Burgemec er Jacob Elbert van Boeijen (40 jaar, Ned. Herv,CHU) eerste burgemeester van Groot Tholen Nieuw Feest in de schaapskooi van het stadje Tholen DEZE WEEK C. ANDRIESSEN en ZN. VEILING DIENSTBETOON PERSONEELSZAKEN STRAFFER Het best voor ons gewest DECENTRALISATIE SINT-PHILIPSLAND OOK AL HOOGSTE BD ZEEUWSE COLLECTE SPANNING GEBROKEN Het enige nieuwsblad Abonnementsprijs 6,0 Volgens de verwachting arlge week reeds aangegeven, viel dei week de be slissing ten aanzien van een burge meester voor Groot Tholen. Elders op deze pagina wordt by de persoon in kwestie uitvoerig stilgestaan. Het was al enkele dagen een publiek geheim en van publieke geheimen houden we niet meer in deze tijd, zodat het ook vrywel openbaar werd, dat het ging om de twee Thoolse sollicitanten. Wel het bloed kruipt waar het niet gaan kan en on danks het feit, dat er ook waren die vreesden dat een burgemeester van het eiland enigermate zou zijn besmet met de kern waaraan hy tot dusver leiding gaf, was er bij meerderen de hoop dat het toch één van die twee zou zyn. Die hoop is vervuld. Onze mening is, dat er groot vertrouwen mag zyn in de benoemde. 1 Tydens het bywonen van de zitting der Tweede Kamer by de be handeling van de herindeling Zuid Beveland werd door een enkel Kamer lid de belangrykheid van een pittige burgemeester aangetoond. Het werd overgenomen door de minister. Het werd een en andermaal in onze en in déze kolommen herhaald. We waren niet de laatsten, die burgemeester JJ2. van Boeijen met zyn benoeming voor Groot Tholen mochten gelukwensen. We zyn mogeiyk de eersten die maar: dan namens de bevolking, van hem ver wachten, zo niet eisen, dat we in hem een pittige burgemeester tegemoet zien. Hoezeer deze benoeming het gezin van Boeyen is gegund, het gaat om de streek in zyn totaliteit. Daarom kwam er tegeiykertyd met de vreugdevolle be noeming een grote verantwoordeiyk- heid op de nog stevige veertigjarige schouders. We zouden na een van hem gevolgd zevenjarig beleid in de ge meente Tholen nogal wat pluspunten kunnen noemen. Een gemeente, die te doen had met een enorme achterstand, die inzonderheid na de oorlog was ont staan. Een gemeente, die geen- hoe vreemd dat moge klinken- rampen-Im pulsen was beschoren. Een gemeente, die desondanks groeide. Een gemeente, die met name in de laatste zeven jaar weer ah nooit tevoren zyn zelfstandig streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en Het Advertentieblad Postbus 5 - Sint-Annaland per posr 7,00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs 0,17 per mm BTW Telefoon 01665 - 375 - Postgiro 12.44.07 Spierinkjes t/m 20 woorden 3- BTW - Verschijnt elke donderdag: Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer. woordje in de streek kon meepraten. Na een verkenning beperkte de aktiviteit van de eerste Thoolse burger zich niet tot planning. Een jaar-resumé 1970 en voorzover het is verstreken 1971 zou kunnen getuigen. Het is niet de bedoe ling dit thans en hier te memoreren. D&ürotn niet, omdat het nu gaat om de gehele streek Heel de afstamming van dit burgemeestersgezin mag als een basis worden gezien, dat er op „Thools parlementair niveau" mogelijkheden zullen worden aangegrepen. Met oprecht bedoelde felicitaties voor de nieuwe eerste burger van 16.000 in woners kunnen we niet anders dan hem zware eisen voorleggen. Eisen onze streek leefbaar te houden en meer leef baar te maken. Hy en wy weten dat daartoe meer nodig is dan inzicht. Ook deze eerste burger weet zich afhankeiyk van Hem die alles leidt. Maar hy mag zich by de stevige eis, die de Thoolse be volking hem stelt ook begeleid weten door in de eerste plaats zyn mede bestuurders, door de bevolking en als het mocht helpen, om te beginnen ook door ons. Burgemeester Van Boeyen, we beginnen met volledig vertrouwen, met het ah bevolking achter U staan. Daarna pas mogen en zullen we ook ei sen. Het vertrouwen is by voorbaat aan wezig. Sterkte! Vooral omdat we allen mensen zyn: sterkte voor het gehele ge zin. Er wordt door 16D00 inwoners op U gerekend, gebouwd. EERVOL OnB gebied h eenvoudig te klein, onze gemeenschap te veel verbonden om niet tegeiykertyd ook aandacht te schenken aan hem, die het terecht even vurig had gehoopt, maar zeer reëe^pok overtuigd was, dat het er niet meer dan één kon zynJiy wht bovendien, dat Jar an" plus- en minpunten geven. Een plus voor ervaring, een min omdat de moge lijkheden wat schynen af te brokkelen. Voor ieder in onze streek was duidelijk, dat het om met een Keetie en Bella Hage mee te leven, een nek-aan-nek-race was. Het kan zyn, dat men in de course zelf dan al meer werk heeft verzet, maar in de eindsprint toch wordt geklopt. Iedere sportkenner zal echter biyvend waardering weten op te brengen voor degene, die zich niet minder verdienste- Ujk maakte. Dan kan het een eervolle nederlaag zyn. En dat was het! Welkom van Tholen naar Groot Tholen. Het best voor ons gewest. Het gezin Bouwense op de fiets. En burgemeester Baas kreeg de gewaardeerde zoen van de juffrouw. Vergeet by dit alles toch ook niet te lezen over MW en GV. Waterschap Tholen vraagt beveiliging. En Zevibel noodzakelijke visser- clementie. Vele koninklijke onderscheidingen. Vele goede afscheidswoorden. Vele geslaagden. De eerste aardappelen geveild Er was nog zoveel meer op Tholen en Sint- Philipsland_. maar er is een grens. Voor een nieuwe burgemeester: goed voorbeeld doet goed volgen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's —iiramnrnnrn' van z tot a. Grote Markt 22 BERGEN OP ZOOM Het was goed bij de overgang naar de nieuwe drukkery enige clementie was verzocht van de lezer. Duideiyk werd dat het eerste nummer maar ten dele slaagde. Over wat goed was is het niet noodzakeiyk te spreken. Zowel van redactionele- als van technische zyde zijn de mankementen van het eerste overgangsnummer volledig onderkend. Het doet de redactie vermoeden, dat er meer dan één week nodig is, eer we op bepaald terrein even ver zijn als we waren. Maar er mag ook de verzekering zijn, dat elke week weer vooruitgang wordt geboekt. Ongetwyfeld zal er bij de lezer de bereidheid zyn te toetsen of de woorden in daden worden omgezet. Het hoge woord is gevallen. Na ryp beraad werken de veilingen op Tholen in de richting van fusering. Een leden vergadering van de Sint-Annalandse veiling tekende de toekomstplannen scherp af, nadat al eerder vanuit Tholen dat voornemen duidelijk was gemaakt. Is het een wonder dat ouderen in deze tijd zeggen, dat het niet meer is bij te benen. Moeten we enkele recente voorbeelden noemen, die zich in als het ware enkele weken afspelen. Van zelfsprekend na al maandenlange voorbereidingen. En jiat nog slechts in eigen gebied. Daar gaan we dan: herindeling gemeenten; fusering coöperatieve aan- en verkoop verenigingen (Cavetho) topcoöperatie veilingen, veranderingen Een- drachtbode. Ga nu maar eens na wie en welke belangen er alleen al bij deze in het openbaar tredende veranderingen zijn betrokkenJs het dan een wonder dat ouderen het niet meer bijbenen. Jongeren gaan er aan ten onder. En nu dan de veilingen. Kon het an ders? Voor de een mogelijk nog wel, voor de ander eigenlijk al eerder niet meer. Moeten dan toch maar niet tydig de bakens worden verzet? Begrijpelijk met een grootste weerstand bij degenen, die zich nog sterk voelen. Die naarmate die basis nog stevig is ook begrijpelijk de grootste eisen stellen. Maar tegelijkertijd ook weten, dat er voor hen ook een verdwijningskans bestaat. Als het zover is, troost het weinig meer, dat collega's eerder het hoofd moesten buigen. Of men dit dan allemaal zo toejuicht? Zeker niet, geen bankdirectie die fuseert; geen andere coöperatie die samengaat; geen middenstander die In de Schaapskooi vertelde de burgemeester ons na de Thoolse raadsvergadering, dat de eerste zorg is, het dienstbetoon van de gemeente zo gauw mogelijk te herstellen en nog beter te doen zijn, nu de zeven secretarieën gesloten worden. De desorganisatie die d e opheffing vooral voor de bevolking biedt, zal volgens hem veel hoofdbrekens kosten. Als de vakantie niets in de war stuurt, wil de burgemeester met zijn vrouw en de wethouders spoedig in alle zeven kernen met de bevolking gaan kennis maken. Hij is ervoor in het college een zodanige werkverdeling te krijgen dat iedereen een tijdje een "vreemde" kern onder zijn hoede krijgt om de mensen en de problemen van die kernfniet zijnde de eigen woonplaats) te leren kennen. Het lijkt me bijvoorbeeld erg onbevredigend als wethouder Moerland alleen de problemen van Stavenisse zou moeten behartigen. Voor hem zelf is dat ook niet prettig. We moeten ons ingraven in de problemen van de an dere kernen. Elk lid krijgt de taak van decentralisatie. Met de toekomstige wethouders heb ik voor woensdagmiddag (gisteren-red) al een afspraak gemaakt over de por tefeuilleverdeling. Daarbij zal naar voren dienen te komen, dat de verantwoordelijkheid voor een bepaald bestuursgebied ook, het bezoeken van de regionale en provinciale vergaderingen van organisaties en lichamen van dat vakgebied inhoudt. Personeelszaken zou ik zelf graag onder mijn hoede hebben. Niet als hobby, maar uit ervaring. In een grote organisatie als Groot Tholen is het wat straffer georganiseerd, wat minder intiem, minder gezellig zou ik bijna zeggen. Ik moet wel aankondigen, dat ik niet meer als raadsvoorzitter kan func tioneren zoals nu in (het stadje) Tholen. Er moet hard gewerkt worden en veel punten behandelen in een raads vergadering, zodat er weinig tijd is voor filosoferen en mediteren. Ik zal gedwongen zijn wat straffer de hamer te handteren cn de spreektijd te ueperken. al hoeft dat niet ten koste te gaan van de prettige sfeer. moet verdwijnen; geen industrieel, die moet combineren met zijn eerdere concurrent, geen boer die genoopt is tot een samenwerkingsvorm, geen dagblad dat eenzelfde pers bezet als zijn politieke tegenpool, geen veiling die zich thans nog sterk waant. Toejuichen? Welnee, maar nood zakelijk. Vaak met een keuze om tijdig op te gaan of te laat is en dan onder te gaan. Wat doe je dan? Het is niet anders mogelijk, maar we moeten deze week wel tekortschieten in onze taak die voorlichting te brengen, die normaal van ons mocht worden verwacht. Zelfs al holden we (zij het dan per auto) van de ene afscheids-raads- bijeenkomst naar de andere, het was niet doenbaar om dat ook alles in de kolommen van dit nummer te kunnen verwerken. Er moet naar ons gevoel behoorlijk tekort worden gedaan aan de yelen die zoveel goede en vriendeiyke,, warme en ontroerende woorden spraken. Niet met deopzet tot sen timent, niet een op het dramatisch gerichte. Maar er werd en wordt een stukje van het Thoolse leven afgesloten. De gemeenten blazen als het ware de laatste adem uit. Dat doen ze in wisselende stemming. Met een ogenblik van goede herinnering tot een moment van onverschilligheid, van het zich voelen ontvlieden wat zo goed was, tot een volgend wat geforceerd vrolijk ogenblik. Ook persoonlijk kunnen we het ons indenken, na al die jaren vanachter een wat we dan noemen perstafel^e die vaak eenvoudige, die soms zelfs onontwikkelde, maar toch altyd oprecht in het belang van hun gemeente werkende raadsleden te hebben meegemaakt. Ook onze commissaris van het gewest holt in een paar avonden van de ene afscheidsbijeenkomst naar de andere. Het is heus niet zijn meest plezierige plichtsopvatting. Hij acht het wel nodig en gewenst. En het is ook goed. Laten we het op de zelfde manier mogen samenvatten zoals onze gouverneur in kort tijdsbestek van allen afscheid komt nemen. Met verontschuldiging van wat niet in onze verslagen tot uitdrukking kan komen, met een weglaten van veel .woorden, die ogenschijnlijk wel op hetzelfde neerkwamen, maar die elk van die sprekers en voor elk van de toehoorders zo'n grote betekenis had. Er is één ding dat toch weer allen gemeen hadden. Ze willen ook nu nog, al staan ze dan zelf buitenspel, het best Met heel veel genoegen zie ik op de 7 jaar terug, terwijl ik gezien de wethouderskandidaten de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. Vrijwel con amore is men het er intern al over de kandidaat-wethouders eens. Het is een evenwichtige en goede keuze. Dat is prettig daar ik heel veel waarde hecht aan collegialiteit in het bestuur. Mijn taak wordt meer leiding geven dan primair beslissen. We zullen met de raad ook heel veel op stap moeten om hoorzittingen te houden en te luisteren naar de mensen en het georganiseerd verenigingsleven. We zullen nu zo snel mogelijk moeten komen tot een inventarisatie van de onvervulde wensen in elke kern. Planning is daarbij zeer belangrijk. Ik heb daar ook nog een cursus management en planning voor gevolgd. Er zal een prioriteit gesteld moeten worden, ongeacht welke kern dat is. We moeten het rationeel opzetten. Het angstvallig vermijden van schijn dat een eigen gemeente voorgetrokken wordt, is moeilijker dan het open te spelen. Als' heel goed, hecht team moeten we dat met de raad heel eerlijk durven bespreken. We kunnen ook iets wezenlijks gaan doen met de gemeentelijke decen tralisatie, de eis van deze tijd, zoals voor het eerst in de herindelingswet van Tholen is opgenomen. Is er nog weinig praktijk van, maar van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verwacht ik toch binnenkort wel een aanbod met mogelijkheden. We moeten hierop hard werken, maar voorzichtig zijn. We moeten ons vooral niet laten leiden door overhaaste stappen. We zijn aan onze standing verplicht er wat van te maken. Heel Nederland kijkt naar ons. De raad zal de bereidheid moeten opbrengen op punten die men zelf graag wil behandelen bevoegdheden uit handen te geven. De kwestie Oud-Vossemeer is ver schrikkelijk overtrokken. Uit de verkiezingsuitslag heeft men nu echter al moed kunnen putten voor de toekomst. We moeten uiterst voorzichtig zijn met het aantasten van rechten die plaat selijk gelden. Daar kun je ontzettend veel mee kapot maken. We moeten er ons voor schromen, aldus de eerste burgemeester van Groot Tholen, de heer J. E. van Boeijen (de huidige burgemeester van het stadje Tholen). "Ik ben erg biy. Ik vind het een voorrecht om zwaar genoeg bevonden te worden voor deze zware baan. Tegeiyk vind ik het ook een uitdaging om er iets goeds van te maken. Vooral met het oog op de gemeenteiyke decentralisatie die voor het eerst bij deze herindeling in de wet vermeld staat." Dat is de eerste reactie van Jacob Elbert van Boeijen uit Tholen, de eerste burgemeester van de nieuwe gemeente Tholen, die per 1 juli door samenvoeging van Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk, Oud- Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en Tholen wordt gevormd. Terwyi het in de Schaapskooi (zyn huis aan het Hertenkamp5) een hele drukte is van feliciterende mensen, staat hy in een apart kamerve eerst de pers te woord. De huidige burgemeester van het stadje Tholen hoorde het blijde nieuws dinsdagavond om half acht van zyn vrouw, nadat de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, om zeven uur al naar Hertenkamp 5 had gebeld. Toen was de heer Van Boeyen echter nog op de terugreis na een PZEM-vergadering in Middelburg, die door de commissaris was voorgezeten. Met applaus werd de burgemeester door de raad en de vele belangstellenden begroet, toen hij te laat in de raadsvergadering (met als enige agendapunt het zwembad) arriveerde. De drie toekomstige wethouders van Groot Tholen verklaarden in het Thoolse stadhuis tegenover ons, biy te zyn met hun burgemeester Van Boeijen. Niet alleen bij het Rode Kruis, maar ook bij de Stichting Zeeland staat Sint- Philipsland gul aangeschreven. Vorig jaar zorgden de inwoners van Sint- Philipsland en Anna Jacobapolder met 49 cent per inwoner namelijk voor de hoogste opbrengst bij de Zeeuwse collecte. De totale bruto-opbrengst was 39.561,23, hetgeen ten opzichte van 1969 een vermindering van duizend gulden betekent. Na aftrek van de verwervingskosten, alsmede de 18 procent ten behoeve van plaatselijke sociaal-culturele doeleinden, blijft ongeveer 28.000,00 over voor de in overleg met de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening vastgestelde projecten. De organisatie van de Zeeuwse collecte is in handen vande plaatselijke afdelingen van die federatie. Door omstandigheden werden in 2 van de 36 gemeenten geen collecte gehouden. Daarbij was in onze streek Sint-Maartensdijk. De netto-opbrengst van 28.059,43 wordt als volgt verdeeld: vakantieweken gehandicapten en bejaarden f 17.000.Anjerfonds Zeeland 85*000,— en Peuterspeelzalen 2559,43. De opbrengst in onze streek was in guldens, met de bedragen per inwoner in 1970 en 1969 als volgt Sint-Annaland 593,06 21 19 Sint-Maartensdijk 7 Oud-Vossemeer 570,00 27 32 Poortvliet 403,50 25 25 Scherpenisse 212,76 16 11 Stavenisse 246,10 17 12 Tholen 934,50 25 26 Sint-Philipsland 1030,00 49 41 Na mevrouw Van Boeijen probeerde de commissaris der koningin ook de tijdelijk gemeentesecretaris van Groot Tholen, de heer Th. C.Benou uit Sint- Maartensdijk in te lichten en via hem de nieuwe gemeenteraad.De heer Benou had echter een personeelsreisje, zodat de Thoolse secretaris V. Laban de Groot Thoolse bestuurders inlichtte. De raadsleden C. Boender, M. A. J. van der Linde en M. J. Renes-van Geer waren er dinsdagavond toch al voor de raads vergadering in hun woonplaats, maar de heren C. J. Moerland uit Stavenisse en A. J. Scherpenisse uit Sint-Annaland, alsmede mevr. J. M. Deurloo- van Broekhoven gaven ook blijk van hun belangstelling. De heer Moerland (P.v.d.A.) was blij dat de spanning gebroken is en dat er voor 1 juli een burgemeester is. Hij was er ook blij mee dat de heer Van Boeijen benoemd was. De heer Scherpenisse (VVD), die door burgemeester W. Baas ingelicht was toen hij met de muziekvereniging Accelerando in Sint-Annaland de bejaarden na hun reisje afhaalde, toonde zich er ook over verheugd dat de klap nu gevallen is. Hij vond het al wel kort dag om voor 1 juli nog zaken te kunnen regelen. Ook volgens de derde toekomstige wethouder van Groot Tholen, de heer Boender (SGP), was het gemakkelijker geweest als de burgemeester een maand eerder was benoemd. "Dat geldt vooral voor een nieuweling, maar nu we burgemeester Van Boeijen hebben, is het niet te laat. Hij weet alles. Ik ben er blij mee. Overigens had ik wel gehoopt en verwacht dat hij benoemd zou worden", aldus de heer Boender. Advert. I.M. Jacob Elbert van Boeijen is op 27 mei 1931 te Voorburg geboren als zoon van een gedeputeerde. Na middelbare schoolopleidingen in Den Haag en Zeist, werd hij ambtenaar-volontair in Soest, waarna de gemeentesecretarie van Rijswijk volgde. Daar werkte de heer Van Boeijen op de afdeling financiën, speciaal belast met het lager onderwijs. Daarna volgde de afdeling kabinets-j zaken in Rijswijk in welke periode bij een enorme ervaring heeft opgedaan. De commies ter secretarie werd op 1 juni 1964 burgemeester van het stadje Tholen en nu, zo'n 7 jaar later, burgemeester van Groot Tholen. De heer Van Boeijen is getrouwd meti Geertje Anna Katsburg. Ze hebben drie kinderen, een meisje van negen, een jongen van acht en een meisje van zes jaar. De burgemeester behoort tot de Nederlands Hervormde Kerk en is lid van de CHristelijk Historische Unie. voor ons gewest. Daarom allen, aan wier woorden ditmaal in onze kolommen veel tekort gedaan moest worden, aan allen namens de gehele streek onze dank. Dank voor de inzet, misschien vele jaren, misschien pas sinds de laatste raadsverkiezing. Dank voor wat u hebt kunnen doen, ieder met zijn gaven, ieder in zijn positie. Uw streek dankt u voor uw werk, voor uw opof fering, voor het welwillend aanhoren of voor het negeren van kritiek. Het dankt u bovendien voor de beste wensen voor de toekomst van Tholen. Met de nieuwe bestuurders op de voorgrond, met de uitgetredenen als een nog altijd welwillend steunpilaar zal het waarachtig wel gaan met Tholen. Bedankt afgezwaaiden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1