De P.T.T. op Tholen en Sint-Philipsland A, van Mil-van Veldhoven iHflü!H STEMMEN VAN LEZERS EENDRACHTBODE 10 JUWELIER - HÖRLOGER 18 Wouwsestraat 18 naast Foto Segers Bergen op Zoom (VIII) door J. J. Bevelander ill m HIH 15 april 1971 PERCENTAGES In percentages uitgedrukt met vergelijking de vorig jaar gehouden stemmen voor provinciale staten omdat hieraan door dezelfde poli tieke groeperingen werd deelgeno men en ingedeeld in volgorde van de grootte zien we het volgende Thoolse stembusbeeld van vorige week: percentage perentage g.r. 1971. pr.st. 1970 S.G.P. 31 32.7 P.v.d.A. 27.1 22.7 V.V.D. 18 9.3 C.H.U. 12.1 14.2 A.R.P. 6.1 12.1 K.V.P. 5.3 5.6 RECHTS OF LINKS Zoals er ook landelijk nogal wat ,rècht-e" en „linkse'' nuanceringen zijn zo moet dan ook in de Thoolse verhoudingen worden gezien. Wan neer ook in een onderkop boven on ze verkiezingsuitslag in vorig num mer stond „linkse meerderheid in nieuwe raad" is dat duidelijk ge speeld op de Thoolse verhoudingen. Immers, in landelijk verband kan men de K.V.P. zeker niet onder de linksen rangschikken. In dat licht be zien is trouwens op Tholen 'n recht se meerderheid met 5 s.g.p.ers, 2 c.h.u.ers, 1 a.r. en 1 k.v.p. Wanneer men zich zou afvragen of deze meer derheid aan principiële Thoolse aangelegenheden zou beantwoorden, zou het wellicht dikwijls het tegen deel zijn. Daarom is ook dat „rechts en links" ten aanzien van de Thoo lse verkiezingsuitslag meer een spe len met de streekomstandigheden, dan met de werkelijk politieke rich ting. OOP IN PERCENTAGES Datgene wat in het op deze pa gina voorkomend artikel nader is uitgewerkt, namelijk de persoonlijke stemmingen kan ook in percentages een duidelijk beeld geven. Zo stem de van de P.v.d.A. 45.7 o.p een plaatselijke kandidaat, de CHÜ 44.3 de A.R.P. 39.7%, de K.V.P. 42.1 de S.G.P. 42 de VVD 75 Daarvan deed de gemeente Tho len nog het sterkste mee, met 65.3 In Scherpenisse het minste met 27.9 op de plaatselijke kandidaten. blijven. Dat lijkt ons de voornaamste ver klaring voor de naar verhouding lagere opkomst in Stavenisse (waar bpijvoor- beeld de Oud Geref. Gemeente niet gering in omvang is) Misschien dat er voor een enkeling ook nog is bijgekomen, dat men er voor Stavenisse' in de toekomst niet veel heil meer in ziet met Groot Tholen, maar dat is hoogstens een vage veronderstelling Immers, dat vrouwenkiesrecht heeft wel licht ook nog een, zij het kleiner rol ge speeld, in Sint-Annaland, waar bijvoorbeeld leden van de Ger. Gemeente in Neder land 'evenmin enthousiast voor die moge lijkheid zijn. Ook daar bleef het percenta ge beneden de SO al was het verschil ook maar miniem, maar dat kleine ver schil zat 'in wellicht juist in de thuisblij vers van die categorie. Zó bekeken zou de s.g.p. dus inderdaad aan een nog wat hoger stemmental kunnen komen, dan ze nu boekte. PERSOONLIJKE VOORKEUR Laten we nu eens wat nader ingaan op de persoonlijke voorkeur en dat per partij doen. Daartoe eerst die partij, die met het meeste aantal uit de Thoolse stembus kwam De S.G.P. Daarbij mogen we de koplo pers wel even noemen, maar in dit ver band niet benadrukken, aangezien het van zelfsprekend was, dat in iedere gemeente de lijstaanvoerders de meeste stemmen op zich verenigden. Ten aanzien van lijst aanvoerder C. Boender is dat ook in elke kern doorgevoerd, die er in totaal 2057 op zich verenigde van de 2778 uitgebrachte stemmen op de s.g.p. Uiteraard kreeg hij van de beide stembureaus in de stad 'Tho len naar verhouding de meeste stemmen, t.w. 322 en 253 of in tootaal 475. In Sint- Annaland haalde hij in dat opzicht de twee de plaats met daar 403 stemmen te halen. Nogmaals het stemmen op de eerste man in alle stembureaus was logisch. Opval lend is daarnaast evenwel, dat bijvoorbeeld de tweede man op de lijst L. J. Koopman uit Sint Maartensdijk toch ook in alle ker nen stemmen op zich verenigde. Hij haalde er in totaal 277 en draait daarmee aardig mee in de top van het hoogste stemmental der kandidaten die lager stonden dan num mer één. Begrijpelijk zoals dat voor elke kandidaat het geval was, kreeg hij in eigen gemeente (Sint-Maartensdijk) de meeste aanhang. Van de in totaal 277 op Koopman uitge brachte stemmen in het gehele district wa- er 213 uit Sint Maartensdijk zelf. Het minst in Oud Vossemeer met 3 stemmen. Nogmaals, hij kreeg ze uit alle kernen. Dat was niet het geval voor de derde man, de heer A. J. Smits in Stavenisse, die er in totaal 103 uithaalde waarvan 88 in Stavenisse, maar geen in Tholen en Sint Annaland. De volgende qua aantal persoonlijke stemmen, was niet de nummer vier van de s.g.p. lijst, maar de nummer vijf, nl. de heer J. I. Hollebrands uit Poortvliet, die met 81 stemmen boven nummer vier (A. J. Kur- vink uit Sint-Annaland) kwam, waarop 71 stemmen waren uitgebracht. In Poortvliet haalde dhr. Hollebrands 73 stemmen. De heer Kurvink in Sint-Annaland 71 stem men. Daarin kan mogelijk de hervormde groep s.g.p. stemmers worden herkend, maar dan toch wel niet de gehele groep, anders zou het voor de s.g.p. wel teleur stellend zijn. J. A. den Engelsman uit Sint Annaland haalde 41 stemmen, L. A. Pol derman uit Scherpenisse 33, C. G. Griep uh Tholen 18, M. van Dijke uit Sint Anna land 16, M. Dijke uit Scherpenisse en W. J. van He.mert uit St. Maartensdijk 13 stem men D. v. d. Velde uit Tholen 12, Th. Aar- noudse uit Oud Vossemeer 10, evenals C. P. Bijl uit Poortvliet, terwijl de rest van de kandidaten beneden de 10 stemmen bleef. P.v.d.A. STEMDE MEER VERDEELD Terwijl de s.g.p. lijstaanvoerder Boen der met ruim 2000 van de ruim 2700 stem men sterk domineerde, was dit in mindere mate het geval bij de P.v.d.A. lijst. Daar haalde lijstaanvoerder Moerland 1484 van de 2361 stemmen. Van de 266 in Stavenisse kwamen er 261 op zijn naam, een unicum In Sint Maartensdijk haalde hij het wel nog boven de plaatselijke kandidaat Kloet, maar groot was het verschil hier niet. Moerland had er in Sint Maartensdijk 3/6 en Kloet 316. In totaal waren, er voor dhr Kloet 333 stemmen in het district. Opvol ger was nummer vier van de lijst de heer M. A. J. v. d. Linde uit Tholen mei 145 stemmen, daarna nummer 3 P. van Schet sen uit Sint Annaland met 132, terwijl A. Goudzwaard in Oud Vossemeer met 128 stemmen ook uitstekend uit de stembus kwam. Daarna daalde het aantal belang rijk, want voor M. Poot uit Poortvliet waren er 29, voor P. van Ast uit Scherpe nisse 21, voor de onderste kandidaat E. W. H. Broekhuis uit Tholen 19, voor mevr Venekamp uit Tholen 14 en als laatste bo ven de tien stemmen de heer D. C. Kaas hoek uit Sint Maartensdijk met 12. De eerste vijf kandidaten op de P.v.d.A. lijst hebben dus wel een bijzonder aandeel van het geheel veroverd. CHU STERK OP VOORMAN Bij de CHU zag men een even grote aantrekkingskracht voor de kopman als bij de s.g.p. Immers ir M. A. Geuze uit Poortvliet kreeg als lijstaanvoerder 746 van de 1082 op deze partij uitgebrachte stemmen. Tholen kwam met 208 nog juist even uit boven het totaal in eigen woon plaats van deze kandidaat, want Poort vliet bracht er 203 uit op dhr. Geuze. Met 95 stemmen uit Oud Vossemeer werd toch ook geen slechte beurt gemaakt, nu daar toch een plaatselijk kandidaat op de derde plaats stond. Trouwens, dit was nog op merkelijker ten aanzien van de tweede kan didaat de heer J. D. de Korte uit Sint Maartensdijk, die in eigen woonplaats niet verder kwam dan 29 van de in totaal daar uitgebrachte 123 c.h.u. stemmen, zoals trou wens de c.h.u. in de Smalstad toch al niet te best uit de bus kwam. Als opvolger van de lijstaanvoerder kwam dan ook de heer W. K. Quist uit Tholen met 65 stemmen op de tweede plaats wat stemmental be treft. terwijl hij vijfde op de kandidatenlijst stond. In dit verband was trouwens nog opmerkelijker, dat de heer A. v. d. Hoek met 62 stemmen als zevende kandidaat nummer twee overtrof. Op de vierde plaats volgt dan die nummer twee met 53 stem men. Nummer vier is de derde kandidaat P. Klippel uit Oud vossemeer met 44 stem men. De heer M. J. Hoek uit Poortvliet de hekkensluiter op de kandidatenlijst haal de toch nog 16 stemmen en mevr. Deurloo- v. d. Velde uit Tholen 13 stemmen. Ver der de heer W. M. van Tiggele uit Poort vliet 10 en de rest daar beneden. 't KAN HEEL MOOI EN HEEL DUUR ZIJN Neem als voorbeeld een dubbel- rijig parelcollier met witgouden slot,bezet met briljanten...'t Is er voor U. Maar er zijn ook zeer mooie collierseenvoudiger en voor bescheidener beurs. Kies wat U zichzelf kunt gunnen. adv. ingez. med. A.R.BEELD HETZELFDE De A.R.lijst liet een soortgelijk beeld zien als de c.h.u. ten aanzien van de lijst trekker. Van de 546 stemmen kreeg dhr. W. C. van Kempen uit Poortvliet er 385 De gemeente Tholen leverde met 144 daar van de meeste aanhang, gevolgd door Oud Vossemeer met 87 en Poortvliet met 76. Met 69 stemmen kwam de tweede man op de lijst J. Overbeeke uit Sint Annaland een stuk lager te liggen, zoals ook de A. R. aanhang in zijn eigen woonplaats bij deze stembusuitslag sterk tegenviel. De heer B. Biesheuvel uit Oud-Vosse- meer neemt als vijfde kandidaat de derde plaats in met 20 stemmen. De Thoolse kan didaat P. W. Jansen haalde er 19. dhr. Boxhoorn eveneens uit Tholen 12, de heer J. Uijl uit Poortvliet - en de overigen be neden de 10 stemmen. K.V.P. OP LIJSTAANVOERDER 389 van de 477 stemmen haalde lijst- aanvoerster der KVP mevr. Deurloo-van Broekheven, waarvan het leeuwendeel toch uit Oud Vossemeer kwam met 227 stem- j men terwijl Tholen haar 128 stemmen I bracht. Nummer twee, de heer M. A. van Tilbeurgh haalde de op hem uitgebrachte 62 stemmen vrijwel geheel uit Oud Vosse meer, de heer M. J. van de Zande kreeg er 12 en de heer Leemreijze 10. VVD MEEST PERSOONLIJK Tot slot de meest opmerkelijke lijst ten aanzien van de persoonlijke stemmingen: de VVD. Niet alleen omdat op deze lijst nummer vier de heer W. G. Robbe uit Sint Maartensdijk uit alle stemdistricten een neutje weghaalde, ook niet alleen omdat op deze lijst zelfs twee mannen naast de lijst aanvoerder overal stemmen haalde, t.w. ook de heer A. M. van Engelen uit Oud Vossemeer, maar bovendien ook, omdat hier de lijstaanvoerder in stemmenaantal niet sterk domineerde, maa.r juist in eigen woonplaats toch veel meer haalde dan er daar liberalen wonen. STRIJEN HAM TELEFONISCH AANGESLOTEN Op Poortvliet verricht brievengaarder L. van Zaltbommel op correcte wijze zijn dagelijks werk. Geldzaken regelen op het kantoor, bestellen op het dorp en in de wijde polders rond Poortvliet. Zijn tocht voert hem van dag tot dag ook naar Strijen. in het postarchief voorkomend onder de naam Nieuw Strijen. Ook daar geeft van Zaltbommel de poststukken op de juiste adressen af, maar neemt ook de correspondentie van de mensen, die verzonden moet worden in ontvangst. Het vergt van de bewoners op Strijen wel enige oplettendheid om van Zaltbommel le kunnen aanspreken. Dit mislukt nogal eens. De dames, druk met huishoudelijk werk of werk zaamheden op het land, vergeten in hun ijver heel Van Zaltbommel met gevolg dat de brief die zonodig weg moet tot de andere dag moet blijven liggen. Om zelf de weg naar het dorp te lopen was meestal geen tijd. De wens wordt dan ook geuit om een brievenbus tegen één der woningen te plaatsen waarin de te verzenden brieven kunnen worden gedeponeerd. Aan deze wens geven de Posterijen gehoor, 21 april 1879 wordt er 'op Nieuw Strijen Gemeente Poortvliet een brievenbus geplaatst tegen het huis van M. de Graaff Dz, die brievengaarder L. van Zaltbommel tijdens zijn dagelijkse bestelling moet lichten'. De bewoners van 'Het Haagje' krijgen steeds meer financiële beslom meringen, met het gevolg een vaker bezoeken van het postkantoor. De openstellingstijden ondergaan een wijziging zodat in 1881 de inwoners van Poortvliet op de volgende uren ten postkantore terecht kunnen dagelijks met inbegrip van zaterdag 9 - 111/^, 161/2 - 18 en van 19^ - 21, 's zondags zijn de uren van 9 - 10, 17 - 18 en 20 - 21. Van Zaltbommel in middels zestig jaar geworden kan alles dan niet meer bijbenen en wordt van bestelling ontslagen. Zijn taak ligt nu enkel op het kantoor. Er wordt gezocht naar een man om de bestelling uit te voeren. Deze is snel gevonden D. M. Verkerke wordt de eerste postbode van Poortvliet. Of Verkerke de dagelijkse wandeling te ver vond of de mee te nemen stukken te zwaar, vermeldt de historie niet, wel dat hij na een jaar ontslag vraagt en dit ook krijgt. De zoon van Zaltbommel, Dingenus, nog maar eenentwintig jaar oud maar toch al werkzaam in Den Haag, ziet het anders dan Verkerke en komt naar Poortvliet om onder toezicht van zijn vader de blijde en droeve berichten bij de mensen aan huis te bezorgen. MEER EFFICIENT Naar gelang het aantal poststukken toeneemt proberen de Posterijen steeds efficiënter alles te runnen. Het is dan ook geen overbodige luxe als de Directie in 1882 besluit de bestelling op Schoondorpe en Rand te wijzi gen. Tot die tijd n.l. kwam de postbode van Scherpenisse op Schoondorpe en omgekeerd die van Poortvliet op de Rand. Drie maanden krijgen de bewoners van deze wijken de gelegenheid hun adres te veranderen, er komen tijdens die tijd dagelijks twee postbodes langs; dan wordt het defi nitief zoals het nu is, Schoondorpe bij Poortvliet en de Rand bij Scherpe nisse. Ook voor brievengaarder van Zaltbommel zijn de jaren doorgegaan. Als hij al een paar jaar de zeventig gepasseerd is vraagt hij pensioen aan, hetgeen hem dan ook op de meest eervolle wijze wordt verleend. Dit ge beurt 1 juli 1896. De nieuwe brievengaarder is J. M. Kunst, het is maar voor vijf jaar dat hij Poortvliet trouw blijft, hij zoekt een andere plaats en vind die aan de overkant van de Eendracht. Sint-Philipsland komt vacant, hij solliciteert en wordt benoemd, 1 mei 1901 komt zijn opvolger C. van Westenbrugge van Oosterland over naar Poortvliet. Postbode D. van Zaltbommel is nog een jaar eerder dan Kunst vertrokken en is zijn geluk in Almkerk gaan beproeven. In zijn plaats is J. den Roer uit Vlissingen gekomen. Poortvliet is voor hem maar een tijdelijke halte geworden. Half juni 1903 komt hij in aanmerking voor brievengaarder in Anna-Jacobapolder. POLITIE TOEZICHT De jeugd van Strijen blijkt voor geen kleintje vervaard, als de avond is gevallen maken zij van het donker gebruik om nog andere voorwerpen dan brieven in de brievenbus te stoppen. Proberen eerst de bewoners op verzoek van de brievengaarder toezicht uit te oefenen en dit de lieve jeugd te beletten, slimme rakkers hebben ondanks dat, nog schone kansen genoeg. Teneinde raad verzoekt de brievengaarder in november 1905 de directeur in Tholen de brievenbus te Nieuw Strijen te verwijderen; op de hiervol- gende wijze omschreven 'aangezien er vaak rommel zoals peukjes en keistenen in gegooid worden, doch er bovendieh ook nog menschendrek in was geworpen, zodat de brie ven die zich in die bus bevonden met dergelijk drek waren besmet, en de postbode genoodzaakt was, die brieven alvorens hij ze in zijn tasch kon opbergen aan een granskant van dien drek moest ontdoen'. Op het verzoek van de brievengaarder volgt geen inwilliging. Wel ver zoekt de directeur aan de burgemeester het politie toezicht te verscherpen. De jeugd hierdoor afgeschrokken houdt zich inderdaad verder rustig, al thans er komt geen rommel meer in de bus. Het vervolg komt pas in 1910, dan wordt de brievenbus verplaatst van het woonhuis naar de schuur van de heer de Graaff. DE EERSTE TWEE Poortvliet is nooit aangesloten geweest op het landelijke Telegraafnet. De afstand vanaf Tholen was blijkbaar geen bezwaar om telegrammen te bezorgen. Het aantal zal ook nog niet bijzonder groot zijn geweest. Wan neer het postkantoor Tholen een telefoonaansluiting heeft gekregen was niet te ontdekken, wel van de andere plaatsen op het eiland. Op 20 maart 1899 werd het hulppostkantoor Poortvliet per telefoon aan gesloten, het toestel kon alleen nog maar worden gebruikt voor het verzen den en ontvangen van telegrammen. Of er eerder geen mogelijkheden wa ren, of de behoefte was er niet, het duurt tot 5 januari 1910 voor de eerste telefoonabonne's te Poortvliet aangesloten worden, het zijn er twee; W. Bolier en W. J. Boogaart. Er ging maar weinig tijd voorbij of het gemak van dit in veler ogen nog wonderlijke ding werd bekend. Ook de bewoners van Strijen zagen al spoedig het nut van een telefoon in. Vanzelf kwam dan ook de vraag naar voren om ook naar één hunner telefoon aan te leggen. Dit was niet zo eenvoudig en bovendien nog een dure grap ook. Vanaf het dorp naar Strijen was een grote afstand voor het plaatsen van palen met bedrading daarop. De zaak wordt voorlopig wat aangehouden en nog een tijdje in de doofpot gestopt. Maar eind 1911 wordt opnieuw geprobeerd een stukje isolement kwijt te raken. Men zet alles op alles en uitgebreid wordt ge schreven wat er op Strijen allemaal woont en omgaat. Ér wonen in 1911 142 mensen op Strijen 'met zijn omvang' 242, 111 schepen hebben de haven aangedaan om te laden en te lossen. Op de weegbrug zijn de vol gende hoeveelheden gewogen; '3978259 kg peeën, 1491009 kg pulp, 335374 kg aardappelen, 13926 kg juin, 59567 kg graan, 131974 kg kunst mest, 12209 kg katoenmeel, 4029 kg stroo, 20605 kg paardepeeën, 159211 kg vlas, 6689 kg knol en raapzaad, 4 beesten'. Of de mensen die moesten beslissen of er op Strijen telefoon zou komen zich hebben laten intimideren door al deze getallen vermeldt de historie niet. Wel dat er telefoon kwam. Willem Gebraad, het merendeel van de Poortvlietse bevolking heeft hem gekend, voerde in september 1912 voor hel eerst een hulpdienst uit, gevolgd door meerdere. Zowel Gebraad als de Posterijen waren met de gesloten overeenkomst content, die dan ook werd gecontinueerd. 1 juni 1913 volgt een vaste aanstelling, tot aan zijn pensionering heeft Gebraad onopvallend maar bijzonder nauwkeurig zijn werk verricht. Jammer dat deze man zo weinig jaren van zijn welverdiende rust mocht genieten. I.» i 1 IPfPll HHH| li - i§ i? wi, - mmÊmê li Pu. v' Wk\ 1 T mm*~~ r- - f\ - s i -'M «ssiiifïslli Stavenisse, eens een belangrijk punt voor de posterijen kreeg in latere Jaren een ruim eigen postkantoor op de hoek Kerkweg-Poststraat. Op deze plaat, die is overgenomen van een wat scheme rige bruine fotoafdruk, ziet u het post kantoor in aanbouw. Het is vrijwel niet mogelijk ook de personen op de steigers te kennen. Volgens de overlevering staat boven op de dakkapel Marinus Wcsdorp Gzn. Op de bovenste steiger van links naar rechts: Zwerus, timmer man uit Oud-Vossemeer; Kees'Bijl, tim merman uit Tholen; L. Roozemond Dzn Zittend: Hubrec'nt van Vossen en Hage timmerman uit Sint Maartensdijk. Op de onderste steiger: Karei Schijf, metselaar uit Poortvliet; Marinus Boo gaard uit Sint-Annaland; Willem Eer- land opperman; Burgers, metselaar en „meneer van Rijn" opzichter Rijksge bouwendienst. Twee personen, staande op het muurtje tussen de onderste en bovenste steiger zijn: de aannemers T. Dijkslag uit Tho- en Walpot. De namen zo bekijkende, dan bleek het vroeger wel mogelijk te zijn een eiland combinatie te vormen van aannemers om een werk tot stand te brengen. Het postkantoor staat nog altijd op z'n stevige „benen". Dat is misschien wat sterk uitgedrukt maar de Tweede Kamerverkiezing op 28 april kan het overtuigend bewijs leveren. Om met die lijstaanvoerder te beginnen, van de 581 stemmen, die hij haalde van het totaal van 1645 op de VVD lijst kwamen er uit Sint Annaland 399. Het was de partij die in haar propaganda ook de plaatselijke kandidaten het meest benadrukte. Het ge volg was, maar niet alleen door de pro paganda ongetwijfeld ook door de persoon en door het aantal stemmen dat in die kern naar de VVD uitging dat bijvoorbeeld een A. M. van Engelen derde op de lijst met 310 stemmen niet eens zo heel veel minder kreeg dan de lijstaanvoerder. De heer W. G. Robbe kwam er trouwens met 219 - hij stond op de vierde plaats - ook lang niet slecht af, want hij werd in VVD stemmen tal in feite nummer drie. Van de 270 VVD stemmen in Sint Maartensdijk kwamen er 180 op naam van Robbe te staan. Mevrouw Renes haalde er in totaal 206 waarvan in haar eigen woonplaats (Tholen) 167. Een ander opvallend VVD stemmen- haler was de heer J. van den Heuvel uit Tholen met 153 stemmen. Hij had er in Tholen 147. Daarna volgde de heer L. A. M. Elenbaas uit Scherpenisse met 86 stem men. waarvan 68 uit zijn eigen gemeente. De heer van der Weele uit Sint Annaland (8ste op de lijst) boekte er 34, terwijl de heren J. C. B. Rossen uit Tholen en M. van Damme uit Sint Maartensdijk elk 17 stemmen op zich verenigden. Juist de VVD lijst toont dat er ten aanzien van een gemeenteraad ook op de lijst van de voorkeur toch nog een flink persoonlijk accent kan liggen, hetgeen deze partij ook met resultaat in haar propaganda uitspeel de. Uiteraard zijn we bij deze nabeschou wing niet meer ia herhalingen gevallen ten aanzien van de totalen per partij in het licht van de gehele verkiezingsuitslag. De vorig nummer afgedrukte staat bood daar toe voldoende gegevens, trouwens hier nog aangevuld met de vermelde percentages in het kaderstukje. Geachte lezers. Wat zijn we allen weer blij dat de natuur ontwaakt uit haar winterrust en de eerste bloemen worden gezien. De lente is er, de zomer is in aantocht. Ook het insectenleven is weer uit de winterrust gelokt door de stijgende zon. Daardoor wordt er ook gesproeid om de schadelijke insecten te doden, maar vaak ziet men de nuttige over het hoofd. On doordacht wordt er hierdoor grote schade aangericht aan de bestuivers van de ge wassen. Vooral de imkers ondervinden de laatste jaren vaak dat zeer ernstige schade aange richt wordt door bespuiten van boomgaar den en zaadteelt, waar de bijen op vliegen Op de vergadering van 12 maart j.l. van de Vereniging tot Bevordering der Bijen teelt is besloten om bij de bevoegde instan tie in spuitschade gevallen een klacht in te dienen (de wet verbiedt spuiten op open bloemen), maar om dat te voorkomen (het geen kan door overleg van teler en imker) schrijf ik dit stukje als waarschuwing. Tevens is het een verzoek om medewerking om de natuur niet verder te vernielen dan zij nu al is. De telers van genoemde gewas sen wil ik toeroepen: geachte lieden spuit niet met insecticiden op open bloemen waar bijen op zoemen opdat u dit ijverig leven niet voortijdig doet sneven en door dit te verrichten uw oogst doet ontwrichten. P. J. Koopman .Wilhelminastraat Sint Maartensdijk, secretaris Bijenvereni ging afdeling Tholen. Van donderdag tot maandagmorgen ligt de Eendrachtbode binnen oog. bereik van duizenden gezinnen in de streek-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 10