Entree van allure Kernspreiding Smerdiekse raad ten zeerste ontstemd over krenkende passages in cabaret Rients Gratama God bespot en grote oneer aangedaan Brief aan ZVU Tholen om geen kwetsende voorstellingen meer te organiseren 4 februari 1971 27ste jaargang no. 12 Nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland - Waarin opgenomen de Thoolse Courant - Postbus 5 - Sint-Annaland - Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdagmiddag. Abonnementsprijs 5,25 per halfjaar, per post ƒ6,25 - Losse nummers 2S cent - Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs ƒ0,17 per mm -j- BTW - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ3,BTW - Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Sedert vrijdagmiddag 29 januari 1971 is het eiland Tholen een nieu we brugverbinding rijker. Men kan van de officiële ingebruikneming tot in details in woord en beeld el ders in dit nummer kennisnemen. De oude Eendracht-overspan- ning heeft afgedaan en sinds 1928 - met enkele oorlogsonderbrekingen - werd van deze verbinding dank baar geprofiteerd. Inzonderheid door hen die aan de lijve moesten ondervinden, hoezeer een pontveer behelpen was. Met de nieuwe brug en haast niet minder door de impo sante aansluitende wegen heeft het eiland een entree gekregen van werkelijk steedse allure. Als het woord mijlpaal nog niet geheel heeft afgedaan, kan men daarvan thans weer gewagen. Een mijlpaal tot nieuwe openheid van ons gebied. Immers, het dankbaar gebruikte oude bruggetje, rechttoe - rechtaan op Tholen-stad blijkt nu pas recht toch wat bekrompen aan te hebben gedaan. Al was het dat, het lijkt nu echt niet meer dat het de werkelijke verbinding tot het eiland was. Het Brienenoordmodel van de nieuwe met daarbij de op peilers ge bouwde toevoerwegen, de daar via viaduct onderlopende verbinding Tholen - Oud-Vossemeer. het doet allemaal veel imposanter aan. Terwijl al vele jaren het Zeeuwse beeld door de Deltawerken is gewij zigd, bleef het Zeeuws Tholen daar door onberoerd. Met zn' voor- en na delen. De Schelde-Rijnwerken lui den echter ook voor Tholen een nieuw tijdperk in. En vrijdag was daarvan nog maar het begin. Een tweede brug bij Vos- semeer is, voor wat de toevoërwegen betreft, eveneens in vergevorderd stadium. Binnenkort zullen de eerste spaden worden gestoken voor een derde verbinding, die van omgeving Sint-Annaland-Vossemeer naar Sint Philipsland. Op rekening van onze zuiderburen wordt het eiland via drie verbindingen opengelegd. Dit voor ogen houdend, lijkt het zo langzamerhand wel tijd, dat er ook eens een definitieve lijn op het Nederlands (Zeeuws) papier komt voor een vaste verbinding Tholen- Zuid-Beveland. In dat opzicht is voor de rest van Zeeland geen krimp geslagen. Het is goed plannen tijdig gereed te hebben eer de uitvoeringsmogelijkheid toch nog zou verrassen. Met de ontwerplijst van kandida ten voor de nieuwe gemeenteraad Groot Tholen heeft het eilandelijk federatief bestuur van de Partij van de Arbeid de primeur. Men kan die lijst in dit nummer tegenkomen. Hoe wel hier benadrukt, dat het nog slechts gaat om een ontwerplijst, waarin de leden van de hier bedoel de partij komende dinsdag op een al gemene vergadering nog wijzizingen kunnen aanbrengen, is voor ons de verleiding toch al groot er een enkel woord over te schrijven, zoals we dat voornemens zijn over elke inge diende (ontwerp) lijst te doen. Immers, zo op het eerste gezicht lijkt het voor een buitenstaander moeilijk daarin nog dusdanig te ver beteren, dat het meer stemmen-effect zou kunnen sorteren. Uiteraard, in dien daaraan bij die buitenstaander enige behoefte zou bestaan. Men zou (en dat wil hier geen enkel beinvloeden betekenen) dan ook haast aan durven nemen, dat het fe deratief bestuur zo in de roos heeft geschoten, dat het ontwerp, ook wel eens definitief kan betekenen. Maar dit laten we nog in het mid den of liever, dit laten we over aan de leden van die partij. Voorlopig veronderstellende dat in de kern van de zaak niet zoveel meer zal veranderen, mag een eerste conclusie zijn, dat deze partij de lijn ten aanzien van de kandidatenvolg- orde heeft gekozen, zoals van de partijen in het algemeen zal worden verwacht. Maar daarmee komen we bijna direct al aan het vraagstuk van groter bestuurskracht. Kijkt iedere partij inderdaad naar de kandidaat met de beste bestuurskwaliteiten of naar degenen, die het meest stemmen trekt. Natuurlijk men hoopt beide te kunnen combineren. De lijn van de p.v.d.a. - en het lijkt ons met an dere partijen nauwelijks anders te zullen verlopen - is duidelijk, dat men aan kernvertegenwoordiging voortshands grote waarde hecht. Heel begrijpelijk, want de eerste Groot Tholen verkiezingsklap kan een daalder waard zijn. Wanneer we ook alweer volgens de voorlaatste verkiezingsuitslagen en door al eerdere berekeningen ver. onderstellen, dat de p.v.d.a. op Tho len aan vier zetels komt, dan zien we in de kop eveneens een logische lijn. Ook door menig ander Thools po liticus was bijvoorbeeld een Moer land uit Stavenisse al eerder getipt als pvda lijsttrekker. Bekend als een gematigd, zijn standpunt overigens niet verbloemend, bovendien all round in de vakbeweging, tenslottp algemeen geachte streekbewoner is lijsttrekker van deze partij niet als 'n verrassing uit de eerste verkiezings bus gekomen. Evenzo lag het voor de buitenstaander (we kunnen im mers niet oordelen over interne in vloeden) voor de hand, dat ook tot de koplopers zou behoren een kandi daat uit de gemeente, waar de pvda de meeste stemmen haalt. Men heeft bovendien het beleid van een Kloet als wethouder van Sint Maartens dijk op de publieke voet kunnen vol gen. Datzelfde geldt voor nummer drie, de Sint Annalander P. van Schetsen, waar deze partii, als wc het goed heugen, na Sint Maartens dijk de meeste stemmen op zich ver enigd van de eilandkernen. Nummer vier, de Thoolse Van der Linde lijkt ons duidelijk een gevolg van de image, welke de p.v.d.a. Tho len zich bij haar soortgenoten wist te kweken, door juist in de laatste ver kiezingen voor de gemeenteraad zeer aktief te zijn en meteen ook voet aan de grond kreeg in Tholen-stad. Dat was voor de eerste maal. In theorie hebben we hiermee eigenlijk de vier kanshebbers afgewerkt. Niet minder lag het echter voor de hand, dat de eerste zeven, vertegen woordigers waren van evenzovele kernen, waarom het ook begrijpelijk is, dat de huidige Vosmeerse wet houder Goudzwaard de vijfde plaats op de ontwerp-lijst bezet. Die weer gevolgd door een partij genoot uit Poortvliet en Scherpenis- se. Zonder de daarop volgende kan didaten te kleineren - zeker niet als persoon - wijst de praktijk uit, dat het meer figuratief is, dan reeële kanshebbenden. Maar ook daarbij werd de lijn van kernspreiding vrij wel geheel vastgehouden. Al ging het er in bovenstaande beschouwing hier en daar nog wat dieper in, de voornaamste doelstelling van ons was bij het bekend worden van deze kandidatenlijst aan te tonen, dat de hoofdschotel werd gevonden in een kernspreiding. Nu is dat voor die partijen, welke verwachting mogen hebben op meerdere kanshebbers al tijd nog wat gemakkelijker, dan voor de partijen, waarvan moet worden verwacht, dat niet meer dan 1 of 2 leden een reële raadslidmaatschaps kans hebben. Gesignaleerd zij slechts bij herha ling, dat de pvda hier de lijn aangaf waarvan de andere partijen waar schijnlijk niet al te zeer afwijken: kernspreiding. De lezer heeft een totaal verkeerde gedachte, wanneer hij of zij meent, dat bovenstaade plaat een voorstelling zou zijn van een ergens in Hongarije door de Russen bezette brug. Het vooraanzicht toont zelfs de meest vredelievende burgemeester van het eiland Thólen, die met de volgwagens één der eersten van de genodigden was, welke over de nieuwe Thoolse brug reden. Een plaat waarin het brugbeeld echter zo fraai uitkomt, dat we het volop de moeite waard vonden er dit „brugnummer" mee te beginnen. Zie voor verder brugnieuws de pagina's 9 en 10. Nog een brugbeeld op het punt, waar snel paalde politieke personen wil ik niet spreken, hoewel er dingen in waren die voor mij ook te ver gingen", zei wethouder Koopman. „Dat het vorstenhuis op deze avond op een manier die volgens mij ook nogal bedenkin gen gaf, besproken werd, ja dat zelfs onze Willem van Oranje uit het graf gehaald moest worden, geeft ons veel te denken. Zondag 39 leert ons, dat ik allen die over mij gesteld zijn, alle eer, liefde en trouw bewijze enz. aangezien het Gode belieft ons door hun hand te regeren. Gods Woord leert ons: vreest God, eert de koning. Daarom te meer bedroeft het ons dat het vorstenhuis zo besproken werd. AVONDMAAL Ook zijn verschillende kerken en voor gangers ten tonele gebracht en voor mij in hun overtuiging gekrenkt. Tenslotte is er over God is dood gesproken en werd er voorgesteld wat er in de toekomst van het avondmaal zal worden, op een manier dat het voor een groot deel van onze inwoners krenkend was. Hier werd gezegd, dat er een tijd zal komen dat de koster bij het be dienen van het heilig sacrament zal vragen: wat wil u gebruiken? (Op een manier zoals nu de ober in een café komt vragen). In het heilig avondmaal wordt voor de gelovigen het dierbaar lijden van onze Heere Jezus Christus uitgedrukt, die kwam te be tuigen tot Zijn Kerk, Ik voor u, daar gij anders de eeuwigen dood had moeten ster ven. Dit heilige wordt nu op genoemde avond gebruikt voor zogenaamde culturele opbouw van ons volk. Terecht heeft de EB geschre ven: toen was het bijzonder stil. MET AFSCHUW „Menige bezoeker", zo ging wethouder Koopman verder, „heeft dit met afschuw ver vuld. Verschillende mensen heb ik gesproken kerkelijk en onkerkelijk, die mij persoonlijk betuigden dat deze dingen veel te ver gin gen. Zelfs naar ik meen een bestuurslid heeft dit mij toegegeven en gezegd, zeg het maar uit mijn naam. Waarom, vraag ik me af, moeten onze mensen in hun heiligste gevoelens gekrenkt worden op zulke avonden? Bovenal wordt in deze dingen God bespot en grote oneer aangedaan. In de raadsvergadering van 16 oktober en langzaamverkeersweg zich splitsen 1970 schreven b en w bij het sub sidieverzoek van de Stichting Cultuursprei ding Zeeland: „Hierbij dient te worden op gemerkt, dat het brengen van goede culturele evenementen van groot belang is voor ver betering van het leefklimaat in de streek. Ik vraag mij af, is dit nu echt culturele ver betering in die zin zoals op deze avond is naar voren gekomen? Kan er nu nog één raadslid voorstemmen om subsidie aan derge lijke avonden te verlenen? Verder vraag ik mij af, of de burgemeester van Tholen ge lijk bij het begin ook bij het einde van de voorstelling gezegd zou hebben: „het wordt kennelijk gewaardeerd", gezien de vele reac ties op genoemde gedeelten Graag zou ik ook de indruk van de andere raadsleden over die cabaretavond horen", zo besloot wethouder Koopman. GOEDMOEDIGE SPOT Het VVD-raadslid W. G. Robbe, die ook naar het cabaret Rients Gratama was geweest, wilde er ook wel wat over zeggen. Hij stelde voorop dat wethouder Koopman zich wat de subsidie betrof niet bezwaard hoefde te voelen omdat hij tegen gestemd had. Vervolgens gaf de heer Robbe een lesje cabaret. „Wat is cabaret, wat verwacht je daarvan?" begon het VVD-raadslid. „Je weet dat er altijd goedmoedige spot met personen, instellingen en toestanden wordt bedreven. Niemand wordt ontzien. Bij Rients Gratama noch mevrouw van Someren noch Den Uyl noch Van Dis. Dat er dingen waren die op het platteland niet zo gewild zijn, dat geef ik toe. Het programma is echter voor heel Nederland hetzelfde, zowel in Amsterdam als in Smerdiek. Een beetje gevoel voor humor moet men hebben. Er wordt ook wel rekening gehouden met het publiek, maar op zo'n avond zijn er meestal niet bijzonder veel kerkelijke mensen. Onderdelen op kerkelijk gebied lig gen wel pijnlijker, dat geef ik toe. Dat een zekere groep zich echter gekwetst voelt, is bijna niet te vermijden. Daarom moet je het nog niet verbieden. De enkeling die zich gekwetst voelt, moet op zulke avonden niet komen Gelijkgerichte ontspanning voor allemaal is onmogelijk. Til er maar niet te zwaar aan, de spot is altijd goedmoedig bedoeld", zo besloot de heer Robbe. ENTREE VAN ALLURE DE EERSTE KANDIDATEN HET VERHAAL VAN DE BRUGOPENING HISTORIE ROND EENDRACHTS- OVERSPANNING STATENLID ELENBAAS STELT VRAGEN OVER MILIEU-HYGIENE WETHOUDER KOOPMAN SLAAT ZVU OM DE OREN MOLENDIJKSE BOMEN BLIJVEN VEEL SANERINGSAAN KOPEN IN DE SMALSTAD TOCH WEER THOOLSE FOKVEEDAG TOENEMEND VERENIGINGSNIEUWS Geduld is bitter, maar zijn vruchten ziin zoet. De gemeenteraad van Sint-Maartensdijk is ten zeerste ontstemd dat er in de cabaretvoorstelling van Rients Gratama op 16 januari in Haestinge passages voorkwamen die een groot deel van de be volking hebben gekrenkt in hun heiligste overtuigingen. Aan de voorzitter van de werkgroep Tholen van de ZVU, burgemeester J. E .van Boeijen werd een brief met deze inhoud gestuurd. Daarin verzocht de Smerdiekse raad ook geen voorstellingen meer te orga niseren die kwetsend zijn voor verschillende inwoners. Vier van de zeven raadsleden stemden met deze brief en motie in, die de SGP-wethouder L. J. Koopman had ingediend. Zijn mede standers waren de heren S. de Bruijn (SGP), W. J. van Hemert (SGP) en P. J. Koopman (PVDA), Tegenstemmers waren PVDA- wethouder L. Kloet, D. Kaashoek (PVDA) en W. G. Robbe (WD). Tijdens de rondvraag zei wethouder L. J. Koopman dat er over de cabaretavond in Haestinge, die door de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit op zaterdagavond 16 jan. was georganiseerd, moeilijkheden waren gerezen. Hij had enigszins vaag in de EB gelezen dat het tweede deel er meer uitsprong dan het programma voor de pauze. Ook bij ge- ruchtte hoorde de wethouder het een en ander over de ZVU-avond, wat voor hem aanleiding was om persoonlijk enige passa ges van het programma Knollentuin van Rients Gratama die J. Blaas uit Tholen op de bandrecorder had opgenomen te beluis teren. VORSTENHUIS „Over de manier van voorstelling van be- Volop belangstelling was er vrijdagmiddag 29 januari voor de officiële openingscere monie van de nieuwe rijksbrug over de Eendracht. Met vlaggen in top is hier het mo ment vastgelegd waarop genodigden en andere belangstellingen zich naar de te ver wijderen slagboom begeven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1