Voltooid begin van Schelde-Rijn wegen Na leerplicht van 9 jaar nog 1 dag per week naar school Per Tholenaar bijna 1 hectare ruimte beschikbaar EVErS BOEKENNIEUWS HET VERMOLMDE VOETSTUK Vertraging rondweg Werkweg Brug bij Oud-Vossemeer Tertiaire wegen Hun laatste vlucht Gezworen hameraden Woningbestand 28 oktober 1971 EENDRACHTBODE 11 Autobedrijf WEST-BRABANT Al vanaf 1 augustus 1971: KAPELLE-tel. 01102-1441 BRILLEN BesLing-Optiek Eén dag school Wettelijk verplicht Inlichtingen De werken tot het maken van een baansplitsing juist ten noorden van de bebouwde kom van Tholen-stad, ten behoeve van de aansluiting van de rondweg Tholen, werden in de ver slagperiode voltooid. Zo staat in het verslag wegen 1971 van het provinciaal bestuur van Zeeland, dat gelijk met de begrotingsbrief 1972 binnenkwam. Immers, de Schelde- Rijnwerken rond de Eendracht, onder meer bestaande uit de nieuwe brug hielden voor wat rijkswaterstaat betrof, op met het maken van de aansluitingen op de bestaande provinciale wegen. Er vloeide dan ook nog wat werk uit voort voor de provincie zelf, aangezien het hier een weggedeelte betrof dat ener zijds in de richting Oud-Vossemeer en omgekeerd in richting bebouwde kom Tholen moest voeren en anderszijds de veilige aansluiting moest geven naar de nieuwe brug. Daardoor was een baansplitsing nodig, die in het vroege voorjaar werd voltooid en waarvan de werkzaamheden voor het grootste deel zijn uitgevoerd door de firma Johs. van Vossen Zn. uit Sint Annajand In de komende jaren zal nog een deklaag van dicht-asfaltbeton moeten worden aangebracht. Een andere belangrijke provinciale verbetering werd ook deze zomer voltooid door over de bestaande klinkerverharding tussen Tholen en Oud-Vossemeer asfaltbeton aan te brengen over een breedte van 6,60 meter, waardoor de rijbaan ook breder werd dan tevoren bij de klinker bestrating het geval was. De autobestuurder ervaart het thans als een prima wegdek. Minder vlot ging het met de nieuwe rondweg, die moet worden aangelegd, eveneens voor rekening van de provincie, vanaf de nieuwe Thoolse brug aansluitend op de provinciale weg tussen Tholen en Poortvliet. Eerst ontbrak het aan de nodige finan cieringsmiddelen, zo lezen we in het provinciaal verslag 1971 en daarna was er een zeer moeizaam verloop van de grondverwerking, die bijna anderhalf jaar vergde. Zo is er aanzienlijke vertraging ontstaan voor uitvoering van dit werk. De grondaankopen zijn in middels wel voltooid en op 31 augustus 1971 heeft aanbesteding plaat gevonden. DAF-dealer .voor Bergen op ZOOM e.o. .Rooseveitlaan 76 BERGEN OPZOOM Tel. 34646 Advertentie IM Er gebeurde dit jaar nog meer aan de provinciale wegen op Tholen, want behalve het traject Tholen- Oud- Vossemeer, kreeg ook het wegvak Tholen - Poortvliet een nieuwe asfaltdeklaag over een breedte van 6.00 m. Dit was dan normaal onderhoud,, nadat dit wegdek het al menig jaar uitstekend had gehouden. Het is wel voldoende bekend, dat er overleg gaande is geweest tussen de provincie en rijkswaterstaaTten aanzien van-de vaste verbinding tussen Oud- Vossemeer en Sint-Philipsland. De dam naar Sint- Philippsland is nodig voor kanalisatie van de Schelde- Rijnverbinding. Dit overleg leidde tot overeensteming, waarbij werd overeengekomen dat de werkweg, die voor aanleg van die dam nodig is, zou worden aangelegd tér plaatse van de toekomstige parallelweg van de provinciale weg, mits de benodigde gronden tijdig (op 1 januaril971) door de provincie aan de rijkswaterstaat ter beschikking kon worden gesteld. In tegenstelling tot de benodigde grond voor de rondweg Tholen-Poortvliet liepen de onderhandelingen tot verkrijging van de gronden voor de dam naar Sint Philipsland, althans voor de aansluitende wegen daarop, vlot van de hand. In het provinciaal verslag wordt dat als volgt omschreven: „Door een zeer enthousiaste inzet, zqwel van de schatters als van de betreffende amb tenaren, gelukte het om in een periode van 4 maanden een ontwerp op te maken tot een oppervlakte van ongeveer 20 hectare, te schatten en te verwerven, zodat in het op 19 januari 1971 door de rijkswaterstaat aanbestede werk tot afsluiting van de Krabbenkreek tevens de aanleg van de werkweg volgens het toekomstige tracé van de provinciale weg kon worden opgenomen Deze werkweg krijgt 'n breedte van 4,50 m en zal in de toekomst dienst doen als parallelweg voor langzaam verkeer.. Naar de verwachting zal deze weg voorlopig het verkeer kunnen ver werken, zodat de aanleg van de hoofdrijbaan van de weg nog 'n aantal jaren kan worden uitgesteld. „Tot zover het provinciaal verslag. Als dit voor sommigen nog wat ingewikkeld in de oren mocht klinken kan het ook als volgt worden vertaald. Voor aanleg van de dam is er een werkweg nodig om het gewenste materiaal aan te voeren. Die werkweg kan later worden gebruikt als een verbinding tussen Tholen en Sint Philipsland, aanvankelijk voor alle verkeer en later voor het langzame verkeer, wanneer bijvoorbeeld op de toch brede dam een autosnelweg zou worden aangelegd. Dit werk is al lang en breed in uitvoering. Of liever eigenlijk nog niet zo heel lang, maar wel in snel tempo. Zowel de dam in Krabbenkreek als het trace van de wegverbinding tot midden in de Broekseweg is al duidelijk waar neembaar. Vanuit het midden Broeksweg tussen Sint Annaland en Oud Vossemeer is er binnen afzienbare tijd - volgend jaar - 'n directe ver binding niet Sint Philipsland. In sept. 1970 is het ontwerp goed gekeurd voor de aanleg van het weg vak in de Hikkepolder nabij de nieuw te bouwen brug te Oud Vossemeer. Het ontwerp omvat de aanleg van een gedeelte tertiaire weg, dat aansluiting moet geven tot de oprit naar bedoelde brug over de Eendracht. Die brug wordt gebouwd in opdracht van het Bouwbureau Schelde-Rijnverbinding van de rijkswaterstaat. Deze maand zou worden gestart met de bouw van deze brug en zoals reeds eerder vermeld, komt deze nieuwe brug ongeveer een kilometer ten noorden van het bestaande pontveer. De totale bouwkosten belopen een bedrag van zestien miljoen guldén terwijl voor aanleg van de dam, enkele kilometers verder in de Krabbenkreek voor 1972 een bedrag van tien miljoen gulden op de begroting staat. De Vossemeerse brug zou eind 1973 klaar moeten zijn. De bovenbouw zal geheel in staal worden uitgevoerd. De nederlandse Aannemings Maatschappij (Nedam n.v.) uit den Haag was laagste in schrijver. Er komen vijftien over spaningen, in het midden één van 2140 meter, daarnaast twee van 34 meter en aan weerszijden daarvan tweemaal zes overspanningen van totaal zo'n 212 meter. Op deze 635 meter lange brug komt een tweestrooks rijbaan met tussen de vangrails een breedte van 7,41 en aan een zijde een fietspad van 2.90 m. breed De doorvaarthoogte over een breedte van 124 meter bedraagt 9.10m.Het pontveer is sinds 1567 in gebruik. De aansluitende wegen zijn inmiddels zowel aan Brabantse als Zeeuwse zijde al klaar. Bij Nieuw- Vossemeer geeft de nieuwe verbinding aansluiting op de Molenweg naar de rijksweg Steenbergen - Sint - Philip sland en aan Thoolse zijde wordt op de Hikseweg aangesloten. De provincie heeft in 1971 op het wegdek Sint Maartensdijk weer een aantal kilometers van asfaltdeklaag voorzien ter breedte van 5.15 m. Verder werd van provinciale zijde een recon structie uitgevoerd van de splitsing Hertekamp-Ten Ankerweg in Tholen- stad en op 't kruispunt Grindweg-Ten Ankerweg. Dit laatste ook op verzoek van de gemeente Tholen aangezien juist dat kruispunt aanleiding gaf tot meerdere ongevallen Er werd een asfaltlaag aangebracht op de bestaande verharding en een andere verkeers voorrangsindeling) gemaakt, aangezien na het gereedkomen van de nieuwe brug het verkeer intensiever gebruik maakt van dit kruispunt. Het is wellicht nog interessant te weten, dat voor aanleg van de aansluitende wegen naar de dam over de Krab benkreek voor 195.550,20 gronden zijn aangekocht en nog eens 97.715,40 werd uitbetaald voor pachtontbinding. Voor dc rondweg Tholen-Poortvliet is voor onteigening uitbetaald door de provincie 213.493,50 en voor pachtontbinding 157.098, Advertentie IM MODERN. IN ALLERLEI UITVOERINGEN Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom Moet er dan ook in 1971, 26 jaar na beëindigen van de Tweede Wereldoorlog nog een verhaal komen over die periode van, ifftens leven en intens sterven. Zolang er nog iemand uit die periode leeft, zullen er herin neringen op papier komen. Anders zou het daar van binnen kunnen barsten. Spencer Dunmore. in Londen geboren schreef „Hun laatste vlucht". Bijna is de Tweede Wereldoorlog aan de even gruwelijke afsluiting als het begin daarvan was. Nog één keer moet de bemanning van een Lancastér bommenwerper de lucht in naar de stervende vijand. Nog één keer door de versperring van flak en vuur en nog een laatste JtrachfnyAing m9t ;nachtjagers. De weinige die Hiltler Duitsland nog over had. Eerste RAF luitenant en piloot Walter Mann verlangt naar het einde van het doden en naar een veilige terugkeer tot Ann, Paul Taijlor, de navigator, vraagt zich af of hij ooit na de oorlog naam zal maken als schilder; Douglas, Harry, Phil, Carlie, Len, allen koesteren ze hun dromen en ver wachtingen van leven en liefde; ieder van hen vecht tegen de angst als Lancaster opstijgt in de nacht. Hun laatste vlucht, nog weer een oorlogsverhaal, maar ook zo spannend, dat men het niet zal neerleggen voor de laatste bladzijde is gelezen. Gebonden ƒ12.90. Een uitgave van Hollandia n.v. te Baarn. De bekende schrijver Leon Uris maakte vooral naam in een bijzonder brede lezerskring met de door n.v. Hollandia uitgegeven bestseller „Exodus". Maar de bekendheid was er bij de lezers van oorlogsromans al veel eerder na het verschijnen van zijn oorlogsverhaal over de Amerikaanse mariniers in de South Pacific „Gezworen kameraden". Een boek dat ook in allerlei vorm werd uitgegeven bij Hollandia. Luxe en goedkope herdrukken. Maar altijd ging de oplaag grif de deur uit. Naar bibliotheken en in particuliere boekenkasten. Bij elke nieuwe lichting waren er weer liefhebbers. Gezworen kameraden kreeg^dit jaar de 39e druk In luxe editie. Gebonden 12.90. Een hard mariniersoorlogsverhaal naar de harde werkelijkheid van die tijd. Er zijn nu ook weer nieuwe lezers voor. In de praktijk blfjkt, dat veel mensen nog steeds onvoldoende bekend ztyn met de wijzigingen van de Leerplichtwet 1969 die op 1 augustus van dit jaar z\]n ingevoerd. Voor alle kinderen geldt nu een leerplicht van negen jaar. In het algemeen komt het er op neer dat alle jongens en meisjes van 6 tot ruim 15 jaar verplicht zjjn volledig dagonderwijs te volgen. De leerlingen die aan het einde van het afgelopen schooljaar 1970-1971 eigenlek leerplichtvry geworden zouden zijn, moeten nog één jaar langer naar school. In uitzonderlijke gevallen kan het negende jaar van de leerplicht worden vervangen door een gedeeltelijke leerplicht. Advertentie IM De leerplicht is aan de ouders opgelegd om te zorgen dat aan hun kinderen voldoende onderwijs wordt gegeven. De wet zegt dat men die plicht alleen kan nakomen door een kind als leerling op een school te laten inschrijven en ervoor te zorgen dat dat kind die school ook geregeld bezoekt. De leerplicht begint op 1 augustus van het jaar waarin een kind de leeftijd van 6 jaar en 8 maanden bereikt. Een kind dat voor 1 oktober 6 jaar wordt, kan in augustus van dat zelfde jaar naar school. Wordt een kind op of na 1 oktober 6 jaar, dan kan het pas het volgende cursusjaar naar de lagere school. De nieuwe leerplicht eindigt aan het eind van het negende leerjaar, zodat er na zes jaar lagere school (als men niet is blijven zitten) nog drie jaar voortgezet onderwijs gevolgd moet worden. Met ingang van 1 augustus kent de wet ook een nieuwe gedeeltelijke leerplicht, die aansluit op de volledige leerplicht. Dat betekent dat kinderen na 9 schooljaren (6 jaar lager en 3 jaar voortgezet onderwijs) nog één dag per week gedurende een jaar partieel (gedeeltelijk) onderwijs moeten volgen op een vormingsinstituut of \°,en beroepsopleiding. Deze verplichting geldt ook voor hen die niet gaan werken, maar thuis blijven en meisjes die in de particuliere huishouding werkzaam zijn.Ook de kinderen die aan het einde van het schooljaar 1969 1970 leerplichtvrij geworden zijn en die nog geen 16 jaar zijn, vallen hieronder. Men kan aan de partiële leerplicht voldoen door deel te nemen aan: - cursussen die uitgaan van vor mingsinstituten voor jeugdigen - het beroepsbegeleidend onderwijs in het kader van het leerlingwezen - cursussen van daartoe aangewezen instellingen, waar onderwijs en vorming wordt gegeven. De ouders zijn wettelijk verplicht hun kind te laten inschrijven en te zorgen dat het onderwijs geregeld gevolgd wordt. Evenals bij de volledige Leer plicht wordt door de gemeente en door de instituten gecontroleerd of deze verplichting wordt nagekomen. De werkgevers zijn verplicht ervoor te zorgen dat voor de jongeren van 15 jaar en ouder een arbeidskaart in het bedrijf aanwezig is. Bovendien moeten ze hun werknemers voor cursusbezoek vrij geven. De cursusuren mogen niet op andere tijden ingehaald worden. Doorbetaling van loon is alleen wettelijk verplichtvoor de groep die op 31 juli j.l. al ergens in betrekking was. In aan sluiting op de onderwijsmaatregelen is ook de Arbeidswet 1919 gewijzigd. Daarin wordt nu bepaald dat jonge werknemers in ieder geval geen arbeid mogen verrichten gedurende de tijd (één dag per week) dat zij verplicht zijn deel te nemen aan het partieel on derwijs. De bedoeling van de overheid met de invoering van de gedeeltelijke leerplicht is, om langs deze weg in een aantal jaren te komen tot een partiële leer plicht tot en met 18 jaar voor alle thuis- en elders werkende jongeren. Voor de streek Tholen en Sint- Philipsland kunnen nadere inlichtingen en folders worden aangevraagd bij het Vormingsinstituut voor werkende jongeren, Oberonstraat 2 (naast de Warandaflat) te Bergen op Zoom. Het telefoonnummer is 01640 34915. Op dit adres kunnen de ouders ook de desbetreffende jongens en meisjes laten inschrijven. Onlangs heeft het Vormingsinstituut voor werkende jongeren en jonge volwassenen te Bergen op Zoom haar jaarverslag 1970/1971 laten ver schijnen. Daaruit blijkt dat er op 1 november 1970 326 eerste, tweede en derdejaars cursisten waren, verspreid over 16 basisgroepen. Dat was een recordaantal in het 24-jarig bestaan van het instituut. Half april van dit jaar is er onder 170 meisjes-cursisten in de leeftijd van 14 t/m 18 jaar een enquête gehouden over de werksituatie van de leerlingen en het onderwijs e.d. op het instituut. Daaruit bleek dat 115 meisjes als laatste schoolopleiding huishoudschool/LHNO opgaven, 15 VGLO, 12 (B)LO, 11 MAVO, 1 INAS, 1 MMS. 1 HBS, en 13 niet ingevuld. 67 procent van de cur- Op 1 september van dit jaar waren op het eiland Tholen per kern de volgende aantallen huizen in aanbouw: Tholen - 13 woningwetwoningen, 13 particuliere premiewoningen, 11 premie huurwoningen en 36 bejaardenwoningen. Sint-Maartensdyk -18 woningwetwoningen, 14 particuliere premiewoningen en 26 woningwetwoningen Stavenisse - 10 particuliere premiewoningen Oud-Vossemeer - 9 particuliere premiewoningen Het gemeentebestuur van Tholen streeft ernaar verdere woningbouw te doen plaats vinden via zogenaamde bouwstromen in samenwerking met naburige gemeenten Die gegevens bljjken uit een informatiemap van het Thoolse gemeentebestuur die aan de leden van de provinciale staten van Zeeland is aangeboden by hun j-jkse excursie. Dit keer ging de reis naar het eiland Thoien. De gegevens zyn in een kleurig omslag gestoken die de gemeente Tholen heeft overgenomen van het Kanaalschap de Eendracht. Elke Tholenaar heeft bijna 1 hectare ruimte tot zijn beschikking, want op 14.567 hectare grond wonen 16.254 mensen. Per kern is ook nog een OlKlBrWijS overzicht gegeven van de oppervlakte en het aantal inwoners op 1 januari 1970 en op 1 juli 1971: zetels, CHU 12.2% 2 zetels, ARP 6.1% 1 zetel en KVP 5.4% 1 zetel. Tholen Poortvliet Scherpenisse St. Maartensdijk Stavenisse Sint-Annaland Oud-Vossemeer ha inwoners 2133 3798 3951 3136 1621 1641 1053 1300 1294 3295 2913 2944 1280 1483 1477 1600 2826 2829 2070 2106 2118 Verder is ook de samenstelling van de gemeenteraad vermeld, het opKom- stpercentage )85 procent(, het aantal geldende stemmen (8889) en de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen van 7 april 1971: SGP 31.2% 5 zetels. P.v.d.A. 26.6% 5 zetels, VVD 18.5% 3 Uit de informatiemap blijkt verder dat er in de gemeente Tholen 12 kleuter scholen zijn, 15 lagere scholen, 1 school voor buitengewoon lager onderwijs, 2 mavo-scholen, 1 lagere technische school, 1 huishoudschool en 1 lagere agrarische school. Openbaar kleuteronderwijs is er in Sint-Maartensdijk en Poortvliet. Bijzonder kleuteronderwijs in Tholen (4 scholen), Scherpenisse (2 scholen), Oud-, Vossemeer (2 scholen), Stavenisse en Sint-Annaland. In elke van de 7 kernen is er 1 school voor openbaar lager onderwijs. Bijzonder lager onderwijs is er in Tholen (2 scholen), Oud- Vossemeer (2 scholen), Poortvliet, Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Bijzonder buitengewoon lager onderwijs is er in sisten volgden verplicht de cursus tin verband met het V.A.V.), 33 procent kwam vrijwillig (met toestemming bedrijf). In verband met de invoering van de partiële leerplicht is de staf uitgebreid terwijl er ook bouwplannen voor stafruimtes, een bibliotheek, een donkere kamer en een sportz zijn. Wat doet men nu op zo'n Vormings instituut? Dat is moeilijk in enkele woorden uit te leggen. Begin november wordt er daarom in de Oberonstraat 2 te Bergen op Zoom een „open week" gehouden waar ouders, personen uit het bedrijfsleven en verdei; iedere andere belangstellende kennis kan nemen van de werkmethodes aldaar. Ter oriëntatie alvast het volgende: De eerstejaars (15-jarigen) volgen eerst een introductiecursus. Hierin maken ze kennis met elkaar, de leiding en een aantal mogelijkheden die het Instituut biedt. Er worden oriënterende gesprekken gehouden betreffende de overgang van school naar werken en de vrije tijdssituatie. Verder wordenv -er verkenningen uitgevoerd betreffende de leef- en woonsituatie en de eigen leeftijdsfase. Men maakt kennis met creatief spei, de leestafel (kritisch leren lezen), muziek en beweging, sport, handenarbeid, koken, draad en weefsel. Na de in troductieperiode bepalen de cursisten samen met de leiding hoe het verdere programma zal verlopen. Dit kan bijv. zijn: werken zoals de tweede jaars op het ogenblik doen: 's morgens steeds een gezamenlijk gesprek en een gezamenlijke activiteit en 's middags keuze-programma's zoals fotografie, kinderverzorging, een voudige E.H.B.O., typen, schilderen enz. of zoals de derde jaars werken: altijd in een vaste groep maar met steeds wisselende activiteiten die vooraf met de groep gepland zijn of welke zinnige andere mogelijkheid dan ook. Tussen dit alles door lopen de ex perimentele samenwerkingsprojecten met de Streekschool West-Brabant (nog beter bekend als „de leerlingstelsels"). Het is de bedoeling hiermede langzamerhand te bereiken dat vor mingen beroepsopleiding hand in hand kunnen gaan. Ook hierover zal binnen kort in de krant te lezen zijn. Nadere inlichtingen en folders worden gaarne verstrekt door de administratie van het Vormingsinstituut voor werkende jongeren, Oberonstraat 2, (naast Warandeflat) te Befgen op Zoom. (Tel. 01640-34915). Sint-Maartensdijk. Openbaar voort gezet onderwijs in Tholen (mavo) en Sint-Maartensdijk (lts). Bijzonder voortgezet onderwijs is er in Tholen (mavo en huishoudschool) en Scher penisse (Las). Als voorzieningen voor bejaarden staan vermeld: 1 verzorgingstehuis te Tholen voor 50 personen (na in aanbouw zijnde uitbreiding voor totaal 83 personen), 1 verzorgingstehuis te Sint-Annaland voor 78 personen, 1 verzorgingstehuis te Sint-Maartensdijk in aanbouw voor 70 personen, 1 eenvoudige verpleegu,nit, gepland in het bestaande hoofdgebouw van Ten Anker te Tholen, 338 bejaardenwoningen (verdeeld over 7 kernen) met inbegrip van de woningen in aanbouw, 1 dienstencentrum gepland .bij de nieuwbouw van het verzorgingstehuis te Tholen. Op een totaal van 5323 huizen worden 1285 woningen beheerd door het gemeentebestuur en een zestal woningstichtingen, die naar verwacht wordt, zullen samensmelten tot één woningcorporatie. kelderboetiek suede en nappa kleding zuivelstraat 17 bergen op zoom Advertentie IM FEUILLETON Westfriese streekroman door Maartje Zeldenrijk „Stil nou, daar kom ik ook aan toe. Vier maanden gingen we met elkaar, toen begon hij over trouwen. Hij was niet bepaald gefortuneerd, maar had wel een goeie baan. We reden een keer door een der buitenwijken van Londen en daar wees hij me een leegstaand huisje. „Dit is van ons", zei hij. „als we gaan trouwen." Hij had de sleutels, dus we gingen naar binnen en bekeken het. Het was erg mooi, modern ingericht, echt op z'n Engels, met open haard en zo. En een mooi onderhouden tuin erbij. Om voor te knielen. Hij maakte natuurlijk meteen gebruik van de gelegenheid, de sfeer en het romantische moment: vroeg me ten huwelijk. Maar ik ben altijd erg voorzichtig, dat weet je. Ik vroeg bedenktijd; een paar weken. Daarmee ging hij akkoord. Doch in m'n hart had ik al besloten. Niet, dat ik erg verliefd was. Ik mocht hem en ik deed het misschien om geborgen te zijn. Hij was in elk geval knap en beschaafd. En een heer. Absoluut een heer. Zoiets trekt in elk geval. Ik dacht: op den duur ga ik wel meer van hem houden. Enfin, op een of andere manier kwam m'n baas er achter. Zoals ik al zei was hij een oom van Frank. Hij zei gehoord te hebben, 'dat Frank en ik trouwplannen hadden, maar ik moest goed bedenken, dat hij al getrouwd was geweest en een vrouw had met twee kinderen, waarvan hij was gescheiden. En die hij ook moest onderhouden. Ik geloofde hem niet, maar hij gaf me het adres van die vrouw. Ik ben er heen gegaan. Het klopte. Ik heb toen dingen gehoord, waarna ik mezelf gelukkig prees zo voorzichtig te zijn geweest. Ik zal maar niet in bijzonderheden treden. Laat ik enkel zeggen: hij was een sadist. Ja, daar hoor je van op, he? Zulke mensen bestaan er, die zich in de intimiteit ontpoppen als een vreselijk mens. Natuurlijk maakte ik het meteen uit. En dat waren m'n Engelse ervaringen." Hij had belangstellend geluisterd. „En toen had je zeker genoeg van de Engelse mannen?" „Je raad het. O, daarna ben ik nog wel eens enkele keren uit geweest. Ook met Nederlanders, die er werkten en woonden. Ook met Nederlandse militairen. Alleen maar een avondje uit en een zoentje als beloning, waarom niet? Maar geen verdere afspraken meer. Ik dacht: eens wordt het toch weer vrede en dan ga ik terug naar Holland. Daar zal ik wel m'n levenspartner vinden." Siem schoof z'n bord een eindje van zich af. Hij bood de vrouw een sigaret en stak er ook een op. „Ik denk over een kontrakt, van een jaar of vijf. Voorlopig wil ik je nog niet kwijt, begrijp je?" De vrouw begon vaag te lachen. „Een kontrakt is niet nodig, Siem. Voorlopig blijf ik, wat ik ben. De herinnering aan wat ik ontdekte, toen ik in Holland terugkwam, zijn nog te vers. Ik heb het nog altijd niet helemaal kunnen verwerken. Te moeten ontdekken, dat je helemaal alleen overgebleven bent, he? Niemand meer terugzien: je vader, je moeder, m'n broertjes, tantes, ooms, neven en nichten, oude buren, vriendinnen, oude kennissen, niemand meer... Die eerste paar dagen heb ik maar rondgezworven rond de plek, waar ons huis heeft gestaan. En gevraagd Heb je die nog wel eens gezien.L tante Saar, ome Louis Savelman, tante Eef van de Rechtboomsloot enne Lena Osseberg, m'n vriendin enne noem maar op... Niemand weet het en niemand heeft ze na de oorlog nog gezien. Het is immers een nachtmerrie voor me... hoe kom ik daar overheen? Die dag dat ik jou ontmoette en je voorstelde om verder samen die dag door te brengen, dacht ik: laat ik het doen. Misschien is dat de methode om die nare gedachten kwijt te raken, er overheen te komen. Vergetelheid, afleiding. Ik was in elk geval blij tenminste één oude kennis vaft vroeger ontmoet te hebben en daarom ook al wilde ik je niet meteen loslaten. Ik dacht: Misschien kan hij me wat vertellen, bijzonderheden over dat wegvoeren. Natuurlijk lazen wij ervan in de Engelse kranten en hoorden we het door de radio. Van die razzia's, die kampen in Duitsland... maar het was oorlog en je nam alles met een korreltje zout. Ik veronderstelde, dat er ook wel wat propaganda bij zou komen. Weetje wel; de vijand zo zwart mogelijk afschilderen, hem in z'n afschuwelijkste gedaante den volke voortoveren. In m'n hart zei ik: Het zal wel erg zijn,maar toch niet zo erg, als ze ons proberen wijs te maken. Om dan in Nederland aan de ontgoochelende werkelijkheid te moeten wennen. Alles was waar, nog duizendmaal erger als wij in Engeland vermoedden. Daar moest ik overheen zien te komen, maar hoe? Weet jij dat? Heb jij dat dan niet?" „Ik zat er dichterbij, Tanja. Dag aan dag hoorde ik, wat er allemaal gebeurde op nog geen twintig kilometer afstand van mijn on derduikadres. We hoorden het op alle mogelijke manieren. Maar ik was in bepaalde opzichten net als jij: Ik wilde het niet aanvaarden; ik zei ook tot mezelf: zoiets bestaat eenvoudig niet; je kunt zomaar niet een heel volk van de aarde wegvagen." De vrouw keek voor zich op haar bord. „Ze hebben het gepresteerd, die beesten, die schoften. Waarom hebben ze dat hele vervloekte land niet meteen na de oorlog in brand gestoken? Waren we voorgoed en radicaal van ze af geweest." „Als we dat gedaan hadden, zouden we geen haar beter zijn geweest", antwoordde hij zacht. Ze zuchtte diep. „Laten we er over ophouden en de avond van deze mooie dag niet bederven. Siem. Het is jouw dag vandaag, jouw zaak is weer open. De nachtmerrie ligt ver achter ons. Wij leven nog, jij en ik. En waarvoor?" „We zullen daar wel een keer antwoord op krijgen, Tanja. Het is enkel... we moeten weer Ieren leven. Er is voor ons enkel een toekomst. Dat moeten we vasthouden." „Jij ziet het wat gemakkelijker. Enfin, jij hebt je zaak nog. Wat heb ik overgehouden? Alleen wat ik meebracht uit Engeland: m'n kleren en wat kleinigheden." Over tafel heen stak hij zijn hand uit. „Jij hoort voortaan bij mij, Tanja. Dit huis... het is nu voor jou. Samen gaan we het proberen. Misschien kunnen we elkaar tot steun zijn." Haar greep omklemde zijn hand. „Fijn, dat ik jou weer heb, Siem. En ne... er kwam nog een ondeugende tinteling in haar ogen, „ik denk, dat je nu wel droog genoeg achter je oren zult zijn. Als je me soms wilt uit nodigen voor vanavond... ik zal je niet uitschelden voor snottert..." Daarop schoten ze beiden in een bevrijdende lach.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 11