Het zit nog goed Sint Philipslandse begrotingspositie 1972 gezond Wisseling medisch directeur ziekenhuis Lievenberg Dokter J. Krijger opvolger van dr. J. Grosfeld. Keetie Hage.... opnieuw wereld-zilver in de achtervolging Huidige kapitaalswerken vergen wel behoorlijke investering DEZE WEEK In 1972 veertig jaar „Spar" Zaterdag kampioenschap op de weg niet uitgesloten. 27e jaargang no. 42 Donderdag 2 september 1971 Een van de weinige gemeenten,die voor de 'wettelijke' datum - 1 september- de begroting voor het komend jaar klaar heeft,is Sint Philips land.In de openbare vergadering van 31 augustusj dinsdag) werd het jaarstuk ter onderzoek aangeboden,vergezeld van de begrotingsbrief. Daarin toont Sint Philipsland een welvarend uitzicht. Ondanks het feit,dat in deze gemeente heel wat inwoners 2x per jaar een halve liter bloed afstaan. Dat doet ook niet af aan de gezondheid. Dat prikkelt alléén tot herstel. En een prikkeling maakt gezond. Zo staat er bij deze gemeente, die langzamerhand tot de kleinsten) van Zeeland gaat behoren. Gemeen tewer ken Sportveld-begraafplaats Recreatie Waarom? Sinds gisteren heeft Lievensberg in de persoon van dokter J. Krijger uit Bergschenhoek een nieuw medisch directeur. Met de eigen drukke praktijk is het op 60 jarige leeftijd wat veel van het goede, meent de in die functie scheidende doter Grosfeld, die vindt dat Lievensberg met de 43 jarige dokter Krijger een directeur met veel en gevarieerde ervaring krijgt, zowel op medisch als organisatorisch gebied. Vrijdagavond op het nip pertje Meer dan brons zeker niet Goud mogelijk? In Zwitserland Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad Postbus 5 Sint-Annaland Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per post 7.00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dmsdagm.ddag - Advertennepnjs 0.17 per mm BTW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Spierinkjes t/m 20 woorden 3,h BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Afgaande op de blote begrotingscijfers ziet het er voor het kleine Sint Philipsland in een gewest van zoveel samenvoegingen en dus groter gemeenten,niet slecht uit voor 1972. Wanneer burgemeester G. van Velzen er met zijn beide wethouders in een begrotingsbrief op wijst dat deze gemeente financieel zeer gezond mag worden genoemd,wordt daar niet aan getwijfeld. Althans niet door ons. Deze eerste burger is mans genoeg - hij is ook gemeentesecretaris- om tot een reeële raming te komen van alle noodzakelijke en gewenste posten. Er kon bovendien melding worden gemaakt van een redelijke raming onvoorzien,dus een overschotfje). Tegelijkertijd is dat gemeentebestuur ook helder genoeg om in dezelfde begrotingsbrief te constateren.dat de positie van de zelfstandige kleine gemeente steeds moeilijker wordt. Maar dan wordt ook tegelijkertijd genoemd waarom dat het geval is. 'Als gevolg van de vele samenvoegingen van kleine gemeenten tot grotere eenheden,- waardoor een naastgelegen kleine gemeente vooral op het gebied van de gemeenschappelijke regelingen niet meer met inwonertal gelijke partners te onderhandelen heeft en wellicht meer naar de richting van dienstverlening gedreven wordt vanwege een grotere gemeente.' De wat lange zin heeft toch een belangrijke inhoud. Er wordt niet mee gezegd.dat de kleine gemeente geen vuist meer kan maken vanwege zijn eigen budget,noch minder - maar dat is onze mening - vanwege zijn bestuurlijke: inzet,maar omdat men moet leven met zoveel groter eenheden,die het veel meer voor het zeggen hebben. Op middenstandsgebied zou dit te vergelijken zijn met de kleine kruidenier tegenover de grote supermarkt. Bij het lezen van zo'n passage in een begrotingsbrief vragen we ons altijd weer af of dat doel nu toch inderdaad alle middelen heiligt. In deze tijd zijn we maar a\_ te snel geneigd om te zeggen,dat het niet anders meer kan. En zo drijven we maar mee op de stroom. De poging om bij te sturen wordt nagelaten. Dat immers vereist extra inspanning. En de voldoening via de extra inspanning schijnt in onze tijd te worden gebaggatj:lliseerd. Waarom het moeilijk te gaan doen als het makkelijk kan. Dat is dan het motto van de zeventiger jaren. Misschien hebben we er op hoog niveau - nu al spijt van. Als men de moed maar had om het hart op tafel te leggen. Waarschijnlijk hebben we er zeker spijt van over een^aantal jaren. 'Desniettegenstaande behoeven de activiteiten in een kleine gemeente niet minder te zijn of trager te verlopen,- waarvan ons inziens de bewijsvoering niet moeilijk zou zijn'.Dit volgt in dezelfde Sint Philipslandse begrotingsbrief achter de wat we dan zouden kunnen noemen mineurpassage. En van die laatste conclussie zeggen wij dan: waarvan akte. Die begrotingscijfers werden reeds in ons vorig nummer opgenomen. Nu werd echter ook de post onvoorzien gemeld met een bedrag van 47.4547,88. 'Wederom' zo schrijven b en w in de begrotingsbrief, is derhalve de begrotingspositie dezer gemeente zeer gezond te noemen,terwijl toch in> deze begroting rekening is gehouden met alle op het moment der samen stelling van de begroting bekende lasten.' B en w constateerde een lasten verzwaring met betrekking tot de salarisposten. Verder is er een post 'opgenomen groot 9240,-- wegens heffing voor verontreining rijkswateren door lozen van ongezuiverd rioolwater in de Eendracht. Door uitbreiding van de plantsoenen zal in de toekomst toch wellicht uit breiding van het personeel nodig zijn. B en w hebben hierbij ongetwijfeld ook gedacht aan het nieuwe sportveld en de nieuwe begraafplaats. De sector sociale zorg vergde een hogere raming van ƒ94.000,-- Ten aanzien van hetgeefl in de begrotingsbrief is gesteld met betrekking tot het algemeen beleid verwijzen we kortheidshalve naar het hoofdartikel in dit nummer. Dit object is sedert februari 1971 in uitvoering als aanvullend werkobject en zal komend najaar worden voortgezet meta. aanleg paden en parkeerterrein; b bezanding sportveld; c. inplanten van heesters. 2 Sint Philiplandse begroting. De windsingels zijn in het voorjaar al geplant. Inmiddels kwam het andere grote object,het dorpshuis annex gymnastieklokaal klaar en de bouw van. het bejaardencentrum vordert,zodat begin 1972 de ingebruikname daarvan kan worden verwacht. Het bestemmingsplan Noord zal in het begrotingsjaar verder worden gerealiseerd. Klaar is al de aanleg van een straat met parkeerruimte westzijde dorpshuis,riolering Zijpestraat en die van de verbindingg naar de Oostdijk. Er komt nog een verbinding van de Eendrachtstraat naar de Oostdijk. Voor Mosselkreek,Wilhelmina- Eendracht-. en Gladiolenstraat staat herbestrating op papier. Rond het dorpshuis wordt de tuinaanleg binnenkort ter hand genomen. Langs de Oostdijk zijn de woningen vrijwel gesaneerd .zodat reconstructie daarvan gewenst is. De Achterstraat krijgt een parkeer- terreintje Het saneringsplan Karrevcld is vrijwel voltooid, terwijl in de Deensestraat al 6 percelen zijn aangekocht. In aanbouw zijn thans 1 particuliere woning, 10 premiewoningen, 16 woningwet en 24 bejaardenwoningen of in totaal 51 huizen. Het aantal woningen bedroeg 1 juli 1970 in Sint Philipsland en Anna Jacobapoider 634 huizen,in juli 1971 waren het er 631 Waarschijnlijk worden in de loop van dit jaar nog 15 krotten ontruimd,! waarvan er een eenzelfde aantal gesloopt kunnen worden. Tien krotten zijn nog niet gesloopt door het ontbreken van vervangende woningen of vanwege belendende percelen. Ondanks deze bouwaktiviteit daalt het aantal inwoners, maar de woningkwali teit is toch aanzienlijk verbeterd. Ook in Sint Philipsland (en Anna Jacobapoider) worden steeds meer oude woningen gekocht als weekendhuis. 'In het kader van de Schelde- Rijnverbinding'zo staat er verder in de begrotingsbrief, 'is in het voorjaar 1971 begonnen met de aanleg van de vaste verbinding tussen Sint Philipsland en Tholen. Wanneer deze verbinding'tot stand is gekomen.betekent dat een afsluitmg van de Eendracht en als gevolg daarvan een op de Krabbenkreek aangewezenwatersport. Zo zal onder meer de jachthaven Nieuw- Vossemeer verdwijnen. In Sint Philipsland wordt door rijkswaterstaat een werkhaven aangelegd,die waarschijnlijk in 1974 kan fungeren als jachthaven. Daarmee is duidelijk dat het centrum van de watersport rond Sint Philipsland komt te liggen. Met bovenstaande voor ogen heeft het college van b en w met enige bevreemding kennis' genom'en van een door een Zeeuwse instantie gedane uitspraak, dat een door de rijkswaterstaat bepaalde plaats minder geschikt is voor de aanleg van een jachthaven. De jachthavens zijn zeer kostbaar.zo stelt het Sint Philiplands college,maar men wenst nu eenmaal een vaargebied dicht bij een woonplaats. Het is daarom ondenkbaar dat er na afsluiting via genoemde dan niet vele jachten in grote getalen langs die dijk te water komen. Er zullen dus voor de pleziervaart maatregelen getroffen moeten wor den, zo besluiten b en w de begrotingsbrief, wil een chaos voorkomen worden. .99 Links dr J. Grosfeld, de scheidende medisch directeur van Lievensberg en rechts zijn opvolger, dr J. Krijger. Dokter Krijger werd op 22 april 1928 te Roermond geboren en studeerde na de middelbare school medicijnen aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam. Hij werkte enige jaren als arts in een Amerikaanse ziekenhuis, ver volgens in Zwolle en in het Academisch ziekenhuis Dijkzicht te Rotterdam. Vooral daar heeft dokter Krijger veel waardevolle ervaring opgedaan. Hij volgde toen een internistenopleiding en werd in 1967 benoemd tot hoofd van de toen op te richten haemodialyse- of kunstnierafdeling. Hij kreeg daarbij ook te maken met organisatorische problemen, de zorg voor nieuwbouw en inrichting alsmede het personeelsbeleid. Van internist naar medisch directeur lijkt een hele ommezwaai, maar in wezen is het een natuurlijke ont wikkeling, vindt dokter Krijger. Werkend in de kunstnierafdeling heb ik de smaak voor het organisatorische te pakken gekregen. In vergelijking tot Lievensberg had dokter Krijger in Dijk zicht maar een betrekkelijke kleine afdeling. Hij krijgt nu immers de leiding over een ziekenhuis, waarin 27 specialisten werken, 420 andere personeelsleden van wie 240 verpleegsters en verplegers. Was in het voormalige ABG' dokter Wilbers geneesheer-directeur, sinds de overgang naar Lievensberg was het dr J. Grosfeld, die te maken kreeg met een ziekenhuis-in-opbouw. Dc uitbreiding daarvan is nog niet voltooid. Vergevorderd is al de nieuwe kliniek, terwijl nog een uitbreiding van 90 bedden te wachten staat. Met een woord van dank aan de gaande man, wordt de gekomen directeur alle sterkte toegewenst in de nieuwe tunctie. Het enige Nederlandse meisje, de 22 jarige Sint Maartensdijkse Keetie Hage had in het Italiaanse Varese in zoverre nog wat geluk aan haar zijde, dat de veel duurdere Nederlandse jongens het in Italië op hun fiets lieten afweten. Toen kwam er wat meer aandacht voor Keetie van de mannentrainer Frans Mahn, toen kwam ook het rijden op schema en dat betekende voor Keetie de juiste verdeling van haar krachten. Dat betekende wereldzilver in de achtervolging met slechts de sterkere Russinn Tamara Garkouchina nog het treedje hoger op het erepodium. Een weer voortreffelijk prestatie, waarvoor hulde. Een niet verwacht resultaat, noch door Keetie zelf. Men geloofde er eigenlijk niet meer zo in, de deskundigen hebben het nog nooit gedaan, thuis werd het rustig afwachten en Keetie dacht, laat ik het toch maar probereb. Vergeten werd alleen, dat ze nog dezelfde inzet heeft, dat ze het nog altijd kan. Nu weten we het allemaal weer. Keetie zelf ook. Immers, dat is toch altijd wel het mooie geweest bij de gezusters Hage, dat ze ondanks de successen met beide benen in de normale maatschappij bleven staan. Zo was het bij Bella, zo is het ook bij Keetie. Ze heeft tot en met juni stevig gestudeerd om te slagen als lerares naaldvakken. Dat lukte, maar tot dat resultaat er was, kwam er van training op de fiets dit jaar niet veel terecht. In feite is de prestatie daarom eigenlijk groter dan te voren, toen veel meer trainingstijd mogelijk was. Nu begon het pas in juli en in die pajy, rrfaanden zag ze toch kans "'eer tot een top prestatie te komen. "Want dat werd het in het Italiaanse Varesa. Daar lag het zilver niet voor het opscheppen. Tot driemaal toe moest Keetie onder de 4 mibuten blijven om het tot die finale te kunnen brengen. Dat betekent, dat de prestatie in het algemeen belangrijk zijn gestegen. Een jaar of vier geleden was het nog ondenkbaar dat meisjes in de achtervolging het beneden de 4 minuten zouden doen. Met niet meer dan 9 meisjes voor het wereldkampioenschap achtervolging viet het Keetie niet moeilijk om tot de kwart finale door te dringen. De Mexicaanse deelneemster kwam op 4.32.34 zodat daarmee de negende al was afgevallen. Keetie reed toen 4.03.45 en kwam daarbij overtroffen door de Russin Zadorojnaia, die toen besloot de trainer het ook met Keetie op schema te gaan proberen, zoals de Russische meisjes altijd reeds gewoon waren te doen. Die kwart-finale kwam Keetie echter maar op het nippertje door. Ze moest het opnemen tegen de Tsjechische Polanska. Zij was in de series 2 seconden langzamer geweest dan Keetie. Met het op schema rijden was er voor Keetie echter begin en na twee ronden lag ze zelfs 1.65 seconden achter op haar tegenstandster. Ze had toen echter kracht genofeg over om door te zetten, maar het was toch nog op het nippertje, dat ze de halve finale bereikte. Immers, met nog minder dan twee ronden te rijden kreeg Polanska een lekke band. Het reglement beslist, dat indien de lekke band voorkomt in de laatste kilometer, de rijdster die op dat moment voor ligt, winnares is. En het was de laatste kilometer dat die lekke band kwam. Alleen had op dat moment Keetie juist de achterstand ingelopen. Men ziet dat er maar weinig risico kar. worden genomen. Uverigens had Keetie normaal deze ronde toch wel gewonnen, want ze zat nog sterk op de fiets op het ogenblik, dat ze de Tsjechische had ingelopen. Die laatste kilometer had ze Polanska dus beslist overvleugeld. Bij de laatste vier gekomen, was er toch niet de verwachting, dat Keetie verder zou komen dan een bronzen medaille, want ze zou het immers moeten op nemen tegen een van de twee te ver wachten snellere Russinnen Gakouchina en Zandorosnaia. In de halve finale zou ze in elk geval één van deze snelle dames ontmoeten. Maar wat gebeurde er zaterdag? Keetie reed de scherpste tijd van de vier 3.56.1. En daarmee was het zilver in Nederlandse handen. De uit slag van de halve finale was: Keetie 3.56.81. Sadorojinaia 3.58.70. Garkouchina 3.57.81en de Engelse Beryl Burton 4.05.83. Toen het tijd was voor de finale had Keetie in haar met het vliegtuig gearriveerde zuster Bella een goede supporrer aan de kant. Mogelijk was het Het Sint Philipslands bestuur ging weer volop aan de slag. De noodzaak van een nieuwe ambulance. De door de Thoolse raad benoemde commissies. Directie-wisseling lievensberg. Keetie heeft al vast zilver. Een bruidspaar dat vertrok. Een competitie, die goed begon. Hogere veertarieven Wester- schelde. Muziekfestijn in Sint Annaland ZVU start in Tholen. Wie zegt dat hy nooit heeft gelogen, liegt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's In 1932 werd een piepklein boompje geplaatst in Zoetermeer, zo begint het jaaroverzicht 1970 van de N.V. Spar Centrale. Het waren 1 groothandelaar met 16 detailisten, die gezamenlijk aan een half miljoen gulden omzet per jaar kwamen. In 1970 was de al volwassen Spar nog steeds groeiende met 235 groothan delsbedrijven en 32.800 detailisten, die internationaal samenwerkte om een jaaromzet van 11 miljard te realiseren. Het jaar 1970 kenmerkte de organisatie door een steeds duidelijker vorm van samenwerking tussen groot- en detailhandel. Blijkens meerdere onderzoekingen koopt het merendeel der gezinnen zijn levensmiddelen bij voorkeur dicht bij huis. De gezamelijke Spargroothandel realiseerde in 1970 een omzetstijging van ruim 10%. Het aantal supermarkten groeide tot 469 en de zelfbedieningszaken daalde' tot 582 aangesloten Spar-zaken. De echte bedieningswinkels liepen terug van 403 naar 310. De omzet werd in vijf jaar verdubbeld tot f 532.000,per vestigingspunt. Daarvan namen de supermarkten 58% voor hun rekening. Een speciale plaats in het assortiment nemen de Europa artikelen in. Na het wereldzilver voor dames wielrijden achtervolging in het Italiaanse Varese wordt Keetie Hage gefeliciteerd door de mannentrainer Frans Mahn, die zich na zijn verslagen herenploeg inzette om het enige Nederlandse meisje bij deze wereldkampioenschappen achtervolging een goede beurt te doen maken. Daar zorgde Keetie dan ook voor. Ook wat verrast door het fraaie resultaat is het een lachende Keetie, mogelijk ook een hoopvolle Sint Maartensdykse voor het zaterdag in Zwitserland te rijden wereldkampioenschap op de weg. na de week eenzaamheid ook oorzaak van wat mindere concentratie of was er misschien geen geloof aan goud. Had dat er alleen maar ingezeten, als er werkelijk vanaf het begin goede begeleiding voor Keetie was geweest? Was Keetie zo overtuigd dat de mede finalist Tamara Garkouchina sneller zou zijn? Vragen die niet direct af doende te beantwoorden zijn. Feit was, dat Tamara met 3.53.78 een snelle finale tijd maakte maar ook dat Keetie niet aan haar 3.56.1 kwam zoals bij de halve finale, maar nu 3.59.78 reed. Het brons werd voor Beryl Burton uit Engeland met 3.58.56. Vierde werd de Russin Loebov Sadorojinaia. Met het wereldzilver van de achter volging is Keetie Hage met zus Bella inmiddels naar het Zwitserse Mendrisio vertrokken om daar met een complete Nederlandse damesploeg en coach Dinie Brinkman te gaan fietsen voor de Wereldtitel op de weg. Waarschijnlijk is de uitslag daarvan tussen half elf en elf uur zaterdag bekend. Zit er een kans in voor Keetie? Niet uitgesloten, meent haar vader, Toon Hage, die het voor nemen heeft ook naar Zwitserland te reizen. Hij heeft al jaren geleden aangedrongen om meer damesbegeleiding en ook op schema-rijden, wat nu dan voor het eerst met succes gebeurde. Hy weet dat zijn dochter in goede vorm verkeert, ook al bleek tydens het telefoon^e maandagmorgen, dat ze wat verkouden is na de finale achtervolging in Italië. Als die verkoudheid van voorbijgaande aard mag zijn, zal Keetie zaterdag tot de kanshebbers behoren. Misschien zit er dan toch weer een wereldtitel in. Het thuisfront hoopt het, al is dat al blij met het gewonnen zilver in Italië. Misschien wordt het nu ook nog goud? Heel misschien!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1