Wethouderszetels van Groot Tholen al verdeeld Modehuis „De Duif" BEGIN VAN HET EIND ZACHTE HEELMEESTERS B W Derde wethouder A. J. Scherpenisse (VVD) Sint-Annaland Eerste wethouder C. J. Moerland (P.v.d.A.) Staven isse Tweede wethouder C. Boender (SGP) Tholen Grote eensgezindheid in nieuwe gemeenteraad Alles wijst er op dat de gemeenteraad van de nieuwe gemeente Tholen op vrijdag 2 juli in grote eensgezindheid aan de eerste raadsvergadering begint. Thoolse politici zou het niets verwonderen als de beide wethouders van Groot Tholen met algemene stemmen worden gekozen. DAM THOLEN - SINT PHILIPSLAND KOST TIEN MILJOEN GULDEN I.M. Speciale aanbieding in JAPONNEN Grote maten 42 44 46 48 50 as BERGEN OP ZOOM Vaarweg afsluiten EEN NIEUW VERVOLG VERHAAL PUBLICATIE IN VERBAND MET GEMEENTELIJKE HERINDELING DEZE WEEK Minister Beernink peinst nog over benoeming "De bom zal niet barsten. Het zit er niet in dat de minister zich vandaag nog laat horen. Het loopt nog wel een weekje aan". Dat zei gisteren een woord voerder van het ministerie van binnenlandse zaken over de burgemeestersbenoeming voor Groot Tholen. Hij verwachtte wel dat minister mr. H. K. J. Beernink deze week de knoop, zal door hakken, zodat de stukken begin volgende week naar Soestdijk kunnen, waar Koningin Juliana het Koninklijk Besluit zal bekrachtigen. Het staat dan ook vrijwel vast dat in de week van 20 tot en met 26 juni aan alle on zekerheid omtrent de nieuwe Thoolse burgemeester een eind komt. ONDERHOUD MET MINISTER Afgelopen maandag zijn de heren W. J. van Doorn (burgemeester van Poortvliet) en J. E. van Boeijen (burgemeester van Tholen) op het ministerie van bin nenlandse zaken geweest voor een onderhoud met minister Beernink. Deze grootste kanshebbers voor de nieuwe bestuurspost werden wel iets wijzer, maar kregen van de minister toch geen uitsluitsel over de uiteindelijke beslissing. De spanning blijft dus nog.Het gaat niet gemakkelijk. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolsc Couranten Het Advertentieblad - Postbus 5 - Sint-Annaland -Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07r- Verschijnt elke donderdag. Abonnemetsprijs 6.00 per haltjaar. per post./' 7.00 - Losse nummers 30 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag-Advertentieprijs./'0.17 - BTW - Spierinkjes t/m 20 woorden 3.00+ BTW - Hoofdredacteur-uitgever G. Heijboer Nieuw Met dit nummer wordt de lezer de eerstfe krant aangeboden, die is ver vaardigd in het nog moderne druk- procedé: offset-rotatie. In te denken valt dat de doorsnee lezer het nauwelijks opvalt. Het is ook niet de bedoeling hem of haar lastig te vallen met de omvangrijke organisatorische beslommering, die hieraan voorafging. Ieder heeft in dit opzicht voldoende aan eigen zorgen. Toch menen we bij deze overgang enige clementie van de lezer te moeten vragen, wanneer ondanks zowel redactionele als technische grondige voorbereidingen niet alles zou zijn zoals het wezen moet. Bijna zevenentwintig jaar geleden begonnen met een krantvan schrijf blokformaat was de groei" geleidelijk. Deze overgang is abrupt. Met alles wat tot en bij de Eendrachtbode behoort. Van predikbeurten, waarbij toch elke regel belangrijk is tot een Jan Overeenkam toe, die het wat minder nauw kan nemen. Het belangrijkste is, dat we toch wekelijks het voornaamste nieuws uit eigen streek onder de aandacht kunnen brengen. In dit verband heeft ieder zo z'n eigen mening. De een zou het liefst een krant van beperkte omvang zien, voor een ander kan ze niet groot genoeg worden. Een derde heeft een hekel aan grote lappen advertenties interessant. Echter, hij die voor exploitatie van een blad staat in deze tijd, weet het mogelijke en on mogelijke. Vorige week is daarop reeds gewezen in welke kritieke situatie menig dagblad verkeert. Ook voor onze uitgave gelden economische normen. Ze komen neer op een verhouding van 40 procent tekst tegenover 60 procent advertentie om een gemiddelde te nemen. Is het laatste er niet, dan kan het eerste niet worden gebracht en wellicht is het laatste veelal een gevolg van het eerste. Het lijkt ons toe, dat dit nummer in nieuw procédé vervaardigt, maar vooral om de inhoud zelf het bewijs levert dat er over eigen streek wekelijks volop valt te melden. Die basis houden we vast en wij zijn bij voorbaat erkentelijk voor ieders medewerking, hetzij door te verstrekken inlichtingen, hetzij door de advertenties, hetzij slechts, maar niet minder gewaardeerd, als belangstellend lezer. Begonnen aan de tweede helft van juni staan we ook meteen aan het begin van het eind der zelfstandige gemeenten op Tholen. Meerdere kolommen in dit blad wijzen in die richting. Zowel morgen als overmorgen is er afscheid van een burgemeester, die hetzij te vroeg, hetzij eigenlijk te Iaat de ambtsketen op berg'.Hoewel op de in dit nummer voorkomende pagina daarover zowel het een en ander wordt meegedeeld, willen we niet nalaten er ook hier nog enige aandacht aan te schenken. Een normaal te vroeg afscheid betreft de burgemeester van Sint-Maartensdijk, die bij gezondheid zeker tot het 65ste jaar zou hebben uitgediend en dat ook graag had gewild, na een al zo lange Thoolse periode. Samen te vatten, wat in die lange periode tot stand kwam onder zijn leiding zou meer kolommen vergen, dat hieraan besteed kon worden. Maar hem kennende zal hij het ook voldoende vinden - en niet eens dringend nodig, maar daar stellen we dan toch zelf wel prijs op- eenvoudig weg te stellen, zij het wel gemeend: bedankt burgemeester Bouwense voor hetgeen u 22Vï jaar in het belang van de streek hebt willen zijn en willen doen. Met een belangrijk kortere Thoolse periode, maar vanwege het al over schrijden der 65 jarige leeftijd eigenlijk een te lang burgemeesterschap, neemt ook de Sint-Annalandse eerste burger deze week afscheid. De korte periode was tegelijkertijd voldoende om ook van hem te gewagen als een man die snel hart kreeg voor zijn laatste gemeente. Daardoor viel er ook van zijn talenten nog te profiteren. Beiden zijn verschillend van mening inzake de belangrijkheid, inzake de voordelen van de samenvoeging. Maar beiden ook, zij de een langer, de ander korter, hebben steeds het beste pogen te zoeken voor hun gemeente, voor de streek. Beiden daarom in dezelfde mate de beste wensen meegegeven - en in hen degenen die hun het meest na staan - voor de na-burgemeesterperiode. De beste wensen van de bevolking tot in lengte van dagen. Weinigen in ons gewest zijn thans nog niet op dehoogte van een on verkwikkelijke PZEM-affaire. Een affaire, die niet generaliserend zou moeten drukken op het geheel van die zo onmisbare instelling, maar toch onder die noemer valt. In feite gaat het om een enkeling en van die enkelingen ook weer een hoofdpersoon. Van die hoofdpersoon werd bekend, dat ten eigen bate een slordige veertig mille aan de instelling werd onttrokken. Wat was nu de beste maatregl geweest voor alle daarbij betrokkenen, schuldige zowel als onschuldigde.nadat reeds de eerste nevelen van de duistere zaak waren opgetrokken. Naar onze mening zou dat zijn geweest dat wel onmiddellijk maatregelen getroffen zouden zijn. Dit in tegenstelling tot het eerste voorstel van het dagelijks bestuur der PZEM om diciplinaire maatregelen achterwege te laten. Een voorstel, dat inmiddels werd ingetrokken, nu de drang uit andere richting daartoe noopt. Juist daardoor zijn er veel meer "schuldigen" gekomen dan er werkelijk zijn. Men kan nog zo menselijk willen handelen, maar handelt dan meestal onmenselijk, wanneer men als een zachte heelmeester wil gaan optreden. Dan ontstaat uit de ene zweer infectie en dreigt het in dit verband zelfs een PZEM epedimie te worden. Jammer van zulke gemeende, maar toch verkeerde bedoelingen. De eerste juli werpt z'n zonnige schaduwen vooruit, als men daar als een publiek geheim verneemt, hoe de politieke partijen reeds thans overeenstemming bereikten over de komendewethoudersverkiezing. Maakte Groot Tholen reeds een goede beurt door het aan ml politieke partijen bi dè verkiezingen 'te kunnen be perken en daarna de grote opkomst, het maakt naar onze mening een tweede goede beurt, door ook bij de vorming van het toekomstige dagelijks bestuur met het voornemen te zijn bezield dat een af spiegeling te doen zijn van de raad- ssamenstelling. Is het voor de verkiezingen zo, dat elk partij tracht zoveel mogelijk stemmen te halen, voor de dan gekozenen is er de voornaamste taak een zo doeltreffend mogelijk bestuur te formeren. Een bestuur waarvan kan worden verwacht dat het in algemene zin ook tot het beste resultaat kan komen. Het lijkt ons niet voorbarig, dat deze wethouderspap nu al is gestort. Waarop moet het dan ook nog o|)ouderwetse wijze worden benaderd door het angstvallig geheim te houden. Ook dat gebeurt niet, al moet er altijd wel het voorbehoud zijn. dat eerst de uitslag van de wethoudersverkiezing definitief beslissend is. zij die het algemeen belang op het oog willen houden, kunnen moeilijk anders vinden, dan dat de thans voorgenomen samenstelling tot de meest aantrekkelijke en democratische mag worden gerekend. Nog wat vager ligt het met betrekking tot de burgemeestersbenoeming. Toch bracht deze week weer een stap nader. Immers, duidelijk is nu wel, dat het ook een Thoolse aangelegenheid is. Duidelijk is ook, dat ook die beperking toch nog minder eenvoudig ligt. Daarvan getuigt een langer uitblijven van de aanbeveling dan op Tholen was verwacht, daarvan getuigt ook een evenmin bijzonder snelle ministeriële beslissing of zo men wil voordracht tot benoeming aan Hare Majesteit. Wel, voor ons blijft de hoofdmoot: het best voor ons gewest. Het kan best zijn, dat van de straks benoemde méér zal worden gevraagd dan betrokkene zeil thans nog durft of kan vermoeden. De laatste keuzelootjes blijken nog zwaar op de Haagse maag te liggen. Maar het zijn wel de laatste. i Eerste wethouder zal de heer C. J. Moerland (P.v.d.A.) uit Stavenisse zijn. Hij is nu waarnemend burgemeester in zijn woonplaats. Tweede wethouder de heer C. Boender (SGP) uit Tholen, thans ook al wethouder in die gemeente. De zes fracties in de nieuwe gemeen teraad. SGP. P.vdA., VVD, CHU, ARP en KVP, vinden allemaal dat er bij gedeputeerde staten van Zeeland om een derde wethouder gevraagd moet worden. Als het provinciaal bestuur daarin toestemt, gaat de huidige Sint- Annalandse wethouder A. J. Scher penisse (VVD) de derde zetel bezetten. CHU-burgemeester Over deze verdeling is overeen stemming bereikt tussen de zes partijen, waarbij men overigens wel op een CHU- burgemeester rekent. Als dat anders uitvalt, gaan de fracties opnieuw on derhandelen over de bezetting van de wethouderszetels. De besprekingen verliepen nu zo vlot. dat verschillende partijen al over een por tefeuilleverdeling voor de wethouders wilden praten. D e CHU-fractie wilde hiermee liever wachten totdat bekend is wie er burgemeester van Groot Tholen wordt. Dat doen de raadsleden nu maar. Vanaf 14 juni tot en met 13 juli a.s. zal op de provinciale griffie te Middelburg en op de gemeentesecretarie van Sint- Philipsland ter inzage liggen het plan tot het omkaden van een specie-depot in de Krabbenkreek tussen Tholen en St.- Philipsland. De ter inzage legging geschiedt op grond van artikel 2 van de wet van 14 JULI 1904, houdende bepalingen omtrent het ondernemen van droogmakerijen en indijkingen. afdamming van de Krabbenkreek vindt plaats in het kader van de Schelde- Rijnwerken en is nodig voor het verkrijgen van een goed stroombeeld bij de zuidelijke uitmonding van de doorgraving van de Slaakdam. de verbinding tussen West-Brabant en Sint-Philipsland. Deze dam zal namelijk voor de nieuwe Schelde-Rijnverbinding worden doorsneden. Op de plaats daarvan zal een brug worden gelegd. Het is nu de bedoeling het ingedijkte gebied tussen de aan te leggen Krab- benkreekdam in het westen en de westelijke oever van de vaargeul voor het SchéldeTRijnkanaal in het oosten te bestemmen voor de berging van baggerspecie, die vrijkomt bij de aanleg van dat kanaal in de Eendracht en. de Oosterschelde. De depots zullen worden opgespoten tot een peil van tenminste 1 nieter boven N.A;P. De dam door de Krabbenkreek zal komen tc liggen tussen de noor doostelijke punt van de Van Haat ten polder op Tholen en dc Lange Kruisweg in de Prins Hcndrikpolder op St.-Philipsland. De oostelijke begrenzing van het in te dijken gebied buigt in zuidwestelijke richting af naar een punt op circa 300 nieter ten noorden van de Oosthoeve in de Hollarepolder. Aan de noordelijke zijde wordt het gebied begrensd door dc Slaakdam. Het overtollige water zal door middel van natuurlijke lozing worden gespuid op de Krabbenkreek en de Eendracht. Als gevolg van de aanleg van de dam zal de vaarweg door dc Krabbenkreek vanafhet Zijpe in de richting Bergen op Zoom aan het scheepvaartverkeer moeten worden onttrokken. De kosten van de aanleg van dc omkadingen worden geraamd op 20 miljoen. Eventuele bezwaren tegen de voorgenomen indijkingswerken kunnen binnen 14 dagen na 13 juli bij Gedeputeerde Stalen schriftelijk worden ingediend. Op een nader te bepalen tijdstip zullen degenen, die dit hebben gedaan, voor een commissie uit Gedeputeerde Staten hun bezwaren mondeling kunnen toelichten. Het initiatief voor de wethouder sbesprekingen is uitgegaan van de P.v.d.A. Die raadpleegde eerst de SGP en vervolgens afzonderlijk de VVD. Daarna kwamen deze grote drie bij elkaar. Toen werd er besloten ook de kleine drie er bij te betrekken, zodat de voltallige nieuwe gemeenteraad aan de wethoudersbesprekingen heeft meegedaan. ENTHOUSIAST Officieel moet het echter op vrijdag 2 juli allemaal nog beslist worden via een schriftelijke stemming, nadat de raadsleden de ambts- en zuiveringseed hebben afgelegd. Volgens Thoolse politici hebben de bijeenkomsten van de nieuwe raad sleden aangetoond, dat Groot Tholen een goede gemeenteraad krijgt met ervaren, deskundige bestuurders en enthousiaste nieuwelingen. Hoe uit dit alles nog een bevredigend slot volgt, zult u vanaf vandaag kunnen lezen in ONS NIEUWE FEUILLETON dat u zeker al van net allereerste vervolg af zal boeien en in zijn ban zal houden tot het einde. Ongetwijfeld zult u dit streekverhaal met bizondere belangstelling volgen. REDAKTIE. Vorige week was er de afsluiting van "De verdoolde geliefden" door Leo Faust- We hebben dit vervolgverhaal van de nu 92 jarige bewoner van de Schutse te Sint-Annaland vooral genomen als erkenning van een krasse en zo meelevende streekbewoner, zonder de pretentie te koesteren daarmee het meest spannende feuilleton te hebben gekozen, dat er te vinden is- Het boeide vooral degenen, die zich aangetrokken voelen tot Frankrijk. Het boeide niet iedereen. Toch dank aan de geestelijk nog zo gezonde hoogbejaarde streek bewoner. In dit nummer beginnen we een nieuw vervolgverhaal van een toch ook oude bekende. "Het vermolmde voetstuk" is van Maartje Zeldenrijk en daarvan hebben we o.a. geplaatst Maps mislukte jaren_Het ging er destijds in als koek. Het vermolmde voetstuk is haar jongste creatie, want het ver scheen pas in april van dit jaar bij het Centraal Ned. Fculletonbureau te Barneveld. De schrijfster staat borg voor een weer vlot en spannende streekroman, waarvan hier een korte samenvatting volgt. Blazer werkt onder een andere naam bij een tuinder in de Beemster. Het is oorlog en hij is ondergedoken. Jan Oomes, zijn kostbaas, wordt tijdens een razzia gearresteerd. Als zijn vrouw een dochtertje ter wereld brengt, is er als gevolg van het barre weer geen dokter en geen verpleegster bij.Siem kwijt zich zo goed mogelijk van zijn taak. Pas in de nacht ziet de verloskundige kans naar het kleine huisje aan de dijk te komen. Siem beschouwt zodoende de kleine Jantine als zijn petekind. Dank zij zijn werk is er eten en drinken voor Jantine en haar moeder Jan Oomes komt om bij een bombardement. Siem probeert de jonge weduwe zo goed mogelijk te troosten. Als de oorlog ten einde is. gaat Siem weer naar Amsterdam. Hoewel de zaak van zijn vader leeggeplunderd is en hij al spoedig bemerkt, dat hij enige overlevende is in de familie, beschikt hij over voldoende kapitaal om opnieuw te beginnen. Daarbij helpt hem zijn vroegere buurmeisje Tanja, die tijdens de oorlog in Engeland was. Zij gaat zijn wijnhandel beheren, terwijl hij zelf de grossierderij weer op poten zet. waartoe hij een kantoor huurt in Purmerend. De Simon Scheffer. zoals hij in de oorlog heette en toen voorbeeldig zorgde voor de weduwe en haar dochter, ontpopt zich als Simon Blazer als een keiharde zakenman en als iemand, die achter de vrouwen aanzit. Jantine en haar moeder hebben Simon op een voetstuk gezet, maar de ironie wil, dat het Jantine zeifis, die HET VERMOLMDE VOETSTUK ontdekt, waarop zij haar "oom" Siem heeft geplaatst. En waardoor haar ogen open gaan. zodat ze Simon in zijn ware Igedaante ontdekt. Nu op 1 juli aanstaande alle gemeenten op Tholen worden samengevoegd tot een nieuwe gemeente "Tholen" is het noodzakelijk de navolgende maatregelen onder Uw aandacht te brengen: 1Gedurende de week van 28 juni tot en met 2 juli zijn, als gevolg van de noodzakelijke verhuizingen, alle secretarieën en ontvangerskantoren van de gemeenten op Tholen voor het publick gesloten. LET U ER VOORAL OP, DAT U NOODZAKELIJKE STUKKEN, als paspoorten toeristenkaarten, rijbewijzen, enz., TUDIG TEVOREN AANVRAAGT! Tijdens voormelde week houdt de ambtenaar van de burgerlijke stand op de in elke gemeente gebruikelijke uren uitsluitend zitting voor de aangiften van geboorten en overlijden, zulks tot en met 30 juni. Met ingang van 1 juli moeten deze aangiften plaats vinden te Sint-Maartensdijk tussen 9.en 12, 2. Vanaf maandag 5 juli is de gemeentesecretarie gevestigd te Sint- Vlaartensdijk. Deze is voor het publiek «eopend des voormiddags van 9.tot 12.uur. De nieuwe secretarie zal voorlopig telefonisch bereikbaar zijn onder de nummers 01666-650 en 350. 4. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat als gevolg van de gemeentelijke herindeling de postadressen van de - inwoners geen wijziging ondergaan. Men moet dus alle post adresseren zoals tot nu tot, met vermelding van de plaatsnaam en niet met de nieuwe gemeentenaam. 5. Het postadres van het gemeen tebestuur wordt: Gemeentebestuur van Tholen Markt 1 - 4 Sint - Maartensdijk. j 6. Getracht zal worden een manier te vinden om ook plaatseljk aan het publiek dienstverlening mogelijk te maken. Hiervoor zullen zo spoedig mogelijk nadere mededelingen volgen. ernieuwd op oude voet Met dank Nog een burgemeester-., want de wethouders zijn er Zache heelmeester Afscheid van B. EN B. Stavenisse.» nieuwe school Ook een nieuw vervolgverhaal Afscheid ds. de Raad Waardevolle schilderije in Oud-Vossemeer Meneer de Uil op de Thoolse Dagen Jan Overeenkam»» Een gezellige krant voor het weekend Goed voornemen lijkt op een paraplu: beiden worden gemakkelijk vergeten Dit nummer bestaat uit 12 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1