Het puikje van de amateurs in 23^ ronde van Oud-Vossemeer 5 No\0 NORDS^ 150 costuums gestolen van Mavfair drive-'" Raad krijgt notulen van de zwembadplannen in Tholen-stad Nog meer baantjes DEZE WEEK Caravan vol gestolen sanitair .-tERNATI<% s Aardappel Officials Adspiranten Amateurs Resultaten Voor de tweede achtereenvolgende keer organiseert de Nederlands Hervormde Jeugdraad in Oud- Vossemeer een rommelmarkt op het plein bij de kerk. Morgenavond vanaf 7 uur en zaterdagmorgen vanaf 10 uur kan men aan de Ring weer rondneuzen om in één van de stalletjes iets van zijn gading uit te zoeken. Er is weer behoorlijk wat opgehaald zoals oude boeken en dergelijke. Van de opbrengst zal de eerste duizend gulden worden afgedragen ten behoeve van een weeshuis in het Javaanse Bogor (Indonesië). Verder hoopt men 500 gulden te geven voor sociaal-maatschappelijk werk in West-Irian (het voormalige Nieuw-Guinea). Als er voor meer dan 1500 gulden "rommel" verkocht wordt, gaat de meeropbrengst naar de afdeling Tholen en Sint-Philipsland van Philadelphia, de ouder vereniging van geestelijk gehandicapte kinderen. Evenals vorig jaar zullen vele streekbewoners vrijdag en zaterdag komen kijken en kopen op de Vosmeerse rom melmarkt. Vooral zaterdag worden er heel veel bezoekers verwacht, omdat dan tegelijkertijd de 23ste Ronde van Oud- Vossemeer wordt verreden. de mobiele drive-in discotheek van het piratenstation Radio Noordzee Internationaal komt op verzoek van Instuif Haestinge zaterdag 7 augustus a.s. van half acht tot half twaalf in Sint-Maartensdijk. Medewerking verlenen de disc-jockey's Frans Koller van het voormalige piratenstation Radio Caroline en Tnv Bird. Er wordt gebruik gemaakt van geluids- en lichteffecten. TERUGGRIJPEN RECREATIE EN TOERISME AUTO GESTOLEN 27e jaargang no. 37 DONDERDAG 29 JULI 1971 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per posr 7.00 - Losse nummers *0 cent - sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag Advertentieprijs 0.17 per mm 4 BTW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Spierinkjes t/m 20 woorden 3 - BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer. In onze streek is de aardappel al de agrarische eeuwen door niet van geringe betekenis geweest. Gewoonlijk wel een van de pijlers waarop het akkerbouwbedryf, waartoe dan ook gerekend wat we hier noemen de kleine boeren, zich staande hielden. Vette aardappeljaren wisselden met magere, zoals iedere teelt zijn hoogte- en dieptepunten kende in vele eeuwen, dat er wel schommelingen waren, maar zelden op lange termijn van een debacle gesproken moest worden. Daarmee wil niet beweerd worden, dat er geen hopeloze dieptepunten leken te zijn. Wie in de jaren 1930 tot 1938 op de aardappelakker "zat", terwijl het nog allemaal met de hand, dat wil zeggen met spa of het "griepje" werd gerooid, kan er veel armoetierigs uit ophalen. De toenmalige bonte en blauwe leverden menige oogst weinig meer dan 40 tot 50 mud per gemet met daarnaast een enorme hoeveelheid poters, die de prijs van varkensvoer niet haalden. Nog erger was de prys, die zo rond dendrie •en dertiger jaren op een gulden'per mud lag en dan moest zowel grote als kleine boer het doen met een opbrengst van vijftig gulden van een gemetJn- derdaad liepen de onkosten toen maar in de enkele guldens, maar ook dat was nog veel erger dan nu de hoge ploeg- rooi- en expeditieprijzen, want men kwam immers toen ook per gemet heel wat tekort om de boterham te kunnen smeren. Toch was er altijs nog een sprankje hoop, dat het een volgend jaar beter zou gaan. Is die hoop er anno 1971 inderdaad ook nog? Wanneer we de aanvoer van een dag zien op onze veilingen, dan wil die aardappelteelt ook heden nog wel van betekenis genoemd zijn. Dinsdag 2" juli kon men nog een totale aanvoer noteren van zo'n 400 tot 500 ton aar dappelen Dat is voor één dag veilen ten aanzien van de hoeveelheid zeker niet onbelangrijk.? Maar de prijs van het normajle formaat pieper kwam niet noemenswaardig hoger dan 18 cent de kilo. Wanneer we nu deze prijs eens zouden plaatsen naast een aannemingssom in de bouwwereld inclusief water- en wegenbouw, dan zou de inschrijving van de aardappelteler niet beneden een kwartje de kilo liggen. Kosten plus 10% winst. In die kosten zit dan ook het loon. Deaardappeltelermoet het echte dit jaar weer voor wat cle vroege betreft met 40% beneden die "aannemingssom" doen.Om maar niet te spreken van de afbraakprijs die vorig jaar van de late aardappel binnenkwam. De aardappelteler zit dus duidelijk in de puree. Men moet zich maar niet blind staren op die enkele vroege, die er ook vorig jaar zijn kostprijs ruim uithaalde, want dan gaat men ver buiten het gemiddelde. De aardappel is een van de Jand- bouwprodukten, waarvoor in EJE.G. geen prijswaarborg of marktregelingen bestaan. Alles hangt af van vraag en aanbod. Nu mogen in Nederland noe altijd vele telers voelen voor spekulatfe, maar de aardigheid gaat er toch af, wanneer die alleen leidt tot een keuze tussen slechte en zeer slechte uitkomsten. Als het echter alleen afhankeiyk is vraag en aanbod en geen prijswaar- borgen aanwezig zyn, dan is het voor de teler meer dan ooit zaak de hand in eigen boezem te steken. Moeten we dat duidelijk maken. Goed, de teelt van aardappelen in Nederland breidde zich uit van 79200 hectare in 1965 tot 91.700 hectare in 1970. Die van fabrieksaardappelen steeg van, 43.700 hectare tot 66.500 hectare. Niet allen op de Brabantse zandgronden is er steeds meer belangstelling voor de aardappelteelt, maar evenzeer in België, Frankryk en West-Duitsland. In 15 jaar is de oogst geheel gemoderniseerd van handwerk tot machinaal oogsten. Het is met de aardappel ongeveer gesteld als met de appel en het ei: men ziet alleen ziet alleen de industriële produktie-, verwerkings- en af zetmogelijkheden, maar vergeet dat zij elkaar bekonkurreren op de rug van de boer. Hy is immers maar leverancier van de "grondstof" Het zou beter zijn als men een teeltregeling aanvaarde, het uitgepote areaal vroegtijdig inventariseerde en daarop gemenschappelijke maatregelen gronde. Houdt men de teelt enigermate in de hand, dan zyn goede prijzen zonder meer gewaarborgd. Het is merk waardig, dat teelttechnisch thans vrijwel alles mogeiyk is, maar dat men markttechnisch plotseling hele kudden leeuwen op de weg ziet. Ook bij een goede marktordening is het verrassingselement voor de teler niet weg. Zijn opbrengsten wisselen van jaar tol jaar, maar verschil is er wel. De streekrenners Wim Evertse uit Tholen, Thijs Fase uit Sint-Philipsland zullen het zaterdagmiddag in de 23e ronde van Oud Vossemeer moeten opnemen tegen het puikje van de Nederlandse amateurs. Het Vosmeerse wielercomité heeft namelijk opnieuw zeer zterke renners gecon tracteerd: (Kees Priem uit Goes (winnaar ronde van Nederland 1971), Kees Koeken uit Achtmaal (nationaal kampioen 1970 en winnaar van de 22e ronde van Oud- Vossemcer), Toine van den Bunder uit Uzendyke (al 13 RITOVERWINNINGEN DIT SEIZOEN), Wim de Waal uit Axel (eveneens een sterke Zeeuws-Vlaamse coureur), Sjef v.d. Burg uit Berkel (al 8 overwinningen), Henk Stander uit Oude Tonge en Ad. vA. Hoek uit Dirkdland, die in dit seizoen al vijf keer op de eerste plaats is geëindigd. Zaterdag is hij in Oud-Vossemeer weer van de party. Vast en zeker wil hy voor de streekbewoners laten zien wat hy waard is. •Om half drie zal burgemeester J.E. van Boeijen in aanwezigheid van zijn wethouders het startschot lossen voor de 23e Ronde van Oud-Vossemeer. Dan vertrekken 100 amateurs aan de Dorpsweg om 100 km. te fietsen op het bekende parcours door de John F. Kennedystraat, Kalisbuurt en de met vele bomen omzoomde Hiksendijk. Ër wordt gereden om de dr. Renes- wiekerbokaal. Als Kees Koeken de rit wint. mag hij de bokaal definitief in zijn eigendom noemen. Voorzitter T.M. Hage, secretaris A. de Rijke en penningmeester C.P. Timmermans hebben heel wat werk moeten doen om a.s. zaterdag weer met zo'n prachtig rennersveld voor dedag te kunnen komen. Het wielercomité moest ook heel wat geld uitgegeven, aangezien de grote jongens" alleen komen als ze een behoorlijk startgeld krijgen. Dat is soms wel honderd gulden, ook al zijn het dan amateurs, die volgens de KNWU-reglementen geen startgeld mogen vragen. Al 23 jaar lang staat de Ronde van Oüd-Vossemeer echter bekend als een "rijke" wielerwedstrijd. Daarom zijn altijd de sterkste amateurs van de partij, daarom is er ook altijd zoveel belangstelling uit de streek voor dit jaarlijkse wielerfestijn. Dit jaar valt dat bovendien gelijk met de rom melmarkt, zodat het zaterdag heel druk zal zijn in Oud-Vossemeer. Leden van het Vossemeerse wieler comité zijn M. Geluk, dr. A.W. de Looze, C. van Dorst. A. Duine, Jac. den Hollander. P.W. Mees, A. Hommel. G. Uijtdewilligen, A.C.P. Timmermans, D. Lindhout, C. de Wit, C. de Wit Azn. en T. Versluijs. De wedstrijd telt voor het Breda Bier klassement. Bella Hage in Bruinisse zeker niet onvermeld blijven. Zij reed de 41 km. in 1.21.30 u. Keetie was in dezelfde tijd tweedeen Willie Kwantus uit Zaandam derde. Truus v.d. Plaat uit Gelder- malsen won de sprint van het peleton Bella en Willie sprongen in de eerste ronde al weg. Later voegde Keetie zich nog bij de vluchters, die met z'n drieen tot de finish op kop bleven. In Bruinisse reden ook de amateurs Wim Evertse en Bram Geense. Er waren 80 renners aan de start, onder wie vele coureurs van klasse. Bram probeerde verschillende keren uit het peleton te ontsnappen, maar iedere keer werd hij terug gepakt. Toen er nog 40 van de 92 km. te rijden waren, lukte het de Sint-Philipslandse renner ein delijk met 7 renners: Wim de Waal uit Axel,was de rapste in de eindsprint, voor Henk Stander en Piet Legierse. B'-;im Geense behaalde een mooie zesde prijs. Wim Evertse eindigde als zestiende. In Bergen op Zoom was het door de regenval een bijzonder zware cours. De renners waren haast niet meer te kennen van de modder. Ook de pech bleef niet uit. Al in de derde ronde kreeg Bram Geense een lekke band. Hij moest van fiets verwisselen en later 600 meter inhalen. Mede door het applaus van het publiek en de aanmoediging van microfonist Frits de Leeuw lukte het de eerste jaars amateur uit Sint- Philipsland weer bij te komen. Er waren heel veel uitvallers, maar Bram Geense reed de wedstrijd uit, zij het als zestiende op een ronde. Nieuweling Kees Stoutjesdijk was in Bergen op Zoom derde, in Kruisland vierde en in Chaam vijfde. De eerste jaars amateur Bram Geensen uit Sint-Philipsland heeft al een prima seizoen achter de rug. Er ging vrijwel geen wielerwedstrijd voorbij, of hij zat vooraan. Steeds was hij erbij als de cracks ontsnapten. Na elke cours ging Bram dan ook met een prijs naar huis. Kees Koeken, nationaal kampioen 1970, komt zaterdag weer naar Oud- Vossemeer. Hy won de 22e ronde en hij is ook weer kanshebber voor de zege in de 23e ronde van Oud-Vossemeer, die zaterdagmiddag om half drie wordt verreden. Als hij evenals vorig jaar als eerste eindigt, is de dr. Reneswisselbokaal definitief zijn eigendom De KNWU-consul B. Muller zal er ook zijn, eveneens de juryleden J. Moerdijk en J. Kieboom, aankomstrechter W. Jeremiasse, de heren S. Suykerbuyk, J. Boerjé, J. Vaes, J. Peperstraeten en niet te vergeten microfonist Wim Hendriks uit Middelburg. Zoals het nu gaat ziet het er naar uit - het is eigenlijk al zover- dat de vette jus voorgoed van de teelt is. Als er nu door schade en schande nogal meer moet worden geleerd, dan al is ervaren gaat het nog meer telers de kop kosten. Er is trouwens een hele ry van agrarische produkten die aantonen dat men snel naar oplossingen zal moeten zoeken. De tuinbouw is er een tragisch voorbeeld van. Van die produkten zit in elk geval ook de aardappel in de puree. Voor de adspiranten die om 1 uur starten om 20 ronden te rijden, heeft de Kroon uit Breda een beker beschikbaar gesteld. Voor de overwinning zullen o.a. fietsen: T. Verstraten uit Philippine (kampioen van Zeeland). Leo van Vliet uit Honselelerland (kampioen Zuid- Holland), Ad. van Braght uit Lage Zwaluwe, Jos Dielens, P. Suykerbuyk en T. Akkermans uit Zevenbergen. Bij de adspiranten zijn geen renners uit de streek. Daar er geen nieuwelingen en geen dames in Oud-Vossemeer van start gaan. komen alleen drie amateurs uit de streek aan bod: Wim Evertse uit Tholen, Thijs Fase uit Sint Philipsland en Bram Geense uit Sint Philipsland. Van de amateurs die aan de start verschijnen mogen verder niet on vermeld blijven: P. v.d. Donke Rosmalen, Joh. Meijer Utrecht, Jan Hordijk Rotterdam, A. Dubbeld Middelharnis, G. Zoontjes Tilburg, T. Barten Zevenbergen, P. Maas Heerle, A. van Overveld Zegge. A. van Opdorp Hoogerheide, B. Broere Oudenbosch, J. Kemps Sprundel.T. Damen Ulverhout, W. Luppers Purmerend, H. van Hooydonk Zundert, J. Luysterburg Nieuw-Vossemeer, H. van Dongen Prinsenbeek. C. van Dongen Oud- Gastel en H. Cornelisse Amsterdam. Daarvan heeft de eerste de meeste ervaring. Thijs en Bram zijn eerste iaarsamateurs, maar Bram G Geense heefi dit seizoen al prima resultaten gehad. Hij was steeds attent bij vluchtpogingen. Ook in Oud-Vossemeer zal hij zeker niet op zijn kop laten zitten door zijn ploegmaat Kees Koeken en de andere cracks. Van de wielerresultaten van onze streekrenners mag de overwinning van f.i O 0 - zijn. Na bestudering van alle gegevens, kan de raad altijd nog overwegen met de voorstanders van "oesterput" uit de voormalige raad van Tholen-stad te praten. De gemeenteraad van Tholen is niet ingegaan op de suggestie van mevr. M. J. Renes- van Geer (VVD) op vrijdag 6 of 13 augustus een bijeenkomst te beleggen met de voorstanders van het alternatieve zwembadplan "de oesterput" uit de voormalige gemeenteraad van het stadje Tholen. Daardoor zouden de zeventien raad sleden van de nieuwe gemeente volledig ingelicht moéten worden over de zwembadplannen. Ir. M. A. Geuze (CHU) vroeg alle notulen van de voormalige gemeente Tholen die betrekking hebben op de zwembadkwestie ter inzage te leggen voor de raadsleden. Burgemeester J.E. van I Boeijen deed zelfs meer en zegde toe fotocopiën van de desbetreffende notulen aan de raadsleden te sturen. Het SGP-raadslid J.I.Hollebrands wilde ook ten volle ingelicht worden. "Dat kan niet in een zeer korte spanne tijds. Zes augustus is ook zeer kort gezien het antwoord van b en w op de vragen van mevr. Deurloo dat eind 1971 een financieel overzicht beschikbaar is. Dan pas kunnen besluiten genomen worden over de draagwijdte van een zwembad", aldus de heer Hollebrands. Zijn fractiegenoot A. J. Smits vond de bijeenkomst op korte termijn'' ook weinig zinvol, terwijl zijn partijgenoot LJ.Koopman het oproepen van de oud- Thoolse raadsleden over de zwem badkwestie een teruggrijpen in de geschiedenis noemde. "We zitten hier als nieuwe raad. Als de bibliotheek ter sprake komt, zou de raad van Sint- Maartensdijk gehoord moeten worden, enz," zei het SGP-raadslid. Ir. Geuze was het met hem eens dat de bijeenkomst over "de oesterput" een precedent schept, hoewel hij vond dat de raad daarvoor niet bang moet zijn. Hij dacht wel. dat eerst b w zich over de zwembadkwestie zouden willen beraden na toezending van alle stukken, zoals notulen. Dat bleek wel het geval te Bij de lijst van vertegenwoordigers van dc gemeente Tholen in regionale en provinciale organen die wij vorige week plaatsen, ontbraken de volgende: Kanaalschap De Eendracht Burgemeester J. E. van Boeijen en wethouder A. J. Scherpenisse leden dagelijks bestuur; plaatsvervangers respectievelijk wethouder C. Boender uit C. J. Moerland. De raadsleden P. van Schetsen en A. M. van Engelen kwamen in het algemeen bestuur met als plaatsvervangers respectievelijk mevr. J. M. Deurloo- van Broekhoven en W.C. van Kempen. ECONOMISCHE ZAKEN Watermaatschappij Zeeland Burgemeester J. E. van Boeijen lid van de Raad van Commissarissen Raadslid LJ. Koopman lid van de Vereniging van Aandeelhouders met als plaat svervanger raadslid ir. M.A. Geuze. Aardappel in de puree. Wethouder portefeuille ver deling. Eervol ontslag voor al gepen- sioeneerde gemcentcboden. Veiling Stavenisse zes ton minder Zwembadplannèn in Tholen en nieuwe raad. Reisvergoeding voor ambtenaren Bergse Braderie van start Hoe de Eendrachtruiters hun zilver poetsten Zaterdag Vossemeerse ronde Kindervakantiespel GOUDEN TEUGELS MAKEN GEEN BETER PAARD Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. De rijkspolitie te Tholen heeft op een niet nader genoemde camping op ons eiland een caravan van D. J. R. V. uit Breda in beslag genomen. Daarin zat een grote hoeveelheid sanitair dat gestolen bleek te zijn uit een grossierderij in Breda. De totale waarde van de gestolen goederen bedroeg zo'n 30.000 gulden. De Bredase recherche heeft in verband met deze diefstal al drie mensen aangehouden. Men schakelde de Thoolse politie in om de caravan te onderzoeken, hetgeen voor het totale onderzoek gunstige resultaten opleverde. Brutale dieven hebben in de nacht van donderdag op vrijdag 150 costuums gestolen van de n.v. Herenkledingfabriek in Sint- Maartensdijk. De Rijkspolitie Tholen en de technische recherche uit Den Haag hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld. Aanwijzingen in de richting van de daders zijn er nog niet. De politie hoopt wel aanknopingspunten te krijgen via .soortgelijke diefstallen in Zierikzee en Breda. De kledingfabriek was vorige week wegens vakantie gesloten. De man die de dagelijkse inspectie uuitvoerde ontdekte de diefstal vrijdagmorgen. Honderdvijftig costuums waren er meegenomen. Voor de deur lagen er nog 100 gereed om mee te nemen, maar de daders lieten die om onverklaarbare reden liggen. ACHTERKANT Door het openbreken van een tuimelraam van 50 70 cm op een hoogte van 2.25 meter van de begane grond waren de dieven bin- nengekomen.Aaan de binnenkant kon toen gemakkelijk de deur worden geopendDe costuums konden gemakkelik in de auto geladen worden, waarvan de sporen duidelijk zichtbaar waren. Personeel van de uienfabriek G.H. Polderman N.V. -waar in het seizoen dag en nacht gewerkt wordt- heeft men niets van de diefstal bemerkt.De in braak gebeurde ook aan de achterkant van de kledingfabriek, zodat men vanaf de uienfabriek niets kon zien.Bovendien was die nacht bij Mayfair toevallig de buitenverlichting uitgevallen. Na een onderzoek bleek dit niets n met de difstal te maken te hebben. Op het parkeerterreinteje vooi de fabriek vond de politie een bestelauto die uit de Halsterseweg in Bergen op Zoom gestolen bleek te zijn. De eigenaar had het voertuig wel op slot gedaan. Hij miste diverse materialen, zoals autosleutels, en zijn jasje met autopapieren. HINHet onderzoek wordt vanzelfsprekend voortgezet. Bij Mayfair is al meer ingebroken. De daders zijn later aangehouden en door de rechtbank veroordeeld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1