Oud-Vossemeer bijt niet maar is wel happig op een dorpshuis Boeken nieuws gezellig winkelèn in Bergen op Zoom Toenemende drukte op Steenbergseweg gevaarlijk voor inwoners van Halsteren 8 EENDRACHTBODE 19 AUGUSTUS 1971 „Gefeliciteerd met zo'n verenigingsleven Dorpshuis Gemoedelijk Gebed U begrijpt dat Meer Zeeuws GY mleidster Zet u schrap Zaliger te geven Vochtige bende WETTELIJKE BOEIEN Zwembad Verkeer ASFALTERING BRILLEN Besling-Optiek SAMENVATTING Fa. F. C. de Valk Oud-Vossemeer heeft het maan dagavond op de ken nismakingsbijeenkomst met b en w van Tholen niet alleen by de talrijke wensen gelaten. Bovenaan het verlanglijstje staat wel een dorpshuis, maar ceremoniemeester A.M. van Engelen kon burgemmeester J.E. van Boejjen en wethouder A. J. Scherpenisse met hun echtgenotes een fraaie gemeenschapsruimte van de nieuwe lagere scholen tonen. Verschillende verenigingsbestuurders stelden alvast een subsidieverzoek In het vooruitzicht maar tegelijkertijd waren er ook geschenken zoals bloemen, fruit manden, Zeeuwse babbelaars, een tinnen bord en een voetbalvaantje. Negentig man van, volgens oud- waarnemend burgemeester en thans raadslid A.M. van Engelen, de bijna vijftig verenigingen toonden maan dagavond hun belangstelling. Bij de geschenken was er wel op vier stuks gerekend, maar twee konden niet aan de betrokken worden uitgereikt omdat de wethouders C.J.Moerland en C.Boender met hun echtgenotes wegens ziekte nog verstek moesten laten gaan. Beide zijn evenwel aan de betere hand, zodat ze mogelijk eind van deze week hun bestuurlijke taak weer kunnen vervullen. Raadsleden waren er ook de dames J.M. Deurloo-van Broekhoven en M.J. Renes-van Geer en de heren A.Goudzwaard, ir. M.A.Geuze, J.I.Hollebrands, L.Kloet en van zelfsprekend de heer A.M. van Engelen. Gemeentesecretaris Th.C.Benou was ook weer van de partij met de heer A. Quist (hoofd afdeling interne zaken uit Sint-Maartensdijk dit keerals toegevoegd ambtenaar. 'Nu is altijd wel gesteld dat Oud- Vossemeer de rijkste gemeente is, maar er zijn nog wensen. Hoe trots we ook op onze moderne schoolgebouwen zijn, het feitdat we hier zijn bewijst wel dat we voor onze bijna vijftig verenigingen nog een dorpshuis nodig hebben. Ik hoop dat uw college wil bevorderen dat het dorpshuis er snel komt', aldus de heer van Engelen die de ken nismakingbijeenkomst opende. Hij noemde het een groot genoegen het geacht college van Tholen namens de inwoners welkom te kunnen heten. Opperwachtmeester Hofman had zijn chef al eerder bij de ingang ontvangen. De heer Van Engelen had ook nog een geschenk, namelijk een tinnen bord met het gemeentewapen van Oud- Vossemeer. Kritiek had hij nog op het feit dat g.s. van Zeeland het besluit van de voormalige Vossemeerse gemeen teraad om grond voor het dorpshuis voor de symbolische prijs van een gulden aan de dorpshuisstichting te verkopen, niet hebben goedgekeurd. Burgemeester J.E. van Boeijen kon zich die teleurstelling wel indenken, hoewel hij dacht dat die slechts van tijdelijke aard zou zijn. Overigens stipte hij wel aan dat het met de dorpshuizen in Zeeland somber gestemd is met matige verwachtingen voor de toekomst. De provincie Zeeland heeft weining geld gekregen van het ministerie van CRM. 'Wij zijn er echter van overtuigd dat er een dorpshuis moet komen. Dat is misschien een schrale troost, maar wij zullen er bovenop zitten om het besluit van de voormalige raad van Vossemeer gehonoreerd te krijgen'. Verschillende verenigingsbestuurders lieten daarna nog hun wens, graag een dorpshuis', horen. De burgemeester zei nog graag mqt de schichting dorpshuis rond de tafel te willen gaan zitten om de problemen te bespreken. Voorzitter van de stichting is oud-wethouder C.W. de Leeuw, secretaris de heer C.W.Droogers. Pastoor Vermeulen, woordvoerder van het Oranjecomité, R.K. kerk- en schoolbestuur, wilde burgemeester Van Boeijen in Oud-Vossemeer blijkbaar wat op zijn gemak stellen. 'U zult misschien net zoals ik destijds, met gemengde gevoelens hier gekomen zijn', dacht de pastoor en dat bleek zo te zijn. 'Ik ben overal met gemengde gevoelens heen gegaan, maar bij mij rijst de vraag hoeveel miljoen komt er vanavond aan wensen nog bij', zei de burgemeester. Pastoor Vermeulen vermoedde dat het voor 't gemeentebestuur wel een hele toer zou zijn om van zeven gemeenten een te maken. Hij was ervan overtuigd dat de burgemeester Oud-Vossemeer royaal tegemoet komt. De pastoor hoopte dat de bevolking hetzelfde zou doen en 't het gemeentebestuur niet te lastig te maken. 'Kritiek mag er wel zijn, dat is de mens eigen. Een beetje strijd doet de zaak ook wel goed. Vrijheid van meningsuiting Is immers een teken van een goed functionerende democratie. Ze kunnen misschien hun tanden wel eens laten zien, maar het is een heel gemoedelijke bevolking. Zolang ze niet bijten, gaat het wel goed', aldus pastoor Vermeulen. Nadat alle wensen genoteerd waren, kwam de heer C.W. Droogers met een prachtige toegift de vertoning van een serie kleurendia,s over de Vossemeerse monumenten. Via het gemeentewapen van Oud-Vossemeer, de korenmolen De Jager, Huize Roosevelt, het gemeen tehuis, het ambachtsherenhuis en het smidsklokje werd tensloot de Nederlands Hervormde kerk onder de loep genomen. Dankzij de vele bin nenopnamen en toelichting van de historische achtergronden, oogstte de oudwaarnemend secretaris van Oud- Vossemeer veel succes. Niet alleen by de monumenten-minnende burgemeester van Boeijen, maar ook bij zijn mede burgers die dikwyls voor het eerst zagen hoe rijk Oud-Vossemeer aan monumenten is. Op concrete verenigingszaken ingaande, zei de pastoor dat het Oranjecomité de schoolgaande jeugd bij nationale gelegenheden een prettige middag wil bezorgen.Hij hoopte daarbij op steun van de overheid en de bevolking. Dankzij subsidie van de voormalige gemeente Oud-Vossemeer kon de pastoor de dames Van Boeijen en Scherpenisse nu een fruitmand aanbieden. 'Dat het reusachtig mag smaken' was de wens van de eerwaarde heer Vermeulen. Wat de R.K. lagere school betreft, hoopte de pastoor dat ook b en w van Tholen het bestuur in staat zullen blijven stellen onderwijs van deze tijd te laten geven. Tenslotte hoopte hij dat God de burgemeester zou inspireren tot 'n wijs beleid. Aan de gelovigen vroeg hij om in gebedsdiensten aan het hoofd van de gemeente te denken om voor hem bij God om kracht te vragen. De heer Van Boeijen dankte de pastoor bijzonder voor dit laatste, het kader waarin hij zijn toespraak zette waarbij men elkander in christelijke ver bondenheid broeders en zusters kan noemen. Uit uw komst blijkt dat u de moeilijkere communicatie tussen de zeven kernen en het nieuwe gemeentebestuur begrijpt. Dit is een juiste tegemoetkoming', vond de heer A.Geertse, voorzitter van de muziek vereniging Oud-Vossemeer. Hij hoopte dat de verstandhouding met het nieuwe college zoals met het voormalige Vossemeerse gemeentebestuur, geweldig zal zijn. Graag had de 23 leden tellende vereniging b en w een muzikale tractatie aangeboden, maar leden moesten wegens werk en ziekte verstek laten gaan, zodat de muziek vereniging van een optreden moest afzien. De heer Geertse kwam toch met geschenken een doosje Zeeuwse boterbabbelaars voor de dames Van Boeijen en Scherpenisse. De muziek vereniging had ook nog een speciale wens 'Wij verlangen naar een dorp shuis'. liet voorzitter Geertse weten. De heer Douw hoopte als commandant van de vrijwillige brandweer op een verdere goede samenwerking met de andere eilandkorpsen en het gemeentebestuur. Hij dacht wel dat er in de toekomst ook bij de brand weerkorpsen op Tholen gereorganiseerd zal worden. Een verlanglijstje voor een nieuw materiaal bleek al bij het oude gemeentebestuur te zijn ingediend. Oud-wethouder en nu jeugdbestuurslid en veteraan C.W. de Leeuw sprak namens de voetbalvereniging Vosmeer. Hij herhaalde eerst zijn telefonische felicitaties voor burgemeester J.E. van Boeijen en gemeentesecretaris Th. C.Benou en iets gematigder voor de wethouders. Had de muziekvereniging 23 leden, de voetbalvereniging zit al op de 300. Dat betekent dat 1 op de 7 Vosmeerders lid van de voetbalvereniging is, vertelde een trotse veteraan De Leeuw. Hij wees verder op het 25-jarig jubileum, het kampioenschap en de promotie naar de derde klas van de KNVB en de dure reizen in de nieuwe competitie naar Zeeuws-Vlaanderen. Aan de ene kant vond de heer De Leeuw die nauwere band met Zeeland wel fijn, 'Wij kunnen aangeven dat Oud- Er waren ook mensen met minder wensen, zoals de heer P.W.A.Mees die vertelde dat er in Oud Vossemeer een accordeonclub de Solsleuteltjes en een blokfluitgroep de Fluitende Vosjes is. Voor de afdeling van V EILIG Verkeer Nederland had hij slechts één wens: dat de goede verkeerstafel van de zolder van het gemeentehuis wordt gehaald en op een andere plaats wordt tentoongesteld, zodat ook de schooljeugd er wat aan heeft. Mej. M.Hommel zat met een groot probleem nu zuster Van Bruinesse 1 november naar Bergen op Zoom ver trekt. Deze wijkverpleegster geeft nu gratis les aan de bejaar dengymnastiekvereniging Oefening baart kunst, die in april 5 jaar bestond. Vroeger was men aan het Groene Kruis gebonden, maar die heeft ook maar weinig geld, zodat de bejaarden op eigen benen gingen staan. Daarbij kregen ze steun van het gemeen tebestuur voor de aankoop van hulp middelen. Als men straks echter een leidster zou moeten aantrekken die de gymnastieklessen niet gratis zou geven, zou men bij het gemeentebestuur van Tholen om financiële hulp moeten komen. De burgemeester begreep de moeilijkheden goed. Hij dacht aan een eilandelijke oplossing waarbij één leidster verschillende verenigingen van dienst zou kunnen zijn. Grote wensen had de heer J.P.Smulders, woordvoerder van de gym nastiekvereniging Spido 'Zet u schrap, dit gaat kapitalen kosten', liet hij het gemeentebestuur weten. Behalve namelijk om een goede opbergruimte, nieuwe toestellen en een goede ver warmingsinstallatie in het gymlokaal van Spido, ging het bij hem om de gezamenlijke wensen van de zes Thoolse gymnastiekverenigingen. De heer Smulders kondigde vorming van een eilandlijke hoofdbestuur van de gymnastiekverenigingen aan. wat vermoedelijk deze maand nog zijn beslag zal krijgen. Dat ene bestuur zal voor de zes verenigingen overleg met het gemeentebestuur plegen voor allerlei zaken. Burgemeester J.E. van Boeijen wist al van voor de herin deling dat de Oud-Vossemeer wat leven in de brouwerij gewend was. Maandagavond kwam hij kennis maken met de gemoedelijke bevolking, zoals pastoor Vermeulen het zei. Hij luisterde ook naar de wensen van verschillende verenigingbestuurders. Na het officiële gedeelte schoof de burgemeester aan de verschillende tafeltjes in de gemeenschapsruimte van de nieuwe lagere scholen om wat nader met de belangstellende te praten. Ook daarbij hielden de Vossemeerders van de brouwerij, zoals uit de foto blijkt. De heer van Boeijen luistert naar de verlangens van de voetbalvereniging Vosmeer die hier vertolkt worden door Toni Linthout van wie overigens alleen zijn hand zichtbaar is. Secretaris Ant. Verhees luistert mee. Op zijn beurt zei de burgemeester dat het gemeentebestuur de bevolking van Oud-Vossemeer graag royaal en met groot vertrouwen tegemoet komt. Opbouwende kritiek en inspraak zal men daarbij verwelkomen, al zei hij te weten dat Vossemeer voor de herin deling al wat leven in de brouwerij gewend was. De fruitmanden van het Oranjecomité deden hem financiële welstand vermoeden, maar de burgemeester was blij van zoveel ac tiviteiten te horen. 'Gefeliciteerd met zo.n gemeenschap, met zo.n verenigingsleven. Verschillende stadswijken in het westen van het lapd zullen jaloers zijn op zo.n stuk gezamenlijk werken, zo.n solidariteit', zei de heer Van Boeijen. Het was hem opgevallen dat er op het eiland Tholen prachtige nieuwere lagere scholen zijn, zoals ook in Vossemeer. Dat nam niet weg, dat de burgemeester het onderwijs tot de primaire zaken van het gemeentebestuur rekende. Hij wees erop dat de wensenallemaal vertaald moeten worden in geld. een programma, prioriteiten en tenslotte hard knokken.. Vossemeer nog steeds in Zeeland ligt. Het is goed dat dit in Middelburg van tijd tot tijd eens doordringt', meende de voetbalbestuurder. Aan de andere kant kwamen de hoge reiskosten echter om de deur kijken. Daarbij kwamen nog de wensen voor een tweede sportveld, waarvoor de Vossemeerse gemeen teraad de grond al aangekocht, uit breiding kleedruimte en een bestuurskamer. Daartegen hoopte de heer De Leeuw ook dat er op misbruik van het sport veld door de week zou worden gelet, daar het al druk bespeelde veld niet alles'kan verdragen. Hij herinnerde ook nog even aan de grote waarde van 't Vossemeerse voetbalgebeuren voorde passieve recreatie. 'Veel mensen uit het eiland komen op zondag naar onze competitie wedstrijden kijken. Wij hopen dat dit zo blijft.', besloot de heer De Leeuw, die vervolgens de burgemeester een rood/zwart vaantje aan bood als herinnering aan het 25-jarige voet- balvereninging. 'Later komen we met een subsidie/aanvraag', liet de veteraan nog aan de aanvoerder van Tholen weten. Burgemeester van Boeijen was blij met dit overkoèpelend orgaan. Hij riep de verenigingen op. daar waar mogelijk de krachten te bundelen om zich sterk te maken, aangezien dat voor beide partijen veel gemakkelijker werkt. Als ruim 200 verenigingen een verzoek voor subsidie of een bespreking met het gemeentebestuur zouden indienen, zou dat wel heel moeilijk werken zijn. De burgemeester wilde echter tegelijk ook wel het misverstand uit de weg ruimen als zou er naar de wensen van individuele verenigingen niet meer geluisterd worden. 'Zaliger te geven dan te ontvangen', vond de heer T.M.Hage. woordvoerder van het Groene Kruis, het Wielercomité en de Rederijkerskamer. Die spreuk sloeg'maandagavond uitsluitend op het Wielercomité. die weer een aardig centje aan het Groene Kruis kan overdragen. De heer Hage uitte nogmaals zijn dank voorde komst van b en w naar de wielerrondev waarbij de premie van 30 gulden het comité en de bevolking goed deed. Aan het geld van het Wielercomité zal het G ROENE Kruis evenwel niet genoeg hebben. De heer Hage zag ook hier wel een concentratietendens aangezien de gemeente altijd voor de tekorten moet zorgen. Voor de Rederijkerskamer had hij ook een wens een dorpshuis. Namens de tafeltennisvereniging Velocitas bepleitte de heer G.Vis een betere verlichting en verwarming in het gymnastieklokaal. Van dc jeugd vereniging Utopa had hij een brief meegekregen om aan de burgemeester te overhandigen. Voor de 360 leden van de ijsclub De Eendracht had de heer P.Havermans ook wel wat te wensen, zoals een goede afrastering aan de Veerweg en een overkapping met een loket. De heer J.D.Vroege, hoofd van de o.l.s., kwam namens de bibliotheekvereniging in duidelijke taal vertellen dat de het in huidige uitleenruimte in de oude o.l.s. een vochtige bende is. Hoed op, das om, handschoenen aan. zo zit men als het ware in de winter de boeken uit te lenen. Het zijn er totaal 3800 met zo.n 6000 uitleningen per jaar. Het voormalige gemeentebestuur kocht het badhuis aan voor bibliotheek, wat ook door g.s. van Zeeland is goedgekeurd. Het wachten is op de verbouwing. 'Daarom vragen wij met de grootste spoed de verbouwing van het badhuis aan te pakken', was de wens van de heer Vroege. Voor de school verlangde hij een betere verwarming in de kleedlokalen van het gym nastieklokaal. De heer Vroege was één van de weinige die direct een bevredigend antwoord van Boeijen kregen. Deze stelde voor het nu leeg staande Vossemeerse gemeentehuis tijdelijk als uitleenruimte te gebruiken. Het leesseizoen staat voor de deur, zodat de verbouwing dit keer nooit gereed kan zijn. 'Wij hebben geen wensen, maar als er een beroep op u gedaan moet worden, hopen we op uw medewerking, kwam mevrouw Niemantsverdriet namens de Ned. Herv. vrouwenvereniging Liefde overwint alles zeggen. De bejaarden zorgden maandagavond voor veel vrolijke noten. Na de felicitatie van voorzitter C.Aarnoudse voor burgemeester en gemeenteraad, kwam penningmeester I. van Dalen vertellen dat de bejaarden op de soos variatie moeten hebben. 'Een biljart en een sjoelbak zouden we best kunnen gebruiken, maar we zijn zo arm als Job. Toen ik hier kwam, ik woon nog maar 1 jaar in Oud-Vossemeer, hadden de bejaarden nog minder dan in Scher penisse. De bejaardenbond heeft 153 leden, waarvan er 60 75 geregeld de soos bezoeken. Er komen geregeld jonge bij en er gaat ook wel eens een oude af. Op 8 december vieren we ons twin tigjarig bestaan. De subsidie-aanvraag voorde viering van dit feit hebben we al naar u gestuurd', besloot de heer Van Daalen. Hij liet doorschemeren dat ook het gemeentebestuur op de uit- nodigingslijst voorkomt. De burgemeester keek verrast op toen de gepensioneerde onderwijzer L. de Heer uit Tholen als spreker van de postduivenvereniging De Zwaluw in Vossemeer werd aangekondigd. Hij kwam namens de 30 leden meedelen dat de post duivenvereniging geen subsidie had, hetgeen men graag zo wil houden. Datzelfde geldt voor de twee jaarlijkse manifestaties, de tentoonstelling en de verloting, waarvoor hij wel de medewerking van het gemeentebestuur inriep. Vooral voor het eerste, waarbij een lokaliteit van het gemeentebestuur gevraagd wordt. Burgemeester van Boeijen zei dat de vergunning al klaar ligt. Voor de dames van de gemeen tebestuurders had de heer De Heer bloemetjes. De voorzitter van de winkelier svereniging, de heer J.L.Pollie, wilde geen aanslag doen op de miljoennota van het gemeentebestuur. Hij herin nerde aan de goede samenwerking met de plaatselijke overheid, vooral in de bestuursperiode van wijlen burgemeester Versluijs. De heer Pollie sprak van een actieve middenstand in het Thoolse land en hoopte dat de burgemeester de winkeliersvereniging bij het organiseren van activiteiten niet in al te wettelijke boeien slaat.. De heer Van Boeijen zei blij te zijn met de brief van de Federatie van mid denstandsverenigingen op het eiland Tholen die in juli een brief aan het gemeentebestuur zonden met een felicitatie. De burgemeester kondigde aan dat de federatie om advies zal worden gevraagd in verband met de winkelsluitingswet. Nadat alle sprekers hun zegje gedaan hadden, kwamen er nog wat losse opmerkingen. De heer 0,W. de Leeuw herinnerde aan het panklare zwem badplan van Oud-Vossemeer dat alleen maar op financiering wacht. "Ons verwarmde instructiebad kost minder dan dat in Tholen". voegde hij er aan toe. De heer J.D. Vroege vond het vreemd dat de voorrang op de Oud- Vossemeersedijk na de bocht, zo half tussen Tholen en Oud-Vossemeer. plotseling ophoudt. Verder zei hij geen enkel raadslid te kennen, op mevrouw Renes na, zodat hij graag zou zien dat de burgemeester de aanwezige raad- leden even wilde voorstelde. Dat gebeurde dan onder applaus. Het Vossemeers schoolhoofd zat ook met de binnengemeentelijke decentralisatie in zijn maag. Hij wilde graag een nadere toelichting' van de burgemeester, was het speciale artikel in de Thoolse herindelingswet nu precies inhoudt. De heer Van Boeijn zette daarop dit on derwerp nader uiteen. Het* ophouden van de voorrang op de Oud-Vossemeersedijk is volgens de burgemeester een provinciale aangelegenheid. De heer M.Geuze roerde nog wat wegproblemen aan. Hij wees erop hoe fietsers uit Sint-Annaland en Oud-Vossemeer veel moeten omrijden om op de nieuwe brug te komen. De heer Geuze had graag dat de fietsers op de autoweg zouden mogen en straks op de nieuwe aansluitende weg naar Poortvliet, waardoor men veel sneller op de nieuwe brug zou zijn. De burgemeester had hier niet veel hoop op, daar rijkswaterstaat juist voor de veiligheid een aparte weg voor langzaam verkeer aangelegd heeft. Raadslid ir. M.A.Geuze deed de suggestie van een trapje met een goot tejen de dijk van de langzaam verkeerweg. Een mevrouw wilde tenslotte graag de bosjes voor de kleuterschool Hum melvreugd weg hebben, daar die volgens haar gevaar opleveren voor 't verkeer in de Bou Kooijmanstraat. Zij wilde er graag een gazon voor in de plaats hebben, wat met applaus werd begroet. Zo uitte de Vossemeerse bevolking wensen op de ken nismakingbijeenkomst van b en w van Tholen. Na het officiële gedeelte schoven burgemeester Van Boeijen met wethouder Scherpenisse en hun echtgenoten van het ene naar het andere tafeltje om gezellig met de inwoners te babbelen. De heer Droogers verraste tenslotte de belangstellenden met een diaserie over de rijke monumenten van Oud-Vossemeer. Opde provinciale weg naar Steenbergen in de kom van de gemeente Halsteren hebben zich in drie weken vier ongevallen voorgedaan. De laatste twee jaar waren er op'dit weggedeelte vijf dodelijke ongelukken. De bewoners van de Wouwseweg in Halsteren zijn verontrust over de gevaarlijke kruising in hun gemeen tekern. Er wordt stevig doorgereden op deze hoofdweg tussen Steenbergen en Bergen op Zoom/Tholen. En het verkeer is ook belangrijk toegenomen sinds een gedeelte Zoomweg bij Din- teloord klaar is en veel automobilisten via Halsteren de grote weg naar Zeeland en naar Rotterdam nemen. Dagelijks moeten er zo'n 25 kinderen, die naar school gaan de drukke provinciale weg oversteken. Boven dien zijn er heel wat werknemers die in de fabrieken zuidelijk van die weg arbeiden. De gemeenteraad van Halsteren heeft het bij het provinciaal bestuur van Brabant niet gedaan gekregen een snelheidsbeperking voor een deel dat door de gemeentekom loopt in te voeren. Mogelijk dat verkeerslichten een gedeeltelijke oplossing brengt, als dat wordt toegestaan. Halsteren is er bezorgd over en het wordt weer duidelijk, dat de snelwegen buiten de dicht bewoonde wereld moeten voeren. winkel promenade 't vierkantje Advertentie /JVJ Deze week hoopt het aannemersbedrijf van Dijck-Petit uit Bergen op Zoom gereed te komen met de derde en laatste asfaltlaag op de Oud-Vossemeersedijk. Het lijkt erop dat er op de deklaag geen kleine steentjes komen, het zogenaamde split, hetgeen in het begin de verkeersdeelnemers altijd extra voorzichtigheid dwingt. Niettemin blijft oplettendheid geboden, ook al ligt er dan een prachtige weg. Door de dikte van het wegdek zijn de randen vrij steil, zodat het wel zaak is niet te kort bij de kanten te komen. Het fietspad wordt momenteel ook verbeterd. Het aannemersbedrijf Joh.- van Vossen en Zn. uit Sint-Annaland is druk bezig met het herleggen van de tegels. Op de nieuwe asfaltweg zullen ook nog witte strepen komen, waardoor de weg Tholen - Oud-Vossemeer een goede verbinding werd. MODERN, IN ALLERLEI UITVOERINGEN Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom Advertentie IM "Overzetveren in Zeeland, Zevenhonderd jaar vervoer te water, historische en rechtskundige beschouwingen met enige illustratie" (Uitg. Van Benthem Jutting, Middel burg 1970, XII en 232 blz. met illustraties en uitsl.' krt) 26,- door Jhr. Mr. G.F. Sandberg In de provincie Zeeland, die ligt in het Z.W. van Nederland en die is saifien- gesteld uit verschillende eilanden, vormden de veren het voornaamste middel van vervoer. De inleiding geeft de defenities van overzetveren en beurtveren. In het eerste hoofdstuk wordt een uitvoerig historisch overzicht gegeven van de veren tussen de Zeeuwse eilanden en Zeeuws Vlaanderen en naar elders. Een uitslaande kaart van de provincie aan gevende de 118 punten van afvaart, vergemakkelijkt de lezing (kaart naar toestand van 1300, 1550 en 1800). Men zal er ook aantreffen een uiteenzetting van de rechtsgeschiedenis der veren sedert ca. 1250 tot heden. De graaf kon het recht van veer zich voorbehouden en het in pacht geven. Hij kon ook in ge bruik geven tot wederopzegging of voor het leven. Deze studie geeft er enige voorbeelden van. Philips, hertog van Bourgondië, graaf van Holland en Zeeland, heeft de veren van de stad Tholen en Schakerloo in 1462 in eeuwigdurende erfpacht gegeven aan die stad. In de meeste gevallen beleende de graaf een persoon met het recht van veer tegelijk met het ambacht. Echter in de middeleeuwen is dit recht ook wel eens in leen gegeven zonder de am bachtheerlijkheid. Er werd ge constateerd dat van het veerrecht in de meeste gevallen werd gebruik gemaakt door middel van verpachting. De bronnen gebruikt voor deze studie zijn o.a. geput uit het rijksarchief in Zeeland te Middelburg en enige par ticuliere archieven. Deze laatsten die een onontbeerlijke bron vormen, zijn helaas dikwijls beschadigd door brand, overstroming of door onwetendheid van de bezitters; die archieven zijn tot heden nog nooit gepubliceerd Het tweede hoofdstuk "Beschouwingen over de veren in Zeeland" zet in drie paragrafen de resultaten van het on derzoek uiteen. De par. I getiteld "Veerrecht" begint met enige algemene opmerkingen betreffende de souvereine rechten en de heerlijke rechten. De rechten toegekend door de graven van Holland en Zeeland aan de ambachts heren omvatten o.m. het recht van veer. In tegenstelling tot de gewoonten in Holland maakt dit recht steeds deel uit van de heerlijke rechten. De latere Karei V, graaf van Holland en Zeeland, heeft de heerlijke rechten, o.m. het recht van veer, bevestigd in 1515 (aanvulling Keur van Zeeland). Of de leenakte dit recht noemt of niet, is niet van betekenis. Het eerste hoofdstuk geeft hiervan het bewijs. Het veerrecht omvat zowel het recht de rivier dwars over te steken (overzetveer) als het passeren van de rivier in de lengte (par.Ib, beurt- en marktveren). Tussen 1795 EN 1814 hebben de Franse wetten de veerrechten opgeheven. De wet van 26 nov. 1798 WERD SPECIAAL BESTUDEERD (par.Ic). In enige ge vallen was de verjaring belangrijk als titel (par.Id). Het recht van veer kan teniet gaan zo men er geen gebruik van maakte of wel door de maatregelen der overheid krachtens de Verenwet uit 1921 (par.Ie). De omzetting in brug- recht en de gevallen van schade vergoeding besluiten deze paragraaf. In par.II getiteld "Uitoefening van veer recht" zijn behandeld de kwestie van de aanstelling van de veerschipper, die van de vaarplicht alsmede de vragen welke samenhangen met de voorwaarden van' verpachting en de reglementen. Indien het gebruik van een veer tengevolge van onvoorziene omstandigheden (oorlogs toestand, overstromingen, dreige menten van andere schippers) ver minderd geheel onmogelijk was, ver minderde de verpachter de pacht of schold deze kwijt. In par.III getiteld "Inbreuk en rechtspraak" zijn behandeld enerzijds overzetveren en anderzijds de beurt veren. ELEGANCE urm Voor verfijnde tafelsfeer Qero Ziïvium Kortemeestraat 9-13 BERGEN OPZOOM Advertentie 1M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 8