Schrikbarend Schuur uit 1583 met 30 ton fruit in Tholen verwoest door brand Zeven Thoolse brandweerkorpsen oefenden met EHBO en Rode Kruis vrij serieus in de Schutse Nieuwe grenzen Zeeuwse wateren DEZE WEEK Geldlening Dalempolder 27e jaargang No. 45 Donderdag 23 september 1971 Eerste brandweer Persluchtmaskers Noodhospitaal Parate groep Zeer waardevol Alarmoefening De zevenjarige Johan Deurloo uit Poortvliet is din- dagavond om vijf uur in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Omstreeks kwart over één ging hij naar de overkant van de Paasdijkweg om aan buurvrouw Mullié te: vragen of zij even zijn moeder wilde helpen bij het kloppen van dekens. Na zijn boodschap gedaan te hebben, rende Johan terug naar huis. Over de Paasdijkweg kwam op dat moment mej. E.P.K. uit Sint-Annaland met haar auto aanrijden. Zij reed volgens de politie niet harder dan 50 kilometer, maar zij kon niet voorkomen dat de overstekende knaap gegrepen werd. Hij bleef bewusteloos liggen. Dokter A.A. Kugel liet hem met een schedelbasisfractuur overbrengen naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom, waar hij ('s middags om vijf uur aan zijn verwondingen overleed) Mej. K en de twee dames die bij haar in de auto zaten mankeerden niets, hoewel de opgelopen schrik nog gevolgen had. Dit is het derde dodelijke ongeluk binnen korte tijd waarbij een slachtoffer uit onze streek te betreuren is. Half augustes kwamen de 12- jarige Willem Loof uit Tholen en de 64-jarige P. Verhage uit Anna-Jacobapolder om het leven toen zij door een auto werden gegrepen. Opnieuw droefheid in de streek, opnieuw een golf van leed in Poortvliet. Grote schade Kortsluiting Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per post 7,00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0,17 per mm BTW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Spierinkjes t/m 20 woorden 3,- BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboei. De eerste begroting van het kabinet Biesheuvel laat een tekort van 3.2 miljard gulden zien. Hopenlijk is dat een juiste raming, want het tekort voor dit jaar bedraagt vermoedelijk 3.9 miljard, wat bijna het dubbele is van de 2.1 miljard gulden die het kabinet De Jong vorig jaar raamde. Van deze verschrikkelijke tekorten moet iedereen toch wel geschrokken zijn. Door bezuiningen en hogere belastingen wil de regering het gat in 1972 wat kleiner maken. Het duurder worden van elektriciteit, autorijden, frisdrank en verzekeringen betekenen offers, maar wij vragen ons af of de regering niet te weinig bezuinigt en te weinig belastingen verhoogt. Met de voorgestelde maatregelen ij er immers nog een tekort van 3.2 miljard geraamd en dat lijkt ons weinig gezond. Met rigoureuzere bezuinigingen en belastingverhogingen zullen er wel een zeer gering aantal nieuwe taken aangepakt worden, maar dat offer moet dan maar gebracht worden. Tenslotte leeft het overgrote deel van de het Nederlandse volk in een welvaart maatschappij die niet te vergeIyken is met de verschrikkelijke om standigheden waarin mensen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika leven. Wij kunnen best wat soberder gaan leven. Door het grote tekort kan er nu onder andere weinig aan ontwikkelingshulp worden gedaan. Door veel vergaande maatregelen zou dat wel kunnen, terwijl dan ook het tekort minder zou zijn. Bij bezuinigingen zijn er altijd lelijke gezichten, maar de regering doet er goed aan niet te proberen populair te worden ten koste van verschrikkelijke tekorten. Een afremming van de welvaart komt misschien ook het milieu ten goede dat door het Nederlandse volk en de regering onvoldoende op zijn waarde wordt geschat. Het toepassen van het profijtbeginsel is een goede zaak. Als verschillende groepen de overheid voor bepaalde zaken laat opdraaien, zien we wat er gebeurt: verschrikkelijke tekorten op de rijksbegroting. De verhogoverhoging van de collegelden zal inderdaad fors aankomen, maar de studenten van vandaag zijn over tien jaar degenen die de hogere inkomens verdienen. Iedereen moet wel in staat gesteld worden te studeren door middel van een rijkslening, maar het zonder meer kwijtschelden is onjuist.Al het geleende geld dient het rijk van de studenten terug te krijgen. De bezuinigingen en verhogingen van het rijk hebben vanzelfsprekend ook hun weerslag op de gemeenten. Minister Nelissen (financiën) heeft al aanbevolen de prijzen van Gemeentelijk gemeentelijke voorzieningen op sport-, cultureel- en recreatiegebied dratisch te verhogen. Op de kennismakings bijeenkomsten van b en w hebben met name de sportverenigingen op ons eiland vele verlangens naar voren gebracht. Het staat nu al vast dat er weinig gerealiseerd zullen worden. Het stadje Tholen kan zijn zwembad plannen nu wel opbergen want de pot van CRM is op. De verenigingen zullen meer eigen initiatieven moeten ont plooien. Men zal zelfstandiger moeten zijn en minder bij de overheid moeten aankloppen. Als men toch hoge ver wachtingen heeft, zal men hevig teleurgesteld worden. Eén agendapunt voor de jaarvergadering van de diverse verenigingen staan al vast: contributie verhogingen. Als de regering haar beleid in 1973 voortzet, moeten we nog soberder gaan leven. Zonder luxe kan het ook. Iedereen in Nederland heeft volop eten en dat kan lang elke wereld burger niet zeggen. „We kunnen het eigenljjk niet vaak genoeg en niet serieus genoeg spelen", zei dokter A.A. Kugel uit Poortvliet maandagavond in de conversatiezaal van de Schutse. Een uur lang was dit Sint-Annalandse bejaardencentrum het toneel geweest van hollende brandweerlieden, EHBO'ers, Rode Kruis helpers en helpsters, om hulp roepende gewonden, uitgerolde brandslangen, blauwe zwaailichten en feDe schijnwerpers. Voor het eerst hielden de zeven Thoolse brandweerkopsen met veertig leden van Het Rode Kruis Eiland Tholen en de EHBO afdeling Sint- Annaland een gezamelijke rampenoefening. Door brand ongelukken waren er in de Schutse tien gewonden, die hoofdzakelijk bestonden uit leden van de lotusgroep Goes. De oefening werd nauwlettend gadegeslagen door doktoren A.A.KugeI en A.CJ.Noteboom, de heer H.B. Pilaar van BB kring Zeeland A, diverse brand weercommandanten en burgemeester J.E. van Boeijen. De algehele leiding van de oefening berustte bij de heer Tj. Heijboer van de EHBO-afdeling Sint-Annaland. Alle betrokkenen waren van tijd en plaats op de hoogte toen om acht uur de oefening begon met een brand op de eerste verdieping, in de kamer van mevr. Moerland-Slager. Een slapend man had zijn brandende sigaar laten vallen, waardoor het kleed in brand was geraakt. Samen met zijn vrouw probeerde hij de brand te blussen, maar dat lukte niet. Ze liepen wel brand wonden op aan handen en armen. De vrouw rende de gang op en botste tegen een verpleegster die net de koffie wilde brengen. Zij kreeg de hete koffie over zich heen en liep le en 2e graads ver brandingen op. Ondanks de pijn stelde zij toch de brandalarminstalatie in werking, wat echter veel opschudding te weeg bracht. De Sint-Annalandse brandweerlieden moesten dit karwei opknappen. Zij snel'd'ennaar de eerste verdieping, waar ze al spoedig zagen dat er snel materiaal moest komen. Terwijl de brand weerlieden dit haalden was de ver- bandgroep gearriveerd, die direct begon de gewonden uit de brandende kamer te halen. Hierbij was sprake van een regiefoutje, waar de aanwezige scheidsrechter al snel op wezen. De brandweer moest eerst water hebben voordat er mensen uit de vuurzee' gehaald konden worden. Een verdieping hoger was een echtpaar bezig zich op te knappen om bij hun zoon op ver jaardagsvisite te gaan.Daar de vrouw hoofdpijn had, wilde zij eerst een witte kruispoeder innemen. Die stonden boven op de kast daar zij bezorgd is dat haar kleinkinderen de medicijnen kunnen pakken. Zij stond net op een stoel toen de sirene ging. Zij schrok en viel, waardoor zij een dijbeenhalsbreuk opliep. Haar man. die zich aan het scheren was schrok zo van zijn vrouw dat hij zich bij de slaap sneed. Ook hier had een EHBO/Rode Kruis-groep de handen vol aan, evenals trouwens aan de derde opdracht volgens het oefen schema. Op de begane grond was er een echtpaar waarvan de man hartpatiënt is. Door het brandalarm kreeg hij een aanval. Zijn vrouw roept om hulp en was zeer overstuur. Twee leden van de vrijwillige brandweer uit Sint-Maartensdijk moesten er met hun persluchtmaskers aan te pas komen om twee mensen uit de kelder te red- den.Twee monteurs waren in de kelder bezig de kachels van de centrale ver warming na te kijken toen zij de sirene hoorden.Zij wilden zo vlug mogelijk de kelder verlaten.In paniek liet een van hen een grote sleutel vallen die een leiding stuk sloeg. Hierdoor ontstond zo'n grote rookontwikkeling dat de monteurs de deur niet konden vinden. Ze raakten bewusteloos. Brand weerlieden uit Stavenisse brachten ze boven, waarbij blijkt dat één van de monteurs een openbeenbreuk had opgelopen. Tijden het blussen van de brand kwam ook nog een brand weerman te vallen, waardoor hij zijn rechteronderbeen brak. Zo lagen er omstreeks kwart over acht op vijf verschillende plaatsen in de Schutse tien gewonden. Na de eerste hulp werden ze per brancard afgevoerd naar het noodhospitaal, dat was ingericht in één van de garages tegenover het bejaardencentrum. De brandweer van Tholen zorgde daar voor verlichting, aangezien de stroom uitgevallen was. De Vossemeerse brandweer voerde vanaf het Dorpshuis water aan..In het overvolle hospitaaltje werden de gewonden verder verbonden. Om ongeveer kwart voor negen was de feitelijke oefening voorbij waarna er voor de EHBO- en Rode Kruismensen een nabespreking volgde in de con versatiezaal van de Schutse. De brandweerlieden Praaten wat na in hotel Havenzicht.. Tijdens de nabesprekingen in de Schutse toonde burgemeester Van Boeijen zich er verheugd over dat twee componenten zich in deze gezamelijke rampenoefening hadden gevonden. Hij zei blij te zijn dat er een parate groep is die in tijd van nood hulpdiensten kan verlenen en dat zich ook zoveel jongeren voor dat werk willen inzetten. De burgemeester achtte de oefening waardevol voor het testen van de paraatheid en de kennis en het uit voeren van de kennis. Hij hoopte later nog een keer EHBO en Rode Kruis afzonderlijk te kunnen kennis maken, evenals trouwens niet de bewoners van de Schutse. „Als u een jaarvergadering hebt. stuur dan een uitnodiging naar het gemeentebestuur. Dat geldt voor elke vereniging", aldus de burgemeester. De artsen Kugel en Noteboom gaven daarna commentaar op de oefeningen van EHBO en Rode Kruis, terwijl de burgemeester naar hotel Havenzicht toog voor de nabespreking met de brandweer. Dokter Kugel vond dat het spel vrij serieus gespeeld was. De oefeningen met de brandweer achtte hij zeer waardevol om beter op elkaar ingespeeld te krijgen, daar men nu een verschillende taal spreekt. Dat bleek duidelijk uit het misverstand op de eerste verdieping waar de EHBO'ers en Rode Kruismensen de gewonden weg haalden voordat de brandweer zijn werk De man die bij de brand op de eerste verdieping van de Schutse te Sint- Annaland le en 2e graads brandwonden opliep, wordt hier in het noodhospitaal behandeld. had gedaan. Dit was feitelijk maar een regiefout, daar de brand volgens het oefenschema zoveel rookontwikkeling met zich meebracht dat de brandweer eerst moest spuiten voordat men in het kamertje kon om de gewonden weg te halen.Na ingrijpen van de scheids rechters gebeurde dat ook. Dokter Kugel wees er verder op dat de EH BO'ers en Rode Kruis helpers en helpsters de brandweerlieden niet in de weg moeten lopen. De brandweer redt in de eerste instantie mensen uit het brandende object door ze op veilige afstand te brengen, ongeacht hun verwondingen. EHBO en de Rode Kruis behandelen de gewonden verder, waarbij ze met hun specifieke kennis van verschillende verwondingen van zelfsprekend meer voorzichtigheid in acht nemen. De heer Tj. Heijboer zei nog dat de berichtgeving niet altijd in orde was. Slechts een enkele groep gaf naam. adres, woonplaats en soort verwonding van het slachtoffer op. Ondertussen had de gastvrije directrice van de Schutse, zuster N.Woensdregt, voor iedereen limonade gebracht, wat na de oefening wel smaakte. Dokter Noteboom demonstreerde nog een opvouwbare brancard die door de plaatselijke smid was doorgesneden, zodat hij de brancard nu steeds in zijn auto kan meenemen. Hij bracht dit de aan wezigen onder de aandacht, zodat men er bij ongelukken altijd gebruik van kan maken als dr. Noteboom daar ook is. Rode Kruishelper Niemantsverdriet stelde voor een oefening te houden zonder dat de hulpverleningsdiensten tevoren weten waar. wanneer en hoe laat hel ongeluk gebeurt. Bij de oefening van maandagavond in de Schutse was iedereen van tijd en plaats op de hoogte. De heer Niemantsverdriet wilde echter een oefening zonder planning. Hij dacht daarbij bijvoorbeeld aan een busongeluk.Dr. Noteboom wees er op dat er dan wel een alarmsysteem moet zijn. Vantevoren moet geregeld worden wie wie telefonisch waarschuwt. De heer Tj. Heijboer toonde zich bereid mee te werken aan de organisatie van deze alarmoefening, die in het voorjaar zal worden gehouden. Op nabespreking van de brandweer in hotel Havenzicht toonde de burgemeester zich verrast over het grote aantal brandweerlieden op het eiland Tholen. Ook hier werd de hele oefening nog eens doorgenomen, waarbij de regiefout op de eerste ver dieping van de Schutse de nodige aandacht kreeg. Op de eerstvolgende bijeenkomst van commandanten en ondercommandanten van de Thoolse brandweerkorpsen zal de oefening alsnog besproken worden. Een beeld van het noodhospitaal, dat in een garage tegenover het bejaardencentrum de Schutse ingericht. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een voorstel tot regeling van de gemeentegrenzen in de Zeeuwse wateren in voorbereiding voorgenomen. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken hebben die grenzen een beloop dat historisch verklaarbaar is, maar niet meer bij de huidige situatie past. G.S. van Zeeland hebben met het doen van een voorstel gewacht totdat de gemeentelijke herindeling van het eiland Tholen per 1 juli van dit jaar haar beslag heeft gekregen. Bezuinigen Rondvraag Bibliotheken Een forse alarmoefening Een gymnastiekjubileum- de monstratie Een 90 jarig muziekkorps Een week Frysl&n Uitwisseling jongerengroep Uitwisseling jongerengroep Zeeuwse staten op Thoolse Delta excursie De Poortvlietse Boerenleenbank historie Recreatie-belasting Hier en daar werd een com petitieveertje gelaten Een onbetekenende gave kan door liet juiste ogenblik zijn waarde krijgen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een beeld van de troosteloze overblijfselen van de 44 meter s lange en uit 1583 daterende fruitbewaarplaats in Tholen die zaterdagochtend tot de grond toe afbrandde. Zondagavond om zes uur voltooide de vrijwillige brandweer het nablussingswerk van de brand in een uit 1583 daterende schuur van het fruitbedrijf Vrouw Belya N.V. aan de Ceresweg in Tholen. De 44 meter lange bewaarplaats met dertig ton fruit werd totaal verwoest nadat er zaterdagochtend om twintig minuten over drie vermoedelijk door kortsluiting in het lichtnet- brand was uitgebroken. Het vuur werd bestreden door de brandweerkopsen van Tholen en Poortvliet, die gehandicapt werden door een geringe druk op de waterleiding en een lage waterstand in de sloten. Behalve veel fruit gingen ook diverse machines verloren. De schuur, eigendom van dr. ir. D.W. Stolp uit Wassenaar, was verzekerd. Pachter J. van Eeuwyk uit Hedel is zeer zwaar gedupeerd aangezien hjj nog voor het fruit nog voor de machines verzekerd was. Terwijl de kap van de schuur al één grote vlammenzee was. arriveerde de Thoolse: brandweer. On dercommandant M. van Stee haalde direct drie gasflessen naar buiten en redde een jong hondje, van de ver- brandingsdood. Vier konijnen gingen echter in de vlammen op. Brandweer lieden zorgden er ook voor dat een aan de achterkant van de schuur geparkeerde vrachtauto niet aan hangwagen buiten het bereik van de vlammen kwam. Bij het wegrijden moest de auto over brandend hout waardoor de rechter achterbanden en de laadbak in brand raakten. Door constant nat houden werd verdere uit breidingvan de brand en ontploffen van de vrachtwagen (die een volle tank gasolie bevatte) voorkomen. De achterbak is nog voor de helft verloren gegaan. Rond kwart over vijf was de schuur al tot de grond toe afgebrand. Vier houten koelcellen, een tractor, een sproei- machine, een grasmaaimachine en andere gereedschappen gingen ook verloren alsmede het vele fruit dat zowel binnen als buiten de schuur stond. Het waren voornamelijk peren die momenteel behoorlijk duur zijn. De schuur bestond aan twee kanten uit steen en aan twee kanten uit hout. .Onder het pannendak zat riet. De brand werd ontdekt door mevr. Verkerkedie vuur hoorde knetteren. Zij waarschuwde haar buurman de heer F.L.W.M.J. Tlieuns (bedrijfsleider van het fruitbedrijf). De tegenover Vrouw Bcya wonende landbouwer J.J. de Wilde waarschuwde de brandweer. Drie minuten later was de brandweer auto al onderweg. Ter plaatse aangekomen moest men water halen uit een sloot, gelegen aan de linkerkant van de boerderij van de heer De Wilde. Ondertussen was de vrijwillige brand weer uit Poortvliet met de nevelspuit gearriveerd, die door de Thoolse politie was gealarmeerd. Gezamenlijk probeerden ze te redden wat er te redden viel door de belendende percelen nat te houden. Vooral de boerderij van de heer De Wilde liep gevaar op doordat steeds vonken in die richting vlogen. installatie zit. Uit een onderzoek van de technische rechercne bleek zondag dat de oorzaak hoogstwaarschijnleik kort sluiting in het lichtnet is. Pachter Van Eeuwijk kon zaterdag ochtend de ramp al met eigen ogen gade slaan, daar hij in een hotel te Bergen op Zoom logeerde. Hij zou namelijk die morgen met een vracht fruit van Vrouw Belya vertrekken. De brandweerlieden konden rond zeven uur wat op adem komen bij de familie VerkeVke die hen op koffie, soep en brood onthaalde. Daarna wisselden groepjes elkaar af voor het nablussingswerk dat tot zondagavond zes uur duurde. Ondanks het vroege uur waren er tientallen kijkers onder wie burgemeester J.E. van Boeijen. Volgens bedrijfsleider Tlieuns is de koelin stallatie twee weken geleden gerepareerd en prima in orde bevonden, zodat daar de l^rand niet ontstaan kon zijn. Het vuur was wel aan de zuidwest kant ontstaan, waar de electrische De gemeenteraad van Tholen heeft dinsdagavond besloten met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag een vaste geldlening van 120.000,00 aan te gaan voor de her- strating en het aanbrengen van Trot toirs in het bestemmingsplan Dalempolder 1 in het stadje Tholen. De koers is 100 procent, de rente 8 procent. halfjaarlijks te voldoen, looptijd 25 jaar vanaf 1 oktober 1971. De aflossing is in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, beginnende op 1 oktober 1972. Vervroegde aflossing is alleen toegestaan op 1 oktober van de jaren 1^81 tol en met 1985 10 Zi procent, daarna 101 procent. De kosten bedragen 1/8 procent van het nominale leningsbedrag wegens aandeel in de kosten van verkrijging van de fondsen, waaruit deze geldlening wordt verstrekt. Op de lening is verder een evenredig zegelrecht van 3/4 procent ver schuldigd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1