Deltawerken en watervervuiling verdrijven Zeeuwse mosselkwekers naar de Waddenzee 87 jarige raadsnestor P. J. van Houdt te Poortvliet kreeg koninklijk goud Drogisterij HEIJB0ER RING - SINT ANNALAND SINT-MAARTENSDIJK THOLEN SINT-PHILIPSLAND ^[TiiTTS) WANDMEUBEL BEVOLKING VAN AFSCHEID KINDERVAKANTEESPEL RAADSVERGADERING TS VLOT ZOMERKOSTUUM al vanaf 89, ZEVIBEL VERGADERDE IN THOLEN MOSSELEN OOSTERSCHELDE LOZING VAN OLIE weerp raatje MEER DAN 25 JAAR Het ambtscostuum ceremonieël van burgemeester Baas bleek heel wat te kunnen bergen, want na de gemeente-ontvanger Van Dijke, haalde hij opnieuw en dan nu koninklijk goud uit één der zakken. Dat was bestemd voor het 74-jarig raadslid Jan A. den Engelsman. Sinds 1946 zitting voor de s.g.p. in de gemeenteraad van Sint-Annaland, ook nog penningmeester vande bijzondere school en van de s.g.p. kiesvereniging. We wisten precies wat we aan u hadden en dat is maar goed ook in een vrij land, vond burgemeester Baas. Met weinig woorden hebt u aan heel veel besluiten de gemeente ten goede meegedaan. Het werd koninklijk goud voor raadslid Jan den Engelsman, die eveneens namens vele burgers met deze onderscheiding wordt gefeliciteerd. WETHOUDER F. J. STOLS HAD MEESTE ZITTINGSJAREN „Gezelligheid moet jezoeken, het verdriet krijg je vanzelf op je bord". Dit is één van de gevatte typische Stols-uitspraken. Een nu rond 74-jarige, die zijn sporen in de Sint-Annalandse samenleving op velerlei terrein verdiende. Van het varkens- bondvoorzitterschap tot een strijdbaar werknemermenner toe. Met een harde levensschool, die aan zijn humor nooit knaagde. Die met zijn mede-arbeiders het bittere van de armoede proefde en in de laatste jaren het zoet van de welvaart. Die voor een „nieuwsjager" alleen als raadsoppositie waarde had, maar die het ook telkens weer presteerde met vele persoonlijke stemmen in de raad terug te keren. Hij wist zich met de herindeling als het ware uitgerangeerd, maar de Sint-Annalanders voelen ergens een verarming, nu Stols geen zitting meer zal hebben in een raad. Moet je ook voorstellen, sinds 1935 zitting te hebben in een gemeenteraad. 36 jaar lang. De Thoolsenestor in dit opzicht. Niet in jaren, want daarin overtreft hem de nog veel oudere P. J. van Houdt in Poortvliet. Maar Sint-Annaland weet niet anders of Stols zit in de raad. Ja, ze kennen z'n sterke en zwakke punten. Als raadslid wist hij z'n mondje te roeren. Vriend en vijand las met smaak of met gefronste wenkbrauw zijn uitlatingen. Tot ver in de vreemde was zijn populariteit doorgedrongen. Hoe heeft een Tweede Kamer Sint-Annaland z'n Stols kunnen ontnemen? „Het zij zo", zegt de nestor zelf. Hij is in dat opzicht niet van gisteren. Dan kom je ook niet tot een spreuk: gezelligheid moet je maken,want het verdriet krijg je toch wel op je bord. Bij het afscheid van burgemeester W. Baas werd wethouder F. J. Stols toch vereerd. Hij is er zelf zeer mee ingenomen. Om het populair te mogen uit drukken had hij in zijn laatste burgemeester zijn maat gevonden. Die hield wel van humor. Je moet ook wel eens kunnen lachen. Op de afscheidsvergadering was er toch even de ernst van het plechtige, want ook wethouder F. J. Stols kreeg het koninklijk goud. Het zijn er eveneens velen, zelfs niet alleen in Sint- Annaland, die hem daarmee feliciteren. Vandaar ook hier graag gedaan. Zelfs Stols heeft voor de herindeling moeten wijken! VOOR 39-JARIG ONTVANGERSCHAP KREEG DE HEER M. VAN DUKE OP DE AFSCHEIDSMIDDAG VAN BURGEMEESTER W. Baas een zilveren medaille, behorend tot de Orde van Oranje Nassau. Op 30 juli 1932 was de heer M. van Dijke de jongste ontvanger van ons land. In zijn geboorteplaats kende men hem als het rekenwonder, dus de functie was hem wel toevertrouwd. Het zou ook een formidabel bedrag zijn, dat in 39 jaar door dhr. Van Dijke is verwerkt, als dat bij elkaar werd geteld. Immers sedert 1 april 1951 is hij bovendien gemeente ontvanger van Stavenisse. 39 jaar lang ontvanger en daarmee verantwoordelijk voor zoveel gemeentelijke financiën. Dan is een lintje wel op z'n plaats. Burgemeester Baas vond het zeer plezierig, dat nog op zijn afscheidsbijeenkomst te mogen doen en voor dhr. van Dijke ging vanuit de zaal een gul applaus op, toen de zilveren medaille op de revers zat. Ook langs deze weg namens velen gelukgewenst met deze koninklijke onderscheiding. Keetie Hage de sterkste Dippy luierbroekjes vermijden door de speciale sluiting elke knelling Deze speciale sluiting zorgt voor een ideale pasvorm Tijdelijk 2 DIPPY LUIERBROEKJES 4,95 rolfilm of filmcassette gratis Bovendien fotowedstrijd voor moeders met 100 Kodakprijzen ter waarde van 5.000, Er was niet alleen vrijdagmiddag of ficieel afscheid, er was ook 's avonds gelegenheid afscheid te nemen van burgemeester en mevrouw Bouwense. waarvan met name verenigingsbestuurders gebruik maakten. Ook kwam er nog een officieel speechje bij monde van de heer W.G. Robbe namens een comité uit de bevolking. Nee. georganiseerd was er eigenlijk niets, maar wel waren er spontane bijdragen om de burgemeester iets aan te bieden. De heer Robbe vond dat men* bij 't betrekken van een nieuwe woning, zoals het echtpaar Bouwense in Koudekerke gaat doen, bijna als het ware voor de tweede maal trouwt. En daarbij hoort nieuwe meubiler ing. Het was hem dan ook een genoegen namens de bevolking een wandmeubel aan te bieden met de beste wensen voor het gezin Bouwense in de nieuwe woonplaats. J. M. van der Bel, arts, is afwezig van 25 juni tot 19 juli. De eerste helft wordt waargenomen door dr. Noteboom. de tweede helft door dr. v. d. Eist. Spreekuur van 1 tot 2 uur. adv. ing. med. GROF VUIL ELKE MAAND le donderdag Sint-Phillpsland, Tholen (nieuwe wijk) 2e donderdag Tholen (rest), Sint- Maartensdijk. 3e donderdag Stavenisse, Scherpenisse, Poortvliet. 4e donderdag Sint-Annaland, Oud-Vossemeer. Ingevolge het bepaalde in de wet tot gemeentelijke herindeling vanhet eiland Tholen wordt met ingang van 1 juli 1971 de gemeente Tholen opgeheven. Het gemeentebestuur van Tholen biedt de bevolking van Tholen en overigens ook anderen, die daaraan behoefte gevoelen, gaarne gelegenheid op woensdag 30 juni 1971, tussen 17.30 en 20.00 uur in het stadhuis, Hoogstraat 12 te Tholen, van burgemeester, wethouders, raadsleden en hoof dambtenaren afscheid te nemen. Tholen, 24 juni 1971. Adv. Ing. Med. Het ligt in de bedoeling het vakantiespel alleen tijdens de laatste twee weken van O de grote vakantie te doen plaats vinden. Een voorwaarde hiervoor is echffer dat er voldoende hulp komt opdagen. Afgelopen maandag waren er helaas deren, er worden n.l. 2 grote teirlen treurige zaak juist nu er zo'n uit stekende huisvesting is voor de kin deren, er worden n 1. 2 grote tenten geplaatst. Dames die alsnog bereid zijn te helpen ook dit jaar het vakantiewerk te doen slagen kunnen zich voor 1 juli a.s. opgeven bij mevr. Goorden, Hoogstraat 27. Het zou jammer zijn dat door onvoldoende hulp het vakantiespel geen doorgang zou kunnen vinden. VUILNISOPHAALDIENST Maandag Sint-Philipsland, Tholen (nieuwe wijk ten noorden van de Ten Anker weg zonder Grindweg en Industrieterrein) Dinsdag Tholen (rest), Sint- Maartensdijk. Donderdag Stavenisse, Scher penisse, Poortvliet Vrijdag Sint-Annaland, Oud- Vossemeer. de gaat en een en w tot centrale het in voor 'n luchtige prijs heeft Kremerstraat 11 - 13 Bergen op Zoom Op maandag 28 juni gemeenteraad vergaderen voorstel behandelen van b omschakeling van de olieverwarmings-installatie scholencomplex op aardgas. Ook zijn er voor de openbare lagere school verschillende nieuwe hulp middelen nodig en wordt o.a. gevraagd door het hoofd der school en de oudercommissie een televisietoestel, bandrecorder en pick-up installatie. De voetbalvereniging Noad 1967 vraagt f 1500,Een meerderheid van b en w stelt voor het verzoek af te wijzen, een minderheid wil 750,toesteken. Ook voor de chr. school te Anna Jacobapolder zijn diverse hulpmiddelen nodig tot een bedrag van 7500, De vereniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelangen Zevibel heeft na 11 jaar weer een jaarvergadering in Tholen gehouden. Voorzitter Verkamman van de Thoolse vissers- vereniging Helpt Elkander noemde daf zaterdagochtend in hotel Hof van Holland opmerkelijk, maar ook een bewijs dat men tegelijk by Zevibel ingelijfd is. Voorzitter AJL-SJLockefeer uit Hulst vond het fjjn dat alle Thoolse vissers weer onder het Zevibel-dak zitten, nadat tevoren alleen de mosselvissers uit Tholen lid waren. Centraal in de vergadering stonden de watervervuiling en de problemen die samenhangen met de uitvoering van de Deltawet. Daarbij werd vooral gesproken over de afsluiting van de oosterschelde en het verlies van mosselpercelen in de Grevelingen. Over de watervervuiling zei voorzitter Lockefeer dat de wet op de veron treiniging van het oppervlaktewater er wel is, maar dat de eerste resultaten daarvan nog zichtbaar moeten worden. "Er wordt veel gepraat over het voorkomen en het oplossen van dit probleem, maar er wordt weinig ef fectief gedaan en bereikt. Aan het degraderen van de Westerschelde tot een open vuil-waterriool wordt door Zeeland en België dapper meegewerkt en spoedig gaat ook Noord-Brabant meehelpen via de persleiding naar Waarde", aldus de Zevibelvoorzitter. Over de Waddenzee zei de heer Lockefeer dat niet genoeg gedaan kan worden om te beletten dat ze wordt aangerand door afsluiters, dam- menbouwers, inpolderaars en water- verontreinigers. Met het ministerie van verkeer en waterstaat wilde hij graag overleg plegen over uitbreiding van de mosselpercelen in de Waddenzee, nu er in de Delta steeds meer verdwijnen. Onlangs nog 150 percelen door de afsluiting van het Brouwershavensegat, waardoor een kweekgebied en kin derkamer voor vis en garnalen on vruchtbaar is gemaakt. Op de verloren gegane percelen werd ongeveer een kwart van de Nederlandse con sumptiemosselen geteeld. Volgens de Zevibel-voorzitter staan de mensen van de Grevelingen zonder meer in de kou. "Of zou hogerhand denken dat het op de valreep uitgeven van ruim 100 percelen in het Volkerak, waarvan de cultuurwaarde nog moet blijken, een reëel soelaas is? En wat voor de Grevelingen geldt, geldt ook voor de, Zandkreek, de Eendracht en de Hammen. In de Eendracht zijn geruime tijd geleden taxaties verricht. De stukken liggen in de laden bij rijkswaterstaat en niemand heeft nog gehoord wanneer en hoe ze afgewerkt zullen worden", aldus de heer Lockefeer, die er nog op wees dat velen nog in het duister tasten over het uitblijven van zekerheid inzake de Deltaschadewet. Ten aanzien van de mosselver- waterplaatsen zei het forumlid drs. W. J. Wolff van het Delta Instituut te Yerseke dat het hele zuiden wel kan worden afgeschreven vanwege de watervervuiling. Volgens hem is het westelijke deel van de Waddenzee het enige mogelijke schoon watergebied. Op een andere vraag, zei drs. D. J. van Dijk (voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten)nog dat mossels een geliberaliseerd produkt zijn in de EEG. Buitenlandse mosselen kunnen dus niet geweerd worden, al kan men wel eisen stellen aan de kwaliteit en de gezondheid. De afsluiting van de Oosterschelde had op de Zevibel-vergadering natuurlijk ook de aandacht, al zei voorzitter Lockefeer zich in te houden. Hij wilde wel stellen dat de steun voor hen die een open. Oosterschelde voorstaan veel groter is dan velen hebben vermoed. "Een hernieuwd onderzoek naar de gevolgen der afsluiting en een her nieuwde studie van een alternatieve oplossing voor de veiligheid blijven geboden. Dr. Vaas, de directeur van het Delta Instituut te Yerseke, zei immers ook: houdt als het kan een gedeelte van de Oosterschelde zoift, daar een totale afdamming een verarming van het milieu betekent. Het blijft bij de minister echter hog kloppen aan dovemansoren. Terwijl men nog volop studeert; gaat de rijkswaterstaat bijna cynisch door met technische voor- bereidingswerken. Onbegrijpelijk dat men zo stoïcijns volhardt, terwijl men nog aan het studeren is", vond de heer Lockefeer. Forumlid dr. H. A. H. Boelmans-Kranenburg (secretaris van het visserijschap en de stichting Nederlandse visserij) meende dat een gesloten Oosterschelde veel duurder zou zijn dan een open zeearm. Volgens hem zijn veiligheid (het enige motief om de Oosterschelde af te sluiten) en milieu-hygiëne niet in geld uit te drukken, zodat deze twee faktoren pro memorie geraamd dienen te worden en tegen elkaar wegvallen. Voorzitter Lockefeer maakte nog melding van een voorlichtingsbijeenkomst over de toepassing van de Deltaschadewet, waarbij deskundigen van rijkswater staat alle vissers zullen inlichten. Ook zal er binnenkort weer een leden vergadering van Zevibel zijn met o.a. een statutenwijziging. De garnalenvisserij kreeg ook nog aandacht in de jaarreden van de heer Lockefeer. Hij vertelde hoe in april 1970 de aanvoer 51 ton was met een gemiddelde prijs van 1,84 per kilo, terwijl dat in april van dit jaar 9,94 was bij een aanvoer van 684 ton. De Zevibel-voorzitter vroeg zich overigens wel af waarom er geen kleinere garnalen (beneden de ver plichte zeefwijdte van de spoelsor- teermachine van 6.5 mm) mogen worden aangevoerd als daarvoor wel een markt is. Dr. Boelman- Kranenburg wees nog op de verantwoordelijkheid van de vissers voor het lozen van olie in volle zee. Hierop zal beter gelet moeten worden. Een schip dat in overtreding is, moet onmiddellijk worden gemeld aan Scheveningen Radio. De kosten worden vergoed. De vissers dienen zelf echter het goede voorbeeld te geven. In dit verband deed een van de aanwezigen het voorstel in de vissershaven een tank te plaatsen waar men de verlopen olie kwijt kan. Het forum ging nog in op vragen van de aanwezigen, waarna men op het stadhuis door burgemeester J.E. van Boeijen werd ontvangen voor een drankje. Daarna werd de lunch in hotel Hof van Holland gebruikt. Het bestuurslid J. Baay uit Tholen werd herkozen, terwijl de heer W. de Jonge uit Tholen in de kascommissie werd benoemd. Het batig saldo van Zevibel is 8223 gulden. Op de jaarvergadering waren diverse Zeeuwse burgemeesters, Tweede Kamerleden, statenleden en raadsleden aanwezig. Advert. I.M. MAANDPROGNOSES WORDEN MAAR HEEL LANGZAAM BETROUWBAARDER (van onze weerkundige medewerker) Een maand met stabiel en zomers weer, weinig regen en goede temperaturen, zo ongeveer luidde de juniprognose van de Engelse weerdienst. Geruime tijd had den de Engelse meteorologen aardige successen geboekt met deze maand- prognoses met als gevolg, dat men geen enkele reden had al niet bij voorbaat met een mooie, zo niet volop zomerse juni rekening te houden. Tot begin van deze week was de werkelijkheid, dat Engeland zich in deze eeuw nauwelijks een slechtere junimaand kan herinneren. In de eerste plaats veel te koud, er waren dagen met maxima van 10 13 graden en ook te veel regen. Het gaat met de weersverwachtingen op lange termijn maar heel langzaam de goede kant uit. Voor een misser als in deze maand mag men zich niet laten afschrikken, temeer daar de uitkomsten vande Engelse prognoses de laatste paar jaren zeker in de buurt van 70% trefzekerheid waren komen te liggen. Duitsland stelt ook maandprognoses op, maar is er van teruggekomen om deze. zoals in de periode 1958-1965, voor het publiek bekend te maken. Men houdt deze prognoses nog intern om er eerst mee voor de da_g te komen als de betrouwbaarheid voldoende is gebleken Een zelfde regel volgt ons KNMI dat ook al enkele jaren verwachtingen op lange termijn (twee k vier weken) maakt, maar dez e ook voor eigen gebruik houdt. Althans voorlopig nog. Een tussenvorm is de verwachting op iets langere termijn n.l. de zg. driedaagse prognose die geheel berust op een door de computer berekend weerbeeld. De betrouwbaarheid hiervan kunnen wij op grond van eigen ervaring goed noemen. Het enige kleine bezwaar van ons is, dat De Bilt het wat te mooi wil doen door met zulke ruime percentages en uren te werken (b.v. 3 tot 8 uren zon, kans op een droog etmaal van 60%, kans op een droge periode van 12 uren 80%) dal, men daaraan in de praktijk niet veel heeft. De gewone globale opgave van het te verwachten weer is het beste deel van deze driedaagse prognose b.v. „Vrij warm later temperatuurdaling met onweer". Dan kan men er van op aan, dat de kans zeer groot is binnen twee k drie dagen een weersppislag te ver wachten. Er zijn situaties waarbij deze driedaagse prognose soms nog gun stiger in betrouwbaarheid uit de bus komt dan de verwachting voor de volgende dag, waarbij men dikwijls nog met kleine plaatselijke processen heeft te maken, die een verwachting lelijk de nek kunnen omdraaien. In zijn geheel is de betrouwbaarheid van deweersverwachtingen de laatste tien jaren groter geworden. Niet alleen in ons land. maar in deze meeste landen en dit geldt vooral voor een prognose van het globale weersverloop voor enige dagen vooruit. Wijtwijfelen er niet aan of ook de maandprognoses gaan betrouwbaarder worden, maar zoals al opgemerkt... het gaat langzamer dan degebruiker en ook de diverse meteorologische diensten wel zouden willen. (NADRUK VERBODEN) Bij weemoed die in het algemeen de Poortvlietse laatste raadsvergadering dinsdagavond kenmerkte was er ook een vreugdevol hoogtepunt. Het betrof de 87 jarige Pieter Johannis van Houdt, het oudste raadslid, weliswaar niet in raadszittingsjaren (ziedaarvoor de koninklijke onderscheiding voor F. J. Stols te Sint-Annaland), maar wel in leeftijd. Het was tegelijkertijd ook de laatste grote en officiële daad van Poortvliets burgemeester en raadsvoorzitter W. J. van Doorn, die zich in deze bijzondere raadsvergadering, met daarbij tegenwoordig oud-burgemeester B. J. van Oeveren, mevrouw van Doorn, het gemeentepersoneel en dan is er ook vrijwel altijd dokter A. A. Kugel bij aanwezig, evenals ditmaal familieleden van de heer Van Houdt, met genoegen tot het oudste raadslid richtte. Op de hem eigen menselijke wijze schetste de burgemeester de levensloop van de hoogebejaarde, zij het dan voor wat zijn functies betreft in het openbare leven. Sinds de bevrijding, dus in 1945 kreeg de heer P. J. van Houdt voor de s.g.p. zitting in de gemeenteraad. Een 26 jarig raadslidmaatschap ligt achter u, zo stelde burgemeester Van Doorn en al werd het voor de laatste tijd wat moeilijker omdat ook het gehoor minder werd, u weet al die jaren, zowel bij mijn voorganger als bij mij, dat er ook voor uw mening respect was en voor uw uitgesproken gedachten eehoor bii allen. Al vanaf 1937 was u voorzitter van de Poortvlietse kiesvereniging van de s.g.p. en van 1959 tot 1967 ouderling van DE Geref. Gemeente. U was lid van de woonruimte commissie en sinds 1961 RAADSFRACTIEVOORZITTER. Geachte heer Van Houdt zo vervolgde burgemeester Van Doorn, het is met veel genoegen, dat ik u mag bekendmaken, hoe u door Hare Majesteit onze koningin bent onderscheiden met de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het was even stil in de zaal, toen de heer Van Houdt opstond om de versierselen in ontvangst te nemen. Er waren daarna zowel van burgemeester, van wethouders als van de raadsleden persoonlijke felicitaties. Met u, zo stelde een woordvoerder, zijn we als gemeenteraad, ja zijn we als gemeente vereerd en onderscheiden. Nog eenmaal verhief de heer Van Houdt naast een dankwoord aan allen die tot deze on derscheiding hadden bijgedragen, naast erkentelijkheid voor de vriendelijke woorden van zijn collega's een waarschuwende stem, wijzend op de afval en op de noodzaak bereid te zijn na dit leven. Nog eenmaal betoonde hij zijn dank baarheid voor de ondervonden vriendschap in de raad. het wederzijdse respect, ook wel het verschil van mening, dat nimmer tot verwijdering aanleiding gaf. Nestor PJ. van Houdt draagt op 87 jarige leeftijd koninklijk goud. Niemand in Poortvliet en in de streek, die het hem zou misgunnen. Integendeel, gefeliciteerd raadslid PJ.van Houdt. Ook al zag het er aan het begin van het wielerseizoen misschien anders uit, Keetie Hage uit Sint- Maartensdijk is nog steeds de sterkste bij de dames. Voor de derde achtereenvolgende keer won zij zaterdag op overtuigende wijze het Nederlandse kampioenschap op de weg. De Cauberg in het Zuid- Limburgse Valkenburg kon daar niets aan afdoen. Hennie Faber-Hondeveid werd tweede op 57 seconden. Bella Hage was vierde. Zij won in 's Hecrenhoek een wedstrijd, waarbij Keetie tweede werd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 6