen dinsdagavond a.s. om "half acht gaat behandelen. Het valt echter allemaal nog al mee. B en W hebben het slechts over de vaststelling van een gemeentewapen voor Groot Tholen nu door de herindeling de wapens van de zeven voormalige gemeenten vervallen zijn. Ze hebben mr. G.A. Bontekoe (oud-bu_rgemeester van Ooststellingwerf, die een groot kenner is van de wapenkunde en hiervan zijn hobby heeft gemaakt) in de arm genomen en na bestudering van de geschiedenis over het eiland heeft mr. Bontekoe twee wapens ontworpen. De voorkeur van de commissie ad hoc van de gemeenteraad en b en w gaat uit naar ontwerp „A". Voorgesteld wordt, aan Hare Majesteit de Koningin een verzoek te richten tot vaststelling van een gemeentewapen, ingevolge de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 23 april 1919, overeenkomstig ontwerp ,,A". „Tot dusver zijn er 107 wapens van de hand van mr. Bontekoe bij Koninklijk Besluit vastgesteld, waaruit blijkt dat hij op dit gebied over grote ervaring beschikt", zo laten b en w de zeventien Thoolse raadsleden nog weten. Een ander voorstel van b en w is om niet minder dan 31.500 gulden beschikbaar testellen voor nieuwe 50 km. borden en nieuwe komborden. Voor beide geldt dat ze niet meer voldoen aan de wet telijke eisen. De kleuren moeten met retroreflecterend materiaal zijn aangebracht. Bovendien moet onder de plaatsnaam van de komborden in alle kernen (behalve Tholen) vermeld worden „gemeente Tholen". De vervanging van de 50 km borden kost 7000 gulden, wat ten laste van de gewone dienst 1971 kan komen, de Een hopeloze landbouw-teneur Dodelijk ongeval kostte twee buren en een inwoner van Sint- Philipsland het leven. Reinigingsrechten naar gelang er atval is. Tekort aan charmante dames. Sint-Maartensdyk krygt tweede supermarkt. Bietenopslagplaatsen in 1972 gesloten. Er is toch nog meer dan een miljoen gulden gespaard. De aanbevelingen voor dykgraaf en gezworenen Alleen voor het plaatselijk nieuws is uw gulden in de Een- drachtbode al een daalder waard. Depressies overspoelen com petitie-voetbal. Dit nummer bestaat uit 12 i pagina's. nieuwe komborden kosten 24.500 gulden. Dit bedrag komt ten laste van de kapitaaldienst en wordt in de jaren 1972 tot en met 1974 afgeschreven. Verder willen b en w voor de gemeentelijke administratie een Philips P 353 bureaucomputer van N.V. Vuga te Den Haag huren voor 35.000, gulden per jaar. Kopen komt op honderdduizend gulden. Maandagmorgen is de bijna 62 jarige P. Reijngoudt uit Sint- Philipsland om het leven gekomen bij een aanrijding in de omgeving van IJmuiden. Hij moest met zijn personenwagen een voorrangsweg inslaan en trok al op toen er nog een vrachtwagen aankwam. Daardoor werd hij gegrepen en op slag gedood. De brandweer moest er aan te pas komen om het stoffelijk overschot uit het autowrak te halen. De heer Reijngoudt, gehuwd, was draglinè-machinist met als werkgever aannemer Zegwaard. Wekelijks reed hij om half zes van zijn woning in Sint-Philipsland naar Friesland, waar hij de laatste tijd werkzaam was. Vrijdagavond keerde hij dan weer terug. Opnieuw een ernstig verkeersongeval, dat in Sint-Philipsland ontsteltenis veroorzaakte. van de gemeente blijvende financiële lasten, afhankelijk is van subsidie, zal dé beslissing op de subsidie-aanvraag moeten worden afgewacht. B en W zullen alles in het werk stellen om de afwerking van het subsidie-verzoek, te bespoedigen. Als het college de verzekering zou krijgen, de subsidierechten niet te verliezen, zouden b en w met volledige voorstellen komen, inhoudende de nodige belastingheffing en de finan ciering, om de voortgang ter hand te kunnen nemen. B en W van Tholen antwoorden dit op een schriftelijke vraag van het VVD- raadslid mevr. M.J. Renes- van Geer. Wij zijn verheugd dat de heer J.M. de Graaf bereid is als correspondent voor Sint-Maartensdijk op te treden en wekelijks voor het plaatselijk nieuws te zorgen. Wij hopen dat verenigingen en individuele personen hun medewerking willen verlenen door uitnodigingen voor vergaderingen cn andere bijeenkomsten steeds aan hem te sturen. De heer J.M. de Graaf woont in de Jacoba Beierenstraat 54. van Het gemeentebestuur van Tholen erft dit voorstel feitelijk van de voormalige gemeente Sint-Maartensdijk, die alle onderhandelingen met het Bredase bedrijf heeft gevoerd. Th. Albada Jelgersma N.V. heeft daarna de plannen een hele tijd grondig bestudeerd, waarna men op 22 september het gemeentebestuur van Tholen liet weten dat men met de transactie instemde. De supermarkt komt op de haven tussen de bushalte en de kunstmestopslagplaats, geheel volgens het bestemmingsplan Kom- Sint-Maartensdijk. De oppervlakte bedraagt totaal ongeveer 785 m2,waarvoor opbrengst van 30 gulden per m2 dient te worden verkregen. Dat resulteert in een koopsom van 23.500,00. Th. Albada Jelgersma N.V. krijgt echter slechts 290 m2 in eigendom. Het resterende deel is bestemd voor trottoir ten behoeve van winkelende publiek.De gemeente betaalt, de trottoir maar de keien en klinkers die nu op de Haven liggen blijven eigendom van de gemeente. De 23.550 gulden zullende uitgaven voor openbare werken op de Haven geheel dekken. De te stichten bebouwing mag slechts worden gebruikt als supermarkt en/of winkelruimte. Dat geldt ook bij elke gehele of gedeeltelijke ver vreemding en bij elke toekenning van een zakelijk genotsrecht van het gehele onroerend goed of een deel daarvan aan de opvolgende eigenaar of de zakelijk gerechtigde. Bij niet-nakoming of overtreding verbeurt de koper of op volgende eigenaar een dadelijkopeisbare boete van 50.000 gulden. De gemeenteraad buigt zich nog over twee grondverkopen in Sint- Maartensdijk.Ten eerste is dat 3100 m2 5,00 aan de N.V Thoolse Betonin- dustrie en ten tweede 3200 m2 5,00 aan G.H.Polderman N.V. Beide bedrijven zijn al op het industrieterrein gevestigd en willen zich nu zuidelijk van de Sportlaan uitbreiden. Overigens besloot de voormalige gemeenteraad van Sint-Maartensdijk in maart van dit jaar al tot de genoemde verkoop. Toen echter tegen een prijs van 3 gulden per m2, wat gedeputeerde staten van Zeeland gelet op het gestegen prijspeil te laag vonden. Zij keurden het raadsbesluit dan ook niet goed. Met de nieuwe prijs van 5 gulden gaan de beide bedrijven akkoord. Zij moeten op de grond binnen twee jaar na de over dracht een gebouw hebben gesticht met een permanent karakter.'waarvan de gezamelijke oppervlakte tenminste tien procent van het verkochte grond- oppervlak zal bedragen. De kopers zullen geacht worden ook aan deze eis te hebben voldaan als en zodra de totale oppervlakte aan bedrijfsgebouwen op het gehele, na deze overdracht toebehorende, zuidelijk van de Sportlaan gelegen bedrijfsterrein, tenminste tien procent van dit totale grondoppervalkte bedraagt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1