SEIZOEN De betrekkelijkheid van het voetbal Wist u dat niet? Hoogste Rode Kruisonder scheiding voor dr. H. Menger DEZE WEEK „Ga zo voort, gedreven door naastenliefde" Sint-Philipsland gaf 25 jaar goed en bloed Burgemeester G. van Velzen tot jubilerende Rode Kruisafdeling: 27 c jaargang no. 51 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 Alle geledingen Gedragen door ieder Gemeenschapsgevoel Idealen en mensen Waardering Braak (bloed)terrein Goddelijke opdrach t Vaandeltje Wan d vers ie ring Le vensireugd uitdelen Hah ah a Men kan geen cake hakken van eieren die nog gelegd moeten worden. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 Sint-Annaland Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per posi 7.00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0.17 per mm BTW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Spierinkjes t/m 20 woorden 3,- BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer. Voor een groot deel van het bedrijf leven, met name dan voor een deel van de detailhandel staat in de nog resterende twee maanden van dit jaar het seizoen voor de deur. Het seizoen, zoals dat voorheen voor de landbouw als de oogstmaanden werd aangeduid. In die sector is dat ook teruggebracht tot een paar weken en die graanoogst van Vroeger is nog maar ten dele de oogst van tegenwoordig Eer de landbouwoogstmaand daar was, werd al zoveel voorbereid. Het zaaien, het onderhouden, het bijwerken, de onkruidbestrijding, tenslotte de ruimte op het voorhoofd' aanbrengen voor de te verwachten combine. Niet anders is dat in de detailhandel. De inkoop, vele maanden tevoren, de ontvangst, het prijzen, het opbergen, het etaleren en dan het wachten op de kopers. De voorafgaande zorgen in de landbouw zijn niet gering, die van de detailhandel niet minder. Daarbij in beide sectoren onzekere factoren. In de landbouw de afhankelijkheid van de wasdom, de prijs. In de detailhandel de onzekerheid van de wensen van het moment en de koopkracht. Beide sectoren in onze streek zijn in de welvaartstijd 1971, die overigens wel aan duidelijke kentering vertoont, onzekerder dan ooit. De land bouwsector staat daar wat machteloos tegenover. Immers, de prijsbepaling heeft men niet in de hand. De detailhandel is in dat opzicht wat beter af, maar ervaart toch ook onmiddellijk de minder gunstige invloed van andere sectoren. Voor beiden is het schier dag en nacht werken het hoofd boven water te houden. De noodzakelijke investeringen zijn van dien aard, dat het ploeteren geen evenredig rendement oplevert. Voor een goed geleide detailhandel is daartoe de kans in onze tijd nog wat groter dan in de landbouwsector. Maar de problemen zijn toch haast synoniem. Moge delaatste maanden van het jaar, zowel voor de ene als voor de andere sector datgene brengen, wat in voorafgaande maanden een zo nijver doel is geweest. In zoverre daaraan valt mee te werken, zal men dat voor de eigen gemeenschap niet willen nalaten. Aangezien daar voor allen een wedersijds belang uit voort vloeit. „Sint Philipsland is er verheugd over. dat de afdeling van het Rode Kruis 25r jaar bestaat. De Rode Kruisvereniging; houdt de eer van Sint Philipsland hoog.. Een compliment aan het af delingsbestuur is dan ook zeer op zijn plaats. De luust en de wil is bij de bevolking meestal aanwezig, maar het moet er door actieve mensen uitgehaald worden. Ga zo voort, gedreven door naasteliefde".Datzeid& bgjgemeester G. van Velzen zaterdagmiddag tijdens de ontvangst van de jubilerende af deling Sint-Philipsland/Anna- Jacobapolder van het Nederlandse Rode Kruis op het gemeentehuis. Daar was het ook, da# mr. JJ. van Weel (kringcommissaris in Zeelnad en hoofdbestuurslid) het kruis van ver dienste de hoogste Rode Kruison- derscheiding - uitreikte aan dr. H.Menger. Niet alleen voor zijn per soonlijke verdiensten als voorzitter, maar voor de gehele afdeling die in de 25 jaar van haar bestaan al zoveel verantwoordelijkheidsgevoel toonde voor de nood van de gehele wereld. De vier andere actieve bestuursleden, de heren A.W.Beurkcns, J.A.KIompe, J.M.Ligtendag en J.A. Stols, kregen uit handen van de kringcommissaris de zilveren legpenning van het Nederlandse Rode Kruis. Die zonnige zaterdag 30 oktober 1971 was voor Sint-Philipsland een feest middag en avond en een ogenblik van bezinning, zoals dr. Menger het tijdens de ontvangst op het gemeentehuis zei. De feestelijkheden waren om half één begonnen met de aankomst van de drumband van het Rode Kruis Korps Den Haag. Na een maaltijd in het dorpshuis de Wimpel, begonnen de muzikanten om 2 uur aan een rondgang door het dorp. Via de Eendrachtstraat, Gladiolenstraat, Deldenstraat, Wilhelminastraat, Schoolstraat, Achterstraat, Zuiddijk, Stationstraat, Deensestraat, Pr. Hendrikstraat, Emmastraat, Julianastraat, 'Oostdijk, Mosselkreekstraat, Wilhelminastraat, Schoolstraat en de Kerkring kwam men op de'Voorstraat. Daar werd tot'drie uur voor het huis van dr. Menger, waar het voltallige bestuur van de Rode Kruisafdeling stond opgesteld, een muzikale show gegeven. Vele inwoners waren van de rondgang en de demonstratie van de Rode Kruisdrumband getuige. De jeugdige doelman van de Sint-Annalandse voetbalvereniging WHS. Wim Fase, heeft negen competitiewedstrijden lang met goede hulp van de verdediging en wat geluk geen enkel doelpunt door gelaten. Daarentegen scoorde de voorhoede van WHS 34 keer. Aan het veel besproken record kwam zaterdagmiddag een abrupt einde toen Wissenkerke Wim Fase drie keer de bal uit het net liet halen. Daarvan waren er twee blunders, zoals dat in voetbaltermen heet. DeWHS-keeper gaf zijn fouten eerlijk toe. Iedereen maakt immers fouten en zeker bij je ont spanning hoeft niet alles feilloos te zijn. Overigens moest Wim Fase tot nu toe dikwijls zijn kwaliteiten tonen. Op de foto heeft hij alle moeite met een hard schot dat hem in de linkerhoek bijna dreigde te verrassen. Het gemeentebestuur van Sint- Philipsland prees zich gelukkig dat men zo'n Rode Kruisvereniging binnen de grenzen had, zei burgemeester Van Velzen. Daarom ontving de burgemeester met zijn wethouders A.A.Rijstenbil en L.Walpot om vier uur het bestuur van de jubilerende afdeling op het gemeentehuis. Daarbij waren van het hoofdbestuur de heer D. van Kleef en de dames Roskam en De Ruijter aanwezig, van het kringbestuur mr. J.J. van der Weel (kringcom missaris/voorzitter/hoofdbestuurslid), kringsecretaris JJ. Marteyn, waar nemend kringcommissaris ir. G.A.Kemper en oudkringsecretaris A.D.Constandse, de oud-bestuursleden dr. P.J. Bruynzeel uit Bergen op Zoom, de heer Stols en ds. K.Smit uit Heemstede (voorheen Gereformeerd Predikant te Anna Jacobapolder, de heer A.Labruyére (leider van het Jeugd Rode Kruis),welfare-werkers mevr. E. v.d. Vlies-van Dijke, de ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven M.Ligtendag, en de heren Wisse en Timmers namens Aannemersbedrijf Ligtendag N.V. en de Raiffeilsenbank, de vertegewoordigers van de zusterver enigingen, de afdeling Steenbergen van het Rode Kruis, de voetbalvereniging NOAD '67, zangvereniging Crescendo en het Groene Kruis; de heren Vroegop, Biersteker, J.Moerland, W.Verwijs, Van Strien Everaars,Noordhoek en mevr. Wisse. Er waren ook verschillende echtgenotes van de genodigden aan wezig. Als eerste spreker wees burgemeester G. van Velzen erop dat de Rode Kruisafdeling financieel en materiaal floreert en beslist geen kwijnend heeft. Door de goede resultaten in die 25 jaar heeft men regelmatig de landelijke pers gehaald en de eer van Sint- Philipsland hoog gehouden, ondanks de minder fraaie berichten die de pers in het verleden over Sint-Philipsland publiceerde. Volgens de burgemeester is de hoge collecte-opbrengst ten behoeve van het Rode Kruis een ere-spel waaraan de inwoners in alle geledingen meedoen. „We zijn er trots op dat het Rode Kruis door een ieder gedragen wordt. Regelmatig hebben we provinciaal en landelijk al de hoogste collecte-opbrengst gehad, maar ook de bloeddonoravonden zijn het vermelden zeker waard. Met goed en bloed hebben de inwoners zich ingezet voor een zeer goed doel.Het honderdjarige Nederlandse Rode Kruis is nationaal (en internationaal een begrip geworden. :Zo 'mn grote organisatie moet echter een draagvlak hebben bij individuele mensen. Zo'n grote organisatie moet echter een draagvlak hebben bij in dividuele mensen, die in het belang van de naasteevenals de rijke Herni Dunant in de praktijk brengen; het is beter te geven dan te ontvangen. Ellende elders vergeet men gaual gauw, maar we hebben de verantwoordelijkheid voor de' nood van de gehele wereld. Daarom vind ik een zinnetje uit artikel 3 van de Rode Kruisstatuten zo mooi; zonder enig onderscheid van ras, geloof, godsdienst, of huidskleur helpen, gedreven door naasteliefde. Succes toegewenst met uw activiteiten voor de toekomst", zo besloot burgemeester Van Velzen zijn felicitatie aan de- 25 jarige Sint Philipslandse Rode Kruisafdeling. Kringcommissaris mr. J.J. v.d. Weel uit Middelburg zei dat 25 jaar in yergelijking met 100 jaar nog niet zo verschrikkelijk lang is, maar de Sint- Philipslandse Rode Kruisafdeling neemt een hele bijzondere plaats in en heeft meer gepresteerd dan andere afdelingen die langer bestaan. In het bijzonder groot gemeenschapsgevoel, de bijna familiegezindheid.zag mr. Var Weel een hele goede voedingsbodem voor het Rode Kruis. Hij herinnerde eraan hoe het werk van het Rode Kruis van oorlogsgeweld is verplaats naar de nood van alle dag en hoe dr. P.J.Bruynzeel in 1946 bij in het leven roepen van de Philipslandse Rode^ruls' afdeling eèn belangrijke rol heeft gespeeld. De kringcommissaris vond het welfarewerk en het jeugd Rode Kruis bijzonder actief bedreven worden, terwijl er door de inwoners al een griezelige hoeveelheid bloed bij elkaar is gebracht voor de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis.Vijftien keer op landelijk niveau en zeventien keer od niveau wist Sint-Philipsland de hoogste eer te behalen met de Rode iKruiskoilekte. De inzameling van gele noemde mr. Van Weel niet een doel op zichzelf maar een middel. Een belangrijk punt vond hij ook het for midabel aantal leden 121 procent van de gezinnen is lid van het Rode Kruis. Dat betekent dus meerder leden uit één gezin. zulke een op te De kringcommissaris zei dat resultaten nooit alleen uit idealistische gezindheid zijn brengen. Er moeten mensen zijn die er achter staan. Z ij moeten het doen. De heer Van der Weel wees in dit verband op dr. H.Menger die sinds 1947 als voorzitter de scepter zwaait. Mpt toewijding, mensenkennis en een grote dosis humor leidde hij het team. Niet alleen vanwege zijn gezag als huisarts, maar vanwege zijn gezag, qua inhoud. Verder waren daar de bestuursleden J.M.Ligtendag (sinds 1954), A.W.Beurkens (1956), J.A.KIompe (1959) en J.A. St'ols (vanaf 1962). Voor die vier had mr. Van der Weel de zilveren legpenning van het Nederlandse Rode Kruis meegebracht. Dokter Menger kreeg vanwege zijn persoonlijke verdiensten maar ook als voorzitter van de. gehele afdeling het kruis van verdienste. „Uw naam zegt het al, u weet alle stromingen in het Rode Kruis te binden", merkte mr. Van der Weel nog op. Dokter Menger toonde zich vervolgens in zijn toespraak verbaasd en dankbaar dat zovelen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging om de jubileumviering bij te wonen. „Het blijkt nu ook dat men niet de Europacup of wereldcup gewonnen hoeft te hebben om door het gemeentebestuur ontvangen te worden. Ik dacht eerst dat alleen de sport het tegenwoordig nog maar voor het zeggen had", aldus dr. Menger. De on derscheiden voorzitter zei dat het gemeentebestuur het Rode Kruis altijd veel geholpen heeft bij het-vaststellen van de collecte. Men noemde ook een straat naar Herni Dunai,t, ferwijl het gemeentebestuur voor de jubilerende afdeling nu een receptie gaf. Die tekens van belangstelling en waardering deden dr. Menger goed. Hij vond dit jubileum ook een ogenblik van bezinning. De voorzitter herinnerde eraan hoe men in 1946 het na de oorlog opgerichte Harkcomité wilde opheffen, toen dr. Bruynzeel de initiatieven nam om er een Rode Kruisafdeling van te maken. Drie van de vijf mensen van het eerste uur waren zaterdagmiddag aanwezig. Volgens dr. Menger was het misschien wat primitief, maar de eerste Rode Kruisbijeenkomst in de christelijke school aan de Lageweg in 1947 1948 en 1949 waren fijne avonden. Met alle bestuursleden zijn er banden van vriendschap gegroeid. Dr. Menger vond dat de Rode Kruisvereniging altijd felle bestuursleden gehad heeft. Dit illustreerde hij met het feit dat bij de ramp van 1953 de penningmeester eerst het Rode Kruisgeld redde, voor hij naar zijn eigen bezittingen uitkeek. Een ander bestuurslid, dat niet kon zitten vanwege steenpuisten, ging op zijn knieën in de auto mee naar een Rode Kruisbijeenkomst in Bergen op Zoom, waar hij staande zijn bijdragen gaf aan de vergadering. „We lagen soms ver uit elkaar, maar we hoefden nooit tot stemming over te gaan", aldus dr. Menger. Vervolgens nam de gedecoreerde voorzitter de activiteiten van de vereniging door. De landelijke collecte, waarvan de recordopbrengst som migen toeschreven aan de in zameling bij het veer van Anna Jacobapolder maar verschillende berekeningen toonden aan dat dit niet zo was. Al 32 keer waren er bloed- donoravonden, waar altijd meer dan tien procent van de bevolking in die 25 jaar 3427 liter bloed gaf .Dr. Menger liet weten dat hij van zijn formeel gezag als arts toch gebruik gemaakt had door mensen met te hoge bloeddruk op de donoravonden te wijzen. „Als men de juiste propaganda maakt en na teleurstellingen doorzettingsvermogen toont, is er heel wat te bereiken. Wat de donoravonden betreft is er nog een groot braak liggend terrein bij andere afdelingen. Onze afdeling mag een voorbeeld zijn", zei de heer Menger. Hij vond verder dat het jeugd Rode Kruis onder de bezielende leiding van de heerLabruyère in de loop der jaren één van de mooiste taken geworden is. De jongeren doen in hun vrije tijd aan hand arbeid voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Er zijn hierdoor al contacten met België en Ierland gelegd en dr. Menger hoopte dat de activiteiten van het Jeugd Rode Kruis nog zullen uitbreiden. Daarnaast was er het welfarewerk, het bezorgen van attenties bij chronische zieken en de vakantietochten met de Herni Dunant. Niet minder dan 28 keer, ging een patiënt uit Sint-Philipsland met die boot mee. Vervolgens herinnerde de voorzitter aan de goede gesprekken met het hoofd bestuur in Den Haag, de steun van de Rode Kruis afdeling Steenbergen bij donoravonden, de steun van de voet balvereniging NOAD '67 voor het spelen vooreen benifitwedstrijd voor het Rode Kruis, de zangvereniging Crescendo voor het beschikbaar stellen van de opbrengst der verloting en het Groene Kruis voor de samenwerkine. Een bijzonder woord van dank had dr. Menger voor voor Jenny enHuib van hotel de Duiventros, dat hij het Rode Kruisgebouw noemde, voor de niet ervaren service en gastvrijheid. Het gaat volgens de voorzitter allemaal om teamwork en een juiste Rode Kruisgeest. Een juiste Rode Kruisgeest waarvoor de naastenliefde en het vervullen van een stukje Goddelijke opdracht dat we allemaal hebben, de instrumenten zijn* De onderscheiding wil ik, zij het eerst schoorvoetend, gaarne aannemen. Ik wil het kruis van verdienste zien als een bewijs van waardering voor allen; leden, collec tanten, collectrices, oud-bestuursleden, ja de gehele afdeling. Ik dank u voor de belangstelling en de felicitaties. Ook de commissaris der koningin in Zeeland die veel hoogtepunten van ons heeft meegemaakt, en van wie we een gelukstelegram kregen. Voor de toekomst hoop. ja verwacht ik dat het instrument van naastenliefde en Goddelijke opdracht onze afdeling mag blijven bezielen. Dan zal het waarachtig wel gaan", zo besloot dr. H.Menger zijn toespraak op het gemeentehuis. Na de ontvangst door het gemeen tebestuur gingen de genodigden tegen zes uur naar het Rode Kruis gebouw, hotel de Duiventros, om er een mosselmaaltijd te nuttigen. Daar voerden nog verschillende gasten het woord. Oprichter P.J.Bruynzeel uit Bergen op Zoom dook in het verleden en kwam via Hendrik Dunant en Koning Willem III bij het Harkfonds, dat in 1946 zeep in Sint-Philipsland bracht en werd omgezet in een Rode Kruisaf deling. Hij wees erop hoe de bevoking van huis uit tradioneel, eigen geld'1 en bloed geeft voor de medemens. -Dr. Menger noemde hij de stuwende kracht van de vereniging. Welfare - werkster mevr. E. v.d. Vlies- van Dijke zei dat ze de grote vrijheid voor haar werk dat ze nu al vier jaar doet, bijzonder op prijs stelt. Namens de chronische patiënten bood zij het jubilerende bestuur een vaandeltje aan dat door één van de patiënten was vervaardigd. De vertegenwoordiger van het hoofd bureau van het Rode Kruis uit Den Haag, de heer D. van Kleeffeliciteerde de bevolking van Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder met zo.'n Rode Kruisafdeling Hij bood voorzitter Menger een wandversiering aan die in hotel de Duiventros zal komen te hangen. Gezien zijn gesprekken met de burgemeester grapte de heer Van Kleef dat er niet te ontkomen was aan een eigen Rode Kruisgebouw voor huisvestingvan een Rode Kruiscolon- ne die in dit recreatiegebied zeker een strandpost zou moeten oprichten. De burgemeester liet weten dat hij geen kans zag na de opening van vorige week -opnieuw een dorpshuis van 550.000 gulden te realiseren. De heer Van Kleef had voor de vrouwen van de vijf bestuursleden bloemen gebracht. Hij had respect voor hén dat ze hun mannen steeds de gelegenheid gaven de Rode Kruisbijeenkomsten te bezoeken. De afdeling Sint-Philipsland/Anna Jacobapolder dankte hij heel hartelijk voor de onmisbare en ongelooflijk belangrijke inspiratie,wil men op het bureau in Den Haag niet verbureau- cratiseren en verinstituionaliseren. De heer A.D. Constandse uit Mid delburg vond het bijzonder plezierig dat hij als oud-kringsecretaris bij deze jubi leumviering mocht zijn. Hij had vele oude bekenden ontmoet en toonde zich nog steeds trots op de tuinstoel die hij zijn afscheid van de Sint-Philipslandse afdeling kreeg. „Ga zo voort. Dat u m< groeien en bloeien tot in de lengte van dagen", aldus de heer Constandse. De heer Stols sr. zestien jaar bestuurslid 'er één van de »ohh*«u van het eerste uur, haalde herinneringen op en maakte de inwoners van Sint-Philipsland zijn complement met het .bereikt resultaat. „Ik hoop dat jullie zo door mogen gaan. Het is geen wedstrijd, maar de kleuren van het lint bij het kruis van verdienste - rood-wit- zijn ook de kleuren van de winnaar van de wereldcup",aldus de heer Stols. Oud-bestuurslid ds. K.Smit had in een bijzonder plezierige tijd heel wat gelachen. De Rode Kruisactiviteiten beschouwde hij als een stuk levens vreugde uitdelen.„Dat doet Sint- Philipsland al 25 jaar en ik hoop dat ze het nog 25 jaar doen", aldus ds. Smit. Vice-voorzitter J.A. Klompe was bijzonder blij dat liet haver dit keer bij het paard terecht gekomen is dat het verdiende. Dr. Menger noemde hij de stuwende kracht van de afdeling. „U bent joviaal, hartelijk, .spraakzaam en een goed spreker. Het hahaha van dr. Menger is een alom bekende klank in de gemeente. Uw optreden werkt stimulerend. Er was als jongen onder elkaar altijd een goede teamgeest. Prettig dat u de hoogste onderscheiding van het Rode Kruis ontving. U hebt het zeer wel verdiend. Dat het Rode Kruis er in zijn algemeenheid wel bij mag varen', zo besloot de heer Klompe. Hierna ging het gezelschap naar het dorpshuis de Wimpel, waar in de hal velen het bestuur van de jubilerende Rode Kruisafdeling felicitereerden Een hoge Rode Kruisonderscheiding in het Rode Kruisdorp De Sint Philipslandse raad voteerde een hobbytafel. Lts oudercommissie beraadt zich over godsdienstonderwijs. Jan Overeenkam zag fraaie herfstkleuren. Er zijn ook stemmen van lezers. De WHS nul werd weggewerkt. Tumkampioenschappen. Toch weer machtig veel nieuws in redactionele en advertentieko lommen van het eigen blad streekblad. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De familie Den Braber-Neele aan de Voorstraat 17, telefoon 578. neemt graag abonnementen aan op de Een- drachtbode. Voor maar zes gulden per half jaar (postabonnementen zeven gulden) krijgt u elke donderdag veel informatie over uw eigen dorp en streek. Plaatselijk nieuws, gemeenteraadsver slagen. familie- zakenadvertenties. Vrijwel elke inwoner uit de streek Tholen en Sint-Philipsland leest de Eendrachtbode. U wilt toch ook op de hoogte blijven? Nou dan. De voorzitter van de afdeling Sint-Philipsland/Anna- Jacobapolder van het Nederlandse Rode Kruis, dr. H. Menger, heeft zaterdagmiddag op het gemeentehuis uit handen van kringcommisaris mr. J.J. van Weel uit Mid delburg het kruid van verdiensten gekregen. Dit ter gelegenheid van het 25 jarige bestaan van de florerende Rode Kruis afdeling, die in die kwart eeuw 3427 liter bloed leverde en vijftien keer in landelijk en zeventien keer in provinciaal verband de hoogste collecte-opbrengst per in woner had. Vanwege zijn persoonlijke verdiensten kreeg stuwende kracht dr. H. Menger de hoogste Rode Kruisonderscheiding. waarmee tevens de gehele af deling Sint - Philipsland Anna-Jacobapolder geëerd werd. Voor een uitvoerig verslag van de feestelijke jubileum viering. zie krant van volgende week.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1