O] micnic De prijs voor de democratie Brandweer Sint-Maartensdijk kreeg eigen huis Zesjarige Peter Quist door heftruck gedood Provinciale politiek in Poortvliet Deze week Arbeidsreserve van 83 mannen Aardgas in opmars 7 Januari 1971 THOOLSE STATENLEDEN SCHRIJVEN EN SPREKEN Ruimere mogelijkheden voor gehuwde vrouwen (parttime) 27ste jaargang no. 8 Nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland - Waarin opgenomen de Thooke Courant Postbus 5 - Sint-Annaland Telefoon 01665-375 - Postgiro 12.44.07 - Verschijnt elke donderdagmiddag. Abonnementsprijs f5,25 per halfjaar, per post f 6,25 - Losse nummers 25 cent Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag - Advertentieprijs ƒ0,17 per mm BTW - Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ3,BTW - Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Het is soms niet eenvoudig opnieuw te- moeten beginnen. Daartoe leent zich niette min een nieuwjaar. Het nieuwejaar 1971. Wanneer in zo'n eerste krant van een nieuwjaar en dan nog wel in een streekblad, dus vergarend in een beperkt gebied, al di rect een bericht rouw-omrand moet verschij nen, kan dit wel eens doen aarzelen dat nieuwe begin te maken. Zeer tragisch was er het overlijden van een knaapje met een leeftijd waarvan men nog niet eens zegt dat die jeugd de toekomst heeft, want hi] was nog in de geheel zorge loze leeftijd. En toch opnieuw beginnen. De getroffen ouders, de families, de gemeente waarin het gebeurde, de streek waarin werd meegeleefd en de krant die er bij zo'n nieuw begin mel ding van moet maken. Misschien is nog wel het meest onmach tige van de zo verlichte mens 1971, dat hij de tijd niet kan stilzetten op dat moment dat hij het zo graag zou willen doen. Ongetwijfeld is die onmacht echter ander zijds de basis waarop het komen en gaan is gefundeerd. Met dit eerste nummer 1971 staan we aan een nieuw begin. In het laatste nummer 1970 is het aangedikt, dat het een voor de streek belangrijk jaar zal zijn, inzonderheid op be stuurlijk niveau. Het werpt reeds de gebruikelijke schadu wen vooruit. Bij dit alles is uitermate belangrijk het men selijk begrip, het wederzijds respect. Komt het er op aan, dan kan men elkaar niet mis sen. Vanuit die basis behoeft de eigen over tuiging niet te worden verloochend. Wij pro beren van dat alles de lezer op de hoogte te houden. Het blijkt opnieuw uit dit eerste nummer 1971. Daarin nog geen volledig be volkingsbeeld van vorig jaar. Slechts nog hier en daar een plaatselijke opsomming. Hou dat maar even tegoed tot nummer twee van 1971. Ondertussen was het ook voor u: opnieuw beginnen geblazen. Sterkte. Nu de zeven Thoolse gemeenteraden aan hun laatste halfjaar bezig zijn, zou men den ken dat er geen harde noten meer gekraakt worden. De lopende zaken worden afgehan deld en voor 1 juli wil men nog wel even die straat en dat gebouw verbeterd hebben, maar verder staat er voor de raadsleden geen stevig werk op het programma. Behalve dan in het stadje Tholen. Daar bruisen de raadsleden de laatste weken van activiteiten om maar zo gauw mogelijk een koele duik in het zo begeerde zwembad te nemen. Tijdens de raadsvergaderingen ging het er ook niet zachtzinnig toe. Telkens werd het college van b en w eraan herinnerd dat ze bij het gemeentebeleid flink in gebreke waren ge bleven. In de discussies was verrassing, ver bolgenheid, geprikkeldheid en vinnigheid te bespeuren. De raadsleden leverden flink te genspel. Dat deze situatie zich alleen in Tholen voordoet is wel verklaarbaar. Door de ver kiezingen van juni vorig jaar en door over lijden zijn er nu 6 van de 11 raadsleden 'nieuw'. Alleen al de veranderingen door de gemeenteraadsverkiezingen in acht genomen, kwam zo'n ingrijpende wijziging in geen en kele andere Thoolse gemeente voor. Boven dien kwamen er 2 nieuwe partijen in de raad, de VVD en PVDA, die meer aan politiek doen dan de vorige groeperinqen. Ook ia de gemiddelde leeftijd van de huidige raad belangrijk lager dan voorheen. In de meeste andere eilandgemeenten b'even de oude vertrouwden op de kandidatenlijsten gehandhaafd omdat men voor een halfjaar want iedereen rekende op 1 januari als her indelingsdatum geen moeilijkheden meer wilde maken. In Tholen durfden 2 partijen het avontuur aan en nu krijgen ze nog een half jaar langer dan verwacht werd de ge legenheid om zich waar te maken. Ze maken er inderdaad werk van. Er wordt niet alleen ja of nee gezegd tegen een voorstel van b en w. Men stelt kritische vra gen, zoals dat telkens wordt gezegd, komt met opmerkingen en suggesties en deze week zelfs met een heel eigen voorstel. En wat voor een. Niet zo maar een verbetering van een paar putten in de straat wat niet vergeten mag worden maar een zwembad plan van zo'n milioen gulden. Vele uren hebben de 5 raadsleden besprekingen ge voerd en maandagavond kwamen ze zelfs met stapels tekeningen om hun plan voor een zwembad in de oesterputten toe te lichten. Alleen het geld voor een uitvoerige kosten berekening ontbrak, maar dankzij de heer Quist kregen de initiatiefnemers ook dat. Al die activiteiten zijn mooie voorbeelden van het goed vervullen van een raadslid maatschap. De gemeenteraad is immers het hoofd van de gemeente zodat hij het dage lijks bestuur goed moet kunnen controleren. Omdat vele problemen voor leken tegen woordig te ingewikkeld zijn, moeten er des kundigen geraadpleegd worden. Dat doen b en w voor vrijwel elk voorstel. Is het de financieel ambtenaar niet dan de centrale dienst Noord-Zeeland. Raadsleden zullen de nodige informatie aan b en w moeten vragen om een goed oordeel over een voorstel te kunnen geven of bij deskundigen uit hun achterban te rade gaan. Hij heeft toch een 'Met veel genoegen' blijkt uit de handeling van wnd. burgemeester A. M. van Engelen uit Oud-Vossemeer, toen hij plaatsgenoot Bram den Engelsman het koninklijk brons opspeldde. Tussen beide heren in mevrouw den Engelsman en op de achtergrond een legpuzzel als een gedeelte van het waterschap Tholen. De gepen sionneerde Den Engelsman weet wel iets af van het 'Thoolse water'. (Zie voor verslag pag. 10). partij achter zich en mensen die op vele ge bieden toch ergens deskundig zijn. Overleg van raadsleden met hun mensen is daarom de aangewezen weg. Op een SGP-forum- avond in Scherpenisse benadrukte een Vee- nendaalse wethouder dit nog eens. Hij had het ook over kennis van zaken. In de Thool. se raad is duidelijk te zien hoe belangrijk scholing en opleiding is. Bij dit alles is opmerkelijk dat veelal niet in de streek gpborer mensen een belangrijke rol vervullen. Wat de zwembadplannen in Tholen aan gaat, is het duidelijk dat door het uitstel van de beslissing over een bad aan de Zoek weg of in de oesterputten de verwezenlijking van dat kapitaalwerk vertraagd wordt. Dat is echter de prijs voor de democratie. Als raadsleden hun controlerende taak goed wil len uitoefenen betekent dat soms een be stemmingsplan of nu een zwembadplan even tegenhouden om eens heel goed te bekijken wat men nu eigenlijk gaat doen. Natuurlijk zit iedereen op een dorpshuis, rioolwater zuiveringsinstallatie of zwembad te wachten, maar zo'n omvangrijk karwei doet een ge meenteraad maar voor één keer. Dan is het zaak alles goed te overwegen en de juiste plaats en uitvoering te kiezen. Bij het alternatieve zwembadplan is nog wel een hele grote vraag of de Thoolse ar chitect de deskundigheid op het gebied van zwembadaanleg heeft. Vermoedelijk heeft hij verschillende andere deskundigen rond zich, anders zou het alternatief weinig geloofwaar dig zijn. De WD. en de PVDA-raadsleden hadden er ook beter aan gedaan de Neder landse Heide Maatschappij gelegenheid te geven hun dure oesterputtenplan nader toe te lichten. Als de raad dan de NHM kenbaar had gemaakt dat men een veel eenvoudiger oplossing op de oesterputten voor ogen had, had de NHM die opdracht direct moeten uitvoeren. Dan zou men van de zwembad deskundigen bij uitstek ook direct de werke lijke mogelijkheden van de oesterputten kun nen horen. Nu zit de kans er namelijk in dat men de NHM schadeloos moet stellen als het alternatieve plan volgende maand de finitief aangenomen wordt. Behalve dat de 5 raadsleden in de opposi tie zitten en een beetje verbolgen zijn over het mislopen van een wethouderszetel, lijkt het erop dat b en w en de raad van Groot Tholen na 1 juli stevig in deskundige schoe nen moeten staan. De levendigheid is er dan in elk geval. Terecht trots op het nu eigen huis, stond 29 december in het avonduur de vrijwillige brandweer keurig in het gelid voor het nieuwe gebouw, toen de 5-jarige Klazien de Graaf aan burgemees ter D. C. Bouwense de sleutel aanbood. Die poging was er althans, want het wegdek was na de sneeuw val glad en even later was de toegang tot het nieuwe brandweer huis, want het woord kazerne is daarvoor uit de tijd, geopend. Dat betekende na 1938 werkelijk een eigen huis. Niet alleen voor berging van de goede materialen, maar tegelijkertijd ook een ruimte als leslokaal, wasgelegenheid, toilet en alles keurig verwarmd. 'Dat is wel eens minder geweest', was het eenparig oordeel. Een meer omlijnde spreker voegde er aan toe: zo goed was het nooit tevoren. Hij had gelijk. Het nieuwe brandweerge bouw in Sint Maartensdijk voldoet aan de eisen van deze tijd. En het werd tijd, dat een korps als dat in de Smahtad deze outil lage kreeg. Men voelt echt wel voor dit vrij willig dienstbetoon. Met commandant P. Lindhout aan de kop. Dat vond ook burgemeester Bouwense in zijn toespraak. Hij vond deze opening een goede gelegenheid om de manschappen eens buiten de raadszaalmuren, zoals dat traditie getrouw tijdens een nieuwjaarsrede kan ge beuren, dank te brengen voor hun opoffering Het is uiteraard geen dwang, maar men sen moeten er voor zijn. Mensen, die dan de bereidheid moeten tonen op te treden,, wanneer een ander hulp behoeft, maar tege lijkertijd ook, wanneer vele anderen kunnen toekijken of als 's nachts de sirene loeit, in bed kunnen blijven. Laat dit dan maar zelden voorkomen, de bereidheid moet er dag en nacht zijn. Bovendien daarnaast ook vrije uren opofferen voor de oefening. De burgemeester vond dat zijn gemeente over die bereidheid niet mocht klagen. Daarom te meer komt de brandweer goe de behuizing toe, die er nu gelukkig ook is. Zonder te veel voor de werkelijkheid te moeten uitrukken hoopte de burgemeester dat het corps van de nieuwe behuizing veel gemak en daardoor ook genoegen mag be leven. Het was brandcommandant P. Lindhout, die daarop inhaakte en meteen namens het korps zijn erkentelijkheid betuigde jegens ■het gemeentebestuur voor de genomen be slissing tot nieuwbouw en voor realisering daarvan. Daardoor is duidelijk, dat de liefde niet van één kant komt en dat geeft een stimu lans om door te gaan. Zeker een vrijwil lig korps wil zich graag gesteund zion door de overheid in de gemeente waar -men dienst baar is en die steun blijkt nu opnieuw met di nieuwe huis. Daarom meende dhr. Lindhout ook de ver zekering te kunnen geven, dat men als vrij willig korps z'n best zou blijven doen het materiaal met vaardige hand te kunnen be dienen en die kennis zonodig toe te passen. Brandweerman J. de Graaf had zich via persoonlijke ervaring diep in de historie van de plaatselijke brandweer gestoken, toen hij een speech afstak. Toen hij in 1938 bij de vrijwillige brand weer kwam zag het beschikbare materiaal er nog wel even anders uit. Er was een zuig- en een perspomp, elk op een vierwie lig onderstel gebouwd. De pompbediende moesten over flink uithouding-vermogen be schikken. Ook over bestuursvaardigheid, want het voorstel van de pompen was op gehangen, maar niet draaibaar, zodat men bij elke bocht die men nam wel moest uit kijken, wilde de zaak niet omkantelen, wat prompt menigmaal in haast gebeurde.' Men had dan vlasslangen, straal- en stand pijpen, bar veel sleutels en koppelstukken. Lantaarns op stokken, waarin een kaars kon branden zorgde voor een schamele ver lichting. En dit alles had als standplaats het koor van de hervormde kerk naast de lijkkoets. Via een paar katrollen werden in de kerk ook de slangen gedroogd. Het gewone daagse plunje was de brand weer „uniform". Geen helmen. Men kwam meestal op de klompen. Tweemaal per jaar werd gratis geoefend. Er ring heel wat aan vooraf, indien men werkelijk met een brand van doen had. Was men via klokgelui ge alarmeerd, dan ging het nog wel als de brand in de gemeentekom bleek te zijn. Maar daarbuiten was erger. Dan eerst een vrachtwagen charteren, al het materiaal er op en'zo trok men langzaam ten strijde. Nog eerder moest het met paard en wagen. Eer men dan aan de bewuste plek was, zag men meestal niet meer dan de sintels. Toen we op 10 mei 1940, na uitbreken van een wereldbrand in het koor van de kerk De zesjarige Peter Quist van de Oostsingel uit Sint-Maartensdijk is vorige week woensdagmiddag door een vorkheftruck op het veilingter rein overreden en op weg naar het ziekenhuis overleden. Met een ander kind, waarvan de vader op de veiling werkte, was het jongetje op het geheel afgezette ter rein gekomen. Vanuit het gebouw rij den de hele dag heftrucks op en neer om hun lading op het terrein af te zetten. In de zomer staan de deuren normaal open, maar vanwege de koude doet men 's winters rubberen flappen voor de openingen. Bestuurder Van Dijke kwam met zijn heftruck vol kisten de rubberen deuren uit en merkte, toen hij net op het terrein was, dat hij over iets ge reden had. De chauffeur stopte direct en zag achter het voorwiel van de heftruck een jongetje liggen dat flink schreeuwde. Uiterlijk waren er geen verwondin gen te zien, maar de gewaarschuwde dokter Van de Bel liet het kind per auto snel naar het ziekenhuis Lievens- berg overbrengen voor het maken van foto's en verder onderzoek. Tijdens het vervoer naar Bergen op Zoom werd het huilende knaapje als maar stiller. Nog voor men in het zieken huis kwam, bleek hij al overleden te zijn aan inwendige bloedingen ten ge volge van het indrukken van zijn borstkas. De zesjarige Peter Quist was het op één na jongste kind van het gezin van 9 kinderen. Maandag is hij be graven, heel veel leed achterlatend bij de naaste familie en verslagenheid in de streek. met bijna 30 man moesten verzamelen bleek al gauw, dat met het beschikbare materiaal weinig viel uit te richten. Er werden toen drie kisten gemaakt met een ongeveer complete uitrusting voor blus sing via de waterleiding. Een kist kwam in een perceel op de Molendijk, aan de Noord poort en aan de Hogeweg. Toen echter in de winter 1942 in op dracht van de bezettende macht bij Reygers burgh een stroklamp moest worden geblust, liep het telkens mis. Toch hadden de brand weermensen in die jaren in zoverre geluk dat ze een zogenaamde Z-kaart kregen, die hen vrijwaarde voor uitzending naar Duits land. Na de oorlog kwam er nieuw materiaal via de geallieerde legervoorraden. Maar niets paste. In 1951 werd onder leiding van burgemeester Bouwense de brandweer gere organiseerd, werd de 65-jarige comman dant Sonke opgevolgd door P. Brakman en werd P. Lindhout ondercommandant. Er kwam ook een echte brandweerwagen en zelfs (engelse) helmen. Dat materiaal was toen voor Sint Maar tensdijk en Scherpenisse. Bij demonstraties elders liep het water uit brandweerliedens mond. Het jaar 1953 noopte tot vaak optreden, zij het voor andere calamiteit dan voor brand Het gemeentebestuur kocht de vml elektrische centrale en daar werd het mate riaal in opgeborgen .Af was het niet. In 1960 kwam er e;n splinternieuwe brandweer wagen met bijbehorend keurig materiaal. Maar ook moest men weer verhuizen naar de nieuw gebouwde gemeentewerkplaats. Zo werd het 1970 eer we echt over een eigen gebouw beschikken, maar dat mag er dan ook zijn, vond brandweerman De Graaf. En dat kon iedereen onderstrepen. Ook de met burgemeester meegekomen weth. Koop man en secretaris Benou. Deze week starten wij met de eerste bij drage van de Thoolse leden van de provin ciale staten van Zeeland over de behande ling van de begroting 1971 die half decem ber in Middelburg plaats vond. Achtereenvolgens komen de heren C. Boender uit Tholen voor de SGP, E. Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet voor de CHU, L. A. M. Elenbaas uit Scherpenisse voor de WD en P. A. Roels uit Sint-Maartensdijk voor de PVDA aan het woord. Zij geven htm indrukken weer van de belangrijkste Zeeuwse en Thoolse zaken die tijdens de begrotingsmarathon aan de orde kwamen, Tussen de artikelenreeks door heeft de CHU nu een bijeenkomst in Poortvliet ge organiseerd waar de 4 Thoolse statenleden en het lid van gedeputeerde staten J. van den Bos uit Tholen met alle belangstellenden over de 'provinciale politiek beoordeeld van uit de regio Tholen' praten. Mogelijkheden te over dus de door u gekozen statenleden te spreken en te kennen. Met name de provin ciale politieke vertegenwoordigers zijn er zich namelijk van bewust dat de band kie zer-gekozene bepaald nog niet zo innig is als men voor het goed functioneren van het po litiek en maatschappelijk bestel zou wensen. Toch worden ook de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland steeds meer bij de beslis singen in Middelburg betrokken: bejaarden zorg, lucht- en waterverontreiniging, ruimte lijke ordening, industrialisatie, recreatie en verbindingen. 14 JANUARI Op donderdag 14 januari om half acht is de bijeenkomst op de bovenzaal van het ge meentehuis in Poortvliet. De heren Boender, Van den Bos, Elenbaas, Nieuwkerk en Roels zullen elk in maximaal 15 minuten hun bij drage leveren aan de 'provinciale politiek beoordeeld vanuit de regio Tholen'. Voorzit ter is de Poortvlietse burgemeester W. J. van Doorn. Daarna is er volop gelegenheid tot het stellen van vragen en doen van opmer kingen en discussie. Men kan de statenleden voorstellen doen of ze herinneren aan hun beloften in de verkiezingsprogramma's. U heeft 14 januari in elk geval de gelegen heid. Laat die niet ongebruikt voorbij gaan. OPNIEUW. DEMOCRATISCHE PRIJS. STATENLEDEN WETEN VAN WANTEN. BRANDWEER EN WATERSCHAP IN KONINKLIJK ZONNETJE. THOLEN DOOK OPNIEUW IN WINTERS ZWEMBAD. SCHAATSERS KOMEN NIET VOLOP AAN HUN TREKKEN. HULPCENTRUM GAAT VAN START. SCHERPENISSE GEBRUIKTE ENE TALENTJE NOG AARDIG. IN SINT-MAARTENSDIJK EEN LOFFELIJKE BEGROTING. MAAR VERENIGINGEN MOETEN WEL ACTIEF BLIJVEN. SMERDIEK VOLLEYBALTOURNOOI, VOETBALLEN IN DE ZAAL. Opnieuw» in een eeuw van ijzer moet men niet op een gouden leven hopen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. De geregistreerde arbeidsreserve op het eiland Tholen steeg tijdens de maand decem ber van 33 tot 83 mannen. Deze toename was o.m. een gevolg van: a afloop van de suikerbietencampagne; b afloop van het seizoen in de land bouw; c slapte bij handelaren in landbouwpro- dukten; d enkele ontslagen bij aannemers grond werken. De vraag naar arbeidskrachten daalde van 99 tot 70. Deze vermindering is een gevolg van het seizoen in de bouwnijverheid en door het afvoeren van vervallen aanvragen. De huidige vraag richt zich op bouwvak arbeiders, machinale houtbewerkers, metaal bewerkers, personeel voor de kleding - en voeding en genotmiddelen-industrie. Het aanbod van vrouwen is van zeer geringe omvang. De vraag richt zich op personeel voor de kleding-, voedingen ge notmiddelenindustrie en kantoor-personeeL In de afgelopen maand was er sprake van een duidelijk toenemende belangstelling voor de scholing op het Centrum voor Vak opleiding van Volwassenen. Deze scholing is ook van toepassing voor vrouwen. De mogelijkheid voor ongehuwde en ge huwde vrouwen, die als parttime wensen ge plaatst te worden is ruimer geworden. Bij voldoende belangstelling is een metaalin dustrie bereid een aantal gehuwde vrouwen in dienst te nemen. De vraag is of de bereidheid van gehuwde vrouwen aanwezig is om in de metaalin dustrie te gaan werken. In het verzorgingsgebied van PZEM is het aantal aardgasaansluitingen vorig jaar met bijna 8000 stuks toegenomen. Dit is een nieuw record want het tot nu toe hoog ste aantal in een kalenderjaar bedroeg 7683 (in 1969). Door deze flinke toename is het aantal aardgasaansluitingen gestegen tot ca 61.500 stuks. Naast de aansluiting van de nieuwbouw percelen en de uitbreidingen in gasloze woonkernen is het opvallend dat er steeds meer vraag om aansluiting komt van bewo ners, die vroeger wel aan konden sluiten maar dat nog niet deden. Aan deze tendens zal het verlangen om de woning met aardgas te gaan verwarmen niet vreemd zijn. Voor al deze activiteiten is het leidingnet weer belangrijk uitgebreid. Op Tholen is er in alle kernen aardgas, in 1970 werd het werk afgemaakt in Sint Annaland en Stavenisse. Voor de voorziening van St. Philipsland werd in december een gaszinker gelegd vanaf Tholen door de Krabbenkreek, in 1971 kan ook deze woon kern aardgas krijgen. Het ziet er dus naar uit dat in 1971 in het PZEM-verzorgingsgebied 70.000 aard- gasaanJuitingen zullen zijn. Dit aantal was het streefgetal dat het provinciale bestuur van Zeeland voor ogen stond om het bin nen 5 jaar na het gereedkomen van de om schakeling op aardgas in 1967 te bereiken. Daarom stimuleerde het provinciale bestuur de concentratie van de gasvoorziening in Zeeland. In 1970 kwam als vervolg hierop het zeeuwse energiebedrijf tot stand.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1971 | | pagina 1