Dijkgeschot M. den Engelsman uit Poortvliet Nederlands ploegkampioen Politie grijpt antiekdieven VVD wil werkgroep voor streekmuseum Commissaris opent de Wimpel in Sint- Maartensdijk Nieuw gemeentestempel DEZE WEEK Gereformeerde predikanten in Hervormde kerken Campinghouders hopen op gezonde samenwerking met b. en w. Tholen Met 109 landelijke deelnemers Zet je in en overwin 25 jaar C.O.V. Bergen op Zoom Classis Zierikzee besluit: De commissaris van de koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen, verricht morgenmiddag om 3 uur de officiële opening van het dorpshuis de Wimpel aan de Eendrachtstraat te Sint- Philipsland. 's Avonds om half acht organiseert de stichting Dorpsbelangen Sint- Philipsland een openingsfeest met medewerking van de gymnastiekvereniging de Flippers, de zangvereniging VZOS en de muziek- verenigingConcordia. Zaterdag 23 oktober a.s. kan iedereen het nieuwe gebouw van 3 tot 4 uur bezichtigen. Zoals de wind waait, waait het jasje Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De ambten 27c Jaargang no. 49 Donderdag 21 oktober 1971 Het enige niëuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per post 7,00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0,17 per mm BTW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag: Spierinkjes t/m 20 woorden 3 - BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer. Het ziet er naar uit, dat het geschot dc«r het waterschap Tholen voor 1972 zal worden verhoogd. Een bestend' ring sinds '69 mag voor 'n tfjd, waarin alles schier per maand, zo niet -jog frequenter stijgt, alleszins bevredigend worden genoemd. Die bestendiging is in feite alleen maar mogelfjk door een hogere rijksuitkering want intern ontkomt ook het waterschap niet aan belangrijk meer uitgaven, al was het niet anders dan de stijging van lonen en salarissen. Het dagelijks bestuur kan echter de algemene vergadering, die 27 oktober wordt gehouden een sluitende begroting voorleggen voor 1972 met op een bedrag van 3.612.657,47 nog een post voor onvoorziende uitgaven van 30.935,12. Het valt te verwachten, dat de algemene vergadering met han dhaving van dat geschot zal instemmen. Dat komt dan voor het eiland Tholen neer op 75,-per hectare voor de dijkerslanden en 11,per hectare voor de dijken. Het voormalige en nu by Tholen ingelqfde waterschap Sint Philipsland zal voor de dykerslanden 78,80 gaan betalen. Ook de lasten voor de gebouwde eigendommen biyven 25% 25% van de belastbare opbrengst v. d. grondbelasting gehandhaafd. Begrijpe lijk dat in de begrotingsbrief door het dagelijks bestuur wordt opgemerkt „Tot onze voldoening.^.." en „tot ons genoegen". Het wil niet zeggen, dat de ingelanden en dat is vanwege de heffing op het gebouw, vrijwel ieder e streek- bewoner, de envelop 1972 met gejuich opent Men zal zich eerder met ons afvragen, in hoeverre het een extra financieel offer vraagt, te wonen binnen de Thoolse - en Sint Philipslandse dijken in vergelijking met niet aan zeewering onderhavige landsdelen. Zodra men tot die gedachte is gekomen, zal er de dan logische gevolgstrekking aan worden vastgeknoopt: waarom anno 1971 nog dit onderscheid. Is die beveiliging van een lands onderdeel in feite niet voor ieder Nederlander noodzakelijk en gewenst. Profiteren behalve de „vaste" streekbewoners, niet ontelbaar veel anderen- denk maar aan de toeristen en weekendverblijvers - ook niet van die goede beveiliging, die goede wegen, die gladheidsbestryding en noem maar op. Als men zover is met zijn beredenering, dan is zelfs een bestendiging van een geschot in een tyd, waarin rondom alles wel stijgt, minder aantrekkelijk dan het op zichzelf begrijpelijk genoegen van het dageiyks bestuurDan is er ondanks die om vangrijke rijks- en provinciale bydrage toch wel eens de gedachte of het in Nederland toch niet nog meer over-een- kam moet. Afgezien zelfs van de vraag of men er dan individueel in ons gebied zoveel beter (of minder) op zou worden. In de gereformeerde Kerk aan het Bolwerk te Bergen op Zoom wordt zondagmorgen om tien uur een jeugddienst gehouden. Ds. P.Homburg uit Middelburg zal preken over het thema „zet je in en overwin". Een groot jeugdkoor uit Dubbeldam verleent medewerking aan deze kerkdienst. Tien minuten voor het begin is er samenzang van de gemeente. Na afloop is er gelegenheid tot discussie. Twee dagen ploegen in Oostelijk Flevoland leverde M. den Engelsman - Pelleweg 2 te Poortvliet het nationaal kampioenschap 1071 op. Binnen drie jaar een streekgenoot nationaal kampioen, want in 1968 behaalde in dezelfde categorie, de éénscharige heen en weer ploegen, C.P. de Ryke (ook al uit Poortvliet) deze titel.Ons agrarisch gebied levert dus duideiyk handvaardige deskundigen. Behalve en dat in de eerste plaats de kampioen zelf kan ook de Plattelands Jongeren Zeeland afdeling Tholen met dit succes worden gefeliciteerd. Op initiatief van deze afdeling komen immers de ploegwedstrijden tot stand. Met zoals opnieuw werd bewezen landelijk succes. 109 ploegers uit heel Nederland met verschillende merken ploegen kwamen op 13 en 14 oktober in Oostelijk Flevoland bij Harderwijk aan de start. Twee dagen lang moest voor een uitgebreide landelijke jury worden geploegd. En deze 109 vormden al èen landelijke selectie. Ze waren immers tevoren zorgvuldig geselecteerd door de provinciale besturen van de jonge boerenorganisaties of in ons gewest door de Plattelands Jongeren Zeeland, de P.J.Z. Er werd in 3 categoriën strijd geleverd, namelijk a. de éénscharige heen-en weergaande ploegen, b. de tweescharige heen-en weergaande ploegen en c. de tweescharige rondgaande ploegen. Met nog twee collega's uit de Thoolse afdeling was Rien den Engelsman die twee dagen van de partij. De 19-jarige jonge boer uit Poortvliet boekte enorm succes. Van een voetballer of een andere sportman wordt wel eens gezegd: hij is het aangeboren, het zit 'm in de benen. Dat kan ook van de heer Den Engelsman worden gezegd. Hij heeft het in de vingers. Hij kreeg het ook van huis volop mee. Er was bij het behaalde succes zelfs nog de bijzonderheid, dat hij zijn Lemken ploeg nog maar 4 dagen tevoren thuis had gekregen. Veel tijd om met dit nieuw materiaal te oefenen, had hij dus niet meer. Toch was hij op De WD-raadsleden MJ. Renes-van Geer en A JM. van Engelen hebben b en w van Tholen voorgesteld een werkgroep In het leven te roepen die op zeer korte termyn het plan van een eigen streekcentrum kan verwezenlijken zonder dat het daarby nodig zal zyn in te grote kosten te vallen. In een schriftelijke vraag wordt er aan herinnerd, dat op 22 december 1970 in de voormalige gemeenteraad van Tholen al' het plan is geopperd, een streekmuseüm op te richten. Burgemeester J.E. van Boeijen suggereerde toen een archivaris conservator in vaste dienst aan te trekken. De VVD-fractie noemt dit een zeer ambitieus plan dat waarschijnlijk gezien de financiële positie van de gemeente niet uitvoerbaar zal zijn. De liberalen vinden het begrijpelijk dat de suggestie van vorig jaar in verband met de herindeling wat beknopt werd afgedaan. Na drie maanden herindeling leek het de VVD-raadsleden wenselijk weer eens op het streekcentrum terug te komen. B en W van Tholen zullen schriftelijk antwoord geven. beide wedstrijddagen tien minuten eerder klaar dan zijn opvolgers. Dit was overigens niet de belangrijkste beoordeling, maar daaruit bleek wél, dat het goed en ook vlug kan. Gekeurd werd echter vooral op de volgende punten: 1. de beginvoor, 2. de aanstorting, 3. de voren, 4. de 'geploegde sneden, 5. dekking van groen en stoppen, 6. het afwerken van de geer. 7 inzetten en uitlichten. 8. algemene indruk. Teeuw den Engelsman behaalde elf punten meer dan zijn naaste concurent,. die tweede werd in deze categorie, namelijk J.C. Lokers uit Zevenbergen. In de categorie twee-scharige rond gaande ploegen werd A. Havermans te Zevenbergsehoek eerste. In de categorie tweescharige heen-- en weergaande ploegen kwam J. Peetoom uit Swif- terband als nummer één op op de lijst. Naast het nationale kampioenschap by een E.H.B.O.team nu weer een ploegkampioen In onze streek. De Thoolse PJ.Z. bewees op nieuw dat er onder haar leden door zetters zyn. Binnen drie jaar kwam de tweede ploegkampioen van Nederland uit haar gelederen. Ga zo door! De recherche van Bergen op Zoom heeft maandag de jonge woon wagenbewoners L.M. en F.S. uit Steenbergen gearresteerd die zondag antiek hadden gestolen bij de familie K.Giljam aan de Postweg te Tholen. Andere inbraakpogingen in Tholen en Oud Vossemeer mislukten. In het laatste geval zag één van de kinderen van de familie De Wit in de Langeweg een onbekende auto op het erf staan die hard weg reed toen de bestuurders hem zagen. De Roosendaalse recherche had contact opgenomen met de politie in Bergen op Zoom vanwege een antiekdiefstal in Roosendaal. Bij het onderzoek ondekte men een statenbijbel, oude vaasjes, een sigarenpijpje en een verrekijker die inmiddels al doorverkocht waren in Bergen op Zoom. De Thoolse politie kon deze voorwerpen thuis brengen. Ze bleken eigendom te zijn van de familie Giljam die zondagmiddag om twee uur ontdekte dat er via een ingetrapt raam inbrekers waren geweest. Na de kerk dienst gingen ze bij een tante koffie drinken.Daarbij kwam de familie Giljam langs de boerderij van een kennis, waar 'n onbekende auto op "t erfstond. Bij tante aangekomen, bleek echter dat de kennissen daar ook op de koffie waren zoals wel meer voorkomt. Allen gingen daarop naar huis, Toen ontdekte de familie Giljam dat er ingebroken was, waarop direct de politie gewaarschuwd werd. Bij ken nissen werd niets vermist. Door samenwerking met de Bergse en Roosendaalse politie kon deze diefstal snel worden opgelost. Wij leven in de tijd van topprestaties. Nauwelijks zijn we bekomen van onze verbazing over de vestiging van een record, of de publiciteitsmedia weten alweer te vermelden, dat de record houder van zijn voetstuk is gestoten door iemand, die het nóg berêr of nóg sneller deed. In dit licht bezien is het 25-jarig bestaan van de C.O.V. dan ook een feit. dat Nationaal ploegkampioen Teeuw den Engelsman uit Poortvliet hier in volle actie. Er worden deze herfst en winter weer heel wat voren getrokken in onze streek. Een topploeger geeft hier het voorbeeld voor alle ploegers op Tholen en Sint-Philipsland. nauwelijks aandacht verdient. Deze gedachte moet het bestuur van de jubilerende vereniging ongetwijfeld door het hoofd zijn hebben gespeeld, toen het besloot geen officiëel tintje aan het jubileum te geven. Er terecht, want tenslotte streeft elke vereniging er naar zoveel mogelijk werkende leden en niet zoveel mogelijk feestvierende leden te krijgen. Het ligt dus voor de hand dat de C.O.V. bij het bereiken van haar zilveren jubileum met een .werkstuk' voor de dag komt. En dat dit werkstuk dan een feestelijk stuk is spreekt vanzelf. Dat kunt U trouwens wel zien aan de fleurige affiche, die de aankondiging bevat van het Jubileumconcert op dinsdag 26 oktober a.s. in de Kerk van O.L. Vrouw van Lourdes aan de Prins Bernhardlaan. Uitgevoerd zal worden het oratorium .Die Jahreszeiten' van Joseph Haydn. Op onnavolgbare wijze heeft de componist de stemmingen, die elk jaargetijde kenmerken in de muziek tot uitdrukking gebracht. Het werk wordt uiteraard uitgevoerd door de C.O.V. Medewerking verlenen Nelly van der Spek. sopraan, Arjan Blanken, tenor en Anton Eldering. bas. Dc begeleiding wordt verzorgd door Het Brabants Orkest. Tijn van Eyk bespeelt het clavecimbel en het geheel staat onder leiding van Gert Hubers. Het concert begint 's avonds om acht uur. Kaarten 5.- en 3,50 zijn verkrijgbaar bij de Muziekhandels Jordansen Schutte, het V.V.V.-kantoor. Textielhandel Mulders aan het Piusplein en indien nog voorradig op de avond van de uitvoering in de kerk. De gemeente Tholen heeft vorige week het nieuwe stempel op de frankeermachine in gebruik genomen. Het is vrijwel precies hetzelfde als dat van de voormalige gemeente Sint-Maartensdijk. Dit stempel, waar tegen het KVP-raadslid mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven bezwaar had gemaakt, is na de herindeling tot vorige week toe gebruikt. De woorden „recreatie" en „industriekern Sint-Maartensdyk" zyn nu vervaUen. „Gemeente Tholen" en enkele puntjes die de zeven kemen aangeven, zyn er voor de in de plaats gekomen. Voortaan zal iedereen die post van de gemeente krijgt, het nieuwe stempel naast de datum met de verzendplaats Sint-Maartensdyk en de frankeerwaarde met het woord Nederland op de envelop vinden. Feest in Sint-Philipsland voor de Wimpel en het Rode Kruis Een Poortvlietse ploeger deed het prima Inbraken en aanrijdingen Het slot van de Boerenleenbank historie Poortvliet Thoolse campinghouders willen vergunningen van b en w Vosmeer, WHS en Tholense Boys nog ongeslagen Een stroom van plaatselijk nieuws Met dertig tegen acht stemmen heeft de classis Zierikzee van de Ned. Herv. Kerk besloten dat Gereformeerde predikanten in Hervormde vacaturen kunnen worden beroepen, terwijl nog een aantal andere ambts- en sacramentsbedieningen over en weer kunnen worden vervuld. De Generale Synode had hiertoe een voorstel gedaan. Tot de classis Zierikzee behoren de Ned. Herv. Kerken op Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland. De vergadering in Zierikzee stond onder leiding van de plaatselijke predikant ds. J. van der Schee. Hij opende met het zingen van ps 135 1 en het lezen van Joh. 21 15-17. De opgestane Here geeft in dit gedeelte aan. Petrus de opdracht de hem toevertrouwde kudde te hoeden en te weiden. Ds. van der Schee bracht dit over op de tegenwoordige tijd, waarin de ambtsdragers nog dezelfde opdracht hebben.De predikanten G.J.Voortman uit Oud-Vossemeer en M. van der Linden uit Sint-Philipsland brachten verslag uit van de door hen bijgewoonde vergadering van de General Synode en ds. L. de Wit van de provinciale kerkvergadering. Ds. Van den Berg deed mededelingen over het vormingswerk op Schouwen-Duiveland. Ds. Faber uit Ouwerkerk vond het jammer dat er op het vormingscentrum H edenesse in Zeeuws-Vlaanderen geen cursus is begonnen voor zon- dagschoolpersoneel, terwijl er wel een cursus voor gemeenteraadsleden is. Na de pauze werd druk besproken over het rapport van prof. H.Berkhof „wat is er aan de hand met de ambt", dat in opdracht van de General Synode is samengesteld. Hierin komt de vraag naar voren of de presbyteriale kerkstructuur (ouderling, diaken, herder en leraar) nog wel in onze tijd volledig past. Er wordt ook gesteld of niet moet worden afgetast of meerdere ambten of een andere structuur wen selijk zou zijn in verband met de ont wikkeling in de kerk na de Tweede Wereldoorlog. De eerste spreker over dit onderwerp, ds. J.Catsburg uit Sint- Maartensdijk, bracht een aantal bezwaren tegen.de stellingen van prof. Berkhof in. Ds. L. de Wit uit Renesse, de tweede inleider, zette ook wel vraagtekens, maar veel van het rapport kon toch zijn goedkeuring weg dragen. Iedereen was het er over eens dat eventuele verandering hun grond moeten vinden in de bijbel. Herinnerd werd aar. Melachton (vriend en leer meester van Luther) die gezegd zou hebben de paus te zullen aanvaarden als ambtsdrager. mits hij de evangelische boodschap zou verkon digen. Volgens de hervormers van die dagen deed hij dat niet. De ambts dragers in Zierikzee vonden dat het er om gaat, dat de boodschap van het evangelie zijn weg vindt door de wereld. Of daarbij de door Calvijn in het leven geroepen presbyteriaanse ambtslêer voor altijd moet worden gehandhaafd, is discutabel. Het zou kunnen dat deze moet worden los gelaten ter wille van de oecumene (samenwerking en een wording met andere kerken), ook al heeft wijlen prof. Van Ruler gesteld dat de presbyteriale ambtsopvatting (herder, leraar, ouderling, diaken) de schrift en de door Paulus in zijn brieven gegeven richtlijnen het meest nabij kwam. Ook in de Nederlandse geloofbelijdenis wordt dat voor waar gehouden. Ds. van der Linden uit Sint- Philipsland sloot de classicale vergadering in Zierikzee met dankgebed. De gezamenlijke campinghouders op het eiland Tholen willen gaarne regelmatig contact onderhouden met de recreatiecommissie van de gemeente, zodat er van beide kanten geen misverstanden meer ontstaan. Zy zien op zo kort mogeiyke termijn ook graag'vergunning voor de kampeerterreinen die daarvoor bi aan merking komen. De campinghouders willen verder weten wat er aan de andere terreinen moet gebeuren om een vergunning te kunnen krijgen. Door de snelle ontwikkeling van de recreatie is het volgens de ondernemers niet mogelijk met bepaalde voorzieningen lang te wachten. De Thoolse campinghouders hebben dat in een brief aan b en w van Tholen laten weten. Zij stellen ook dat het volgens uitlatingen van het college droevig gesteld is met de toestand op de campings, speciaal rioolwaterzuivering en sanitair. „Wij geloven dat dat niet alleen op de campings zo is", schrijven de recreatie-ondernemers. „Immers. Scherpenisse heeft geen zuiveringen Stavenisse en Sint-Maartensdijk zijn maar gedeeltelijk aangesloten, zo is het ook nog niet lang geleden dat Tholen- stad het tonnenstelsel heeft opgelost. Alles kan ook bij ons niet gelijk. Onze wens is, stel een tijd en geef ons die tijd en wij maken zoveel als in ons vermogen ligt. in orde. Dan kunnen wij, zoals weer uit krantenberichten blijkt, de ver dubbeling van het aantal kam peerplaatsen over een aantal jaren legaal en met goede voorzieningen aan", aldus de campinghouders. Een eerste wens van de campinghouders is, dat nicn gaarne uniforme richtingborden vanafde brug bij Tholen tot bij de diverse zijwegen waar de campeerterreinen gevestigd zijn. wil hebben. Men denkt hierbij aan de bordjes zoals die op het Smerdiekse industrieterrein aangebracht zijn. De kosten betalen de recreatie ondernemers. De campinghouders schrijven verder: ..De dijken en andere recreatieplaatsen op Tholen zijn er zowel voor kam peerders en dagjesmensen als voor eigen publiek uit de streek. Maar nu is er. blijkens berichten in de krant, sprake van recreatiebelasting om vernielde dijken, bevuilde plaatsen, te smalle wegen en dergelijke te kunnen her stellen respectievelijk schoonmaken. Dat is ons inziens niet helemaal eerlijk. Zou het niet mogelijk zijn om op die plaatsen die erg in trek zijn bijvoorbeeld parkeergeld en/of entree te heffen voor dagjesmensen en bezoekende streek bewoners. De kampeerders zouden dan immers toch al recrcatiebelasting betalen. Voor tot heffing van recreatiebelasting wordt overgegaan, zouden wij graag eerst vergunning voor de kampeerterreinen zien. Om niet te spreken van de kosten en schade die zo'n belasting met zich mee brengt", aldus de eigenaars van de campings d' Oude Hoeve. Gorishoek. Irenehoeve, de Muye. de Pluimpot, Quaak, Stavenisse, Suzanne, de Striene en de Zeester. De gezamenlijke campinghouders spreken zich uit tegen afsluiting van de Oosterschelde. Zij vinden dat dan weer een uniek gebied verloren zou gaan. „Niet afsluiten betekent volgens deskundigen een watersnood. Volgens ons betekent afsluiten een watersnood. Men kan ons inziens beter de Zeeuwse spreuk "ik worstel en kom boven" in schoon water dan in verontreinigd water toepassen. De overlevingskans is dan groter", aldus de campinghouders. Wanneer het Reimerswaalplan doorgaat, zouden zij graag zien dat er. ongeacht de afsluiting, een strook water van de Thoolse haven tot het punt van de oversteek naar Zuid-Beveland. vrii bleef voor recreatie. Zo blijft Tholen tenminste een schiereiland", vinden de ondernemers. De campinghouders vragen het gemeentebestuur ook om begeleiding of waar nodig steun voor particulieren die ergens op het eiland gepaste ont spanning willen brengen in de vorm van bijvoorbeeld een jachthaven bij Gorishoek of eventueel ergens een skelterbaan. ..Zo komen we vanzelf op de sub sidiemogelijkheden die de wet mogelijk maakt", schrijven de campinghouders verder. „Deze kunnen pas worden 'verleend wanneer er gemeentelijke goedkeuringen zijn. Wij denken hierbij aan subsidie voor beplantingen, waterleiding en dergelijke. Als het geval zich voordoet en er wordt een beroep op uw college gadaan. verzoeken wij u dit met de nodige zorg te behandelen. Wij hopen op een gezonde samenwerking met uw college en indien mogelijk spoedig antwoord op deze brief', aldus de gezamenlijke campinghouders aan b en w van Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1