Schoolraad van 21 leden voor inspraak in kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs Wethouder-salaris Dat is uit het leven gegrepen B. en W. sluiten drogerij in Scherpenisse als zonder vergunning pulp wordt gedroogd DEZE WEEK Nationale Kollekte Geestelijk Gehan dicapten 1971 Zeeuwse kunstprijs voor Hans Warren Vertragend Twee raadsleden Inspraak .27e jaargang no.. 48 Donderdag 14 oktober 1971 Geen trouw fabriek Verlichting en muziek Tijdelijke vergunning per 1 november ingetrokken Thoolse gemeenteraad wil ouders bij school betrekken Menigeen, die niemand helpt, zegt: Ik kan toch niet iedereen helpen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Economisch belang Drogen zonder vergunning Grote aarzeling Het enige nièuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per post 7,00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0,17 per mm BTW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Spierinkjes t/m 20 woorden 3BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijbocr. Het meest besproken en bekritiseerde bericht in ons vorig nummer schijnt de mededeling te zijn geweest omtrent de door gedeputeerde staten voor Thoolse gemeente voorgestelde wethouder salarissen. „Iedereen zou het voor dat bedrag wel willen doen,,. Nou mogelyk is die politieke kans aanwezig. Er werd uiteraard meer gelet op het bedrag dan op het daaraan verbonden werk en de verantwoordelijkheid. Dat gaat zo met die soort zaken. Indien het werk er al bij werd betrokken, dan werd het zodanig gebaggatelliseerd, dat het zich beperkte tot een pleziertje van het bijwonen van een feestavond of dergelijke. Of men dat ook niet rap zat wordt. Maar dat is bovendien onjuist en weliswaar niet te verwaarlozen, maar toch bescheiden onderdeel van de werkelijke fuctie. Afgemeten naar het aantal uren, dat een wethouder - zeker in deze overgangstijd, maar het zal wel druk blijven - nodig heeft voor een goed vervullen van zijn taak, valt het nog te bezien of het op zich niet geringe., bedrag inderdaad een werkelijke beloning vormt, waarvoor ieder van ons zijn dagelijks werk verricht. Maar daar komt meer bjj. Niet in het minst de verantwoordelijkheid. Dat zullen juist de wethouders in de toekomst ervaren. Houden we er in de eerste plaats rekening mee, dat de suggestie niet van hen, maar van de gedeputeerde staten uitging, dan moet vervolgens, althans onze mening ook worden vastgesteld - dat het een heel wat minder overdreven behandeling van de post voor de ad ministrateur van een vereniging. Een stevig salaris vonden de leden, maar zo merkte er één op, ik heb die ad ministratie zelf een paar maanden moeten voeren en hoewel ik het een ben met die leden, die over een stevig salaris spreken, is het naar verhouding tot het werk dat er voor moet worden gedaan, niet te veel. Men oordeelt wat snel en Icihtvaardig over andermans werk. Waarmee niet wordt gezegd, dat het een gering wethouderssalaris is. Maar door ons is ook nooit beweerd, dat een herindeling zoveel goedkoper zou zijn. Daarmee wordt echter niet tegelijkertijd gezegd, dat het aan de wethouders toegedachte salaris een zoals het hier en daar wordt uitgedrukt, bespottelijke zaak zou zijn. Het schept voor hen wel ook die verplichting hun taak zodanig uit te voeren, dat ze aan redelijk te stellen eisen voldoen. Door wie? Onder meer door de keizers. Het is voor een goed bestuur gewenst, dat men van de bestuurders wat kan verlangen, als het ware eisen. Dit laatste kan alleen, als het een rechtvaardige eis is. Een rechtvaardige eis is het, wanneer dat werk ook ongeveer wordt beloond. Meer dan dat is het niet. Minder hoeft het niet te zijn, minder kan het niet zfön, wil onze eis rechtvaardig ljjken. W.C. van Kempen (ARP^ agrarische industrie overeind houden. Dat is uit het leven gegrepen Reken er op, dat de raadsleden nu en dan handig gebruik kunnen maken van een in behandeling zijnd voorstel om een parallelwegje in te slaan om toch eenzelfde eindpunt te bereiken. Zo had mevr. MJ. Renes- van Geer (V.V.D.) din sdagavond helemaal geen bezwaar tegen benoeming van vijftien onbezoldigde amb tenaren van de burgelijke stand. Eerstens niet omdat ze die liefhebberij graag gunde aan de kandidaten, maar vooral ook omdat de ondertrouwde paartjes dan zelf hun keuze kunnen maken, wie ze graag als amb tenaar van de burgelijke stand op hun dag willen. Er is een vrije keus. zo begrijpt ze uit dit voorstel en daarop kreeg ze een bevestigend antwoord, zij het dan de voorzitter aanvulde, dat het wel gewenst is er een reserve ambtenaar bij op te geven voor het geval de eerstgenoemde voorkeur verhinderd zou zijn. Mevrouw Renes maakte echter dit instemmend begin om een andere bij haar levende wens te kunnen lanceren. Alle trouwerijen moeten in Tholen- stad plaatsvinden, zo vervolgde zij om daarna te waarschuwen er geen trouwfabriek van te gaan maken. Een huwelijk is toch nog altijd een hele gebeurtenis in het leven van twee jonge mensen. Het vergt toch eigenlijk ook een sfeervolle ruimte, waarin die voltrekking plaats vindt. Nu kan ik niet zeggen onder de indruk te zijn gekomen van de entourage in de hal en in de trouwzaal van het stadhuis. Is het niet mogelijk zowel hal als trouwzaal wat gezelliger wat sfeervoller te maken. U hebt twee dames in de raad, die zeker bereid zijn daarbij te adviseren of te helpen, aldus mevrouw Renes. „En dat on bezoldigd", voegde ir. M.A. Geuze (C.H.U.) er aan toe. ,,U hebt helemaal gelijk", ant woordde de voorzitter, burgemeester J.E. van Boeijen het vrouwelijke raadslid. Door de verhuizing is zowel hal als de voormalige secretarie en huidige trouwzaal er wat kaal afgekomen. Zo kunnen bijvoorbeeld de T.L. buizen als verlichting voor een trouwzaal lang niet bekoren, laat staan voor enige sfeer zorgen. Daarin moet verandering komen. Er is zo hier en daar al eens gesuggereerd of iemand buiten ons daar misschien wat aan kon en wil doen en die gelegenheid is er nog. Het zouden kronen of dergelijke lampen moeten zijn, terwijl ook nog wel wat meer aan wandversiering moet worden gedaan. We hebben trouwens ook al een vraag gekregen, waarom sinds 1 juli de voorheen in het stadhuis bij een trouwpartij gebruikelijke muziek achterwege blijft (orgelspel via grammofoonplaat), maar dat komt omdat we voorheen wel altijd iemand hadden, die daartoe de installatie kon bedienen en nu niet. We moeten er wel wat op zien te vinden. We zullen materiaal aandragen en de dames raad sleden daarna advies vragen omtrent de aankleding. Duidelijk dat de dames in de raad onmisbaar zijn, want wie van de heren raadsleden heeft het eigenlijk al opgemerkt, dat die trouwzaal zo kaal en koud aandoet. En bij de toekomstige trouwpaartjes zal de informatie en suggestie van mevrouw Renes zijn zoals het bekende liedje.... het is uit het leven gegrepen. De voorzitter deed met betrekking tot de burgelijke stand ambtenaren de toezegging van publicatie der namen, zodat men vast z'n keus kan maken. Of gaat het ook in deze computertijd de richting uit, zoals ergens vanachter de wethouderstafel werd gemompeld: mogelijk kan het ook zelfbediening worden. Maar dat was dan wel een op merking van een mèn. Mevr. M. J. Renes-van Geer (VVD) Geen trouwfabriek.... J.D. de korte (CHU) volksgezondheid. B en W van Tholen hebben besloten met ingang van 1 november a.s. de tijdelijke vergunning tot het beproeven van nieuwe apparatuur in de meestuitgebreide zin, van N.V. Drogery Marknesse te Scherpenisse in te trekken. De inrichting wordt gesloten als blijkt dat zonder vergunning bietenpulp wordt gedroogd. De drogerij heeft slechts vergunning voor het drogen van groenvoeder. Burgemeester J.E. van Boeijen heeft dinsdagavond tijdens de Thoolse gemeenteraad bekend gemaakt. Hij zei dat b en w duidelijk oog hebben voor de zeer gegronde klachten van de inwoners van Scherpenisse die op de hoorzitting in het Holland Huis naar voren zijn gekomen. Het college acht het niet verantwoord dat er pulp wordt gedroogd zonder dat technische ad viesinstanties een oordeel hebben gegeven over de eventuele ad viesinstanties een oordeel hebben gegeven over de eventuele voorwaarden die aan een hinderwetvergunning voor dit produkt gesteld moeten worden. Wel is er volgens de burgemeester het feit dat de drogerij met materialen werkt waarvoor geen vergunning gegeven is. Het voormalige gemeen tebestuur van Scherpenisse heeft op 7 De gemeenteraad van Tholen heeft dinsdagavond besloten tot het instellen van een gemeenschappelijke schoolraad voor het openbaar kleuter-,lager- en voortgezet onderwijs van 21 leden. De grondgedachte van de schoolraad is de ouders zoveel mogelijk gelegenheid geven om mee te denken te praten en mee te handelen in het beleid van de school die hun kinderen bezoeken. B en W willen mensen bij de school betrekken zoals al met de inspraak in de bijzondere scholen gebeurt De ouder- •commissies wijzen 3 leden a.rn namens het kleuteronderwtys, 2 namens het voort-' gezet onderwijs en 7 namens het lager onderwijs. B en W benoemen uit het on derwijs personeel 2 vertegenwoordigers namens het kleuteronderwijs, 1 namens het beroepsonderwijs, 1 namens het voortgezet onderwijs en 3 namens het lager onderwijs. Daarnaast wijst de gemeentedirecteur nog twee leden aan. De taak van de schoolraad is, het bevorderen van de bloei van het openbaar onderwijs, het onderhouden van contact met de oudercommissies en het voorstaan van de gemeen schappelijke belangen van de openbare scholen bij de gemeente. Dit orgaan moet bovendien gehoord worden over de voordracht tot benoeming van schoolhoofden, de per leerling beschik baar te stellenbedragen, de leerplannen alsmede over de organisatie en uit breiding van het openbaar onderwijs in de gemeente. De voormalige gemeente Tholen-stad had al een dergelijke schoolraad voor lager- en uitgebreid onderwijs. Er kan voor de nieuwe gemeente Tholen volgens de ver schillende onderwijswetten ook een ouderraad ingesteld worden maar die heeft duidelijk minder bevoegdheden. Raadslid A.M. van Engelen (VVD) zei wel niet veel verstmd van onderwijs te hebben, maar 21 leden voor de schoolraad vond hij toch wel een groot aantal. „Gaat dat niet erg vertragend werken, bijvoorbeeld bij het benoemen van schoolhoofden. Ik ben voor in spraak hoor - tot op zekere hoogte dan - maar is het nu werkelijk zo dringend nodig een schoolraad tot stand te brengen. Bij het bespreken van leer plannen en het beluisteren van sollicitanten zijn de leden toch niet deskundig. Als waarnemend- burgemeester in Oud-Vossemeer heb ik destijds sollicitanten moeten beluisteren, maar ik was niet deskundig. Ik koos degene die ik het sympatiekste vond en ging vervolgens af op het advies van het onderwijzend personeel. Als die 'schoolraad toch nodig is, vraag ik me af of er wel 21 leden moeten zijn;Mijn derde punt is, of b en w eraan gedacht hebben in die schoolraad mensen van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs en de Bond van onderwijzend personeel te benoemen", aldus de heer Van Engelen. De socialistische fractievoorzitter L.Kloet kon met het voorstel van b en w instemmen, maar hij had wel een wens: vertegenwoordiger van de Vereniging van openbaar onderwijs opnemen in de schoolraad en maar één in plaats van twee kleuterleidsters. Voor de twee leden die b en w moeten aanwijzen zag de heer Kloet gaarne twee raadsleden die voorstander van openbaar on derwijs zijn. Ir. M.A. Geuze (CHU)vulde hierbij aan dat zijn fractie krachtens het verkiezingsprogramma ook verantwoording wil dragen voor openbaar onderwijs. Hij verzocht b en w daarmee bij de aanwijzing van de twee raadsleden rekening te houden. SGP-woordvoerder L.J.Koopman vond de instelling van de schoolraad allemaal ingewikkelder dan nodig is. Het zal volgens hem bij benoeming van schoolhoofden zeer vertragend werken.. schoolraad zit, achtte hij wel deskundig. Het aantal 21 leden komt door zeven kernen. De heer Boender zei dat ernaar wordt gestreefd uit elke kern drie mensen in de schoolraad te hebben. Gevaar voor vertraging zag hij niet„Een hoofdbenoeming komt sporadisch voor, terwijl het leerplan maar eens in de vijf jaar vastgesteld dient te worden. Verder streeft het rijk ernaar in de bedragen per leerling ook meer gelijkheid te krijgen. Deze drie punten weet de schoolraad ver van tevoren. „Ik zie de bezwaren bepaald niet", zei de SGP-wethouder tot de raadsleden Van Engelen en Koopman. Wat de aanwijzing van de twee raads leden betreft, liet de heer Boender weten dat b en w uiteraard geen mensen voor bijzonder onderwijs zijn in die schoolraad zullen benoemen. Decentralisatie Burgemeester J.E. van Boeijen vulde aan dat er al verzoeken liggen voor benoeming van de twee door de gemeente aan te wijzen leden van de schoolraad. Verder zag hij de mogelijkheid in het reglement van orde van de schoolraad bepalingen op te nemen waardoor één groepje zich bezig houdt met leerplannen, een ander met bedragen per leerling en een derde sectie met benoeming van Wat is te veel? Wat de Thoolse Raad besliste. Protest tegen stank en vuil in Scherpenisse. Geen vertraging Schelde Rijnwerken. Fijne massa-koorzang Keetie Hage kreeg draagbare T.V. voor wereldzilver- en brons Jan Overeenkamherfstalbum Tholense Boys nestelde zich via DEB op kop. Maak er geen trouwfabriek van Veel van wat er in de Thoolse raad werd behandeld leest u onder plaatseiyk nieuws schoolhoofden. De voorzitter dacht dat er zo wat vlugger te werken viel. Ir. Geuze herinnerde eraan dat de raad toch voor decentraliseren is, zodat de 21 leden zeker niet te veel zijn. Mevr. M.J. Renes-van Geer ondersteunde dit. Zij noemde de instelling van de schoolraad het begin van de decentralisatie. „Dit moeten we erom toejuichen en stimuleren" vond mevr. Renes. Onderwijs-wethouder C.Boender (SGP) verdedigde het beleid van b en w deskundig, waardoor hij de gehele raad voor de instelling van de schoolraad won. De heer Van Engelen liet hij weten dat elke openbare school een ouder commissie moeten hebben. Als er in een gemeente meer dan twee openbare scholen zijn, bepaalt de wet dat de gemeenteraad een ouderraad of schoolraad instelt. B en W hebben voor de nieuwe gemeente Tholen de voorkeur gegeven aan een schoolraad omdat die meer bevoegdheden heeft dan een ouderraad. De ouders wordt inspraak gegeven in het beleid van hun school. Wethouder Boender achtte de ouders in de eerste plaats niet deskundig, maar hij vond het wel van belang dat ze bij de school worden betrokken analoog aan de inspraak bij de bijzondere scholen. Het on derwijzend personeel dat ook in de C.Boender geven. (SGP) ouders inspraak A.M. van Engelen (WD) 21 leden werkt vertragend. juni 1971 tot wederopzegging aan N.V. Drogerij Marknesse toestemming verleend tot het beproeven van nieuwe apparatuur in de meest uitgebreide zin, voortvloeiende uit droog- en ver werkingsprocessen, voorzover die verband houden met de hin derwetvergunning aanvraag van 20 oktober 1970. Het CHU raadslid J.D. de Korte was verheugd over deze tijdelijke maatregel van b en w en prees het college dat ze het belang van de volksgezondheid zagen. De raadsleden A.A. van Engelen (VVD), ir. M.A. Geuze (CHU) en W.C. Ken:pen (ARP) brachten daarentegen verschillende bezwaren naar voren. Zij wezen op werkgelegenheid en het belang van de agrarische sector op het eiland Tholen en in West-Brabant. „Als de drogerij alleen van gras moet bestaan, is dat niet rendabel. Op de hoorzitting in Scherpenisse heb ik het bezwaar van een eventuele sluiting van het bedrijf voor de agrariërs gemist. Ik zouhet zeer betreuren als het zover zou konen. Verschillende agrariërs hebben voor vijf jaar een lucernecontract getekend, daar dat in deze voor de landbouw niet zo rooskleurig tijd wat soelaas biedt,, aldus de heer Van Engelen. Raadslid Van Kempen on dersteunde de agrarische belangen en zei dat in de EEG met pijn en moeite vo)r elkaar gekregen is, dat er premie op de teelt van lucerne gegeven wordt. Hj had oog voor het milieu, maar wees er gelijk op dat we in een agrarische streek zitten. „We dienen de daarbij behorende industrie ook overeind te houden", aldus de hee'r Van Kempen. Ir. Geuze zei op de hoorzitting begrepen te hebben dat er produkten gedroogd zijn waarvoor geen vergunning was. Hij vroeg of b en w ervan overtuigd waren dat natte pulp evenveel hinder veroorzaakt als beschadigde pulp. Het CHU-raadslid hoopte dat de werkgelegenheid en de produktie gehandhaafd blijven en dat de rentabiliteit van het bedrijf niet in gevaar zal komen. Ir. Geuze noemde de klachten van de inwoners reëel, maar volgens hem moet de hinder van het drogen van pulp te ondervangen zijn. Hij voerde daarbij aan dat er in Breda en Groningen pulpfabrieken midden in de stad staan. Het college nam het zekere voor het onzekere door de tijdelijke vergunning per 1 november in te trekken. De burgemeester vertelde wel dat er in b en w aanvankelijk grote terughoudendheid en aarzeling was bij alles wat de werkgelegenheid in gevaar zou brengen. Het college heeft nu echter gekozen voor de kant van de be zwaarden omdat ze de overtuiging had dat er in de klachten veel waars zat, zoals roetoverlast. De voorzitter zei verder niet hoopvol gestemd te zijn dat het advies van de arbeidsinspectie over het drogen van pulp op korte termijn binnen zal zijn. „Ik zeg dat eerlijk, het zal wel even aanlopen. Veelal is er maanden met de procedure gemoeid. Ik verwacht het advies dan ook niet voor het einde van het bietenseizoen. Omdat we het belang voor de agrarische sector inzien, zullen we om spoed vragen", zo liet de burgemeester weten. Tevoren had de heer Van Boeijen een overzicht gegeven van de weg die de hin derwetvergunning-aanvraag van N.V. Drogerij Marknesse sedert 20 oktober 1970 afgelegd heeft. De hoofdlijnen hebben wij al in het verslag Van de hoornzitting in het Holland Huis te Scherpenisse weer gegeven (zie pagina7). In de week van 25 okt. t/m 30 okt. 1971 zal de jaarlijkse Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten worden gehouden. Dit jaar zal daarbij speciaal de aandacht gevestigd worden op het feit dat gemiddeld 7500 babies per jaar geboren worden waarvan onmiddelijk of later ontdekt zal worden dat zij van licht tot zeer ernstig geestelijk gehandicapt zijn. Het totaal aantal geestelijk gehandicapten vormt ongeveer 2 5 3% van de gehele bevolking. Niettegenstaande veel reeds Gedeputeerde staten van Zeeland hebben besloten aan de te Kloetinge woonachtige schrijver, dichter en criticus Hans Warren op grond van zijn vele verdiensten zowel voor de Nederlandse letterkunde als, op zijn werkterrein, voor de Zeeuwse samenleving, de Zeeuwse Prijs voor kunsten en wetenschap toe te kennen. De prijs, bestaande uit een gouden draagpenning met oorkonde en een geldbedrag van 500,- zal op 20 oktober a.s. in de ontvangstzaal van de provincie in de Abdij te Middelburg door de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, aan de heer Warren worden uitgereikt. Op die dag viert de heer Warren zijn vijftigste verjaardag. Dc heer Warren werd te Borssele geboren en wordt thans als een van de meest vooraanstaande Nederlandse letterkundigen beschouwd. Als criticus geniet hij ook landelijk grote bekendheid en groot gezag. In 1970 werd hij daarvoor bekroond met de Pierre Bayieprijs. Zijn betekenis <zeer gunstige subsidieregelingen, blijft nog veel steun uit particuliere bron noodzakelijk om een optimale zorg voor en (^geleiding van de geestelijk gehandicapten van ons volk te kunnen garanderen. De Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten nu zorgt zorgt voor „dat extra" om die optimale hulp te verwezelijken. In deze tjbllecte werken een aantal grote organisaties in de zorg voor geestelijk gehandicapten samen, waaronder de oudervereniging „Philadelphia", wel bekend op Tholen en Sint Philipsland. De verdeling van de collectegelden is zondag, dat ongeveer de helft van de collecteopbrengst blijft in het rayon waar de collecte wordt gehouden t.b.v. regionale en plaatselijke voorzieningen. De Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten wordt gehouden d.m.v. collecte bussen, intekenlijsten, in- tekenboekjes en collecte-envelopjes. Uw steun is ook wat deze collecte Geestelijk Gehandicapten betreft onmisbaar. Mocht een lezer onverhoopt niet door een collectant benaderd worden, dan zal uw gift gaarne op de aangegeven girorekening worden ontvangen. Giro Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten te Utrecht: 11.22.22.2. voor Zeeland ligt, naast zijn belangrijke voorlichtingsarbeid met de betrekking tot de actuele ontwikkelingen op let terkundig gebied, bovendien voor een belangrijk deel in zijn werkzaamheden als redakteur van het Zeeuws Tijd schrift en zijn beschouwingen over beeldende kunsten - voornamelijk oude kunst - in de Provinciale Zeeuwse Courant. In dit dagblad verscheen dit jaar zijn duizendste letterkundige kritiek. Gezegd mag worden, dat de heer Warren als geen ander in de laatste jaren,.het literair Zeeuwse gezicht naar buiten" bepaalde. Behalve op het vlak der letterkunde is Hans Warren bekend geworden als or nitholoog. Zijn boek „Nachtvogels" geldt - na ruim 20 jaar- ook nu nog als een internationaal standaardwerk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1