LEVEN SGP-fractie wil werkgelegenheid krachtig bevorderen Is Kanaalschap de Eendracht luchtkasteel? iflB DEZE WEEK Thoolse wethouders krijgen f 11.700,00 Gezamenlijke koren zingen in Tholen Nieuwe regenten Sint-Philipsland niet getrouwd met Tholen Op weg naar morgen L. den Engelsman in Sint-Philipslandse raad Zeer veel waardering voor beleid b en w in begrotingsraad Woon- en recreatiefunctie want werkgelegenheid blijft wensdroom Vervolg op pag. 2 Grote weerstanden Centrale dienst Prettig Goed koopman Recreatie Kanaalschap Moelijke zaak Het enige nièuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland - Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag: Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per post 7,00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag Advertentieprijs 0,17 per mm BTW - Spierinkjes t/m 20 woorden 3 - BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer. Leefbaarheids-waarde Bungalow-bouw-animo in Sint Philipsland Decentralisatie voor nieuwe gemeente harde noot om te kraken Met zijn drieën 75 jarig dienst verband Stavenisse kreeg nieuwe her vormde predikant Sint Philipsland niet met Tholen getrouwd Rinus en Hans (SPS) en Theo en Nico (WHS) Schotvaardige duo's De tijd maakt wel ruTnen uit kastelen, maar geen kastelen uit ruinen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het gemeentebestuur van Tholen voorgesteld de drie wethouders een jaarwedde van 11.700,00 plus een vakantie-uitkering van 6 procent te geven. De gemeenteraad kan daar in de vergadering van dinsdagavond 12 oktober a.s. om half achj In het gemeentehuis van Tholen aan de Hoogstraat 12 een oordeel over geven. B en W stellen voor met het ontwerp besluit in te stemmen. Het betreft hiet een algemene her ziening van de bezoldiging van wethouders in heel Nederland per 1 juli 1971, zoals ook voor het rijks- en gemeentepersonnel is gebeurd. Voor Tholen valt deze herziening samen met de nieuwe bestuurlijke situatie die na de herindeling is ontstaan. Op de lijst van g.s. van Zeeland staat ook Sint- Philipsland. De twee wethouders in die gemeente krijgen 3020.00 per jaar. Wat de gemeente Tholen betreft delen G.s. ook nog mee dat zij het voornemen hebben de gemeente-secretarie een extra diensttijd van twee jaren bij de bezoldiging toe te kennen. B. en W. stellen de raad hier eveneens voor met het voornemen in te stemmen. De hervormd-gereformeerde jeugdverenigingen uit Tholen/Sint-Philipsland/West- Brabant organiseren vrijdagavond 15 oktober om acht uur een jeugdappel in de Ned. Herv. Kerk te Tholen. Medewerking verlenen o.a. Herman C. de Leeuw (orgel), Ineke Vogel (hobo). Jan Piet v.d. Vecht (cello) en -andere oud studenten van de pedagogische academie de Driestar uit Gouda en ds. D. Heikoop uit Herwijnen. Na afloop zorgt de Thoolse jeugdvereniging LOA voor koffie in de trouwkerk. Voor dit jeugdappel zijn uitnodigingen verstuurd aan jeugd verenigingen. hervormde predikanten en hoofden van scholen in onze streek. Kom zelf.....en breng anderen mee!, schrijven de organisatoren in de uitnodiging voor dit jeugdappel, dat het thema .op weg naar morgen' heeft meegekregen. mogelijkheden. Het is niet direct te verwachten dat we een poot uitgedraaid worden of de nek omgedraaid worden, maar we kunnen als een goed koopman de markt eens aftasten. Op dit moment weten we nog niet welke gemeen schappelijke regelingen zullen uit vallen. Het wachten op een uitspraak van g.s. van Zeeland", meende de heer Van Velzen. Zo hier en daar constateerden de provinciale staten van Zeeland tijdens hun vorige week gehouden Schelde-Rijn excursie enige tweestrijdigheid in de tot dusver gevoerde politiek ten aanzien van industrialisatie en werkgelegenheid in ons gebied en de huidige beleidslijnen bij monde van de burgemeesters der gemeenten Tholen en Sint Philipsland. 'Moeten we er uit opmaken, dat u niet eens zo happig meer bent op voort zetting van subkernaanwyzing voor Sint Maartensdijk?', zo was onder meer een wedervraag van de zijde van het provinciaal bestuur, terwijl ook voor Sint Philipsland nogal wat bezorgdheid werd geuit, dat het grote pen delpercentage een leeglopend dorp tot gevolg zou hebben. Men kreeg een ons inziens eeriyk; hntwoord. Van Sint-Philipslandse zfjde >vas er de tendens, dat men zich maar liever niet blind staarde op de vrijwel onhaalbare zaak van noemenswaardige industrievestiging in die gemeente en daarom meer het oog richtte op recreatieve mogelijkheden, terwjjl van de Thoolse kant naar waarheid werd gesteld, dat het overschot aan ar beidskrachten, mede door de inderdaad nog vrij grote pendel, thans toch niet van dien aard is, dat nieuwe vestigingen van betekenis een op Tholen behoorlijke arbeidsmarkt kan worden voorgehouden. Bovendien is daar de concurentie van Bergen op Zoom als aangewezen in dustriekern ten aanzien van mogelijke faciliteiten in vergelijking met Sint Maartensdijk. De SGP-fractie in de Sint-Philipslandse gemeenteraad is voorstander van het krachtig bevorderen van goede werkgelegenheid in de gemeente. Op principiële gronden wenst men daarbij de mogelijkheid van zondagsarbeid geheel uitgesloten te zien. De grootste raadsfractie in Sint-Philipsland wil gaarne weten in welk stadium de plannen van N.V. Herenkledingfabriek Mayfalr te Sint-Maartensdijk verkeren om een dependance in Sint-Pilipsland te vestigen. De hoopgevende plannen tot uitbreiding van de werkgelegenheid mocht niet gerealiseerd zien. SGP- fractieleider L. den Engelsman zei dat dinsdagavond in zfjn algemene beschouwing over de gemeentebegroting 1972. Het was hem een genoegen b en w voor het beleid in het afgelopen dienstjaar in het algemeen de erkentelijkheid van de SGP-fractie te kunnen betuigen. Volgens de heer Den Engelsman gebeurde er veel:, op allerlei gebied: aardgasvoorziening, woningbouw, dorpshuis annex gymnastieklokaal, bejaardencentrum, verbeteringen aan en in schoolgebouwen, aanleg rioleringen, straten met parkeerstroken, trottoirs, straatverlichting en verdere realisering van saneringsplannen. Voor vervoer van de schoolkinderen naar het gymnastieklokaal kon een bevredigende oplossing gevonden worden, terwijl er op het gebied van krotopruiming en doorstroming ook activiteiten waren, Aldus de SGP-woordvoerder. Mede gelet op de financiële positie van Sint-Philipsland merkte hij hierbij nog op dat volgens de SGP-fractie de mate waarin een gemeenschap floreert, niet uitsluitend afhankelijk behoeft te zijn van de grootte van die gemeenschap. .Betreffende de te verwachten ont wikkelingen op het gebied van de recreatie in en om Sint-Philipsland stelt onze fractie het op prijs te verklaren, dat wij ons geroepen voelen bij de besluitvorming in deze veelomvattende zaak het behoud van de zondagrust op principiële en sociologische gronden voorop te stellen en krachtig voor te staan. In dit verband willen wij niet verhelen dat het, zonder voorafgaande inspraakmogelijkheid onzerzijds, in uitvoering van objecten in onze directe omgeving met een op langere termijn duidelijk recreatieve bestemming, grote weerstanden oproept', aldus de SGP- fractievoorzitter. De heer Den Engelsman liet verder weten dat zijn fractie de ontwikkelingen rond de stichting van een tweede nationale luchthaven nauwlettend volgt in verband met een mogelijke vestiging in de onmiddelijke omgeving. Een spoedige, definitieve keuze door de bevoegde instanties achtte hij dringend gewenst. DeSGP-woordvoerder verwachtte dat door de herindeling van het eiland Tholen ondere andere de gemeen schappelijke regeling Centrale Dienst Noord-Zeeland voor bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken zal worden gereorganiseerd. De SGP- fractie hoopt dat de eventuele nieuwe regeling in een voor Sint-Philipsland gunstige deelname zal resulteren. ,Het lijkt er soms op dat de gemeen schappelijke regeling tot stichting en exploitatie van een regionaal woon wagencentrum (waaraan Sint- Philipsland volgens een besluit van de raad ook deel neemt) niet het beoogde resultaat zal opleveren, wat zou zijn te betreuren. Tot slot van deze beschouwingen, spreek ik namens de fractie de hoop uit dat wij in het voor ons liggende dienstjaar als gemeen tebestuur, onder Gods voorzienig bestel, de belangen van onze gemeente zullen mogen behartigen', aldus de heer L. den Engelsman dinsdagavond in de gemeenteraad van Sint-Philipsland. plannen zijn, moeten die ook uitgevoerd worden. Anders wordt het een luchtkasteel dat veel tijd en nog meer geld kost. waar niemand iets van hoort of ziet maar wel over leest. Er komt nu zo weinig uit", vond burgemeester Van Velzen. Wat het benutten van de werkhaven, die rijkswaterstaat voor de Schelde-Rijnverbinding heeft aangelegd voor jachthaven betreft, zette de raadsvoorzitter zeer grote vraagtekens bij de opmerking van een Zeeuwse instantie dat de plaats minder geschikt is voor jachthaven. Hij dacht niet dat die instantie op de hoogte was van het bestaan van de Slaakdam. De heer De Jager vond dat de jachthaven 'n goede voordelige ontwikkeling kon zijn waarbij het Sint-Philipslandse gemeentebestuur zich maar niet te veel moet aantrekken van uitspraken van een Zeeuwse instantie. Het ARP raadslid was blij dat de verhoudingen in de raad van dien aard zijn dat er over een aantal zaken prettig gediscusieerd kan worden. Dat hoopte hij ook voor het nieuwe begrotingsjaar. De burgemeester dankte de heren Den Engelsman en De Jager voor hun waarderende woorden en dankte de raad voor de goede samenwerking. .Een succes op b en w gaat meestal ten koste van de gemeente", merkte hij nog op. Wat de werkgelegenheid betrof, zei de voorzitter dat b en w niets nagelaten hebben, maar er kwamen geen resultaten. „Ik moet helaas ook onderschrijven wat dhr. de Jager zei. namelijk dat de werkgelegenheid hier een wensdroom blijft. Voor de ouderen, meisjes en tecnnische scholieren vindt ik het jammer dat er geen werk in de gemeente is. Wat de Mayfair- dependance betreft, in Sint- Maartensdijk heeft een bepaalde reorganisatie plaats gevonden. Ook bedrijven moeten de bakens wel eens verzetten", antwoordde de burgemeester op een vraag van de heer Den Engelsman. Aangaande de grote dc grote recreatieplannen die dankzij de aanleg van het Scheide-Rijnkanaal gerealiseerd kunnen worden, zei de voorzitter dat Sint-Philipsland de mogelijkheden zal waarnemen om tijdig inspraak te krijgen. Over de plannen met de Centrale Dient Noord-Zeeland liet de burgemeester weten dat de gemeenten op Schouwen- Duiveland meer last van de opheffing van de gemeenschappelijke regeling zullen hebben dan Sint-Philipsland. ..Tholen wenst een eigen dienst gemeentewerken, maar wij kunnen wel op 'n bepaalde dienstverlening rekenen We krijgen dan wel de nota gepresenteerd voor de verrichte diensten zonder bestuurlijke invloed te kunnen uitoefenen. De gemeente Tholen heeft de gemeenschappelijke regeling formeel al opgezegd. Hoewel het niet te ontkennen valt. dat het voor de kleine gemeenten moeilijker wordt, zijn we toch niet met een of andere gemeente getrouwd. Er zijn De slopershamer in het Poortvlietse hoekpand op het kruispunt Langestraat- Molenstraat-Zuidstraat. De voormalige bakkerij Str(jd moet er aan geloven. Een nog door het vml. gemeentebestuur genomen beslissing In het kader van de sanering en tegelijkertijd verbreding van het niet ongevaarlijke kruispunt. Maar ook een teken des tijds van verdergaande middenstandsverschraling. Ook In deze woonkern worden de warme bakkers bijzonder schaars. In de Nederlands Hervormde Kerk te Tholen treden zaterdagavond om hall acht negen zangkoren uit onze streek op, alsmede twee organisten en twee trompettisten. De algemene leiding berust bij ds. M. v.d. Linden uit Sint- Philipsland. Het'is de tweede keer dat VZOS Sint- Annaland, Crescendo Poortvliet, Gemegde Zangvereniging Tholen, Maranatha Sint-Philipsland, VZOS Sint-Maartensdijk, Kerkkoor Oud- Vossemeer, Kerkkoor Scherpenisse, VZOS Sint-Philipsland en Kerkkoor Rehoboth Sint-Maartensdijk .gezamenlijk zingen. Vorig jaar gebeurde dat in Sint-Annaland. Zaterdagavond verlenen ook medewerking: organist J. Hage uit Scherpenisse (begeleiding koorzang), organiste mevr. Hage-v.d. Velde uit Sint-Maartensdijk (begeleiding- samenzang) en de trompettisten J. en G. Goedegebuure uit Sint-Annaland. Het werkgelegenheidsvraagstuk werd trouwens niet als de hoogste nood In dit gebied gezien. In de eerste plaats omdat al jaren -en nog altjjd- de naar elders pendelende streekbewoner 'n daar zeer gewilde arbeidskracht is, die alleen dan ontslag zal krijgen, indien anderen in het betrokken bedrijf reeds lang zijn voorgegaan en dat bedrijf daartoe tot het uiterste is genoopt. In de tweede plaats omdat een zich industrie-uitbreidend Bergen op Zoom en op Tholen groeiende nieuwe lichtingen geschoolden het steeds meer met elkaar gaan vinden en de lange afstandspendel (van de oude generatie uit de landbouw) tanende is. Tenslotte en dat niet als het meest zwakke argument - heeft men op Tholen evenals in overig Zeeland ook geleerd, dat industrialisatie dringend noodzakelijk k&n z(jn, maar lang niet alleen zaligmakend is voor een gewenst en plezierig - het een is nauw met het ander verbonden - woonmilieu. Dat de vele honderden pendelaars niet al jaren geleden verhuisden naar hun werkgebied is mede te danken aan het in deze streek nog mogelijke leefmilieu. De bestuurders in onze streek, waarvan de belde genoemde burgemeesters in dit geval woordvoerders waren, zien meer en meer in, dat die honkvastheid ook mag worden gehonoreerd met een pogen dat leefmilieu zo goed mogelijk te houden. Daarnaast is er nog ruim plaats in de gehele streek, die woonmogeiykheden uit te breiden. Daarmee - burgemeester Van Boijen onderstreepte het nog eens - wil niet zijn gezegd, dat men de subkernaanwijzing graag verloren ziet gaan, want nu en dan wat nieuwe in dustriële impulsen zijn heilzaam en ook noodzakelijk, maar als daarby een keuze moet vallen op een tekort doen aan de leefbaarheid en een by wijze van spreken vestiging van vuile industrie, dan ziet onze streek thans meer in dat goede woonmilieu. Zolang Tholen en Sint-Philipsland in dat opzicht 'groen' kunnen blijven, mag men het voor een groeny'e verslijten, maar blijft het voor steeds meerderen beter wonen dan waar ook. De voormalige gemeenteraad van Sint- Annaland besloot nog voor de herin deling het aantal regenten van het wezen-armbestuur van vijf tot zeven uit te breiden. B en W van Tholen stellen de gemeenteraad, die volgende week dinsdagavond vergadert voor, de twee nieuwe regenten te benoemen. Het wezen-armenbestuur heeft een niet- alfabetische aanbeveling gedaan. Voor de eerste vacature zijn de heren M.Ph. van der Weele (oud raadslid) en J.A. Fase Azn., voor de tweede vacature oud raadslid D.Bruijnzeel Dkzn en W. Heijboer Gzn, „Sint-Philipsland is van nature geschikt voor recreatie", zo vervolgde de ARP/- CHU-woordvoerder. „Industrialisatie biedt geen perspectief, recreatie wel. Ik deel de mening van de heer Den Engelsman wat betreft de zondagrust. Daarentegen zien wij de recreatie wel als een grote noodzaak voor de ver betering van de welvaart in onze gemeente. Het Kanaalschap de Een dracht (het recreatieschap waarin de gemeenten Steenbergen. Nieuw- Vossemeer, Sint-Philipsland en Tholen vertegenwoordigd zijn) kan ik echter helemaal niet volgen. Het algemeen bestuur heeft sinds de oprichting, zo'n negen maanden geleden, niet meer vergaderd.En in 9 maanden kan er toch heel wat gebeuren", meende de heer De Jager, waarmee zijn mede bestuurders lachend instemden.„Het is niet interessant om zo bestuurslid zijn",vervolgde het ARP-raadslid. „Ik betreur de huidige situatie. Ik begrijp Een pluipje voor het gevoerde en uitgestippelde beleid was er deze week in de Sint Philipslandse raad voor het dagelijks bestuur. Binnenkort wordt een gemeenschapsproject geopend in het dorpshuis-annex gymlokaal. Hier staat burgemeester Van Velzen op het hoogste punt van het bejaardencentrum, waarvan eveneens de voltooiing naderbij komt. Dat hoogste punt werd in het voorjaar bereid. Een vergenoemde burgemeester na het hijsen van de driekleur. maar van informatie is er niets terecht gekomen. Een bestuur is er toch om beleid te voeren en verant woordelijkheid te dragen maar hoe kan dat zonder informatie? Ik heb bepaald geen vrede met deze ontwikkeling. Als de zaak op een laag pitje is gezet, is het niet meer dan hoffelijk dat wij daarvan op de hoogte gesteld worden. Dat is overal gebruik. Ik mis echter in formatie over besluiten en notulen van de vergaderingen van het dagelijks bestuur. ,Dat is kennelijk nog te veel' zei een verbolgen raadslid De Jager. Burgemeester G. van Velzen zei in zijn antwoord de inbreng van Sint- Philipsland in het Kanaalschap de Eendracht toch belangrijk te vinden. Dit o.a. met het oog op de opmerkingen van de heren Den Engelsman en De Jager over de zondagrust. Als er over het hoofd van de gemeente plannen zouden worden gemaakt, zou men er niets aan kunnen doen. Nu kan Sint- Philipsland zich in het recreatieschap laten horen. De burgemeester (tevens penningmeester van het Kanaalschap) gaf toe dat het recreatieschap zonder meer in een bepaalde impasse zit. Het is ook al een hele tijd geleden dat het dagelijks bestuur vergader d heeft. De herindeling van het eiland Tholen is daar wel wat schuldig aan. maar het wachten is nog steeds op de rijkssub sidie op de voorstudie. Dat kan vast zitten op de financiën van het ministerie van CRM of het wachten op een beslissing inzake de vestigingsplaats van de tweede nationale luchthaven. Als dat laatste doorgaat, levert dat grote hinder op voor de recreatieplannen. Ik begrijp dan echter niet dat het rijk wel een startsubsidie gegeven heeft, terwijl de aanvang nu opgehouden wordt", aldus de raadsvoorzitter. Sint Philipsland 3. „Ik vind het wel een moeilijke zaak worden. Er komt zo weinig uit. In Sint- Philipsland houden we er niet van dat plannen in de kast blijven. Als er Het gaat goed in St.-Philipsland. Dat bleek dinsdagavond weer duidelijk tydens de; behandeling van de begroting 1972 (met een bedrag van 47.547,88 voor de on voorziene uitgaven) door de gemeenteraad. De heren L. de Engelsman (SGP) en GJ. de Jager (ARP) hadden zeer veel waardering voor het gevoerde en het in de begroting uitgestippelde beleid van b en w. Het peil van de openbare voorzieningen steeg sterk, terwijl de financiële positie zonder meer gezond bleef. Na de beschouwing van de SGP-fractievoorzitter (zie elders in deze krant) zei raadslid De Jager namens de ARP-CHU dat gemeenschapvoorzieningen voor Sint Philipsland belangrijk zijn, nu industrialisatie een wensdroom gebleven is. „Wy zullen het \ooral van een woon- en leefgemeente en een recreatieve ontwikkeling moeten hebben"meende de heer de Jager. Hij had toch nog verlangens maar noemde er maar één een zwembad voor de schooljeugd in een gemeente die rondom in het water ligt. Het ARP- raadslid wees er ook op dat b en w in hun begrotingsbrief heel voorzichtig aanduiden dat de positie van de zelf standige kleine gemeente steeds moeilijker wordt. Tussen de regels door maakte het het college zich enige zorgen over de voortzetting van gemeen schappelijke regelingen. Dit onder meer door de herindeling van het eiland Tholen. „Wat ziet uw collega als alternatieve oplossingen? Bepaalde zaken alleen doen, is financieel niet haalbaar. Mijn vraag is ook, hoe staat het college ten opzichte van samen voeging van onze gemeente? Onze fractie zou het op prijs stellen als hierover dit begrotingsjaar een debat kwam. Om meer dan één reden achten wij dit van groot belang", aldus de heer De Jager. wel dat er bepaalde ontwikkelingen remmend werken zoals de 2e nationale luchthaven, maar een bestuur moet toch minstens op de hoogte gesteld worden als er iets stokt. De voorzitter van T recreatieschap zei, we zullen het bestuur informeren,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1