in nieuw Tholen „Zorg dat er in elke kern voldoende activiteiten blijven 1 1971: met z'n allen Kansrijk begin Er moet nog heel wat water door de Eendracht vloeien voor dat alles in kannen en kruiken is DEZE WEEK Mr. H. K. J. Beernink, ondertekende wet 592 niet alleen als minister van binnenlandse zaken, maar ook als minister van justitie ad interim. Elke wet dient namelijk door de verant woordelijke minister en door de minister van justitie on dertekend te worden. Op 24 december 1970 was minister Polak (de feitelijke minister van justitie blijkbaar afwezig. van minister Beernink aan nieuwe gemeenteraad: Hare Majesteit Koningin Juliana ondertekende als staatshoofd van het Koninkrijk ier Nederlanden op 21 oktober 1970 in het paleis op de Dam te Amsterdam wet 592 tot gemeentelijke herindeling va T. A e '.land Tholen. Prins Bernhard is dinsdag 60 jaar geworden en hoorde er daarom deze week ook bij. Advies van minister Beernink aan nieuwe gemeenteraad: Kansen grijpen vici het KANSRIJK BEGIN ljuli 1971 BINNENGEMEENTELIJKE DECENTRALISATIE. COMMISSIE INSTELLEN ADVIEZEN INWINNEN REISKOSTEN AMBTENAREN SINT-PHILIPSLAND 27e jaargang no. 33 fill SK HBp|^§|£! ïÉNORflCnlBOÜfe Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland Telefoon 01665 - 175 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdag Abonnementsprijs 6.00 per halfjaar, per posr 7.00 - losse nummers Ml cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0.17 per mm BTW - Spierinkjes t/m 20 woorden BTW - Hoofdredacteur-uitgever G Heijboer Vandaag is er de start van Groot en/of van Nieuw Tholen. Eigenlijk is er meteen al een probleempje na een eerste zin. Moet het nu voortaan Groot Tholen of moet het Nieuw Tholen zfjn? Dat "groot" is als het ware in korte tijd min of meer ingeburgerd, omdat im mers in dit gebied altijd onderscheid moet worden gemaakt tussen de woonkern en het voormalig zelfstandig stadje Tholen en het gehele gebied, dat vandaag één gemeente is, maar eveneens Tholen heet. Dat Groot Tholen klonk aanvankelijk niet zo slecht, maar ergens op een jubileumavond in één van de zeven Thoolse woonkernen - het verenigingsleven is altijd goed voor impulsen en daarom alleen reeds waardevol - merkte een spreker op, dat hij veel meer voelde voor "nieuw", dan voor "groot". Daarover nadenkend leek ons deze suggestie niet zo gek. Vandaag staan we aan een nieuw begin van groot Tholen. Ook in onze berichtgeving zullen we altjjd onderscheid moeten maken tussen datgene wat bedoeld ls voor het geheel dan wel voor de woonkern Tholen. Daarom zitten we er eigenlijk ook een beetje mee. Er is voor beide uitdrukkingen wat te zeggen. Het groot-ThoIen is duidelijk, maar doet wat minder progressief aan. Het nieuw-Tholen daarentegen is welsprekender, maar kan dat over tien jaar ook nog worden gebruikt? We zouden als het ware de nieuwe gemeenteraad meteen al een extra agendapunt toedenken aan een reeds vry uitvoerige agenda voor een eerste bijeenkomst om in de rondvraag maar uit te maken of we het met z'n allen op "groot" of op een "nieuw" moeten houden. Vast staat dat het met ingang Van vandaag, deze eerste juli 1971, voor ons allen nieuw is. Het meest voor hen dié er het dichtst bjjstaan. Ze waren reeds enkele dagen als het ware uit het lood geslagen door de verhuizing. Echter, zonder dat iedere burger direct met dit nieuwe van doen heeft, is het toch voor iedere Inwoner een veran dering. Merkbaar of onmerkbaar. Hoewel .de laatste jaren van ohze kant gepoogd is alles zo objectief mogelijk te benaderen, is nimmer verbloemd dat we op z'n minst schroom hadden tegenover deze nieuwe situatie. Schroom niet voor wat de bestuurlijke sector betrof, dan wel ten aanzien van de burgerlijke factor. Vandaag echter moeten we met z'n allen trachten dat nieuwe de kansen te geven, die er inzitten. Die kansen zijn er zonder meer. Dat ligt immers aan u en ons, aan allen die in dit gebièd wonen én werken. Daarom is het vandaag geen vraag meer hoe u over een herindeling van gemeenten denkt, veel meer wordt een antwoord verwacht van datgene wat u en i\r. er van willen maken. Weet u wat onze eerste burger er van zei? Hij zag juist door hetgeen in het verleden in zeven kernen was gepresteerd, door wat politiek voor een nieuwe raad kon worden opgebracht (slechts 6 partijen), door de informele besprekingen van een nieuwe raad ten Aanzien van de wethouder samenstelling, een kansrijk begin voor groot- of zo men wil - voor nieuw Tholen. Een vastklampen aan het oude is vandaag, is deze eersté juli niet meer haalbaar. Wat is er dan beter dan de kansen voor de toekomst te grijpen?Niet alleen de nieuwe raad. Sterkte overigens! Niet alleen de ambtenaren in nieuwe constellatie. We hebben begrip voor de wat deprimerende verhuizing! Niet alleen door een nieuwe burgemeester. Hij heeft voldoende in de mars! Niet Niet alleen door verenigingen. Hun positieve houding is van belang! Niet alleen door voor standers. Zij zijn het ais het ware verplicht! Niet alleen door de tegen standers. Ook van hen mogen we het verwachten. Maar het grijpen van de kansen door iedereen in onze samenleving. De jeugd, die het nieuwe zoekt. De middelbaren, voor wie de overschakeling wellicht het zwaarste valt. De ouderen, die gerjjpt door levenservaring, weten dat niet alles goed is, wat in het leven blinkt. Dg gehele gemeenschap, die voor de werkelijkheid staat. "Het nieuwe gemeentebestuur moet er voor zorgen dat er in elke kern voldoende activiteiten bljjven bestaan". Dat is vandaag het advies van de demissionaire minister van bin nenlandse zaken, mr. H. K. J. Beernink, aan de gemeenteraad van Groot Tholen. In zijn kamer aan het Haagse Binnenhof herinnert hij er met voldoening aan hoe het wetsontwerp tot gemeentelijke herindeling van het eiland Tholen met overgrote meer derheid is aangenomen. "Je moet vooruitzien met deze dingen. Ook voor de toekomst van Tholen dien je rekening te houden met schaalvergroting. Mede met het oog daarop zijn de huidige Thoolse gemeenten te klein te achten. De er varing leert, dat men na verloop van tijd een eenheid gaat vormen. De tegenstand ebt successievelijk weg", meent de minister. Af en toe verdwijnt hij achter een grote wolk van sigarenrook, maar door het open raam waaiert de sliert al gauw uit over de grote vijver bij het Binnenhof. Een paar keer wordt het gesprek on derbroken door gerinkel uit één van de vier telefoons op het bureau. Uit een heel groot, zwart toestel komt de stem van minister-president P. de Jong. "Morgen Piet", zegt de heer Beernink. Het gaat allemaal gemoedelijk. Vier jaar hebben ze met elkaar in de re gering opgetrokken en hu spelen ze in blessuretijd, zoals de minister het zelf uitdrukt. Dat betekent nog een drukke eindfase. Mr. Beernink heeft de afgelopen regeringsperiode heel wat hand tekeningen onder herindelingswetten gezet. Daarbij was ook wet 592 van 21 oktober 1970 to( gemeentelijke herindeling van het eiland Tholen. Het bijzondere van de behandeling die wet vindt de minister de nota van de kamerleden Van Beek. Bode en Schakel over de binnengemeentelijke decen- traliesatie. "De procedure, die verder een normaal verloop had, is daardoor aanmerkelijk vertraagd. Overigens lag de nota meer in het theoretische dan in het praktische vlak. De Kamer wilde echter weten hoe ik er over dacht. De inhoud is toen aan alle kanten bekeken, maar de huidige grondwet Iaat niet toe dat een binnengemeentelijke decen tralisatie als in de nota wordt bedoeld bij de wet wordt opgelegd. De voorstellen van de commissie Cals- Donner tot wijziging van de grondwet voorzien daar wel in, aldus de minister. Jjij laat ook zijn gedachten eens gaan over de primeur die Tholen met deze herindeling heeft. Volgens artikel 34 van de wet 592 bericht de raad van de nieuwe gemeente Tholen binnen twee jaar na de datum van herindeling aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gemotiveerd, of en zo ja op welke wijze uitvoering is gegeven aan de artikelen 61 -64 f der gemeentewet". Op initiatief van de Tweede Kamer is dit punt in het geval Tholen voor het eerst in een herindelingswet opgenomen. "Het lijkt mé liet beste dat de raad heel snel na de installatie een commissie ad hoe benoemt die de bin nengemeentelijke decentralisatie gaat bekijken. Er kan een studie gemaakt worden van de mogelijkheden en de ervaringen in andere gemeenten. Het gaat hierbij om twee soorten van decentralisatie: territoriale (naar kern) en functionele (naar onderwerp). Bij het laatste denk ik bijvoorbeeld aan een sportraad, waaraan de gemeenteraad allerlei punten op sportgebied kan delegeren. Het gemeentebestuur beslist over de regels voor een dergelijke commissie, terwijl ze de leden ervan ook zelf dient te benoemen. Men kan de bevolking hierbij wel inspraak geven", vindt de demissionaire minister van bin nenlandse zaken. In verband met de gemeentelijke herindeling van het eiland Tholen die vandaag, donderdag 1 juli 1971, ingaat, hadden wij een gesprek met de minister van binnenlandse zaken, mr. H. K. J. Beernink. Een verslag hiervan vindt u in bijgaande twee artikelen. Wü JULIANA, BIJ DE GRATIE GODS, KONINGIN DER NEDERLANDEN, PRINSES VAN ORANJE-NASSAU, ENZ., ENZ, ENZ, Allen, die deze zullen zien of horen lezen, saluut! doen te weten: Alzo Wy in overweging genomen hebben, dat het wenselijk is, de gemeentelijke indeling van het eiland Tholen te herzien; Zo is het, dat Wy, de Raad van State gehoord, en met gemeen overleg der Staten-Generaal, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wy goedvinden en verstaan by deze: Met ingang van 1 juli 1971 worden de gemeenten Sint-Annaland, Sint- Maartensdijk, Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en Tholen opgeheven. Met ingang van de in het eerste lid genoemde datum wordt gevormd de nieuwe gemeente Tholen, omvattende het gebied van de in het eerste lid genoemde gemeenten. Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geplaatst, en dat alle Ministeriële Departementen, Autoriteiten, Colleges en Ambtenaren, wie zulks aangaat, aan de nauwkeurige uitvoering de hand zullen houden. JULIANA Gegeven te Amsterdam, 21 oktober 1970. De Minister van Binnenlandse Zaken, HJKJÜeernink. Uitgegeven de vierentwintigste december 1970. De Minister van Justitie ai, H. K. J. Bee^jink Het is nog een vrij nieuw on 'derwerp. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal wel adviezen willen geven, terwijl de Raad voor de Territoriale Decentralisatie voor de regering een studie maakt. De opdracht luidt dat het vraagstuk van de binnen gemeentelijke decentralisatie bestudeert dient te worden, waarbij ook de vraag zal moeten worden beant woord of en in hoeverre deze vanwege de centrale overheid kan en moet worden bevorderd. Voorzitter van die Raad is de commissaris der koningin in de provincie Gelderland mr. H. W. Bloemers uit Arnhem. Als de gemeenteraad van de nieuwe gemeente Tholen er niet uitkomt of de bin nengemeentelijke decentralisatie niet nodig vindt, komt er een negatief verslag aan g.s. van Zeeland. ;De ervaring in andere heringedeelde gebieden leert, dat een hervorming van het administratieve apparaat en andere zaken die uit de herindeling voort vloeien, voor de nieuwe gemeente belangrijke extra kosten meebrengen. Bekend is bijvoorbeeld dat de nood zakelijke aankoop van een boekhoudmachine 30.000,vergt, dat een opbergsysteem voor de bevolkingsadministratie ontbreekt. Een goede kaarteniift kost twaalf mille. Om de legesadministratie te mechaniseren is weer eer.s 7500, nodig. Een even noodzakelijke nieuwe nieuwe telefoonapparateuur zal 25.000,gaan kosten. Dat tikt toch al snel door. Zijn er mogelijkheden voor ?en extra uitkering van het rijk, zo was ook een van onze vragen tijdens het onderhoud met minister Beernink. In dat opzicht kon minister Beernink weinig bemoedigends laten horen. Althans ten aanzien van een extra uitkering van het rijk. Er is geen mogelijkheid tot extra uitkeringen voor de heringedeelde gemeente. Wel kan na een paar jaar bekeken worden of de herindeling te zwaar op het budget drukte en een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds nodig is. "Er zijn in het begin wel hoge kosten vanwege de omschakeling, maar het bedrag per inwoner van de nieuwe gemeente is over het algemeen ook hoger. Bovendien kan het wetsontwerp tot herindeling van de séhaalbedragen per inwoner wel enig soelaas geven, terwijl de bestuurskosten van Groot Tholen lager zullen zijn dan die van de zeven gemeenten tezamen", aldus de heer Beernink. Uit zijn ant woord blijkt wel dat het nieuwe gemeentebestuur echt zal moeten roeien met de riemen die men heeft. Groot en of Nieuw Tholen van start. Het advies van minister Beernink. Goud voor Thoolse gemeente secretaris. Goud voor wethouder H. Jansen. Goud voor wethouder D. Kleppe. Wapenbord voor wnd burg. C. J. Moerland. Afscheid. Afscheid. Afscheid. Vry dagavond start nieuwe raad. Kijkt u toch even naar het verslag Thoolse Dagen. De overvloed copie die men in andere pagina's aantreft is maar een deel van het aanwezige nieuws. Kernspreidingstimulans: Slechts een wanhopig speler zet alles op één kaart. Wat u deze week (nog) niet in de Eendrachtbode tegenkomt, maar er wel in had verwacht, leest u in het volgende nummer (plaatsgebrek). Denkt u ook om de uitverkoop ad vertentie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ook de reiskostenvergoeding voor de ambtenaren werd aangeroerd. Op de bijeenkomst in Poortvliet van de zeven colleges van b en w met de nieuwe gemeenteraad bracht men toen naar voren dat ambtenaren uit zes gemeenten voor extra kosten komen te staan, nu ze per 1 juli naar het voorlopige administratieve centrum van Groot Tholen in Sint-Maartensdijk moeten. De huidige ambtenaren wilde men daarvoor wel een vergoeding geven, nieuw benoemde niet, daar die direct in Sint-Maartensdijk kunnen gaan wonen. In Zeeuws-Vlaanderen is al besloten de 'ambtenaren een dergelijke reiskostenvergoeding te geven, maar gedeputeerde staten van Zeeland keurden het besluit nog niet goed. Minister Beernink zegt geen bezwaar te hebben tegen zo'n vergoeding als g.s. het besluit van de gemeenteraad goedkeuren en dit maar binnen de bestaande rechtspositieregeling blijft. Wel wijst hij erop dat vele ambtenaren in Den Haae ook elke dae zo'n vijftien kilometer moeten reizen voordat ze op hun werk zijn. Zoals de minister in zijn memorie van antwoord bij de Thoolse herindelingswet al heeft geschreven, met het brommertje zijn het op het eiland Tholen toch ook eigenlijk geen afstanden. Het kan de ambtenaren tot troostzijn.dat 't' merendeel mede in de welvaart deelt en voorzien is van een auto(otje) In de winter is dat op de Thoolse wegen altijd ietwat beter dan het brommertje. Tijdens de behandeling van het Thoolse wetsontwerp in het parlement is ook Sint-Philipsland nog ter sprake gekomen. De minister zegt nu dat die gemeente nooit in de herin delingsplannen is betrokken omdat het geen goede verbindingen met het eiland Tholen heeft. "Om nu ook te zeggen, het is geweldig dringend nodig, nee. Als de gemeenteraad van Sint-Philipsland zelf zou verzoeken om een samenvoeging met het eiland Tholen, kan dat. Zeeland is al het verste gevorderd met de herindeling en ook voor Sint- Philipsland zullen g.s. een andere gemeentelijke indeling kunnen nagaan", denkt de heer Beernink. De minister van binnenlandse zaken weet tenslotte dat de herindeling van het eiland Tholen cpk niet direct op alle gebieden op rolletjes zal verlopen. "Er moet nog heel wat water door de Eendracht vloeien voor alles in kannen en kruiken is", besluit mr. H. M. i. Beernink. Toch weer de koudblocdigen op de Thoolse Dagen. Uit de als enerverend besluit van het défilé der kampioenen. Zie stallen Brooijmans kwam weer het neusje van de zalm. Op voor verslag en uitslagen Thoolse Dagen één der volgende de foto ziet nten het vierspan klaar voor de machtige galop pagina's.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1