Opvallende onopvallend heid Wat veel Poortvliet's burgemeester weerlegt onjuiste cijfers over inenting tegen polio in sensatieblad Politieke bonzen bezoeken streek Directeur-generaal Midden-en Kleinbedrijf enToerisme op Tholen Geen onnodige zorg voor een zo nuchtere zakelijke en vechtlustige bevolking Commissie Werkgelegenheid blies tegelijker tijd avondappel en reveille Uit ambacht gegroeide industrieën volumineus toekomstorkest Volmachten Deze week Koopman vervangt Boender Nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland - Waarin opgenomen de Thoolse Courant - Postbus 5 - Sint-Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdagmiddag. Abonnementsprijs 5,25 per halfjaar, per post 6,25 - Losse nummers 25 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs ƒ0,17 per mm BTW - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ3,BTW - Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Met deze ogenschijnlijke tegen strijdigheid werd deze week de ont wikkeling van Tholen geillustreerd in de jaren na de ramp tot op heden. Een periode, waarin een Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen in feite ook op dezelfde manier aktief was. Een aktiviteit welke door deze en gene gemeentebestuurder wel eens in twijfel werd getrokken, maar waarvan het resultaat toch deze week nog eens duidelijk werd, toen op uitnodiging van dezelfde commis sie onder meer de directeur-generaal van het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme een bezoek aan Tholen bracht. Deze hoge functionaris van het betreffende ministerie conclu deerde immers persoonlijk na het dagje Tholen: zolang er een groepe ring in ons volk leeft, dat zich zo nuchter en zakelijk en met vechtlust weet op te stellen als ons vandaag op Tholen is gebleken, zo lang be hoeft er geen onnodige of overbo dige zorg te zijn, dat er geen be staansmogelijkheid en hoop voor de toekomst is. Maar daardoor te meer willen we die ontwikkeling volgen en terzake attent blijven. Een uitspraak, die enerzijds als een wel eens verdiend pluimpje de hoed van de zich van middenstand tot industrie ontwikkelende bedrij ven op Tholen mag sieren en voorts ook een garantie, dat men op basis daarvan een beroep zal mogen en kunnen doen op andere middelen, die daartoe zonodig beschikbaar ge steld kunnen worden. De commissie werkgelegenheid heeft dinsdag vooral het Haags be zoek kunnen tonen, waartoe parti culiere initiatieven kunnen leiden. Als zodanig kan Tholen een voor beeld worden genoemd. Vanzelfsprekend is dat in hoofd zaak de verdienste van die onderne mer zelf. Anderszijds mag er bij het waarschijnlijk scheiden van de markt der genoemde commissie vanwege de Thoolse herindeling ook wel eens een open doekje af voor het werk dat onopvallend in een jaar of veer tien tot stand kwam. Daarbij moet sprekend cijfermateriaal, waarvan elders in dit nummer nota wordt ge geven, worden ingecalculeerd. Im mers, daar was de in ons agrarische gebied uitzonderlijke uitstoot van de landbouw, daar was een ongekende trekkracht van een Randstad-agglo meratie met volop werkgelegenheid, daar was een nog amper van de grond komende mogelijkheid tot technische scholing in de streek zelf. Terecht werd gesteld, dat het stuk ervaring van die commissie, ook het gemaakte contact met tal van advies organen en diensten in de komende nieuwe bestuursvorm van de streek niet op de hoop voor de ophaaldienst moet worden gegooid. De streek zal er goed aan doen in een mogelijk commissie nieuwe stijl van te profiteren, wat in een uiterst moeilijke tijd tot stand kwam. Een door 'lijden gelouterde ervaring' kan zelfs van uitzonderlijke betekenis zijn. Met nog slechts één nummer tus senruimte moesten noodwendig deze week wat veel lijsttrekkers voor de komende raadsverkiezingen aan het woord komen. De planning van onze kant was aanvankelijk het geheel over drie weken te verdelen, maar het onvoldoende voorbereid zijn, dan wel ziekte van politici door kruiste het schema. De kiezers op Tholen moet het daarom voor lief nemen wat veel van het goede in één nummer te moeten verwerken. Uiteraard wensten we het nummer voor de verkiezingen te bestemmen voor het informatieve, c.q. vergelij kende cijfermateriaal. Voor de stem moet worden uitgebracht rest thans minder dan veertien dagen. Een goed begin tot het halve werk zal zijn het vaste voornemen woensdag 7 april ter stembus te gaan. Dat is zonder meer het belang van iedereen op Tholen. Na 7 april kan en dient men niet anders te doen, dan zich te conformeren aan de uitslag. Burgemeester W. van Doorn uit Poort vliet heeft woensdagavond tijdens de raads vergadering ontkend dat zijn gemeente een zwarte vlek zou zijn wat de inenting tegen kinderverlamming aangaat. Bij de inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland had hij de cijfers opgevraagd, waaruit bleek dat in de periode 1964-1969 het gemiddelde in entingspercentage 70 procent bedroeg, terwijl de verwachting voor 1970 80 procent is. De burgemeester vond dat er in bepaalde dagbladen te gemakkelijk over zwarte vlek ken geschreven wordt, terwijl er ten on rechte met cijfers is gegoocheld. Ook de inspecteur van de volksgezond heid in Zeeland had zich over de cijfers in het ochtendblad De Telegraaf verwonderd, waarbij Poortvliet als één van de elf „Stap horsten" in Nederland werd genoemd waar het inentingspercentage beneden de 60 pro cent lag. Volgens de heer Van Doorn is het in de jarenlange praktijk van dokter Kugel 20 jaar geleden misschien 1 geval van polio in Poortvliet is geweest. Een inentingspercen tage van 100 procent vond hij plezierig, maar nooit haalbaar, zoals in heel Nederland blijkt. Niettemin achtte de burgemeester het de plicht van het gemeentebestuur en de arts de inwoners tot 18 jaar te wijzen op de mo gelijkheden van inenting tegen kinderverlam ming. Dit geldt voor degenen die niet of onvoldoende gevaccineerd zijn. ONEERLIJKE z-AAK Het SGP-raadslid P. J. Houdt vond dat men toch voorzichtig met inenting moet zijn omdat vroeger wel mensen door inenting om het leven gekomen zijn. Hij vroeg of men vaccinatie zou kunnen verplichten waar hij overigens geen voorstander van was. Het CHU-raadslid ir. M. A. Geuze stelde dat het suikerklontje in het geheel geen kwaad kan. Wat de onjuiste cijfers in De Telegraaf betrof stelde hij de raad voor de gemeentesecretaris een ingezonden stuk in het ochtendblad te laten schrijven dat het genoemde inentingspercentage voor Poort vliet niet waar is. Ir. Geuze vond dit een eerlijke tegenover een oneerlijke zaak, maar burgemeester-secretaris Van Doorn voelde weinig voor een ingezonden stuk. SGP-wethouder J. I. Hollebrands viel hem bij. Hij vond dat men er het beste het zwijgen kan toedoen. „Voor de buitenlandse berichtgeving heb ik De Telegraaf wel eens met genoegen gelezïn, maar iedereen weet dat het een sensatieblad is", zo besloot de heer Hollebrands. Doordat de tussentijdse gemeenteraadsver kiezingen voor het eiland Tholen op woens dag 7 april a.s. niet veraf zijn van de Twee de Kamerverkiezingen op woensdag 28 april, krijgt de streek bezoek van enkele politieke voormannen. Vanavond om half acht is er in het ver enigingsgebouw aan de Brugstraat te Tholen een bijeenkomst van de ARP waar Tweede Kamerlid mr. W .Aantjes zal spreken. Dinsdag a.s. is er in café P. J. van Houdt te Sint Maartensdijk een VVD vergadering met Tweede Kamerlid H. J. L. Vonhoff, de Zeeuwse gedeputeerde mr. J. F. G. Schlin- gemann en het statenlid J. Hoekstra. Deze openbare bijeenkomst begint ook om half acht. TEN ANKER EN DE SCHUTSE Zaterdag 3 april brengt de minister zon der portefeuille (ontwikkelingshulp) een be zoek aan ons eiland. Minister Udink is lijstaanvoerder van de CHU bij de Tweeede Kamerverkiezingen. De minister stelt contact met de bevolking bijzonder op prijs. In dit verband is hij van plan de bejaardentehuizen Ten Anker in Tholen en De Schutse te Sint Annaland te bezoeken. Om kwart voor elf in de voormiddag zal hij op de bovenzaal van het Poortvlietse ge meentehuis spreken over nationale politiek. Eilandèlijk CHU-lijstaanvoerder ir. M. A. Geuze doet dat over gemeentepolitiek. In de week van de Thoolse verkiezingen is er in ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder een ARP bijeenkomst waar om half acht mr. J. N. Scholten het woord zal voeren. Deze vergadering is op maandag 5 april. Alle bijeenkomsten zijn openbaar, terwijl er beslist ook gelegenheid is tot discussie en het stellen van vragen. Iedereen is overal welkom. 'Meer dan de helft van de circa 25 ondernemers die nu in de industriële sektor werkzaam zijn, komen uit oorspronkelijk ambach telijke hier gevestigde ondernemingen'. Het is een passage uit de brochure van de Commissie Werkge legenheid Eiland Tholen, die dinsdag werd uitgegeven ter gelegen heid van het bezoek van de directeur-generaal voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme de heer H. Reimer, door de adjunct directeur van de Economische Voorlichtingsdienst drs J. Scheps, door de algemeen directeur van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf drs J. Giebel en door drs J. Verheijen, hoofd afdeling ambachten en kleinindustrie. Met een bezoek aan drie van de 25 werd een beeld getoond van het onopvallend opvallende, dat op het eiland Tholen uit de am bachtelijke sector groeide. Wanneer dit dinsdag op initiatief van de commissie werkgelegen heid georganiseerd bezoek met het oog op de herindeling per 1 juli een voor die instantie slotaktiviteit is geweest, kan het worden ge symboliseerd als een avondappel van een veertienjarige stimulans in dit gebied, maar tegelijkertijd ook als een reveille-signaal voor de toekomst. Gisteren, woensdag 24 maart, is de termijn verstreken waarop men schrif telijk een volmacht voor de gemeente raadsverkiezingen van 7 april kon aanvragen. Als u geen volmacht hebt aange vraagd en de beslissende dag voor Groot Tholen niet op het eiland bent, kunt u alsnog een machtiging op het gemeentehuis vragen. Dit kan nog tot 5 dagen voor de gemeenteraadsver kiezingen. Vanaf 24 maart is er even wel de voorwaarde dat de volmacht gever samen met de gevolmachtigde persoonlijk op het gemeentehuis komt. Het stemmen bij volmacht is nu uit gebreid met bijvoorbeeld de buurman, zodat niet uitsluitend meer familiele den kunnen invallen. Dit geldt ook voor de Tweede Ka merverkiezingen op woensdag 28 april. VANDAAG een terugblik en een vooruitzien. Onder dit motto werd bij monde van commissielid E. Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet voor de genodigden, waaronder ook de secretaris van de Kamer van Koophandel in Zeeland mr. W. M. Otten en vertegenwoordigers van de Thoolse industriële bedrijven het bankwezen en directeur technische school in het Sint- Annahndse dorpshuis de „winst en verlies rekening" gepresenteerd van een om en nabij veertienjarig Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen. Geen lustrum, maar in het kader van de komende herindeling der gemeenten op Tho len mogelijk laatste gelegenheid voor deze commissie rekening en verantwoording af te leggen. De streek mag wat ons betreft de com missie .dechargeren". Het beeld van de veertienjarige balans vertoont een duidelijk aktiva-voordeel. Het batig saldo vindt men concreet terug in tij dens de beginperiode gestarte, thans bloei ende industriële bedrijven uit wat eerst am bachtelijke eenmanszaken waren. ALARMKLOK Het ontstaan van de commissie, zo werd geschetst, was het gevolg van de rampnacht 1953, de uitgevoerde herverkaveling en de daardoor en door mechanisatie sterke terug gang van het aantal arbeidsplaatsen in de landbouw. Er ontstond omvangrijke lange afstands pendel en de vrees voor leeglopende woon kernen leek niet ongegrond. De alarmklok klonk opnieuw, niet voor een watervloedgolf maar wel voor een werkloosheidsvloed. Rijksmiddenstandsconsulent A. Korstanje zette vloedplanken in het eerste uur van ge vaar en streekoverheid en middenstand „sleepten" zandzakken aan. Een in 1959 georganiseerde tentoonstel ling „Dit Maakt Tholen'' bleek de eerste aanzet tot een veilige hoogwaterkering. Rapporten over pendel en industrie gingen gepaard met stuwen naar de erkenning van probleemgebied ,en kernfaciliteiten. De bevolking van Tholen anno 1957 zocht naar een nieuwe bestaansmogelijkheid die werk bood en welvaart kon brengen. De toenmalige vraag „Tholen, wat wil je?" werd beantwoord met: werkgelegenheid. Het mid del was industrie, het alternatief pendel. Niemand kon toen bevroeden, dat 15 jaar later de dorpsbewoner-forens-pendelaar ook als een bevoorrechte stedeling kon worden gezien. Het tienjarig bestaan der commissie stond in het teken van Tholen naar 2000. PENDEL EN WERKGELEGENHEID De uitgaande pendel groeide van 300 in 1959 tot nu 11.80 mannen. Maar de werk gelegenheid bij de Thoolse industrie groeide van 960 tot 1500 mannen en vrouwen. In dezelfde tijd liep het aantal arbeids plaatsen in de landbouw terug van 2500 naar 1400, maar ook in de dienstensector is het werk van 1620 tot 1400 gedaald. Het aantal middenstandsbedrijven vermin derde sinds 1960 van 456 tot 330. De industriële ontwikkeling en subkern- aanwijzing maakte de streek echter meer leefbaar dan tevoren. De invloed van de commissie werkgelegenheid tot dit alles is moeilijk te bepalen. Tholen staat voor een nieuwe bestuurlijke fase, zoals ook ondernemers steeds nieuwe uitdagingen moeten aanvaarden. Dat Tholen naast de werkgelegenheid in eigen streek zal blijven fungeren als reser voir voor arbeidskrachten elders is voor de middenstand nu geen probleem meer. Men blijft immers hier jveel liever) wonen. De ongerustheid van de commissie in haar oorsprong is er thans niet meer. In het bedrijfsleven is een tintelende span ning aanwezig, die door inspanning is op gewekt. Als wij gezamelijk inventief en creatief be zig blijven en de overheden zijn ons welwil lend ten dienste, dan mag worden verwacht dat in de komende jaren opnieuw topfunc tionarissen geinteresseerd zullen zijn naar op vallende resultaten, die in Tholen zijn be reikt. Het is hier nog geen Mekka voor het Mid den en Kleinbedrijf, maar in het hoge bezoek van vandaag zien wij een interesse, die pa rallellen oproept aan Mohammed die bereid is naar de berg te komen. Wat wij dan vandaag bij het terugzien en het vooruitblikken bescheiden een .heuvel' zouden willen noemen, zo besloot de heer Nieuwkerk zijn met verve gebrachte verant woording van 14 jaar Commissie Werkge legenheid op Tholen. SCHEEPSSLUITINGEN TIMMER- EN BANKETFABRIEK Naast dit dorpshuisintermezzo was er voor de directeur-generaal en de andere gasten een bezoek georganiseerd aan een drietal in dustrieën, die behoorden tot ruim de helft van de 25 welke zijn ontstaan uit ambachte lijke middenstandsbedrijven van de streek zelf. Het eerst op de eiland-route bezochte be drijf was dat van de firma J. van Beek te Oud-Vossemeer, een in 1969 met 6 werkne mers opgezette vennootschap De Bruin en Van Beek, thans uitgegroeid tot een jaar- produktie van 2 miljoen scheepssluitingen met 20 werknemers en een voortdurende vraag naar beide. De outillage van dit bedrijf is nog vrij primitief, althans in vergelijking met hetgeen onder meer te zien valt op het industrieter rein te Sint Maartensdijk. Maar wel een unieke industrie met volop perspectief, mede door de export van zo'n 90% van de produktie naar België, Frank rijk, Duitsland, Engeland, Noorwegen, Zwe den, Italië en Amerika. Het tweede bezoek viel de timmerfabriek „De Pluumpot" ten deel van de c.v. gebr. Muller te Sint Maartensdijk. Een van ruime werkruimten en gewenste machinerie goed geoutilleerd bedrijf, dat met een dertig werknemers op het punt staat zich op een nieuwe produktievorm toe te leggen. Het laatste van de drie was met dat van Banketfabriek De Waal uit Tholen niet het minst spectaculaire bedrijf, dat uit het kleine ambacht tot stand kwam. Ook voor de directeur-generaal en de zij nen waren De Waal's kwaliteitsprodukten, met name de bokkepoten, volledig geïnte greerde artikelen. Ook daar werd evenals in de andere be drijven met gulle gastvrijheid en uitgebreide voorlichting een beeld gegeven van ont staan, groei en toekomstplannen. Het kon op die ene dag weliswaar niet meer zijn dan een wat vluchtige, maar toch voldoende indruk van datgene wat op Tho len tot stand is gekomen en dat vooral uit de ambachtelijke sector. AAN DOEL BEANTWOORD Daarbij kwam dan nog een pleidooi van Sint Annalands burgemeester W. Baas voor een bijdrage in jachthavenuitbaggering, waar toe een goede lunch op het watersportclub- schip de „Buutengaets" gelegenheid bood, daarbij kwam een gesprek met het indus triële Thoolse bedrijfsleven in het Dorpshuis, een theeuurtje bij huize P. W. Priem te Sint Maartensdijk, waar nog eens geaccentueerd werd, wat met een vakmans naald en draad kan worden gepresteerd en daar was ten slotte dan nog een gedachtenwisseling en slot conclusie in het Thoolse stadhuis. Een conclusie, waarvan de directeur gene raal zelf het leeuwenaandeel voor zijn reke ning nam. GEEN OVERBODIGE ZORG De heer Reimer wees er op, hoe een werk bezoek niet alleen interessant, maar ook zeer leerzaam kan zijn. Dat is ook vandaag ge bleken. Hij had veel waardering voor het werk van de commissie. Als je Tholen zo doorrijdt, denkt je wat een rust is er nog in dit gebied. Men vergist zich echter deerlijk, indien men die rust ook inhaerant zou zien als een slui mering van de bevolking zelf. Vandaag is ons wel anders gebleken. Levendige en aktieve bedrijven hebben we bezocht. Het bedrijf van de scheepssluitingen was zeer interessant. Men kan zich afvragen, wanneer men kans ziet zich op zo'n wijze te specialiseren men ook maar niet probeert de in en verkoop grondstoffen en afgewerkte produkten in eigen hand te nemen. Vervolgens hoorden we bij monde van dhr. Nieuwkerk een samenvatting der com- missie-aktiviteiten en dat is zeker een com pliment waard. Het aktiveren en op gang brengen is reuze ingeslagen. Enkele jaren geleden kwam schier iedere burgemeester met drie wensen: een mammoet industrie, een supermarkt en een dorpshuis. Gelukkig staan we nu weer met beide benen °P de grond. Op Tholen bent u even goed een stuk Nederland, dan welke andere ge- VAN EENMANSZAAK TOT MIDDEN-INDUSTRIE, DIRECTEUR-GENERAAL GEEN EXTRA ZORGEN MET EEN ZO LEVENDIGE BEVOLKINGSKERN. COMMISSIE WERKGELEGENHEID MAAKTE 'BALANS'. VIER LIJSTAANVOERDERS AAN HET WOORD Dl DIT NUMMER. EEN MILJOEN VOOR POORTVLIETS KERKRESTAURATIE. SMERDIEK IN VEILIGE DERDE KLAS HAVEN. De zaaitijd genaakt, denkt om verkeers- en machinegevaar. Een weer te veel van het goede noopt ons de P.T.T. en historie een week te laten overstaan plus enkele ver enigingsverslagen. Laatste advertentieweek voor de ver kiezingen. Reserveer maandag DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Kwamen er vorige week 2 lijstaan voerders aan het woord, in dit num mer vindt u de weergave van gesprek ken met de 4 andere lijstaanvoerders voor de komende gemeenteraadsver kiezingen van Groot Tholen. Van de grootste partij van het eiland Tholen, de SGP, zijn wel de foto en de persoonlijke gegevens van lijstaan voerder C. Boender uit Tholen ver meld, maar hij kwam zelf niet aan het woord. Hij is al 3 weken ziek zodat een ge sprek met de nestor van de Thoolse politiek helaas geen doorgang kon vinden. Gelukkig was de tweede man op de SGP-kandidatenlijst, de heer L. J. Koopman uit Sint Maartensdijk, zo vriendelijk in te vallen. Dit moest allemaal wel haastig ge beuren, zodat de toch al bijzonder druk bezette Smerdiekse wethouder Koopman vrijwel geen voorbereidings tijd heeft gehad. In onze krant van donderdag 1 april hopen wij wat cijfermateriaal te ge ven van de uitslagen der statenver kiezingen op 18 maart 1970 en de gemeenteraadsverkiezingen op 3 juni van het vorig jaar. bieden ook. Ook een stuk van de Nederlandse economie. Als zodanig is Tholen evenzeer volwaar dig. De getoonde bescheidenheid is dan ook wat misplaatst, vond de directeur-generaal om te menen, dat zgn. „hoge omes" uit Den Haag hiervoor geen belangstelling zouden hebben of dat het van hen teveel gevraagd zou zijn zich hier op de hoogte te komen stellen. En eerder en ook vandaag is trouwens het tegendeel gebleken. Er is op Tholen een- gezonde kern aanwezig. Hij deed de toezegging het probleem ver zanding jachthaven (en rijkssubsidie) te zul len bekijken, maar wees er tegelijkertijd op, dat de watersportvereniging in feite nauwe lijks de baggerkosten betaalt aan huur. In principe volgt het ministerie voor mo gelijke bijdragen het door de provinciale be sturen ingestuurde prioriteitenschema. Dat volgen we zoveel als in ons vermogen is. Voor een provincie is het echter ook nutte loos 15 of 20 prioriteiten aan te geven. Een goede herinnering had spreker ook aan het bezoekje huize Priem en kon zich voorts indenken dat het opschorten van de sub- kernfaciliteiten voor Sint Maartensdijk werd betreurd. Toch kreeg Sint Maartensdijk een gunstige ontwikkeling. Niet minder interessant waren de bezoeken aan timmer- en banketfabriek. Ik heb be wondering voor de nuchtere zakelijke bena dering van deze bedrijven. Daarom behoeven we ons niet al te veel zorgen te maken over de toekomst van Tho len. Zolang er een groepering in ons volk is, die zich zo nuchter en met vechtlust weet op te stellen als we hier hebben gezien, be hoeven we ons niet onnodig bezorgd te ma ken. Dat mag anderszijds te meer aanleiding geven attent te blijven en te helpen waar ge wenst en mogelijk is. Met de beste wensen voor allen die hier wonen en werken, inzonderheid de bedrijven, besloot de directeur-generaal zijn toespraak.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1