ZENTRA de verdoolde geliefden Smerdiekse gemeenteraad had veel waardering voor begroting 1971 Toch blijven ijveren voor betere rioolwaterzuiveringsinstallatie Oude, verliesgevende gemeentewoningen zo gauw mogelijk slopen Betere organisatie en nieuwe ziekenauto voor Roode Kruis nodig Grondaankoop voor nieuwe begraafplaats verloopt teleurstellend Gaat niet verhoogde uitkering blo-school ten koste van leerlingen? EENDRACHTBODE Besling-Optiek (wordt vervolgd) 7 januari 1971 5 De gemeenteraad van Sint Maartensdijk heeft zijn volledige steun toegezegd aan het beleid van b en w alsmede aan de gemeen tebegroting voor 1971. Tijdens de raads vergadering van dinsdag 29 december lieten de heren D. C. Kaashoek (PVDA), W. G. Robbe (VVD) en VV. van Hcmert (SGP) in hun algemene beschouwing weinig kri tische noten horen, al hadden ze nog wel wensen, vooral ten aanzien van de rioolwa terzuiveringsinstallatie. PVDA-wethouder L. Kloet was wegens familieomstandigheden niet aanwezig. De eerste fractiewoordvoerder was de heer D. C, Kaashoek die het college en de ambtenaren een bijzonder woord van dank bracht voor het opstellen van de begroting. Vooral gezien de korte tijd die er voor was en het vele overwerk dat er aan te pas kwam. „Veel waardering hebben wij ook voor de begeleidingsbrief en de toelichting" vervolgde de PVDA-spreker. „Dit geeft ons een duidelijk beeld en overspoelt ons niet met cijfers, zoals de begroting zelf, hetgeen gezien de late ontvangst - waarvoor wij be grip hebben bestudering gemakkelijker maakt. Onze fractie is ervan overtuigd, dat uw ambtenaren met volle ernst dit werk hebben gedaan in het belang van onze gemeente, dus ook in hun belang. Wij zouden daar nog aan toe willen voegen dat de beloning de arbeid verzoent. OUDE GEMEENTEWONINGEN SLOPEN Het stemt ons tot voldoening dat uw laat ste begroting voor onze gemeente zo on verdeeld gunstig is, gezien de post voor on voorziene uitgaven en het feit dat ook aan de reserves de nodige aandacht besteed) is. Ten aanzien van het woningbedrijf vinden wij het jammer dat het tekort voortkomt uit de oude woningen. Het liefst zouden we ze zo gauw mogelijk willen slopen, maar van wege het gebrek aan huizen zien wij dat nog niet verwezenlijkt. Door de woningtoewij zing van het afgelopen jaar en de bouw van het bejaardencentrum zal het wellicht wat vlugger kunnen gaan, hoewel over het ge reedkomen van de huizen niet gejuicht kan worden. Dat geldt ook voor de in aanbouw zijnde bejaardenwoningen. Mijnheer de voorzitter, men hoort zo gauw iets zeggen over de gemeentelijke belastingen van, ze doen maar wat en het zou best wat minder kunnen. Als wij, nu in de be- grotingsbrief lezen welk een verschil er ds van onze gemeentelijke belastingen met die welke de minister als minimum stelt dan kun nen wij zeer tevreden zijn, al betwijfelen wij of dit na de herindeling nog mogelijk zal zijn. MODERNE BRILLEN PRACHT COLLECTIE BIJ i Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom OOK LEUKE HIPPE MODELLEN adv. lng. med. MOOIE RAADSZAAL Over de geraamde onderhoudskosten van het gemeentehuls (f 10.000,00) zou onze fractie wel iets willen opmerken. Het gaat ons niet direct om dat bedrag, maar om de raadszaal. Nu de secretarie na de herindeling als voorlopig administratief centrum is aange wezen, geeft onze fractie in overweging met een kleine uitbouw van het secretarie (wat bepaald mogelijk is) de raadszaal te sparen. Als deze kleine uitbreiding kan gebeuren, zou onze fractie een verhoging van de on- derhoudspost graag steunen. Wij zien toch meer heil in de werkelijke functie van ons gemeentehuis dan er gezien de monumentale waarde een streekmuseum van te maken, zo als zo pas in een krant (EB 23 december 1970) gesuggereerd werd", aldus de heer Kaashoek. Burgemeester D. C. Bouwense zou ook heel graag de raadszaal willen sparen, maar het uitgangspunt van de 7 colleges van b en w op het eiland Tholen is geweest: geen onkosten maken. „Als we nu een kleine uit breiding van het secretarie realiseren, zou den we iets gaan doen waartoe we niet be voegd zijn. De huidige gemeenteraden mogen daar niet over oordelen. Er moet alleen ge zorgd worden dat het bestuurlijk werk na 1 juli direct kan doorgaan", aldus de heer Bouwense. RIOOLWATERZUIVERINGS INSTALLATIE „Onze fractie betreurt het gezien de toe lichting over de rioolwaterzuiveringsinstal latie, dat er nog steeds geen definitieve op lossing is gevonden", vervolgde de PVDA- woordvoerder. „Met klem zouden wij willen opmerken dat de lasten hiervoor niet alleen op de gemeente zullen drukken, maar dat er ook door de betreffende industrieën de no dige aandacht aan wordt besteed. De finan ciële kwesties moet men hierbij niet uit het oog verliezen. Wat het onderwijs betreft, verheugt het ons dat de bouw van de nieuwe openbare lagere school in zicht is en voor de kleu terschool zien wij toch ook enkele lichtpun tjes. Het aantal kleuters vertoont een stij gende lijn, hetgeen uitbreiding van de school noodzakelijk maakt. Hieruit blijkt dat we aan de zo gevreesde vergrijzing van onze gemeente nog niet toe Zijn. BIBLIOTHEEK EN HAESTINGE Onze fractie ziet de noodzaak van een gemeentelijke bibliotheek duidelijk in en zou daar ook de nodige aandacht aan willen schenken, al zien wij de verwezenlijking daarvan nog niet direct. Daarom zouden we de initiatieven die er van een particuliere stichting zijn, willen steunen. Wat het zwembad aangaat, zou onze fractie er met nadruk op willen wijzen dat het aantrekken van een badmeester in vaste dienst noodzakelijk is. Dan pas zal het zwem bad aan zijn verwachtingen voldoen. De uit breiding van Haestige met een midget golf baan kan op onze volle steun rekenen. Wel zouden wij graag zien dat het gedeelte tussen het sportveld en de sportlaan zo spoedig mogelijk gedempt wordt. Nu is het een stink- gat waar allerlei afval in gestort wordt, het geen eigenlijk heel Haestinge ontsiert. Wij zouden ook graag verwezenlijkt zien dat er met name in de ratiobouw iets ge daan wordt voor de kleuters. Wij denken hierbij aan enkele hoeken die mogelijk voor het plaatsen van zandbakken geschikt zijn. Over sociale zaken en maatschappelijk werk kunnen wij kort zijn, daar dit steeds meer een zaak van het rijk is. Wij zouden wel de nodige soepelheid willen bepleiten bij het verstrekken van aanvullende subsidies, in de gevallen waar dit nodig is gebleken. INDUSTRIALISATIE Wat de industrialisatie betreft, betreuren wij) nog steeds dat de minister subsidiëring van industrievestigingen heeft opgeschort, waardoor de verdere aanzet van de industrie wordt beperkt, al verheugt het onze fractie dat er bij enkele bedrijven plannen bestaan voor uitbreiding waardoor de werkgelegen heid weer zal toenemen. Mijnheer de voor zitter, als afsluiting van deze beschouwingen willen wij als fractie van de PVDA onze goedkeuring geven aan deze begroting 1971" zo besloot de heer Kaashoek. WAARDERING Vervolgens was de heer W. G. Robbe aan de beurt, die namens zijn eenmans VVD-fractie een algemene beschouwing hield. „In de eerste plaats wil ik mijn waar dering uitspreken voor uw college, secre taris en personeel van het secretarie dat dit omvangrijke werk als de begroting plus toelichting, ondanks onderbezetting, in zo'n korte tijd heeft aangeboden. Het pleit voor het verantwoordelijkheids gevoel van het personeel dat ze door veel overwerk daaraan heeft bijgedragen. Hoe wel het behandelen van de begroting het volgend jaar aangaat, wil ik toch ook mijn waardering uitspreken over wat er in het afgelopen jaar tot stand is gebracht. Ondanks dat de algemene toestand van de gemeente zeker bevredigend is, blijven er toch nog zaken die de nodige aandacht vragen", aldus de heer Robbe. WONINGBOUW „De woningbouw geeft zeker geen reden tot klagen. Toch blijft de behoefte aan wo ningwetwoningen nog bestaan gezien de aanvragen voor tijdelijke bewoning van oude gemeentewoningen. Ik hoop dat het college, nu het plan West bijna afgerond is, de no dige aandacht zal besteden aan het verkrij gen van nieuwe bouwgrond. Nu de gemeente nog de kans heeft ten aanzien van de grond aankoop voor de nieuwe begraafplaats, lijkt het mij gewenst zo vlug mogelijk tot een akkoord te komen. Nu de Molendijk wordt vernieuwd is de bestrating van de gemeente redelijk goed te noemen. Een andere hoofdtoegangsweg, Noordpoort-Onder de Linden, zou indien mo gelijk echter geheel vernieuwd moeten wor den. De verlichting, op enkele punten na, is bijzonder goed. Het lageronderwijs wacht alleen nog maar op een nieuwe school, maar de oplossing is noq nooit zo dichtbij geweest als nu, zodat die hopenlijk in 1971 klaar zal komen. Met het kleuteronderwijs ligt dat wat moeilijker. Wij zullen dan ook met een noodoplos sing genoegen moeten nemen. RECREATIE Met de recreatieve voorzieningen zijn er zowel binnen als buiten de bebouwde kom, goede vorderingen gemaakt, maar er zijn nog wensen, Ten eerste vind ik dat ons prachtig wandelgebied in de Pluimpot nog te weinig bekendheid heeft. Het lijkt mij dat daar ook de toegangsweg een reden van kan zijn. Ik zou het college eens in overweging wil len geven dat te verbeteren door een breed wandelpad te maken vanaf de oude haven in de vorm van grint en bitumen. Dit zal het bezoek zeker aantrekkelijker maken. Naast de lichamelijke mogen wij, ook de geestelijke ontspanning niet vergeten Daar bij doel ik op de lectuurvoorziening in onze gemeente. Hoewel deze bijna geheel van particuliere zijde, pro deo, verzorgd wordt, zal dat in de toekomst niet geheel zo .blijven. Door het moeten ontruimen van de huidige lokaliteit (het gemeentehuis) komt dit in ernstig ge vaar. Een permanente huisvesting is wel een eerste vereiste voor de voortzetting van de bibliotheek, die in een grote behoefte voorziet. Wat het aanzien van de gemeente betreft, zal een bouwval het geheel altijd ontsieren Graag zou ik dan ook zien, dat deze winter de krotten die voor afbraak in aanmerking komen, worden gesloopt. Als dat niet geheel in eigen beheer klaar kan komen, dan met medewerking van der den door het inschakelen van machinale kracht. Ook de geul biji Haestinge zou, als eerste fase, gedempt en geëgaliseerd kunnen worden. SUBSIDIEBELEID Wat het subsidiebeleid van de gemeente aangaat kan men zeggen, dat ze haar taak verstaat. De landelijke instellingen krijgen meestal een kleine sympathiebijdrage, maar het aantal kan toch wel zo groot worden dat een selectie op zijn plaats is. Voor verenigingen of instellingen die geen activiteiten meer ontplooien, en die zijn er, zou ik de subsidie niet meer willen verlenen. De plaatselijke verenigingen moeten wel ge holpen worden met een bestaanssubsidie. Dit is nou eenmaal noodzakelijk voor de leef baarheid van de gemeente. Alleen hoop ik maar dat de zelfwerkzaamheid der vereni gingen door ons soepel subsidiebeleid niet zal verslappen. De sociale zorg zal ook altijd de bijzondere aandacht vragen. Nu er vermoedelijk een nieuwe rijksregeling komt, zal het er niet ge makkelijk op worden. Ik hoop dat het college er naar zal streven die bijstand te verlenen waar het ook noodzakelijk is. FINANCIERING Met het college spijt het mij dat er geen verdere uitbouw van industrie heeft plaats gehad. De economische toestand in acht nemend, ben ik ook voor 1971 niet opti mistisch, al moet geen poging nagelaten Wor den voor het aantrekken van bedrijven. Mijn heer de voorzitter, bij al mijn wensen wil ik ook proberen de middelen aan te geven waaruit ze vermoedelijk gefinancieerd kun nen worden. De woningbouw en grondaankopen zijn nu eenmaal kapitaalsuitgaven waarvoor geleend moet worden. De bestrating van de Noordpoort en On der de Linden kan gefinancieerd worden uit de post onderhoud straten en uit het reser vefonds straten. De nog uit te voeren ver lichting kan wel uit de post onvoorzien. Het pad naar het wandelgebied van Staats bosbeheer uit de reserves recreatieve voor zieningen. De lokaliteit voor de bibliotheek uit het saneringsfonds. Het krotopruimings- fonds zou zijn naam eer aan doen als het voor de sloop van oude huizen gebruikt kon worden. De geul bij Haestinge is al zover gedempt dat het restant plus de egalisering wel uit de post onvoorzien zou kunnen wor. den betaald. LI moet dit niet als een plan, maar als een suggestie zien. Tot slot mijnheer de voorzitter. Hoewel de samenvoeging zijn schaduwen vooruit werpt, is het toch de taak en de plicht van deze gemeenteraad om de belangen van Sint Maartensdijk nog zo goed mogelijk te behar tigen. Als lid van uw raad wil ik daar graag aan meewerken", zo sloot het VVD-raadslid W. G. Robbe Zijn algemene beschouwing af. VOLLEDIG BEGRIP Als laatste wilde de heer W. J. van He- mert namens de fractie van de SGP enige beschouwingen aangaande de begroting 1971 geven. „Wij hebben volledig begrip voor de late toezending der stukken gehad", zo begon hij. „Daarom te meer past een woord van dank aan de secretaris en de andere ambtenaren voor het werk aan deze be groting, vooral als wij zien dat de avond uren nodig waren om op tijd klaar te zijn. De procedure van de herindeling heeft voor onze fractie ook te lang geduurd en verschillende gemeenten in hun bestuur be moeilijkt, Zo zal dan deze begroting de laatste worden voor onze gemeente. Van groot belang is het, bij enkele punten nog eens met nadruk stil te staan. DOORREGENKLACHTEN Het woningbeleid geeft ons weinig aan merkingen. Wel vragen wij ons af, of het dagelijks bestuur wegen zal vinden om de verschillende doorregenklachten bij de ramen enz. te kunnen verhalen op aannemer of ar chitect. Als er enige ruimte komt in de woning voorraad, moeten de oudere huizen niet meer verhuurd worden, daar deze elk jaar een verliespost te zien geven. Wij vertrouwen dat het dagelijks bestuur wederom zal trach ten voor 1971 nieuwe woningen uit de toe wijzing van de provincie te verkrijgen. Zeer tevreden zijn wij met de gemeente begroting. Vele jaren is er door uw be stuur aan gewerkt om de gemeente in aller lei opzicht een goed aanzicht te geven. Dat heeft veel geld gekost, maar toch zien wij op deze begroting een post voor on voorziene uitgaven van f 62.447,20. En dan te lezen uw toelichting bij de gemeentelijke belastingen en de vergelijking met de mini mumnormen van het ministerie van finan ciën. Dan mogen onze inwoners zeker niet klagen. Daarom zijn wij des te meer huiverig aangaande de herindeling. Dan pas zullen onze inwoners ervaren hoe weinig ze aan gemeentelijke belasting betaald hebben. Ver schillende heringedeelde gemeenten zijn het voorbeeld van drastische belastingverhogin gen. Die meerdere kosten zijn het nadeel van alle herindelingen. BRANDWEER Wij zijn verblijd dat hedenavond door uw bestuur het gebouw voor de brandweer officieel zal worden overgedragen. Een winstpunt voor de brandweer, maar ook voor de gemeente. Hiermee ook een woord van dank aan de commandant en de brandweerlieden voor het keurig onderhou den van het gebouw en alle gereed liggende gereedschappen bij brandgevaar. Wij hopen dat alle gemeenten zullen be sluiten deze mannen, die toch veel vrijwil lig doen, een uitgaanstenue te geven. Het door oud-raadslid Lindhout gedane voorstel verlichting buiten de bebouwde kom aan te leggen, wat onze volledige instem ming had, is een zeer goed voorstel geweest. Misschien kunnen enkele ontbrekende pun ten nog eens bekeken worden, zoals de Eer ste Dijk, Durendijk en Koekoeksweg. De Provincialeweg is bij avond voor de gemeente bijzonder verlicht. Voor de verkeersveiligheid staan wij als fractie voor, niet te veel borden te plaat sen, maar waar dit nodig is (bij parkeer problemen) toch te doen. Het doet ons goed dat) uw college daar aan aandacht besteed. ZIEKENAUTO De f 147,50 subsidie voor de ziekenauto van het Roode Kruis geeft ons aanleiding deze post te herzien. Dit, gelet op de vele patiënten die naar het ziekenhuis vervoerd moeten worden en het feit dat hiervoor vele uren, ook meermalen 's nachts, van de be stuurder en zijn helpers in beslag genomen worden", vond de heer Van Hemert. Burgemeester Bouwense antwoordde hierop dat het ziekenvervoer op het eiland Tho len beter georganiseerd moet worden. Het Roode Kruis zal zelf een hogere bijdrage van de gemeenten vragen, want de subsidie is nu aan de zeer lage kant. Er zou ook een nieuwe ambulance aangeschaft moeten wor den waar twee patiënten tegelijk in kunnen. Voor ongelukken is dat van groot belang. Een nieuwe ziekenauto kost echter zo'n f 50.000,00. Bij al deze zaken is men echter ge houden aan de Wet op het Ambulancever voer, zo zei de burgemeester. MEESTERWERKEN VAN ZTOTA C. ANDRIESSEN en ZN Grote Markt 22 BERGEN OP ZOOM adv. lng. med. GEEN KRAKERS „Als SGP zijn wij geen krakers, maar wij roepen toch van deze plaats de overheid op tot gehoorzaamheid aan Gods woord en wet", zo vervolgde de heer Van Hemert zijn algemene beschouwing. „Daarom is het onze dure plicht ons te verzetten tegen het open stellen of verhuren van gemeentelijke eigen dommen op zondag. De roep is, vrijheid voor iedereen, maar als overheid hebben wij ons te onderwerpen wat God ons gebiedt in Zijn heilig woord. De SGP wordt verweten geen rekening te houden met andersden kenden, maar juist het tegendeel is voor ons waar. Alleen als de gemeente met God en Zijn woord rekening zal houden, zal het de on derdanen goed gaan en dat hebben wij op het oog. Ook vragen al deze voorzieningen (Haestinge) veel geld en waar zal het einde zijn. Als SGP hebben we altijd beplanting en aanleg van groenstroken voorgestaan zo dat wij volledig met de betreffende begro tingsposten kunnen instemmen. Wij blijven echter tegen de posten voor het onderhoud de sportterrein en subsidies voor sportverenigingen. Het kost de gemeente veel geld, maar dat is ons grootste bezwaar niet. Het openstellen op zondag is wederom het punt waar wij op tegen zijn. BLIJVEN IJVEREN Onze vraag is om aangekochte krotten, als dat kan, zo vlug mogelijk af te breken en open gevallen terreinen te bebouwen met nieuwe huizen. Bij de toelichting over de rioolwaterzui veringsinstallatie geven wij als dagelijks be stuur geen verwijt. Wij weten dat u alles in het werk stelt om de stank zoveel moge lijk te beperken. Toch hebben de antwoorden van g.s. ons niet bevredigd. Wij zijn nog net zo ver als wij met het plan begonnen zijn. Hoewe) er minder overlast is dan vo rige jaren, kunnen wij toch niet' spreken over een afdoende oplossing. Daarom vragen wij als SGP-fractie met klem ook in deze te ijveren voor een goede zuiveringsinstallatie. Wij hebben ter compensatie van de ha venafsluiting gelden toegezegd gekregen. Straks is de herindeling een feit. Voor ons heeft Sint Maartensdijk recht op die gelden, maar zal het nu uiteindelijk in de grote pot van Tholen komen? Kunnen wij als gemeen te deze gelden niet voor andere doeleinden zien te verkrijgen zoals de verbetering van de Molendijk, Onder de Linden enz.? BEJAARDENTEHUIS Na alle besprekingen en de lange periode zal er nu een einde komen aan onze oude openbare school. Vanaf deze plaats voor uw bestuur een woord van dank voor de plan nen die gemaakt zijn om in 1971 met de bouw van een nieuwe school te beginnen. Als fractie zijn wij verder verheugd dat u, mijnheer de voorzitter, de eerste paal hebt geslagen voor het bejaardentehuis. Zijn wij goed ingelicht, dan overtreft de lijst met aan vragen nu de ruimte al. Wij hopen dat de plannen voor een nieuwe begraafplaats vol gend jaar rond zullen zijn en de gronden aangekocht kunnen worden. Tegen de volgende begrotingsposten acht ten wij te hebben tegengestemd: televisie o.l.s. subsidie vormingswerk Hedenesse, dijkre- creatie en openstelling badhokjes op zon dag, bijdrage aan het VVV. Op deze posten na kunnen wij als SGP-fractie de begroting voor 1971 goekeuren. Wij hebben volledig vertrouwen in uw bestuur. MET WEEMOED Het is met weemoed dat wij onze eigen gemeente zien verdwijnen. De operatie voor Groot Tholen is gelukt, nu is het afwachten of alles zal genezen. Als gemeente Sint Maartensdijk gaan wij verdwijnen. Alles gaat verdwijnen in een groot geheel en wij worden straks een num mer en meer niet. Heel de wereld ziet uit naar een eenheid en een grootheid maar het is alles mensenwerk. Gelukkig de mens die mag uitzien, door het zaligmakend geloof, naar de volmaaktheid van een nieuwe hemel en een nieuwe aarde waarop gerechtigheid wonen zal, om daar de God van hemel en aarde eeuwig te loven en te prijzen. Als fractie wensen wij uw college en raad Gods zegen toe in de enkele maanden die wij nog als zelfstandige ge meente mogen dienen. Ik dank u", zo besloot de SGP-woordvoer- der W. J. van Hemert zijn algemene be schouwing. WATERGANG HAESTINGE EGALISEREN Wethouder L. J. Koopman (SGP) ging nog op een aantal punten uit de algemene beschouwingen in. Het egaliseren van de watergang bij Haestinge had zijn volledige instemming. Hij vroeg de raad b en w te machtigen daar werk van te maken, hetgeen men graag goed vond. Over de kleuterspeelplaatsen zei de heer Koopman dat daar in Zuidhoek al over ge sproken is, maar dat men verder nog niets heeft vernomen. Wat de rioolwaterzuiverings installatie betreft, dacht hij dat men voor 1 juli niet meer verder zal komen". Er is op nieuw een onderhoud met g.s. aangevraagd om er nog eens over te praten. Voor de ge meente en de uienfabriek G. H. Polderman n.v. kost het te veel. Dei klachten en de kosten komen bij het gemeentebestuur, maar ons is geen verwijt te maken. We hebben er aan gewerkt. De in stallatie functioneert nu redelijk goed, maar nog niet afdoende", aldus de wethouder. Van de heer Robbe wilde hij graag weten welke verenigingen er niet meer functioneren, zoals het VVD-raadslid bij het subsidiebeleid gesteld had. De heer Robbe: de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen. Daar hoor ik nooit meer wat van dus die is zeker op non actief gesteld". PVDA-raadslid P. J. Koopman: „Is die stoel soms erfelijk be last. Uw voorganger (CHU-raadslid A. Lind hout) haalde dat ook altijd aan". De burgemeester pakte zijn agenda en zei dat de Commissie Werkgelegenheid dinsdag 5 januari een vergadering had. GROND BEGRAAFPLAATS Evenals zijn fractiegenoot Van Hemert vond wethouder Koopman dat de compensa- tiegelden voor afsluiting van de haven aan Sint Maartensdijk behoren. Van het totale bedrag krijgt Smerdiek 2ls en Scherpenisse Va. Het geld mag men echter niet zo maar overal voor gebruiken, zo lichtte secretaris Th. C. Benou toe. Eigenlijk alleen voor wa terstaatkundige werken. Zo heeft het ook veel moeite gekost om van het compensatie bedrag zestigduizend gulden los te krijgen voor het parkeerterrein bij Haestinge. Over de grondaankopen voor de nieuwe begraafplaats zei wethouder Koopman dat dit tot op heden teleurstellend verlopen is. De eerste prijsopgave is verschrikkelijk te gengevallen. Raadslid Robbe vertelde dat grondeigenaar Deurloo het liever niet wil verkopen maar aan de andere kant toch bereid is het wel te doen. Burgemeester Bouwense merkte op dat de heer Deurloo de prijs krijgt die voor het land staat terwijl de pachter de heer Spind- ler een vergoeding voor de inkomstenderving ontvangt. „Dan heeft Deurloo pachtverlies" vond de heer Robbe, maar de voorzitter wees erop dat hij rente van zijn geld krijgt en dat is veel meer dan de pacht opbrengt. Als men niet aan de eisen van Deurloo tegemoet komt, zou de grondaankoop wel eens niet door kunnen gaan. De gemeente heeft daar al eens meer spijt van gehad bij de aankoop van een krotje, stelde het VVD- raadslid Robbe. Wethouder Koopman wilde dat wel even uitleggen. „Voor krotopruiming kreeg men 700 gulden en als wij er een duizend gulden gegeven hadden, was dat onbillijk geweest. Het gaat niet om die 300 gulden, die kunnen we gemakkelijk betalen, maar we moeten iedereen gelijkwaardig behandelen. Het moet allemaal rechtvaardig gebeuren, ook nu bij door LEO FAUST Mijn moeder is een vrouw. Een brave vrouw. Braaf als ik zou willen worden. Ik ben er nog lang niet... Een heel erg brave vrouw, en dat is nog beter dan zeer reli gieus te zijn. Een moeder droomt van gezin, kindertjes enzovoort. Ik ben alles wat ze heeft. Maar ze went er al aan. Ze weet, dat ik gelukkig ben. Dat is toch veel. Ze zal je nu twee weken bij haar hebben. Ja. Het is niet gemakkelijk geweest, verlof te krijgen om met Kerstmis naar huis te gaan. Met de hoge feest dagen moeten we allemaal in het klooster zijn. Maar de overweging, dat moeder overmorgen vijftig jaar wordt, was een reden om voor mij een uitzondering te maken. Moeder mag me ook bezoeken in Nancy. En van de zomer kom ik weer. Excuseer me even. Ze ging de kamer uit. Toen ze terugkwam: Raad eens wat ik gedaan heb! Ik heb er geen flauw vermoeden van. Ik heb een telegram aan mijn ouders gestuurd, dat ik niet morgen, maar overmorgen kom. I Bijzonder lief van je, Marie-Anne.Sta je nu op een betere voet met je stiefmoeder? En ik heb nog wat anders ook gedaan... Doe niet zo geheimzinnig! Ik heb een tafeltje besproken voor ons drieën, voor het Réveillonsouper.In ons ouwe restaurantje in de rue de Buci. Pracht-idee! Ik zou haast weer verliefd op je worden. Pas op! Je kunt nog terug, jongen. NOOIT!! Ja, ik ben nu „goedmet mijn tweede moeder. Och, ze is de kwaaiste niet. Eigenlijk had ze toch gelijk. Niet?... Ik was 'n onmogelijk wicht, dat een ernstige correctie nodig had. Verleden jaar ben ik nogeens die boerin gaan op zoeken, die ons aan de politie heeft uitgeleverd, toen we weggelopen waren. Was ze er nog? Herkende ze je? En of! Direct! Ik vertelde haar „het vervolg'Dat ze jou naar Holland hadden gestuurd, en dat je mij ver geten was. Engert!... En weet je wat zij mij vertelde? Ze heeft over wat ze met ons gedaan had een vreselijke heibel gehad met haar man, toen die thuiskwam. Hij heeft haar zelfs „un oeil poché" ervoor geslagen, - een blauw oog! Nee!... Zo zie je eens hoe het leven van kleinigheden in el kaar zit. Als hij thuis was geweest in plaats van zijn vrouw, dan waren we mischien nu nog in hun dienst. Nou, we zouden toch wel tegen de lamp zijn gelopen. Je moet 'n kind zijn om je dergelijke avonturen als mo gelijk voor te stellen. In de tegenwoordige tijd... Helaas. De volgende avond, dinsdag, ging Marie-Anne tegen middernacht moeder en zoon halen in het winkeltje in de rue Notre-Dame des Champs Parijs was een grote feestzaal, een millioenenstad in feeërie van licht' ge dekte tafels en muziek. Er viel wat sneeuw, maar het was druk op de boulevard als nooit overdag. Haastige voetgangers verdrongen elkaar op de trottoirs. Een wirwar van auto's verwoed claxonend in de opstop pingen bij de zijstraten. Politie-agenten in cape, flui tend, armenzwaariend, schreeuwend waar' de knoop teveel in elkaar zat. Restaurants, café's en kroegjes, de meeste met namen in kleurige neon-letters over de gevels Gouden glans uit deuren en vensters op de sneeuwvlok ken. Parijs zwelgt leverpastei en kreeft en qebraden kalkoen En twee uur later zaten drie gelukkige mensen te smul len aan een tafeltje bij de kleine „bistro" in de rue de Buci. Het was Marie-Anne alsof ze nooit was wegge- ^weest van hier. Ze sloot de ogen en ze was weer het verrukte kind van zeven jaar aan de hand van haar vader. Om kwart voor elf, in de ochtend van die Kerstdag, zat Marie-Anne in de trein aan het gare du Nord. Een grote koffer in de bagagewagen en twee volgepropte valiezen. Et waren niet veel reizigers. Toen de trein zich in beweging zette, installeerde ze zich behagelijk, een beetje slaperig in haar hoekje bij het raam en bladerde vluchtig wat in „Marie Claire". Adieu Paris! De voorsteden gleden voorbij, trieste, schurftige zelfkant van de schone wereldstad De blanke koepels van de Sacré Coeur spiegelden in de eerste zonnestralen. Nog een vage glimp van de Eiffeltoren De trein, denderend, klappend over wissels, haastte zich voort naar het noorden Een weinig spijt welde op in het jongemeisje. Alle*illusies, waarmee dit avontuur begonnen was, lagen vermorzeld. Ze moest opnieuw be- i ginnen. In St.Quentin sneeuwde het. Vlokken vlogen naar binnen door de kier van het raam. Zetten zich, gesmolten tot kristallen, op haar bontkraag. De enige medereiziger in het compartiment schoof het venster dicht. Hij sprak haar aan in t Hollands. Zag ze er dan zo Hollands uit?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 5