De blauwe trekker De oranje trekker VVD-lijst met drie „nieuwe" kandidaten CHU-secretaris W. L. Bijl bedankt als lid Sint-Philiplandse gemeenteraad helpt ook dit jaar Ons Dorpshuis in de Polder uit de financiële nood ARP-raadslid G. J. de Jager boekt succes op b en w Deze week Verdeeldheid kandidaten Tholen-stad oorzaak van spanningen in CHU en VVD VVD-brein achter de schermen 25 februari 1971 27ste jaargang no. 15 Nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint'Philipsland - Waarin opgenomen de Thoolse Courant - Postbus 5 - Sint-Annalan d - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdagmiddag. Abonnementsprijs ƒ5,25 per halfjaar, per post 6,25 - Losse nummers 26 cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs ƒ0,17 per mm BTW - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ3,BTW - Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Vorige week woensdag viel de beslissing bij de twee partijen, die nog resteerden voor de kandidatenlijsten van de komende raads verkiezing. Het waren CHU en VVD. Voor beiden bleek het niet zo'n eenvoudige zaak te zijn tot de gewenste samenstelling te komen en dat vooral om dat er gegadigden op vrijwel gelijke hoogte elkaar bekampten. Wat ook bij de bijeenkomsten van deze kandidaatstellingen opviel was, zoals tevoren bij de andere partijen ook bleek, de uitste kende opkomst der leden. Om met die partij te starten, die op die gedenkwaardige woens dagavond de zaak toch nog het eerst rond kreeg, al was het dan ook geen vroegertje, wil zeggen, dat we eerst de VVD onder de loep nemen. Zoals reeds in een eerste commentaartje over de kandidatenlijsten werd opgemerkt, is het voor de partijen met minder kanshebbers moeilijker de juiste samenstellinn te kunnen vinden dan een partij, die 4 tot 6 raads leden mag verwachten in Groot Tholen. Daartoe behoort niet de WD, die volgens de laatste raadsverkiezingsuitslag op 3 zetels zou komen in de nieuwe raad. Die laatste uitslag kon echter in zoverre voor de VVD geflatteerd genoemd worden, omdat toen Tholen niet met een KVP-kandidaat uitkwam en omdat in Sint Annaland geen CHU ver tegenwoordiger op de prot. lijst prijkte. Dat wil niet zeggen, dat we hier minder dan 3 kanshebbers moeten tippen. Integendeel we gaan daar van uit. Aan kop kwam de Sint Annalandse wethouder A. J. Scherpe- nisse. Politieke dorpsgenoten van heml wa ren aanvankelijk minder zeker van deze rang schikking en haalden nog een VVD stokje van achter de deur door het doen registreren van een lijst GEMEENTEBELANG. Het bleek niet nodig, want de lijstaanvoerder bij de VVD kwam met vlag en wimpel bo venaan. Uiteraard wil iedere partij pogen daar stemmen te trekken, waarvan een aan tal wat kan zweven, terwijl men er elders toch zeker van is. Nu had de voor Ge meentebelang optredende VVD-er Scher- penisse bij de laatste raadsverkiezingen de mazzel, dat geen CHU kandidaat op een lijst voorkwam en de verkiezingsuitslag maakte duidelijk, dat menigeen toen de lijst Gemeen, tebelang koos, zonder direct tot de VVD gerekend te mogen worden. Afgaande op die uitslag en dat stemmen- tal was er nu dus voor het VVD bestuur wel reden de Sint Annalandse wethouder een goede plaats te bezorgen. Men kan hem, zon der in de andere VVD kandidaten nu be paald extreme figuren te zien, rekenen tot de gematigden, die ook in zijn Sint Anna- lands bewind steeds rekening wenste te hou den met de structuur der bevolking. Nummer twee op deze, wat we dan willen noemen blauwe lijst, is mevrouw M. J. Renes-van Geer, raadslid van de gemeente Tholen, die in korte tijd de plaatselijke be stuurlijke sporen heeft verdiend. Evenals bij de PVDA heeft de VVD in Tholen een pré veroverd, door juist in de laatste raads verkiezingen voor het eerst als VVD uit te komen en daarbij ook meteen goed wortel te schieten. Het zal voor de WD niet een voudig zijn geweest uit de drie Thoolse VVD raadsreden (Mevi. Renes, de heren v. d. Heuvel en Rossen) de enige in aanmer king komende te tippen Mogelijk heeft men de dame hoffelijk voor laten gaan en daar mee tegelijkertijd de zekerheid, dat bij deze partij het vrouwelijk element niet zal ont breken. Het kunnen in dè nieuwe raad twee dames worden (ook de KVP-lijstaanvoer- ster), maar van de VVD is dat wel een vaststaand feit, terwijl het bij de KVP nog even afgewacht moet worden. De derde man - waarschijnlijk de laatste kanshebber - is de wnd burgemeester van Oud-Vossemeer, de heer A. M. van Engelen Mede door zijn functie van de laatste paar jaar een bekende in de gehele streek en mo gelijk ook de enige, die met name onder de landbouwers nog wel stemmen trekt van bui ten zijn geboorteplaats. Het kan zijn nut hebben ook de reserve van de VVD kanshebbers nog te noemen en dat is het Sint Maartensdijkse raadslid W. G. Robbe, die in zijn woonplaats de laat ste zittingsperiode opvolger werd van de heer J. L. M. Geluk. Een nog niet oud en enthousiast raads lid, die zich in de bestuurlijke zaken weet te verdiepen. Verder heeft men de begrijpelijke spreiding toegepast voor de ook op deze lijst min of meer figurant - kandidaten. Vast staat, dat de VVD zoals tot dusver in verschillende gemeenten (Tholen, Scher- penisse. Sint Maartensdijk en Oud-Vosse meer) ook in de komende gemeenteraad Groot Tholen zal helpen meebesturen. Zon der variatie is het democratische tulpenveld trouwens veel minder aantrekkelijk. De laatste in het commentaar te betrek ken kandidatenlijst voor Groot Tholen is die van de Christelijke Historische Unie. Het bleek met talloze liefhebbers geen een voudige zaak de juiste samenstelling van deze lijst te kunnen vinden. Al zat de kop ervan vrijwel direct rond. Minder vloeiend ging dat met het plaatsen van de nummers drie en vervolgens. Dan wij men blijkbaar hoog mikken, want zowel de uitslag van provinciale verkiezingen in maart als die van de raadsverkiezingen juni 1970 wijst op niet meer dan twee zetels. Daarvan uitgaande behoefde men zich bij voorbeeld als nummer vier, vijf en vervolgens weinig druk te maken over de volgorde. Niet onbegrijpelijk zal ook hierbij de kern- spreiding en dus het plaatselijke chauvinisme wat om de hoek hebben gekeken. Bij elkaar heeft de CHU kandidatenlijst toch nog tot een paar verrassingen geleid. „Maar dan toch de lijstaanvoerder niet", zal men ons tegenwerpen. Toch wel! In een van onze raadsverslagen van vorig jaar le zen we, hoe ir M. A. Geuze uit Poortvliet stelt geen ambities te hebben voor kandida tuur Groot Tholen, er aan toevoegend, dat hij zich niet zal onttrekken, wanneer hem ge vraagd zou worden zitting te nemen in een plaatselijke (Poortvlietse) dorps- of wijk raad, als die wordt gevormd. Nu prijkt ir Geuze dan toch als lijstaan voerder. Men mag gevoeglijk aannemen, dat christelijk historisch eiland Tholen alles in het werk heeft gesteld om ir Geuze alsnog te „strikken". Ook dat verlangen en die aandrang is be grijpelijk. Laten we er geen andere partijen bijhalen, maar voor de CHU is het toch wel zeer moeilijk een zo allround politicus op de lijst te krijgen als ir Geuze is. Mogeijk dat alleen zijn gedurende een paar jaar wat minder goede gezondheid de landelijke CHU ervan heeft weerhouden hem als minister van landbouw voor te dragen. Anders had dit er zeer waarschijnlijk inge zeten. Afgezien daarvan is zijn senatorschap ruim voldoende geweest om hem te prefereren voor Groot Tholen met bovendien tegelijker tijd een landbouwdeskundige en daarin ge wezen leidinggevende organisator bij uitstek En ir Geuze, vergroeit en gehecht aan zijn CHU volop geanimeerd voor zijn ge boortestreek en - wellicht doorslaggevend - een betere gezondheidstoestand, is voor de drang van zijn broeders bezweken. Het zal verder onnodig zijn in dit kader deze lijst aanvoerder nader te identificeren. Evenals PVDA en SGP dat hebben ge daan, heeft ook de CHU duidelijk gezocht - en dat zoeken vergde niet veel tijd - naar een wat men kan noemen streekkandidaat. Daarna kwamen de plaatselijke kernen op de CHU-lijst aan bod. Inplaats van de „oude rotten" in het vak, kwam als nummer twee een jeugdige nieuwe ling uit de bus. De heer J.- D. de Korte uit Sint Maartensdijk, administratief ambtenaar bij het waterschap Tholen en wonende te Sint Maartensdijk. Hij had niet eerder zit ting in een gemeenteraad en de CHU heeft hiermee duidelijk op een jongere en „onbe smette" kandidaat gegokt. Als reserve-kanshebber staat het huidige Vosmeerse raadslid P. Klippel nummer drie. De streekspreiding zet zich dan niet direct verder door, want de vierde man is de hui dige Poortvlietse wethouder M. J. Geuze. Het verdere lijstje in het vorig nummer afgedrukt toonde enkele nieuwelingen, maar ook menig huidig plaatselijk gemeentebe stuurder. De lijst werd met 20 namen vol geboekt. Het eiland Tholen gaat straks - 7 april - uit zes politieke partijen het nieuwe gemeen., tebestuur kiezen. Die partijen hebben duidelijk gestreefd de wat we zouden kunnen noemen topmen sen uit hun midden te halen, hetzij als er varen politici, hetzij via nieuwelingen ook de wat jongeren erbij te betrekken. Uiteraard gaat straks de kiezer uitmaken, wie in de raad komt, maar het ligt wel voor de hand, dat het de meest hoogstgeplaatsten op de kandidatenlijst zijn. Een onderaan de lijst staande kandidaat zoveel voorkeurstemmen toe te denken, is meer theorie, dan met een kiesdeler van zo'n 450 werkelijkheid kan zijn. Die politieke partijen hebben vanzelf be keken, wie als stemmentrekkers in aanmer king kunnen komen, maar tegelijkertijd ook gepoogd die mensen naar voren te brengen, waarvan mag worden verwacht, dat ze tegen de veel omvangrijker taak van het streek- raadlidmaatschap zijn opgewassen. Dat zijn niet alleen de kanshebber, er staan er we! meer op de lijsten, maar die eerstgeplaat- sten zijn het in elk geval ook Van groot be lang is dat de streek goed bestuurd kan wor den. Men moet immers straks de thans lei dinggevende deskundige, de plaatselijke bur gemeester voor elke kern missen. Daarte genover is vanuit de raad zelf meer be stuurskracht gewenst en nodig. Mogen de kiezers daarvan zodanig over tuigd zijn, dat ze 7 april niet verzuimen daartoe via hun stem bij de dragen. Uit het feit dat de CHU en de VVD de laatste partijen waren die hun kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen van Groot Tholen bekend maakten, bleek wel dat het in die groeperin gen niet zo gemakkelijk ging. Er is vorige week woensdagavond in het Holland Huis en De Gouden Leeuw dan ook verwoed gestemd en in de discussie ging het er soms hard toe. In beide partijen zorg den voornamelijk de kandidaten uit Tholen-stad voor moeilijkhe den. Zij kregen naar hun zin geen voldoende hoge plaats op de kandidatenlijst en trokken zich terug. Bij de VVD is tenslottte alles op z'n pootjes terecht gekomen doordat een verzoeningspoging van het bestuur slaagde. Bij de CHU liep het minder prettig af; W. L. Bijl uit Tholen bedankte namelijk als lid van de CHU-kiesver- eniging in zijn woonplaats en daardoor ook als secretaris van de statenkring Tholen en Sint-Philipsland van de CHU. Er waren zo'n negentig CHU-ers in het Holland Huis aanwezig om de belangrijke kandidatenlijst vast te stellen zoals u die vorige week op pagina 2 kon lezen. De twee verkiesbare plaatsen leverden geen probleem op. Ir. M. A. Geuze uit Poort vliet en J. D. de Korte uit Sint Maartensdijk bleven volgens de advieslijst van het bestuur nummer 1 en 2. Er werd zelfs niet over gestemd. Maar daarna kwam de derde plaats in stemming. Het bestuur had het Vossemeerse raadslid P. Klippel kandidaat gesteld en dankzij de ver deeldheid van de Thoolse kandidaten werd hij ook werkelijk derde. Na twee stemmin gen kwam hij er vrij gemakkelijk. Daarvan profiteerde ook de Poortvlietse wethouder M. J. Geuze. Hij stond nummer 6 op de ad vieslijst, maar klom naar de vierde plaats. Hier waren overigens drie stemmingen voor nodig Geen wonder dat het bijna één uur 's nachts was voordat de vergadering afge lopen was. De 90 aanwezigen konden volgens de bij de CHU geldende stemprocedure to taal 183 stemmen uitbrengen die na elke stemming geteld moesten worden. THOOLSE VERDEELDHEID De problemen in Tholen waren oorzaak van alle narigheid. De kiesvereniging van het stadje stond niet achter één kandidaat. Een kleine meerderheid was voor het raads lid W. K. Quist, een ander deel voor de heer W. L. Bijl, die in de vorige raadsperi ode in Tholen wijlen J. van de Velde op volgde voor de CHU maar nu geen zitting meer heeft omdat de CHU maar één zetel haalden (W. K. Quist) De verdeeldheid was er oorzaak van dat W. K. Quist zijn vierde plaats volgens de advieslijst niet kreeg. Quist en Bijl gingen zowat gelijk op om de vierde plaats, toen de Poortvlietse wethouder M. J. Geuze in het strijdperk werd gebracht. Bij de tweede stemming had de heer Quist de helft van de stemmen, dus nog niet voldoende voor de vierde plaats. In de derde niet-vrije stemming verloor Quist het doordat de groepering Bijl wet houder Geuze uit Poortvliet steunde. Ten slotte behaalde W. K. Quist de vijfde en J. C. Hage uit Sint Annaland de zesde plaats. A. v. d. Hoek uit Scherpenisse en J. A. Nortier uit Stavenisse bleven volgens de advieslijst op hun zevende en achtste plaats staan. W. L. Bijl uit Tholen was negende op de advieslijst van het bestuur, maar na de vorige stemmingen trok hij zich terug. Daardoor schoven alle andere kandidaten een plaatsje op en werd M. J. Hoek uit Poortvliet als twintigste toegevoegd. PERSOONLIJKE AANVALLEN De discussies gingen er door de Thoolse verdeeldheid nogal hard toe. Vooral de heer Bijl gebruikte forse be woordingen bij zijn aanvallen op de heer Quist. De een bleek blind voor de ander te zijn en speelde het verschil van mening op het privé vlak uit. Sommigen meenden dat er door deze persoonlijke aanvallen veel kapot werd gemaakt. De voorzitter van de VVD eiland Tholen, de heer M. van Damme uit Sint Maartensdijk, heeft succes gehad met zijn verzoeningspoging nadat vo rige week in zijn partij wat moeilijk heden waren gerezen over de volgorde van de kandidatenlijst. De gezeten VVD-ers staan nu weer broederlijk bijeen op de lijst waarop de Thoolse bevolking op 7 april a.s. o.a. kan stemmen. De Sint-Annalander J. J. Mosselman kon zich met de hele gang van zaken niet ver enigen en trok zich als kandidaat terug. Voor het herhaaldelijk aandringen van lijstaanvoerder ir. Geuze zwichtte Mossel man tenslotte. Ze wilden hem er graag bij hebben, zodat hij volgens de advieslijst toch nog op de kandidatenlijst kwam. VVD Het bestuur van de VVD eiland Tholen had in het geheel geen advieslijst opgesteld Er was wel een alfabetische lijst van men sen die zich beschikbaar stelden als kan didaat voor de nieuwe gemeenteraad van Tholen. Nummer één leverde geen enke le moeite op. Er werd zelfs niet gestemd over lijstaanvoerder A. J. Scherpenisse uit Sint Annaland. De vijf mensen die op een verkiesbare plaats wilden staan zaten in de Gouden Leeuw rustig naar een voetbal wedstrijd op de t.v. te kijken, terwijl de ruim 60 leden in de bovenzaal hun lot be paalden. De stemming verliep zoals wij vo rige week op pagina 2 al meldden. Daarbij trokken de heren L. A .M. Elenbaas uit Scherpenisse en de raadsleden J. van den Heuvel en J. C. B .Rossen uit Tholen zich als kandidaten terug omdat zij geen genoe gen namen met de hun door de leden toe bedachte plaats. Het bestuur vond deze gang van zaken niet plezierig en voorzit ter M. van Damme uit Sint-Maartensdijk beijverde zich de teruggetrokken kandida ten alsnog op de lijst te krijgen. Bij de eerste teleurstelling was het sentiment wat gaan werken. VERZOENINGSPOGING Voorzitter Van Damme heeft het dan ook nog al wat moeite gekost de zaak te lijmen, maar het is gelukt. Eerst kwam raadslid Elenbaas uit Scherpenisse op zijn besluit terug en vervolgens brachten de heren Van Damme en Elenbaas een bezoek aan Tholen om de twee Thoolse disci pelen voor het eigen huis te behouden. Tot grote vreugde lukte dat .De drie boden aan weer enthousiast te zullen mee werken .Op de vergadering van woensdag avond had het bestuur al toezeggingen ge daan dat de niet gekozen kandidaten op woensdag 7 april a.s. in de commissies van advies van de VVD-raadsfractie zullen gaan meespelen. VERSCHUIVINGEN De plaatsen 1 tot en met 4 zijn onver anderd gebleven. De WD rekent vast op 3 raadsleden maar gokt op vier vertegen woordigers in de raad van Groot Tholen. Op de vijfde plaats komt nu L. A. M. Elen baas uit Scherpenisse in plaats van dorps genoot A. C. van Heusden. J. Priem uit St. Maartensdijk en M .Ph. van der Weele uit Sint-Annaland schuift elk een plaats op naar respectievelijk nummer 7 en 8 J. L. van Gorsel uit Oud Vossemeer bleef op zijn negende plaats staan, terwijl het Thool se raadslid) J. C. B. Rossen er nu tussen kwam op nummer 10. De "olgende plaat sen worden ingenomen door M. J. Geluk- v .d .Slikke (11), A .C. van Heusden (12) T. M. Hage (13), J. v. d. Houten (14), J. A. Buijs (15), J. W. Hilbron (16), D. Vermaas (17), M. J. C. Geluk (1.8), J. Tichem (19) en M. van Damme (20). Door de komst van de heren Elenbaas, Rossen en Van den Heuvel verdwenen de kandidaten mevr. Boelhouwers en de heren L. Siebeling en C. Noordijke van de kan didatenlijst. 'Gefeliciteerd De Jager' zei burgemeester G. van Velzen dinsdag avond na sluiting van de openbare raadsvergadering te Sint-Phi lipsland, waar het raadslid uit Anna Jacobapolder temidden van vele mede-burgers een mooi succes behaalde subsidie van de ge meente bij een eventueel tekort van Ons Dorpshuis in 1971. Daar door leden b en w met hun voorstel tot geleidelijke intrekking van de financiële medewerking aan de Stichting Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder een nederlaag. Vier raadsleden namen het voor de Polderbewoners op G. J. de Jager (ARP), A. W. Beurkens (CHU), L. den Engelsman (SGP) en P. van Hekken (SGP). De wethouders A. A, Rijstenbil (PVAB) en L. Walpot (SGP) als mede het PVAB-raadslid C. den Braber hielden het bij het voor stel van b en w. Een uur had de Sint Philipslandse raad nodig om de dorpshuis-kwestie te bespre ken. De overige voorstellen werden binnen een kwartier afgehandeld. De interessante debatten gingen vrijwel uitsluitend tussen raadslid G. J. de Jager van de Protestants Christelijke Groep en burgemeester G. van Velzen namens b en w. Öm verwarring te voorkomen liet de raadsvoorzitter bij punt 9 van de agenda eerst stemmen over de on derdelen die geen moeilijkheden opleverden: een bijdrage voor Ons Dorpshuis over 1969 van f 115,55 en over 1970 van f 684,62, alsmede het van gemeentewege zorgen voor het buitenschilderwerk en het onderhoud van de beplantingen tot 1 januari 1974. Het uitvoerige voorstel van b en w en de overige onderwerpen kunt u uitgebreid op pagina 6 lezen. Allen waren het met die onderdelen van het voorstel van b en w eens. Sub b punt 1: ingaande 1971 geen bijdragen meer te verlenen in het exploitatietekort van het dorpshuis leverde echter meer moeilijkhe den op. WAARDERING Raadslid De Jager maakte graag van de gelegenheid gebruik om als enige in eerste instantie het woord te voeren. „Het zal u niet bevreemden dat ik een paar opmerkingen wil maken vergezeld van enkele kantteke ningen", zo begon de ARP-vertegenwoordi- ger uit Anna Jacobapolder. „Ik betuig mijn instemming voor de bij dragen over 1969 en 1970. Ik heb ook geen moeite om van instemming naar waardering over te gaan bij het voor rekening van de gemeente nemen van het buitenschilderwerk en het onderhoud van de beplantingen, maar dan stopt abrupt mijn waardering. Ik heb vrij grote bezwaren tegen het voorstel van b en w ingaande dit jaar geen bijdragen meer te verlenen in het exploitatietekort van Ons Dorpshuis. Niet alleen inhoudelijk, maar minstens even zwaar wegen Dij mij de intenties die aan dit voorstel ten grondslag liggen. 1971 Uitgaande van de toelichting bij dit agen dapunt concludeer ik namens onze fractie: a Dat ons door het college een gefin geerd beeld voor ogen gehouden wordt m.b.t. de exploitatie in 1971 omdat: 1 alleen de te derven inkomsten zijn ver meld en dus geen rekening is gehouden met de lasten die aan deze inkomsten onlosma kelijk verbonden zijn (zoals bij gymnastiek in het dorpshuis). 2 helemaal geen rekening is gehouden met alternatieve inkomsten. 3 ten onrechte de inkomstenderving van de op te heffen kleuterschool is opgevoerd; dit is pas in 1974 aan de orde en het verzoek van het stichtingsbestuur beperkt zich tot 1971! DE BLAUWE EN ORANJE TREKKER. PROBLEMEN ROND C.H.U. EN V.V.D. KANDIDATENLIJSTEN. ANNA-JACOBAPOLDER KAN GERUST ZIJN WAT DORPSHUIS-SUBSIDIE BETREFT. DE MISERE VAN LAND- EN TUINBOUW. EEN EILAND- SCHOONMAAKDAG. HET WEL EN WEE VAN DE K.I. VERENIGING. DE VOLKSTELLING. VERGADERTOP IN DE FEBRUARIEMAAND, NUTSSPAARBANK OPENT BIJKANTOOR, Woorden waar het hart In is, wekken weerklank. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. Wegens overstelpende hoeveel^ heid kopij moesten deze week diverse verslagen en berichten blijven over staan. 4 telkens weer de kapitaalslasten ten to nele worden gevoerd waarbij ik er op wijs, dat de bijdrage van de gemeente bij de bouw van het dorpshuis een gift a fonds perdu is geweest zonder enige beperkende bepalingen en dat het niet behoorlijk is op een gedane toezegging en gedane gift in het verleden, nu ongeveer 15 jaar geleden, terug te komen. ONBEWEZEN STELLINGEN b Mijn volgende conclusie is gebaseerd op hetgeen gesteld is over het gebruik nu en in de toekomst. Hier poneert het college een aantal onbewezen stellingen die tevens onjuist zijn en daarom een verkeerde voor stelling van zaken geven en hiermee een ver tekend beeld. Wat is de realiteit. In 1970 is het dorpshuis 138 maal bezet geweest, afgezien van de gymnastiek, school, kapper en bibliotheek. Een nadere beschouwingen leert dat in 1966, een volkomen willekeurig jaar, het dorpshuis 131 keer bezet is ge weest. Er zit dus geen noemenswaardige wijziging in. Wel zit er enigszins een wijziging in de aard van de bezetting: meer kleine vergade ringen en minder bruiloften, begrafenissen e.d. Daardoor zijn er ook minder inkomsten. In het badhuis (dat ook een onderdeel van Ons Dorpshuis is) zijn in 1970 1400 baden of douches genomen, resulterend in een geld- opbrengst van f 56o,- maar de kosten waren ongeveer 700 gulden, hetgeen volledig voor rekening van Ons Dorpshuis komt. ENIGE GEFRUSTREERDHEID Bij dit onderwerp moet ik nog enkele dingen recht zetten, in uw nieuwjaarsrede heeft u het over een opgezweepte emotionele sfeer rond de affaire dorpshuis gehad. Afge zien van de door u gebruikte terminologie zou ik u willen vragen: is 't niet begrijpelijk dat deze zaak door de bevolking van A-Ja- cobapolder ietwat emotioneel benaderd wordt Al dan niet terecht heerst daar enige ge frustreerdheid m.b.t. het gemeentelijk beleid. Dat hebben we op de hoorzitting kunnen merken. Als klap op de vuurpijl komt dan de mededeling dat, als het college zijn zin krijgt ook het dorpshuis nog wordt afgenomen, nota bene een zaak die met heel veel moeite tot stand is gekomen, een zaak waar diezelfde bevolking al die jaren zo'n achttienduizend gulden zelf aan heeft bijgedragen. Mag daarom het stichtingsbestuur een eigen mening hebben, ook al strookt die niet met de opvatting van uw college? En is het dan juist gezien van het college, dat de hou ding van genoemd bestuur en van de be volking bij u een grote mate van geïrri teerdheid oproept? Een geïrriteerdheid die duidelijk blijkt uit uw nieuwjaarsrede en die zijn weerslag vindt in de toelichting op de voorstellen. Duidelijk blijkt dit verder uit de stok achter de deur, weliswaar keurig verpakt, maar daarom niet minder reëel aanwezig, van de vestiging van een dependence van Mayfair in het dorpshuis. Over het alge meen ben ik zeer gevoelig voor argumenten, maar wat minder bij al dan niet verpakte dreigementen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1