de verdoolde geliefden Vuur in de Verbrandestraat te Tholen Varia Streekhistorie Tholen in vervlogen dagen THOLEN Voor het lieve Vaderland Offere voor de tiendaagse veldtocht Het verschil in aard en wezen van de bevolking van Nederland en België, die in het begin van de vorige eeuw tot één koninkrijk waren verenigd leidde uiteindelijk tot wapengeweld, hetwelk bekendheid geniet als de Tien daagse veldtocht. De noordelijke Nederlanders vervuld van vaderlands liefde, offerden in geld en natura voor de krijgstocht, die in 1831 tegen de opstandige zuidelijken ondernomen werd. Sommige bijdragen gingen vergezeld van dichtregels, die een indruk geven van de stemming, die in die dagen onder de bevolking heerste. Wat er van ons eiland ten behoeve van de ten strijde getrekkenen destijds is ingezonden, hebben wij hieronder in het kort samengevat. ST .-MAARTENSDIJK 3 juni 1971 EENDRACHTBODE 5 Uitslag: C. van Luyk Zn 1 32 35 40 44 51: A. Laban Zn 2 72; L, Jansen 3 6 12 20 54 65; M. Taselaar 4 8 10 25 71 74; C. Soo- mers 5 19 46; Gebr. Contant 7 ov2; C. Moeliker 9 48 68; M. Moeliker 11 13; G. Mulders 14 30 38; J. Praat 15 39 77 ov3; G. de Kok 16 60; P. Laban 17 57 73 Joh. Hol 18 29 43 63; L. v. d. Hoofd 21 23 24 28 36 45 55 59; L. v. d. Kleyn Jzn 22 78; L. v. d. Kleyn sng 26 31 52; Joh Deurloo 27 42 67 76 ovl; L. Laban 33 49 75; B. van Iwaarden 34 58 M. Laban 37 41 47 53; B. Schot 50; Jac van Dijke 56; L. Hage 61 69 70; J. Kegge 62; Jac Pollie 66; KOMPETITIE UITSLAGEN bil], ver. de Kroon A. Geuze - C. Quist 0-2 C. Overbeeke - C. Gebraad 0-2 A. Hage - C. Overbeeke 0-2 H. Roukema - J. v. Westen 2-0 C. Gebraad - C. Potter 2-0 D. v. Zanten - A. Geuze 2-0 Aan de Thoolse historie is ook de grote brand verbonden, die eens in de Verbrande- straat werd aanschouwd. Waarschijnlijk had ze toen nog niet die naam, maar werd later als zodanig gedoopt ter herinnering aan een gebeuren, dat menig huisje met? de grond gelijkmaakte en waarvan de bewoners in de ellende werden gedempeld. De Verbrande Straat kwam tegen de ze ventiger jaren van de twintigste eeuw, dat is de heel recente historie opnieuw in het Thoolse middelpunt te staan, toen het ge meentebestuur onder leiding van burgemees ter J. E. van Boeijen het saneringsplan Ver brande Straat vaststelde. Sinds dat besluit gebeurde er in die om geving in korte tijd heel wat. De nieuw ge bouwde bejaardenwoningen in die buurt be zorgden dit oude stadsgedeelte een ware metamorfose. Toch heeft de Verbrande Straat haar naam opnieuw eer aangedaan, nog eer de sane ring helemaal werd voltooid. Die gebeurtenis heeft vrijdagmiddag tegen drie uur plaatsgevonden, toen het perceel Verbrandestraat 2 tot de grond toe afbrand de. Nou ja, wat er van de schuur na de brand overbleef moest met de grond gelijk gemaakt worden. Het was vijf minuten voor drie, zo heeft de wnd brandweercomman dant Van Stee in zijn rapport genoteerd, dat de Thoolse brandweer werd gealarmeerd. In de Verbrandestraat had de jeugd met vuur gespeeld in de oude schilderswerkplaats die inmiddels al door de gemeente voor de sanering was aangekocht en voor welk pand ook reeds opdracht tot sloop was verstrekt. Het werd een sloop buiten rekening van de waard of in dit geval buiten die van het gemeentebestuur. Zo snel wilde men het nu ook weer niet. Toen de brandweer man nen uit Tholen op korte termijn na het alarm arriveerden zag men de schuur over de ge hele breedte in de fik staan, zoals brand weertermen kunnen luiden. Zaak voor het korps was om maar aller eerst de belendende percelen nat te houden teneinde uitbreiding te voorkomen, niet al leen omdat de sch tur toch voor de sloop was bestemd, maa; on dat uitbreiding veel ernsti ger schade z >u opleveren. Men was c aart re vrij snel met water pa raat en toen dat gevaar eenmaal was ge weken, kon a in f et afblussen van het bran dende percee zei: worden begonnen. Het zag er bij de aanvang nogal ernstig uit, maar, he. is met Uitzondering dan van het perceel m mmero twee zelf aardig meege vallen. De b andweer bewees hiermee weer volop het nu' van haar bestaan en al is het voor de gei ieente uiteraard nog wel een schadelijk geval, de enige gunstige bijkom stigheid is een nieuw bewijs van de onmis baarheid van de br-andweer. Het korps zorg de er ook oor dat de restanten, die een gevaar opleverden tegen de grond gingen. Dat neemt echter allemaal niet weg, dat de jeugd zich hier vergreep door letterlijk met vuur te spelen. Hopenlijk strekt het op groeiende generaties in ons gebied tot goede lering. De jeugdige daders maakten inmiddels kennis met de politie. GEMEENTEREKENING In de laatste raadsvergadering is de ge meenterekening 1969 aangeboden, zodat die nu grondig gecontroleerd kan worden door de vetegenwoordigers van de bevolking. Dat zal gebeuren door de raadsleden M. J. Renes-van Geer (VVD), W. K. Qujst (CHU) en M. A. J. van der Linde (PVDA) TE VEEL GESLOOPT De weinige slopers die er zijn doen hun werk grondig. Te grondig zelfs, vonden de raadsleden M. A. J. v. d. Linde (PVDA) en J. C. B. Rossen (VVD). Zij wegen erop dat bij het slopen aan de Doelweg ook de tegels uit het trottoir waren verdwenen. Had de gemeente of de sloper dat nu gedaan? Wet houder H. Jansen (ARP) zorgde voor op heldering. De sloper had de tegels ten on rechte meegenomen, maar hij zou ze terug brengen. NIEUW LOKAAL De gemeenteraad heeft aan de Stichting Algemene Kleuterschool voor Tholen mede, werking verleend voor het bouwen van een nieuw lokaal voor 30 leerlingen. Raadslid Van der Linde wilde weten of het een per manent of een tijdelijk gebouw wordt. Hij wees erop dat er volgens een hand tekeningenlijst nu al 33 kleuters ingeschre ven zijn, hetgeen hij voor 1 lokaal nog al veel vond. De burgemeester verwachtte e;n semipermanent gebouw, omdat het vanwege de volumetoewijzing en de financieringspro- blematiek bijzonder moeilijk is om permanenet gebouwen te krijgen. Ten aanzien van het tweede punt zei de raadsvoorzitter dat het kleuterschoolbestuur om een 1 klassige school gevraagd heeft. „Wij moeten alleen medewerking verlenen volgens de Kleuteronderwijswet. Het schoolbestuur is verantwoordelijk. Als het bestuur 33 leerlingen voor 1 lo kaal te veel vindt, moet men een tweede gebouw aanvragen", zo verduidelijkte de burgemeester. De gemeente is namelijk alleen voor openbaar onderwijs verantwoordelijk. De Stichting Algemene Kleuterschool voor Tholen is een bijzondere school. BEJAARDEN Dc raadsleden mevr. Renes en de heer Van der Linde hebben het in de laatste raadsver gadering over voorlichting voor bejaarden gehad over centraleverwarming in de be jaardenwoningen en de Algemene Bijstands wet. Beiden pleitten voor meer voorlichting over die zaken. Raadslid Van der Linde stel de voor de sociaal ambtenaar naar de bejaar- dsnsoos te laten gaan om zo voorlichting te geven. „Sommige voorlichtingsstukken zijn soms niet om te vreten", zo vond het PVDA raadslid. De burgemeester wees er op dat men op de soos maar 30 bejaarden bereikt, terwijl tot die categorie 12 procent van de inwoners behoort. Via het gemeente lijke adresboekje en via de dag- en nieuws bladpers was volgens hem ook voorlichting voldoende gegeven. ZWEMMEN Het gemeentebestuur heeft gunstig gera- geerd op een brief van het voorlopig zwem- comité ook dit jaar weer de oesterput te mogen gebruiken om de jeugd onder toe zicht te laten zwemmen. Het gemeentepersoneel zal beschikbaar gesteld worden om de oesterput gebruiks klaar te maken. De gemeente staat verder garant voor het geraamde exploitatietekort van 600 gulden. KASGELDLENING De gemeenteraad heeft besloten van 1 juni tot 1 december met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een kasgeldlening van een half miljoen gulden aan te gaan tegen een rente van 5% procent. Door verschillende omstandigheden is de liquiditeitspositie van de gemeente al enige tijd niet gunstig. Dat heeft tot gevolg dat een hoge rekening-courantrente, wordt be taald. Voor 1971 is namelijk een rekening cou- rantoverenkomst aangegaan van f 450.000,- tegen een rente van 6J4 procent. Komt men daar boven dan betaalt de gemeente 2 pro cent rente extra. Temeer ondat het momenteel wat aan trekkelijker ligt om op andere wijze dan via rekening-courant gelden aan te trekken, stelden b en w voor middelen te verwerven door de kasgeldlening aan te gaan. Tijdens de laatste raadsvergadering vroeg het WD-raadslid mevr. M. J. Renes-van Geer zich af hoe men die kasgeldlening op 1 december denkt af te lossen. Burgemeester J. E. van Boeijen antwoordde dat de ge meente vaste financieringsmiddelen moet zien te krijgen om de vlottende schuld weg te werken. Lukt dat op 1 december niet, dan moet de gemeente weer maar een kasgeld lening aangaan. TE WEINIG SLOPERS „Er zijn te weinig slopers. Er is geen con currentie in dit V£ k. Het is compleet hopeloos Bijna elke vergadering van b en w is de sloop van de s rneringspanden onderwerp van bespreking. Het is een afgrijselijke troep" zo zei de burgemeester tijdens de laatste raadsvergadering op een vraag van het SGP- raadslid J. Koster. Zijn fractiegenoot D. v. d. Velde infor meerde of de mensen in de saneringsgebie- den niet beter ingelicht kunnen worden over de toekomstige p annen van de gemeente. „Ze weten nu van niets", aldus de heer v. d. Velde. De raadsvoorzitter zei dat de toezegging gedaan is de mensen aan te schrijven. Het stedeb ouwkundigbureau heeft echter voorrang gei eve aan uitvoering van het uitbreidingsplan Dalempolder 2. Daardoor heeft men de herz:ene saneringskaart nog niet klaar. Zodra die er is kunnen de betrok kenen worden ingelicht. WEDVLUCHT P.V. „De Trouwe Duif" hield zaterdag een wedvluch: vanuit Quievrain. In concours 234 duiven, 'hos; 13.50 met ZO tot ZW wind. Eerste duif haalde een snelheid van 1450,10 meter per minuut en was om 15.20. 19 ter plaatse. PIETER MOERLAND WON DE FINALE Het gebeurde verleden week vrijdag in de hal van het scholencomplex dat de twee poulewinnaars Jackie de Graaf en Pieter Moerland elkaar vanachter een schaakbord bestookten. Dit onder grote belangstelling van bestuur, jeugdcommissie en jeugdige schaakliefhebbers. Op een groot demonstra tiebord hield dhr. G. van den Broek de stel lingen bij. Tegelijkertijd gaf de damwinnaar Kees Vroegop een simultaan tegen 6 andere dam mers en speelde dhr. J. N. Matze een simul- taanwedstrijd tegen 24 schakers en schaak- sters. Met het geheel werd gestart om kwart voor zeven nadat dhr. J. N. Matze aan de volgende personen bekers en medailles had uitgereikt: Dammen tot en met 12 jaar: 1 Sjaak Vroegop 2 Dirk Westdorp 3 Bram Theunisse Dammen van 13 tot en met 16 jaar: 1 Kees Vroegop 2 Chris van 't Hof 3 Kees Heyboer Schaken tot en met 12 jaar: Voor de eerste en tweede plaats werd dus gevochten door Jackie de Graaf en Pieter Moerland. 3 Johan Menheere 4 Bram Paape 5 Bram Klippel 6 Piet Scherpenisse In deze groep waren 6 prijzen omdat ze uit twee poules bestond. Om kwart over zeven was de partij tus sen Jackie en Peter beslist in het voordeel van Pieter. Hij kreeg een vaste beker. Nauwelijks een kwartier later had Kees Vroegop zijn 6 partijen gewonnen. Met zo'n goede dammer komt de schaak- en damver eniging „Sint Annaland" goed voor de dag. De simultaanwedstrijd van de heer Matze liep heel wat langer uit. Johan Heyboer had het het langste volgehouden: tot kwart voor tien, en dat één partij. Hij nam remise aan. Rino Keur was daar voor ook reeds in remise geëindigd. Wim de Braber overrompelde de simul- taanspeler door hem onverwachts mat te zetten. Ernella Pleune- kreeg de partij ge wonnen daar zij kwaliteit voorstond. De overige 20 partijen won dhr. Matze. Er moet nog één competitie uitgespeeld worden; dat is die van schaken in de leef tijdsgroep van 13 tot en met 16 jaar. In Havenzicht wordt er nog door de oudere spelers geschaakt. DE TORENKLOK „Het is misschien al een afgezaagde zaak, maar de klok moet nog eens degelijk worden herzien. Het is een verschrikkelijke zaak voor de gemeente als de klok niet luidt. Het zou mooi zijn als het nog voor de herindeling kon gebeuren. Overigens ben ik bezorgd dat de klok niet goed komt. Er is al zo dikwijls iets aan ge beurd", verzuchtte het SGP-raadslid A. J. Kurvink vrijdagavond tijdens de raadsver gadering. Zijn liberale collega M. Ph. van der Weele zag de klok ook een zorgenkind blijven. Het uurwerk is nu goed en de verlichting be hoorlijk. maar voor de badinstallatie heeft het gemeentebestuur het klokkenbedrijf in Aarle-Rixtel gebeld om die te herstellen. Maandag zouden ze komen. De heer P. van Schetsen wees er nog dat er van de 50 kerktoren in Nederland bij hoogstens 2 de verlichting goed brandt. Hij wilde weten of men in de andere eiland gemeenten ook de klok luidt, daar de nieuwe gemeente Tholen het luiden direct misschien overal afschaft. Burgemeester Baas dacht dat men overal nog luidt terwijl hij zelf deze folkore graag wilde behouden. Ook raadslid Kurvink zei aan het luiden te hechten, zodat de klokkenherstellers uit Aarle-Rixtel beslist nog zullen moeten komen. Van J. Steenberg predikant te SINT ANNALAND f 27,- in te houden van ,,deszelfs kinder-gelden", welke hij over 1830 nog te vorderen heeft. Van enige ingezetenen te OUD-VOSSEMEER, POORTVLIET en SINT MAARTENSDIJK respectievelijk f 246,-, f 28,- en f 50,-. Van P. A. Catshoek te OUD-VOSSEMEER drie recepissen van de geldlening over 1830 ten bedrage van f 10,76. Van C. Douw, schoolonderwijzer te STAVENISSE „deszelfs landstraktement" van f 50,- per jaar te rekenen van 1 oktober 1830 tot zo lang de onlusten zullen voortduren. Uit OUD-VOSSEMEER door tussenkomst van de secretaris als geschenk van de gemeente 8 „oneen" zwachtels, 12 dito compres- sen en 2 dito pluksel. Van de ontvanger W. C. Mogge Pous te SINT MAARTENS DIJK f 15,-. In de nacht van 3 op 4 september 1818 ontstond te Poortvliet een zeer felle brand op de hofstede van B. Belleman. De hofstede werd bewoond door Machiel Pauwls. Binnen zeer korte tijd werden het gehele woonhuis, de daaraan verbonden schuur met een grote voorraad veldvruchten, een mestvarken en een veulen een prooi der vlammen. De bewoners wisten - barrevoets - aan een vuurdood te ontkomen. In oktober 1818 heeft ook de stad Tholen mogen delen in de aan vankelijke weldaden van de Maatschappij van eWldadigheid, daar het door de subcommissie van deze maatschappij in Tholen voor gedragen en door de permanente commissie aangenomen huisgezin van Dominicus Meder, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen van Tholen naar Amsterdam is vertrokken, teneinde vandaar naar de volksplanting Westerbeeksloot (Frederiksoord) nabij Steenwijk te worden overgebracht. Burgemeester en wethouders der stad THOLEN zullen op woens dag 8 november 1837 des voormiddags om 10 uur ten stadhuize al daar opnieuw ter aanbesteding aanbieden; het bouwen van een ge heel nieuw schoollokaal, tenminste 400 kinderen kunnende be vatten. En herveilen om tot afbraak te verkopen het oude school gebouw met een daarbij staand woonhuis, aangezien de op 1 juli 1837 plaats gehad hebbende aanbesteding en veiling is afgekeurd. Het bestek en de aftekeningen en condities van aanbesteding en veiling zullen dagelijks van des voormiddags 10 tot 12 uur, zon en feestdagen uitgezonderd, ter stadssecretarie voor de gegadigden ter lezing liggen. Burgemeester en wethouders voornoemd Waghto VERGADERING PLATTELANDSVROUWEN De laatste bijeenkomst in dit seizoen van de afd. Sint Maartensdijk Bond van Platte landsvrouwen stond in het teken van de bin nenhuisarchitectuur. Daartoe werd het woord gevoerd door ai>phitj:ct Boelhouwers uit Tholen. Het was tegelijkertijd een doe-het- zelvers avond, want de dames kregen op dracht een plattegrond met verschillende ty pen moderne huizen te voorzien van ka mer- en keukenindeling. Open haarden midden in de kamer en open keukens waren geen uitzondering. Het «was prettig eens te kunnen bouwen en inrichten zonder dat tegelijkertijd ook de beurs moest worden aangesproken. Bovendien erg leer zaam. Het zomerreisje van de afdeling kwam ook nog ter sprake. Waarschijnlijk wordt het een tocht naar Vlissingen en het Veerse Meer. WEDVLUCHT van de P.V. De Zwaluw Wedvlucht vanuit Tergnier. In concours 93 duiven; Los 7.15 met ZO wind. De eerste Duif arriveerde om 10.08.33 met een snelheid van 1251,70 per minuut. Uitslag: G. Lindhout 1 9 10 17 23 26 27; P. van Driel 2 18; Joh van den Hoek 3 4 5 11 13 15; A. Zwagem.aker 6 25; Iz Kwaak 7 14; D. Klaasse 8; Adr. Bijl 12 22 24 30 31; P. van Beveren 16 28; R. van 't Hof 19; J. Stoutjesdijk 20; C. Priem 21 29 ov. door LEO FAUST 28 Het „Paleis Bourbon" is overvol. De gezanten van bijna alle landen der wereld sommige met hun dames verdringen elkander in de loge der diplomaten. Men betwist elkaar de plaatsen op de tribunes van de binnen, landse en de buitenlandse pers. En op de publieke tri. bune zitten vooral „des flics" (politie-agenten) in bur. ger. Zodra de zitting is geopend, geeft de Voorzitter het woord aan de chef van het nieuwe kabinet. Onder een hels lawaai van klappende lessenaars, kreten en toe juichingen, bestijgt de Dominikaan het spreekgestoelte en verdedigt de stellingen die hij vele jaren achtereen heeft bepleit in zijn blad: „Le Chretien" (de Christen): Wereldvrede door ontwapening van de kleine Mogend heden. Frankrijk moet daarbij voorgaan. Wanneer een zo machtig en zo edel denkend volk als het Franse het voorbeeld geeft, is er geen twijfel aan of anderen zul len volgen. Het zal een sneeuwbal worden. Onze gedachten gaan niet uit - zegt hij - naar een speciaal Franse zaak. De verwezenlijking dezer ideeën zal slechts een eerste stap zijn, een daad, op de zeer lange en moeilijke weg naar de wereldvrede. Een daad, nuttiger in haar uitwerking dan alle con ferenties, reizen en bezoeken van staatslieden of staats hoofden, ministers of diplomaten, officieel of niet; nut tiger, doeltreffender dan alle illusionistische teksten, protocollen en verdragen ooit zullen reiken. Ze zal een vlam worden, zichtbaar en inspirerend over de gehele aarde. Anderen zullen het idee overnemen en het voorbeeld volgen van een der grootste, een der meest intelligente, een der meest idealistische en levende volkeren onder hen. Wij hopen en geloven het. Doch, zo ging de spre ker voort, allereerst moet gij, dames en heren Afgevaar digden van het Franse volk, ons zeggen of ge genoeg vertrouwen hebt, niet in ons, maar in onze denkbeelden en beginselen om ons uw medewerking te verlenen zon der enige terughouding. Zo niet, dan zullen wij ons terugtrekken in het bescheiden, rustige hoekje, dat de Voorzieningheid ons heeft toebedacht. Anderen, met inzichten meer in overeenstemming met uw meerderheid, zullen onze plaats hier mogen in nemen. Wij zullen dan slechts de overtuiging hebben, onze plicht te hebben gedaan tegenover dit land, dat wij liefhebben als gij allen het liefhebt, dat wij gelukkig zouden willen zien, zoals ieder uwer, dames en heren, ernaar streeft het gelukkig te makenHet Kabinet vraagt uw vertrouwen. Op dit ogenblik weerklinken twee schoten vanuit de publieke tribune, en een orkaan breekt los over het Paleis Bourbon, de Kamer. Een orkaan van handgemeen geschreeuw en paniek, terwijl de eerste minister wordt weggedragen De laatste tien jaren hebben de eigenares van „Maison Marianne en pater Letourneur slechts weinig contact gehad. Ze waren steeds zeer goede vrienden gebleven, maar beiden waren te zeer aan hun werk gebonden om veel ogenblikken aan vriendschap te kunnen wijden. Toch volgde mevrouw Zonman („madame Somasse" zoals haar employés haar noemden) met zeer veel be langstelling de duizelingwekkende politieke carrière van haar grote jeugdvriend. Deze avond, die zijn bekroning of zijn val zou brengen, had hij, op haar verzoek, een zitplaats voor haar doen reserveren op de voorste rij in de loge der intimi en relaties van de ministers, tegen over de tribune der sprekers in de Chambre des députés. Om zeven uur in de avond zet Marie-Anne zich, die dag, achter het stuur van haar Berliet om zich langs de Champs Elysées en de place de La Concorde naar het Kamergebouw te begeven. Ze schiet niet hard op, hoe wel ze tot haar bevreemding bemerkt dat er haast geen auto's of bussen zijn langs de weg. Wel is er een ge weldige massa volk op de been, en allen begeven zich in dezelfde richting als zij. De mensen zijn lastig, schreeuwerig, zoeken ruzie. Velen weigeren brutaalweg, voor de wagen opzij te gaan. Er zit onweer in de lucht. Op de place de La Concorde geeft ze zich rekenschap dat het niet mogelijk zal zijn, over de brug het paleis bourbon te bereiken. Uit de verte ziet ze tanks van het leger zij aan zij op de brug staan. Ze besluit de rue de Rivoli te nemen en op een ander punt de Seine over te steken. Maar claxonnend zonder ophouden, kan ze zelfs het begin van de rue de Rivoli niet bereiken. De rue Royale is ook zwart van de mensen, die allen duwen en dringen om zich bij het gepeupel te voegen, dat het enorme plein bezet. Schreeuwende jongens en meiden staan op de hekken, de fonteinen, de muren der Tuilerieën en zelfs op het voetstuk van de obelisk. Met veel moeite manoeuvreert Marie-Anne haar wa gen langs een op zijn zijkant geworpen autobus in vlam men. Ook een paar auto's staan in brand. Ze hoort een geweerschot en ze wordt bang. Doch terugkeren is al evenmin mogelijk als vooruitkomen. Gehuil en luide vloeken stijgen op uit de menigte, die is als een kokende zee. Plotseling rukt een wijf de deur van de wagen naast haar open, en schreeuwt: Dacht ik het niet?... C'est la poule du calottin. 't Is het kippetje van de zwartrok. La poule! brult men om haar heen. Het water in, die slee! La-we hem de Seine in duwen! 't Water in! 't Water in! Met de snol erin!! (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 5