Poortvliet wil graag vlug een andere rondweg juno Poortvliet's kansen De veren van Tholen en St. Philipsland produktief duurzaam frm^iapkava goed voor gezellig winkelen 19 AUGUSTUS 1971 EENDRACHTBODE 7 En zal aan gemeentehuis een gevarieerde bestemming kunnen geven Burgerij zoigde voor plezierige ontvangst van nieuw gemeentebestuur Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Dat wordt vooral duidelijk, nu burgemeester en wethouders van Tholen op volle toeren hun rondgang maken. Het college wordt in de ver schillende kernen telkens opnieuw verrast met die aparte plaatselijke inbreng, die duidelijk de bekoring heeft van de verscheidenheid. Poortvliet deed daar vrijdagavond niet voor onder. Een altijd weer gevatte inwoner concludeerde, dat boven dit verslag de volgende kop niet zou misstaan: Van Boeijen tussen bolussen en babbelaars. Dit laatste maakt de lezer ongetwijfeld benieuwd naar hetgeen vrijdagavond in de Poortvlietsc gemeenschapszaal te zien en te horen viel. POORTVLIET' S FAAM NEET TE PASSEREN GEMEENTEHUIS BESTEMMING MOLENSTRAAT RONDWEG LEVENSGEVAARLIJK MAAK DE KLEINTJES GROTER HERORIENTEREN CAMPINGZORG WIJKRAAD VOOR UIT VAARTDIENSTEN WAT MOGELIJK IS KERN MOET ZICH ZELF VERKOPEN OUD-VOSSEMEER en KAPELLE-tel. 01102-1441 LAROOY PLUIMPOT Aan de 5est>>nrsfafel was er overigens deze avond Weer/minder te zien dan in de fcWefc vorige bijeenkomsten. Dat vond niemand leuk. maar dat kon ook nie mand verhelpen. Ir. M.A. Geuze, die bereid was gevonden voor de Poort- vlietse bevolking als algemeen woord voerder op te treden zei het als volgt in zijn welkomstwoord: "Er wordt vanavond een domper op onze vreugde gedrukt, nu wethouder C.J. Moerland plotseling ziek is geworden en met zijn vrouw vanavond verstek moet laten gaan op bijeenkomsten, waarvan we weten, dat hij er zo graag bij is om alle wensen van de bevolking te horen en er ook beslist goede nota van te nemen. Het spijt ons evenveel als hem en we vensen hem dan ook van harte en Het verslag van de kennismakings bijeenkomst door het college van B en W in de woonkernen begeleidend met een commentaartje, zoals vorige week over Scherpenisse en in dit nummer ook ten aanzien van Stavenisse, zien we de Poortvlietse kansen in het nieuwe bestuursbestel niet donker in. Gelegen in het midden aan de lange zijde van de driehoek, die kan worden getrokken van Sint Maartensdijk - Tholen naar Oud Vossemeer z^jn de voor de hand liggende geografische mogelijkheden nu eenmaal belangrijk groter dan voor bijvoorbeeld Stavenisse. Aan het ene uiteinde van die driehoek het zich op natuurlijke wijze als woongemeente verder ontwikkelde Tholen-stad, de aan het andere einde van dit wiskundig materiaal bevindende administratieve centrum Sint Maar tensdijk en de op het punt van deze driehoek liggende kern Oud-Vossemeer. Poortvliet ligt daar als het ware "lekker" tussen. Het kan welvaarts druppels verwachten, wanneer zich op elk van die driehoekpunten welvaarts buien ontwikkelen. Het kan mede gegadigde zijn van woningbouw voor mensen, die in de Bergse contreien hun werkkring hebben en voor wie het hoegenaamd niet betekent of het de aantrekkelijke woonkern Tholen-stad of de weinig minder aantrekkelijke woon kern Poortvliet zal zijn. Het zou behalve een mogelijk natuurlijke aanwas ook nog de op de kennismakingssamenkomst gevraagde bestuurlijke duwtje kunnen krijgen via een beleid, dat er op gericht is de on derscheidene kleinste woonkernen naar 2000 a 3000 inwoners op te voeren. Zeker, op deze vraag was een wat aarzelend antwoord van bestuurszijde, omdat bewoning moeilijk in een be paalde richting is te dwingen, maar er is toch een belangrijk verschil of men het ene aanmoedigt' en het andere wat afremt. Met de in ons land nog altijd bestaande woningnood kan er in dat opzicht toch nogal wat worden bij gestuurd. Er was immers ook de in dit verband gemaakte opmerking, dat in het jongste verleden bijvoorbeeld Poortvlietse inwoners, die graag in eigen kern wilden wonen toch naar elders in de streek gingen verhuizen, omdat daar wel een huizenaanbod was en dat in Poortvliet ontbrak. Was de mogelijkheid er toen niet om in dat opzicht bij te sturen, dat is er nu zeker upI Zijn er in Poortvliet geen industriën van omvang, er zijn toch ook enkele aardig .ontwikkelende klein-industriën, c.q. werkplaatsen, waardoor er naast de landbouw wat mogelijkheden zijn. Bovendien, het is al opgemerkt, is de afstand Poortvliet-Brabant voor deze tijd van mobiliteit geen onoverkomelijke zaak. Tenslotte zijn er ook nog wat recreatieve kansen. Ons lijkt het toe, dat de zorg van het nieuwe gemeentebestuur voor Poortvliets blijvende levenskansen minder groot behoeven te zijn dan bjj- voorbeeld voor Stavenisse. Burge meester van Boeijen dacht er wellicht ook zo over, toen hij wat minder serieus maar er dan toch in elk geval aan herinnerde, hoe er in de streek zijn ge weest, die Poortvliet als toekomstige be stuurlijke zetel, dus als centrum hadden aangetipt. Het centrumbeleid moet immers geen lijn zijn voor een volgend, of een daaropvolgend jaar, maar moet als het ware rekening kunnen houden met een ontwikkeling over tien of twintig jaar. Kortom, Poortvliets levenskansen zien we in het nieuwe bestel op Tholen en dan misschien in een wat verdere toe komst volop aanwezig. AI is er daarbij wel de voorwaarde, dat het inwonertal niet verder moet dalen (dus een gericht woningbeleid), al is er ook de voor waarde, dat het voorzieningenpeil niet mag teruglopen in de middenstand sector. Kan daaraan worden voldaan, dan mogen de laatste woorden van ir. Geuze op de Poortvlietse kennis makingsbijeenkomst worden onder streept: "dan sal het waerachtig wel gaen". spoedige beterschap toe. Gelukkig horen we inmiddels van wethouder Boender betere berichten. Hij hoopt nog deze week uit het ziekenhuis terug te keren en het is onze hartelijke wens, dat er spoedig verder herstel mag zijn en spoedig ook een weer aan het werk kunnen gaan. We zijn hier als burgerij bijeen, zo vervolgde ir. Geuze om nader met het dagelijks bestuur van de nieuwe gemeente kennis te maken. Vogels van diverse pluimage, verenigingsbestuur ders, maar ook particulieren, kortom een doorsnee van de bevolking. U bent hier in een onderdeel van Tholen gekomen, dat voorheen het grootste agrarische gebied omvatte van de zeven gemeenten. U hebt daarvan nog enige weerslag kunnen zien in de vorm van de agrarische attributen, die de zaal sieren, tot de oude dorsvlegel en het paarden- halsstel toe. Zonder dat we ons geheel uit het verleden zullen kunnen los maken willen we vanavond vooral praten over de toekomst. U zult trouwens via dia-beeld te zien krijgen, hoe Poortvliet was en hoe het werd, zo besloot ir. Geuze het welkomstwoord namens de bevolking. •Het was niet alleen een show van Poort vlietse (agrarische) produkten, er was ook een werkelijk proeven daarvan, via een bij de koffie aangeboden befaamde Poortvlietse bolus. Er waren via het bestuur van de Oranjevereniging ook bloemen voor de aanwezige dames van de bestuurders die door leden van de vrouwenvereniging werden over handigd. Daarbij werden de ont brekende dames van de ontbrekende wethouders niet vergeten, evenmin bij alle andere geschenken. Tegelijkertijd was er ook het aanbieden van een pakket met inhoud van Nieuw- kerk's fabrikaat. De directeur bood het ,zelf aan met de waarschuwing, dat men later ook wel eens zou kunnen zeggen: heb ik er nu iets van meegenomen of iets aan overgehouden. Er kwam hierna via door mevrouw Kugel getoonde en toegelichte dia's een voor de aanwezigen voortreffelijk beeld van Poortvliet hoe het vroeger was en hoe het werd. Met daarin alle hoogte- en dieptepunten van het gemeentelijk ge beuren samengevat. Het laatste fraaie dia beeld was die van het oudste gebouw in het hart van de woonkern, de thans in restauratie zijnde hervormde kerk, waarvan mevrouw Kugel hoopte dat er ook in de toekomst nog menige bede zou oprijzen voor zegen van Poortvliets inwoners. In het eerste wederwoord van burgemeester Van Boeijen werd gesteld: Je kunt nauwelijks het eiland in of je moet via Poortvliet en dan wordt men, of het nu voor het eerst of bij herhaling is, telkens verrast door de aan trekkelijkheid van de woonkern. Een woonkern, die zoals vanavond ook weer duidelijk wordt, terecht trots is op haar landbouw. Een onderdeel van onze samenleving, die het moeilijk heeft en waarvan toch altijd weer verwachtingen zijn. Die het ook telkens weer presteert om in tijden van depressies het oog te richten op de toekomst. Hopenlijk ook nu weer op een betere toekomst. Het verheugt ons zoveel dorpsgenoten hier te zien, waaronder zelfs uw vroegere raadsnestor de heer P.J. van Houdt en de oud-burgemeester en mevrouw Van Oeveren. Zoals de heer Geuze al op merkte was he vml. burgemeester Van Doorn en zijn vrouw wegens vakantie verhinderd hier te zijn. We hebben ook van hen de beste wensen voor de toe komst ontvangen. In het daarna volgende stevige vragenuurtje werd volop duidelijk, dat het gemeentehuis in Poortvliet voor de samenleving een goede bestemming zal krijgen. Mevrouw Mullié was de eerste die daarop de aandacht vestigde na mens de federatie van Vrouwelijke Vrijwillege Hulpverlening, speciaal met het oog op het bejaardenwerk. Men vergadert de laatste paar jaar ge durende een paar maal per week in het voormalig café Gunter, maar dat kan maar een tijdelijke zaak zijn en boven dien is de verwarmingsaccomodatie voor de wintermaanden onvoldoende. Dit ten aanzien van de zgn. bejaarden- sociteit. Verder is er éénmaal per maand een bejaardenbijeenkomst in de bovenzaal van het gemeentehuis. Voor dit bejaardenwerk kreeg het WH van het gemeentebestuur 250,- per jaar. Wanneer de gedachten uitgaan om van het gemeentehuis nu nog meer aan gemeenschapsfunctie te maken, zou een hiervan te maken dorpshuis een fijne oplossing zijn. We voelen ons hier rijk met het verenigingsleven dat er is. vervolgde mevrouw Mullié en zijn toch wel enigermate gerust dat het nieuwe gemeentebestuur ons niet zal vergeten. Het zou gewenst zijn. wanneer de oude secretarie met enige voorzieningen kon worden omgebouwd tot een ruimte voor de bejaardensociteit, zo was de WH wens. Mevrouw van der Male-Roelofsen informeerde als presidente van de NCVB, die eveneens maandelijks vergadert of er wijziging komt in het huurbedrag, dat voor gebruik van de bovenzaal in het gemeentehuis tot dusver zeer laag was. De heer J. Elenbaas, die het woord voerde als belangstellend en belang hebbend inwoner, maar ook als voor zittervan SPS herinnerde er aan, hoe er op 30 juni, toen de zelfstandigheid van de gemeente Poortvliet ophield, on danks veel verzet werk, nog wel problemen zijn blijven liggen. Met name hoopte hij dat er voor Poortvliet ook in de toekomst woningbouw zou komen en dat de aangepakte sanering 'ervolgd zou kunnen worden. Voor wat sport betreft, meende hij dat voor d^ jeugd meer gedaan zou kunnen worden en dat bestaande faciliteiten bestendigd zouden blijven. De heer Elenbaas bepleitte uiteraard ook een van overheidswege zoveel mogelijke besteding van datgene wat nodig was of gebouwd of gemaakt moest worden in eigen streek en benadrukte dit met de uitspraak: watje van ver haalt is lekker, wat je dichtbij haalt kan goed zijn en goed is maar goed, goed is ook voldoende. De voorzitter van de schietvereniging Prinses Juliana met 40 leden verklaarde, dat men plaatselijk altijd grote mede werking van het gemeentebestuur mocht ervaren. Hij hoopte dat dezelfde verwachting kan blijven en wenste het nieuwe bestuur alle goeds toe. Bij de overigens goede vrij nieuwe riolering en rioolzuivering, die Poort vliet rijk is, schoot door omstandig heden de Molenstraat over en kreeg als gevolg daarvan ook nog geen her bestrating of nieuw wegdek. Het was o.a. dhr. Zuideweg, die een snelle ver betering van dit dorpsdeel bepleitte, het geen niet alleen een wens was van de Molenstraat bewoners, maar door alle Poortvlieters werd beaamd. De Molenstraat is een belangrijke toegangsweg tot deze woonkern, bovendien door eigen inwoners druk bezocht vanwege de supermarkt Bouman en de naburige Cebeco loods Dokter Kugel onderstreepte" de wens door er op te wijzen, dat verbetering daarvan eveneens aanbevelenswaardig is voor de volksgezondheid. Uit een nadere toelichting bleek, dat de riolering destijds voor het grootste deel in DACW verband kon worden uitge voerd, maar de beschikbaar gestelde geldmiddelen niet helemaal toereikend waren. De Molenstraat is blijven liggen en hoe er ook aan getrokken is, men heeft nadien niét meer over de middelen kunnen beschikken of een zodanig gebrek aan werkgelegenheid gehad, dat het in DACW kon worden uitgevoerd. Eén van de urgente Poortvlietse wensen, die door b en w zijn genoteerd. Altijd nog een karweitje, zo bleek uit ver duidelijking van dhr. Meertens van een kwart miljoen, waarvan 3 ton voor rekening van Poortvliet zelf. De heer J.K. Krijger, hervormd president kerk voogd presenteerde het nieuwe ge meentebestuur de kerkrestauratie, die inmiddels aan de gang is en waarbij de gemeente ook nauw betrokken is van wege de tot haar behorende toren. Duidelijk is, dat de werkzaamheden de ramingen ver te boven zullen gaan, zo verzekerde de president kerkvoogd, die het nieuwe college Gods zegen toe wenste voor de vele arbeid die wacht. De voormalige wethouder M.J. Geuze vestigde de aandacht op de Stoofstraat. Die behoort tot de provinciale rondweg en blijkens de statistieken komt het voor, dat tijdens het vakantieseizoen daar 10.000 auto's per weekend passeren. Het zware vrachtverkeer doet bovendien geen goed aan de aan grenzende woningen. Door het oude college is er reeds bij de provincie op aangedrongen tot aanleg van een nieuwe rondweg over te gaan. Het ant woord luidde, dat zich nieuwe ver bindingssituaties gaan voprdoen, waarbij mogelijk een wijziging aan de orde komt. De heer Geuze hoopte echter, dat het Thoolse gemeente bestuur toch minstens nog eens met aandrang op de gevaarlijke situatie zou gaan wijzen bij de provincie, waarna de voorzitter van de afdeling Veilig Verkeer, de heer De Bruijn ook meer politietoezicht vroeg op de maximum snelheid. Het bleek dat er dezelfde dag uitvoering aan was gegeven. Verder had dhr. de Bruijn op nog verkeerswensen ten aanzien van de begroeiing Poort vlietse dijk en Paasdijkstraat, de ge vaarlijke kruising Lange Zandweg- Schoondorpseweg en een al jaren gevraagde lantaarnpaal voor de bewoners van de Rand. De heer Joh. van Dijke had nog meer verkeersveiligheids wensen, met name voor wat de Schoolstraatuitgang betreft. Dokter Kugel wees er op, hoe enerzijds een Groene Kruisvereniging graag zelf standig blijft werken, ook in onze woon kernen, maar dat er anderzijds een streven is naar meer collectiviteit, vooral ook met het oog op het tekort aan wijk verpleegsters. De huidige situatie betekent, dat een wijkzuster in Tholen- stad overbelast is en één in Scherpenisse Op de Poortvlietse kennismakings bijeenkomst was het aantal aan wezige raadsleden bijzonder groot, want behalve de dames Deurloo-van Broekhoven en Renes van Geer waren er de heren Van Kempen, Koopman, Hollebrands, Van Schetsen, Van der Linde, Kloet, Goudzwaard en als Poortvlietse woordvoerder ir. Geuze. Afwezig waren slechts Smits, De Korte, Van Engelen en Kurvink. Naast secretaris Benou was op deze avond ook aanwezig het hoofd van de afdeling algemene zaken, de heer J. Leune uit Sint Annaland. Duidelijk is dat men ten aanzien van de hoofdambtenaren een zodanige verdeling heeft gemaakt, dat men rouleert zonder in eigen woonplaats achter de bestuurstafel te zitten. Naast het vele wat als plaatselijk belang naar voren werd geschoven, sneed de heer E.Ph. Nieuwkerk ook nog een regionaal aspect aan door te herinneren aan de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen, die in Poortvliet werd "geboren". Bij haar 10 jarig bestaan was er een grote bijeenkomst en kort geleden werd balans opgemaakt toen de directeur-generaal van de mid denstand op bezoek was. De heer Nieuwkerk gaf in overweging na te gaan op welke manier in de toe komst nog van deze commissie en haar relaties gebruik gemaakt zou kunnen worden. Misschien in andere zin of andere vorm, maar het zou wel jammer gijn de door deze commissie met name gekweekte goede relaties met het departement van econo mische zaken, mede ook door de commissie-adviseur en mid denstandsconsulent A. Korstanje, af te breken. Burgemeester Van Boeijen meende, dat men mogelijk tot een heroriëntering in dit opzicht zou kunnen komen en verzekerde dat hier aandacht aan geschonken zal worden. Er was op deze avond de voor de Poortvlietse brandweer ook nog ver blijdende mededeling, dat er door de brandweerinspectie gunstig advies is uitgebracht over aankoop nieuwe nevelspuit. Tenslotte was er het ver zoek om de begraafplaats, mogelijk in alle woonkernen, wat ruimer open te stellen dan tot dusver het geval is. nog wel wat meer werk aankan. Het kan er dus wel inzitten, dat er een ook in dit opzicht nieuwe regio-verdeling van gaat komen. Hij verzocht voorts ten aanzien van de oproep voor inenting rekening te willen houden met degene die bij het Poortvlietse- of bij het Scherpenisse Groene Kruis zijn aangesloten, omdat hierin ter plaatse een andere lid maatschapsinschrijving kan gelden vanwege het al of niet dichter bij een der kernen wonen. De secretaris Van der Slikke onderstreepte deze wensen en maakte meteen van de gelegenheid gebruik het nieuwe bestuur te feliciteren met de benoeming en op een goede sa menwerking te hopen. Dokter Kugel had met belangstelling en instemming ook gelezen, hoe het gemeentebestuur voornemens is tot een scherpere camping controle. Daarom zal hij er maar niet verder over uit weiden en volstaan met de opmerking, dat hij bij wijze van spreken zijn hart zou vasthouden, als zich in camping Striene eens een diahree-epidemietje zou voordien. Dokter Kugel attendeerde er tenslotte op, dat de jaarlijks ge houden en hopenlijk weer te houden bejaardenreis steeds via een gemeen telijke bijdrage mogelijk werd gemaakt en kon eveneens instemmen met het verzoek ontspanningsmogelijkheden voor de jeugd uit te breiden. De heer R. Weijler sneed* ook het recreatieve gedeelte aan en zag dat ook als een der mogelijkheden voor een Poortvl ietse ontwikkeling Overigens is daarin nogal een en ander te voorzien, al was het alleen maar het schoon houden van de toeristische dijkgedeel- ten. Dat is het minimum, wat we mogen verwachten, vond dhr. Weijler. Hij wees er vervolgens op als voorzitter van de plaatselijke bibliotheek Jacob Revius, dat men aoor saneringen de laatste jaren een keer of drie moest verhuizen, met daarbij wel alle mogelijke medewerking van het gemeente bestuur. Om dat telkens verhuizen voor de toe komst te beperken- nu zit men ook nog in een saneringsgebouw- verzocht hij te willen nagaan of de vml. secretarie daar eveneens dienstbaar aan kan gemaakt worden. In Poortvliet wordt naar ver houding wel het meest gelezen van onze streek met zo'n 17.000 uitleningen per jaar door de beide bibliotheken, waarvan Jacob Revius er 14.000 voor haar rekening neemt. Met de 350 gezinnen, betekent dat 50 boeken per gezin per jaar, een dus wel duidelijke behoefte. Wat het onderwijs betreft is er de laatste jaren in Poortvliet enorm veel goeds tot stand gebracht, zo besliste dhr. Weijler. Toch blijkt er in beide of voor beide lagere scholen nog gebrek te zijn aan een recreatieve ruimte terwijl het plaatsen van meer papierbakken in de gemeente de mogelijkheid opent om de jeugd ook in die richting betere op voeding te geven. Door de heer J.A. de Boe, hoofd van de openbare school werd met klem aange drongen op het spoedig instellen van wijkraden. Het is duidelijk, dat menige kern op korte termijn behoefte zal hebben het gemeentebestuur te advi seren. Dat kan men allemaal niet in dividueel gaan doen. Voorts had de heer de Boe ge lezen, dat buurvrouw Scherpenisse geen speeltuin heeft, maar Poortvliet ook niet. De heer J.C. Oudesluijs hoopte dat er van de zijde van de federatie van middenstandsvereniging op Tholen was geattendeerd op het bestaan daarvan en bepleitte, zoals ook dhr. Elenbaas in andere bewoordingen had gedaan, inschakeling van middenstand, am bacht en weg- en wegenbouw bij voor komende werken in de streek. De heer C.P. Bijl, lid van de hervormde kerkeraad, wees er op, hoe menige woonkern bij de kerk een verenigings gebouw heeft, welke ook wordt gebruikt voor uitvaartdiensten. In Poortvliet was dat het geval in deconsistorie of soms in de kerk. De restauratie daarvan duurt 4 jaar. In het noodgebouw kan men daarvoor niet terecht vanwege om liggende industrie. Zou daarvoor ook het dorpshuis (gemeentehuis) gebruikt kunnen worden. Verder wees hij op een minder goede situatie van de Paasdijkstraat. Het vragenuurtje werd besloten met dank van oud-raadslid P.J. van Houdt voor het welkomstwoord en de hoop dat ook het nieuwe gemeente bestuur van Tholen rekening zou willen houden met Gods Woord en Zijn ge boden. Bij verschil van mening in de vroegere raad was ernooit een werkelijke verwijdering onderling. Laat dat ook in de grote nieuwe raad het ge val zijn, zo hoopte de voormalige raads nestor van Poortvliet. In zijn op elke spreker gegeven ant woord en dankbetuiging veegde burge meester Van Boeijen al die wensen en verlangens zeker niet onder tafel, maar beloofde evenmin koeien met gouden horens. Hij kon wel verzekeren, dat het verenigingsleven beslist volop belangstelling krijgt van het gemeente bestuur. Ten aanzien van de subsidies rnag men er op rekenen, dat de situatie voor 1971 zo wel gehandhaafd zal blijven, voorzover de subsidie van dit jaar althans nog niet is ontvangen. Voor de begroting 1972 zal het geheel op nieuw worden bekeken en kunnen er daaromtrent in het najaar nadere mededelingen worden verwacht. Reeds de oude raad van Poortvliet, zo vervolgens burgemeester van Boeijen, heeft gewerkt aan de nieuwe bestem ming van het gemeentehuis. Nu temeer is me duidelijk geworden, dat het in het Poortvlietse dorpsleven volop aan een behoefte kan voldoen. Hoe dat nu precies moet met de ruimte indeling en I verandering kan ik op dit moment ook niet zeggen. Üe Centrale Dienst zal het geheel wel eens bekijken. Hij kreeg een ontkennend antwoord op zijn nadere informatie of er aan de achterzijde nog uitbreidingsmogelijkheden van het gebouw zijn. De Molenstraat gebreken waren dik ge noteerd, terwijl het gemeentebestuur op korte termijn in overleg zal treden met het bouw team restauratie kerk. De burgemeester herinnerde er aan, hoe het college van b en w élnd juli een rondgang had gemaakt over de ei landcampings. Men is daarbij nogal wat tegengekomen, wat niet klopte, al waren er ook campings bij, waaraan wel zo een en ander is gebeurd. Het is echter momenteel wel een grote zorg voor het gemeentebestuur en men zal er wel op voorbereid moeten zijn, dat er nogal wat ingrijpende maatregelen genomen zullen moeten worden ten aanzien van het campingmillieu. De burgemeester ging wat dieper in op hetgeen door dhr. Elenbaas was gepropageerd met betrekking tot de woningbouw en vooral ook het verzoek van dokter Kugel, die er voorstander van was om een dusdanig woningbouwbeleid te voeren dat het inwonertal van de kleinere gemeenten naar tussen de 2000 en 3000 zou wordei opgevoerd. De burgemeester vond dit laatste wel 'n moeilijk probleem, aangezien men zo veel mogelijk wil streven in den lande naar een normale situatie van vraag en aanbod. Gebouwd wordt dus naar be hoefte. Waar de meeste vraag is, zal de toewijzing het grootst moeten zijn. De Poortvlietse kern zal zich dus als het ware zelf moeten verkopen. Het betekent niet, dat het gemeentebestuur er niet naar zal streven o"m jongeren, die in hun geboorteplaats willen gaan wonen niet te willen helpen. Integen deel. Zeer belangrijk zou zijn, wanneer men bouwcorporaties zou kunnen interesseren of beleggings maatschappijen. Vervolgens nog wat nader ingaande op de recreatie verklaarde de burgemeester dat er op het eiland in dat opzicht, met name dan ten aanzien van de campings, een soort wildgroei was ontstaan, waaraan nogal wat gesnoeid zal moeten worden. Daarbij heeft het gemeente bestuur rekening te houden met het be lang van de exploitant, van de be volking, het budget en ook de volks gezondheid. Nodig zal wel zijn naar wat groter eenheden te streven, zonder de spreiding geheel los te laten. Maar bij wat groter eenheden komen er direct ook meer mogelijkheden voor wat de utiliteitsvoorzieningen betreft. Hij deed.dhr. Oudesluijs de toezegging dat met zijn opmerking ook zoveel mogelijk rekening gehouden zal worden wat overheidswerken in dit gebied betreft. Anderzijds mag men van de middenstand, enz. ook een reeële service verwachten. Met betrekking tot het verenigingsleven verzekerde de burgemeester, dat ook het nieuwe gemeentebestuur datgene zal willen koesteren, wat met veel moeite vanuit het amateurisme is op gebouwd en bracht nogmaals allen dank voor een zo grote opkomst en een zo goede inspraak op deze kennis makingssamenkomst. Het slotwoord was aan ir. Geuze, die b en w dankte voor de hier geboden gelegenheid, ook alie anderen die er aan hadden meegewerkt. Het Is vaak zo dat een gemeenschap van kleine zaken be staat. Misschien is dat de grootste moeilykheid wel van een gemeente als Amsterdam, die niet aan de kleine posten toekomt. Zo'n klein punt is ook een bestaande put in de straat te Strijenham, gooide ir. Geuze er nog even tussendoor, die vond, dat de burgemeester deze avond uitstekend op dreef was geweest met naast goede aan dacht geen toezeggingen te doen of be loften, die niet gerealiseerd zou kunnen worden. Een geheel open gesprek, dat vruchtdragend is, zo werd deze avond afgesloten, maar niet, nadat de burge meester nog een fraai boekwerk er de dames een doos babbelaars waren aangeboden. door jhr. mr. G. F. Sandberg Het huidige eiland Tholen bestond enige honderden jaren geleden uit verschillende kleine eilanden. Stavenisse was zo'n gebied dat eerst na 1600 met het overige Thoolse gebied werd verenigd. Dat dorp was tot recente tijd, nl. einae 1V0S, door een veer verbonden met Duiveland (Ouwerkerk of Vianen). In vroegere eeuwen was er een veer met Zierikzee, dat omstreekds 1900 herleefde. Oudere Tholenaren en bewoners van St. Philipsland zullen zich de veren tussen St.Annaland en Flipland en ook Zijpe herinneren. Een geregelde veer- verbinding ging tijdens de tweede wereldoorlog teniet. Het veer van St.Annaland behoorde aan de am bachtsheer Jhr S.O. de Casembroot, oroeder van onze latere Commissaris der Koningin. Vanuit St. Annaland kon men ook per schip varen en vee of goederen vervoeren naar handelscentra als Rotterdam. Als bijzonderheid worde /prtveld, dat ons een navengezicht van dat dorp is overgeleverd van een onbekende schilder, zoals schrijver dezes onlangs ontdekte op het slot Haamstede. U kunt een foto daarvan in zijn boek zien. Het toont een levendig tafreel van han deldrijvende mannen in de zwierige costuums van die dagen met o.m. enige schepen, pakhuizen en balen meede. De beide veren tussen Oud- en Nieuw Vossemeer waren een uitvoerige studie waard. Ieder weet dat het zgn. Nieuwe veer tussen die plaatsen nog steeds wordt onderhouden, vermoedelijk tot de openstelling van een brug ten noorden daarvan in 1972. Het sedert 1567 - datum van inpoldering van Nieuw-Vossemeer - bestaande veer zal dan tenietgaan. 'De bedijkers van Vossemeer waren o.m. beleend met het recht van veer. Overtreders van he monopolie van de veerpachter moester enige malen voor het gerecht worden gedaagd. Advertentie IM Op-de Poortvlietse kennismakingsbijeenkomst bood de bevolkingswoordvoerder ir. M.A. Geuze aan burgemeester Van Boeijen een fraai boekwerk aan ter gelegenheid van zijn nieuwe functie op Tholen. Dat er nog meer cadeautjes waren toont het onderste deel van de foto, waar Poortvliet liet uitkomen, dat er op zijn goede grond ook goede vruchten te plukken vallen. Het veer van de stad Tholen naar de Auvergnepolder, kortom naar hét gebied aan de overzijde van de ten- dracht, bestond r?eds vóór Tholen in 1366 stadsrechten verkreeg. Dit veer werd in 1928 vervangen door een brug. De moeilijkheden met de tot standkoming van deze brug en van het herstel van de brug na de oorlog werden uitvoerig teboekgesteld. De beurtveren vanuit Nieuw Strijen en het overzetveer van Gorishoek vanuit de heerlijkheid Westkerke onder Scherpenisse zorgden vroeger voor de verbinding met Zuid- Beveland. Het archief van de am bachtsheer van laatstgenoemde heerlijkheid Jhr. Mollerus verschafte diverse gegevens over het ontstaan van het veer en de overdracht aan de overheid. De familie Larooy heeft vele jaren voor deze verbinding tussen Tholen en Zuid-Beveland gezorgd. St. Maartensdijk en Scherpenisse waren vroeger gescheiden door het water de Pluimpot. Tengevolge van een af damming ging het veer tussen die plaatsen teniet in de zestiende eeuw. Hier werd de lezer een indruk gegeven van de wederwaardigheden van de Thoolse veren. Deze veren en die van St. Philipsland zijn tezamen met de overzet en ook de beurtveren van de andere Zeeuwse eilanden en Zeeuws Vlaan deren veel uitvoeriger beschreven in het onlangs verschnen boek van schr. dezes getiteld: Overzetveren in Zeeland, met on dertitel: Zevenhonderd jaar vervoer te water, historische en rechtskundige beschouwingen met enige illustraties (Uitgeverij Van Benthem Jutting te Middelbrug 1970, 232 blz. verkrijgbaar bij de boekhandel. winkel promenade 't vierkantje Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 7