Steeds weer voor verrassingen bij een open Oosterschelde. Veiligheid nauwelijks groter dan voor 1 februari 1953. Laatste gift uit „rampenfonds" was voor St Philipsland De topper van het Nederlandse Rode Kruis in het zilver ook als u 2000,-, 5000,- of 10.000,- wilt lenen! De Duif Al Uw kleding Verhoogd tot 35 mille Sint-Philipslands afdeling 25 jaar Sinds 1954 kampioen van de landelijke campagne 263 Thoolse ondenemers geven hun mening over winkelsluitingswet Dijkgraaf H. van Gorsel in waterschapsvergadering Nauwelijks veiliger Miljoenen Hogere uitkering wegen nodig Gunstig verloop onderhoudswerken Betere beveiliging De polderweger Delfwerk Afvalwaterzuivering H. A. van Houte Gladiolen te laag van start De helft onvangen Zó begon het Vele honderden liters bloed Het zilveren jubileum ga met uw tgd mee-ga naar de nmb! 28 oktober 1971 EENDRACHTBODE 5 l'Tr«V«ViVi'''V«',V»VlV«'.VlVVl'lViV^'^,y^,.yty|[« ■"■"■'■WW DAMES bij Modehuis Kremerstraat 12 7~A BERGEN OP ZOOM De positieve uitspraak van de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, dr W. Drees jr. met betrekking tot afsluiting van de Oosterschelde, is voor de waterschappen in Zeeland en niet in het minst voor Tholen en Sint Philipsland, van groot belang. Tot deze conclusie kwam gisterenmiddag dijkgraaf H. van Gorsel in het Holland Huis te Scherpenisse tijdens de algemene vergadering van dit waterschap. Steeds weer komt men voor verrassingen te staan", zo vervolgde de heer Van Gorsel zijn openings woord. „Enkele dagen geleden is weer een verdieping geconstateerd door overstorting van vloedwater vlak bij de in 1969 plaatgevonden dijkval bij de Oud-Kempenhofstede polder onder Stavenisse. Er wordt reeds aan gewerkt deze verdieping zoveel mogelijk te beteugelen." Tegen alle kreten in tot het openhouden van de Oosterschelde meende de Thoolse dijkgraaf toch ook de andere kant van de medaille te moeten tonen. „Niet-afsluiten kan men zich dan ook beslist niet meer indenken", vond dhr. Van Gorsel, „want dan is het de vraag of men, niettegenstaande grote kosten, in de toekomst bepaalde dijkgedeelten rond de Oosterschelde nog wel in stand kan houden. Daarbij is zeker ook niet te vergeten dat onze veiligheid ondanks de verbetering van de zwakke plaatsen na de ramp van 1953, praktisch niet groter is dan voor de ramp. Ik hoef slechts te he rinneren aan al het leed, de zorgen en de kosten van herstel na de ramp om aan te tonen, dat het de taak van alle instanties die hier de verant woordelijkheid voor dragen, is zo snel mogelijk maatregelen te nemen, die onze veiligheid menselijkerwijs gesproken, kunnen waarborgen." Nagaande wat er van Rijkswege sinds het begin van de Deltawerken al aan extra voorzieningen voor het Thoolse waterstaat nodig is geweest, stelde de heer Van Gorsel vast, dat er al enkele miljoenen guldens mee gemoeid zijn. Zolang de Oosterschelde open is, zal dat doorgaan. Voor de geconstateerde verdieping bij Oud- Kempenshofstedcpolder zijn nieuwe bestortingen nood zakelijk. In overleg met rijks-en provinciale waterstaat is al een begroting van kosten en ont- werpbestek gemaakt en bij gedeputeerde staten van Zeeland ingediend. De geconstateerde ver dieping ligt bij de uitlopende dam op de grens van de polders Oud- Kempenhofstede en Moggershil te Stavenisse, kort bij de teen van de dijk De heer Van Gorsel had tevoren gesteld, dat het dienstjaar 1972 van dit waterschap nog reeël sluitend gemaakt kon worden, zonder een lasten verhoging, dus zonder optrekken van het geschot en dat voor de zesde achtereenvolgende keer. De ingelanden moesten er echter wel rekening mee houden, dat het wel eens het laatste jaar zou kunnen zijn, tenzij er een hogere bijdrage uit de algemene middelen komt, bijvoorbeeld voor het onderhoud van de wegen. Dit zou zeker op zijn plaats zijn, vond dhr. Van Gorsel, daar de wegen in dit gebied steeds meer worden gebruikt door niet plaatselijk verkeer, vooral dooi de toename van het toerisme. Inbinding van loonstijging en andere kosten verhogende maaregelen is zeer gewenst De dijkgraaf vervolgde: De on derhoudswerken verlopen, mede dank zij het zeer gunstige weer, zeer vlotj en zijn voor zo ver hier en daar wat is blijven zitten, vlot ingelopen. ingelopen. De teenvoorzieningen aan de zeedijken van de polders Anna-Jacoba en Kramers verlopen eveneens goed en zullen met niet teveel tegenslag ver moedelijk zo rond december voltooid kunnen zijn. Dit is een grote verbetering en zal voor de volgende jaren zeker in de on derhoudskosten kunnen besparen, terwijl ook de veiligheid van de streek er meer door gewaarborgd wordt. Ook de teenvoorziening aan de zeedijk van de aangrenzende polder „De Prins Hendrikpolder", is in volle gang. Ook deze werken worden onder directie van onze technische dienst uitgevoerd, door dezelfde aannemer, de Gebr. Romers N.V. te Rozenburg. De kistdammen op de dijken van de polders van Haaften, Hollare, Hikke, Vogelsang. Leguit en Slabbecoorn zijn geplaatst en opgeleverd.'- Dit betreft een totale lengte van ongeveer 6200 m tot een hoogte van 30 b 40 cm. Volgens medelingen zouden deze geheel voor rekening van het Rijk zijn geplaatst. Dit is echter niet juist, want het gedeelte tussen de twee aangelegde nieuwe dijkgedeelten ter lengte van ongeveer 1800 m wordt niet geheel voor rekening van het Rijk genomen. In de laatste vergadering van de Algemene vergadering(18 juni 1971) isdoor U aan het dagelijks bestuur reeds volmacht verleend tot onderhandelen over deze kwestie met het Bouwbureau Schelde- Rijnverbinding in die 'geest dat in elk geval op dit gedeelte dijk alsnog een kistdam zou worden aangebracht teneinde een grotere veiligheid voor het betrokken gebied te krijgen. Met medewerking van het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Schlingemann. en vertegenwoordigers van rijks-en provinciale waterstaat, zijn wij in een bespreking met het Bouwbureau tot overeenstemming gekomen, om voor rijkskosten voor zieningen aan te brengen ter hoogte van de te verwachten waterstandsverhoging,i te weten 10 b 15 cm. Aangezien van onzentewege echter een grotere verhoging werd gevraagd namelijk 30 b 40 cm ter verkrijging van een betere veiligheid, wijl de onderhavige dijk betrekkelijk laag is gelegen, werd overeenstemming bereikt dat de daaruit voortvloeiende meerkosten voor rekening van het waterschap zouden worden genomen. Deze meerkosten zijn na gezamelijke berekening geresulteerd in een bijdrage van het waterschap tot een bedrag van/. 63.160.64, te weten 40% van de totale kosten. Dit bedrag is inclusief 'B.T.W. De werken tot verbreding en ver betering van quartaire wegen aangenomen door de Fa. van der Werf te Sint-Maartensdijk en de N.V. W. Rasenberg te Breda zullen een dezer dagen klaar komen. Dit betreft een lengte van 3.660 m. Op deze werken zal met een bedrag van ƒ.33.000,-- b ƒ.40.000.-- aan meer werk moeten worden berekend. De dijkgraaf verklaarde, dat het delfwerk 1971 goed en vlot verloopt. Men is zowat 14 dagen voor op het schema, dank zij het gunstig weer en het gebruik van de nieuwe delfmachine. Er werd ook een tractor met dieplader gekocht, zodat de delfmachines met eigen vervoer worden verplaatst. In de totale aanschaffingskosten groot ƒ123.000,-- bleef men ƒ7000,-- beneden het gevoteerde krediet. De heer Van Grosel deed opnieuw een beroep op de landgebruikers bij het opmaken van het zaaiplan rekening te houden met de aangewezen delfblokken. Ploeg een behoorlijk brede strook langs de te delven sloten, zo adviseerde hij. Houdt ook de wegen vrij van klei, enz. niet alleen voor behoud van die wegen, maar ook voor de veiligheid. Ook werd nog eens het schoonhouden van sloot en wegberm benadrukt, evenals het niet te zwaar spuiten. Door de provincie wordt hard gewerkt aan de nieuwe verordehing af valwaterzuivering. De bedoeling is de zuiveringstaak aan de waterschappen op te dragen. Wellicht treedt de verordening in werking met ingang van hetdienstjaat 1973. Geen gemakkelijke taak, maar zowel kwaliteits als kan- titeitsbeheer van het oppervlaktewater behoren in één hand te liggen en daartoe zijn de waterschappen de meest aangewezen instanties vond dijkgraaf Van Gorsel. Woon visie Meubelen Klasse Meubelen Sint Maartensdijk/Scherpenisse tel. 01666 - 442 - 382 advertentie IM van Koophandel beantwoord terug is ontvangen. Men hoopt dat ook de andere Thoolse ondernemers hun medewerking nog zullen verlenen. Op 1 november zullen degenen die het enquêteformulier nog niet hebben verzonden. alsnog om hun medewerking worden verzocht. De ondernemers hebben nu immers de gelegenheid om hun standpunt over de voorgestelde regeling te laten horen. Als de enquête is uitgewerkt, worden de resultaten in de winkelsluitingscom missie van de Kamer van Koophandel besproken. Het gemeentebestuur van Tholen kan dan half december het advies verwachten. Met h$t overhandigen van een cheque, groot/ 7000,- heeft vrijdagmiddag 22 oktober 1971 de vlce-voorzltter van de stichting Herstel Zuid-West Nederland,, de heer CJ. van Broekhoven uit Voorschoten, het werk van die uit 1955 daterende stichting afgerond. Het feestelijk gebeuren van de dorps huisopening was dus eigeniyk ook de liquidatie van genoemde stichting, die beter bekend is onder de naam ram penfonds, zoals vrijwel alles uit de hulpverlening 1953 onder die noemer werd gebracht in de volksmond. Voorzitter van deze stichting is de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, die echter dit Sint- Philipslands programmaonderdeel graag overliet aan de voorzitter van de stichting. Hoewel de commissaris, zoals burgemeeste G. van Velzen nog eens onderstreepte er niet het minst aan had bijgedragen om de 35.000,- uit de bodem van het rampenfondspotje te halen. In zijn toespraak zei de heer Van Broekhoven, hoe de stichting Herstel van het door de ramp 1953 getroffen zuidwesten te beheren en_te bestemmen. Er was 6.3 miljoen gulden. Daarvan was er 2.6 miljoen voor Zeeland. Hiervan is 1.2 miljoen aangewend voor bijdragen aan 50 verenigingsgebouwen, hetzij voor nieuwbouw of voor herstel in dit gewest. De laatste 35.000,- werd bestemd voor het in 1953 materieel ook zo zwaar getroffen Sint Philipsland. Daarvan was eerder/ 28.000,-uitbetaald. Het restant van 7000,-was bewaard voor de officiële openingsdag van het dorpshuis „De Wimpel". Met het releveren van deze gegevens en de wens, dat de exploitatie van „De Wimpel ook niet te zwaar zal drukken op het gemeentelijk budget, kwam de heer C.J. van Broekhoven tot het overhandigen van de cheque. Burgemeester Van Velzen bracht dhr. Broekhoven dank voor de medewerking van de stichting die nu zijn taak beëindigd heeft. Hij was er blij mee, dat de commissaris zich als voorzitter van die stichting persoonlijk had ingezet, waardoor het subsidiebedrag werd verhoogd van 10.000 tot 35.000,-. Het was mede daardoor dat het dorpshuis tot stand kon worden gebracht, want bij zoiets hang het meestal af van de laatste loodjes. Na de al eerder ontvangen 28.000.- dacht de burgemeester waar de rest nu bleèf. Hij had er een paar maal op aangedrongen, maar kwam vrijdag tot de ont dekking,waarom dit restantje was uitgebleven. Ook voor onze streek heeft deze stichting volop betekenis gehad. Niet alleen deze bijdrage voor Sint Philipsland, maar ook op Tholen is geprofiteerd van deze buitenlandse hulpverlening. Het mag bij afsluiting van de rampenpot nog wel even in herinnering komen, zoals ook de dank mag worden onderstreept van burgemeester Van Velzen voor datgene wat deze stichting en daarmee dus de beheerders en bestemmers van de pot in al die jaren hebben gedaan en zo goed mogelijk hebben verdeeld. Anders zou men mogelijk gaan vergeten, wat er na 1 februari 1953 door het buitenland voor het zuidwesten werd gedaan, zou men ook vergeten dat het bestuur van de Stichting Zuid-West Nederland zich naar beste weten en kunnen van haar taak heeft willen kwijten. Tot 22 oktober 1971 toe. In het nog gloednieuwe dorpshuis „De Wimpel" te Sint- Philipsland hoort zaterdag 30 oktober een zilveren wimpel te wapperen. Met daarin een Rode Kruis en eigenlijk ook het wapen van de gemeenschap Sint-Philipsland. Dit ter ere van een afdeling, dat ook ter ere van een bevolking, die sinds haar oprichting altijd reeds het streefbedrag van de landelijke inzameling haalde, maar bovendien sinds 1954 vrijwel zonder onderbreking ook de hoogste in den lande was. Elk jaar opnieuw kon dokter H. Menger, die al 24 jaar de voorzittershamer van deze afdeling hanteert, het gewestelijk capmpagnebord en de landelijke wimpel in ontvangst nemen. In die kwart eeuw werden bovendien 34 bloed transfusieavonden georganiseerd, waarbij elk halfjaar zo'n 200 donors de halve liter afstaan. Daarbij ook nog een aktieve jeugd Rode Kruisafdeling en uitgebreid welfare werk. Hulde aan de gehele streek, gewestelijke, ja ook landelijke hulde voor deze gemeenschap. Advertentie IM demonstratie geven.Om 4 uur wordt in het gemeentehuis een receptie aangeboden door het gemeentebestuur aan het afdelingsbestuur en de verdere genodigden, onder wie alle oud-bestuursleden. Dan beging om half zes in ,De Wimpel' een feestavond, die wordt opgeluisterd door het Zeeuws gezelschap .Kemling' uit Middelburg. Vanwege de beschikbare ruimte heeft men daar alleen toegang boven de 16 jaar. Eer de feestavond begint zal er gelegenheid zijn in de hal van ,De Wimpel' het bestuur met het zilveren jubileum te complimenteren. Het bestuur is een goede belangstelling waard. En deze gehele gemeenschap is hulde waarde waard voor haar 25 jaar menslievendheid, voor haar grootse en gulle inzet voor de naaste in nood. Onder grote belangstelling van de zijde der kopers ztyn de eerste leverbaar veilingen van gladiolen in het seizoen 1971/72 gehouden. 'Reeds de eerste veiling toonde aan mooie gevarieerde aanvoer, zodat op de veilingen van vrijdag en dinsdag j.l. totaal 1200 mand voor de klok kwam. Er is alle reder tot tevredenheid over de kwaliteit van de aangevoerde gladiolen. Ze waren goed gesorteerd, mooi schoon en voor de handel bleef niets te wensen over. Des te meer is het te betreuren, dat de prijzen startten op een te laag niveau. Wanneer soorten als Peter Pears, Sneeuwprinses en Bon Voyage in de maat 12/14 zich bewegen in de buurt van 3,-- per 100 dan behoeft het geen betoog dat, wil de kweker de kostprijs er uit halen, deze prijzen toch zeker 30 hoger zouden moeten liggen! Wanneer metn bedenkt d at d e kosten in de loonsector per 1 september weer met 10 gestegen zijn en de andere bijkomende kosten van de kweker berekenen, dan is het duidelijk dat zelfs de kostprijs niet wordt gehaald. Wanneer echter deze situatie voort duurt, wanneer de inkoopsprijs blijft beneden de kostprijs en het rendement in de produktie-sèctor geweld wordt aangedaan, dan zullen nogmeer kwekers zich genoodzaakt zien het bijltje er bij neer te leggen. En daarmee komt het aanbod voor de handel, en die handel zelf in gevaar. Inmiddels is het wel opvallend, dat grote partijen van zo'n 60 b 70.000 stuks met één druk op de knop van eigenaar verwisselden. We mogen daaruit afleiden dat er dus wél vraag is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland heeft via een enquête de mening van de ondernemers op het eiland Tholen gevraagd over een koopavond, middagsluiting en vakantiesluiting. Deze gegevens heeft men nodig om een advies te kunnen uitbrengen aan het gemeentebestuur van Tholen. Dat advies is gunstig als 2/3 van alle gevestigde ondernemers voor een bepaalde regeling zijn. Zoals bekend vervallen in verband met de herindeling de nu van kracht zijnde plaatselijke winkelsluitingsregelingen. De federatie van mid denstandsverenigingen eiland Tholen heeft het gemeentebestuur gevraagd de volgende regeling vast te stellen: Koopavond op vrijdagavond tot 21,00 uur met uitsluiting van Goede Vrijdag, de algemeen erkende christelijke- of nationale feestdagen en oudejaars avond. voor zover op vrijdag. Mid dagsluiting op woensdagmiddag van, 13.00 uur voor alle branches inclusief de kapperszaken. Vakantiesluiting voor alle branches gedurende zes achtereenvolgende werkdagen. Er zijn totaal 263 formulieren ver zonden, waarvan de helft bij de Kamer Advertentie IM Het was 1 november 1946 dat in hotel ,De Druiventros' de oprichting plaats vond van de afdeling Sint- Philipsland/Anna-Jacobapolder van het Nederlandse Rode Kruis. Initiatief nemers waren dokter Bruijnzeel (de toenmalige huisarts) en de heren A. Kwaak J. Schot, C. Stols en L. Quist. Een in 1944 ook grotendeels geëvacueerde gemeente, een rondom door de inundatie en oorlogsgeweld geteisterd gebied wist wat nood betekende. Daarom ook vond het initiatief van deze Rode Kruispioniers al direct weerklank in deze samenleving. En het meeleven groeide met het jaar. De giften werden guller, de bijdragen groter, de donors talrijker. Er was in die kwart eeuw één jaar dat de stroom in Sint-Philipsland richting terugkwam. In het rampjaar 1953. Was deze Rode Kruisafdeling begonnen, zoals men het nu signaleert als met 7 magere jaren, dat was na zelf te hebben ervaren wat internationaal meeleven is, in 1954 afgelopen. Er kwamen veel meer vette Rode Kruisjaren in Sint-Philipsland. Vanaf dat jaar wist men vrijwel zonder onderbreking de landelijk hoogste^ campagnetop te halen. Een resultaat niet te wijten aan dank- baarheidsgevoelens, voor wa t het Rode Kruis met de ramp gedaan heeft, hoewel dat vanzelfsprekend ook stimuleerde, maar veel meer en in de eerste plaats een uiting van naastenliefde in deze gemeenschap. De jeugdafdeling van het Rode Kruis uit Sint-Philipsland/Anna- Jacobapolder maakte in 1964 een grote poppenbungalow. Via een radiowed strijd werd dit pronkstuk gewonnen door de kinderen van het Koningin Elizabeths Tehuis uit Duinkerken (België). Dit laatste wordt met name ook duidelijk uit het aantal donors, dat in de sinds haar oprichting 34 georganiseerde bloedtransfusieavonden present was. Bijna 10 van de bevolking en ook dit aantal vindt men nergens anders in den lande. Daarnaast stond de afdeling en daarin ook de gehele gemeenschap direct klaar, wanneer er acties door het Nederlandse Rode Kruis werden gehouden. Of dit nu voor een ramp in Griekenland was, een aardbeving in Turkije of voor een hongerend Biafra, Sint-Philipsland hielp altijd gul die nood te lenigen. Meermalen werd daarbij de jeugd betrokken om noodlijdende leef tijdgenoten in een vreemd land te helpen. Veel waardering heeft dokter Menger dan ook voor hetgeen daarbij door de scholen wordt gedaan. Via handenarbeid presteert men het om een flinke hoeveelheid lesmateriaal te vervaardigen voor de gehandicapte jeugd. De jeugdafdeling van het Rode Kruis uit Sint-Philipsland/Anna-Jacobapolder maakte in 1964 een grote poppenbungalow.Via een radiowedstrijd werd dit pronkstuk gewonnen door de kinderen van het Koningin Elizabeths Tehuis uit Duinkerken (België). Ook in 1965 kwam het landelijk ereteken en het provinciaal campagnebord van wege de hoogste opbrengst per inwoner voor de Rode Kruiscollecte in Sint- Philipsland terecht. Op de feestavond in hotel de Druiventros werden er verder de Landsteiner plaquettes en penningen uitereikt voor 20 en 25 keer bloed geven. Op deze archieffoto reikt voorzitter dr. H. Menger een kleine attentie uit aan Sam Everaers, één van de enthousiaste collectanten bij het veer Anna Jacobapolder - Zijpe. Links onder de Rode Kruisvlag mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland. Rechts de ondervoorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir. J.A.H.J.G. baron van Oldendeel tot Oldendeel uit Vught. Jaarlijks is er ook deelname aan de boottocht voor chronische zieken en op oudejaarsavond worden de zieken en invaliden met een presentje door de afdeling bedacht en ook persoonlijk bezocht. Voorzitter dokter Menger en zijn mede bestuurders durven niet nog meer vergen van naar verhouding tot het aantal gezinshoofden 112 leden. Men hoopt slechts met eenzelfde resultaat te mogen doorgaan, men hoopt op een blijvend meeleven, zowel moreel als financieel, een meeleven die deze kwarteeuw inderdaad niets te wensen overliet. Zelden zal een instelling een zo warme belangstelling krijgen, een zo grote plaats innemen, als het Rode Kruis dat doet bij de bevolking van Sint-Philipsland. Het 25-jarig bestaan van deze afdeling zal zaterdag 30 oktober worden gevierd. Men hoopt als bestuur daarbij op een eveneens groot meeleven van de bevolking. Trouwens, de aanzet daartoe is reeds aanwezig, want de jubileum viering is voor een groot deel reeds mogelijk gemaakt door het plaatselijk bedrijfsleven. Om half één wordt bij het dorpshuis .De WimpePde drumband van het Nederlandse Rode Kruis verwacht, het Rode Kruisvisitekaartje, dat alleen bij zeer bijzondere gelegenheden van de partij is. Om 2 uur n.m. zal de drumband een rondgang maken en in de Voorstraat een BRILLEN MODERN. IN ALLERLEI UITVOERINGEN Besling-Optiek Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom advertentie IM nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in 18 x ƒ131,16. Of 5000,-in han den, betaling in 24 x 240,33. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 5