„De Wimpel" waaiert voor en over Sint Philipslandse dorpsgemeenschap DEZE WEEK ROOD ZILVER KALAND Na officiële opening door commissaris der koningin: Aanzet voor nieuwe ontwikkkeling van Zeeuwse randgemeente Met vlag en bloemen Steeds dichter bij eigen gewest Zeeuwse banden Accommodatie voor gemeenschap verbeterd werd genomen door de vorige Met vuil water kan men niet schoon wassen Er kwam veel medewerking Bouwland „De Wimpel Willemien van Velzen bood bij de begroeting van de Zeeuwse commissaris der konin Met de onthulling van denaam die in goudkleurige sierletter op de voorgevel van het nieuwe dorpshuis is aangebracht, heeft vrijdag 22 oktober de commissaris der koningin in Zeelan, mr. J. van Aartsen het nieuwe dorpshuis annex gym nastieklokaal in Sint Philipsland officieel geopend. „De aanzet voor een nieuwe ontwikkeling" noemde de commissaris het even later in een toespraak en dit vermoeden werd reeds dezelfde avond onderstreept met het optreden van een drietal verenigingen in tegenwoordigheid van een deel der bevolking. Met deze nieuwe aanwinst is de gemeenschapsaccomodatie van en voor Sint Philipsland belangryk uitgebreid. Bovendien de inzet van een in deze omgeving leef baarheidsverbetering, nu daar ook 24 bejaardenwoningen annex dienstcentrum bijna kl .aar z^jn en het in aanleg zijnde sportterrein ook het buurmeisje wordt van het nieuwe dorpshuis. Groot was de belangstelling op de zonnige, haast zoele late oktober vrijdagmiddag van jongere en oudere inwoners rond 't nieuwe dorpshuis, van vele genodigden in de hal, toen daar om 3 uur de heer en mevrouw Van Aartsen en de chef van het kabinet de heer J.J. van der Heijden arriveerden. De achtjarige Willemien van Velzen had het boeket bloemen voor mevrouw van Aartsen al gereed. Weinig minuten later zagen de talrijke omstanders, hoe de commissaris het doek wegtrok, dat de naam van het nieuwe dorpshuis tot dat moment voor het oog had ver borgen. ,,De Wimpel" was daarmee officieel in gebruik /-enomen. Sint- Philipsland had er een gemeen schapsaccomodatie bijgekregen, dat volop aan de eisen van de ruim 200 inwoners kan voldoen dat inderdaad de aanzet kan zijn van een nieuwe ontwikkeling in deze gemeente aan de periferie van de nieuwe Schelcle- Rijnverbinding inclusief recreatiemogelijkheden en betere verbindingen met overig Zeeland. Op dit laatste werd door de commissaris der koningin de nadruk gelegd, toen hij in de grote gymzaal de officiële opening onderstreepte met een uitvoerige felicitatie. Daarbij herinnerde hij er aan, hoe moeilijk het was in vroeger eeuwen in Sint-Philipsland te komen. De com missaris citeerde daartoe een gedeelte uit de beschrijving van Zeeland van Isaac Tiron uit 1750. Het vaarwater De Slaak scheidde Sint-Philipsland van de vaste Brabantse wal en menig ^over steker heeft zich in die tijd door het opkomend water laten verrassen. Zelf heb ik thans niet de minste moeite gehad om Sint-Philipsland tijdig te bereiken, zo vervolgde mr. van Aartsen, ook al rijden we dan nog altijd over grond van een andere provincie om er te komen, overigens een zeer bevriend gebied. Er zijn echter thans voor Sint Philipsland wel grote veranderingen aan de gang. In het kader van de Schelde Rijnwerken komt er een vaste verbinding met Tholen en daarmee de eerste vaste lijn met een ander Zeeuws gebied. Men zou er op kunnen laten volgen, dat dit nog niet zo heel veel uitmaakt, omdat ook Tholen via Brabant midden Zeeland moet vinden, maar voor de toekomst wordt toch ook gedacht aan een vaste verbinding De commissaris van de koningin Zeeland, mi I. van Aartsen, heeft vorige week vrijdagmiddag om drie uur het dorpshuis annex gymnastieklokaal de Wimpel in Sint-Philipsland geopend. Terwijl hij met het wegtrekken van het gordijntje de naam onthult, kijken zijn vrouw (met bloemen) en burgemeester G. van Velzen met belangstelling toe. Tholen-Zuid Beveland, zodat Sint- Philipsland toch steeds dichter bij overig Zeeland komt. Het eerste begin daartoe ligt in het nabije verschiet. De commissaris herinnerde er aan, hoe tijdens de jongste statenexcursie burgemeester Van Velzen de leden van 't provinciaal bestuur uitstekend had geinformeerd over zijn gemeente, ook al Si Ter herinnering aan de officiële opening van het Sint-Philipslandse dorpshuis kreeg mr. J. 1 van Aartsen van burgemeester G. van Velzen aan tinnen bord met een gegraveerde wimpel fiferop aangeboden. I zit het hem nog een beetje dwars, dat de staten toen niet in Sint-Philipsland zijn geweest. Met name de verbindingen heeft de burgemeester toen ook in zijn toelichting betrokken. Men heeft de laatste tijd enige achteruitgang moeten noteren ten aanzien van het openbaar vervoer, nu door de Deltadammen de lijn Steenbergen-Anna Jacobpolder belangrijk aanintensiteit inboette. De burgemeester heeft er toen ook bij verteld, dat Sint Philipsland vrijwel geheel op Brabant was georiënteerd zoals voor vervolgonderwijs, ziekenhuis, belangrijke inkopen enz., maar er ook aan toegevoegd, dat de inwoners hier Zeeuw in het hart en nieren zijn. Daarom heb ik vandaag ook weer graag doen blijken, dat we Sint Philipsland niet vergeten en het ligt maar aan U, hoe dikwijls ik hier naar toe kom, want ik grijp elke gelegenheid aan, voegde de commissaris er aan toe.. Naast de wijzigingen door de aanleg van de Schelde-Rijnverbinding zijn er ook recreatieve mogelijkheden. Sint Philipsland maakte deel uit van het Kanaalschap de Eendracht en zo langzamerhand stelt de gemeente zich open voor de nieuwe ontwikkeling, waarbij ik hoop, dat het haar eigen karakter niet behoeft te verliezen, vond mr. Van Aartsen. Via een werkhaven voor de Schelde-Rijnwerken kan er in de toekomst wellicht een jachthaven komen. Misschien vraagt u zich zich af wat dit nu te -maken heeft met dit dorpshuis? Toch hangt het er mee samen, het is de aanzet voor een nieuwe ontwikkeling. 1 beslissing tot dit omvangrijk project gemeenteraad,waarvan er in de huidige ■W:: :.;s - zijn vrouw bloemen aan JM: tfe. ëmmmm Hoe vriendelijk wij ook steed in hotel „De Druiventros" zijn ontvangen, voor sommige bijeenkomsten was het nu eenmaal te klein. Deze gemeenschap had in dit opzicht tot dusver 'n wat geringe accomodatie. Het dorpshuis samenstelling slechts twee zijn teruggekeerd. Vandaar ook de aan wezigheid van de oud-raadsleden. In 1966 werd de eerste stap voorzichtig geformuleerd: „Gelet op zeer geringe accomodatie voor vergaderingen en Hulde voor Rode Krulszllver. De gedeukte Statenpolltiek „De Wimpel" In Sint Philipsland met vlag en wimpel geopend. Zaterdag een zilveren Rode Kruistop in het Zeeuwse Rode Kruisdorp. Voltooid begin van Schelde Rijnwegen. Per Tholenaar tyjna 1 hectare ruimte. Leerplicht van 9 jaar. Waterkeringen nauwelijks veiliger dan voor 1953. André Smulders opnieuw Thools turnkampioen. Marja Hage eerste bjj de meisjes. Het zonnige verloop. voetbalcompetitie Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. kan volop in die behoefte voorzien. Bovendien is er de gymzaal en komt er ook een sportveld. Voor dit alles zijn in 1966 de eerste voorbereidingen getroffen. Vanzelf heeft een project als dit enkele jaren gevergd. Dat is overal zo en zo bijzonder lang heeft het hier nu ook weer niet geduurd tussen eerste en laatste stap. Natuurlijk kost dat geld. Maar met subsidie van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, met een bijdrage ook van de Stichting Herstel Zuid-West Nederland kwam het voor elkaar. Dorpshuis, gymzaal, bejaardencentrum het zijn belangrijke uitbreidi ,'ngen van de voorzieningen in Sint-Philipsland, waarmee het provinciaal bestuur deze gemeente en haar inwoners in het bijzonder van harte wil feliciteren. Ik hoop, zo besloot de commissaris, zijn toespraak, dat alles zal voldoen aan de gestelde wensen. In zijn dankwoord zei burgemeester Van Velzen het zeer op prijs te stellen, dat de commissaris de officiële opening wil verrichten, dat daarbij ook mevrouw Van Aartsen aanwezig was, op wie de Stichting Bejaardenzorg Sint Philipsland binnenkort weer een beroep hoopt te doen, terwijl het gemeen tebestuur ook blij was met de tegen woordigheid van de chef kabinet de heer Van der Heijden, die enkele jaren geleden ook al van de plannen hoorde tijdens het werkbezoek van de com missaris aan deze gemeente. De burgemeester herinnerde er aan, hoe de voor het culturele leven in deze gemeente de mogelijkhedenon- derzoeken om te komen tot de bouw van eendorpshuis".Aan de schooljeugd kon met goed fatsoen geen gymonderwijs worden gegeven dan wanneer dat buiten mogelijk was. Een gymlokaal was dus even belangrijk als een verenigingsaccomodatie. Dat de voorbereiding wat aanliep kwani, omdat er geen geschikt bouwterrein was en ondat dit object kon worden gecombineerd met de bouw van 24 bejaardenwoningen annex dien stcentrum. Op 22 april 1969 werd een stichting Dorpshuizenbelangen gevormd, bestaande uit 7 leden. Eén lid komt uit het college van b en w nl. de burgemeester, die a|s voorzitter fungeert. De zes anderen werden door het gemeentebestuur gekozen, uit door de plaatselijke verenigingen daartoe aangewezen kandidaten. Het nieuwe dorpshuis heeft zijn naam ontleend aan een perceel bouwland dat in dit bestemmingsplan lag en vroeger werd aangeduid met „De Wimpel" vanwege zijn waaiervormige omvang. Daarom werd het voor het nieuwe dorpshuis ook „De Wimpel", aangebracht op de voorgevel in een enigszins antiek lettertype met daarachter een vlaggewimpel als symboliek. De historie van het oude bouwland blijft daarmee bewaard, terwijl deze naam voor een dorpshuis, voor een gemeenschapsgebouw ook niet uit de toon valt. De totale stichtingskosten bedragen 545.000,-. Het ministerie van CRM subsidieert 54.711,- de Stichting Herstel Zuid- West Nederlnad 35.000,- en van het Koningin Julianafonds werd nog een bijdrage ontvangen voor de inrichting Er is voor deze bijdragen hard aangetrokken omdat het ook hard nodig was anders had Sint Pilipsland dit nooit kunnen realiseren. Het gemeentebestuur is het ministerie van CRM de onderwijsinspectie en de Stichting Herstel Zuid-West Nederland bijzonder dankbaar, zo verklaarde burgemeester Van Velzen, die daartoe speciaal het woord richtte tot de van deze instanties aanwezige ver- tegenwwordigers. Voorts bracht hij dank aan de plaatselijke Raif- feinsenbank, altijd aktief in eigen gemeente, vlot en veilig ten aanzien van de financieringen, maar ditmaal niet zo goedkoop nh de geldlening'tot stand moest komen in een periode van flinke geldschaarste. Men kreeg van de Raiffeisenbank bovendien nog een fraaie klok cadeau. pgg L Een beeld van de grote zaal in het dorpshuis, vrijdagmiddag in Sint-Philipsland. De ze ruimte F Tjdoet ook dienst als gymnastiekzaal, wat ook biyktuit de kllmrekken op de achtergrond. Links achter het gordijn is de toestelberging. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland - Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 6,00 per halfjaar, per post 7.00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0,17 per mm BTW - Spierinkjes t/m 20 woorden 3,- BTW - Hoofdredacteur-uitgever G Heijboer Bij het zaterdag te vieren zilveren jubileum van de Rode Kruisafdeling Sint Philipsland-Anna Jacobapolder mag ook in deze kolom een woord van hulde klinken voor datgene wat deze afdeling gedurende 25 jaar voor de naaste presteerde. Men kan het allemaal zo gemakkelijk afwimpelen met van oordeel te zijn, dat het voor deze afdeling langzamerhand een prestigekwestie werd om aan de lan delijke top te staan van de jaarlijkse Rode Kruisinzameling. Maar dan heeft men geen kennis genomen van onze spreuk van 14 oktober die als volgt luidde: „Menigeen, die niemand helpt, zegt: Ik kan toch niet iedereen helpen". In het onderhavige geval zou men dan bedoelen de prestatie van de Sint-Philiplandse Rode Kruisafdeling te gaan degraderen tot een kwestie van eer en niet van hulp. Het tegendeel is waar. Niet alleen vanwege de grote financiële offers van deze bevolking voor de zo bekende helpende instelling, maar levenzeer voor wat betreft het telkens weer in grote getale bereid zijn tot het geven van bloed. Daarbij ook nog de opvoedende waarde die er uitgaat van het jeugdwerk, dat hier ook ten bate van Rode Kruisvoorzieningen wordt verricht. Nee, beter is alle vooroordelen achterwege te laten, die eerder doen 'denken aan afgunst en schuld bewustzijn, dan aan bewondering en hulde voor wat daar tot stand is gebracht. Zonder de minste restrictie moet worden betuigd: hulde aan bestuur en leden van de 25-jarige Rode Kruisafdeling Sint-Philipsland/Anna Jacobapolder, hulde aan deze men slievende bevolking. Dank voor de grote inspanning van bestuurders om telkens weer tot aktiviteiten te komen en aktiviteiten te bevorderen. Het zou best eens voorpagina-nieuws mogen zijn van de landelijke pers, zoals men op andere wijze wel eens, en dat generaliserend diezelfde bevolking in een kwaad daglicht stelde om per soonlijke overtuigingen. Die mogen dan misschien verkeerd zijn, maar die vrijheid van de persoonlijke overtuiging is ook een Nederlands Goed. Zoals die grote vorm van naastenliefde in dit Rode Kruisdorp een groot menselijk goed is. Nogmaals: hulde! In de al zoveelste statenzitting, nu van afgelopen maandag, domineerde de PZEM kwestie zodanig, dat men vrijwel niet toekwam aan normale provinciale belangen. Voor hen die daarvan via dagbladen geen kennis namen - en dat is in ons gebied een groot percentage - zij in het kort herinnerd aan manipulaties van de PZEM-directeur ir Bogerd, hetgeen aanleiding gaf tot de politieke zaak Kaland, die als voorzitter van het dagelijks bestuur nog alleen zitting hield, terwijl zijn medebestuurders het lekgeslagen bestuursschip ijlings verlieten. Aan gemaakte fouten van het dagelijks bestuur, ook niet aan die van de dagelijks~bestuur-voorzitter zelf, hoeft men niet te twijfelen. Maar het liep uit op een politieke zondebok zoeken, terwijl én zondaafén de zonde zelf naar de achtergrond werden gedrukt. Het heeft een dusdanige politieke beroering in de staten gebracht, dat het voor ons een grote vraag is geworden of er nog van goed bestuur sprake zal kunnen zijn. De vraag ook of men nu kan volstaan met alleen maar een nieuw dagelijks bestuur of dat nieuwe :statenleden niet evenzeer gewenst zijn. De jongste ontwikkeling is dan, dat gedeputeerde Kaland zijn befaamde koppeling bestuurder en g.s. lid maandag na politieke druk in eigen gelederen heeft losgelaten. Voor ons gevoel de grootste teruggang die én politicus én een bestuurder én een mens kan doen en kan maken. Een zodanige onbevredigende oplossing, dat wel niemand moet geloven, zoals men thans in die statenvergadering scheen te willen uitdragen, dat nu dan eindelijk dé kwestie de Zeeuwse politieke wereld uit is. Voor de gemiddelde Zeeuw heeft deze gehele gang van zaken een zo ongezonde iu—4ruk gemaakt dat de 'nadere vraag rees of*men hier met grote (mensen en dat nog wel de meest (vooraanstaanden, dan wel met kinderen Ite maken heeft, die zich wagen aan het spelletje van welles of nietes. De toch al niet daverende belangstelling voor provinciale politiek en provinciaal beleid heeft anno 1970-1971 een zodanige blikschade opgelopen dat er voorlopig geen uitdeuken denkbaar is. Wanneer nog enige tijd zo wordt doorgedrukt, zou het gewestelijk bestuur er verstandig aan doen een aanvrage tot samenvoeging in te dienen, zoals ze dat zelf zo vaak heeft gedaan voor gemeenten, waarin de bestuur baarheid beter en krachtiger leek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1